gtekerke idelburg ^stukken, IU ®f "i CH RIST ELI JK- NIEUWSBL AD HISTORISCH VOOR ZEELAND. angevorst. Goes 1889. No. 82. Donderdag II April. Derde Jaargang. PAKJES, irgoederen. Langekerkstr, ENZ. E JONGE. I BRIEFJE.) KIEZERS. „TELEGRAAF." VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. Dhuy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES: ARGENTINA. Paul Rabaut de TRICOT-PAKJES.) N KINDER- IDE SORTEERING. ngnaar MAAT van alle KLEEDINGSTUKKEN erispelijke coupe. SORTEERING «UU onze belangen zul- i de bestaande vaca- dBPJEFJE) DDELB.-ROTTERDAM. April. dag, Zaterdag, Maandag. 0. Van Middelburg 9.45. 45. IBOOTDIENST eiburg en Zierikzee. ierikzee Spoorweg Goes. April. Van Zierikzee 1, Dinsd. 9'smorg. 6,30 Woen.10 7, Woen.lÜ'smidd. 2.30 Dond. 11 3.30 Vrijd. 12 3,30 Zat. 13 12.— Zond. 14 3.30 Maan. 15 3,30 Dins. 16 12, i,- 5- h- 5.30 April. ï- 1,30 3. van Antwerpen Dinsd9's morg2. Dond. 11 3.30 Zond. 14 6, Dinsd. 16 7,30 D ZEEUW, elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. f0,95 - 0,02® Prijs per drie maanden franco p. p. Enkele nommers UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regeh 50 cent, iedere regel meer 40 cent. 7 April '89. Aan een brief van D. Koster te Bella Vista, vroeger te lerseke, gedateerd 24 Februari jl. ontleenen wij het volgende «Wij hebben veel geleden. Wij zijn tien dagen te Buenos Ayres geweest en hebben daar al dien tijd zoo maar op de planken geriapen, want daar was geen beddegoed. En ons beddegoed was niet te gebruiken van wege het wandgedierte. Toen zijn wij 's Zondags vertrokken met de stoomboot naar Bella Vista. Het was een reis van vier dagen. In die stad was werk genoeg, maar de woningen zijn zoo duur, dat men daar niet blijven kan. Daar zijn zij slechts geschikt voor2a3 personen en kosten 50 en 60 francs in de maand. Op bovengenoemde boot was de kost goed, doch de ligging al even ellendig als aan den wal te Buenos Ayres. In die plaats was het wonder slecht's Morgens een beker koffie met een droog stuk brood, dat ons, als naar een hond, werd toegeworpen, 's Middags en 's avonds soep die echter niet was om te eten. Toen wij te Belli Vista aankwamen, moesten wy aanstonds met onze bagage in de ossenkarren naar de kolonie. Wij wer den 's avonds 9 uur onder den blooten hemel gezet. Nergens was iets te vinden, zoodat wij ons in het gras nedervlijden, tot groot vermaak van de muskieten. Van eene partij rieten die daar lag, maakten wjj ons een De prediker der Woestijn, of Getrouw tot in den dood. XIX. «En gij weet volstrekt niet, waar de gevluchte ketter is?»zoo vraagde eens- klapts Charnay, terwijl hij zich voor Reboul plaatste. «Ik weet het nietantwoordde deze. «Haha gij weet het niet 1 Gij wilt het niet weten, niet zeggenWacht maar, wachtWe hebben wel grooteren stijfkoppen de tanden van elkaar gebroken. «Dat is maar bang maken.» «Voor de laatste maal, wilt gij Reboul haalde de schouders op, hij was het herhalen moede. In een oogenblik had nu Charnay die een laatste poging wilde aanwenden om zijn vijand Rabaut nog in banden te krijgen Reboul met de touwladder aan den stoel vastgebonden. Hij trok hem toen de schoenen uit, en schoof hem bij het vuur. De soldaten zagen elkander ontzet aan. Charnay maakte de tang gloeiend. Reboul was bleek geworden. Men hoorde hem halfluid bidden. «Gij bidt, meen ik?» zeide Charnay, terwijl hij het vuur opstookte. «Hij bad ook de pater Chayla.» «Wanneer «Toen wij hem doodden, mijnheer, omdat hy bij enkele onzer geloofrgenooten had gedaan, wat gij nu met mij van planzyt.» «Meent gij my soms schuchter te maken «Dat is toch waarlijk niet noodig. Gij zijt nu geheel reeds verward. «Ik?» «Maar wees rustig. Wjj dooden niemand weer als de wraak zoo gewis is, waarom Over dak en zoo behelpen wij ons ook daar gedurende vijftien cagen te midden van veel onweer en regeo. Thans wonen wij in onze keet in de kolonie. Daar zijn vij met vjjt huisgezin nen bij elkander. Onze woningen zijl ingericht op de wijze als een Zeeuwsche schaapskooi. Daar is ook een overdek van liet. De wanden zijn vd hout gewerkt. De grond wordt door een paard getrapt en als been zoo hard gemaak. De kost is zeer goed