CMRISTELIJK- NIEUWSBL AD HISTORISCH V OOE ZEELAxND. 1889. No. 83. Zaterdag 13 April Derde Jaargang. VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy, Ie Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES: HE KR- EN SCHOOLN1EIIWS. GEMENGDE BERICHTEN. ZEEUW, elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. Enkele nommers UITGAVE VAN f0,95 - 0,026 EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 40 cent. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. V Beschaving en godsdienstzin in de kazerne. Waarde Vriend, nu hebt gij het fijne puntje aangeraakt. Dat is het juist, wat mij doet aarzelen met het vraagstuk over den persoonlijken dienstplicht mee te gaan. Laten jas en broek en brood en ligging in de kazerne zoo goed zijn als het maar kan, en de mogelijkheid dat ik mijn zoon spoedig terug zie en dikwijls bij mij heb, nog zoo groot, waar blijft gij dan met mijne bezwaren tegen den ongodritischen en onzedelijken geest, die er heerscht Tijdens ik a's milicien in dienst was, is mijn ondervinding geweest, dat er onder het kader van het garnizoen, waarin ik ge plaatst was, nog al enkele onbeschaafde en goddelooze korporaals en onderofficieren wa ren. Ook heb ik vele officieren tegen minderen hooren vloeken en onder de miliciens, der oudere en der jongere lichting, een openbare Godsverzaking waargenomen, die aanstekelijk werkte. Ik zelf werd in dat ongodistisch stelsel zoo ingesleurd, dat ik menigmaal geen gevoel had voor den Dag des Heeren, en waar het de eere Gods gold, het ge meenlijk liet bij een zeer zwak protest. Mij is het ook zoo gegaan, en ik heb steeds een groot verschil, een tegenstelling zelfs gevonden tusschen het huiselijk- en het kazerneleven. Ja, en voeg daarbij nu nog het kwaad dat door plaatsvervangers gesticht werdt. Het is drankhet is dobbelspelhet is ontuchthet is ongehoorzaamheid en on verschilligheid voor opgelegde straffen het is gevloek en gezwets, wat gij mede door hun aanwezigheid in de kazerne, in daden of gesprekken waarneemt. Beste vriend, ik neem aan, dat gjj niet overdrijft, en dat dit alles nu nog waar is, maar vergun m(j dan toch dat ik u wat vrage. Gij beroemt u immers op uwe christe lijke opvoeding? Hebt gij dan wel veel gebeden voor die ongelukkigen In het openbaar heb ik in de kazerne nooit durven bidden. Ik erken het met schaamte. Dan zijt gij ook medeplichtig geweest aan de Godverzaking, en wie weet hoevelen gij hebt afgetrokken door uw veinzen, wie zal ze tellen de slachtoffers der valsche schaamte 1 Indien ten allen tijde de miliciens van christelijken huize, de leden onzer chr. jongelingsvereenigingen, de oud-leerlingen onzer christelijke scholen, de nog niet aan christelijke indrukken gespeende jongelieden hoe gebrekkig dan ook in de kazerne hadden 1 illen uitkomen voor wat zij waren, het zou er nooit zoo heidensch uitgezien hebben. Want het evangelie is een zuur deeg dat het geheele deeg doorzuurt, een kracht Gods tot zaligheid En waar zijn de dienstplichtige jongelingen, die, het kleed des aardschen Konings dragende, tevens getuigen durfden van den Koning der Koningen Als men een kazerne bin nen treedt, wordt men bijna niet gewaar, dat daar gedoopte christenen wonen. Zoo wreekt zich de valsche schaamte 1 Wijt dus dezen betreurenswaardigen toe stand niet in de eerste plaats aan de plaatsvervangers, wijt hem aan de christe lijke jongelingen, die te lui en te klein moedig zijn om daar van hun Heer te getuigen. 