CHRISTELIJK- NIEUWSBL AD HISTORISCH VOOR ZEELAND. 1889. No. 93. Donderdag 9 Mei. Derde Jaargang VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIEN; Vóór de Regeering. GEMENGDE BERICHTEN." ZEEUW, 3LKEN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. f0,95 - 0,026 Prijs per drie maanden franco p. p. Enkele nommers UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel mser 5 cent familieberichten van meer 10 cent. 1 5 regeh 50 cent, iedere regel. De leuze der anti-liberalen moet zijnVoor de huidige Regeering Er moeten dus van de zijde der anti-liberalen candidaten ge steld worden, waarvan verwacht kan worden dat zij de Regeering niet zullen bemoeie- 1 ijken. Het zal niet moeilijk zijn de keuze te bepalen, waar het aftredende leden geldt, die getoond hebben der Regeering goed gezind te zijn. Ook zal het weinig bezwa ren opleveren mannen te vinden om tegen over altredende leden te stellen, die bewezen hebben de Regeering niet in de hand te willen werken. De Regeering moet door de kiezers gesteund worden, ook in het verkiezen van leden der Provinciale Staten. Zij is waardig dat de kiezers dat doen. Zij heeft getoond dit waardig te zijn. De Bankwet toonde dat ze op de fmanciëele voordeelen des lands bedacht is. De Arbeidswet, al is zij de Eerste Kamer nog niet gepasseerd, openbaarde dat de Regeering een open oog voor de behoeften en belangen der arbeiders heeft en kon daarom, hoewel niet geheel naar den zin der liberalen, omdat deze den veldarbeid ook wilden beperken, de goed keuring der geheele Tweede Kamer weg dragen. De aanhangige Boterwet, die hoogst waarschijnlijk onder de liberalen geen warme verdedigers zal vinden, bewijst dat de Re geering de belangen der landbouwers inziet en wil bedrog in den boterhandel voor komen, zoo dat er geen kunstboter voor natuurboter mag doorgaan. Niet het minst toont de ingediende onder wijswet, dat de Regeering den steun van het volk waardig is. Zij heeft in haar ontwerp tot wijziging der bestaande Schoolwet de begin selen van rechtsgelijkheid van alle burgers neergelegd en wil geen enkele groep van 't volk verheffen met onderdrukking van een anderen. Zij wil, zooals ze zelf in de Memo rie van Toelichting zegt, op den weg van bezuiniging voortgaan. De Regeering heeft, voor zoover ze kon, reeds goede daden gedaan. Ook door libe ralen is dat erkend. Kerdijk zei o.a. van de arbeiderswet «Dankbaar ben ik, omdat eindelijk uitbrei- «ding van de wet van 1874 in deze kamer «in behandeling kon tdankbaar zal ik ook «zijn, indien dit wetsontwerp, al is het on- «veranderd, wet wordt en invloed zal uit- «oefenen op de toestanden der samenleving. «Want wie beweert, dat hetgeen nu ge- «schieden zal, indien de wensch der Regee- «ring wordt bevredigd, is onbeteekenend, «gelijk aan nul, eigenlijk misdruk, enz. dit had Domela Nieuwenhuis gedaan «wie beweert dat het is eene onbeteekenende «stap voorwaarts ik zeg dat hij der «waarheid een slag in het aangezicht geeft.» De Regeering heeft niet alleen goede en nuttige zaken verricht, zij wil daarmede voortgaan, getuige de ingediende, daar straks genoemde Wetsontwerpen. En zij zou zeker al mi er gedaan hebben, ware het niet. dat zij juist van het zoogenaamde denkende deel der natie tegenwerking ondervonden had. Die tegenwerking, zich openbarende in ellenlange redevoeringen om de Regeering af te matten, begon zich liet meest bij de begrooting te vertoonen, en wel voorna melijk bij de Indische begrooting. Zij open baarde zich eenigszins ten minste de discussiën werden onnoodig gerekt, bij de arbeiderswet. Doch zij steeg op voor ons oog tot nu toe den hoogsten top bij de behandeling der ontworpen kiestabel in de vergaderingen der Provinciale Staten. Dit moeielijk maken, deze tegenwerking heeft de tegenwoordige Regeering niet ver diend. Zij heeft gedaan wat zij kou en is den goeden weg ingeslagen om nog meer tot heil van 't vaderland werkzaam te zijn. Zoolang echter de liberalen tegen kunnen werken, is de Regeering in fiare werking belemmerd. En zoolang in de Provinciale Staten de liberalen de meerderheid hebben, kunnen zij tegenwerken, doordien de Staten de leden der Eerste kamer kiezen. Daarom de