CHRISTELIJK- NIEUWSJBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAND, 1889. No. 84. Dinsdag 16 April. Derde Jaargang. VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERIE.MIEN BUITENLAND. elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. f0,95 -0,02» Prjjs per drie maanden franco p. p. Enkele nommers UITGAVE VAN en- van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 6 een Familieberichten van 1 5 regeh 50 cent, iedere rege meer 10 cent. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. De Arbeidswet der Kamer Waar wjj weldra de nu ook bij tweede lezing aangenomen wet /an naderbij hopen te bekijken, dient echter eerst een opmer king voorat te gaan, die de geheele wet betreft. En waar ook wjj den minister van justitie onzen dank bieden voor wat hij in deze wet ons volk ten goede tot stand bracht, daar kunnen wij tot de toelichting der nu aangenomen wet niet overgaan zonder ons leedwezen te hebben uitgesproken over het gemis van wat wij er zoo gaarne in zouden hebben aangetroffen, het beginsel namelijk van de onaantastbaarheid, uiterste gevallen uitgezonderd, van de rechten des huisgezins. Door de verwerping van de wijzigingen door de hh. Lobman en Heems kerk voorgesteld, werd dit beginsel buiten gesloten. Wij hebben reeds vroeger op de wen- scheljjkheil gewezen, dat dit beginsel in de wet werde neergelegdwij betreuren het dan nu ook dat onze wensch niet heeft mogen vervuld worden. Toch heeft de wet onzes inziens vele verbeteringen ondergaan. Denk slechts aan de bekroonde pogingen van dhr. v. Alphen om heel het landbouwbedrijf aan deze wet te onttrekkenaan de beperking van 18 op 16 jaar," door zijn optreden als rapporteur mogelijk gemaaktaan de ver vroeging van werktijd door de nijvere mannen v. Velzen en v. Kempen bewerkt aan de verbetering op 't gebied van toezicht en regeling der rusttijden door De Geer en Seret gedaan gekregen aan de verhin dering cioor den heer Lobman, dat in deze wet zoomaar voetstoots veranderingen wer den gebracht, eene waarvan zelfs de strek king had de wet te verzwakken ten gunste van sommige fabrieken en werkplaatsen, manoeuvre, die de meerderheid, dank zij de waakzaamheid van Brouwers en Lohman heeft belet. En aan nog zooveel, waarvoor ■wij dankbaar zijn. Maar over enkele din gen hebben wij te klagen. lo. Lees de wet en gij begrijpt haar niet. Lees haar nog eens over en gij begrijpt haar nog niet. De meeste artikelen bevatten zeer lange gerekte droge volzinnen, waarbij een gewoon mensch zijne hersenen heeft in te spannen met een bovenmatige inspanning, om dan ten slotte er nog o, zoo weinig van te weten. Een arbeidswet, een wet voor den arbeider, een volkswet had minstens in voor het volk goed ver staanbaar Hollandsch moeten zijn opgesteld. En dan, welk een stroom van amende menten 1 Welk courantenschrijver heeft, ze kunnen bijhouden, al die wijzigingen, te goeder of te kwader ure er in gebracht Wij waren begonnen met verslag tej geven, maar het geschiedde, ten einde van nog maar zeer weinige dagen, dat wij de pen wegwierpen. Reeds bij artikel 5 liep het mis. Eerst die aankondiging \an op de komst zijnde wijzigingentoen die nieuwe omgewerkte artikelenreeks van den minister toen weer voorgestelde wijzigingenweer mïnistriëele tegemoet!* omingenten slotte Jan Potage in het geding met onverwachte veranderingen, groot in getal. Zouden zelfs de kamerleden wel alLn geweten hebben, waarover zij stemden Het was ons waarlijk of wij de geluk kig vervlogen dagen der oude-grondwets- herziening terug zagen. Een amendenten- regen, zoomaar op eens, op een heeten dag. En zooals het meer gaat bij alle on verwachte wijzigingen zij geven aanleiding tot misverstand en de abusieve voor- of tegenstemmer helpt op grond van een eersten soms feilenden indruk niet zelden op die wjjs een goed beginsel weren, of een kwaad beginsel indragenwaardoor een wet voor altijd kan worden bedorven. Gelukkig de wijziging dan, waarover de stemmen hadden gestaakt 2o. De jongste behandeling der arbeidswet in de tweede kamer heeft in korten tijd voor de zooveelste maal doen zien, hoe dwaas de kamer deed met voor eenige maanden haar eigen arbeidswet, het reglement van orde, zooals 't door 't voorstel Lohman- Schaepman naar de nieuwe toestanden