CHRISTELIJK- NIEUWSBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAxND. 1889. No. 90. Donderdag 2 Mei. Derde Jaargang. VERSCHIJNT F. P. IThuy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIE*1: Niet de woorden, maar de daden. KERK- EN SCHOOLN1ECWS. RECHTSZAKEN. GEMENGDE BERICHTEN. aLKEN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. f 0,95 - 0,025 Pi ijs per drie maanden franco p. p. 'Enkele nommers UITGAVE VAN G. M. Klemkerk, te Goes EN van 1 5 regels 25 cent, iedere régel meer cent familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel, meer 10 cent. Men wijst er ons op dat in zeker blad van Donderdag 18 April de lof der liberalen gezongen wordt, dewijl zij in ie en 2e kamer «bij herhaling verklaard hebben met dit ministerie te willen medewerken, wan neer het kwam met gematigde voorstellen in het waarachtig belang des volks»en herinnerd aan «tal van zinsneden, vroeger vermeld, waaruit de «zucht» tot samen werking der liberalen met de regeering bleek.» Wat wij hierop zeggen zullen Vooreerst dat de opmerking waardeloos is, zoolang nietj tusschen beide partijen vaststaat, wat gematigd, is, en hoe het volksbelang wezen moet om waarachtig te zijn. Maar bovendien, het bedoelde blad be roept zich op woorden, 't Spreekt van zelf dat de liberalen, nu zij in de minderheid zijn en het ministerie; niet kunnen doen kantelen, fraaie woorden bezigen om hunne grootmoedigheid te doen uitkomen. Die woorden, die «zinmeden» van onze liberale kamerleden doen denken aan het bekende «faire enz.» Dat wil zeggen een vriendelijk gezicht trekken bij een onge lukkig spel. Maar de daden waren anders. En ook daarvan kan het Bijblad getuigen. Denk maar aan de verschillende interpellaties, waarmede de heeren minister Mackay ^ver volgden. Hadden zij niet gaarne enkele ministers, die zij voor beginsellos hielden, van het kabinet losgemaakt Wat maakten z(j het Keuchenius lastig 1 En toen dit niet hielp, moest toen niet Mackay gepolst, om hem en zijne ambtge- nooten, zoo noodig van dezen onbuigbaren minister van koloniën af f te trekken Ge volg was dat de regeering zich homogeen met Keuchenius moest verklaren. Dat wil zeggen, als men hem liet vallen, dat dan dit ministerie heenging. Nu kon de liberale partij in de 2e kamer Keuchenius niet doen vallen. Zij is daar in de minderheid. Maar had de geheele liberale partij in de 2e kamer zijne begroo ting afgestemd, zeer zeker zou) ook de le kamer zich tegen hem verklaard hebben. Mackay's besliste houding hieldechter de heeren terug. Zij begrepen, zoo] ging het toch niet. Een heel ministerie naar huis te zenden ter wille van een, dat ging niet. Toch trachtte men nog in een plechtige verklaring een votum van wantrouwen tegen minister Keuchenius uit te lokken. Toch heeft men hem over allerlei tot in het vervelende lastig gevallen, onder ande ren over Sol en vooral over De Rochemont, den Secretaris der beri-beri commissie (in welke zaak de liberale officieren zulk een droevige rol gespeeld hebben.) Toch heeft men in de 2e kamer letterlijk alles wat men kon aangevallen. En in de le kamer Neen; wij wenschen geen personen aan te vallen't is ons om de feiten te doenen aan de bekwaamheid ook van den oud minister Fransen v. d. Putte wenschen wij niets af te doen, maar wat heeft met name deze staatsman niet fel den minister van Laatste avondzitting over Hoofdstuk X. Bijblad blz. 772. Koloniën over allerlei zaken aangevallen tot hij eindelijk te kwader ure de school politiek in Indië te baat nam en, door Keuchenius letterlijk «klein» gemaakt, in zijn eigen zwaard vallen moest. Ook in de vac- cine-quaestie hebben Zaaijer en de zijnen, en evengenoemde oud-minister het den heer Keuchenius zeer moeilijk gemaakt. De feiten z(jn slechts voor 't grijpen. Het door ons bedoelde blad leze de geheele behandeling van koloniën ook zelfs maar oppervlakkig na en het zal zien wat er van de door haar aangehaalde verzekeringen van welwillend heid aan was. Enkele nobeler liberalen