A u i t BIJVOEGSEL. i KERK- EN SCHOÖLXIEUWS. RECHTSZAKEN. Gemengde Berichten. ARGENTINA. In de Zaterdag gehouden vergadering van aandeelhouders in de op te richten Fairbank te Borsele is beloten eene zelf- registreerende inrichting aan te schaffen en deze te plaatsen op het buitenbeloop van den zeedijk bij de haven tegen de grintbaan, aangezien de loskade niet hoog boven A. P. is gelegen. Na de beslissing werd overgegaan tot vaststelling der statuten en benoeming van 't bestuur, bestaande uit een voorzitter, drie leden en een penningmeester. M. C. Uit goede bron vernemen wij dat het bericht in ons ncmmer van 16 dezer als zou de surnumerair der posterijen, de heer H. A. Jansen te 's Gravenhage (geb. te Wissenkerke N. C.l geslaagd zijn voor 't examen als telegrafist, van allen grond ont bloot is. Een dergelijk examen als misschien onze berichtgever (niet te Wissenkerke) bedoelde, wordt pas in Mei gehouden, ten einde het telegraaf radicaal te krijgen een examen voor telegrafist bestaat echter niet. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Renswoude G. B. Fijnvan- draat te Stavenissete Everdinge (toez.) A. van Veen te Terneuzen te Hein- kenszand J. W. Unger te Katwijk a/d Rijn. Bedankt voor Veere door J. W. Gunning te Eerbeekvoor Brouwershaven door H. v. d. Tuk te Watergang; voor St. Jansga en Herkingen door dr. J. W. F. Gobius du Sait te Nieuw- en St. Jcosland. Zierikzee. Ds. J. v. Belkum hoopt Zondag 5 Mei alhier in de nieuwe kerk zijn intrede te doen, na bevestigd te zijn door ds. W. A. v. Griethuizen, predikant te Goes. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Oudvosmeer ds. J. A. Goed- bloed te Zierikzee. De heer B. M. den Boer tracht ook op 't eiland Tolen liefde voor Veldwijk te winnen en de onbekendheid met deze stich ting weg te nemen. Zijn poging slaagde op paaschmaandag te Oud-Vosmeer uitnemend, waar een talrijk gehoor hem in het kerk gebouw der Chr. ger. kerk kwam hooren. Goes. Zondag 21 April des voormiddags werd het nieuwe kerkgebouw der oud Ger. Gem Beth-El genaamd, ingewijd door Ds. C. Groeneweg, die tot tekst had gekozen 1 Kon. 8 2830. Eene groote schare vulde het ruime kerkgebouw, terwijl in de na- middaggodsdiensto 'fening zitplaatsen voor de opgekomen schare ontbraken. De rechtbank te 's Gravenhage heeft den heer Verstege veroordeeld tot f 200 boete wegens eenvoudige beleediging van den heer De Rochemont. De Hooge raad te 's Gravenhage heeft wegens een gebrek in den vorm vernietigd het vonnis der rechtbank te Middelburg, waarbij de heer C. M. G hijsen te Middelburg veroordeeld is wegens uit- loozing op eigen kanalen, en de zaak ver wezen naar het hof te 's Gravenhage. Ierseke. Zaterdag middag deden de twee afgevaardigden tan de belanghebbenden bij de mosselteelt, bij Harthoorn verslag van hunne zending naar den minister van finantiën. (Wij schreven laatst bij ver gissing waterstaat). De minister had hun pleidooi in betrekking tot de 14 bedoelde perceelen welwillend aangehoord en onder meer gevraagd waarom de tegenwoordige pachters de perceelen hadden losgelaten. De heer Sinke had geantwoord dat dit geschied was in navolging van vele wel- gestelden met het doel die perceelen later voor minder geld weder in te pachten en dat door de nieuwe voorwaarden er in te laten, de perceelen natuurlijk ook van be stemming veranderden en zij volgens hem geen f 100 waard waren. Na den minister nogmaals de belangen der veertig met broodeloosheid gedreigde gezinnen van Ierseke aanbevolen te hebben, werden de afgevaar digden verwezen naar den heer Holsboer, die aanvankelijk meende dat die mossel schippers toch zoo ar m niet waren, wat de heer Sinke met sprekende bewijzen weer legde. Nadat hem was aangetoond dat de oestercultuur niets te lijden zal hebben van de mosselteeltbeloofde ook de heer Hols boer het verzoek ernstig te zullen overwegen. De heer De Korte bracht namens de vergadering een woord van lof aan den ge meenteraad, die zich deze zaak had aan getrokken, inzonderheid aan den heer Sinke, M-) die, ofschoon zelve geheel buiten deze quaestie staande, zoo belangeloos de belan gen van lersekes ingezetenen had behartigd. Zulke mannen diei.t men dan ook op prijs te stellen. Ueinkenszund. Een 1VS jarig kind van den landbouwer J. Vermue