was gewijzigd geworden, te verwerpen. De meest achterlijke wijze van werken, die Nederland van alle beschaafde landen van Europa onderscheidt, werd door dit votum van liberalen, door twee der onzen ge steund, bestendigd. Zie eens hoe onpractisch, hoe bespottelijk de wijze van werken onzer tweede kamer in vergelijking met die van buitenlandsche parlementen, is. De Nederlandsche minister maakt een wet, zonder eenig overleg met de groepen der volksvertegenwoordiging. Hij laat eenvoudig zijn «werkvolk», de referendarissen enz., het geraamte van zulk een wet in malkaar zetten, of hij doet het geheel zelfin ieder geval geschiedt de samenstelling van zulk een wetsontwerp geheel buiten de vertegen woordiging, en dus buiten het volk. om. Dat b. v. bij deze gelegenheid minister Ruys door eigen oogen gezien en het land doorgereisd heeft om bouwstof voor zijn ont werp op te doen is een verschijnsel, dat wij daarom buiten bespreking kunnen laten. Wij hebben het alleen over den regel. Er is dus geen openbaring van de .be zwaren ea behoeften en belangen, waar mede de wet maker heeft te rekenen geen beraadslaging met de vertegenwoor digers der verschillende partijen in de kamer, der voor- en tegenstanders van zoodanige wet geen samenwerking tusschen minister en commissie van rapporteurs. Nu zells was er een spanning, wat te meer te be treuren is, dewijl die commissie thans eens uit vijf practische mannen bestond, die het werkvolk kennen, en diens weuschen in practische voorstellen konden belichamen. Het waren de hh. Heldt, v. Houten, v. Alphen, Schaepman en Borgesius. Maar wat baat dit, bij dit reglement van orde Zelfs nog beteren dan zij zouden in dezen achterlijken toestand het onder spit gedolven hebben. En in de kamer? De leiders der partijen het heftigst weer staan Lohman zelfs soms door den anti liberalen minister fel bestreden; in beide partijen een vlottend aantal meegaande of niet meegaande belijdersveelal zelfs een meerderheid die de commissie van rapporteurs onmogelijk maakte. Er zaten ook liberalen in die commissieZouden zij nu de onvruchtbare, tijdroovende, krachten verbrokkelende, geestdoodende werking van dit oude «reglement van orde» beseft hebben, beter dan toen zij uit partijbelang het ge wijzigd reglement, wijl het van Lohman en Schaepman kwam, vóór korten tijd knikkerden van de haan De heer Lohman zei dan ook terecht, toen de minister over deze onvoorbereide inwerping van wetsveranderingen klaagde Ik behoef mjj die opmerking niet aan te trekken. Zij is aan het adres der Com missie van Rapporteurs. Maar ik wil alleen de opmerking maken, dat wanneer de Kamer in het algemeen niet zulk een te genzin had tegen eene voorbereiding voor de openbare beraadslaging door tusschen- komst van een zelfstandige Commissie van Rapporteurs, wij thans een geheel andere behandeling van dit wetsontwerp zouden gehad hebben.» Ons komt het voor, dat er verandering moet komen. Zoo is het geen werken. Het volk voelt niets voor deze ouwer- wetschheid onzer Tweede Kamer. Als het weten wil, wat de heeren over hetzelve «besloten» hebben, en het wordt dan af gescheept met een droge amendementenreeks, waarvan het niets begrijpt, dan verliest het zijn moed en zijn belangstellingen wee een volksvertegenwoordiging, die hare po pulariteit heeft verspeeld De nieuwe schoolwet is in aantocht. Doe de kamer haar voordeel met de door haar opgedane ervaring, door al ware het slechts voor ditmaal, dan een nieuwe wijze van werken te volgen. En mocht dit niet kunnen, dan geve men den mannen van de pers, gelijk dit door Engelsche en andere parlementen geschiedt, een beknopt verslag van elke vergadering, opdat de volksvoorlichters zeiven niet telkens met de handen in het duister behoeven rond te tasten. Wij bedoelen het analytisch ver slag, dat ook in het helaas verworpen «ge wijzigd reglement van orde» niet vergeten was. Van de «arbeidswet der Kamer» spraken wij, en dachten daarbij aan de wet, zooals de Kamer die thans heeft aangenomen. Maar de aandacht blijft gevestigd op die andere beteekenis van het opschrift boven genoemd. De «arbeidswet der kamer» zij oorzaak dat er een «arbeidswet der Kamer», dat wil zeggen, een nieuw reglement van orde kome dat haar tot meer vruchtbare werkzaam heid noopt. De