BIJVOEGSEL. OPENBAAR VERKOOPEN: KLRK- EN SCHOOLNIEUWS. AFLOOP VERK00P1NGKN enz. MARKTBERICHTEN. BURGERLIJKE STAND. ADVERTENTIEN. Dinsdag den *23 April 1889, Bouw-, Melkers- en Zolderge- reedschappen, benevens eenig Wij vestig in de aandacht op achter staande annonce van erven Nierstrasz te 's Hage. Deze uitgave munt uit door goed koopte en netheid. Wjj kunnen ze gerus- telijk aanbevelen. Immers zjj is reeds po pulair genoeg, dank zij de reductie van prof. Lindeboom. Omtrent de toestand van Z. M. den Koning deelt men aan de N. R. C. mede dat Z. M. bij volle bewustzijn is, en reeds op de hoogte is gesteld van de behandeling der zaken door den Raad van State. Blijkens een telegram van den Gouverneur-Generaal vanNedèrlandsch-Indië wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 530,480 pikols. (1 pi kol— 60 kilo.; Goes. In de Raadsvergadering van heden Vrijdag waren de hh. Moens en den Boer met kennisgeving afwezig. Na goedkeuring der notulen deelt de voorzitter mede dat verschillende aanbestedingen ten behoeve van de gemeente hebben plaats gehad. De verordeningen op de persoonlijke dien ten, (met weglating van art. 32) op de brandweer en op 't losloopen van vee enz, worden met eenige wijziging goedgekeurd, in overeenstemming met het advies van Gedeputeerde Staten. Wat de verordening op de brandweer betreft, daarin is uitgela ten de strafbepaling op 't verzuim van terug gave der penningen, enz. bij 't verlaten van den dienst; dewijl 'teigenaardiger op zjjn plaats is in de instructie der brandweer. Is ingekomen de rekening van den boek houder der vereeniging gilden met een saldo van f240 tegen t 207 bij 't begin van den dienst. De aanvrage van de hh. J. C. Wirtz c. scomité ter bevordering van getrouw schoolbezoek aan de bijzondere school om een toelage van f 50 wordt toegestaan met algemeene stemmen. Echter niet voor dat eenige animositeit ontstaan was naar aanleiding van enkele opmerkingen door de hh. v. d. Hoek, Lambrechtsen en Hilder- nisse gemaakt, aan 't adres van 't bestuur der ehr. school, dat in 1884 samenwerking met het bestaande schoolcomité opzei en een eigen schoolfeest organiseerde, waaraan de heer de Jonge de beschuldiging aan 't adres van sommige geleiders der feestvierende kinderen vastknoopte, als zouden die zich over hunne wijze van feestvieren hebben te schamen. Aan deze annimoiiteit maakte de voorzitter een einde, met de onzens inziens juiste opmerking dat de heeren buiten de orde waren, en wij hier niet met het bestuur der chr. school, maar met de aanvraag van het comité te doen hadden. Na goedkeuring van verschillende reke ningen worden tot onderwijzers in de vacature de Hullu, Reisinger en v. Driel benoemd, en wel uit de voordracht C. J. Snoep, R. Lindhout en P. A. v. Bloppoel de heer O. J. Snoep te Kortgeneuit de voordracht, Lindhout, Bloppoel, J. A. Meerman de heer M. Lindhout te Renesseuit de voordracht Bloppoel, Meerman, v. d. Hage wordt be noemd dhr. P. A. v. Bloppoel te Zierikzee. In 't stembureau bij de verkiezing voor 4 leden der prov. staten worden benoemd de hh. Den Boer en Kakebeeke. Zooals Dinsdag bepaald was hebben de hh. Sinke en Verschut