J OES. NIEUWSBL AD VOOR ZEELAxND. CHRISTELIJK- HISTORISCH lerLig van l te houden ADER BE- 1889. No. 73. Donderdag 21 Maart Derde Jaargang. t C 6 60ES. fijne bruyère jpen. >dellun en prijzen. _3'- „TELEGRAAF." VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES BUITENLAND. voor de verkiezing STATEN voor het iëel aldaar, engevallen door het Putte, wensehen te algemeen geachten e vertrouwen aan- «Goes» te Goes, te Hoedekenskerke. Kats, Kolijnsplaat, land van de kiesver- lang», eiland Noord- n de nieuwste model- iak- en Sigarenkisten, nor. Boenwas, Heeren- Ihunne kinderen den ten Bijzondere School, alhier zien, maar het schoolgeld maand) NIET KUNNEN luitgenoodigd zich voor 27 ten tot een der onderstaande J. DONNER. J. P. BOSHOFF. |9. O. SNOEP Az. J. J. VISSER. J. C. WIRTZ Cz. IlIDDELB.-ROTTERDAM. Maart, fedag, Zaterdag. _,30: Van Middelburg 8.30. |jd. 22, Maand. 25 van Rot- van Vlirsingen 8. Van ÏMBOOTDIENST delburg en Zierikzee. Zierikzee Spoorweg Goes. Maart. rg 3, - 3- 3,- »2,- 3,- 3.— Van Zierikzee Dinsd. 19'smorg. 7, Woen.20 Dond. 2t Vrijd. 22 Zat. 23 Zond. 24 Maan. 25 Dins. 26 7, 6, 6,30 7.— 7.30 7.30 7,- Dins. 26'smidJ. 3. Maart. Im van Antwerpen 5,30 Dinsd. 19'smorg. 7.30 6.30 Dond. 21 7.30 7,30 Zond. 24 2,— 7,30 Dinsd. 26 3.— elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers. - 0,025 UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 40 cent. Een voordeeltje. Al dat geroep der liberalen over aan randing van provinciale belangen, die de minister volgens hen met de wijziging der kiestabel op het oog had, heeft ons een voordeeltje opgeleverd, waarvan al onze vrienden partij moeten trekken. De heeren hebben namelijk door hun alarm, vele slapende antirevolutionairen wakker gemaakt. Zoo dag uit dag in hoorende oi lezende van een kiestabel voor de provinciale statendie door de libeiale pers met kracht bestreden en door ons met warmte verdedigd werd, zijn velen zich gaan aivragen Maar wat is dat dan toch met die pro vinciale staten Onze kiesvereenigingen hebben thans een goede gelegenheid de ontwaakte kiezers tot aandachtig luisteren te bewegen en hen in te lichten omtrent de beteekenis van de vei kiezingen voor de provinciale staten. Velen meenden tot nog toe dat liet vol doende was, als zij maar trouw een anti liberaal hielpen stemmen voor de tweede kamer. Thans beginnen zij tot de overtuiging te komen, dat 't meer dan tijd wordt, dat zij ook gaan helpen om de provinciale staten om te zetten. Immers, zoo <lit niet gelukt dan zullen zij hun leven lang moeten voortsukkelen reet een eerste kamer, die den beginselen onzertegenwoordige regeering gram is en een goeden voortgang in de richting van het recht en van de vrijheid onmogelijk maakt. Het smoesje dat onze mannen niet knap genoeg zijn voor de provinciale staten, be gint al meer van zijn kracht te verliezen. Vele kiezers oeginnen te gelooven dat er ook nog andere knappe mannen zijn dan liberalen. Want om over de trekkracht van een paard te kunnen oordeelen, moet men het dier toch eerst in 't gareel gezien hebben. En om een lid der Provinciale Staten uit onze partij te kunnen keuren wat ge schiktheid, denkkracht, degelijkheid en regeerbeleil betreft, daartoe moet mer hem toch eerst aan hei werk gezien hebben. Daarom vonden wij dan ook het beweren van liberale bladen in Zeeland, als zou b. v. de heer Den Boer niet knap genoeg zijn voor de Provinciale Staten, op zijn zachtst genomen, verwaand. Geen enkele partij kwam ver met der gelijke bangmakerstactiek. En op den duur mi'lukt zij. Van 9 tot 4 uur. Ook bij deze verkiezing hadden wij ge legenheid de bezwaren te leeren kennen, die het kiesrecht voor velen onzer nieuwe kiezers medebrengt. Wij nemen het in deze op voor kiezers uit alle partijen. Nu de stembus pas te 9 uur epen gaat, zijn de kiezers, die met den trein van 7 uur «het land in» moeten, in de onmoge lijkheid om te stemmenen als zij dan om des beginsels wil een trein later gaan, dan verzuimen zij drie uren van hunnen arbeid en van den dag, wat met het oog op de drukkende concurrentie voor een koopman heel wat beteekent. En om nu zoo vroeg tehuis te komenj dat zij vódr 4 uur nog stemmen kunnenj dit gaat heelemaal niet. Men begrijpt de lelijkheid. En daarom herhalen wij onzen wensch, dat voor de nieuwe kiezers, die meest werk- menschen zijn en drukke bezigheden hebben voor 't dagelijksch brood, de stembus