0 inkomstenbelasting over 1890. Dat zal, zegt de Oranjemaneen zwaar werk voor die heeren geweest zijnte «eer, omdat naar we meenen geen enkele finaneieele specialiteit bij de vocr- stellars is. Waarom dan mannenj als G 1 e i c h m a n van Del den, Mees niet tot de voor stellers, behoorenof liever waarom die heeren de voorstellen niet hebben ingediend Zouden die heeren, ook met het oog op het feit, dat het Ministerie ter dege iets doet, bang zijn geworden voor hun reputatie als specialiteiten door daaraan hun naam te geven 1 't Is slechts eene vraag "15 Mei '89. Z. M. de Koning heeft zijn meest harte- lijken dank doen betuigen voor de zoo algemeene blijken van gehechtheid en hulde van het Nederlandi-che volk, ter gelegenheid van Zr. Ms. 40jarige regeering. Onze Oranjes. Willem I reg. 25 j. en werd 51 j. oud Maurits 3957 Fred. Hendrik 2263 Willem II 3 24 III 9 30 9 52 9 9 9 IV 9 4 9 9 9 40 9 9 9 V 9 29 9 9 9 58 9 9 Kening Willem 19 27 99 9 71 99 9 II 9 8 9 9 9 56 9 9 9 9 III 9 40 9 9 bereikte reeds den leeftijd van 72 jaar. Bij Kon. Besluit is met ingang \an 1 Juli de betrekking van inspecteur-gene raal over het loodswezen, enz., en van Nederlandsch permanent-commissaris voor het gemeenschappelijk toezicht over de betonning en bebakening en de loodsdiensten op de Schelde opgedragen aan den kapitein ter zee J. Spanjaard, inspecteur over het loodswezen, enz. in het 6e district te Vlis- singen enz. en zulks onder toekenning van den rang van schout bij nacht, en de ka pitein ter zee titulair F. J. P. M. Mulder, thans inspecteur over het loodswezen enz. in het 4e district te Delfzijl in gelijke be trekkin overgeplaatst naar het 6e district te Vlissingen, en tevens belast met de betrekking van Nederlandsch permanent commissaris "oor het gemeenschappelijk toezicht over de betonning en bebakening en over de loodsdiensten op de Schelde. Wij vestigen de aandacht op het nieuwe maandblad van de Johannesstichting te Nieuwveen «De Barmhartighei-b. Secretaris var, het bestuur dezer stichting is dr. J. Sasse aldaar. In de stichting worden gebrek- kigen van allerlei leeftijd opgenomen voldoet aan een dringende behoefte en heeft aan spraak op aller steun. Men kan zich als lid der vereeniging (ad f 5 per jaar) en als begunstiger doen inschrijven. Wij zagen onder de giften en inschrijvingen er geen enkele uit Zeeland vermeld, wat te meer te bevreemden is, waar de liefde voor Veld wijk en zijn arbeid in Zeeland niet van de minste is. KERK- EX SCHOOLNIEUWS. Ned. Herv. Kerk'. Beroepen te Gapinge W. B. H. v Linschoten, cand. te Middelburg. Ned. Ger. Kerk. Bedankt voor Koudekerk e door E. J. de Groot cand. Chr. Ger. Kerk. Bedankt voor Passaic (N. A.) door C. W. Jacobs te Klundert. G EH E G I> E B E R E111T E X HET KONINGSFEEST. De provincie Zeeland heeft op hartver heffende wijze feest gevierd. Men heeft aan alle plaatsen op dien gezegenden Maandag gevoeld dat de stern der partijschap zwijgea moest. Of liever het was een van/.elfsheid. Het waren geen liberalen en anti-liberalen, die feest vierden, het waren Zeeuwen, saam verbonden en eendrachtig één door en met den persoon des Konings. Dit feit strekke ten troost aan allen die tot den politieke» strijd geroepen worden. Het is niet mogelijk van elke feestviering verslag te geven. Zelfs van ééne gemeente zouden wij dit niet kunnen. Wij stippen dus slechts aan. Reeds des Zondags hadden velen door het uitsteken der vlaggen hunne ingeno menheid met 's Konings jubilé betuigd. Op verlangen des Konings onthield men zich echter van alle feestdrukte, zoodat de Dag des Heeren met do noodige rust voorbijging. Maandag echter begon de pret. In de meeste plaatsen