Provinciale Si aten moeten omgezet wor den. Er moeten mannen in komen, die verstand van de provinciale belangen hebben en tegenover de Regeering minstens on partijdig staan. Dat kunnen de aftredende leden, voor zoover zij zich tegen de ont worpen kiestabel der Regeering verklaard hebben, niet zijn. Dat kunnen evenmin mannen wezen, die door woord en daa l tonnen er geen been in te vinden de huidige Regeering te bemoeielijken. Dat moeten mannen zijn die der zake kundig wat de provincie betreft, de landsbelangen naar recht en billijkheid betrachten willen en dus voor de huidige Regeering zijn, wijl die hetzelfde wil. Van anti-revolutionnairen is dit te verwachten, evenzeer van room- schen; van het gros der liberalen echter niet. Een enkele liberaal hier of daar maakt daarop eene uitzondering, zooals bijv. dhr. Van der Poel lid van de Staten van Utrecht. Er zou echter niets in steken, zoo'n liberaal tot candidaat der anti liberalen aan te nemen, zooals reeds met dhr. Van der Poel geschied is. Jhr. mr. J. H. J. Quarles v. Ufford. De candidaten voor de provinciale Staten van onze zijde gesteld, zijn of aftredenden of nieuwelingen, doch bevelen zich niette min aan door hunne overgroote bekendheid in het district waar men hen met de can- didatuur vereerde. In hun district zijn zij geen onbekenden. Op Noord-Beveland kent ieder W issenkerke's weihouder J. v. Schou wen, evengoed als in Tolen zich niemand vergissen zal in den persoon van G. Bolier Gz. Zoo ook kennen onze Duivelandsche boe ren overgoed den vromen kundigen notaris Way als in Sluis en omstreken niemand twijfelt aan de bekwaamheid van den ingenieur J. H. Hennequin. En zoo zouden wij kunnen voortgaan, en de gelukkige keuzen roemen, die in alle districten met bijna zeldzame eenparig heid gedaan zijn. Alleen voor den uitnemenden candidaat dien men op Zuid- en Noord-Beveland schier eenparig tegenover den liberalen heer v. d. Bilt plaatste is een weinig meer toelichting noodig. Men lette vooral op den naam Jhr. mr. J. H. J. Quarles van Ufford. Deze candidaat was, toen hij voor eenige jaren tot burgemeester van Axel benoemd werd, advocaat te 's Gravenhage. Die de eer hodden, met dezen kundigen rechtsgeleerde reeds in zijn studietijd kennis te maken, herkenden reeds toen in hem den beslisten belijder der christelijke his torische beginselen, een verwachting die, ook na zijne loffelijke promotie te Leiden in 1880, niet is beschaamd. Dat hij als burgemeester in zijne ge meente Axel de achting van alle partjjen geniet, pleit zeker voor zijne bezadigde, on partijdige behandeling van zaken. Daarbij is hij een man met veel rechts- en wetskennis, bekwaam om ook als rechts geleerd raadsman in polderzaken, schoolza- ken enz. op te treden. Kortom, een candi daat, die een gang naar de stembus waard is. Waar wij dan ook om des beginsels, om des landsbelangs wille de candidatuur van den bekwamen mr. van der Bilt moeten bestrijden, daar maakt de candidatuur van Jhr. mr. J. H. J. Quarles vm Ufford ons deze daad zeer gemakkelijk. Trouwens wij stemmen geen candidaat om zijn persoon plezier te doen, of uit dankbaarheid dat hij zooveel voor ons deed of om wat dan ook, inaai alleen ter wille van het beginsel. 8 Mei 1889. Bij K. B. benoemd bij de d.d. schut terij te Goes tot 'len luit. dhr. D. Stigter; tot 2en de heer J. G. Talen. Middelburg. Bij de heden plaats gehad hebbende stemming voor een lid van den Raad dezer gemeente werden uitgebracht 831 stemmen. Na afrekening van blanco brief jes enz. was de volstr. meerderheid 409 stem men. Hiervan verkreeg de heer J. v. Dunné 368, J. P. Fokker 328, W. A. de Rijcke 74, H. G. de Bruijn 28, terwijl nog andere personen een enkele stem verkregen. Er moet dus eene herstemming plaats hebben tusschen de bh. J. v. Dunné en J. P. Fokker. De 2e kamer benoemde tot voorzitters der afdeelingen de hh. Schimmelpenninck fc), A. v. Dedem aW. Cremers en Sohaep- man (r) en Viruly (l). Oostburg. De antirev. kiesver. «Luctor et Emergo» heeft tot tweeden candidaat definitief vastgesteld dhr. J. B. Temmerman te Hoofdplaat. De candidaten van genoemde kiesver. zijn nu J F. Hennequin, ingenieur ie Sluis, J. B. Temmerman, te Hoofdplaat en J. G. Gerritsen, Burgemeester van .Groede, Breskens en Nieuwvliet. Op de algemeene vergadering van het Nederlandsch Jongelingsverbond die op He melvaartsdag te Leiden wordt gehouden, zal o. a. worden besproken, Wat nut geeft het Nederl. jongelings verbond Is het wenschelijk, dat de jongelingsver- eeningen geldelijken steun geven aan cor- poratiën, die buiten het gebied van haar arbeid liggen? Utrecht. Ligt het op den weg van de J. V. de bestrijding van den sterken drank te be vorderen en naar vermogen te steunen Zoo ja, welke is dan daartoe de weg? 