heer De Pressensé te Parjjs schreef dezer dagen een artikel over «het regent schap en de nalatenschap van Willem III in Nederland en Luxemburg.» De schrijver begint met te zeggen, dat de koning der Nederlanden zieltogende is, in «het kasteel Het Loo, dit prachtige ge bouw, waar de prinsen van Oranje en de koningen van Nederland zich hebben ver meid met het opeenstapelen der heerlijk heden van de architectuur en de kunst om tuinen en parken naar Nederlandschen smaak aan te leggen.» Hij geelt een overzicht var. de regeering van Willem III, waaruit wij de volgende zinsnede aariteekenen «Wat den binnen- landschen toestand aangaat, kan men zeggen dat de reeeering van dezen koning is ge kenmerkt door een volhardend streven om den toestand van Nederland in politiek, oeconomisch en sociaal opzicht te hervormen en het land op de hoogte der nieuwe tijden te brengen.» De Hollandsche natie is, volgens onze schrijver, gekenmerkt door een puriteinse! gestrengheid van zeden, huldigt den eei voud, den eerbied voor den huiselijke haard en den afkeer voor wangedrag, d; het voorrecht is van sterke en gezond rassen. „Tusschen die natie en de ter verder; opvolging aangewezen buitenlandsche prir sen staat thans slechts het broze leven d( jonge prinses Wilhelmina. Met bezorghei zien de Nederlanders het achtjarig meisjeaai Wel is met een volk, dat zich zelf zo meester is, en door een langdurigen leertjj, zoo voorbereid tot een mannelijk gebruia der vrijheid, geen gevaar te duchten, maa het zal toch een datum van beteekenis i:' de geschiedenis zijn, de dag waarop ook ij naam de heerschappij van den laatsten man neljjken afstammeling der Oranjes zal ve:_ dwfjnen. Het is een groot verleden da" verdwijnt, het einde van een geslacht, da zjjn naam nauw heeft weten te verhindei aan de groote zaak der burgerlijke en ker, kelijke vrijheid, en dat aan de wereld d" onvergelijkelijke types heeft geschonken var» Willem III en Willem den Zwijger. Daaren boven, koningin Emma is eene Duitsche Men weet. wat de invloed van een prins gemaal is, en reeds noemt men predenten-, ten voor de hand der kleine Wilhelmina. O.a. Ioachim Albert van Pruisen, thans twaalf jaren oud, dien men te Amsterdam zou willen opvoeden. Met een zwaar harl vragen de goede Hollanders zich al, of wer' keljjk hunne onafhankelijkheid deel zal moe ten uitmaken van den bruidschat, dien hun toekomstige koningin haren gemaal zal bren gen en of een Hohenzollern een prins-ge-, maal kan zijn, die vermag zich binnen de grenzen eener niet gemakkelijke positie te houden. Zij voorzien, dat het nieuwe tijd perk, niet als het vorige, een periode van vrede, vrijheid en onafhankelijkheid zal zjjn.- Het uitsterven van de mannelijke linie der Oranje's is, in den tegenwoordigen toestand van Europa een ramp voor dit kleine volk, dat zoo waardig is de rechten te behouden, die het heeft weten te verwerven." (A.) 15 April '89. Het aandeel der gemeenten in de lich-" ting voor de nationale militie van het jaar 1889 bedraagt voor Aardenburg 6, Arnemuiden 3, Axel 7, Baarland 1, Biervliet 8, Biggekerke 3, Bor-1 sele 5, Boschkapelle 4, Breskens 4, Brou-J wershaven 4, Bruinisse 7, Burgh 2, Cadzand 3. Cats 2, Clinge 4. Coljjnsplaat 8, Cortgene 2, Domburg en Aagtekerke 2, Dreischor 5, Driewegen 2, Duivendijke 1, Eede 3, Ei kerzee 3, Ellemeet en Serooskerke (Schou wen) 2, Ellewoutsdijk 3, Goes 19, Grauw 6, 's Gravenpolder en 's Heer Abtskerke 1, Groede 8, Grijpskerke en St. Laurens 2, Haamstede 2, 's Heer Arendskerke 11, 's Heerenhoek 1, Heinkenszand 5, Hoede- kenskerke 3, Hoek 6, Hontenisse 16, Hoofd plaat 3, Hulst 5, Kapelle 5, Nisse 1, Kattendijke 3, Kerkwerve 4, Kloetinge 4, Koewacht 8, Koudekerke 5, Krabbendijke 5, Kruiningen 8,Meliskerke 2, Middelburg 33, Nieuwerkerk 4, Nieuw en St. Joosland 3, Nieuwvliet 2, Noordgouwe 2, Noordwellè 1, Oostburg 5, Costerland 5, Oostkapelie 4, Oost en West Souburg 3, Ossenisse en Hengstdijk 3, Oudelande 2, Oud Vosmeer 5, Ouwer- kerk 3, Overzand 2, Philippine 3, Poort vliet 4, Renesse 2, Retranchement 4, Ril- land-Bath 5, Ritthem 2, Sas van Gent 3 Scherpenisse 5, Schoondijke 8, Schore 2, Serooskerke (Walcheren) St. Annaland 5, St. Jansteen 6, St. Kruis 1, St. Maar-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 1