uit gezonderd, die 'toprecht met 't «waarach tig» volksbelang meenen, heeft de liberale partij in tweede en eerste kamer het partij belang gediend, het ministerie gedwarsboomd en een welwillendheid gehuicheld, die de teilen in het aangezicht slaat. En het spijt ons dat wij het zeggen moeten Keuchenius' felste tegenstander was het lid voor Zeeland, de «getrouwe» Jhr. Six, aan wiens verkiezing de nu aftre dende statenleden (Huvers, Pompe en de Hulstenaars uitgezonderd) hebben mee gewerkt. In ernst, mogen wij, die het ministerie niet door woorden maar door daden wen schen te steunen, aan zulke overigens eerlijke en bekwame mannen onze stem geven Wordt het niet meer dan tijd dat wij naar andere bekwame mannen uitzien? Want wel is Keuchenius verwaardigd ge worden tegen de aanvallen van den bekwa men Fransen v. d. Putte en den minder bekwamen Six pal te staan, en is daardoor zijne positie versterkt geworden, toch zal wel niemand beweren dat zulk een positie benijdenswaardig is. De tijdelijke frontver andering der eerste kanier is nog verre van duurzame vriendschap. De liberale kiesvereenigingen door het gansche land hebben 'toog gericht op de eerste kamer. Alle statenleden die niet van hunne kleur zijn, schreven zij op ten politieken doode. Zelfs werd een liberaal t? Am erongen, de oude heer v. d. Poel die voor de wijziging der kiestabel gestemd heeft, daarom door hen uitgeworpen. Van hun standpunt terecht. Maar dan duiden zij 't ook ons niet 'en kwade, dat wij, spijt achting en lange dienstjaren, aan geen ander voor de provinciale staten onze stem geven, dan die de Sixpartij in de eerste Kamer afbreken en ons gewaardeerd ministerie in zijn moei lijken arbeid ten bate van Neerlands volk steunen wil. 1 Mei 1889. L.l. Vrijdag 26 April vond te Am sterdam in het lokaal Odéon de algemeene vergadering der leden van de «Vereeniging tot bevordering der Homoeoputhie in Ne derland» plaats. Nadat door den Voorzitter, Dr. N. A. J. Voorhoeve, homoeopatisch ge neesheer te 's Graven hage, was medege deeld, dat verscheidene jonge artsen en me dische studenten zich tot het Hoofdbestuur gewend hadden, om in staat gesteld te worden, de homoeopathie in het Buitenland te leeren kennen, werd door hem over de wenschelijkheid gesproken, zich tot de Re geering te wenden, met het doel om ook in ons land aan een der universiteiten eene gelegenheid te verkrijgen, waar de homoeo- patische geneeswijze bestudeerd zou kunnen worden. Waar toch in het Buitenland deze geneeswijze niet alleen wordt uitgeoefend, maar zelfs door de meeste regeeringen of ficiéél erkend, en (met name in Oostenrijk, Frankrijk, Engeland en in de Vereenigde Staten van N.Amerika) op talrijke univer siteiten gedoceerd wordt, bestaat er in ons land niet alleen nergens een leerstoel voor de homoeopathie, maar wordt deze genees wijze zelfs niet offïciëel erkend. En dit toch is een eerste verpischte, want alleen dan kan op voldoende wijze te gemoet gekomen worden aan het zoo veelvuldig geuite ver langen der talrijke voorstanders dezer ge neeswijze in ons land, zich homoeopatisch te laten behandelen. Ook op dit punt dient er rechtsgelijkheid te zijn. Nadat daarop de rekening over het af- geloopen jaar was overgelegd, en zich een langdurige bespreking ontsponnen had over de noodzakelijkheid van de oprichting van een homoeopathisch tijdschrift, werd de verga dering door den Voorzitter gesloten. 