alhier kwam Vrijdag al spelende in een waterput terecht, waar het echter opgemerkt weid en met veel moeite gered door J. de Jonge arbeider aldaar. Het herstellingsoord voor kinderen uit den minderen stand, voornamelijk van het eiland Walcheren, dat door mevrouw de douarière De Bruyn-Boddaei t op het kasteel Weslhove, nabij Domburg, wordt o, geiiclit, zal den len Juni a. s. worden geopend. Ierseke. Volgens een ontvangen telegram bij dhr. C. Nieuwenhuize, agent der Red. Star Line, is het stoomschip Noordland Zaterdag 19 April te N. York gearriveerd aan boord alles wel, hoewel zij 3 dagen te Southampton (Engeland) heeft gelegen we-' gens een aanvaring met de Corrie Dingle, zoodat zij de reis in 11 dagen heeft afgelegd. Schore. Maandag 2e Paaschdag gaf de zangvereeniging «Al wat liefelijk is en wel- luidt» eene openbare uitvoering. De zaal was stampvol en alle stukken, ten getale van 17, werden goed uitgevoerd. Het eerste nummer van het programma «Eere zij God» werd zelfs op verzoek van het publiek twee maal gezongen. Door de commiezen C. F. Knudde en J. Bouwman, gestationeerd te Sint-Jansteen is den 18 April aangehouden de beruchte smokkelaar Johannes Triestterwijl zij den zelfden dag bekeuring instelden tegen den landbouwer H. B. wegens verboden neder laag van 18 Kilogram geraffineerd zout op zijn zolder verborgen. Een onzer Zuiderzeekapiteins verhaalt dat zich verleden week twee Friesche boeren aan boord bevonden, die nog nooit een zee reis hadden gemaakt. Men had hun als middel tegen zeeziekte verteld, dat zoo'ang zij land roken, zij geen last van zeeziekte zouden hebbenvandaar dat onze vrienden, toen zij aan boord warer, hunne reistasch openden t n daaruit ieder eene groote gras zode te voorschijn haalden om daaraan af en toe te ruiken. Dat dit voor de andere passagiers een bespottelijk gezicht was en i*r hartelijk om gelachen werd, toen beiden id spoedig hun offer aan de zee brachten, valt licht te begrijpen. N. Spt. De vrouw van een schipper, die met een lading straatmest uit Amsterdam te Smil- de aankwam, is tengevolge van de uitwa seming dezer lading totaal blind geworden, terwijl de knecht van dien schipper aan een gevaarlijke oogziekte lijdt. Dinsdag had op het Schildmeer onder Helium een droevig ongeluk plaats op het schip van G. van Alteren van Hoogezand. Bij het overslaan van het zeil werd de vrouw van den schipper, die met haar eenig kind op den arm bij den rand van het schip stond, door de giek over boord geslagen. De ongelukkige man en vader, nu alleen aan boord, vermocht de drenkelingen niet te redden. Moeder en kind waren terstond in de diepte gezonken. De ly ken zijn, helaas, nog niet teruggevonden. De Noordwijker voorjaarsveemarkt, die bezocht werd door één jongen stier en één oude geit, was nog levendig en druk vergeleken bij de Donderdag jl. te Oosterhout gehouden groote jaar- of palmmarkt. De totale aanvoer van vee beliep daar één rund. Zoodra de aanvoerder zag dat hij de eenige zou blijven, maakte hij fluks zijn beestje los en verdween voor het aangezicht der koopers. Ook de tweede dag der Utrechtsche paar denmarkt mag niet bijzonder geslaagd heeten; twee paarden stonden er aan de lijn. - Maandag gingen eenige inwoners van Hasselt kievitseieren zoeken. Bij de brug in den Stadsweg komende, ontdekten zij een schuitje en zagen uit den schoorsteen van het kleine vooronder rook en vonken komen. Bij onderzoek bleek, dat in dit vooronder zich bevonden twee lijken, en wel van vader en zoon. Vermoedelijk waren zij eerst gestikt en na de bedwelming voor een groot deel verbrand. Van ICesteren is gevankelijk naar Tiel overgebracht een hoofdconducteur, die, of schoon gehuwd zich in ondertrouw met een tweede vrouw had laten opnemen. Uit het Noorden meldt men. Nu de Duitsche grenswachters nauwlettend toezicht houden op den invoer van koren uit ons land, wordt het wel wat moeilijker de zakken koren bij wagens vol over de grenzen te brengen, doch de Westfaalsche boer weet raad, en geeft op deze wijze tevens een doortastend bewijs van geduld en volharding. Hij laat zijne in Nederland bv. in Groningen, gekochte rogge bij een bevriend landbouwer aan de grens op Ned. gebied staan, van waar door vrouw en kin deren zakjes inhoudende 3 KG. waarvan de invoer vrij