CHRISTELIJK- NIEÜWSBLAD HISTORISCH VOORZEELAND. 1889. No. 92. Dinsdag 7 Mei. Derde Jaargang, VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES Tegen de Regeering. Het Tehuis voor Militairen. i E E11W, 3LKEN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,026 UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel, meer 10 cent. Naar den stand van zaken van het oogen- blik te oordeelen, zal de verkiezing van de Provinciale Staten zuiverder plaats hebben dan ooit te voren. De liberalen hebben tot dusver bij eene Staten-verkiezing steeds den mond vol gehad van provinciale be langen en zwegen om politieke redenen van landsbelangen. De kiezers hebben meeren- deels het liberale praatje geloofd en de candidaten der liberalen werden gekozen. De maanden Februari en Maart dezes jaars hebben ons echter doen zien, dat door heeren provinciale Staten soms wel degelijk landszaken behandeld moeten worden, nog afgezien van de verkiezing der leden van de Eerste Kamer. En de wijze waarop zy in genoemde maanden de hun voorgelegde landszaken behandeld hebben, toont duidelyk, dat het alles behalve onverschillig is, wie lid der Prov. Staten is. Duidelijk is het gezien, dat kunde in polderzaken, kennis van wa terstaatsbelangen enz. geen waarborg zijn voor onpartijdige behandeling der 'algemeene belangen. Toen de Regeering een nieuwe provinciale kiestabel vervaardigd had en daarvoor eene regeling tot grondslag nam, die tijdens de liberalen de meerderheid hadden, was opgemaakt, stond al wat libe raal was, als op een gemeen teeken, tegen over de Regeering Er werd niet aange toond, dat de ontworpen regeling in hoofd zaken niet deugdeer werd eenvoudig veel over gepraat om de zaak op de lange baan te schuiven en alzoo de Regeering het werk zoo moeielijk mogelijk te maken. Het volk, de kiezers hebben die tegenwerking der heeren liberalen aanschouwdhun oogen zijn daardoor open gegaan; zoodat het den liberalen niet langer doenlijk zal zijn de kiezers te misleiden met alleen van provin ciale belangen te spreken. Wat zal dan de strijdleus der liberalen zijn bij de aan staande Staten-verkiezing? «Tegen de hui dige Regeering De liberalen kunnen het nog maar niet verkroppen, dat er een anti liberaal ministerie in den Haag zit. Zij willen zeiven weer aan 't roer komen of indien dit onmogelijk blijkt, het de Regeering zoo moeielijk maken, dat zij weinig ten uitvoer kan brengen. Gelukt hun dit, dan hebben de liberalen een stok in de hand om hun tegenpartij te slaan, want, hoewel zij zeiven er de oorzaak van zijn, zullen ze zeggen, dat het Ministerie te weinig doet. Hun leuze zal dus zijn: Tegen de huidige Regeering en hunne mannen zullen alleen die zijn, waarvan verwacht kan worden, dat ze aan de tegenwerking van het Ministerie mee zullen doen. Dat dit werkelijk zoo zal zjjn toont ons Burgerplicht van Amsterdam. De heer Perel stelde daarin voor, dat alle zeventien af tredenden bij hernieuwing candidaat zouden gesteld worden, omdat zij tegen het ont werp der Piov. kiestabel gestemd hadden. 'En de heer Sassen meende, dat het best was bij de verkiezing op den voorgrond testel len, dat de Prov. Staten als kiezers voor de leden der Eerste Kamer de landsbelangen mede helpen behartigen. Er moeten alzoo mannen gekozen worden die het landsbelang voorop stellen en de provinciale belangen in de tweede plaats; die dus|beide belangen|wil- len behartigen. En voor de liberaleD is,|het landsbelang het belanghunner partij. Die twee zaken hebben de liberalen steeds vereen zelvigd. Zij hebben zoolang ze aan de regee ring waren, er voor gezorgd dat het gros der ambtenaren liberalen was, dat hunne beginse len voortgeplant werden ten koste van het al gemeen, en hebben voor andere partijen slechts datgene gedaan, wat ze in geen geval laten konden. Overigens was zelfzorg hun hoogste doelde liefde tot den naaste was hun onbekend. Vandaar dat het belang der liberale partij en het landsbelang voor een liberaal hetzelfde was en is. Nu een anti-liberale regeering de landszaken regelt en dit niet doet ten bate van de partijer, waaruit ze voortgekomen