12 April '89. Middelburg. Slot raadsverslag, dat wij wegens plaatsgebrek moesten afbreken. De overgelegde staat voor af- en over schrijving gemeentebegrooting van 1888 werd goedgekeurd. Ook kwam ter tafel een voorstel van Burg. er, Weth. lot het aangaan eener geldleening, groot 178000, tot bestrijding tier kosten, noodig voor de uitbreiding en verbetering der gasfabriek, tegen eene rente van 33A p. Ct. De aflossing zal zoo geregeld zijn dat in hoogstens 20 jaar alles is afge lost, terwijl de bevoegdheid tot vervoegde aflossing blijft voorbehouden. De aandeelen zullen f'1000 bedragen en van een door- lcopend nummer voorzien zjjn, te beginnen mei no. 1zij zullen splitsbaar zijn in 2 deelen van f 500 dragende hetzelfde num- met en gemerkt A. B. Tot deelneming in deze geldleening, die bij inschrijving pari wordt opengesteld, zal gelegenheid zijn ten Km tore van den gemeente-ontvanger op 1 ei 2 Mei a. s. van 101 uur. De riad besloot alzoo. Vervdgens kwam in behandeling het voorstel van Burg. en Weth. om de f 5000 uitmakerde de verkoopsom van het handels terrein bj het kanaal door Walcheren te bestemmen tot aflossing van de 4 p.Ct. leening vaa 1881. Vereenigt de Raad zich met dit voirstel en met dat der bestemming, van het bttig slot der gasfabriek, dan zal bedoelde leening op 1 Januari a. s. geheel zjjn afgelost. De cornmisie van finantiën had ook tegen dit voorstel le(zelfde bezwaar als in zake het batig slot der gasfabriek. Het voorste, van Burg. en Weth. werd ingetrokken. Tot lid der tommissie voor de conversie van de oude gevestigde schuld der gemeente, werd benoemd te heer F. G. Sprenger. Niets meer tei behandeling zijnde, sluit de voorzitter de 'ergadeiing. Bij kon. heruit zijn benoemd tot bur gemeester: van Vestkapelle J. de Troye van Arnemuiden f. J. Crucq, secr. dier gemeente; van Nieiw- en St. Joosland C. J. J. A. van Teijlingn van Oostburg I. van Houtevan 's Heer Abtskerke Z. D. van der Bilt la Motthe, secr. dier gemeente van Zuiddorpe A. A.van Haelts. Verder is benoemd bjj de dd. schutterij te Goes tot auditeur Ijj den schuttersraad W. van Dijk, met beioeming tevens tot auditeur bij dien raad vin het 3e batt. rust. schutterij in Zeeland. De minister van bhn. zaken heeft be paald wat betreft het hoffdkiesdistrict Hon- tenisse dat dit gesplitst zd zijn in le. on derkiesdistrict Hontenisse, (hoofdpl. Kloos- terzande) de dorpen Kloostezande. Groenen dijk, gehucht Walsoorden, wijk A. B. en C.D (Wilhelmuspolder enKruisdorp) en S. Schaperspolder. 2e. onderkiesdistrict Honlenisse (hoofd plaats Lamswaardei het dor; Lamswaarde met de gehuchten Ter Hole en Kuitaart, wijken E. F. G. en H.van wijk D. de Kruispolder, en van wqk S. Kuitaart de Baudeloodijk en Rozenburg. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Groningen ds. J. C. Montjjn te Schiedam. Aangenomen naar Tjerkgaast door ds. W. A. Mac Pherson te Westkapelle. Middelburg. Geëxamineerd 8, toegelaten 6, de h.h. C. Schults van Goes; en C. Sanderse, J. Schotsman, A. v. Telburg, W. de Veij en J. Visser, allen van Middelburg. De min. van binnen], zaken bericht dat op 1 September e.k. bij de rijkskweek scholen voor onderwijzers te 's Bosch, Haar lem, Middelburg, Deventer, Groningen en Maasstricht kweekelingen kunnen worden geplaatst. Omtrent de voorwaarden en het toelatingsexamen zie men de Staatscourant van 11 April. RECHTSZAKEN. De rechtbank te Heerenveen heeft den socialist v. d. Stadt die in zgne redevoerin gen gezegd had dat Domela Nieuwenhuis in de 2e kamer staat tegenover 99 schoel jes deswege veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Dinsdag a. s. vertrekken D. V. een zestal jongelieden, van welke vier uit Goes, naar Canada. De trein die 's avonds 9 uur 15 te Vlissingen aankomt, heeft Donderdagavond eene vertraging in hare reis ondervonden, tengevolge van het derailleeren der locomo tief, die juist bij het afrijden van het station Vlake ontspoorde. De meeste passagiers wer den door den sneltrein van half tien opge nomen, welke trein door dit ongeval een uur te laat te Vlissingen aankwam. