CHRISTELIJK- NIEUWSBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAND. 1889. No. 94. Extra Verkiezingsnummer van Zaterdag II Mei. Derde Jaargang VERSCHIJNT F. P. D'huy, (e Middelburg. PRIJS DER ADVERTK.VHGX; De Candidaten der tegenparlij en de onzen. „De Liberalen." ld Pondspondsgewijsaandeel. Arnemuiden en het Platteland. 3LKEN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers- 0,025 UITGAVE VAN G. M. Klemkerk, te Goes EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 6 cent Familieberichten van 1 5 regel* 50 cent, iedere'regel, meer 10 cent. De Stembus is van negen tot v ij f ure open. Als gij uw stembriefje kwijt zijt kunt ge een ander halen op de Sec retarie. Dat zal inen u gaarne geven. Op uw biljet moeten twee stem pels staan, een van het hoofdkies district en een van de gemeente. Als ge reeds een anderen naam op uw biljet geschreven hebt, dan moogt ge dien schrappen, en onze candi daten in de plaats zetten. Ge moogt uw biljet niet onder teekenen. Niemand heeft het recht uw stem briefje in te vullen of u te dwingen den liberaal er op te zetten. En ge moet uw stembriefje zelf a. s. Dinsdag brengen. Niemand mag dit voor u doen. Onze candidaten zijn -/?. oJSosse/aat. mre. van (B. BBr <g7 S. ger&ct, van der SWTeer, (Sfïnderman, De candidaten der tegenpartij zijn liberaal en dientengevolge ver plicht liberaal te regeerenliberaal te stemmenen liberaal te kiezen. Te regeeren als lid der gedeputeerden, te stemmen ook bij zaken waarin partij tegen ons ministerie gekozen wordt, te kiezen voor de eerste kamer. Laatst stemden ook zij tegen de voorstellen der regeering om de provinciale kiestabel te herzien, niet tegenstaande de heer Pompe hun en hunne vrienden had duidelijk ge maakt, dat orde en billijkheid die herziening vorderen, en de heer Hu- vers, doch te vergeefs, een lans brak voor het recht der nieuwe kiezersom, waar zij de geheele Tweede Kamer hielpen kiezen, nu ook bij ontbinding der provinciale staten, de andere tak der wfevertegenwoordiging te hel pen kiezen,namelijk de geheele Eerste Kamer. Wat onze candidaten het meest aanbevelingswaardig maakt, is dat zij allen èn persoonlijk, èn voor hunne partij, of liever voor het vaderland niets anders begeeren dan den eenigen naam onder den hemel gegeven te kennen en te belijden; en hunne wijsheid spijt den spotlach des tegenstanders ook in hunne be trekking als lid der Staten in de eerste plaats bij Jezus zoeken. Ge vindt hunne namen hierboven in schrijf lettersdat geeft aan enkele kiezers meer gemak in het overschrij ven, vooral van de voorletters. Weest zoo goed en slaat geen lettertje daar bij over. Wel hebben wij te Middel burg een rechtvaardig stembureau, maar de namen duidelijk over te schrijven is in elk geval goed. Nu Tweede en Eerste Kamer vormen, vergeet dat toch niet, één geheel. Het zijn de twee vleugels van den éénen vogel. En wat baat het nu den vogel, of ge zijn ééne wiek al vrij maakt, zoo ge hem met de andere wiek aan het koord blijft vastleggen. Dan kan hij wel slaan met die wiek, en wel rukken geven, maar vliegen kan hij niet. En toch geen ander dan het lot van dien vogel is het erbarmelijk lot, dat ge aan uw Kabinet bereidt, zoo ge het wel in de Tweede Kamer- vrij maakt, maar in de Eerste Kamer aan het Liberalistisch koord vastge bonden laat liggen. Dan komt er in lange jaren nog niets van een vrijer, gelukkiger volks ontwikkeling. Dan blijven we op het doode punt zitten. En de regeering niet minder. Want orize tegenpartij zal dan zeg gen, wat zij nu reeds doet: «Ministers, gij doet niets»; en als dan eens de regeering wat doet, dan zal de Eerste Kamer haar terstond in den weg treden, zoodra onze regeering maar iets doet wat den heeren mishaagt. Fransen v. d. Putte en Six hebben het in de Eerste Kamer minister Keuchenius nu reeds tot zeeziek wordens toe lastig gemaakt, onder anderen over subsidie aan een chris telijke school in Indië. Eerstgenoem de was teruggetrokken, toen de mi nister hem meldde, dat hij niets anders deed dan een plan van den liberalen minister V. Eyk (zijn voor ganger) uitwerken. En gelooft't vrij, zoo «gemakkelijk» als thans nog de Eerste Kamer is, zal zij niet blijven indien de liberalen bij de verkiezing de meerderheid behalen. AlsJ onze tegenpartij wat God verhoede bij de stemmingen voor de Staten in de meerderheid blijft of hare meerderheid ziet versterkt, dan zult gij én de liberalen in de Tweedeén die in de Eerste Kamer eens zien van houding ver anderen. Dan zullen zij die nu misschien welwillend zijn jegens de nieuwe schoolwet van Mackay, blij kens de goede gezindheid der door haar geïnspireerde pers, plotseling tegenstanders worden; en zij zullen deze regeering den voet dwars zet ten en de nieuwe schoolwet, door Mackay ingediend ter wille der rechts gelijkheid, der vrijheid, der eenheid, onmogelijk maken inplaats van met Mackay saam te werken om dezen twistappel weg te ruimen, want nu reeds hielden zij hun