K3 KK- Iv\ M IIOOIMIirWS. IXGEZOXDKN STUKKE*. Overzicht van Verknopingen. AFLOOP VEKKOOPINUKA' enz. betaald worden, dan ging de liefhebber vijf dagen nuar de gevangenis. Men zal dus wel begrijpen, dat te Baenos-Ayres zeer weinig beschonkenen op straat worden gezien. Een werkman uit Utrecht is bij Wolf- hese door den trein overreden en gedood. Te IJlst is Maand, g een knaapje van ruim 3 jaar in een onbewaakt oogenblik in de diepe vaart voor de ouuerlijke woni- g verdronken. Te Wilp schoot Zondag een boeren knecht met een oud geweei op kraaien. Jdet geweer sprong en de man werd zoo ernstig aan zijn hoofd gewond, dat bij dood ter aarde stortte. Door het onweder, dal 1.1. Zur.dag op verschillende plaatsen \an ons land heelt gewoed is veel schade aangericht. Ongeluk kig valt daarbij ook het verlies van een menschenleveti te betreuren. Omstieeks 3 uur sloeg te Tilburg de bliksem in de wo ning van den wever P. K., waardoor deze getroffen werd en onmiddelijk een lijk was. K. was een 27jarige oppassend werkman en de kostwinner zijner moeder, bij wie hij inwoonde. Als 't om 't meisje te doen is, is den Liin burger niets te veel 1 Een eigenaardig gebruik heerscht in de dorpen aan den Heikant (Limburg). In den Meinacht brengt de mini aar aan de uit verkorene van zijn hart een eersten mei, dat is een groenen tak met bonte vlaggetjes, geverfde krullen, linten en bloemen versierd. Deze mei wordt dikwijls met levensgevaar geplaatst op den nok van het dak, waaron der de geliefde rust. Wanneer deze des morgens den mei op het dak ziet, a 11 e Limburgsche meisjes staan natuurlijk reeds in de vroegte naar het dak te kijken Ilaat ze Item door een harer broers of vrienden afnemen en bewaart in haar kist de linten, bloemen en andere versieringen, als een kostbaar onderpand van de liefde baars minnaars. Zij is er trotsch op, als zij den volgenden Zondag aan haar minder gelukkige vriendinnen kan verhalen, dat zij een mooien mei gehad heeft van haar Jan, die, ofschoon wel een uur van haar verwijderd wonende, zijn nachtrust heeft opgeofferd om baar een zichbaar blijk te geven van zijn onwankelbare liefde en trouw. R. N. Te Schettens sloeg de bliksem in eene boerenbehuizinge, waardoor eene vrouw zoo hevig schrikte, dat ze geheel verstijfd raakte, en geneeskundige hulp ingeroepen moest worden. Te Parijs worden elke week bijna 1000 glazen oogen afgeleverd, natuurlijk zijn deze niet alleen bestemd voor de eenoogigen in Frankrijk, waar de afzet van zelf zoo groot niet is ook het buitenland krijgt zyn deel, en zelfs naar Weenen, St. Petersburg en Koustantinopel wordt het fabrikaat gezonden. In de magazijnen van de groute fabrikanten vindt men duizenden monsters in allerlei va- rie.eiten. Daar ziet men kleine oogen en groote; zwarte en blauwe, donker- en lichtbruine, blauw- en groen grijze, lachende kinderuogjes en zachte meisjesoogen, oogen met een smacbtenden, een lielkoizenden of een onheilspeilenden blik: koele officieele oogen en oogen voor grijsaards, alle gereed voor den verkoop. Eenige van de handelaars in oogen toch verhuren hun artikel ook bij de maand of bij de week, ja zelfs voor en kele buitengewone gelegenheden,daar er klan ten zijn die overal en altijd niet met hetzelde oog willen vwscliijnen. Bij het vervaardigen van kunsto igen heeft de werkman volstrekt geen vorm noodig al wat hij gebruikt is een glasl lazerslamp, de noodige grondstof-glas, email kleurmiddel enz. en verder zijn handen zijn longen. Heeft hij den oogbal gebiazen en wit gekleurd dan maakt hij er een opening in voor de