werd de feestrede uitgesproken. Er werden telegrammen ge wisseld morgengroeten gebrachtallerlei klein vuurwerk afgestoken. Het schoonste lenteweder begunstigde de feestviering in de voornaamste wijken der steden, die hier en daar schoon versierd waren. Te Goes hadden de bewonersvan Langevorst-, Kerk en Rlokstraat schoone eerepoorten opge richt met de bustes van Z.M. en hier en daar zeer toepasselijke opschriften. Ook de Nieuwstraat en de Voorstad waren prachtig versierd, doch vooral de Papegaai straat met haar rijken tooi van groen en lampions bood een keurigen aanblik. Bij enkele particulieren en neringdoenden wa ren de ramen versierd. Zeer van pas was aan een der winkelramen van Mej. Wed. Faberij de Jonge de buste van Z.M. onzen 1 a a t s t e n Oranje, met groen versierd waarboven het portret van onzen eersten Oranje, prins Willem I, die in 1584 dood geschoten werd. De heer C. Oranje Lz. trachtte door zijn versiering tegelijk een woord dat Z.M. eens bij zekere gelegenheid uitsprak, te populariseeren. «Als de nood aan den man is, zijn wij altijd bij elkander.9 De verlichting der Voorstad maakte bij avond een inderdaad schitterende vertooning. Dê feestelijkheden werden door de bewo ners der Langevorststraat reeds vroeg be gonnen. Nauwlijks had de zon haar licht gegeven of een hoorn liet zich hooren ten teeken dat de werkzaamheden moesten wor den voortgezet die Zaterdag moesten blijven liggen, zoodat de versiering omstreeks 9 uur was voltooid. Hoewel door de feest commissie eenige bezwaï en werden geopperd door de naauwe gedeelten der stiaat, den optocht te doen doortrekken, moet zij haren dank betuigen aan de heeren commissie van volksvermaken, door de goede regeling en orde daaraan gewijd. Nadat de optocht door de stad was rondgetrokken werd aan den voorzitter, den heer Van der Leeuw, door het muziekgezelschap Euphonia eene ovatie gebracht. De heer J. den Boer, als lid van het bestuur dezer vereeniging, sprak eenige woorden tot den heer Van der Leeuw, dat deze ovatie werd gebracht, omdat hij de persoon was die de versiering dezer straat had ontworpen en waardoor de andere straten dezer gemeente waren gevolgd. Wederkeerig bedankte dhr. V. d. Leeuw «Euphonia9 met de woorden: dat «Eupho- nia9 moge bloeien en steeds moge volharden ten genoege van deze gemeente, waarop de leden van «Euphonia9 werden onthaald. Des avonds ten tien ure werd in optocht van de feestcommissie aan elke poort der straat de proclamatie algelezen. Maandag des morgens ten 8 ure werd het volgende telegram verzonden aan Z. M. den Koning op het Loo 9 De bewoners der Langevorststraaat te Goes oicden Uwe Majesteit onder innige gehecht heid aan Uwe Majesteit en Uw doorluchtig huis, hunne hartelijke gelukwenschen aan Namens de feestcommissie: Van der Leeuw, Voorzitter, Frankin Secretaris. 9 Maandag middag half vier ontvingen de bewoners der Langevorststraat het volgende antwoord per telegram: «Aan de bewoners der Lan gevorststraat te Goes. De Koning gelast mij u Hoogdeszelfs dank te betuigen voor de aangeboden gelukwenschen. Adjudant van dienst Van de Pob. De bewoners op de Groote Kade, Kleine Kade en Turfkade, dank zij het milde ini tiatief van den heer W. Pel'e, vierden niet minder luisterrijk feest. Het vaartuig van schipper Pik was Dinsdag voor die gele genheid opgetooid. Het muziekgezelschap «Euphonia9 nam daarop plaats, en hielp onder leiding van den heer Kooiman, de feeststemming verlioogen. Ook de Lange vorst- en [Kerkstraat) lieten zich andermaal niet onbetuigd en gaven een herhaling van den vorigeu avond. Ook de optocht des Maandagmiddags door Volksvei maken9 georganiseerd, voldeed goed. Den inhoud der