CH RIST ELI J K- NfïEUWSBLAD HISTORISCH VOOR ZEELA N D. Zaterdag 18 Mei. Derde Jaargang 1889. No. 97. VERSCHIJNT PRIJS DER ADVERTENTI EN G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy, te Middelburg. DE UITSLAG. I y* i' UITGAVE VAN aLKEN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 6 een Prijs per drie maanden franco p. p. Enxele nommers f 0,95 - 0,026 EN Familieberichten van 1 meer 40 cent. regels 50 cent, iedere rege Nu de uitslag der Staten-verkiezingen bekend is, kunnen wij ons zetten tot het opmaken der rekening. En dan kan alvast gezegd worden, dat in vier van de zeven provinciën thans een beslist antiliberale meerderheid gevonden wordt, en wel in Gelderland, Utrecht, Noord Brabant en Limburg. In de drie laatstgenoemde provinciën was er reeds een zoodanige meerderheid, en er was geen reden om er aan te twijfelen dat zij die niet zouden behoudenterwijl ook in Gelderland met zekerheid op een winst voor de antiliberalen te rekenen viel. Toch is het een teleurstelling dat ook Overijsel niet omgezet werd. Kenners meenden daar veilig op te mogen rekenen, en zoo er dan ook geene plaatselijke invloeden in 'tspel waren geweest zou dit zeker gebeurd zijn. Nu echter verloren wij een zetel, terwijl wij er niet genoeg wonnen, om op de keuze der leden van de eerste kamer in vloed te kunnen uitoefenen. In zoo ver laten de verkiezingen ons dan ook on bevredigd. Maar iets is dan toch gewonnen; en naar den mensch gesproken mogen wij goede hope koesteren, dat ook Zuid Holland en jFriesland te avond of morgen «om» zullen gaan. Voor de eerste kamer zijn echter voorloopig slechts drie zetels gewon nen, namelijk die van de Geldersche liberalen. Wat Zeeland betreft, daar behielden de liberalen het veld, wat ook te voorzien was. De stand der partijen in [onze Staten was tot op heden 29 liberalen en 13 anti liberalen thans werd het dank zij den gunstigen uitslag in Goes 27 liberalen en J5 antiliberalen. Van deze laatsten werden herkozen of gekozen de heeren Moes, Fruytier, Walter, Thomaes, Pompe, Huvers, v. Schouwen en Quarles v. Ulïord terwijl tol 1892 nog zitting hebben do heeren Stevens, Oggel, v. Waesberghe Janssens, v. d. Beke Callenfels, den Boer, Lucasse en Hollestelle. Een stap vooruit dus, zij het ook in kleine verhoudingen. De uitslag in Zeeland voldeed geheel aan onze verwachtingen. In Middelburg deden onze vrienden wat zij konden. Zij wisten dat zij niets te winnen hadden, niet zoo zeer dewijl het aftredenden leden gold, als wel omdat de roomsch katholieken in het district openlijk hadden verklaard, zich van stemming te zullen onthouden. Toch was de opkomst in sommige ge meenten prachtig. Goes handhaafde zijn naam als antirevo lutionair district op schitterende wijze. Het aantal antirevolutionairen kan men daar veilig op 1700 schatten welk getal reet bijvoeging der roomsche kiezers tot over de 2000 opklimt. Een vorige maal, bij de ver kiezing van dhr. den Boer werden ongeveer 1940 anti liberale stemmen uitgebracht. Thans bracht het nieuwe lid v. Schouwen het tot 1855, terwijl het aftredend lid jhr. Pompe het tot 2350 bracht. Hoogst waar schijnlijk hebben 200 antiliberale kiezers op het aftredend lid v. d. Bilt gestemd, en is weuerkeerig de heer Pompe mede door evenzooveel liberalen naar de Staten gebracht. Gerekend met het feit dat hier twee geachte, tevens bekwame leden van Gede puteerde Staten moesten uitgeworpen wor den, is de uitslag in dit district schitterend te noemen. De Goesehe kiezers hebben ge toond, meer vertrouwen te stellen in de leiders der antirevolutionaire kiesvereni gingen, dan in de naamlooze geschriften die hun van zekere drukkerij te Ierseke werden toegezonden. Onzerzijds is dan ook herhaaldelijk ge zegd dat wij voor de 'personen der aftre dende liberalen in dit district niets dan achting hebben, en op hoogen piqjs stellen, wat zij gedurende vele jaren in het belang der provincie hebben verricht, maar dat wij hun lidmaatschap in strijd achtten met het landsbelang, dat onder de tegenwoordige omstandigheden, nu de staten tevens kies collegie voor de eerste kamer zijn, geen andere candidaten eischt, dan die ons ge liefd ministerie Mackay-Keuchenius willen steunen. Wij