iris en de pupil, die hij uit een amalgama van emailsoorten fabriceert en met de soldeeilump in liet oog bevestigt. Om het gehe d «natuurlijkte maken, wordt zelfs een bijzondere vaardigheid vereisclit, en ie Ier werkman is voor zich dan ook over tuigd, dat hij de beste methode voor bet emailsoorten toepast. Om een patiënt, die bang is voor de operatie zijn vrees te benemen gebruikt de operateur een eigenaardig middel. Hij noemt dan zijn knecht altijd een persoon met een glazen oog en verzoekt den patiënt een oordeel uit te spreken over 's mans uiterlijk. Gewoonlijk luidt het antwoord eenigszins aarzelend «bij ziet er goed uit» of iets dergelijks. Dit is voor den bediende het toeken om met een breinaald zijn ooglid op te lichten, liet kunstoog weg te nemen en het den verbaasden bezoeker in de band te drukken alsof het een gewoon sieraad, een iiug of een dasspeld was. Het voortdurend aangroeien van het aantal jeugdige tabaksrookers leidt in de Vereenigde Staten tot scherpe maatregelen van verbod. Zoo heeft de Regeering van den staat Connecticut een wet aangeno men, waarbij met boete tot f 120 wordt gestraft ieder, die tabak of cigaretten aan kinderen beneden de 1G jaren levert en wordt elk kind, jonger dan 16 jaren, dat op openbare plaatsen of op straat roukende gevonden wordt, gestraft met opsluiting of met eene boete, welke tot f 18 kan bedragen. - Maandag is te Bergen een politiek proces begonnen, dat in België veel belang stelling wekt. Er zijn dertig aangeklaagden, meest socialisten zij zijn aangeklaagd van deelneming a.-in een uitgebreid complot tegen den troon. Als hun hoofd wordt beschouwd de bekende Léon Defuisseaux, die veilig in Frankrijk is, zijn neef echter, Georges De- fuisseaux, vroeger redacteur van de Répu- bUpue beigeis onder de gevangenen. Zondag beeft zekere Perrin op den president der fransche republiek geschoten. Gelukkig schoot bij mis en was het slechts »los kruit. Hij werd dadelijk gegrepen, ook blijkt dat hij in Guyana dikwijls wegens oneerlijkheid door zijn meerderen gestraft was. Hij was daar in ballingschap. Hij vroeg en verkreeg een afzonderlijk onder houd met den kolonel Liclitenstein, dat echter op niets uitliep. Volgens den National heeft Curnot onmiddelijk de vrouw en den kinderen van Perrin geldelijken bijstand doen toekomen. Uit Triëst wordt gemeld dat een trein met 800 pelgrims die naar Rome op weg wa ren, aan verscheidene stations is aangevallen. De rijtuigen werden met steenen geworpen en zwaar beschadigd. Naar men zegt, zijn 24 pelgrims gewond. De zeepfabriek der firma David en Gibb te Londen is met de omliggende ge bouwen geheel door brand vernield. De schade wordt op 500.0( 0 p. st. geschat. Te Neutischein (Duitschland) is een man gestorven aan buikvliesontsteking en snel verval van krachten. Hij was in drie dagen gezond en dood. Bij de opening van liet lijk bleek dat een kersepit in den processus vermicularis aanwezig was. (Dat is het wormvormig verlengsel van den blinden darm 7 c M. lang en Gm.M. breed.) Daaardoor was ontsteking in den darm en 't buikvlies ontstaan, en de dood spoedig ingetreden. Bespottelijke langzame rechtspleging in Rusland. Een beer had een min aangeno men om twee jaar lang zyn moederloos jongste kind te zoogen. De min bleef ech ter slechts een paar dagen en liep toen weg. De heer klaagde haar hierop aan wegens verbreking v. n het contract. De vervolging werd ingesteld, doch raakte in het vergeet boek. Thans, na 23 jaren is de ontrouwe min veroordeeld om bare verplichting na te komen. De zuigeling heef' dit