1 Benoemd tot rijkshavenmeester te Breskens de heer F. F. Blanken, thans hulpsluismeester te Vlissingen. V. C. Een verblijdende mededeeling. Giste ren kwamen de kamers in vereenigde zit ting bijeen onder voorzitterschap van dhr. Schimmelpenninck v. d. Oye, om van mi nister Mackay de mededeeling te hooren, dat Z. M. de Koning zoodanig herstellende is, dat het niet meer noodig schijnt een regentes, om de regeering voor Z. M. waar te nemen, te benoemen. De minister voegde er bij Met vreugde maakt de mi nisterraad dit besluit jbij de Kamer aan hangig, onder Jdankzegging aan God dat Z. M. de krachten herwonnen heeft om zijne werkzaamheden te hervatten, een feit dat zeker door allen met blijdschap zal worden vernomen. In de tweede kamer mede gister vergaderd, herdacht de voorzitter mr. Beelaerts in gevoelvolle taal het Zaterdag overleden lid Reuther, die een sieraad der rechterzijde was. In de eerstvolgende zit ting is de Boterwet aan de orde. Het nationaal congres tegen de pro stitutie vergaderde gisteren te Amsterdam. Het werd geopend door ds. H. Pierson als voorzitter. Zijn voorstel om den heer J. Meno Huizinga,tot vice-voorzitter te benoemen, vond tegenkanting bij de sociaal-democra ten, die zich als leden van het congres hadden doen inschrijven. Hun woordvoerder beval den heer J. A. Fortuijn aan. De uitslag der daarop gevolgde stemming was dat dr. Huizinga gekozen werd met 23 stemmen tegen 19 op Fortuijn. Tot secretaris werd benoemd de oud luit-kolonel J. I. de Rochemont. Het congres vergadert in drie secties. Sectie recht Jhr. mr. O. Q. v. Swinderen te Groningen voorzitter mr. F. K. v. Lennep te Amsterdam secr. Sectie gezondheid dr. Hermanides te Gelder- malsen, voorz., dr. Huizinga te Harlingen secr. Sectie maatschappelijketoe- standen J. W. Koch, em. pred. te Sche- veningen voorz. en prof. J. W. Gunning te Amsterdam vice voorzitter. De antirevolutionaire kiesvereenigingen in het kiesdistrict Zierikzee hebben besloten de candidatuur der liberale aftredende leden ernstig te bestrijden. Zjj stelden tot candi- daat voor de aanstaande verkiezing op 14 Mei de heeren P. Way, notaris te Zierikzee C. v. Westen Pz. te Kapelle bij Zierikzee en C. Hage Jz. te Bruinisse, alle drie mannen van beslist antirevolutionaire beginselen, (Dit besluit werd Dinsdagavond genomen.) Voor de op 14 Mei a. 8. verkiezing voor de Provinciale Staten in het District Goes zijn thans door al de antirevolutionaire Kiesvereeningen tot devinitieve candidaten gesteld, de heeren Jü. Mr. J. J. Pompe van Meerdervoort en C. J. Huverg aftredende leden, en tegenover de heeren van der Bilt en Bijbau de heeren Jkr. Mr. J. H. J. Qnar« les van Ufford Burgemeester van Axel en J. Yan Schouwen Wethouder te Wissenkerke N. B. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Benschop (toez.) door A. v. Veen te Terneuzen. Bedankt voor Lutkewierum door S. G. Geertsema Beekering te Schoondijke. Ned. Ger. Kerk. Bedankt voor Vlissingen door C. W. J. van Lummel te Waarder. Aan de Vrije Universiteit is: met goed gevolg door den heer H. J. Allaart van Wemeldinge het candidaat-examen in de theologie afgelegd. Bedankt voor Veldwijk door M. v. Minnen te Utreeht. Tot leden van het Hoofdbestuur van de vereeniging van Chr. Onderwijzer.-, zijn gekozen de heeren M. Wiegand, A. C. W. Scheller en A. J. Korteweg, terwijl eene herstemming tusschen de heeren J. Smelik en F. Rumscheiut moet plaats hebben. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Dinsdag zijn veroordeeld wegens mishandeling: J. W. 16 j., voer mansknecht, Terneuzen, en J. F. J. 61 j„ werkman, Hulst, ieder tot f5 b. s. 5 d. h., en d iefstal: H. T., 14 j., J. S. 15 j., P. d. J. 12 j. en P. G. V., 13 j., allen zonder beroep, Zaamslag, A. d. K., 28 j., werkvrouw, J. J., 12 j., A. J,, 11 j. en J. L., 13 j., allen zonder beroep en allen te Middelburg, ieder tot 2 m. gev. Allen in de kosten. Vrijgesproken is: C. d. S., 16 j, werk man, Biervliet, beklaagd van het dooden van een dier. Van het Loo meldt men aan het Hbld.De kentering in den toestand van Z. M. den Koning begon veertien dagen ge leden, en sedert ging de beterschap met reuzenschreden vooruit, zóó zelts, dat Z. M. in de laatste dagen te zes uur 's morgens reeds gekleed was. Voor- en namiddags neemt de Koning echter wat rust, wat hem door de geneesheeren geboden is. Van de chronische kwaal, waaraan Z. M. lijdende is, heeft hij thans betrekkelijk weinig hinder, en reeds sedert een dag of tien is Z. M. in zijn uiterlijk aanmerkelijk vooruitgegaan,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 1