e van Iersekede belangen der 40 gezinnen die door den maatregel van het vischbestuur broodeloos worden, voor genoemd bestuur te Bergen- op Zoom bepleit. Zij wezen op de ongun stige conditie, waarin Ierseke door het verbod van mosselteelt op de /ersche bank tegenover andere plaatsen als Bergen op Zoom, Tolen en Bruinisse komt te staan, op welke plaatsen 't verbod niet geldt. Het vischbestuur antwoord de dat er geen reden was om op het be sluit terug te komendaar bijzonder belang voor het algemeene moet wijken, en 't belang der oesterteelt voorging, al betreurde liet bestuur 't dat sommigen er onder zullen lijden. Ook zullen op andere plaatsen mos sels worden opgeruimd. Tot intrekking was de tijd te kort. Ook maakt het vischbestuur de pachtvoorwaarden niet; maar de minister. Hunne opmerkingen werden door de Ierseksche afgevaardig den bestreden. Zij meenden dat het belang der oesterteelt door den te nemen maatre gel misschien zou geschaad worden, en dat het belang van 40 gezinnen toch zoo gering niet was. Als de maatregel doorgaat, houdt de mosselteelt voor Ierseke open de mindere man heeft reeds zooveel geleden door den achteruitgang der óestercultuur. Ook is het belang van de opruiming der mossels op verre na nog niet bewezen. Ook de bewe ring dat de tijd tot veranderen van de voorwaarden der verpachting reeds te ver verstreken was, mocht met recht worden betwijfeld, daar bij de groote verpachting in 1882 op de verpachting zelve, nogeene verandering in de pachtvoorwaa'den van den minister werd ontvangen. Doch dit alles mocht niet baten. De voorz. bleef bij zijn woord, dat veranderen onmogelijk was, te meer daar een der leden nog als zijne meening te kennen gaf, dat door de te verwachten verbetering in de oestercultuur de toestand van den minderen man weer wel zal ver beteren. Daar aldus het verzoek aan het vischbestuur tot geen resultaat geleid heeft, zijn de heeren J. Sinke Jz en M. Everse he den naar den Haag gereisd om met den minister van waterstaat deze aangelegenheid te bespreken. Het onderhoud dat zij met den minister en den referendaris den heer Holstboer gehad hebben, doet ons gunstiger uitslag vermoeden dan bij het vischbestuur. Middelburg 19 April. De Chr. Jongelings Vereeniging Rom. 116a genoot gisteravond de eer en het genoegen den heer W. van Oosterwijk Bruijn, president van het Nederl. Jongelings Verbond in haar midden te zien optreden. Spreker had het voorrecht gehad in den afgeloopen zomer het wereldcongres der zendingsvereenigingen en zendelingen te Londen bij te wonen, welk congres werd gehouden in de zalen van het grootste ver- eenigingshuis dezer wereldstad. Het kostte hem weinig moeite aan te toonen hoe ge ring de belangstelling in Jongl. Vereeniging en Zending bjj ons volk nog is, vergeleken bij die onder de Engelsch sprekende natiën en in Japan, waar een Chr. Jongelings Vereeniging in Zeeland op groote mede werking en toewijding mogen roemen. Door roerende mededeelingen en treffende cijfers trachtte hij iets uit den overvloed en den gloed zijn harten over te storten in de har ten zijner hoorders. Met onverdeelde aan dacht werd hij door leden en bezoekers der Vereeniging en door sommige hunner ouders aangehoord. Te betreuren blijft het evenwel, dat velen die niet tot de Jongs.