echter niet noodig. Bovendien verlangt hij 't ook niet, hij is namelijk in dien tijd officier geworden 1 Het prov. kerkbestuur van Zeeland benoemde tot afgevaardigde naar de Synode ds. J. H. Geselschap te Vlissingen, en tot zijn secundus ds. H. Vermaas te Ierseke. Laatstgenoemde werd mede benoemd tot vicepresidont van het kerkbestuur in plaats van wijlen ds. v. d. Weijde te Zuidzande. Bedankt voor Heinkenszand door J. W. Urger te Katwijk a/d Rijn (G. G'.) voor Everdingen door A v. Veen teTerneuzen. voor Souburg door W. Gerritsen te Wierden. Ds. S. Sleeswijk Visser te Rijsoord, is (naar de St. verneemt) door het prov. kerkbestuur met zijn kerkcraad op een diaken na, afgezet, a. omdat een modern lid, elders aangenomen door een modern predikant, niet door hem was ingeschreven, en b. omdat zij de leertucht over een twin tigtal personen hebben gehandhaafd. Chr. Ger. Kerk. - Bedankt voor Oud Vosmeer door J- A. Goedbloed te Zierikzee. Ned. Ger. Kerk. Beroepen te Amsterdam P. J. W. Klaarhamer te Middelburg. Mijnheer de Redacteur Vergun me, nog eens terug te komen op uw eerste artikel van Zaterdag 4 Mei. U geeft mij toe: lo. dat de liberale Sta tenleden de nieuwe kiezers niet konden of kunnen beletten, aan de stemming voor de a.s. verkiezing deel te nemen en 2o. dat nooit is gebleken dat die leden tegen de in 1887 verleende uitbreiding van kiesrecht ■(varen. Mij dunkt, ik kan tevreden zijn. Want daardoor erkent u de onjuistheid van uw hoofdartikel van 25 April, waarvan de korte inhoud hierop neerkomt: lo. de meeste hee- ren, die thans zullen aftreden, waren er tegen vergunning te verleenen aan de 250 duizend nieuwe kiezers om de Prov. Staten te kiezen; 2o. de heeren Bolle, Hoogenboom en Ileijse verklaarden zich er tegen, dat grondwettig verkregen rechten zouden wor den uitgeoefend 3o. de heeren Wagtho en Van der Bilt zijn van de uitoefening van het recht der nieuwe kiezers niet gediend. Leg uwe uitspraak van 25 April naast deze door u toegegeven stellingen, en het verschil moet in het oog springen. Trou wens, ik geloof, dat u het opgemerkt heeft want ter verdediging uwer uitspraak van 25 April maakt u thans een onderscheid, zóó fijn, dat ik het niet vatten kan. De kiezers hebben wel het recht om voor de staten te stemmen, maar niet de gelegenheid, niet liet volledig recht om dat te doen. Hoe nu Mogen ze niet opkomen bij elke gelegen heid, als de oude kiezers stemden? Mogen ze dan maar op halve Statenleden hunne stem uitbrengen? Of mogen ze maar 3 stem men uitbrengen als er 6 leden te kiezen zijn? (2) Dat u gaarne zou gezien hebben, dat de aanneming des heeren Mackay's kies tabel gelegenheid zou hebben gegeven tot ontbinding der Staten, kan ik best bogrijpen. Maar laat u de spijt overliet vei ongelukken dier tabel tocli niet verleiden tot het geven van voorstellingen, die den toets der critiek niet kunnen doorstaan. Punt 3 van myne stellingen schijnt voor u het hoofdpunt van aanval te zyn. Punt 3 schrijft u, zou ik zelf niet beamen. Maar. mijnheer! ziet u mij voor «nnoozel aan? Denkt u, dat ik eene dergelijke stelling zou neerschrijven, als ik niet meende wat ik schreef Laat ik u eerst wijzen op eene kleine in consequentie, die zeer vaak door u en de uwen begaan wordt. Ai het kwaad, dat in de laatste 40 jaren in ons land op politiek terrein of in de ontwikkeling der natie is geschied, wordt door uwe party trouw op de rekening der liberalen geschoven, omdat die in dat tijdvak de regeermacht in han den hadden. Maar als er in dien tijd iets goeds is tot stand gebracht (in dit