NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH BIJVOEGSEL. 1889. No. 77. Zaterdag 30 Maart. Derde Jaargang. Gemengde Berichten. Nijveren en Handwerkslieden. li. Ij BS R- ASCIHBOLfllEUWS. Tot postbode van Zoutelande op Mid delburg, is met 1 April benoemd P. den Toonder te Kloetinge. Met ingang van 1 Mei a. s, zijn ver plaatst de volgende kommiezen bq :s rijk? belastingen P. C. van den Bosch te Over slag naar Vikingen, J. G. J. Vaags, tijde lijk te Ter-Neuzen naar Overslag, J. van Beveren tijd. te Walsoorden naar Sas van Gent en C. L. D. Olieslager tijd. te Axel naar Biervliet. Toen Maandag de liberale candidaat voor de 2e kamer te Heerjansdam optrad, moest hij zijn rede afbreken, dewijl naai de N. R. C. verneemt de deur ingetrapt weid. Maar te Dordrecht is het nog er ger geweest. Daar trad een openbaar onderwijzer met den hr. J. C. Fabius in het krijt en toen heelt men leelijk naar hem gekeken. Het staat te lezen in het 2e blad van de Nieuwe Rott. Crt. van Woensdag 27 Maart. Het blad voegt er zelfs nog bij dat men den onderwijzer niet geduwd heeft, o neen, het bleef bij leelijke blikken. Natuurlijk zijn die intrappers antirevolutionairen geweest en die menschen die het gewaagd hebban leelijk te kijken naar dien onderwijzer ook. Wat een bespottelijke manier van pro- pageeren toen, medelijden in te roepen voor een mat., naar wien men leelijk gekeken heelt Er zijn minstens f50,000 noodig om de kosten te dekken van circa 50 processen, waarin de doleerende kerken gewikkeld zijn. De proceskosten te Amsterdam zijn hierbij niet gerekend, daar zij voor zich zelve be taalde. Door driemaandelijksche collecten in doleerende kerken zal men trachten die som bijeen te brengen. Zondagavond nam een infanterist te Gouda in garnizoen zijnde en Komende van Schoonhoven te Haastrecht plaats in de tram, in de richiing naar Oudewater. On derweg vroeg de conducteur zijn kaartje, waaruit bleek dat hij de verkeerde richting had genomen. Te Goejanverwellesluis ge komen verliet hij den waggon en besloot toen te gaan loopen naar Gouda. Even op weg zijnde, schijnt hij door de duisternis gestruikeld te zijn over den wisseldraad, waardoor hij in den IJsel terecht kwam. Maandagmorgen vond men zijn schako drij vende en des middags vond men zijn lijk. 'le Dordrecht had Maandagnacht een bierbrouwersknecht G. S., werkzaam in de brouwerij «De Sleutels» het ongeluk van den brouwketel te vallen en in den koelbak met kokend bier terecht te komen. Hevig gebrand over het geheele lichaam is de ongelukkige vervoerd. Men schrijft uit Drempt: W. Jansen, wiens woning en inboedel jl. Zaterdag door brand vernield zijn, is bij liet lichten van een gezonken viscnaak, in den IJsel geraakt en verdronken. Zijn lijk is gisteren drijvende onder de gemeente Steenderen gevonden. Te Breda is Zaterdag avond brand uitgebroken in het magazijn van mi litaire goederen van den heer J. F. de Booy. Een groo'.e voorraad dier goederen werd een prooi der vlammen, terwijl het houten gebouw mede gedeeltelijk afbrandde. Te Nijmegen is een heer in zijn wo ning van de trap gevallen, bewusteloos weg- gediagen, en kort daarop, zonder tot zijn bewustzijn te zijn teruggekeerd overleden. Tjilegou. Bij onderzoek der Tjilegonscbe strafzaken is aan het licht gekomen, dat in de dagen vóór den opstand in de kampongs rondom de benting te Serang ongeveer 800 inlanders zich van wapens hadden voorzien en clat zij de hoofdplaats zouden hebben afgeloopen, indien het aan de muiters, die door luitenant Van der Star en de zijnen werden uiteengejaagd, was gelukt zich met hen te vereenigen. Te Deptford, zoo wordt uit Londen aan de N. R. G'. gemeld, zijn 6000 schapen uit Bremen aangebracht waaronder er lij dende waren aan mond- en klauwzeer. De sanitaire inspecteur gelastte de onmiddelijke slachting, terwijl de verdere invoer van schapen uit Duitsctiland verboden is. Door de Fransche Kamer is een voor stel aangenomen, waarin aangedrongen wordt op gerechtelijke vervolging van den minister, die in 1878, in strjjd met het advies der Kamer, een uitgaaf van 3.600 