NIEUWSBL AD VOOR ZEELAxND. CHRISTELIJK- HISTORISCH 1889. No. 85. Donderdag 18 April. Derde Jaargang. VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER AD VERTE ATI EN De Libertijnen van Genève de Liberalen van nu. Herziening wet op 'tiager onderwijs. DE ZE El! W, elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,025 UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 40 cent. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. We hebben, naar we vertrouwen, met eenigen grond aangetoond dat de Libertijnen van Genève en de Liberalen van nu, van naderbij bezien al heel wat trekken ge meen hebben niet alleen, maar de laatsten in gereglementeerd verzet tegen Gods or dinantiën en tegen de door God gewilde orde, de kleine bende der tegenstan ders van Calvijn, in Genève verre, zeer verre overtreffen. Mochten al den Libertijnen in het oog- loopende dwalingen aankleven, de talent volle woordvoerders der Liberalen laten niemand in het onzekere hoe hunne ver houding is tegen Gods Woord en Wet maar spreken het onverholen uit dat hun nentwege «de clerus» waaronder roomsch en geloovig protestant wordt verstaan voor goed van eiken invloed worde beroofd. Wien dit wat kras dunkt, dien verzoeken wij eens te denken aan de machtige Internati onale Vereeniging De Loge, wier verbor- genste beloeling nog veel meer is bestrij ding van het geloof der Protestanten, dan van het bijgeloof der Roomschen. En nu weten wij wel, alle liberalen zijn geen vrijmetselaars; maar wat in deze beslist, is de vraag: waar van daan gaat de drijf kracht der beginselen uit? Gelijk bij de Room schen het Pausdom de spil is, waarom alles draait, zoo is ook bij het Liberalisme de Loge een zeer machtige factor, machtiger dan de meesten denken of weten. En|dan daarbij en hiermede stappen we van dit onderwerp af de Roomschen bewonen een afzonderlijke vestezij moe ten dus aanvallend te werk gaan, en kun nen nimmer ongemerkt als vrienden aan gezien wordenieder kent ze, en zij steken hun vaandel fier omhoog. Maar zij denken er niet aan om in de protestantsche ker ken of kringen zich als protestanten voor te doen. En de liberalen, enkele flinke karakters uitgesloten? Professor A. D. Loman, hoogleeraar in de theologie aan Amsterdams stadsuniversileit, leeraart aan de jongelie den, die opgeleid worden voor predikant in een protestantsche kerk dat wellicht de Heere Jezus nimmer geleefd heeft. Hoe het overige van zijn onderwijs is, valt niet moei lijk te gissen. En dr. v. d. Capelle, een zoogenaamd «protestant», vertelde laatst openlijk dat wat «Kajaphas tegen Jezus misdreef, door Mon- tetiore (een rjjk Israëliet, onlangs gestorven) reeds lang was goedgemaakt!» Is het niet schandelijk? Wat zegt gg er van dit gebeurt binnen d e veste van de protestanten. En wie is dan te verkiezen, een openbaar vijand van on geloof buiten de deur, of een verrader daarvan binnen in huis? En hoe de gods dienst is der hedendaagsche «protestanten» die allerwegen «bonden» vormen, hopen we spoedig uit hun geschriften zelve aan te ^.oonen. (Slot volgt.) 17 April '89. "Wat zegt de minister? lo. Wat de ontwikkeling van het vrye •nderwjjs in den weg staat, moet wegge ruimd. 2o. Nu artikel 194 door de Eerste Kamer verworpen is en w(j het dus met het oude artikel 194 der grondwet van 1848 moe ten doen, waarin van het „openbaar" onder wijs sprake is, nu ligt ingrijpend wijzigen niet op m(jn weg. 3o. Het vrije onderwijs, door particulieren begonnen is hier en daar zeer uitgebreid. De kosten van het „open baar" onderwijs dienen verhaald te worden op de verbruikers. Kan dit niet, dan moeten de openbare kassen er voor opdraaien toch is dit een onbillijkheid tegenover het bizonder onderwijs. Daarom 'een rijkstoelage, zoo noodig, ook aan de vrije school, mits hare onmisbare vrijheid niet worde aangetast. (Dat dit kan, bewijst Engeland, en dient als tijdelijke maatregel aanvaard te worden, doch overeenkomstig ons beginsel is het niet; maar laten wij het doctrinair zijn maar aan onze tegenstanders overlaten. Red.) 4o. De zware druk, dien de wet van 1878 op de gemeenten legt, moet verminderd. Betere regeling der rijksbijdrage; beperking der eischen is noodig. Welke veranderingen