KEKK- E\ SIIIOOIMIXWS. RECHTSZAKEN. CEMENGPE BERICHTEN. ADVERTENTIES. op Zaterdag den 20 April 1889, openbaar verkoopen dubbelen, hetzij door een ontvanger op Ierseke te zien aangesteld. De leden beamen ten volle wat de Voorz. omtrent de klachten gezegd heeft en noemen voorbeelden uit eigen ervaring. LI. Zater dag had iemand, die zeker zich door an deren had laten verdringen, 4 uren moeten wachten. De heer Sauer meent, dat de bepaling der zitdagen geheel aan den ontvanger staat. De voorz. betwist dat niet, maar als de combinatie met Hansweerd onmogelijk maakt, dat, op Ierseke meer zitdagen gehouden worden, dan kon daar een af zonderlijke ontvanger worden aangesteld. Er werd besloten in dien zin een request aan den Pruv. Inspecteur te richten en te gelijk daarvan aan den controleur kennis te geven. De voorz. deelt nog het volgende mede: Eenige ingezetenen hebben zich bij hem vervoegd om zijne hulp te verzoeken in eene voor hen hoogst belangrijke zaak. Op de Ierseke oesterbank zijn enkele perceelen, waarop ook mossels geteeld mo gen worden, en de bedoelde ingezetenen zijn daarvan pachters. Maar zij hebben hunne perceelen tegen het volgende jaar uitge geven in de hoop ze voor den 24en April a. s. voor een gering bedrag te kunnen inpachten. Doch tot hun schrik hebben zjj ontwaard, dat de pachtvoorwaardeu voor de ingegeven perceelen gewijzigd zijn, zoo dat de mossel perceelen niet meer als zoo danig mogen gebruikt worden. Daarvan is het gevolg dat de tegenwoordige pachters buiten bestaan geraken. De Voorz. vraagt of de raad zich er mee bemoeien kan om nog tijdig de pachtvoorwaarden te vetan- deren. Om zich tot het college van vissche- rjjen te wenden is het te laat. De heer Lemson acht den nieuwen maat regel schade voor het Rjjk omdat de mos- selperceelen voor de oesterteelt waardeloos zijn en natuurlijk ook schade voor de gemeente. De Voorz. wil morgen eene vergadering houden om de zaak nader te bespreken. De heer Sinke meent dat de vergunning tot mosselteelt opgeheven is, omdat de mossels zand en slik vergaderen en daar door aan de oesters schaden, maar hij acht het verbod geheel overbodig, daar liet zand uit de zee en niet van de mossels komt. De vraag van den Voorz. of hij op den steun der leden mag rekenen wordt door allen bevestigend beantwoord, en ,de ver gadering van morgen bepaald op 7 uren des avonds. Na nog eenige inlichtingen omtrent de verbetering van den Steeweg in antwoord op een vraag van den heer Sauer, wordt de openb. verg. gesloten. Ierseke. Dinsdagavond kwamen belang hebbenden bij de aanstaande verpachting der oester- en moseelperceelen in de Ooster- schelde, onder voorzitterschap van den heer D. Koeleman, burgemeester, op de boven zaal bij Harthoorn saam. Het vischbestuur heeft namelijk bepaald dat de perceelen 2'19a, 219b, 219c en 219d niet mogen gebruikt worden dan enkel voor de oestercultuur; de mossels die er door de natuur op komen mogen enkel worden opgevischt. Bij de vorige verpach ting mochten er wel mossels gezaaid of in lappen bij elkander gezet worden. De reden waarom het vischbestuur deze bepaling gemaakt had of kon maken, wist niemand met zekerheid op te geven. Daar om raadde de voorzitter aan twee der aanwezigen af te vaardigen om intrekking, of althans wijziging dezer bepaling, van het vischbestuur te verkrijgen. Mocht dit geweigerd worden dan dient men zich terstond tot den minister te wenden, wijl deze bepalingen velen in onze gemeente broodeloos zouden maken. Op de aanmerking van A. Verschuure dat enkele wijzigingen den pachters niets baten zouden, zeide hij dat iets beter is dan niets, en dat duur betaald beter is dan in het geheel niet te koop. Uit de mededeelingen bleek dat de ver pachting op de nu gestelde voorwaarden 42 huisgezinnen broodeloos dreigt te maken. De voorzitter zegtEr zijn vele gezinnen van hier vertrokken. Toch zijn