en slecht. Ik heb dagelijks 10 pond vleesih voor mijn gezin en elke week 25 jond brooden in den vorm van bolletjes. Verder 12 pond rijst, 2 pond suiker, 12 pond bloem. Veel thee en zout. Om de viertien dagen zeep. Doch aardappelen, botir en vet kennen wii hier niet. Men kan ze echter een uur verder bekomen. Nu heinen wij allen een paard gekregen. Het gerucht gaat, dat men ons ook een koe, kalf, ploeg en 2 osen zal geven. Wij zullen hier dus blijven. As ik dan builen kom, sta ik op mijn gronl. Dat moet zijn 20 Hectaren. Dien grond noeten wij in vijf jaar betalen; en bij wanoojst in zes jaren. De grond ziet er goed uit. lij is koolzwart, zoo gelijk als éen pen, en begroeid met gras ter manshoogtetwee steken diep en veel te zwaar. Daardoor grteit er nu niets dan maïs, tabak en suikerret en slechts zeer weinig aardappelen. Zwd mij drie houwen, want die zyn bier nat te krijgen zouden wij er op vooruitloopen «De wraak, welke wraak «Geloott gij aan God, mijnlver «Zwijg! ongelukkige.» «Nu dan, vraag dan niet vaarop wij vertrouwen. Uw tang is gloeiend, nijnheer Charnay greep ze. En Rabaut zag, Rabaut hoode alles. Door de spleet die hem versche lu'.ht aan bracht, kon hij van onder de bedsede zoo wel het vuur zien, als den over tat vuur gebogen pater, en de naakte voeen van den ongelukkigen Reboul. Zijn besuit was genomen. Bij den eersten kreet, ji reeds bij den eersten zucht van het slagtoffer, zou hij de beul een halt 1 toegeroepn, en zich overgeleverd hebben. Maar ook de vervolger aarzelde. leeds meer dan eens had hij de tang gegepen, maar ze telkens weer als ware zt niet gloeiend genoeg; weer in het 'uur gelegd. En ofschoon zijn stem hoe laiger, hoe dreigender klonk, verrieden zijne wor den toch inwendige ontroering. Hij kanpte met zichzelven, het was hem aan te z;n. Gevoelde hij medelijden Wellicht, want het was de eerste maal— wij moeten het zeggen dat hij nat eigen hand folteringen wilde aanwendo; maar het was ook voornamelijk de gedacl;e aan de gevaren welke hy op zijn hotd laadde, die hem terughield. Eenerzijds Ie herinnering aan Chayla anderzijds 'e grenzen zijner bevoegdheid als Zending- inspector, welke geenszins in zich sloè folteringen aan te wenden, laat staan di eigenhandig te doen. Op deze bevoegd heid waren de heeren van den gerechti altijd zeer prat geweest; en het was den Jezuïeten, tegen wier orde destijds in ge heel Frankrijk een hevige weerzin bestond, en welke kort daarop niet alleen in wel een spa en bijldie krijgen wij ook van de kolonie. Den zondag, vieren wij ook, maar een kerk is er niet, en onderwijs voor mijne kinderen ook niet, want van Belle Vista zijn wij 3 en een halt uur van daan, het zal echter wel beteren het is nog maar begin. Nu hebben wij 2 kippen gekocht want men kan bij ons allerlei vee houden, want eieren en melk zijn duur.» Onze Iloogescholen. Uit het Regeeringsverslag omtrent het onderwijs gedurende het jaar 1887/88 blijkt dat er aan de 3 rijkshoogeschoten en de gemeentelijke Universiteit van Amsterdam niet minder dan 2307 studenten waren ingeschreven. Daarvan had Leiden er 718, Utrecht 517. Groningen 307 en Amsterdam 702. Voor de faculteit der godgeleerdheid wa ren er in 'tj geheel 243 studenten inge schreven, waarvan Utrecht alleen met 114. Voor die der rechtsgeleerdheid 417, waar van 225 in Leiden alleen. Wat de faculteit der geneeskunde betreft, daarin spant Am sterdam de kroon met 467, terwijl het geheele aantal 1246, bedraagt. De faculteit der wis- en natuurkunde telt 278, die der letteren 158 studenten. Het onderwijs aan de hoogescholen werd door 180 hoogleeraren en lectoren gegeven. Leiden had er 51, Utrecht 41, Groningen 38, Amsterdam 50. De kosten van het onderwijs aan de hooge scholen in ons land bedroegen ruim ander half millioenvoor Leiden alleen 632 dui- Frankrijk, maar in alle roornsche landen door den Paus zelven werd opgeheven het was den Jezuïeten op dit oogenblik bijster slecht geraden, de veelvermogende heeren van het gerecht door inbreuk op hun rechten nog meer te verbitteren. En Rabaut, met de eene hand aan den grendel, de andere op het hart, als om het bijna luide kloppen van het zelve te onderdrukken, Rabaut