actische oefeningen zijn verbonden, en de afstand der kerkgebouweu, welke op minstens twee uren gaans van de leger- plaits verwijderd zijn, dragen er toe bij, dat de openbare godsdienstoefeningen weinig door militairen worden bijgewoond, waar door zij al dien tijd van de gansche nediening des Goddelijken Woords zijn ver stoken. Teneinde hierin te voorzien, heb ben genoemde heeren zich vereenigd om een «Militair Te Huis» op te richten, ten dienste van de legerplaats te Oldebroek. Zoo mogelijk, wenschen zij, nog vóór den aanstaanden zomer een gebouw op te richten, dat, nabij de legerplaats gelegen, in de eerste plaats des Zondags voor de prediking van het Evangelie zal gebruikt worden, en in de week des avonds open gesteld zal zijn om gelegenheid aan te bieden tot ontspanning en tot gezellig samenzijn. De vereeniging zal zich aansluiten bij den «Ne lerlan lachen Militairen Bor.d», ter wijl zij zich hoopt te wenden tot de classes van de «Nederd. Hervormde», «Christelijke Gereformeerde» en «Nederduitseh Gerefor meerde» gemeenten, waaronder Oldebroek ressorteert, om te voorzien in het vervullen der spreekbeurten. De vereeniging wordt aanbevolen door de hh. C. W. Graat van Limburg Stirum, Arn hem, Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck, lid van de 2e Kamer der Staten Generaal, Amersfoort. F. W. J. Baron van Aylva van Pallandt, lid der provinciale Sta ten van Gelderland. Huize Nauenburg, Put ten. Ds. Jhr. W. F. Trip van Zoudtiatidt, predikant Hattem, Ds. L. Lindeboom, docent aan de Theologische scl.ool, Kampen, M. J. Chevallier, lid der Provinciale Staten van Gelderland, Veldwijk, Ermeloo, Dr. W. van 1 den Bergh. predikant, Voorthuizen, Ds. M. van Minnen, predikant, Utrecht. i ARBEIDSWET. Bij den aanvang der vergadering van Zaterdag weid de beraadslaging over art, 5 en het amendement Heldt om den arbeids tijd van kinderen van 12—14 jaren op hoogstens 9 uren per etmaal te bepalen, waarover de stemmen hadden gestaakt, her opend, en een nieuwe wijziging door den lieer Sanders zoorgesteld, strekkende om den nachtarbeid van kii deren beneden 14 jaar ook onmogelijk te maken voor bepaalde bedrijven. Deze laatste wijziging werd aan- genomen, doch die van den heer Heldt verworpen, tengevolge van de aanwezigheid van enkele leden der rechterzijde die daags te voren ontbraken en ook doordat de lieer Lohman en anderen, die er eerst voor ge stemd hadden, nu op grond van door nadere toelichting gebleken onaannemelijk heid der wijziging, tegen stemden. In het vervolg zal dus nachtarbeid van jongens beneden 14 jaar slechts mogen plaats hebben in bijzondere omstandig heden, na een schriftelijke vergunning van den Commissaiis des Konings. In artikel 6 werd door de Kamer be paald dat tusschen 11 uur 's morgens en 3 uur 's middags een uur rusttijd zal gelden voor vrouwen en voor peisonen beneden 16 jaar li die gedurende de rust niet op een terrein i mogen komen, waar gewerkt wordt 1 Een stap in de geode lichting werd ge I daan bij artikel 7. Voortaan zal het ver boden zijn een pprsoon berieden 16 jaar, i of een vrouw op Zondag arbeid te doen i verrichten in fabrieken en werkplaatsen. Israëlieten enz hebben bun rustdag niet op Zondag, maar op den dag dien zij daar voor begeeren, mits aangevraagd aan den chef der fabriek of der w irkplaats. - In tusschen kan voor bepaalde bedrijven wor den vergund den arbeid van mannelijke personen tusschen 14 en 16 jaar op Zondag te doen voortduren tot uiterlijk 10 uur des voormiddagsen kan de burgemeester vergunning voor een bepaalden Zondag ver- leenen tol herstel of reiniging van stoom ketels, als de hulp van jeugdige personen onontbeerlijk is. KElUi-E.