CHRISTELIJK- HISTORISCH VOOR ZEELAxND. 1389. No. 76. Donderdag 28 Maart. Derde Jaargang. NIEUWSBLAD Paul Rabaut VERSCHIJNT G. M. Rlemkerk, te Goes F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES: elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. P. ij 3 per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,02s UITGAVE VAN en van l 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. *t* Geen volksmannen. De meerderheid der provinciale Staten van Zeeland heeft in de jongste vergadering dier Staten beslist, dat de 2 maal honderd duizend nieuwe kiezers geen gebruik mogen maken van hun eerlijk verkregen recht,omniet alleen de leden der 2e kamer, maar ook de leden der le kamer te mogen aanwijzen. Die meerderheid waren allen liberaleü. Hunne namen vonden wij nog niet ver meld. Voor wie ze weten wil laten wij ze hieronder volgen. De leden die aan ons kiezersvolk dit volks recht hebben onthouden zijn de heeren v Teijlingen, v. Uije Pieterse, Snouck Hurgronje, Buteux, v. Berlekom, v. Woel- deren, Lantsheer, Dronkers, Bolle, Hoogen- boom, Heyse, Fokker, v. d. Have, v. d. Vliet, Wagtho, Sipkes, J. C. R. v. d. Bilt, B. V. v. d. Bilt, v. Houte, Brevet, Ham- macher, Hennequin, de Smidt, Risseeuw en v. Deinse, allen liberalen. Zij, die dit kiesrecht wel aan de nieuwe kiezers gunden, waren de heeren Pompe v. Meerdervoort, Huvers, l.ucasse, Oggel, Moes, Fruytier, Thomaes en Walter, allen anti-liberalen. De heeren Stevens, v. Waesberghe Juns- sens, Callenfels en Hollestelle (antilib.) en Kakebeeke, Bybau. v. Lijnden en Snijders (lib.) waren afwezig. Er was een vacature, De prediker der Woestijn, of Getrouw tot in den dood. XVIII. Geruimen tijd bleef pater Charnay in groote verslagenheid en diep stilzwijgen zitten. Nu en dan waakte hij eens uit zijn verdooving op om te vragen: «Zijt gij op het dak geklommen Maar als hem dan geantwoord werd «Ja pater verviel hij weer in zijn pein zend zwijgen. «Hebt gij alles doorzocht?» vroeg hij weder. «Ja pater Nieuw stilzwijgen. «Hebt ge de muren onderzocht?» «Ja pater!» «Overal «Overal 1maar, dat is waar, nog niet in deze kamer.» Opspringen, een stok ter hand nemen, en met korie hevige stooten overal waar hij maar bij kon, tegen den waa l kloppen was voor Charnay het werk van een oogenblik. Maar de muren bewaarden hun geheim. De verborgen schuilhoek was derwijs kunstmatig aangebracht, dat er niet het minste verschil van klank met overige gedeelten van den wand te be speuren viel. De Jezuit zette zich weer neder. Een nieuw denkbeeld scheen hem door het hoofd te gaan. Was het niet mogelijk dat de nagezeten vluchteling in den schoor steen zat? Had niet in 1754 de prediker Lafage getracht zich door den schoorsteen te redden Toen hij op het dak kwam, kreeg hij een kogel in den arm, en drie dagen later werd hij te Montpellier opge hangen. Wie weet «Het is koud zeide Cnamay legt vuur aan 1» die echter thans vervuld is door den heer Den Boer. De provinciale Staten van Zeeland tellen dus 29 liberalen en 13 anti-liberalen, waar onder 8 antirevolutionairen. Wie waren hier nu de volksmannen 27 Maart '89. De ongunstige verschijnselen in den toestand des Kooings nemen meer toe dan al. NATIONALE MILITIE. Het voorstel van den heer Seyffardt, gis teren ingekomen, beoogt den militiedienst rnet drie jaar te verlengen, zoodat de land militie gedurende 8, de zeemilitie gedurende 7 jaren in dienst zal blijven. In de laatste 3 jaren zullen geen herhalingsoefeningen worden gehouden. De bedoeling is alleen om in tijden van oorlog en oorlogsgevaar onmiddelijk over drie lichtingen meer te kunnen beschikken. Cadzand. Bij de heden alhier gehoude11 verkiezing voor een lid van den gemeente