-vereen, in betrekking staan, steeds vreezen met deze edele zaak in aanraking te komen en waar blijft het, wat eenmaal in Laurillards scheurkalender stondAlgemeene dienstplicht bestaat in het Godsrijkmaar niet weinigen zijn er, die er zich aan zoeken te onttrekken» en ook«De Waarheid krijgt gemakkelijker trompetters dan strijders.» Domburg De heer J. M. Janssen genees- en verloskundige tevens badarts te dezer plaatse is heden morgenna eene Jhevige onge steldheid van slechts een paardagen overleden. Ned. Herv. Kerk. Naar wij vernemen hocpt dr. W. v. d. Beke Callenfels te Biezelinge Zondag 28 April afscheid te prediken; en Zondag 5 Mei te Delden zjjn intrede te doen, na be vestigd te zijn door ds. J. Dommisse te Ootmarsum. Chr. Ev. Kerk. Bedankt voor Goes door C. J. Sie_ benhaar, Evangelist te Beverwijk. Aan het eind-examen voor de bur geravondschool te Middelburg werd deelge nomen door 11 adspiranten. Het getuigschrift werd uitgereikt aan D M. Boone, J. van Dijk, A. M. Groenenberg J. v. Hekken, C- van Heusden, P. Roa.eijn, M. J. Verstelie en J. M van der Voorde. De heeren A. M van Driel te Goe* en C. C. Koole te Zierikzee zijn beiden be noemd tot derde onderwijzer aan een dei- openbare scholen te Amsterdam. Laatstge noemde dankte daarom voor zijne benoeming te Goes. Tot de normaallessen te Axel zjjn toe gelaten 13 leerlingen en wel 5 vrouwelijke M. de le Lijs, M. Ruisch van Dugteren, M. Dhont, PTeepen, S Bolleman benevens 8 mannelijkeChr. Kok, Peijl. Odink, Van Essel brugge. Vos, Moens, Gilde en hayser. Middelburg. Op Zondag 28 April 's na middags 2 uur zal D. V. Dr. Bavinck van Kampen in de Chr. Ger. Kerk (langendelft) optreden. Prof. Dr. Bavinck van Kampen zal op verzoek der Chr. Jorig. ver. Spr. 23 23tt. alhier D. V. op Dinsdag 30 April 's avonds 7 uur in de Chr. Geref. Kerk (Lange Delft) eene rede houden. Naar het Z. D. verneemt is het ma ken van de gebouwen voor de stoammeel- fabriek van de firma Kakebeeke te Middel burg, opgedragen aan de aannemers Voor den dag te Dordrecht en Visser te Papen- drecht. Het maken dezer gebouwen zal gedurende dezen zomer aan veel handen werk ver schaffen. Binnen kort kunnen een 50 tal metselaars en gelijk getal timmerlieden, benevens veel sjouwerlui daar werk vinden. Middelburg. Donderdagavond werd in de Vergenoeging door notaris Verhey publiek geveild: le. Huis en erf enz. Lazerijstraat, kooper P. de Pagter voir f1351. 2e. Huis en erf enz. Verwerijstraat, kooper J. A. Melse voor f1000. 3e. Een pakhuis in de Bellinkstraat, kooper diir. W. van Uye Zonen f775. 4e. Huis en erf, Nieuwehaven, kooper J. A. Melse voor f1526. Al de koopers wonen te Middelburg. Ierseke. Heden Vrijdag werd door Not, Prins publiek verkocht 32009 oesters 2e soort "oor f 5 de duizend aan P. Versluijs, 50000 le soort voor fll aan P. Poelman, 100000 3j soort voor f3 aan J. Hieltje Jz. 95,000 3e soort voor f 3 aan denzelfde. 100000 4e soort voor f 0,75 aan Versluis, 5000 2e soort voor 118 aan C. Nieuwenhuijze Jz. allen alhier. IERSEKE. Heden Vrijdag weid door dhr. W. Pelle publiek verkocht25000 oesters 2e soort voor f 13,50 per duizend aan P. Poelman. 