\ SC81DOEME1 WS. Nel. Herv. Keik. Beroepen te Brouwershaven ds. H. 1 Edema van derTuuk te Watergang; te Nisse P. S. Meerburg te Kelhel; te Her- kingen dr. J. W. F. Gobius du Sart te Nieuw- en St Joosland. 1 Ned. Ger. Kerk. Beroepen te Koudekerke dhr. A. de Groot, candidaat aan de Vrije Universiteit. Chr. Ev. Gemeente. I Beroepen te Goes, de heer C. J. Siebenhaar, Evangelist te Beverwijk. Heeft de heer Chr. Hondius hoofd der Chr. School alhier, bij zijne benoeming tot diezelfde betrekking naar Scheveningen en na zijn voor Sluis gunstig besluit, de meest Hartelijke bewijzen van sympatie mogen ondervinden, zyr.e leerlingen zijn hierbij niet achtergebleven hiervan getuigt vooral de middag van 4 April. Door zijne leerlingen daartoe uitgenoodigd kwamen de heer Hondius en zyn echtge noot omstreeks 2 uur in de school waar de kinderen hen begroetten door het zingen van de twee eerste coupletten van een toe passelijk en schoon vers. van de hand van den heer J. I'. Leijsenaar. Na dit zingen stonden twee der meisjes, m. n. J. Noest en S. F. Leijsenaar van hunne zitplaatsen op en boden den geachten leermeester een geschenk aan, bestaande in een prachtige portemonnaie terwijl een derde leerlinge m. n. J. Leijsenaar, hem een schoon album overhandigde, bevattende al de leeilingen die zoo bereidvaardig met hunne bijdragen aan liet geschenk hebben medegewerkt. Nadat de kinderen de twee overige cou pletten van het vers hadden gezongen sprak de heer H. zijne leerlingen onder de har telijkste bewoordingen toe, gaf te kennen dat bet hem waarlijk eene groote veras sing was en bracht zijnen innigen dank aan zijne leerlingen maar ook aan den on derwijzer dhr. P. J. Leenhouts, door wiens bemoeiingen het geschenk mede tot stand kwam, voor zulk een blijk van genegenheid en toewijding. In plaats van aan het schoolwerk te be ginnen werden de kinderen vergast op eenige versnaperingen en brachten den middag onder vroolijk spel door. Zegene de Heer onzen geachten onder wijzer en vriend en stelle Hij hem ook nog lang ten zegen voor Sluis. Nader vernemen wjj, dat den heer Chr. Hondius door eenige vrienden (geen ouders van schoolgaande kinderen) als een blijk van waardeering een prachtige pen dule met bijbehoorende candelabres, is aan geboden, terwijl ook reeds particulieren hem met verschillende geschenken verrasten. Op het onderwijzersexamen te 's Hertogen bosch slaagden Zaterdag o. a. de heer M. Westrate, geboren te Waarde, kweekeling aan 's rijks kweekschool te 's Bosch en dhr. P. Valkier. In de maand Maart werd de Bijz. School te Goes bezocht door 163 leer lingen, waarvan 139 geen enkelen schooltijd verzuimden 20 leerlingen verzuimden min der dan 10 schoolijjden en bjj 4 beliep het verzuim van 11 tot 20 schooltijden. In het geheel bedroeg het schoolverzuim in deze maand 1 pet. tegen li/s pet. in Maart 1888. (^EMEAGDE Bl KK Hi S V. Hoofdplaat. Sedert eenigen tijd gaat het er in deze gemeente eigenaardig naar toe. De gemeenteraad kan het niet vinden met den burgemeester en daarom is er sinds kerstdag geen raadsvergadering gehouden. Tengevolge daarvan liggen er verscheidene zaken, die dringende