raad werden uitgebracht 65 geldige stem men waarvan verkregen Izaak Cappou 21 stemmen, Johannes Ris seeuw 14 stemmen, de overige stemmen waren verdeeld over verschillende per-onen. De herstemming tusschen bovengenoemde personen zal plaats hebben op 9 April a. s. «Hier?» vraagde een zijner lieden. «Ja zeker 1 Ha ha 1» Twee soldaten moesten op het dak. Charnay zelf leide hout op den haard en stak het aan. Maar de soldaten keerden ferug met de hoodschap dat geen vluchte ling doch slechts rook uit den schoor steen kwam. Plotseling herinnerde Charnay zich Reboul. Was één slachtoffer hem ontgaan, er was nog een ander. Volgens de wetten tegen de protest a i ten moest Reboul naar de galeien, en zijn huis met den grond gelijk gemaakt. Zoo was het in 1754 ook met een zekere No /is gegaan, die zijn leeraar, den hovengenoemden Lafage geherbergd had. «Breng Reboul hier» riep Charnay «Wellicht kunnen we hem laten klappen.» Hij verwachtte het echter nauwelijks want de standvastigheid van den dapperen ouden grijsaard was genoegzaam bekend. Toch wilde hij het beproeven. Sommige roofdieren spelen nog eens gaarne met hunne slachtoffers. «Wel zoo zeide hij, toen Reboul voor hem gebracht was, is hij ontvlucht, ja «Ik heb daarvoor m\jn God reeds gedankt, mijnheer Gij zult Hem op de galeien daarvoor kunnen danken. Reken daarop. Gij zult daar den tijd er voor hebben.» «Meent gij dan, heer Kater, dat ik daar lang zal blijven «Voor altijd 1 voor immer 1 Of kent gij de wet niet «O ja 1 Maar zij treft mij een weinig laat. Ik ben drie en tachtig jaar, mijnheer. Dat «voor altijd» en dat op zulken leeftijd. «Uwe goederen worden verbeurd verklaard» «Wat zou dat? Als ik op de galeien aankom, dan tref ik daar mijn erfgenamen aan.» «Uw huis zal afgebroken worden.» «Wjj weten dat, zoo ons aardsche huis dezes tabernakels gebroken wordt, wij een Goes. De eerste VOORJAARS-VEE- MARKT zal gehouden worden Dinsdag 9 April. HET REGENTSCHAP. Minister Mackay heeft aan de Kamer kennis gegeven, dat de Ministerraad een parig beslist heeft, dat de Koning buiten staat is de regeering waar te nemen. Me- dedeeling hiervan is gedaan aan den Raad van State, wiens advies spoedig verwacht wordt. Op Donderdag 4 April a. s., des voormiddags 10 uur, zal te Utrecht in het te Huis voor Militairen aan het Wed de 15de algemeene vergadering worden gehou den van den Nederland=chen Militairen Bond. Op deze vergadering hebben alle leden van den Bond toegang. Onderwerpen ter behandeling le. Opening door den Voorzitter. 2e. Verslagen van Secretaris en Penningmeester. 3e. Mededeelingen van den Vertegenwoor diger. 4e. Het kiezen van twee bestuurs leden. 5e. Mededeelingen van het Hoofd bestuur. 6e. Behandeling van voorstellen. 7e. Vrije bespreking over de werkzaamheden en vruchten der Tehuizen. Er zal gelegenheid zijn voor gemeen- schappelqken maaltijd, a fl,50 de persoon Het aandeel der Provincie Zeeland in de lichting 1889, is bepaald op 529 man gebouw van God hebben niet met handen gemaakt, maar eeuwig in de hemelen.» «Zwijg «Gij wilt dus dat Paulus zwijgt «Zwijg, zeg ik u Waar is hij «Wie «De prediker.» «Als ik het wist, dan begrijpt gij toch wel, dat ik het niet zeggen zou «Dus gij weet het niet?» «Neen Reboul kon dit inderdaad niet weten het was hem onbekend of Rabaut zich had verscholen, dan wel of hij nog had kunnen vluchten. «Maar toch zeide Carnay, nu op heel wat milderen en zachteren toon zoudt gij ons wel wat ophelderingen kunnen ge ven In dat geval willen wij wel vergeten dat hij in uw huis geweest is.» «O zeker ik geloof het gaarne maar ik zou een laagheid begaan, die ik nooit zou vergeten. En denkt gij ook niet dat dit erger was dan al uwe galeien «Zoo wilt