20,000 le soort zaaigoed voor f2,70 id. aan C. Elferinck te Delft. 90.000 2a soort fl,90 id. aan dhr. C. A. E. Sauer. 100.000 3e soort tegen fl aan C. Mieras Jz. 40,000 le soort afsteeksel voor 11,30 aan C. Nieuwenhuize Jz. 60,000 2e soort afsteeksel voort 0.70 aan Jac. Scheele Jaczn. 80,000 3e soort afsteeksel voor f0,70, en 5 vijfkoppen gruis voor f2,40 per vijfkop aan Joh. Boonman voor Not. de Vos te Mid delburg. Put en steiger, geboden f375, niet gegund. St. ANNALAND. Het bestuur dezer ge meente heeft gisteren aanbesteed het ver vangen van 18 M. lengte houten beschoei ing langs de kade door een steenen muur met hardsteenen dekzerk, benevens het ver nieuwen van 14 M. lengte bestaande steenen muur. Ingeleverd waren 6 biljetten, t. w. van de hhF. Burgers, voor f 1596, B. Goede- gebure, f 1575.50, J. Moerland, f 1575, J. Soeters f 1521, A. Soeters, f 1510, J. Boon, f 1498,50. Alle inschrijvers wonen te St. Anna- land. Het werk is aan den minsten in schrijver gegund. KRABBENDIJKE. Donderdag werd door not. Mulock Houwer in de herberg bij Krijger publiek geveild het erfpachtsrecht van een heerenhuis, enz. Noordweg, groot 2130 c.A., van dhr Davidis. Gekocht door de 's Gravenhaagsche Hypotheekvereeniging voor f1000 plus 125 pCt. onkosten. "Waarde. Donderdag werd in het gemeen tehuis aanbesteed herstel, vernieuwing en onderhoud tot 30 April 1890 van aarde-, kram-, rijs- en steenglooiïngswerken aan de waterkeering van 't, waterschap. Inschrij vers C. Bolier Scherpenisse f4313; A, v. Popering te Bruinisse f4299: G. Bolier te Scherpenisse f4275; S. Blok Kortgene f 4232 P. J. Verbiest Hontenisse f4223; Joh. de Jonge Biezelinge f4215; J. Bruggeman Hans- weert f4200; P. Visser Hansweert f 4199 A. Foudraine Goes f4195; Herman Klaassen Zaamslag i 4100C. de Wilde Kattendijke f4098 A. v. d. Beek Terneuzen f407S; G. Meertens te Hoek f 4029B. den Exter v. d. Brink Krabbendijke f3892 J. F. Adri- aansens Polfliet te Walsoorden f3774. ELLEWOUDSDIJK. Donderdag werd in de herberg bij v. d. Hage voor Dirk Looy door Not. v. d. Kloes publiek verkocht lo. een woonhuis, erf en tuin groot 329 c.A. voor f 405 aan G. Jeremiasse, alhier. 2o. 1368 cA. bouwl. voor f 527 per 3924 cA. f 183,72 en 3o. 787 cA. dito er naast voor f529 per 39,24 A. f 106,12, aan M. Looy alhier. 4o. 4110 cA. id. voor f400 per gemet f 419. aanA. Hoogstad. Alles behalve 125 pCt De perceelen liggen in Jan Voshoek. Middelburg 18 April '89. De aanvoeren waren van Tarwe en Witteboonen ruim, voorts middelmatig al- lleen goede Tarwe was aan vorige prijzen te plaatsen, doch andere graansoorten wa- ■ren zelfs aan lagere prijzen nog mogelijk te verkoopen; de noteeringen zijn Tarwe, goede f6.75 a f 6.85, mindere f6.25 a f6.50. Rogge f5,50. Wintergerst f4.50. Zomer- gerst f4,a f4,15; Paarde- en Platteboonen f6 a f6.25; Witteboonenf 7a f9; Bruine- boonen fll af 12.50 Kookerwten f8.50 Mestingerwten f7; Zomerzaad f 12. Versche Boter f 1.10 a fl.20per Kilo. Eie- en f3. per 100 stuks. ZIERIKZEE, 18 April 1889. Boter, Hoogste koers 55 laagste koers 49 