geval de uitbreiding der kiesbevoegdheid), zie, dan heeft men dat niet aan de regeerende liberale meerderheid te danken 1 Is dat consequent U zal toch niet willen beweren, dat de anti-liberale partyen, die de minderheid had den de grondwetsherziening, en met haar de uitbreiding van het kiesrecht, hebben tot stand gebracht? Wanneer na de non- possumus-stemming en de daarop gevolgde ontbinding de liberalen niet krachtig de hand aan den ploeg hadden geslagen; als zy niet, trots de motie-Vermeulen om eerst Hoofdstuk X te behandelen, trots de motie- Keuchenius om zich onbevoegd te verklaren, trots de motie-de Geer om alleen het kies recht te herzien, hun gang waren gegaan, zou er dan van de grondwetsherziening j wel iets gekomen zijn? Neen! Heb ik dan geen gelyk, te beweren, dat aan de liberalen de nieuwe kiezers hun recht te danken hebben (3) Maar u wil my vangen op de woorden: „in de eerste plaats." Daaraan wydt U een groot deel van Uw betoog. Maar als het nu eenmaal vaststaat, dat zonder het krachtig optreden der liberalen de grondwetsherziening er niet zou gekomen zyn, en dus ook de uitbreiding van het kies recht, het voornaamste gevolg dier herziening uiet zou zyn tot stand gebracht, is dan die nitbreiding niet in de eerste plaats aan de liberalen te danken, en doet het er wel iets toe af of vroeger, onder andere omstandig heden, ook door andere partyen voorstellen omtrent het kiesrecht zyn gedaan? Boven dien is uwe aanhaling partijdig en onvolledig Ik wil Uw voorbeeld niet volgen en U niet de onmogelijke taak opleggen om al de par lementaire redevoeringen van een der cory- pheeën der liberale party te lezen (4) of nage noeg de heele parlementaire geschiedenis der laatste 20 of 30 jaren nateslaan, maar ik wijs U eenvoudig op de volgende feiten: 24 April 1871 drong het liberale kamerlid Van Eek aan op verbetering der bepalingen betr. het kiesrecht in de Grondwet. 7 April 1876 deden dat Tak van Poortvliet, Kappeijne en Bastert. 22 April 1877 deed Mr. S. van Houten een voorstel tot wijziging o.m. van die artikelen der Grondwet, welke het kies recht betreffen. 28 Sept. 1830 stelde dezelfde voor, van de Regeering herziening van het kiesrecht te vragen. 24 Mei 1881 werd eene motie Van Delden, Idzerda en Van Rees om de wenschelykheid van herziening van het kiesrecht ui ttespreken, met algemeene stemmen aangenomen. In de zitting 1882,3 werd een voorstel Pynacker Hordijk tot ver laging van den census ingediend. (5) EindelijkHoofdst. Ill der Grondwet be treffende het kiesrecht is aangenomen met 49 tegen 28 stemmende tegenstemmers waren allen anti-revolutionairen en katho lieken. [6] De additioneele artikelen der Grondwet zyn aangenomen met 55 togen 19 stemmen; behalve de heer Heldt waren alle tegenstemmers anti-liberalen. Ik weet wel, dat die heeren tegenstemden omdat zij hun zin in zako kiesrecht niet kon den krijgen maar vindt U zelf niet, dat zy heter hadden gedaan als zy met de andere leden hunner party die voor stemden, had- den gedachtbeter een half ei dan een leêge dop Ik hoop M. d. R.niet te veel te vergen, wanneer ik U verzoek dit stuk, dat onwille keurig wat lang geworden is, in een der in den loop der volgende week uitkomende nummers vanUwblad optenemen. De tegen stander mag immers ook wel worden gehoord? En wanneer U weder „plaatsgebrek" heb ben mocht och, overweeg dan eens of U niet een stuk of wat van die zoo interessante gemengde berichten kan weglatenEn meent u werkelijk, de belangwekkende mededee- lingen, die onder die rubriek voorkomen, niet aan uwe lezers