francs heeft gedaan voor een extra-trein om don Carlos en zijn gevolg van Parijs naar Boulogne te brengen. Beter laat dan nooit 1 Te Berlijn zijn uitmuntend geslaagde proeven genomen met een nieuw geweer dat slechts vier kilo weegt, 61 schoten in vijf minuten mo elijk maakt, geen luide losbranding heeft en geen rook ont wikkelt. Te Cerignol, in Italië, is een oproer uitgebroken. De bevolking stak bet stadhuis in brand. Gedurende den geheelen dag werd in de straten gevochten tu«schen de troepen en de oproerlingen. Tal van perso nen zijn gewond en gevangen genomen. Een kleermaker te Wernenhoho, heeft den Duitschen keizer op diens geboortedag een gedresseerden spreeuw toegezonden, die het Pruisische volkslied floot, zoomede het infanteriesignaal «verzamelen» eri een post- signaal. Bovendien beantwoordde hij de vraag «Spreeuw, waar zijt ge met «Hier, hier!» en de opmerking: «mooie spreeuw,» met «ja, ja». Dezer dagen ont ving hij van den keizer een schrijven, waarin hem medegedeeld werd, dat de keizer den spreeuw had aangenomen en den gever een «Gnadengeschenk» van 60 mark had toe gestaan. Het geld was bij den brief gevoegd. Te Chicago zal eerstdaags eene fabriek worden opgericht, waarin dagelijks een millioen hoefijzers zullen worden gemaakt. Vijf en zestig machines zullen elke minuut ieder vijfhonderd vijftig hoefijzers geheel voltooid afleveren. De beste tot dusver in gebruik zijnde machines leverden slechts vijfenveertig hoetijzers in de minuut, die dan nog met de hand moesten worden bij gewerkt. De N. R. C. verneemt dat zaterdag te Ipswich (Engeland) een courant v -or de eerste maal is gedrukt door middel van electriciteit. De stoom wordt aangevoerd uit accumulators aan een centraal depot en werkt geregeld. Dag en nacht kan er wor den gedrukt, eenvoudig door het openstellen van een kraan. Na een poos zullen de ke tels en machinerieën der stoomdrukkerij voor oud ijzer worden verkocht. Aan Te slaan op hetzelfde aanbeeld het heeft zijn bedenkelijke zijde, maar in de dagbladwereld behoort dit nu eenmaal tot de noodzakelijkheden. Ook wij zijn verplicht dit thans te doen; en, geschiedt dit aan den eenen kant met leedwezen, omdat eene zaak, die zoo goedis en zooveel steun verdient, nog niet in alle opzich ten gewaardeerd schijnt te worden aan d( andere zijde doen wij het gaarne, omdat wij daardoor gelegenheid hebben nog eens de aandacht te vestigen op de Zeeuwsciie tentoonstelling van nijverheid en wedstrijd voor den handwerksman. Volgens aankondiging in ons I lad zal zij geopend worden op Donderdag 30 Mei en zijn de kosten van vervoer en die voor ver zekering tegen brandschade geheel vrij. De tijd nadert alzoo, waarop die tentoon' stelling hare deuren zal openen om de be zoekers te ontvangen, die van uit alle deeler der provincie en daarbuiten zich zullei kunnen overtuigen van hetgeen Zeeland 0[ het gebied der nijverheid kan presteeren. En wat zullen zij daar vinden Zal op die tentoonstelling ieder deel vai onze provincie goed vertegenwoordigd zijn Wat wij hoorden kon ons de overtuigin; daarvan helaas niet schenken. Zeker, de commissie is in menig opzich tevreden, vooral waar zij wijzen kan oj plaatsen als Sas van Gent, Hulst, Oostburj en Terr.euzen. Het is echter een minde gelukkig verschijnsel dat plaatsen als Vlis singen, Goes en Zierikzee, volgens tot n toe ontvangen toezeggingen, minder inzer ders zullen afvaardigen dan in 1882 naa de te Goes gehouden tentoonstelling, dij toen door Middelburg zoo krachtdadig wei- gesteund. Maar ook vele van onze stadgenoote hieven nog ten achter met zich op te gever Wat er op die wijze van het p r o v i r c i a 1 e karakter der tentoonstelling worde zaloch dat is, dunkt ons, bijzaak. D tentoonstelling zal toch, zonder de medewei king van die allen, slagendaarvan zij wij overtuigd omdat de leiding in uitsteken de handen is. Maar wat zal er gezegd worden van om provincie, waar het geldt haar naam o industrieel gebied, als velen zich blijve onttrekken En dan willen wij even opmerken dr met dit vraagstuk in nauw verband staa het eigen belang