gij bepaald daar komen «Ik wil sterven, zooals ik heb geleefd, hetzij hier, betzij in Toulon. Maar ja, gij hebt gelijk, ik wil er heen. Het zal mij een zoete gedachte zijn, de ketenen te dragen, ten eerste voor mijn geloof en ten tweede voor mijnheer Rabaut.» »Voor wie schreeuwde Charnay voor wie?» Doch hij had het maar al te goed ver- Haan. Zijn oogen rolden vreeseüjk en spron gen bijkans uit hunne kassen: en in de hoogste gramschap schudde hij den ouden grijsaard heen en weer. »Rabaut schreeuwde hij was Ra baut hier?» »Ja! was het rustige antwoord van den Cevenool Wist gij dat niet?» Inderdaad, daaraan had Charnay niet ge dacht. Hij zou Rabaut nog te Toulon of in de omstrek-n gezocht hebben, en niets die verdeeld zullen worden als volgt: 60 voor het regiment grenadiers en jagers, 50 voor' het 3e regiment veldartillerie, 8 voor het korps ponteniers, 4 voor het korps torpedisten, 7 voor het korps genietroepen, en 400 voor het 3e regiment infinterie. Om bij andere korpsen dan de hierboven genoemden te worden ingedeeld, moeten de lotelingen behalve aan de gestelde eischen, i deelgenomen hebben aan den practischen en den theoretischen cursus bij het korp3 en dit doen blijken door het bezit vaneen getuigschrift, welk getuigschrift door hen vóór 25 April 1889 met hun verzoek aan den minister van oorlog moet worden in gezonden. Het getal te leveren zeemiliciens dat la ter wordt opgegeven, komt in mindering van dat aan het derde regiment intanterie toegewezen. Middelburg. Door mejuffrouw M. C. en den heer J. F. Tevel zijn, als nadenke aan hun overleden broeder, den heer J. F. Tevel, de volgende schenkingen gedaan: f200 aan de diaconie armen der Ned. hervormde gemeente alhier en aan de Christelijke' scholen in de Bogardstraat en op het Molen water ieder f 500. De Minister van Financiën heeft her innerd: «Bij ongelijkmatigheid in de aansla-, gen naar de eerste drie giondslagen is heb gebruik de belastingschuldigen uit te noodi- had hem op het vermoeden gebracht dat deze zoo spoedig na hem den weg naar het gebergte had ingeslagen. In zijn geluk, zoc onverwachts het spoor van een leeraar te| vinden, had hij er niet eens aan gedacht, naar diens naam te onderzoeken. En als Reboul had kunnen denken, dat Charnay het niet wist, dan had hij het zeer zekei" niet gezegd. Maar nu kende dan ook de woede var den Inquisiteur geen grenzen. Hij deed ziel luide verwijten, dat zijne maatregelen ver keerd genomen waren. Hij liet alle sol daten, alle boeren voor zich komen er vroeg hun met een vreesaanjagende sten, naar nieuwe bizonderheden, doch vernan' er geene. Hij wilde zelf naar den zolder gaan, er in den kelder dalen en zelf zou hij alk hoeken doorsnuffelen. Maar met al die drukte had hij der' ouden Reboul weder vergeten. Deze was in de kamer gebleven, bewaakt door twei soldaten, die het niet hadden gewaagd Char nay aan te spieken en om nieuwe bevelei te vragen. Zij knoopten een gesprek aai met Reboul. Deze lieden waren alles behalv, gesticht over de rol die men hen in dez, omstreken liet spelen. Fransche solda ten hadden zoo dachten zij in dez dagen wel iets beters te doen dan de beule: te helpen om Fransche protestanten op he schavot te brengen. Liever snelden zij hu strijdmakkers te hulp die onder Maarschal Soubise in Duitschland in der. zevenjarige krijg zoo geducht geslagen werden. D; was meer eervol, dachten zij, dan om onde bevel van een Jezuit zijn eigen landsliede te plagen en te onderdrukken en gjvar- genen te maken van drie en tachtig jarei Inmiddels keerde de priester terug. Zij onderzoek was al even vruchteloos, gewee; als [dat zijner soldaten. (Wordf vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 1