er nog 600 gebleven en van deze 42 broodeloos te zien worden, dat gaat niet. Hij twijfelde niet, als men met zulke bezwaren bij vischbestuur of regeering kwam, of men zal ons tegemoet komen. De hr. de Korte vroeg of het niet wensche- p lijk ware ;dat de afgevaardigden, zoo zij p naar den minister gaan, ZExc. opgaaf doen hi van de schade, die door deze maatregels h de schatkist lijden zal, wat de voorzitter r bestreed. Hierop werden tot afgevaardigden benoemd de hh. J. Sinke Jz. met 34 en J. Mieras met 15 stemmen, die de be noeming aannamen. Voorts waren uitge bracht 14 stemmen op A. Verschuure, Jan Bom Lz. 4, C, Nieuwenhuize Jz, C. Louwer en J. Pekaar ieder 1 en Joost Sandeé Pz. 2 stemmen. Doch op verzoek weruen later aangewezen J. Sinke Jz. en A. Verschuure als afgev. naar 't vischbestuur en zoo noodig J. Sinke Jz. en J. Mieras als afgev. naar den Minister. De reiskosten worden onder elkander betaald. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Geldermalsen ds. J. Osse- waarde te Sluis. Bedankt voor Middelburg door H. H. Barger te V'aardingen; voor Serooskerke door W. te Gempt te Hoedekenskerke voor Klaaswaal door A. I., Gezelschap te Poortvliet. Chr. Ger. Kerk. Tweetal te Oud-Vosmeer: Ds. J. A- Goedbloedt te Zierikzee en Ds. O. Los te Sleenwijk. Ned. Ger. Kerk. Dr. H. Bavinck, docent aan de theo logische school te Kampen heeft voor zjjne benoeming tot professor aan de Vrije Uni versiteit bedankt. Te Leiden slaagde de heer P. Loeff voor het theoretisch geneeskundig examen. Arrondisssments-Rechtbank te Middelburg. Dinsdag zijri veroordeeld wegens mishandeling: J. B. 58 j., huisv. van J. F. K., Middelburg tot f 5 b. s. 5 d. h. diefstal: J. W. L. 40 j., zonder be roep Middelburg tot 1 m. gev. w e d er s p a n n i g h e i d en slaan van een ambtenaar: A. M. 19j., poelier en P. F. v. d. K. 19 j., arbeider St. Jansteen, de le tot 14 d. en de 2e tot 7 d. gev. wederspannigheid: A. A. M. 22 j., landbouwersknecht Groede, tot 7 d. gev.; huisvredebreuk: E. J. U. 42 j., smid Overslag, tot 3 m. gev.; beleediging: W. G. O. V. v. O. 24 j., boekhandelaar Aardenburg, tot f3 b, s. 3d. h. vernieling: A. E. v. E. 15 j., zonder beroep Terneuzen, tot f 3 b. s. 3 d. h. en overtreding der jachtwet: J. K. 18 j., landhouwer Koudekerke, appel lant van een vonnis van het kontongerecht te Middelburg, met bevestiging van het vonnis des eersten rechters, tot f 15 b. s. 3 d. h. Allen in de kosten, de laatste ook in die gevallen op het hooger beroep. Vrijgesproken is B. R. 36 j., Rotterdam, beklaagd van diefstal. Dinsdagmorgen vertrokken uit Goes zes jongelieden uit den burgerstand, onder welke vier uit Goes, over Rotterdam naar Londen om van daar de reis te onderne men naar Canada in N. Amerika. Het zijn de jongelieden Goossen, Risseeuw en gebroeders Faberij de Jonge. Bedoeling is zich daar op den landbouw toe te leggen. Een bloeder van een der jeugdige landver huizers, die vroeger-onderwijzer was en zich later te Canada vestigde, heeft daar thans een uitgestrekte boerderij. Onze beste wen- schen vergezellen hen naar de nieuwe wereld. Aan zeven jongelingen werd te Mid delburg een getuigschrift uitgereikt, als be wijs dat zjj met voldoenden uitslag hebben deelgenomen aan den practischen en theo- retischen cursus bij de oefeningen in den wapenhandel. Zooals bekend is wordt dit getuigschrift uitsluitend gegeven aan jonge lingen, die den militieplichtigen leeftijd heb ben bereikt. Uit Oudepekela «ordt van 11 Ajiril aan de V. C. gemeldReeds voor de tweede maal in deze week is in de fabriek De Aastroom een ongeluk voorgevallen. Maandagavond werd de werkman Johannes Blaauw door een drijfriem medegerieurd. Hjj brak een zijner annen op twee plaatsen een zijner ooren werd half van het hoofd gescheurd, en bovendien bekwam de onge lukkige op verschillende plaatsen van het lichaam pijnlijke verwondingen. Heden