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Alleen kwamen de passagiers van den ge wonen trein door dit ongeval een paar uren te laat te huis. Een hulptrein (no 32) uit Vlissingen werd afgezonden. Op de veetentoonstelling te Schiedam is aan den heer Jan Klompe te Serooskerke, de eerste prijs ad f75 toegekend voor vet veede vierde prijs ad f 20 aan J. Koop inan in 't Gouwe Veer en de 5e prijs ad f 10 aan P. Klompe te Dreischor. Prof. Noordtzjj, lid van den gemeente raad te Kampen, heeft onder anderen voorgesteld om in de algemeene politie verordening dier gemeente een nieuw ar tikel op te nemen, luidendeHet is ver boden, binnen de gemeente op te richten of te houden openbare huizen van ontucht. Dit verbod ziet ook op de thans bestaande inrichtingen van dien aard». In Recht voor Allen werd dezer dagen een ernstige aanklacht ingebracht. Dr. Le Rütte zou nl., volgens dat blad onlangs van eene zieke vrouw hare geheele bezitting f 6500, hebben overgenomen tegen eene levenslange wekelijksche uitkeering van f20 en vrije geneeskundige behande ling. Tien dagen later overiecd de vrouw. Haar zoon meende toen dat de doctor nu ten minste de begraafniskosten kon betalen, maar dat werd geweigerd. Toen sloeg de zoon den weg van rechten in. Voor den rechter legde dr. L. R, nu een briefje over, waarin de zieke vrouw hare bezitting afstond. Maar de rechter achtte dit niet geldig en legde den dokter op, aan den zoon dadelijk f 1000 en verder gedurende 11 kwartalen telkens f 500 terug te betalen. «De rechters beloofden den dokter stipte geheimhouding», voegt Recht voor Allen hierbij, tevens er op aandringende dat het lijk der vrouw zal worden opgegraven en geschouwd en dat men de zaak zal onder zoeken. Te Alfen (N. Br.) is Maandag een man door een geweerschot levensgevaarlijk getroffen. De zoon wilde namelijk op een kat schie ten doch de vader belette hem dit. H et schot ging daarop af en het schot wondde den vader doodelijk. Een bediende uit een danshuis te Haarlem die belast was met de intreegelden te ontvangen heeft zich daarmede uit de voeten gemaakt, doch werd 's anderen daags in dronken toestand gearresteerd toen was echter alles op. De hertog van Nassau is te Luxem burg aangekomen. Hij werd aan de grens opgewacht door de leden van jhet gouver nement. Morgen hoopt hij bij de Kamer den eed af te leggen en vervolgens den afgevaardigden ten paleize een diner aan le bieden. Zondagavond werd te Leiden een po ging gedaan om het kantoor van den rijks ontvanger binnen te komen. De dader werd door de politie ingerekend. Toen deze hem wegleidde, wierp hij onderweg iets in het water, dat later bleek een bos sleutels te zijn. De aangehoudene is een oud be kende, die reeds 40 jaren wegens verschil lende diefstallen gevangen gezeten had. De Haagsche correspondent van het Utr. Dbl. maakt melding van een schit terend wetenschappelijk feit door Prof. Van Iterson te Leiden bedreven. Genoemde hoogleeraar moet nl. met volkomen succes een patient een stuk uit de maag hebben weggesneden. Geheel hersteld moet de ge opereerde het academisch ziekenhuis hebben verlaten. Als iets bijzonders meldt men, dat de geit van Bokkelman te Kloosterburen zeven springlevende jongen ter wereld heeft ge bracht. Uit Borgereompagnie wordt eene andere bijzonderheid gemeld uit de dieren wereld. Een schaap van den landbouwer Luiding wierp Donderdag 2 volkomen wel geschapen lammeren. Den volgenden dag bracht het dier weer twee lammeren ter wereld, doch deze schepsels waren met de ruggen aan elkaar gegroeid. Zaterdag daarop kwam nog een vijfde lam, doch ook dit was een misgeboorte. Een Duitscher van goeden huize, op een handelskantoor te Londen geplaatst, be zocht zijn familie in zijn vaderland, en keerde de vorige week naar Rotterdam terug om plaats te nemen aan boord van de boot, die des namiddags te zes uren naar Harwich vertrok. Zijn koffer had hij rechtstreeks gezonden. In Rotterdam kende hij den weg niethij nam een wegwijzer aan, maar deze verlangde bij het scheiden twee mark. De üuitsche jonge man achtte vijftig cent voldoende; een twist volgde en de gids riep de politie er bij en verteld# den agent, dat de Duitscher een kwart;

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 1