r Een vader, die brood noodig heeft en ijn kind naar de fabriek zendt, kan niet lis misdadiger gestraft worden. Tegen be- Icherming van volwassen vrouwen en man nen tegenover de industriëelen, is geen Principieel bezwaar, wel tegen inbreuken Bp het gezin. Strafbaar kan alleen de nbrikant zijn, die kinderkrachten gebruikt, liet de vader. Ij De heer v. Velzen verklaarde zich geen Invoorwaardelijk voorstander. Iets meer fan hij voelde de heer Kerdijk voor de Ivet, die den heer Nieuwenhuis op vele ierbeteringen wees, die de wet beoogt, f Evenzoo de heer Heldt, wien zij niet ver i.enoeg gaat, doch die zich daarom tegen het i.eginsel der wet niet zal verzetten. Ook idj is met de heeren Lohman en v. d. l.oeff voor Arbeidskamers. E «Van de meest betrouwbare zijde» uvordt door De Tijd vernomen, dat Zaterdag Ij. het be-tuur van den Algemeenen Bond lioti- R. K. Kiesvereenigingen te Utrecht Hl zake den persoonlijken dienstplicht was |ergaderd. Hoewel het blad nog geen vrij- ieid heeft het genomen besluit mede te eelen, spreekt het de verwachting uit, dat ■et bekend worden van dit besluit veel tot l.evrediging zal bijdragen en naar het hoopt, Kin alle disputen tusschen katholieken on- lierling over het bekende vraagstuk een liinde zal maken. Volgens verklaring der geneesheeren Ijlijft de toestand van Z. M., ofschoon op Ijit oogenblik geen levensgevaar bestaat, Ipch zorgelijk. De nog niet geweken lichte Braad van bloedvergiftiging uit zich op dit Ijagenblik voornamelijk in zenuwachtige Ibrschijnselen. f Dr. C. Sn >uck Hurgronje vertrekt I'1. V. Woensdag naar Indië, om zijn op- l'racht aldaar te vervullen. Naar w(j vernemen hebben Gedep. Ktaten van Zeeland het reglement tot l'jgeling der paardenfokkerij in Zeeland Koedgekeurd. Twintigste jaarverslag van de Coöpe ratieve voorschotvereeniging en spaar bank te Goes, van 5 Februari 1888 tot 5 Februari 1889. I Het leden aantal bedroeg bij den aanvang itn het boekjaar 162. In het afgeloopen ar traden 22 leden tot de vereeniging toe, [I rwijl 9 uittraden, zoodat de vereeniging Bp 5 Februari 1889, 175 leden telde, wier I izamenlijk bedrag van gestorte aandeelen I ïdroeg f 12354,20. li Op 5 Februari 1888 bedroeg het kapitaal Ier gestorte aandeelen f 11474,66\ It Aan stortingen op aandeelen, daaronder Bigrepen het bijgeschreven dividend f 19,69 9 de nog niet volgestorte aandeelen, werd Iptvangen eene som van f 1270,56, terwijl l&n gestorte aandeelen werd terugbetaald ■391,02'zoodat het aandeelen kapitaal op |j Februari 1889 bedroeg f 12354.20. Het Reservefonds bedroeg op 5 Februari 1,188 f 4339,81. Bi De inkomsten gedurende het afgeloopen ar bestonden uit het aandeel in de winst I'm het vorig boekjaar f593,595 en uit Bitreegelden en verkoop opbrengst van Baar- en statutenboekjes f 80,10. I Op dit totaal moest worden afgeschreven Ene som van 1185,53, zoodat het reserve- Binds op 5 Febr. '89 bedroeg f4827,975. B Het dienstjaar werd aangevangen met I' n bedrag aan spaargelden van f 49067,48. j, Ingebiacht werd in den loop van het jaar ■«6734,96 terwijl er een bedrag van ■30417,655, aan spaargelden werd te- Bigbetaald, zoodat er op het einde van het Boekjaar aan spaargelden in de bank over- Beef f55384.78'. De intrest op de spaargelden uitbetaald Bedroeg f 183,01, terwijl bij het einde van Bet boekjaar aan verschenen intrest f 1356,79 j het kapitaal werd bijgeschreven, zoodat Bet nieuwe boekjaar begonnen werd met H>6741,575 aan spiargelden. I' Bij het begin van het boekjaar had de Bl^'seniging een restant van opgenomen Bjipitaal bij particulieren groot f 5400. In den loop van het jaar werd nog op Kzelfde wijze opgenomen f 15400 makende Kmen f20800, terwijl hierop werd terug- Bi taald f13400. Het nu ingetreden boek- Bar ving dus aan met een bij particulieren ■ogenomen kapitaal van f 7400. I'; Door de voorschotvereeniging werden Bjp8 voorschotten of prolongatiën van voor- Bhotten verleend tot een gezamenlijk be- Bfag van f205801. In den aanvang van Brt boekjaar waren nog aan voorschotten Mtstaande f 68366,29', zoodat de geheele Borschotrekening beliep een totaal van ■*174167,293. Daarvan werd in den loop Mn het jaar afgelost