telegrammen laten wij achterwege, als behelzende in verschillenden vorm dezelfde gedachte, terwijl ook de antwoorden die van wege Z.M. geseind werden, allen op hetzelfde neerkwamen «De Koning gelast mij u hoogstdeszelfs dank te betuigen voor den aangeboden ge- lukwensch. De adjudant van dienst Van de Poll. 9 Het gemeentestuur van Goes ontving tot tweemalen toe een dergelijk telegram van dankbetuiging. Te Middelburg maakten het morgen- en avondconcert van het Liersche muziekge zelschap een goeden indruk. Tijdens de matineé hadden de volksspelen plaats. Vol gens de M. C. waren de prijswinnersvoor mastklimmen Van Hoek, horlogeSnijders, ham; Flipse, worst; Kok, portemonnaieen Dingemanse, pijpvoor het broodje-happeu Franse, portemonnaie met zilver gemonteerd Krijger, Arnerikaansche klok Wolf, ciga- renpijp, Kalle, foulard en Akda een som in geld. Te half 11 des avends werd het vuurwerk afgestoken en aan den burgemeester een serenade gebracht. Onder de prachtige winkelversieringen muntten die van firma Pennock, C. F. Diesch en G. Robijn het meest uit. Met alle recht kan men zeggen, dat de feesten van 13 en 14 Mei schitterend zijn geslaagd. Waarde. Ook hier werd de dag gevierd. Er werd Maandag aan de schoolkinderen een genoegelijk feest bezorgd. Des namiddags 2 uren weiden zij onthaald op chocolade en koeken. Daarna hadden de gewone volksspelen als zakloopen en turftrappen plaats. De beste mededinger ontving een prijs in geld. Om 4 uur was deze pret afgeloopen en o.n zes uur werden door het zanggezelschap «Vooruit9 eenige zangstukken voor het publiek gegeven wat door veel belangstellenden werd bijgewoond, en waar voor het gezelschap alle lof toekomt. Beide feestelijkheden werden door het gemeente bestuur bijgewoond. Ook bij het feest der schoolkinderen was de Burgemeester tegen woordig. De commissie, die Zaterdag een collecte had gehouden bij de ingezetenen teneinde den kinderen zoo een feest te bereiden, werd door het hoofd der school dhr. J. Oudshoorn een hartelijk woord van dank toegesproken. Biezelinge. Ook hier is op waardige wijze uitdrukkiug gegeven aan het nationaliteits gevoel en gehechtheid aan het Huis van Oranje. Vooral was het een prachtig gezicht 14 gekroonde en ongekroonde boerenwagens beladen met 153 schoolkinderen te zien uittrekken om een bezoek te brengen aan de dorpen 's Gravenpolder, Kloetinge en Kapelle. Het was dan ook overal op te merken aan de bljjde en goedkeurende ge zichten, dat dit schoolfeest op deze wijze gegeven, hartelijk instemming vond. Ook de vreugde der kinderen was on gemeen groot. Het zingen van toepasselijke liederen en het zwaaien van vlaggen en banieren en andere versieringen strekte daartoe tot bewijs. In de school werden de kinderen, na een optocht te voet door het dorp te hebben gemaakt, getracteerd. Krniningen. öbk in deze gemeente werd Maandag feest gevierd. De schoolkinderen werden onthaald en des avonds gaf het fanfare muziekgezelschap «Eendracht maakt macht9 en de zangrereeniging «Zachtaan Vooruit9 een concert op de markt. Alles liep in de beste orde af. Heiiikeuszand. Ook hier vierde men feest. Tal van vlaggen wapperden terwijl onze straten met groen en orarje versierd waren. Door eene commissie uit de burgerij samen gesteld, werden de schoolkinderen flink getracteerd op melk en koekjes. Dcjarmen op krentebrood. De heer Burgemeester en de heeren Mr. v. d. Bilt; Notaris de Ronde Bresser, het hoofd der school en onderwijzers en vooral de familie v. Citters thans in ons midden hebben door hunne belangstelling en ruime giften zeker de schoolkinderen en armen met de burgerij aan zich verplicht en een genotvol feestje bereid, lammer dat