ochtend verbreidde zich opnieuw de droeve mare, dat Thomas van der Molen, werkzaam oij de hakselmachine, afgrijselijk was ver wond. Reeds spoedig bleek ook dit gerucht waarheid te bevatten. Onze actieve arts, in allerijl ontboden, was verplicht een der armen te amputeeren. Blijkens nadeie berichten, heeft hertog Adolf van Nassau op het feestmaal ten pa- leize in zjjn toost op den Koning-Gioother- tog het volgende gezegd: «Wij drinken hiermede den Koning heil toe, wien de Hemel de beproeving eener langdurige,Jpijo- lijke ziekte doet ondergaan. Onze gemeen schappelijke toost gaat gepaard rnet den wensch en de bede, d.it de Voorzienigheid hem de kracht geve om het zware hem opgelegde lijden met gelatenheid te dragen en dat zij zijne dagen nog langen tijd ver- lenge. Leve de Koning Nadat deze toost met geestdrift was toegejuicht, hernam de hertog «Drieentwintig jaar geleden heb ik mijn vaderland verloren, thans heb ik bij u een nieuw vaderland. Ik drink op den voorspoed en het welzjjp. van dit land. Ik bid God, mij altoos liet inzicht en de krachten te geven om den weg te vinden, die tot het welzijn des lands leidt, en dien niet te verlaten.» Een Merkwaardige brief. In het jaar 4882 bezocht Érans Jozel, keizer van Oostenrijk, de stad Triest. In die dagen werd een jongmensch, Oberdanck genaamd, gearresteerd. Toen men hem vi siteerde, vond men een granaat bij hem. Oberdanck werd, wegens samenzwering te gen het leven des Keizers, ter dood ver oordeeld. Mannen van grooten naam en van veel invloed traden ten gunste van Oberdanck opde moeder van dei. jongen man smeekte den Keizer om gratie, maar alles was tevergeefs. De Keizer wees elk verzoek om gratie van de hand, en Oberdanck werd ter dood gebracht. Geheel Europa verkeert nog onder den indruk van de ontzettende wijze, waarop Oostenrijks keizer door den dood van zijn éénigen zoon werd getioflen. De Monarch moet Jwel in zijn hart ge grepen zijn, toen hem de inhoud van on derstaand schrijven onder de oogen kwam, een schrijven van de nog levende, zwaar beproefde moeder van Oberdanck. Het luidt als volgt Triest, 8 Februari 1889. Sire! Gij zjjt een ongelukkige vader 1 Ik be treur het, dat gij, tengevolge van den tra- gischen Jood van uw éénigen zoon, alle smart hebt moeten ondervinden, die ik, een verlaten, arme moeder, ondervond in den ochtend van 20 December 4882. Buig u neder, evenals ik, onder den wil des Allerhoogsten. De moeder van Oberdanck. Indien de inhoud van dezen brief uit een zuiver Christelijke bron gevloeid is, wat we niet kunnen beoordeelen, dan heeft de schrijfster de vermaning des Apos tels (Rom. 1219) ter harte genomen «Wreekt uzelven niet, bemindenmaar geeft den toorn plaats.» De Russische politie heeft te Sint- Petersburg vier dynumiet-bommen ontdekt, weke ter ontbranding gereed lagen. Haar was bekend, dat een groote hoeveelheid bommen te Zurich waren, maar zij wist tot heden niet, waarheen die gezonden waren. Thans is dit gebleken. Verder wordt gemeld, dat ook in andere plaatsen sporen van eene herlevende dyna- miet-campagne zijn gevonden. De overheid verdenkt verscheidene politie-beambten van medeplichtigheid. Te Zurich hebben de inwoners een schrik gekregen voor alle Russen. De eigenaars van huizen weigeren er als één man kamers te verhuren aan lieden, die van Russischen oorsprong zijn. In de nabijheid van Falcarragh (Ier land; hebben weder zes uitzettingen plaats gehad. Niet minder dan zestig konstabels, aangevoerd door een sheriff, waren noodig, om de hoeven te doen ontruimen. De ge wapende macht werd ontvangen met steen worpen en een regen van kokend water zij deelde verscheidëhe sabelhouwen uit, waardoor eenige personen gewond werden. Elf vrouwen en een man zijn gevangen genomen. Bjj de regeering zijri klachten ingediend over het optreden der konstabels. De heer Rusell, advocaat van den heer