f 191266,185. Zoodat j het sluiten van het boekjaar de nog on- afgeloste voorschotten bedroegen f82901,11. De bank ontving voor de in het afge loopen boekjaar 1888/89 verleende voor schotten, aan intrest en boete f 5359,35. De gereserveerde intrest van voorschotten in het vorig boekjaar 1887/88 verleend be droeg f 1402,98, te samen f 6762,33. Daar van moet afgetrokken worden, als nog onverschenen, de rente loopende over het nu onlangs ingetreden boekjaar (1889,90) f 1744,23. Rest f 5018,10. Door de bank werd aan intrest op uit gekeerde spaargelden uitbetaald f 183,01. Aan verschenen intrest op spaargelden werd bij het einde van het boekjaar bijgeschreven f 1356,79. Aan intrest op bij particulieren opgenomen gelden werd betaald f 186,23. De onkosten der vereeniging bedroegen f250,53. Terwijl eindelijk door de bank werd terugbetaald voor vóór den vervaltijd afbetaalde, of door verdisconteering in de kas teruggevloeide voorschotten f 351,82, zoodat de zuivere winst der bank bedraagt f2689,72. Nadat het bestuur met de commissie van toezicht besloten had, dat van de zuivere winst eene som van f631,741/» zou worden gevoegd bij h ;t reservefonds, werd door de algemeene vergadering der leden op 19 Maart 1889 gehouden, bepaald dat p. c. op het aandeelen kapitaal zou worden uit gekeerd, waartoe vereischt werd f713,111/», terwijl aan de drie leden van het bestuur, ter vergoeding van hunnen arbeid eene som van f 1344,86 werd toegekend. De gezunenlijke omzet der bank (ont vangsten en uitgaven) bedroeg het afge loopen boekjaar de som van f644636,36. KËKK- ENSCHOOLN1EUWS. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Assen ds. A. M. Donner te Genemuiden. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Souburg door ds. D. J. Karres te Bruinisse. RECHTSZAKEN. Arrondisssement-Rechlbank te Middelburg Dinsdag zijn veroordeeld wegens beleediging van een ambte naar: L. v. B,, 43 j., werkman, Koewacht, en V. G., 28 jkoopm m, IJzendijke, beiden tot 7 d. en F. D. 27 j., wegwerker, Woensdrecht, tot 3 'm. gev. strooperij: A. d. S., 51 j. en A. d. S., 19 j., daglooners, Koewacht, den lsten tot f3 b. s. 3 d. h. en den 2den tot 3 d. gev.; wederspannigheid: F. J. v. d. B., 19 j., Terneuzen, tot 7 d. gev. mishandeling: E. d. B., 39 j., werkman, Eede, tot f 5 b. s. 5 d. h., en valschheid in geschriften: A. v. T., 35 j., zeeman, Middelburg, ge detineerd aldaar, tot 1 jaar gev., met be paling dat de tijd, door den veroordeelde in verzekerde bewaring doorgebracht, bij de uitvoering der hem opgelegde tjjdelijke gevangenisstraf, geheel zal worden in min dering gebracht. Allen in de kosten. CËHËXÜDE BERICHTEN. Goes. Van de 639 kiezers voor de pro vinciale Staten hebben er heden 492 van hun kiesrecht gebruik gemaakt. De burgemeester van Goes heeft, onder medede.lling dat b(j de onlangs ge vangen en onderzochte rat in één stukje vleesch van enkele millimeters, ruim zestig trichinen zijn aangetroffen, tot de ingezetenen de uitnoodiging gericht, om ratten, bunsings of mollen, die zich op hunne erven of ter reinen mochten vertoonen, te vangen en onmiddelijk te doen toekomen aan den bui tengewoon districtsveearts E. L. van Mer- vennee, die bereid is ze op trichinen te onderzoeken en te vernietigen. De burge meester wijst er op, dat het alleen door algemeene medewerking mogelijk zal zijn, de voor den mensch zoo hoogst gevaarlijke ziekte in haren voortgang te bestrijden en eene herhaling van ziektegevallen te voor komen. Door de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen worden de voorwer pen, bestemd voor de Zeeuwsche tentoon stelling van Nijverheid en Kunst, welke in de maanden Mei en Juni te Middelburg zal worden gehouden, van de Zuid Beveland- sche stations naar Middelburg en terug vrachtvrij vervoerd, mits de goederer. op de heenreis geadresseerd worden aan de tentoonstellingscommissie en op de terugreis vergezeld zijn van een bewijs, afgegeven door het bestuur der tentoonstelling, waaruit blijkt, dat zij van de tentoonstelling terug komen of onverloot zijn. Kamperland. Als een bijzonderheid kan worden gemeld dat j.l. Dinsdag bij den landbouwer J. Markusse een schaap heeft gelamd, welke 5 jongen ter wereld bracht, terwjjl het dier 't vorige jaar er 4 lamde. Naar wij vernemen heeft 14 dezer bij vrouw E., bij 't station Rilland Bath, door twee personen, voorgevende uit Duitsch- land te komen, een brutale oplichting plaats gehad. Men heeft haar namelijk onder allerlei leugenachtige voorspiegelingen een bankbiljet van f 25 afhangig gemaakt. Door ijverige nasporing van den rijks veldwachter Hendriks is het gelukt de ver moedelijke daders te Bergen op Zoom te ontdekken. Het zijn L. en de W.oudresp. 