wil de minister? Art. 45, het centen-artikel, bepalende de 30 p. Ct., reeds in 1878 door liberalen als Fransen v. d. Putte fel bestreden, en bijna verworpen, gaat thans onder het mes. De minister wil namelijk de gewone kosten van het lager onderwijs beperken tot de kosten van het onderwijzend personeel; en letten op deszelfs bekwaamheid. Dit geldt ook voor bijzondere scholen. Scholen met een school geld per jaar van f 25 ot meer per leerling worden van de vergoeding uitgesloten. (Als zy nu op dergelijke scholen het schoolgeld maar niet gaan verlagen, en de rest b. v. voor gebruik van schoolmeubelen of leer. middelen in rekening brengen! Red.) De vergoeding in de kosten van het bouwen van onderwijszerswoningen en aanschaffing van schoolmeubelen vervalt; die in de buitenge wone kosten wordt beperkt tot die wegens het stichten en verbouwen van schoolloka len, en, om weelde tegen te gaan tot 25 p. Ct. verminderd. De volledige uitvoering van het voorstel zal hoogstens f 3,309,350 kosten; dat is 3 miljoen 309 duizend 350 gulden; waaronder f862,200 voor het bij zonder onderwijs. Er zal dus zoo wat 350 duizend meer uitgegeven worden. Doch dan is dit voordeel verkregengelijkstelling van de gemeenten onderling, gedeeltelijke voldoening aan den eisch van rechtsge lijkheid tusschen „openbare" en bijzondere school; en ontheffing van de meest stuitende en jarenlang nadeelige ongelijkheid. (Wordt varvolgd.) Maandagavond trad te Goes in het lokaal van »Ken den Heere» op, de heer W. van Oosterwijk Bruijn van Zeist om te spreken over de Jongelingsvereeniging en de Zending. Na eerst er op gewezen te hebben, hoe onder de Christenen geen zaak minder belangstelling vindt dan die der Chr. Jongelings vereeniging, toonde de spreker het hoog gewicht dier vereeniging. aan voor Kerk en Maatschappij. Doch onder de Chr. Jongelingen vindt weder geen zaak minder belangstelling dan de zaak der zending. En aan de zaak der Zending was het verder deel van sprekers rede gewijd, van de te Londen in 1888 gehouden Zendingsconfe- rentie te Londen deelde spr. op de hem eigene wijze vele bizonderheden mede ten bewijze dat God nog wonderen doet. Ook de nood der heidenen, gezeten in schaduwen des doods, werd in enkele welsprekende trekken geschilderd terwijl wij daarna hoor den hoe wg Nederlander» nog veel goed te maken hebben, zelfs in onze eigene ko loniën. En zeker zal bjj velen een gevoel van schaamte opgekomen zjjn bij de cjjfers, die zoo welsprekend aantoonden dat de Nederland&che christenen nog lang niet genoeg beseffen, welke weldaad hun in het Evangelie geworden is. De waardige spreker, die vooral aan jon gelingen zulke treffende lessen gaf en zoo geheel in zijn onderwerp leeft, werd met de meeste aandacht aangehoord. In de jongste zitting der provinciale Staten te Middelburg werd de heer den Boer beëedigd en nam zitting. Het ver zoek om den Thomaespolder calamiteus te verklaren werd met algemeene stemmen aangenomen, nadat de! heer Huvers nog maals gewezen had op de overeenkomstige rechten en behoeften van den Sophiapolder op wiens verzoek niet werd gelet. Rap porteurs in deze zaak waren de heeren Stevens, Hollestelle en Hammacher. Tot voorzitters der afdeelingen werden benoemd de hh. Dronkers, v. d. Have en Fokker tot onder-voorzitters v. Tellingen, v. Ujje Pieferse en Kakebeeke. De gewone jaarlijksche algemeene vergadering van de leden der Vereeniging tot bevordering der homoeopathie in Ne derland zal worden gehouden op Vrgdag den 26sten April a. s., des namiddags te I uur, in het lokaal O d o n Singel, 460, bij het horingsplein te Amsterdam. Accijnzen. Volgens het Dagblad van Nederland heeft een nauwkeurig onderzoek uitgemaakt dat bg een afschaffing van den vleeschaccijns, de consumenten (gebruikers^ zeer weinig of niets daarvan, zouden profi- teeren en deze nagenoeg geheel in den zak der slachters terecht komt. Het slachters beroep maakt feitelijk een uitzondering op alle staathuishoudkurtdige wetten en begin selen. Een daling der veeprijzen van veel meer dan 10 pCt. (het bedrag van den accijns) is zelfs in de vleeschprgzen niet waar te nemen. Aagtekerke. Alhier zal eene verkiezing plaats hebben voor een lid van den gemeente