enkelen na afloop van ringrijden, mastklimmen en vuurwerk ont steken het welgeslaagde feest deden ontaarden in het nemen van een soort genot dat een christen met afkeer vervullen moet. Sluis. Ook in deze gemeente is het 40 jarig jubilé des Konings niet onopgemerkt voorbijgegaan. Ten half twee ure namen de feestelijk heden een aanvang, die bestonden in een optocht van het muziekgezelschap «Apollo9 de ridders van het metalen kruis en een cavalcade. Bij 's Konings vertegenwooordiger den heer Burgemeester J. H. Hennequin werd een ovatie gebracht waarna door den heer Hennequin voorlezing gedaan werd van de bekende pioclamatie des Konings die met een «leve de Koningb beantwoord werd. Na eene wandeling door de stad, werd op de markt een muziekuitvoering gegeven door de muziek gezelschappen van Sluis en Westkapelle, terwijl verschillende volksspelen als hard- loopen, mastklimmen werden gehouden. Des avonds werd met het muziek een fakkeltocht door de stad gemaakt terwijl de gansche kade schitterend geïllumineerd was. Met het afsteken van eeuig vuur werk werd het feest besloten. Van bijna alle huizen wapperde de vader landsche driekleur en ieders borst was met oranje gesierd. Ook door enkele particulie ren waren versieringen aan hunne woningen aangebracht; vooral de illuminatie bij den heer Koksrna mag schitterend genoemd worden. De feestcommissie heeft eere van haar werkin betrekkelijk korten tijd en met betrekkelijk geringe middelen heeft zij der Sluische burgerij een waarlijk aangenomen dag bereit. Door de Chr. Jongelings Vereeniging Eben-Haëzer ie lerseke werd den Koning het volgende telegram gezonden ondertee kend door alle leden. Sire De Chr. Jungel. er. Eben Haëzer te lerseke wenscht Uwe Majesteit hartelijk geluk met uw herstel en de herdenking uwer 40 jarige regeering. God zij met U! Oranje boven Leve de Koning. Ie Goes heelt gister een kiezer, na eerst eenige malen op de deur van het stembureau geklopt te hebben, zijn stem briefje onder de deur geschoven, en heeft zich daarop verwijderd. Wel een bewijs dat het nog altijd noodig blijft de nieuwe kie zers voor te lichten. Bemeldingen. Maandag is bij den land bouwer F. Wabeke een stierkalf geboren zonder staart. Het heeft ter plaatse waar anders de staart ligt slechts een klein gleufje. Het mist daarenboven geheel een opening voor den aarsdarm zoodat het beestje, dat zeer goed gezond is en reeds flink drinkt noodwendig aan verstopping moet sterven, daar het zijn meststoffen niet kwijt kan raken. Arneinuiden. Onder de verscheidenheid van planten, die men op de kwelders of schorren aantreft, trekt vooral de zooge naamde zeekraal Salicornia L.) onze aan dacht. Dit plantje toch verschaft in de lente aan menigen vlijtigen arme,die inde nabijheid van zeewater en schorren woont een eigenaardig voordeel. De zeekraal is de naam van een planten geslacht, dat de familie der Chenopodiaccèn behoort. Het onderscheidt zich door twee slachtige bloemen, een vleezig,.nagenoeg ge sloten bloemdek, 1 of 2 meeldraden, een zeer korten stijl met 2 of 3 stempels, een platte vrucht, in het bloemdek besloten, en verti cale zaden met een ringvormige of toege vouwen kiem. De gewone zeekraal heeft geene bladeren, maar haar stempel bestaat uit een aantal tonvormige leden, door in snoeringen gescheiden. Deze plant wordt als groente genuttigd, daarom levert zij ook voor menigen bewo ner van onze gemeente een niet gering voedsel. Omtrent half April begint men reeds met het plukken of snijden van dit zeegewas. Meestal gessbiedt dit door vrou wen, omdat de mannen, op enkele uitzon deringen na, uit vissehen zijn. Twee of driemaal per week ziet men dan tal van vrouwen