voorziening eischen, onafgedaan. De jaarlijksche verpachting o. a. van kaai- en wagenge.den heeft niet plaats gehad. De onderwijzers zijn sinds ultimo December niet uitbetaald, enz. De komst van den Commissaris des Konings in Febru ari j. 1. ten einde een onderzoek in loco in te selleii en de samenwerking van raad en burgemeester te bevorderen, heeft naar het schijnt het tegenovergestelde resultaat opgeleverd. Velen zien n et belangstelling eene oplossing dezer kwestie tegemoet. Den 27 April a. s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer J. A. de Wolifte Vlissingen tot Notaris werd benoemd. J.D., die zicli laatst op de mailboot Prins Hendrik zoo doodeiijlt verwondde, was gewezem geëmployeerde bij een der beurtveren te Rotterdam, sedert eenigen lijd voortvluchtig en gesignaleerd wegens valschheid in geschrifte en ontvreemding. Bruinisse. Donderdag werd de groote nieuwe hoogaarts 117 met het beste gevolg te water gelaten van de werf van den scheepsbouwmeester S. D. v. Wezel. Een feit dat te meer vermelding ver dient, dewijl ook hier de oester-en mossel handel deelen in den overal heerschen- den druk. Middelburg. Naar wij vernemen is de ontsmettingsoven van den heer Pennock alhier door een commissie uit den genees kundigen raad beproefd en is daarbjj ge bleken, dat de oven in alle opzichten aan de eischen voldoet. M. C. Rilland Batb. Donderdag 1.1. werd bij een algemeen geacht ingezetene dezer gemeente den heer J. B. in de brievenbus gevonden eene schriftelijke bedreiging met brand stichting. Aan de ijverige opsporingen van den rijksveldwachter Hendriks en den ge meente-veldwachter Verplan ke mocht het reeds den volgenden dag gelukken den ver- moedelijken dader te ontdekken, die ge vankelijk naar Middelburg is gevoerd. Na een verboor voor den rechter commissaris te hebben ondergaan, is hij echter weer op vrije voeten gesteld. Den 4 Maart werd een ontvanger- griflier benoemd voor den polder Waarde. Tegen deze benoeming hebben Ingelanden geprotesteerd bij Gedeputeerde Staten dewijl vermoeden bestond dat het groot Algemeen Armbestuur te Waarde niet in orde was een vermoeden dat dan ook gebleken is juist te zijn. Bedoeld armbestuur bestaat namelijk uit drie personen, zijnde de heeren H. C. Pole(j (voorzitter). M. Geleedst en A. v. Weele; en wordt op de polder vergaderingen ten allen tijde vertegenwoordigd door eerst genoemde. Voor de jongste benoeming van onUanger- griflier had genoemd armbestuur ook weer zijnen voorzitter den heer H. G. Poley schiif- telijk gevolmachtigd. Nu hebben Gedeputeeide Staten omtrent deze zaak inlichtingen gevraagd, uit welke gebleken is a. dat dhr. Poley niet op tijd herbenoemd i< als lid eti voorzitter van liet B. A. en b. dat de heer A. v. Weele ooü niet na zijne gewone aftreding op tijd is herkozen. Feitelijk is er dus te Waarde maar een wettig lid van het B. A., na melijk de heer M. Geleedst. En daar nu de volmacht ook door v. Weele was ge- teekend, deugde dus de volmacht niet en miste de heer Poley dan ook in dubbelen zin de bevoegdheid op de poldei vergadering te zijn en tot de benoeming mede te wei ken. En daar de medewerking van Waarde's burgerlijk armbestuur van invloed heeft kunnen zjjn op den uitslag der stemming (Vergissen wij oi.s niet dan werd de hr. Dominicus met slechts en stem meerder heid gekozen, terwijl bedoeld armbestuur drie stemmen uitbrengt; zoo verwacht