hebben dan ook nooit de dwaze samenkoppeling van provinciaal beheer er> kiesbevoegdheid voor de eerste kamer, in onze staten, zoo ernstig betreurd, dan toen wij den val der Goesehe liberalen moesten melden. En wij nemen dan ook van de heeren v. d. Bilt en Bybau als leden dei provinciale staten geen afscheid, alvorens hun, namens alle antiliberalen, die hen uit wierpen, den tol onzer hulde te hebben betaald voor de wijze, waarop zij tot den einde toe hunne taak hebben opgevat. Ook hunne tegenstanders wenschen nooit te vergeten, wat zij en inzonderheid mr. mr. v. d. Bilt, voor provincie en gewest hebben tet stand gebrachten bidden hun - nen opvolgers, mr. Quarles en v. Schouwen, wijsheid toe, om met vermijding van waarin de thans vervangen liberalen beiden dwaal den, hunne voetstappen te drukken, waar het geldt de belangen van provincie en gewest te behartigen. l Van Zierikzee was 't bekend, da de an tirevolutionairen daar zelfs op geen groote minderheid konden rekenen, datik zij de uitnemendheid van den liberalen candidaat den heer Heyse. Toch brachten onze vrien den het daar tot ruim vierhonderd stemmen voor hunnen uitstekenden candidaat dhr. Way; een stemmencijfer dat een aanvanke lijke ontwaking uit een vermoeiende» poli tieken slaap schijnt te prediken. Onze vrienden op Duiveland en in de stad waren op hun post, terwijl ook Brouwershaven zich door zijne met jeugdig vuur geleide kiesvereeniging voor het eerst bij de bewe ging aansloot. Aan onze vrienden aldaar en aan de leiders te Zierikzee en Bruinisse onzen warmen dank voor hun steun. Tholen deed echter niet wat het kon. Wij durfden ons niet openlijk aan een pro fetie wagenmaar meenden toch gegronde hoop te mogen koesteren, dat de heer Wahtho daar vallen zoute meer als wij letten op de meerder heid waarmede kort geleden de lieer Hollestelle afgevaardigd werd. Thans werd Wagtho gekozen met minder stemmen dan toen Hollestelle verkreeg. Gekozen, wel met slechts 30-sternmen boven de volstrekte meerderheid maar dan toch gekozen en dit had in een zoo overwegend orthodox land als het Toolsche niet mogen gebeuren. En dat te meer niet, dewijl men daar thans beter omtrent de bedoelingen van het liberalisme is ingelichtvele oude kiezers hun staatkunde-vrees (politocophobie) overwonnen hebben en door de verkiezing van Bolier de zetel van Hollestelle moest worden vastgezet. Dit laatste heeft men, dank zij de traagheid onzer vrienden te St. Annaland en de halfslachtigheid van enkele Toolsche antirevolutionairen, die op het aftredend lid stemden, geheel verzuimd. Een bewijs voorzeker, dat aan de orga nisatie in dit district, spijt de toewijding van enkele bestuursleden aldaar, nog het een en ander hapert, en er niet genoeg is gedaa i aan de mondelinge voorlichting der nieuwe kiezers. Dank intusschen aan onze vrienden te Poortvliet, Scherpenisse en Oud-Vosmeer, die hun aandeel aan onzen Bolier goed hebben geleverd. Moge een volgende maal door meer gelijkma tige krachtsontwikkeling, in het antirevoluti onaire Tolen, een betere uitkomst worden verkregen Wat Sluis betreft, hier zou alle reden zijn om bij de pakken neer te zitten, 't Was dan ook reeds lang genoeg bekend, dat in dit Eldorado van den tegenstander voor ons niets te winnen was. Maar te Sluis en vooral te Oostburg, is men taai genoeg om zich tegen de bedreigingen van den tegen spoed te vei zelten.Onze vrienden togen dan ook met goeden moed aan bet werk, en schonken ruim 400 stemmen aan den ingenieur dhr. Hennequin, een man die zelfs bij liberalen naam maakt wegens zijne groote bekwaam heden. Geheel in tegengestelde verhouding als in Sluis, staan de partijen in Hulst. Daar is het liberalisme machteloos tegen de vereenig- de roomschen en antirevolutionairen. Meer dan 1200 stemmen toch werden op onzen candidaat Moes uitgebracht terwjjl van de liberalen slechts een het tot in de 400 stem men brengen kon. Wij kunnen dus veilig Goes en Hulst tot onze vaste districten rekenen Middelburg en Tolen tot onze twijfelachtige Zierikzee en Sluis tot onze hopelooze. Aan de Fies- vereenigiiigeti de taak, punt b. en c. van deze uitspraak metterdaad te logenstraffen. Wij laten den uilslag voorzoover wij dien Woensdag niet