is en nog minder ten bate van de liberale partij, maar die het nut van 't algemeen wil en ieder Ne derlander geljjkheid van rechten en plichten toekent, nu staat dan ook de liberale partij tegenover die regeering op elk terrein ook op dat der verkiezing voor de Prov. Staten. Tegen de regeering 1 dat zal daarom de uit gesproken of onuitgesproken leuze der libera len zijn. En waarom Wij hebben het reeds gezegd, omdat de regeering niet de liberale partij alleen begunstigt, maar alle burgers van Nederland op voet van gelijk heid wil behandelen. Dat dit zoo is, blijkt weer uit het ingediende wetsontwerp tot wijziging der schoolwet. In de Memorie van Toelichting, die bij deze wetswijziging behoort zegt minister Mackaydat hjj in de eerste plaats eene ernstige poging wil doen tot erkenning van de Staatsrechterlijke gelijkheid van de openbare en bijzondere school. De minister wil daarmede rechts gelijkheid voor alle burgers, onverschillig van welke gezindte zij zijn of welke politieke richting zij zijn toegedaan. En dat juist is voor de liberalen een doorn in het oog. Was Mackay als Six of Van Lijnden van Sandenburg, die, hoewel godsdienstig, de plannen der liberalen uitvoerden of in de hand werkten, zij zouden de tegenwoordige regeering wel dulden. Maar nu de huidige regeering den eenen burger niet wil achter leggen bij den ander, nu deugt ze in 'toog der liberalen niet en moet ze óf er onder óf in 't regeeren bemoeilijkt worden. Daarom zal hunne leuze, uitgesproken of niet, zijn: «Tegen de huidige Regeering Hun doel is, waar de Tweede Kamer haar ontglipte, de macht der Eerste te be houden en daartoe moeten de Provinciale Staten liberaal zijn. Waar dit zoo is, moet de leuze der anti-liberalen, de mannen van het recht zijn: Voor de huidige regeering! omdat zij tot dusver getoond heeft het recht te betrachten. V. Ingezonden 't ls April. De loting voor de Nationale Militie is voorbij. Vele jongelingen zijn weder aangewezen door 't lot om in de ze week familie en haardstede te verlaten, ten einde geoefend te worden in den wapen handel, en het burgerkleed te verwisselen met het soldatenpak. Het ouderlijke huis met zijn liefelijke herinneringen, de omge ving, de naaste bloedverwanten, vader of moeder, soms beiden te verlaten is op zich- zelve al iets ongewoons, en valt bovendien velen moeilijk, ja zwaar.Maar wat deze zaak gansch niet beter maakt is, dat men gaat naar eene vreemde plaats, naar eene vreemde omgeving, naar eenen vreemden werkkring, en men zich zal moeten gewen nen aan eene vreemde levenswijze. Velerlei bezwaren verrijzen als bergen voor- 't oog des jongelings, en vooral de bezorgde moe der is het alsof haar kind weg moet naar een vreemd land. Pogen goede ken nissen en vrienden ook al door kracht van redeneering de zaak minder zwaar voor te stellen, anderen hangen daarentegen donkere tafereelen van het soldatenleven op, en we ten door voorbeelden hun beweren te staven. In èèn woord, het een en ander maakt dat in vele gezinnen, het soldaat worden van den zoon des huizes, tot een van de meest belangrijke gebeurtenissen van het leven wordt. Maar het lot heeft beslist. De dag van het vertrek, het uur van scheiding nadert. Wist de milicien maar vast waar hjj zal ingedeeld worden In Amsterdam heeft hij een oom. In Deventer een tante. In Maastricht heeft zijn vader een goede kennis. Maar als hij nu eens een in Utrecht, in Leiden, in den Helder terechtkomt Als hij eens ingedeeld wordt op eene plaats waar hij vriend noch maag bezit I Waar zal hij dan aanspraak vinden 1 Waar zal hij dan zijn ledige uren doorbren gen I En als hij eens ziek werd, wie zou hem in het hospitaal bezoeken 1 En welke makkers zal hij vinden I Zal hij sterk ge noeg zijn tegen de macht der verleiding Wie zal hem met raad en daad bijstaan Geen wonder, dat het voor het hart der ouders reeds een groote verlichting is, als zij hooren, dat hun kind terecht komt op eene plaats waar geschikte en liefhebbende familieleden of vrienden wonen. Dat is reeds een pak van het hart. Maar niet allen zijn zoo gelukkig. En die minder gelukkigen