men dat de verkiezing zal worden vernietigd. Met belangstelling ziet men de beslissing van Gedeputeerde Staten te gemoet. Tegenwoordig beleeft men te Amster dam het gruwelijke spel dat een negerfa milie uit Afrika daar voor geld te zien is. Een twintigtal van die mensehen, mannen, vrouwen en kinderen, waaronder een zui geling, geven daar dagelijks in den Park tuin voorstellingen. Voorts zijn enkele an dere dingen te bezien, namelijk een hut, een boot, een aantal fetichen (atgodjes) wapenen als knodsen, spiesen en pijlen. Het gezelschap gaat weldra naar Parijs om het eeuwfeest der fransche revolutie te helpen opluisteren. Op de poppententoonstelling te Utrecht ten bate van het ziekenhuis voor arme kinderen aldaar, ziet men zeer vele schoone inzendingen. Men vond er onder de ver zameling een complete Hollandsche kraam kamer, een kerk vol del tige bakers in zwart zijden japonnen, met de kornet op het hoofd en de zuigelingen op den arm onder een echt kanten doopkleed. Zelfs ziet men in hare kopjes de lippen tot een trompetje ge vormd alsof die wassen bakertjes ook al met sss sss de kleinen zoet pogen te houden. Het geheele weeshuis te Buren is er met tien weesmeisjes en de moeder ver tegenwoordigd. Voorts Amsterdamsche weezen, boeren en boerinnen uit alle provin ciën, visechersfamiliën. Men vindt er een dame uit Sevilla (Spanje) in zwLrte echte kant. Alle kan tons van Zwitserland zijn door boerinnen en dames vertegenwoordigd, zoowel in de kleederdracht der katholieken als der pro testanten. Uit Schotland en Wales ziet men de eigenaardige kleederdracht, en een grooten- deels van leder vervaardigde pop uit Dane- carlië. Een Russische bruid in kostuum. Een meisje uit Helsingfors en een rijke dame uit Cyprus, visschers van Arcachon, gidsen uit de Pyreneeën, mannelijke en vrouwelijke typen uit Nazareth en Bethlehem, en een pikzwarte negerin, enz. enz. Te Hollandscheveld (Drente) geraakte eergisteren een beschonken veenwerker te water. Twee personen, die hem vergezelden, gingen te water, en het gelukte hun met veel moeite den drenkeling op het droge te brengen. Na eenige uren in een huis te hebben gelegen, werd de dronken bijna verdronken man in een boot huiswaarts geleid. Toen zij te 2 uur in den nacht de plaats hunner bestemming bereikten, ge voelde hij zich echter zeer ziek, zeker dewijl men hem zijn natte kleederer. had laten aanhouden. De man is eenige uren daarna overleden. Het verder ingesteld onderzoek in zaKe de jongste wanordelijkheden te Leiden heeft tot de aanhouding van veertien personen geleid, tegen zeven van wie het bewijs werd verkregen, dat zij aan het inwerpen der ruiten in de woning van den sociaal-demo craat Pierlot schuldig zijn. Tegen hen is dan ook procesverbaal opgemaakt. Donderdag heeft een diet te Gulpen bij een winkelier ingebroken. Hij stak zich in een geheel nieuw pak en liet zijn versleten plunje in den winkel achter. Het geld uit de winkellade nam hij ook mede. De dader is een Pruis, die tot nog toe met bede'en den kost verdiende. Nog geen 30 jaar geleden werd de eerste petroleumput geboord. Thans be- diaagt de jaarlijksche opbrengst van dit artikel in Amerika en Rusland reeds twee duizend miljoen gallons, die een vloot van 150 tank-stoombooten noodig maakt en op bijna 1000 locomotieven en stoombooten de steenkool vervangt. Ellendel Een man onlangs door de politie te Roermond aangehouden en naar