tot 's avonds laat open blijve. Van 9 tot 4 uur, kon er vroeger nog wel mee doormaar heeft nu geen zin meer. Een kiesrecht, dat den begunstigde een paar uur «verlet» bezorgt, zou door den betrokken kiezer op het laatst al even wei nig gewaardeerd worden als de orde van den olifant door onzen admiraal Tromp, toen hij voor het bezit van deze orde een vrij aanzienlijke som moest betalen. De man sprak terecht van «een duur beestje.» «De dingen loopen wonderlijk». Parneil, de gehate Ier, wordt thans door de Engelschen vergood. Gevolg van de schan delijke rechtspractijken tegen hem, en de ontmaskering zijner vijanden. Zaterdag werd in St. James hall te Londen een groote volksvergadering gehou den waarin de liberale leiders, zijn advocaat en hij zouden optreden. Reeds een uur te voren was de groote zaal vol. Alle klassen en slanden waren vertegenwoordigd ar beiders, handwerkslieden, winkeliers, koop lieden, studenten, professoren, kunstenaar', geestelijken, leden van Hooger- en Lager huis jongen en ouden, mannen en vrouwen, allen bezield door dezelfde geestdrift voor den verongelijkte, thans in eer herstelde. Hij werd stormachtig toegejuicht. 20 Maart '89. -TWEEDE KAMER. Het nieuwe r. c. lid voor Eindhoven, de heer Mutsaers, werd beëedigd. De heer Seyffardt liberaal lid voor Utrecht, had in den liatsten tijd met spanning uitgezien naar voorstellen omtrent onze landsverdedi ging. En de geheele liberale partij met hem. Hij wenschte dan ook namens haar eenige vragen tot de regeering te richten. Men noemt dit een interpellatie. Nu is er in de rede van majoor Seyflardt heel veel, waarmede wij liet eens zijn. Het stelsel toch onzer landverdediging is slecht. Zelfs de knappe, liberale partij kon er in de veertig jaren harer heerschappij niets aan gebeteren. Of liever zij wilde zulks niet; want zij verwierp tot voor enkele jaren alle voorstellen daartoe strekkende, en joeg de ministers van oorlog weg. Wat wonder, dat minister Bergansius niet over ijs van één nacht wenscht te gaan, en, alvorens het kranke stelsel onzer defensie (landsverdedi ging) aan te pakken, de voorlichting eener staatscommissie begeert. Maar naar des heeren Seyffardts be scheiden meening duren de voorbereidende werkzaamheden dier staats-commissie veel te lang. Hij vroeg of er nu nog niets be kend was van haren arbeid. Bijna een jaar waart gij, o anti liberalen aan het roer en gij doet nog niets. Nota bene, dit zegt een man, wiens partij hetzij zelf, of door hare zetbazen, veertig jaren aan het bewind was, en niets uit voerde. Maar dit daargelaten, deed de Utrechtsche afgevaardigde aan den minister toch wel enkele vragen, die onze belang stelling wekken. 4e. Zal het verslag der staatscommissie nu spoedig komen 2e Krijgen wij van 'tjaar nog de wet op den verplichten krijgs dienst 3e. Zullen nu alvast geen maatre gelen genomen worden tot versterking der levende strijdkrachten. Dat de interpellant en zijne vrienden vrij waren van politieke oogmerken, durft men niet beweren, getuige de bedreiging, die hij na 's ministers glasheldere beantwoording, veilig achterwege had kunnen laten. Dhr. Seyffardt zei namelijk dat hij de wet op den verplichten krijgsdienst spoediger had wil len ingediend zien; en dreigde met een wets voorstel van zichzelf te zullen komen, als de minister geen spoed maakte. De minis ter van oorlog had namelijk gezegd, dat het rapport door de staats-commissie inge diend, door Z. M. den Koning aan de ministers verzonden en door dezen gelezen en beoordeeld wa«. Hij zal zoo ver klaarde hij met bekwamen spoed wer ken, maar wanneer hij gereed zou zijn, kon hij niet zeggen want er is veel over leg noodig, ook in verband met andere wettelijke regelingen. Een voordracht tot het indiensthouden van de oudste lichting is inmiddels m be werking. Voor 6 lichtingen is alles ge regeld en in orde; de Weeding en uit- tustingen zijn ter plaatse. Zes lichtingen zijn op organieke sterkte. Voor mogelijke mobilisatie (dat wil zeggen oproeping om zich ten oorlog voor te bereiden) is alles in orde. De minister acht het onnoodig, nog een tweede lichting onder de wapenen te houden. Het nut er van zou den meer deren druk niet opwegen. Andere maatregelen voor de toekomst denkt de regeering vooreerst niet te nemen. Het komt overigens meer aan op het goede gebruik dat men vari de soldaten kan maken, dan op het aantal. Het komt ons