reservevan gelijkheid willen zij niet weten. Hooger dan het Provinciale belang, staat dan ook het belang van het vaderlanddat om oplossing van zoo menige quaestie vraagt. Waarlijk de regeering deed reeds veelonder anderen de arbeidswet, de onderwijs wet, de boterwet, de bankwet, de enquête-wet, kunnen 't getuigen. Straks, als de Eerste Kamer «om»- gaat, zal zij met te meerdere beslist heid vraagstukken van ernstiger aard. in behandeling brengen. Zij gaf reeds een voorproefje in de school wet, die allen partijen, voorloopig althans, meevalt. En die Eerste Kamer nu wordt door de leden der Provinciale Staten gekozen. Daarom, hoezeer het ons spijt, wij mogen de aftredende hee ren niet stemmen. Zij behooren tot de partij die in zake het geloof tegenover ons staantot de partij die de regeering tegenwer ken zelfs in haar bescheidensten arbeid voor het rechten eene Eerste Kamer helpen kiezen, die niet beantwoordt aan den wensch der meerderheid. En toch moet dit een der eerste vragen van het liberaal beginsel zijn. Deze laatste omstandigheid nood zaakt ons de heeren liberalen niet te herkiezen. De heeren die aftreden zijn liberaalen stemmen voor de Eerste Kamer ook geen ander dan tegenstanders van het ka i >inet Mackay. Werd de Eerste Kamer niet door de Provinciale Staten gekozen dan T zouden wij kunnen meewerken om L althans een paar bekwame mannen |n van hen te behouden Nu kunnen en u mogen wij dat niet. Nu is het vöor de Regeering en tégen de liberale heeren, zonder onderscheid De liberalen waren ons voor. Zij kwamen vóór ons met hunne candi daten. Hoe deden zij nu Zeiden ze: de anti-revolutionairen hebben hier de meerderheid, laten we daar om billijk zijn en toonen, dat we wat willen, dat we hun een aandeel willen sven in de zetels van de Staten Neen, dat deden zij niet. Er de onzen stelselmatig buiten houden, dat willen ze. In de provincie Utrecht waar de onzen even de meerderheid hadden, wilden ze wel dat de anti revolutionairen zulks doen zouden. rg jog is t OU Maar daar waar zij een zeer groofe meerderheid hebben, bijv. in het district Walcheren denken zij er niet aan ons alzoo te behandelen. Ze wil len daar alles voor zich behouden. Dat toch alle anti-revolutionairen opko- menteneindeaan deze partijdigheid en heerschzucht paal en perk te stellen Immers, wij hebben hier recht op meer dan de helft der zetelsen wij hebben er maar één. Elke partij in Nederland is teTreden met haar pondsgewijs aandeel in den -volks invloed. Neen de liberale partij maakt hierop eene uitzondering, zij eischt sinds jaren als «het denkend deel der Natie» ol den invloed alleen, óf wanneer dat niet meer kan, dan toch nog veel meer als waarop zij naar haar stemmencjjfer gere kend, recht en aanspraak heeft. In Wal cheren immers is de meerderheid van de Kiezers en van het volk niet liberaal en toch heeft en houdt zij daar door macht maar niet door recht, de meerderheid in de Prov. Staten. En neemt men onze ge heele provincie, dan staat het evenzoo. Zij is er verreweg in de minderheid maar des niettemin heeft ze van de 42 zetels er 29 in onze staten, en alleen de hare zitten in het college der Gedeputeerden. Waren de liberalen mannen van diep constitutioneelen zin, leefde bij hen het besef van recht en 5 billijkheid op, gewis, zjj zouden kloek en k lier tot de anti-revolutionairen zeggen Gij 1 doet recht en hebt gelijk zoo gij er ons 1 uitstemt. Maar als zij dat nu, tuk op de f macht als ze zijn, Hiet zeggen, dan hebben de antirevolutionairen gelijk en trouwens de antirevolutionairen constitutioneelen zin, bijaldien zjj het dan toch maar doen. Arnemuiden kiest voor de Prov. Sta ten, ook met ons mee. Nu dat verblijdt ons. De Arnemuidenaars toch willen van „den tiidareest" evenmin als wij weten; J gedaan dat hij te weinig aan de directeuren van algemeen bestuur weet over te laten en te veel zelf wil handelen, zal wellicht geen grond meer hebben zoodra de direc teuren mannen zullen zijn van eigene keuze. Reeds werd den landvoogd bij het depar- dement der burgerlijke openbare werken de gelegenheid geboden een nieuw hoofd te kiezen en daarvan maakte hjj gebruik om buiten de voordracht van den raad van Indië om. geheel naar eigen inzicht den hoofdingenieur Van Bosse te benoemen, die met verlof in Nederland vertoeft. Die be noeming doet de hoop voeden dat de haven van Tandjonk Priok, bij welker aanleg de heer Van Bosse na den heer De Gelder aan het hoofd heefd gestaan, voorzien zal wor den van alle inrichtingen en hulpmiddelen, die voor haar bloei onmisbaar zijn, en doet tevens vermoeder., dat bij den aanleg en de exploitatie van spoorwegen de denkbeelden van den heer Van Bosse zullen worden gevolgd, welke denkbeelden door den minister van koloniën met zooveel ingenomenheid zijn begroet dat men onwillekeurig vraagt of het inzicht van den gouverneur generaal in dezen ook door dat van den minister kan zijn geleid,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 1