te mogen onthouden, welnu neem dan de burgerlijke beleefdheid in acht, neem pen en papier, desnoods een briefkaart opdat ik niet weder genoodzaakt zy; uit Uw stilzwijgen op te maken, dat U den tegen stander niet onder de oogen uwer lezers bren gen wil. Ik beloof U, dat wat u eventueel ook op dit schrijven mocht antwoorden, ik U niet weder lastig vallen zal. Achtend Uw Dw. Dn. H. J. G. HARTMAN. Middelburg, 4 Mei '89. Wij gunnen den beer H. deze illusie. Dat men den nieuwen kiezers niet kan be- leiten te stemmen is een vanzelhheid 2x2 4. Wie zou dit niet met hem eens zijn! Doch daarover liep de quaestie niet. De vraag is maar: Hebben genoemde heeren er aan medegewerkt de Eerste Ka mer te bestendigen, gekozen als zij is door een door de heereri v. Delden, Idzerda en v. Rees zeiven dood verklaard kiezerscorps, naast de Tweede Kamer, de vrucht van het nieuwe kiesrecht <2) Door der heeren uitspraak zal de Eerste Kamer pas in 1892 geheel volgens de keuze der nieuwe kiezers zijn samen gesteld. Ter loops zij hierbij opgemerkt dat jhr. mr. Pompe in de zitting der Staten nog beeft gewezen op het verschil van effect dat iedere stem der kiezers heeft, zoodat bgv. Zierikzee een lid op de 3800 en Goes een op de 5900 inwoners aanwijst, dat ver schilt bijna 50 percent. (3> Zie ons antwoord in het vorige no. Wij zijn daartoe bereid, als wij den naam van dat liberale Kamerlid maar mo gen welen. (s) De lieer Hartman erkent zelf (wat trouwens niet te ontkennen is) dat in al de jaren dat de liberale partij de regeer macht in handen had in zake kiesrecht door haar als pariij niets gedaan is; wel hebben 4, zegge vier leden dier partij er wel eens over gesproken. Onder die vier was d in ook nog Bastert, een basterd liberaal. Eens zelfs werd een voorstel tot verlaging van den census door minister Hordyk ingediend. Wel wel! hoe veel 1 En dan die motie van Dplden! waarin zij de wenschelykheid van kiesrecht-uitbreiding hebben uitgesproken 1 Over haar zullen wij maar zwijgen. Bedoelde tegenstemmers waren wel voor de uitbreiding van 't kiesrecht, doch, o. a. de heeren Ruys en Schimmelpenninck uit Goes zagen tegen het «revolutionair» beginsel van algemeen stemrecht op, dat volgens hen in art. 80 L neergelegd. Zie hierover liet Bijblad. Red. Donderdag 9 Mei. Goes, in de Prins van Oranje voor D. H. Poelman 10 uur door Deurw. Hollmann, een inboedel, als: complete salon-ameublementen, étagères, piano, mahonie- en notenh. tafels, stoelen, canapés, spiegels, stoelen, penant- en waschtafels, ledikanten, bedden enz. Vrydag 10 Mei. Middelburg, op de Loskaai 10 uur door Not. Verhey, scheepsafbraaJ van de „Aurora." Hniisweerd, 11 uur by v. d. Vliet door Not. de Vos, lo. een woonhuis en erf van Franyois 104 c.A. 2o. een dito wed. Frangois 90 c.A. 3o. een dito 149 c A. van v. d. Vliet Kolijnsplaat, 1 uur in de Patrys deor Not. Huvers voor mr. v. d. Vliet en de Wit, woon huis schuur en tuin 260 c. A. Maandag 13 Mei. Ilocdekeiiskerke, bij Ter Horst half 11 door Not. Bresser voor D. de Schipper een win kelhuis met erf en tuin, samen groot 446 c.A. Dinsdag 14 Mei. Middelburg. Notarishuis inboedel. Vlissingen, door Not. de Wolf, Steenenbeer 119, 10 uur, meubelen, kleederen, goud en zilver. VLISSINGEN. Dinsdagavond werd in de „Oude Vriendschap" door Not. de Wolff pu bliek geveild een huis en pahhuis, Scliuit- vlotstiaat. Kooper van het huis dhr. F. D. v. Steyns voor f1661; en van het pakhuis de heer C. J. Rekkers, beiden alhier voor f717 plus 121/2 pet. onkosten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 2