's Gravenhage {Bidt en werkt) In welke betrekking staat de J. V. tot de kerk Dokkum. Te 6 ure is er openbare vergadering in de Pieterskerk. Door de heeren Lieftink, Reekers Rutgers van Rozenburg, Visser van Hazers- woude en Borret is als amendement voor gesteld artikel 1 van het wetsontwerp, hou dende bepalingen tot voorkoming van bedrog in den boterhandel, zoo te wijzigen dat dit zal luiden «In den zin dezer wet is boter het vetartikel. waarin behalve zout en kleur sel geen andere bestanddeelen voorkomen, dan die van melk afkomstig zijn, en is surrogaat van boter het vetartikel dat geen boter is, maar daarop geljjkt en dienen ,kan om haar te vervangen.» Goes. Donderdag 9 Mei te 2 uur ver gadert de gemeenteraad ter behandeling der navolgende punten 1. Notulen, 2 Mededeelingen, 3 Inge komen stukken, 4 Voorstel van B. en W. naar aanleiding van een schrijven van den Voorzitter der Vereeniging voor Volksver maken. 5 Wijziging gemeentebegrooting 88 wegens verleenen eener bijdrage in de verplegingskosten krankzinnige. 6 Ikem 89 wegens de verhoogde jaarwedde van den commissaris van politie, 7 Aanvragen om remissie van aanslag in de belastingen 88, 8. Benoeming 2 leden in de commissie ter naziening rekening Blauwbeenbeurs, 9 Wijziging begrooting Burgerl. Armbestuur 1888. 10 Idem voor 89. 11. Verordeningen a. op het houden van tijdelijke [verzamelingen van minderjarigenb. op het houden van mestraalten enz.c. opbet bouwen van particuliere eigendommen; d. op de be graafplaatsen en het begraven. Vlissingen. Het bericht omtrent den passagier die ter hoogte van Blanken Derghe over boord sprong is op een punt onjuist. De man heeft voor zijn treurige daad geen raampje van de privaat gebruikt. De meesterknecht der gasfabriek te Oudenbosch, is Zoudagochtend op noodlot tige wijze om het leven genomen. Een lek willende stoppen is hij gestikt. Hij laat een vrouw met vier kinderen na. De tolmeesters langs het Stadskanaal vinden het en ze hebben nu juist niet zooveel schuld daarin niet plezierig, dat ze dagelijks den tolboom moeten afdraaien voor de huzarenpaardjes, zonder daarvoor een cent te mogen vorderen. «Nu, dacht er een, ik wil er dan toch m'n aardigheid van hebben. In mijn reglement staat dat ik den tolboom niet behoef te openen, eer er driemaal geroepen is.» Den volgenden dag zat de tolmeester in huis en de huzaren kwamen er aan. De tolmeester grinnikte van plezier, toen er «hei!» werd geroepen en dacht«schreeuw maar toe 1» Maar het tweede hei 1 bleef hem wat lang weg, hij keek eens 't venster uit en zag hoe de huzaren wip 1wip 1 de een na den ander alle twintig op hun paardjes over den tolboom heen sprongen. Na dien tijd heeft, naar men verneemt, de tolmeester niet meer op driemaal hei 1 ge wacht. Zondag had te Velp een treurig ongeluk plaats. Jonge dames waren aan het schieten met een Flaubert-geweer. De schijf was omgevallen en een der jonge dames loopt met het geladen geweer onder den arm heen om de schijf weder op te zetten. Plotseling gaat het geweer af en de kogel treft een jongetje van zes jaar dat stond te kijken, zoodanig in den rug, dat het onmiddelijk dood was. De kogel was tot in het hart doorgedrongen. Daar weten ze er weg mede 1 Een Nederlandsch landverhuizer naar de Argentijnsche Republiek schrijft, dat'them niet bekend is of aldaar een drankwet be staat maar wel was 't hem reeds opgeval len dat men er met personen, die beschon ken langs de straat liepen, geen gekheil maakte. Zij worden dadelijk opgepakt en veroordeeld tot f100 boete. Kon dat niet

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 1