de gevangenis gebracht wegens dietstal, heelt thans een lotgenoot gekregen in zijn vrouw en 8 jarig zoontje. Zijn vrouw was namelijk met 8 kinderen wegens het rond- loopen zonder middel van bestaan over de grenzen gezet; thans werden ook zij inge rekend wegens dietstal. Te Kralingen is een koetsier door een luik van den hooizolder gevallen en aan de gevolgen overleden. Te Leksmond verdronk een 5 jarig kind in de sloot voor het huis. De ouders haalden zeiven het lijkje op. De leden van de ligue des patrioles zijn veroordeeld tot een boete van 100 francs en de kosten. Generaal William Booth, de stichter en hoofdleider van het «Leger des Heils,» viert Woensdag zjjn zestigsten verjaardag. Bij die gelegenheid hebben in Exeter Hall te Londen, verschillende monstermeetings plaats en wordt op den avond van den feest dag een groote feestmaaltijd gehouden, waar- aan behalve de generaal en de voornaamste hoofden van het Leger, ongeveer een twee duizendtal officieren en soldaten, uit alle oorden der wereld zullen aanzitten. Als verjaarsgeschenk zal het Leger den generaal aanbieden eene som van 50Ó0 pond sterling 60.000,uit vrijwillige bijdragen samengebracht tot uitbreiding van het werk van het heilsleger. Mevrouw Booth, de echtgenoote van den generaal, die lij dende is aan kanker, zal, indien haar toe stand dit gedoogt, mede bij het feest te genwoordig zijn. Een Duitsch koopman zond eene ad vertentie aan de te Parijs verschijnende France, betreffende den aankoop van Fran sche waren. Hij ontving daarop het vol gend antwoord «Mij nlieer 1 Wij zijn geneigd, de adver tentie, voor welke gjj opname verzocht, in ons blad te plaatsen. De prijs zou u echter wel eenigszins te hoog kunnen voorkomen. De kosten bedragen namelijk ijf milliard francs, bij vooruitbetaling te voldoen en welke door ons zullen worden aangeboden aan de Fransche Regeering als schadever goeding voor de vijf milliard, die gij ons en onzen vrienden in 1871 hebt ontstolen. Mocht ge van dit aanbod geen gebruik willen maken, dan zjj u te kennen gege ven, dat ik wel zal zorgen, dat geen enkel blad in Frankrijk uwe advertentie opneemt. Blijf thuis, waarde Duitscher, dat is het beste wat gij kunt doen. «Ik heb niet de eer u te groeten. Lucien Nicot, redacteur der France Hoezeer de emancipatie van.het schoone geslacht in de vereenigde Staten toeneemt, is dezer dagen opnieuw gebleken in een stad in Kansas, waar verscheidene vrouwen in den gemeenteraad gekozen zijn. Het is thans gebleken, dat aan ktize- rin Frederik uit de nalatenschap van de hertogin Galliera 5Vs milloen francs is uit betaald. Bovendien heeft zij neg een groot aantal voorwerpen geërfd, welk een waarde van 8 millioen francs vertegenwoordigen. Zeker een buitenkansje dal niet te ver smaden is. Zekere Thiebaut beeft zich sedeit Boulangers vlucht van Boulatigers partij losgemaakt. Thans blijkt dat deze T. 1000 francs per (maand verdiende en een hand langer der politie was. De hoogste prijs voor postzegels werd dezer dagen bij een openbare verkooping te Londen besteed. Een zeldzame 4 cents postzegel uit Dritsch Guyana, d. d. 185b, ongetrankeerd, werd met 50 pond sterling betaald. Dezelfde kocht een dergelijke post- zpgel, welke afgestempeld en even bescha dig! was voor 37 pond sterling. Men zou haast der.ken, dat de kooper of schatrijk, of krankzinnig moet zijn.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 2