konden opnemen, hieronder volgen. Middelbar g. Gekozen de aftredende liberalen Snouck Hurgronje, Buteux, van Uije Pie- terse, van Berlekom, van Teylingen en van Woeldereri met resp. 1700, 1803, 1744, 1737, 1756 en 1764 stemmen. Op onze candidaten M. C. v. Westen, L. Bosselaar, N. Glinderrnaiv C Vt rhage, H. J. v. d. Meer en H. J. E. Gallach waren resp. 1447,1443 1441, 1437, 1435 en 1430 stemmen uit gebracht. Goes. Gekozen onze caudidaten Pompe v. Meerdervoort; Huvers, v. Schouwen en Quarles v. Ufford, resp. met 2350, 2206, 1855 en '1844 stemmen. Op de hh. v. d. Rilt, Bybau, Ochtman en Vereeke (lib.) waren resp. 1483, 1389, 217 en 152 stem men uitgebracht. Zierikzee. Gekozen de liberale aftredenden Heijse, Hoogenboom en Bolle met 1139, 1129 en 1128 stemmen. Onze candidaten Way, H-age en v. Westen bekwamen resp. 409, 374 en 358 stemmen. Drie jaar ge leden brachten onze vrienden daar 70 stemmen uit. Hulst. Gekozen onze candidaten. De liberalen Kloppenburg, v. IJselstein, Sturm en v. Vessem bekwamen resp. 411, 346, 363 en 294 stemmen. Gaan wij nu nog even den uitslag buiten onze provincie na, dan blijkt dat de liberalen oppermachtig bleven of 't allengs worden in de groote steden. Amsterdam, Arnhem, Rotterdam enz. bleven liberaalterwijl Den Haag, Zwolle en Utrecht den eenigen antiliberaal, die met den grooten hoop mee aftrad, uitwierpen. Zoo te 's Gravenliage als te Utrecht wierpen de liberalen een verdienstelijk lid der gedeputeerde staten uit, beiden antiliberalen. Óp kleinere plaatsen evenwel begint men zich al meer van het liberalisme af tekeeren. In het geheel hebben een twintigtal liberalen, waaronder enkele hunner beste mannen het veld moeten ruimenen ware het volk meer doordrongen geweest van het besef dat het om het belang van het vader land, en om de regeerkracht der regeering ging, de uitslag zou heel wat gunstiger voor oris geweest z\ju. Op sommige plaatsen in Nederland wach ter, ons herstemmingen. Hetzij deze gunstig of' niet gunstig uitloopen, het liberalisme blijft toch nog in zes provinciën opper machtig terwijl het in een (Overijsel) bij tusschentijdsche aftredingen gevaar loopt. De eindsom echter blijft, dat de eerste kamer in de eerste jaren alle goede wetten en voorstellen van deze regeering zal kunnen onmogelijk maken, eenvoudig door ze in de kracht harer onrechtmatig verkregen meerderheid te erwerpen. En des te harder zal de «liberale» pers roepen, dat ons ministtrie «niets uitvoert» en dat er niets komt van alle verbeteringen, die liet program van actie (het werkpro gram vooi de antirevolutionaire kamerleden) had in het verschiet gesteld. Doch ook hier geldt het woord des Heeren, waarvoor ieder oprecht antirevolu'ionair1 onvoorwaardelijk buigt: dat namelijk Gods «Raad bestaan en Hjj al Zijn welbehagen doen zal.» 17 Mei '89. Ierseke. De heer J. Lemson, wethouder, heeft zijn ontslag genomen als lid van den gemeenteraad. - Gedurende de maand April hebben de rijksmiddelen f10,077,811 opgebracht, of ongeveer 5Vs ton meer dan in April van het vorige jaar. Behalve de accijnzen en domeinen hebben alle groepen der middelen tot deze gunstige uitkomst bijgedragen. Bij indirecte belastingen bedraagt het voordeelig verschil voor de geheele groep 4 ton. Daar van is ruim f 158.000 te danken aan het successie-recht, f58,000 aan de zegelrechten en f15000 aan de hypotheekrechten. Be wijs van grnotere levendigheid op liet gebied van den effectenhandel en het toenemen der waarde van onroerend goed. Van de accijnzen is de gezamenlijke op brengst voor de maand f 143,000 kleiner geweest dan verleden jaar, hoofdzakelijk door den suikeraccijns, zout en gedistilleerd. Toch heeft het laatstgenoemde middel ge durende de maanden Januari tot April f 64,000 meer gegeven dan verleden jaar. Het geslacht heeft in April f32,000 meer afgeworpen, waardoor de opbrengst gedu rende 4 maanden f 20,000 grooter geworden is dan verleden jaar. In alles blijkt dat April een gezegende maand was voor de schatkist. Zij deed het bedrag der gezamenlijke ontvangsten van de schatkist sedert 1 Januari bijna een mil- lj len gulden ineer zijn dan in hetzelfde tijdperk van 1888.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 1