is, van tijd tot tijd worden af gehaald en «over den dijk» gebracht. Iedere 3 KG. spaart 9 cent Steuer uit en menig Westfaalsch landbouwer heeft 10 tot 15 zakken rogge op Ned. grondgebied staan, die hem op gemelde, wel langzame, maar zekere wijze een aardige winst opleveren. Te Zuilichern had eene vrouw een wondje aan haren vinger, waaropzij geen acht sloeg. Bij het verrichten van eenig huiswerk kwam er vuil in, waardoor bloed vergiftiging ontstond, tengevolge waarvan zij binnen korten lijd is overleden. Op een reis van Bombay naar Cal cutta zijn de hertog en de hertogin van Oldenburg op een haartje aan den dood ontsnapt. Na gebruik van hun maaltijd weiden plotseling alle passagiers aan boord van hei stoomschip ongesteld, ook de hertog en de hertogin, evenals de graaf en gravin Hohonau, tot hun gevolg behoorend. Zeven passagiers overleden, de overige herstelden. Oorzaak van de ziekte was kopervergifti- ging. De kok had de koperen ketels, waarin ae spijzen der passagiers werden bereid, zeer slecht onderhouden. Het gerechtshof te Baltimore (N.Ame rika) heelt een aantal scheepskapiteins ge straft wegens mishandeling van landver huizers, die zij voor de oestervangst in de Chesapeake-baai gehuurd hadden. Reeds vroeger waren er klachten ingekomen over de onmenschelijke behandeling dezer men- schen op de oesterschepen. Wel werd er politie naar de schepen gezonden, doch deze keerde terug zonder de zaak onderzocht te hebben. Een te New-York verschijnend blad De Wereld The World) besloot, toen voor eigen rekening een boot in zee te zenden, zich een bevel tot gevangenneming tegen de oester vangers te verschaffen en den sheriff (hoofdman bij de politie) uit te zenden om de aangeklaagden in hechtenis te nemen. Zoo geschiedde het. Velen werden veroordeeld. Bij de veroordeeling zei de rechter«De personen, waaraan <le kapiteins zich vergrepen hebben, waren mannen of knapen, die vroeger nooit op schepen, ter^ oestervangst bestemd, gediend hadden. Deze ongelukkigen lieten zich op een werfbureau te New York of Philadel phia aanmonsteren, zonder te vermoeden, welk treurig lot hun wachtte; en werden dan bij troepen van dertig of meer hier heen gevoerd, de meesten te jong voor dien arbeid. Zij werden ijlings op schepen gebracht, waar zij contracten onderteekenden zonder dat zij wisten wat er in stond. Zij werden slecht betaald. Dan bleven zij vijf maanden op zee. Onbekend met de taal van den kapitein en van de bemanning der schepen, niet vertrouwd met het matrozen- werk, waren deze ongelukkigen den ge- heelen tijd aan den zwaarsten arbeid en aan grove mishandeling ten prooi. Velen onder hen zochten te vluchten of zich te verdrinken. Velen kwamen met bevroren ledematen of kreupel terug.» Die menschenbeulen kwamen er om te beginnen, met 30 dagen gevangenisstraf af. Berichten uit Dakota en Minnesota (Noord Amerika) het land der tarwe en der sneeuwstormen (blizzards) maken melding van vernielende stormen en daardoor ver oorzaakte prairiebranden. De laatste erger dan ooit bij menschenheugenis hebben plaats gehad. Honderden boerderijen en geheele dorpen werden vernield. Velen verlaten het land om verkwikking en veilig heid te zoeken in Zuidelijker luchte. Men heeft berekend dat in de ver- eenigde staten van Noord Amerika ieder jaar voor sigaren en cigaretten 187 miljoen dollars wordt besteed en 20 miljoen dollars voor rooktabakmakende dit met de 50 miljoen dollars voor snuiftabak een jaarlij ksche rekening voor tabak van 256V3 miljoen dollars. Het geheele bedrag dat Amerika door branden verloren heeft in 1886 is 120 miljoen dollars. Hieruit blijkt dus dat men jaarlijks tweemaal zooveel geld betaalt aan tabak dan de schade bedraagt, die men door groote brandverwoestingen geleden heeft. -In de kathedraal te Valencia ontplofte op Goeden Vrijdag, gedurende de gods dienstoefening, bij het hoogaltaar eene groote met kruit gevulde bom. Eene ontzettende verwarring ontstond er in de kerk, die ge heel gevuld was. Vele vrouwen vielen flauw. Het hoogaltaar is verwoest. Er is nog geen spaor van den dader of de daders ontdekt, Een slim lieer. Mijnheer A. die als zeer slim bekend staat, werd juist om zijn slimheid door eene firma van goeden naam aangesteld als reiziger en wist door zijn radde tong heel