Parnell, heeft Vrij lag. na acht dagen te hebben gesproken, zijn pleidooi geëindigd met de verklaring, dat hij alle beschuldigin gen tegen Parnell, diens ambtgenooten en de Landligue volkomen had ontzenuwd. Hij verzocht liet gerechtshof, het zwakke der getuigenissen tegen zijne cliënten te stellen tegenover het ernstige en afschuwe lijke der ingebrachte beschuldigingen. De eer der lersche staatkundige hoofden en der lersche natie, bij zoo onrechtvaardige aanklacht, is naar zijne meening dus ten volle hersteld. De Luxemburgsche regeering heeft op hare kennisgeving aan de mogendheden, van de aanvaarding van het regentschap door hertog Adolf van Nassau, reeds van Fransche, Oostenrijksche en Duitsche zijde antwoorden ontvangen, met gelukwenschen aan het adres van hertog Adolf. Keizer Wilhelm zond zijne felicitaties per telegraaf en gaf daarbij zjjn leedwezen te kennen over de ziekte van den Groothertog, tengevolge waarvan de hertog als naaste bloedverwant van vaders zijde geroepen is ter uitoefening van de groothertogelijke macht. De keizer hoopt, dat de Koning weldra de regeering zal kunnen hervatten. Hij verklaart, dat het hem eene behoefte des harten is, liet gevoelen van goede na buurschap uit te spreken. Ook de hertog van Saksen zond een telegram, van den volgenden inhoud «Thans, nu gij werkelijk de plaats be kleedt, die u toekomt, biedt uw trouwe vriend u zijne hartelijke gelukwenschen aan voor het tegenwoordige en de toekomst.» Electrische verlichting van spoortrei nen is reeds sedert eenige jaren bij wijze van proef door eenige Engelsche spoorweg maatschappijen (Londen, Brigton oud South- Coast Railway Company) op enkele treinen ingevoerd geworden, en moet zoo goed vol daan hebben, dat er sprake van is, alle treinen van de genoemde lijnen electrsich te verlichten. Een arts te Bootle (Engeland) heeft op zijn recepten het volgende laten drukken «De dankbaarheid der patiënten maakt een deel uit van hunne ziekte en is het grootst wanneer de koorts bij hen op het hoogst iszij koelt van lieverlede af gedurende de genezing, en lost zich spoorloos op, zoo dra de gezondheid is teruggekeerd. Daar om conculten en visites slechts tegen con tante betaling.» Voor de vele blijken van deelneming, ontvangen gedurende de ziekte en het over lijden van onzen geliefden Zoon en Broeder MARINUS VAN DUKE, betuigen wij onzen liartelijken dank. Mede namens onze kinderen en behuwdkinderen. J. VAN DUKE. P. VAN DUKE—Hector. Wilhelminadorp, 12 April 1889. V Ondergeteekende betuigt zijnen har- telijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling ondervonden bij zijne benoe-. rning tot Burgemeester van Westkapelle J. de TROIJE. De ondergeteekenden betuigen hun nen hartelijken dank aan allen, zoowel buiten als binnen deze gemeente, voor de vele bewijzen van belangstelling bjj het herdenken van hun 50 jarig huwelijk on dervonden, hoewel onder treurige omstan digheden verkeerende door het verlies van hunne behuwddochter. M. MACHIELSE en Echtgenoote. wolfertsdifk 12 April 1889. 't' Erkentelijk voor het ontvangen bewijs van vertrouwen, brengt ondergeteekende zijn oprechten dank aan de kiezers voor het Polderbestuur van Walcheren die op hem hun stem hebben uitgebracht. H. J. E. GERLACH. Middelburg, April 1889. De notaris A. M. TAK zal des voormiddags te 10 uren op het hof- steedje «Klein Zoetendale,» bewoond door A. Mei-jers, in de gemeente Serooskerke, in het M2 Melkkoeien, 2anderhalf- jarige Vaarzen, 3 magere .Varkens 2 Kweekkalvers, 30 Kippen en 1 liaan, Windmolen, Handblok, Kruiwagen, Geeselstoel, Snijbak, Vleescbblok, Kiekenrert, Watertobbe, Stampbak, Voederbak ken, Karri, Roomtormen, Aardappe len. de Mest in den mestput, Hooi, 300 bossen Tarwestroo, eene partij LANDBOUW- en ZOLDERGE- REEDSCH APPEN, een nieuw houten Varkenshok en meer.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 2