en meisjes naar «schorre gaam> om zeekraal. Dikwijls komen zij terug met een paar zwaar beladen manden, zui veren er wasschen ze goed, om de zeekraal den volgenden dag tegen goeden prjjs van de hand te doen. Somtijds telt men op het schorre gemid deld 50 a 60 personen of meer, die zich met het snijden van zeekraal bezighouden. Rekent men, dat ieder een gulden per keer verdient, en het tijdperk van de inzameling 3 maanden duurt dan geeft dit zeegewas voor deze gemeente een vrij aanzienlijk voordeel. N. R. C. Tusschen Zaamslag en Boschkapelle- heeft men in een sloot het lijk gevonden van den veldwachter van Boschkapelle. Des avonds laat was hij nog te Zaamslag gezien en waarschijnlijk is hij door de duisternis misleid te water geraakt. Krniningen. In de Maandag gehouden vergadering van ingelanden van den polder Kruiningen is de rekening over 1388 vastgesteld in ontvang op f 13508,365 in uitgaaf op f 10581,58s alzoo een goed slot van f2926,78. De begrooting over 1889 is vastgesteld in ontvang en uitgaat op f 13689,38s. Het dijkgeschot bedraagt f 10031,74 en is f 7,50 per Hectare. Daarna was aan de orde een voorstel va 1 het bi stuur tot het aanleggen van eene 2de sluis, doch dat is met 15 tegen 22 sfemmen verworpen. Te Rotterdam was men gister aan het afbreken van een muziektent, die bij het Koningsfeest dienst gedaan had. Twee werklieden vielen daarbij naar beneden ter wijl de kap instortte. De een brak zijn been, de ander is wezenloosen zal er helaas niet meer van bovenopkomen. Maandag 29 April 11. had te'sHage, des namiddags ten 2Va uur, in den foyer van het gebouw voor kunsten en weten schappen, de plechtige uitreiking plaats van de eereblijken der nationale tentoonstel ling van oude en nieuwe kunstnijverheid 1888. Aangenaam is het ons te kunnen vermelden, dat de Jury voor No. 189 van den Catalogus, in groep III afdeeling nieuwe I kunstnijverheid hoef bekrooning van drie len speelklokken, lodustriëel, den heei Heiligerlee. Werkstakingen, in her Essenor dist den arbeid gestae kt kers bedraagt thans ring der mijnbezittei len verhoogen, maar werkuren toestaan, ai dat dit laatste juist 111 de arbeid zoo zwaar sche kolenmijnen, liggen zoo diep in d onverdraaglijke hitte geren arbeidsduur d< ondermjjnen. De w meestal geheel naaki vaak op de knieën buik liggende, arbeii dat zulk een arbeid g uren is uitite houden, overwerk waartoe wordtwant wie jaagd. Groote verv gekoesterd van een dien allen liefhebbei stakers zijn geen vijan en vorst9, en is daa menigen Nederlandse LAATSTE Vissingen. Heden «Hotel de Commerc wezendenjlngenieur te goedkeuring van den steed het eenjarig on gebouwen enz. te Vli Raming f6750. Minste inschrijver f 7010 2o. werd aai van militaire gebouw de Duinwaterleiding." ste inschrijver dhr. Bergen op Zoom vo< 3o. werd aanbestel stelling aan daken va kazerne Willem III a Minste inschrijver alhier voor f 1925. KRUI Tarwe f6,- a f6,9 Wintergerst f3,75 a a f3,80. Haver f3.50 f7,—. Boonen f5,50 Aantal kiezers in 1 ten van het district Middelburg Vlissingen Souburg Ritthem Nieuw- St. Jooslan Arnemuiden Veere Vrouwepolder Serooskerke Oostkapelle Domburg Aagtekerke Westkapelle Zou tela nde Koudekerke Biggekerke Meli«kerke Grijpskerke St. I.aurens Hiervan verkregen 1900v. Uije Pi Hurgronje 0000; v Woelderen qOOO en allen liberalen, die Op de a. r. candit stemmen uitgehrasl 0000, L. Bosselaar H. .1. v. d. Meer 00 en M. C. van We t Aaiital kiezers in ten vau THOLEN. Tholen St. Anneland Poortvliet Scherpenisse St. Maartensdijk. St. Philipsland Oudvosmeer Stavenisse Hiervan verkregei aftr. lid (1) 535 e 450 zoodat eerstgen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 2