24 en 22 jaren, beiden te Rotterdam. Schoondijke. Het volgende verhaal is hier in omloop. Een kind had een mooi papiertje gevonden, dat evenwel te klein was, o:u als omslag dienst te kunnen doen voor een schoolboek. Een schoolkameraad, die een geschikter omslagvel bezat, en belust was op het dunne papiertje, ging aan 't ruilen. De jeugdige bezitter liet het den ouders zien, die met het getal 300, dat op het papier prijkte in verlegenheid kwamen. De arbeider stelde er zijn boer mede in kennis. Deze was juist de verliezer van de 300 gulden, en rekende niet meer op de terugzage. De arbeider die de waarde van het papier niet gevat had, ontving tot be looning een rijksdaalder Andere lezingen van dit vertellinkske komen in hoofdzaak op 't zelfde neer. Tem Crt. Naar de M. Ct. met zekerheid ver neemt is door den heer J. G. Gerritsen voorloopige concessie aangevraagd voor een locaal spoor van Terneuzen langs Hoek over den Braakman langs Biervliet, in aanslui ting met den stoomtramweg Breskens Maldeghem. Het dorpje Ureterp, district Schoter- Iand werd in den laatsten tijd bewerkt door mannen van de socialisti.che partij onder anderen Domela Nieuwenhuis. De Nieuwe Rotterdamsche Crt. (het liberale boofdblad inNedeiland) schrijft: «De liberale kiezers, die in Maart 88 hun stem op hem (Domela Nieuwenhuis) hebben uitgebracht, bleven bijna allen afwezig. Zoo wordt zij het ook in een nieuwsbe richte in dit blad zijdelings toegegeven dat de hoofdman der sociaal democraten in de kamer gedragen werd door Heldts, oude vrienden. Te Loosdreclit is een vrouw, die ge- ruimen t\jd geleden haar spraak verloren had, door het ontstaan van brand in hare woning zoo hevig geschrokken, dat zij thans weder duidelijk kan spreken. Zaterdag overleed te Amsterdam in den ouderdom van 82 jaar Jacobus Corne lls Teyken. Voor 82 jaar, den 12 Januari 1807, bij het springen van het kruitschip te Leiden, bij welke ramp een groot aanta 1 personen het leven lieten en velen van have en goed werden beroofd, werd door hen die ter redding kwamen aangesneld, onder de puinhoopen gehaald de zuigeling Jacobus Teykenliggende in zijn wieg. Het kind was ongeleerd. Al is de toenemende beschaving door het drukkere verkeer ook tot in de meeste afgelegen plaatsen doorgedrongen, toch zijn er nog altijd lieden, die, al reizende, hel rechte van de zaak niet vatten. Zoo kwam eenige dagen geleden een kereltje aan het loket van het station te Meerloo-Venraai en vroeg een kaartje. Op de vraag van den chefWaar naartoe antwoordde de snug gere «Dat gaat je niet aan.» Hij ontving dus geen kaartje en stapte zonder bewijs de coupé binnen, doch moest nu tot de treurige, maar voor hem zeer leerzame ervaring komen, in een flinke boete vervallen te zijn. Uit Groningen komt het doodsbericht van den dichter I. J. A. Goeverneur. Kort na de viering van zijn 80en verjaardag werd hij door eene ingewandsziekte aangetast, die zijne laatste krachten heeft gesloopt. --Te Amsterdam heeft de politie een vigelante aangehouden, welke bestuurd werd door een buffetjuffrouw, terwijl de voerman in beschonken toestand in het rijtuig had plaats genomen. Te Oosterbeek ontving dezer dagen een logementhouder een brief uit Amsterdam, waarin een kostbare maaltijd vaor 16 per sonen besteld werd. Toen de maaltijd op den bepaalden tijd gereed was, wachtte men het gezelschap te vergeefs; en het is er nog niet geweest. De politie doet onder zoek naar den dader van deze bedriegerij. Een geldboete van f 10 werd geeischt tegen twee inwoners van Huizen, die elkan der wederkeerig in de kerk aldaar mishan deld hadden, nu een