wat klanten aan te Wel ven. Voor dit doel had de firma hem voor zien van een abbonnementskaart voor het geheele spoorwegnet en in het bezit daar van zon de heer A. op een middel, om zijne extra-slimheid te toonen in het gebruik maken van die kaart. Weldra deed zich die gelegenheid voor. Zijne vrouw werd uitgenoodigd, om eenige dagen te komen logeeren bij hare familie die eenige uren verder woonde, terwijl haar man op reis zou zjjn. Hij kon haar en. passant wel brengen, het reizen kostte voor hem toch niets met z(jn kaart. Jawel, maar voor z(jn vrouw moest hij toch een kaartje nemen I Daar zit hem de kneep en wat doet de slimmert Hjj staat op het perron en zegt tot zijn wederhelft«Toe, lievert. ga even in de wachtkamer, dan zal ik een kaartje voor je nemen.» Daarop gaat hij naar den sta tionchef, na zijn abonnementskaart goed verstopt te hebben en deelt dezen mede, dat hij bij het verwisselen van zijn jas zjjn kaart vergeten heefthij toont zich bereid een kaartje te nemen, mits hem restitutie gegeven worde bij zijn terugkomst. Zonder kaart wil hij niet in den trein stappen. De stationchef stemt natuurlijk, niets kwaads vermoedend, toe; geeft hem een restitutie bewjjs, waarop hij zich van een gewoon kaartje naar X voorziet, en laat daarop zijn ega reizen, terwijl hij op de verschillende stations zijn abonnementskaart voor zich zeiven vertoont. Bij zijn terugkomst krijgt hij op het pre senteeren van dat restitutie bewijs, zijn geld terugzijn vrouw had hjj dus voor niets overgebracht. Slim te zijn en dat aan niemand te kun nen vertellen, daar had hij niets aan en blufte er nogal op, dat hij zoo leep was. Ongelukkiger wijze komt dit den stationchef ter oore en het gevolg is dat Mijnheer A. zijn abonnementskaart verbeurdt en zijne gestorte garantiegelden, en tevens in het zwarte boek werd opgeschreven als vallende in de termen van nooit weder geaboneerd te kunnen worden. Zoo'n slimmert 1 Ook uit een brief van den landverhuizer A. H. Prosman blijkt dat de Iersekenaars, die naar Argentijnsche Republiek togen, aan vankelijk stof tot tevredenheid hebben. Wij nemen uit gemelden brief het volgende over «Het was nacht en donker toen wij aan kwamen, na een tocht van vjjf uren op een met zes ossen bespannen kar, en dachten aan Abraham die ook eens op Gods bevel land en maagschap verin t. Wij zetten de kisten in de rondte en bezorgden zoo goed dit kon aan onze vrouwen en kinderen een rustplaats. Om beurten waakten wij tot de dag aanbrak. O, welk een ruim land 1 Onze kolonie alleen is ruim 80C,000 Hectaren groot. En alles is onbebouwd. Des morgens bouwden wij eene tent, waarin wij veertien dagen vertoefdenhet vuil goed waschten wij in de rivier, en dank zjj de goede zeep die hier is min stens even helder dan bij u in heet water kan geschieden. Thans zijn wij in onze woning. Het huis kost 80 pezer (gulden.) Het zijn houten huizen, niet van planken maar van boom stammen. Dan wordt het eene hout tegen het andere gezet gelijk bij u een paal in den grond. Het hout heeft de zwaarte van gewone heipalen, met bamboeriet er rond gespijkerd, waarvan de openingen met klei dichtgestre- ken zijn. Het dek is van rietstoken doen wij buiten. Een zolder kennen wjj niet, maar wij zijn er mede tevreden. Wij krij.en dagelijks 14 pond vleesch van goede gezonde ossen, dat is 98 pond in de week. En dagelijks 5 pond zeer voedzaam brood; bollen zoo groot als een krentekoek en omstreeks een ons in ge wicht. Als men het op een droge plaats hangt, kan men het lang houden.» (Wij laten de verdere mededeelingen als zijnde gelijkluidend aan die van andere landverhuizers, achterwege. Alleen nog het volgende Wat waren wij te Ierseke bekommerd tegen den winteren nu zitten wjj in het warme land in overvloed van eten. Ik ge loof dat het goed was als duizenden de wereld in trokken, niet om rijk te worden maar om het aardrijk te helpen bebouwen want wel heeft de Heere Jezus gezegd dat de mensch bij brood alleen niet zal leven, maar Hij heeft toch nooit gezegd dat de mensch zonder brood zal leven. Als de menschen komen willen, er is hier geen nood, als men namelijk werken wil. Als de Heer ons zegent, is hier een spoor ge legd van vooruitgang. Hoewel, als wij ons

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 5