van hen, die nu, h#tz deel des lands verschaft zijn, dit beginsel in de wet te schrijven, het ging waarlijk niet aan. Bovendien mag dergelijke uit breiding van het verbod niet geschieden, zonder verplichte uitbreiding van den leertijd en die past niet in deze wet. De buitenlandsche wetgevingen, de Zwitsersche uitgezonderd, hadden allen een leeftijd van 12 jaar of daar beneden aangenomen. Het gevolg was dan ook dat de wijzigingen verworpen werden, en het artikel er on veranderd doorging. Ten aanzien van een adres van den voor- maligen kapitein Willink Ketjen, om hem in staat van beschuldiging te stellen, is de Kamer, op voorstel van de commissie voor de verzoekschriften, overgegaan tot de orde van den dag. (Dat wil zeggen dat le Kamer zich met de zaak niet wenscht in te laten.) De inlichtingen in zake de subsidie voor een stoomtram Schoondijke naar de Belgische grenzen, zijn in handen gesteld van de heeren v. Kerkwijk, Lohman, Glinderman, Bool en De Ram. Ook artikel ia werd aangenomen. Daar bij wordt de gelegenheid geopend niet alleen voor personen beneden 16 jaar, maar voor het voorstel V. Oeveren zijn. De voorzitter wil f7,50 als minimum stellen. De heer Van Oeveren acht f 10 niet te veel, daar ander terrein niet minder zal te krijgen zijn. Waarom zou de ge meente minder moeten hebben dan particu lieren De heer Sinke wil gepn misbruik maken van de ongelegenheid waarin de pachters zich door gebrek aan tijd tot op ruiming bevinden. Hij wil de perceelen voor de geboden sommen gunnen. Bij de verdere discussie vermindei t de heer Van Oeveren zijn minimum tot f9 en komt men tot de overtuiging dat her verpachting noodzake'ijk is. B(j de vraag evenwel of men f9 of 7,50 als minimum zal stellen staken de stemmen, zoodat de zaak tot eene volgende vergadering moet worden uitgesteld. Bij de rondvraag vraagt de heer Lemson of de gemeente-genee-heer (te Dordrecht benoemd) reeds zijn ontslag heeft ingediend. De voorzitter antwoordt ontkennend, maar hij heeft vernomen dat dit ge'chieden zal. Daarna deelt de heer Lemson het vol gende mede Op den dag der verkiezing voor de Pr. St. 20 Mrt (hjj was toen waar- Ned. Herv. Kerk. Beroepen te St. Nicolaasga W. A. Mac Pherson te West-Kapelle. Beroepen te Middelburg Ds. H. H. Bar- ger te Vlaardingen. Ned. Ger. Kerk. Bedankt voor Zaamslag door dhr H. H. Kujjper, cand. a. d. Vrije Universiteit te Amsterdam. Voordracht van 5 personen voor de betrekking van hoofd der openbare school te Cortgene W. Carels te Bergen op Zoom P. Beun te Colijnsplaat, J. E. van der Slikke te Bergen op Zoom, G. Jurryte Goes, C. J. Reisinger te Goes. Bedankt voor de benoeming tot hoofd der chr. school, uitgaande van de Ned. Herv. Gem. te Scheveningen door den heer Chr. Hondius te Sluis. Goes. Tot de le klasse der Rijksnor maallessen alhier zijn van de 6 aspiranten, die zich hadden aangemeld, toegelaten éene vrouwelijke leerlinge, J. E. C. Vermaas, van lerseke, en 4 mannelijke, J. Van Weele, van Neen, maar daar werd veel vergoed door het warme instinctieve leven, dat ons toe- straalt ook uit kunst en nijverheiduit Vondels lyriek en uit de eikenhouten meu belen, tot zelfs uit den snit der kleeren. Toch waren er ambachtsscholen noch knip cursussen. Zoo ook ontbraken kweekscholen en had men slechts de persoonlijke leiding van eenen onderwijzer tot vorming. Zoo was het ook met de christelijke opvoeding. De ouders voedden hunne kin deren grootendeels zelf op. Eu de onderwijzer van vroegeren tijd h.v. van de 18e eeuw beschikte over weinig hulpmiddelen, en met dat al, men moge nog zooveel den spot drijven met, en min achtend schouderophalen over den toenma- tigen onderwijzersstand, kan het tegen woordige geslacht niet in de schaduw staan van het toenmaligeen in handel en nij verheid staan we op verre na niet meer op de hoogte van toen. Welnu, waarom dit dan niet op nieuw beproefd Omdat wij evenmin met de wa penen uit dien tijd kunnen strijden als wij met de driedekkers uit de dagen van Tromp de Engelsche pantserschepen zouden kun-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 5