twist over een hoek plaatsje in een bank. De een had den ander de brandende pijp uit den mond ge slagen. Toen de rechter hem gisteren vraagde of men dan te Huizen in de kerk rookt, antwoordde beklaagde zeer gemoedelijk «Zeker, voor dat de predikant op stoel is.» Als Russen in een huis willen stelen, werpen zij gewoonlijk het op den vloer staande heiligenbeeld een zak over het hoofd, opdat uit hun misdaad niet kan zien. Hieraan worden wij door de volgende door de Times verhaalde geschiedenis herinnerd. In een tempel te Foe-Schan in China staan afgodsbeelden, waartoe iedereen zijn toevlucht neemt, die zich op zijn vijanden wil wreken. Korten tijd geleden hadden de afgodsbeelden eve iwel zelf de wraak van het volk te duchten, wijl dit een bemin den generaal verloren had en diens dood aan de goden toeschreef. De onderkoning vernam dit en gaf bevel de goden gevan gen te nemen. Voorzien van een bevel tot inheclitenistelling, ging een beambte in den tempel en haalde de 15 anderhalf meter hooge atgodsbeelden naar buiten. Aleer men ze evenwel in verhoor nam, rukte men hun de oogen uit, opdat zij hunne rechters niet zouden kunnen herkennen en zich op dezen konden wreken. Dit gevaar werd evenwel volkomen vermeden door het von nis van den onderkoning, die beval, dat men den godenbeelden het hoofd zou afslaan en ze vervolgens in een vijver moest werpen. Toen dit gebeurd was, werd ook de tem pel geheel verwoest. Over den vooruitgang der telegraphie en van den telephoon in 1888 bevat 't Jour nal Tétégraphique de volgende mededee- lingen Het getal van alle telegraafkanto ren der aarde met inbegrip van die in ver- eenigde Staten van Noord-Amerika is in het jaar 1888 met 7200 vermeerderd het gebruik van de telephoon is ook aanzienlijk uitgebreid. In de Vereen. Staten van N. Amerika bevind, n zich tegenwoordig onge veer 750 telephoonnetten met 200.000 aan sluitingen. In Europa staat Duitschland met 174 telephoonnetten en 32.920 geabon- neerden bovenaan. De directie van de Panama-kanaal- maatschappjj schjjnt den moed nog niet op te geven. Zij heeft aangekondigd, dat voor het onderhoud van de reeds voltooide werken en van het materieel gezorgd is. Met den grootsten ijver worden de pogin gen voortgezet tot vorming der nieuwe maat schappij, welke de voltooiing van het kanaal zal verzekeren en in zekere mate voor de belangen der obligatiehouders zal opkomen. Men wanhoopt nog niet aan het welslagen, ondanks de tegenwoordige stemmen der beurs. Het gedenkfeest van den opstand van 18 Maart is eergisteren door de communeman nen te Parijs tamelijk kalm gevierd. Er hadden ter gelegenheid daarvan verschillende bijeenkomsten plaats, maar de orde werd nergens gestoord. De czaar heeft Koningin Natalie aan geraden niet naar Servië terug te keereu. Koning Milan is var. Belgrado vertrokken, na vele hooggeplaatste personen, deputaties en besturen van weldadige instellingen waar van hij beschermheer was, ten gehoor.: te hebben ontvangen. Des avonds werd een optocht gehouden van 1500 toortsdragers ter eere van den nieuwen Koning. Men verzekert dat Milan zich te Konstan- tinopel met ter woon vestigen zal waar de Sultan een paleis ter zijner beschikking zal stellen. Bij de verkiezing voor den gemeen teraad te Weenen zegepraalden de met de clericalen verbonden antijoodsgezinden. Van de 17 plaatsen veroverden zij er 11 op de liberalen en democraten. De ex-koning Milan moet den sultan van Turkije belet gevraagd en tot antwoord ontvangen hebben, dat hij te Constantino- pel welkom zijn zal. De sultan zal er zelfs een paleis tot zijne beschikking stellen. Milan moet thans besloten hebben, zich onmiddelijk na zijn terugkeer uit Pesth naar het oude Stamboel te begeven. Langs de Atlantische kust van Ame rika hebben hevige stormen gewoed, die groote schade hebben aangericht. In de Chesepeake baai is de bark «Pittengil» met alle (24) opvarenden vergaan. De brand in de stallen te Kansas heeft, behalve aan 75 muilezels, aan 12 mannen het leven gekost. 6 dezer sliepen in het gebouw, de 6 anderen waren in de stallen gegaan, om de dieren te redden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 2