raad op 26 dezer ter vervulling der vaca ture ontstaan door het overigden van wijlen den Heer P. de Visser. Ternenzen. De liberale kiesvereeniging Burgerplicht besloot bij de a, s. verkiezing van leden voor de Prov. Staten in het hoofdkiesdistrict Hulst slechts een candidaat te stellen. Met algemeene stemmen werd voorloopig hiervoor benoemd de heer Mr. H. M. G. Kloppenburg, kantonrechter al hier. Tem. Crt. In 1889 kunnen van de militie te land, tegen de daartoe door den minister van oorlog te bepalen tijdstippen, alsnog werden opgeroepen voor den wapenhandel a. lichting 1886 de verlofgangers der 3e divisie inf., hospitaal soldaten-compagnieën, regementen veldartillerie, rijdende art., pon tonniers, en genietroepen buiten oproeping big ven verlofgangers behoorende tot de treincompagnieën van de regimenten der veldartillerie, en de veldtelegrafisten. b. lichting 1887 verlofgangers der vesting artillerie en genie. c. voor de lichtingen 85, 86, 87 en 88 de verlofgangers der ie en 2e div. infan terie, met uitzondering van die tot Sept. lichting'88 voor het blijvend gedeelte zijn, aangewezen. 's Heerenhoek. In de vacature voor den gemeenteraad, voortdurende door het bedan ken van dhr. L. P. de Jonge^ is met 41 van de 70 stemmen gekozen, de hr. J. Janse van Egkeren Sr. Voorts verkregen de hh. C. P. Serrarens 8Chr. Hoorninck F. Thomaes en P. J. Hekken ieder 5, Jac. Almekinders 3 stemmen, J. P. Smolders) G. J. de Graag en P. Apers ieder 1 stemj Bg Kon. besluit is de la luit H. J. von Brucken Fock op verzoek eervol uit 's lands dienst ontslagen. De gunstige wending in 's Konings toestand houdt aan. De slaap bljjft na tuurlijk, zonder geneesmiddelen. De milicien verlofgangers lichting 1886 behoorende tot het 2e, 3e en 6e regement infanterie zijn voor herhalingsoefeningen onder de wapenen geroepen van 12 Aug. tot 14 Sept. Die welke behooren tot de batterijen van het le, 2e en 3e regement veld-artillerie; (dus niet die var. de trein compagnieën) van 20 Aug. tot 21 Sept. Die van het korps rijdende artillerie van 27 Aug. tot 30 Sept. Die van de le compag nie pontonniers van 1 Juli tot 3 Aug. die van de 2e comp. van 15 Juli tot 17 Aug. die van het korps genietroepen (uitgezon derd vesting-telegrafisten) van 6 Aug. tot 7 Sept., die van de 3e comp. hospitaalsol daten van 12 Aug. tot 17 Sept. Bij de regimenten vesting-artillerie komen de miliciens lichting 1887 seriesgewgze ge durende 32 dagen voor herhalingsproefne- mingen onder de wapenen. Bg kon. besluit is bepaald dat de dienst der ingelijfden bij de militie te land lichting 1883 en van de ingelgfden bg de zeemilitie lichting 1884 den 30 April, a.s. eindigt, voorzoover op dien dag hun dienst tijd reeds zou zjjn geëindigd, ware deze niet verlengd, bij de wet van 7 Augustus 1888. Daarom heeft de minister van oorlog be paald dat de paspoorten voor deze miliciens nu reeds moeten worden opgezonden aan de Commissarissen des Konings in de pro vinciën, waaruit die miliciens herkomstig zijn. De vjjfde algemeene vergadering van de «vereeniging tot Christelijke verzorging van krankzinnigen en zenuwlijders in Neder land» zal gehouden worden te Leeuwarden op Donderdag 25 April 1889, 's voormiddags half tien ure. Vergadering van den Gemeenteraad te lerseke, Maandagavond 6 uur. Afwezig de heer Van Oeveren. Ingek. eene aanbeveling van het Burgerl. Armbest. tot benoeming van een lid van dat Bestuur in de plaats van den heer M. Reingoudt, die vertrokken is. Met 5 van de 6 st. wordt de heer C. D. Klos, no. 1 der aanbeveling, gekozen. Verder is ingek. de kennisgeving dat de H. O. is goed gekeurd, hetwelk aanleiding heeft gegeven tot deze bijeenkomst, waarin het kohier zal worden vastgesteld. Alvorens hiertoe in geheime zitting over te gaan brengt de Voorz. de klachten onder de aandacht der leden over te weinig zit dagen van den Rijksontvanger. Daardoor ontstaat groote vertraging voor de belas- tingbetalenden, die soms een uur en langer moeten wachten, wat niet alleen onaange naam, maar voor werklieden bovendien ook nadeelig i°. Hij zou stappen willen doen om daarin verbetering te brengen, hetzg door de zitdagen minstens te ver;

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 1