dan waar vinden zij een tehuis! Deze vraag uit het hart van bezorgde ouders,heeft weerklank gevonden in de harten van menschen, bjj wie de liefde des naasten meer is dan ijdel geklank. Zij hebben zich afgevraagd en met elkander besproken of er geen mogelijkheid zou bestaan om in de verschillende garnizoensplaatsen van ons vaderland den militair een Tehuis te geven, d. w.' z. eene plaats, waar hij even vrij kan binnenloopen als bij zijn vader en moeder. Eene plaats waar hij in zijn vrijen tijd het kazerneleven kan ontvluchten, waar hij in stilte kan nederzitten om een brief aan zijne ouders of familie en vrienden te schrijven waar hij een goedgevulde boekenkast vindt om zijn leeslust te voldcen, zich kan ontspan nen en een gezellig verkeer kan vinden, zonder in herberg of kroeg terecht te komen. Het denkbeeld was uitstekend Maar hoe zou men het verwezenlijken Geld, veel geld zou daartoe noodig zijn. Veel geld, niet alleen om zulk een Tehuis te bouwen, maar meer nog, om het te onderhouden. En van waar dit te verkrijgen. De liefde is vindingrijk. En leert ons ook Paulus niet dat wij al onze begeerten met bidden en smeeken mogen bekend maken bij God En zegt niet Gods Woord zelf: Doe uwen mond wijd open en Ik zal hem vervullen Men begon te begrjjpen, dat zulk een groot werk door vele handen zou moeten geschieden. Dat vele handen licht werk maken. Dat algemeene samenwerking voor éèn doel goede resultaten belooft, vooral dan, wanneer het doel goed iswanneer men des Heeren zegen over zijne pogingen mag inroepen. Vele belangstellenden sloegen de handen ineen en op deze wijze ontstond de JSederlandsch Militaire Bond die nu reeds 15 jaren oud is. 'tls niet ons doel dien Bond in zijnen ganschen omvang te schetsen of van dien Bond eene levensbeschrijving te geven. Alleen willen wij er op wijzen, dat nu reeds (in het jaar 18891 in vele garnizoensplaatsen een Tehuis voor Militairen te vinden is, n.l. te Gorinchem, Krabsteeg 333. Amersfoort, Muurhuizen E 544. Amsterdam, Plantage-Baangracht 11 Arnhem, Sonsbeekstraat. Breda, Boschstraat A 599. Delft, Plantsoen b. d. Oranjestraat. Harderwijk, Vijhestraat A 169. Hoorn, Op" 't Wijdje B. 16. Utrecht 't Wed over den Dom. Vlissingen, Kromme elleboog 46. Deventer Bergschild. Den Helder, Kanaalweg 91. Leiden Vliet 51. Naarden, Gasthuisstraat 727. Zutfen kuiperstraat. Nijmegen, Oudestadsgracht no. 25. Bovendien zijn er nog Militaire Tehuizen die niet aangesloten zijn bij den Ned. Mil. Bond, zooals te Gorinchem, Torenstraat Dordrecht onderneming van C. de Man) te particuliere 's Gravenhage, 's Hertogen bosch, Kampen en Leeuwarden. De nieuwe miliciens zullen gped doen deze adressen aan te teekenen of dit lijstje te bewaren tot nader gebruik. B. De heer Bybau. Te Colijnsplaat doen de Liberalen een wonderlijke poging om dhr. Bybau td- be houden, ofschoon deze sedert December des vorigen jaars hoogstens 2 maal de vergade ring van Gedeputeerde Staten heeft kunnen bijwonen. Het Liberalisme maakt op Noord-Beveland een droevig figuur, en is niet ongelijk aan een teringlijder in de laatste periode. Wat er dan gebeurt? Eenige personen loopen met ljjsten om in te teekenen. In te tee kenen op een aanbeveling van Bybau. Nu dit is hun zaak. De liberalisten zijn nooit vrienden der vrijheid geweest; maar wat afkeuring verdient is het feit, dat men zich ook gewend heeft tot besliste antirevoluti onairen. Ja zelfs leden der ant. rev. Kies- vereeniging, leden van den Kerkeraad der Chr. Ger. Gemeente hebben de aanbeveling geteekend. Menschen, die het ten eenen male een zonde voor God rekenen om op een liberaal te stemmen, zullen hun naam zien prijken onder de aanbeveling van den liberalen candidaat. Toen onze vrienden te Colijnsplaat een en ander vernamen en deswege een onderzoek instelden, ontvingen zij de volgende ant woorden «'k wil niet openlijkbekend staan als iemand die onzen oud Burgemeester niet wil stemmen «'k mocht er eens scha van hebben» «'k wist niet dat mijn naam publiek werd gemaakt «Ja, 'k had het zeker niet moeten doen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 1