verloor den pater niet uit het oog. Zijn moed en kracht ontzonken hem bijna in deze onbeschrijfe lijke spanning. Zijn leven op het spel te zetten, hij was het gewoon, maar het voor zijn oogen te moeten aanzien, hoe het aan een zijden draad hing, aan een draad, dien hij zelt moest doorsnijden, zoo spoedig het den onmensch onbewust geviel hem daartoe te dwingen dat was meer dan hij dragen kon. Het was hem als zou hij stikken en slechts met de grootste zelf- beheersching kon hij zich weerhouden uit zyn schuilhoek te voorschijn te treden, al ware het alleen om adem te scheppen. Plotseling hoorde hij een hevig geweld. Reboul, nog steeds onbewegelijk en stom, had de zege behaald. Charnay had het niet gewaagd, meer dan bedreigingen aan te wendenhij was opgesprongen en had het martelwerktuig als om er iets van zijne woede aan te koelen, zoover als het vliegen wilde, weggeworpen. Daarop stormde hy de deur uit, en met eenige wilde sprongen was hij beneden. Rabaut vernam het door het kraken van de trap. Eenige oogenblikken laten voerden de sol daten den ouden Reboul heen. Weinige dagen daarna werd het huis neergehaald. Men vond den schuilhoek hij was ledig. En terwijl de vriendelijke, gastvrije woning van Reboul met den grond werd gelijk ge maakt landde de oude man aan op de zend, voor Utrecht 351 duizend, voor Gro. ningen nagenoeg 266 duizend en voor Amsterdam 335 duizend. Tegenover die uitgaven staan de inkomsten tot een bedrag van 334 duizend. Slechts I vijfde gedeelte der onderwijskosten werd dus door de genieters er van betaald, zoo dat de zuivere uitgaven voor het onderwys aan de rijkshoogescholen en aan de Am- sterdamsclie Universiteit ongeveer 13 ton bedroegen. Voor eiken student derhalve werd in het verloopen jaar door elkaar geslagen 553 gulden bijbetaald. V Onze Gymnasia. Het getal gymnasia en progymnasia, door staat of gemeente onderhouden, be draagt thans 30 met een personeel van 409 leeraren en een leerlingenschaar van 2415. De uitgaven daarvoor bedroegen in 1888 ruim zeven en een halve ton, terwyl de schoolgelden bijna 2 ton beliepen. Gemid deld werd voor eiken leerling 230 gulden bijgepast. Bij den rijkswaterstaat in onze pro vincie worden met 1 Mei a. verplaatst de opzichters A. Maas van Veere naar Ter- neuzen, L. J. Blankenbijl van Terneuzen naar Breskens en H. Dijkstra uit Friesland naar Veere. Het onlangs gekozen lid van den raad te 's Heerenhoek, de heer L. de Jonge, heeft voor die benoeming bedankt. (Dbld.) - Eervol ontslagen als Notaris te Mid delburg op verzoek dhr. D. Verhulst. galeien, waar hem zijn heide kleinzonen reeds wachtten. Doch kort daarop, van de galeien, ging de oude trouwe stryder in de rust, die overblyft voer het volk van God. Rabaut was zoo spoedig hy meende dit veilig te kunnen doen, te voorschijn gekomen, en met diepen weemoed over des ouden Reboul's lot, dat hij voorzag had hy weder den weg naar Toulouse ingeslagen. Daar wachtte hem een nieuwe smartvolle tijding. Niet genoeg dat een oude vete raan was gevangen genomen aan wien Rabaut zoo innig verbonden was geweest. Nu kwam hem weder de gevangenneming ter oore van een begaafd jong predikant, Rochettemaar die ondanks zyn jeugd een der ijverigste en gezegendste werk tuigen was in des Heeren hand tot ver sterking en opbouwing van de verdrukte geloovigen. Zyn dood was, naar de streng nagekomen wetten tegen de protestanten, onafwendbaar, juist omdat hij leeraar was. Rabaut stelde alles in het werk, al ware het maar alleen om de aandacht op deze vreeselijke dingen te vestigen hij had aan den Koning, de leden van het koninklijke huisde hooge Staatsbeambten geschreven, zonder van iemand met eenig antwoord te worden verwaardigd. Het eenige wat men hopen mocht, was dat Rochette, in plaats van op het rad, aan de galg zou stei ven. En om verlichting geheel onmogelijk te maken, was nu ten overvloede nog het ge rucht verspreid van allen grond ontbloot dat de protestanten hun prediker met geweld wilden bevrijden. In den gansChen omtrek werden de alarmklokken door de roomschen geluid, tegen een mogelijke» inval der Protestanten. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 1