cent per 5 ons. Kipeieren hoogste koers f 0.70- laagste koers f 0, 55 per 25 stuks. Eend eieren f 0,75, en 90 cent. VLISSINGEN, 19 April 1889. Boter f 1,30 a f 1,25 de Kilo. Eieren f3,00 a f3,20 de 104 stuks. Van 17 - 19 April '89. GOES. OndertrouwdPaulus Adriaan Hubregtse 30 j. jm. met Pieternella Ver rijzer 27 j. jd. Geboren Maria Johanna d. v. Hevmanus Clement en Johanna Everaard Geertruida d. v. Johannes Marinus Jacobus Schrijver en Janna Meeuwse Johanna Kornelia d v. Michiel Johannes Cornelis Moens en Francina de Jonge Klazina Johanna d v. Adriaan van Kleunen en Adriana de Jonge. OverledenJacobus 11 m. z. v. Pieter Cardon en Jacomina Almekinders. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Inform. 22 AprBiezelinge. meubilair, Pella. 22 Ierseke, meubilair, Pelle. 22 a Krabbendijke, inboedels, Hollmann. 22 Kattendijke, meubelen, Pilaar. Z8 Kolijnsplaat, meubelen enzGelner. 23 I, Brouweashaven, meubelen, V. d. Bent. 23 a Goes, huizen en boveniering, Mnlock Houwer 23 ,i Aagtekerke, inspan. Tak. 23 a Campeasnieuwland, inboedel, Hnvers. 23 Goes, meubelen, Pilaar. Y Bjj mijn vertrek naar AMERIKA roepen wij onzen vrienden en bekenden een hartelijk VAARWEL toe en wen«chen hun Gods zegen toe. I. VAN DER BLIEK en Vrouw. Y Bij ons vertrek naar CANADA, (N A merka) roepen wij familie, vrienden en bekenden, zoowel binnen als buiten Goes een hartelijk VAARWEL en tot weerzienf toe. J. J. FABERIJ DE JONGE. Th. FABERIJ DE JONGE. J. RISSEEUW. W. F. GOOSSEN. aan boord S.S. Nextoriam Londen, 18 April '89. Y De ondergeteekenden betuigen hun nen hartelljken dank aan allen, zoowel buiten als binnen deze gemeente, voor de vele bewijzen van belangstelling bij het herdenken van hun 50 jarig huwelijk on dervonden, hoewel onder treurige omstan ligheden verkeerende door het verlies van hunne behuwddochter. M. MACHIELSE en Echtoenoote. WoLFERTSDifK 12 April 1889. Y Erkentelijk voor het ontvangen bewijs van vertrouwen, brengt ondergeteekende /.ijn oprechten dank aan de kiezers voor het Polderbestuur van Walcheren die op hem hun stem hebben uitgebracht. H. J. E. GERLACH. Middelburg, April 1889. De Notaris A. M. TAK, zal op des voormiddags te 10 uren op de hof siede, bewoond door C. de Visser, in de gemeente Aagtekerke, in het bruin Merriepaard oud jaren Geldersch ras, 1 zwart Merriepaard oud 15 jaren, 1 bruin Merriepaard oud 3 jaren, 1 zwart Jaarlingpaard, 1 vos Ruinpaard oud 23 jaien, 4 Melk- koeien, 2 Kalfvaarzen, 3 Weivaarzen en 1 Os, 8 Kweekkalvers, 3 Schapen 10 Lammers, 2 Mestputloopers, 4 Springbeer, 1 Karnhond met Hok 30 Kippen en 1 Haan, 2 Menvvagens 1 Veerwagen, 1 Tentwagen, 1 Drie wielskar, 2 Ploegen, 5 Eggen, 1 Sleepdeur, 1 Voorsleper, Veldgang met Horden, Kruiwagen, Kortmolen Mangelmalen, Windmolen, Geesel- stoel, Slijpsteen, Snijbak, Tobben Watervat, Vleescliblok, Kiekenren Kaasharde, eene partij WE1HOOI, 700 bossen Tarwestroo, zwart- en Witteboonstroo, 75 Gluijen, 600 Muts aards, Brandhout, Paardenwant Voorts eene partij: waaronder: Karn, Roomtonnen, Bo tertob, Emmers, Tafels, Stoelen, Bedden met toebehooren, Wasch machine en meer,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 5