voor, dat deze mededeeling zeker niet van traagheid getuigt. Voor zes lichtingen alles gereed; kleeding, wapenen en ledergoed ter plaatse, sinds hoe vele jaren zou dit niet zijn voorgekomen Vraag het eens aan onze fouriers of er wapengoed voor een zesde lichting aanwezig was, wan neer deze werd opgeroepen. De zesde lich ting was in den regel slechts een gewa pende lichting op papier, 't Is goed dat aan dezen opgesmukten toestand een eind komt. Spijt Seyffardt en de zijnen heeft een anti-liberaal minister daarvoor gezorgd. Wij kunnen gerust de verdere plannen, ook wat den dienstplicht betreft, van dezen minister afwachten. Daarna kwam het wetsontwerp tegen overmatigen arbeid van jeugdige personen en van vrouwen in behandeling. De heer Domela Nieuwenhüis had niets dan minachting voor het ontwerp, dat hij onbeduidend, huichelachtig, niets verbete rende noemde. Zeer tot ongenoegen der liberale partij verweet hij haar dat zij sinds 1874 niets voor de arbeidswetgeving gedaan had. Hij noemde het onderhavige wetje een bliksemafleider. Hij wil een maximum arbeidstijd zooals de Engelsche arbeiders zeggenc 8 uur arbeid en 8 uur vrij, 8 uur slapen en 8 shillings er bij. De arbeiders (hij bedoelde zeker de socialisten want na mens de arbeiders sprak hij niet) zullen niet rusten, voordat het zoover gekomen is. Dit ontwerp nu laat onbeschermd dei volwassen werkman en cnbesehermd dei veldarbeid, die verderfelijk is voor de ont wikkeling, ongeregeld de huisindustrie, dit nog veel sehadelijker is dan de fabrieksar beid, onbeschermd de jeugdige dienstboden die in menig gezin worden afgebeuld. Hij hekelde zeer vrouwenarbeid, kinder arbeid, nachtarbeiden wenscht dat de t« benoemen fabrieks-inspecteurs, waarvan deze wet spreekt, door de arbeiders zeiven be noemd worden, opdat geen wolf in den schaapstal benoemd worde. Spreker meent dat het cement van dt heeren der lusthuizen het bloed der arbeiden is, waarvoor hem de (tijdelijke; voorzitter, dhr Reuther, tot de orde riep. Hg noemt de wet, om een «gevleugeld» woord van Vliegen over te nemen, een buiteling van het kapitaal, tengevolge van een schop dei solialisten. Deze laatsten willen 1 o. Verbod van kinderarbeid tot 15-jarigen leeftijd 2o. voor jongelieden 4 uren arbeid en 4 uren onderwijs 3o. voor vrouwen 6 uren arbeid met verbod voor sommige bedrijven; 4o. voor mannen 8 uren arbeid met kor ter arbeidstijd in sommige bedrijven; 5o. een rustdag van 24 uren; 6o. een rusttijd voor vrouwen van 6 we ken voor en 6 weken na de bevalling 7o. voorschriften over fabrieken en werk plaatsen met het oog op de veiligheid eh gezondheid 8o. benoeming van een inspecteur in elke provincie, te kiezen door de arbeiders. Een broederlijk samengaan lussehen Loh man en Schaepman heeft men in de kamer vaker gezien dan een dito dito van Lohman en v. d. LoeiT. En toch heeft dit laatste gister plaats gehad. Dhr. v. d. Loeff vroeg aan de Regeering hoe zij dacht over Kamers van Arbeid. De antirevolutionairen hebben daarop reeds zoo vaak aangedrongen, de Standaard is er ook voor, en het program ook. De heer Lohman gaf hierover zijne blijd schap te kennen. Zoo voortreffelijk is het program. Natuurlijk kan deze zaak niet terstond tot stand komen, maar zij is een stap nader gebracht als men den steun verwerft van liberalen als de heer v. d. Loeff. Tegenover het standpunt van den sociaal democraat plaatste de heer Lohman dat van den antirevolutionair. Namelijk dat niet de wet de sociale quaestie kan oplossen, want die spruit voort uit de zonde, 't Is volksmisleiding te beweren dat de zonde alleen zou zijn bij de werkgevers en niet bij de arbeiders. De kerk heeft een groote macht ter oplossing van de so ciale quaestie. Dat begrijpt ook de Katholieke kerk. Zij die de financiëele banden van de Pro- testantsche kerk pogen los te maken, zijn de ware sociale hervormers gelijk reeds 45 jaar geleden de man gezegd heeft, die de paus der doleerenden ls genoemd en dien spr. het zich een voorrecht acht zijn vriend te heeten. Geeft men der kerke, wat der kerke is, dan is overigens tusschenkomst van den wetgever op sociaal gebied onder samenwerking van rechter- en linkerzijde zeer wel mogelijk. Regeling acht spr. zeer noodig, doch men trede niet op 't gebied van het gezin, dat door God is verordend en niet het gezag ontleent aan den Staat

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 1