v1 De heeren De Savor ii- Lobman en l< Heemskerk hebben voorgesieid, art. 13, li1 (luidende «overtreding van eene der bepa- IIlingen dezer wet behalve die van art. 16, f verplichting tot geheimhouding door de amb- r, tenaren, belast met het opsporen van de k overtredingen of van een der bepalingen 1 van de algemeen 3 maatregelen van bestuur, 1overeenkomstig art 4, art. 5, of art. 8 de- v zer wet, betrekking hebbende tot dis- ti pensatiën of vrijstellingen uitgevaardigd, c wordt gestraft met hechtenis van ten hoog- r ste 13 dagen of geldboete van ten hoogste v, f75 --» te vervangen door de volgende v bepalingen d «Voor de overtreding van een der bepa- c' lingen enz., zijn bij uitsluiting aansprakelijk 1 de hoofden ot bestuurders van de bij deze cwet bedoelde bedrijven of ondernemingen, c' «Overtreding van een der in het voor- j gaande lid bedoelde bepalingen wordt ge- l' straft enz.» (gelijk hierboven). I De heer J. Mulder, ingenieur bij 's rijks waterstaat te Terneuzen, wordt met i Mei a. s., overgeplaatst naar Zwolle en vervnn- gen door dhr. H. Wortman, thans te Zwolle. Krabbendijke. L)e Gemeenteraad hield Za- terdag 16 dezer voormiddag 9 uur, een i korte vergadering, waarin alle 7 leden te il genwoordig waren. Nadat de notulen der vorige vergadering 'l waren gelezen en goedgekeurd en was 1 medegedeeld, dat volgens ontvangen be- I, schikking van den Minister \an Biunen- landsche Zaken, geene termen zijn gevoi.den, om op deze gemeente, art. 49 der onder- i, wijswet toe te passen, zei de voorzitter I.- deze vergadering belegd te hebben naar aanleiding van een ontvangen bericht van H.H. Gedeputeerde Staten, dat dit college bezwaar maakt, goedkeuring te verleenen aan eene geldleening ter voorziening in de kosten van herstelling van den westhaven- dam tot een hooger bedrag dan deze her stellingskosten beloopen, zoodat de renten over dit jaar en andere onkosten uit den post voor onvoorziene uitgaven behooren te worden gekweten. Overeenkomstig voorstel van Burgemeester en W ethouders wordt met algemeene stem men besloten, eene leening te sluiten van f450, tegen eene rente van 4 p. Ct., en van de hoofdsom jaarlijks minstens f 100 af te lossen, en in verband hiermede de i begrooting voor 1889 te wijzigen. De desbetreffende besluiten van 25 Fe- bruari j. 1. waren eerst ingetrokken. De lieer M. Volkrijk Liebert, lid van den raad te Middelburg, penningm. der maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt, commissaris van het polderbe stuur van Walcheren, enz. is plotseling overleden. Wij vestigen de aandacht op achter staande advertentie van wege de Zeeuwsche Nijverheidstentoonstelling. Wij hadden niet gedacht dat nog een nadere opwekking tot deelneming aan genoemde tentoonstelling noodig zou zijn. Onder anderen zijn Goes en Zierikzee minder vertegenwoordigd dan in 1882 op de Goesche tentoonstelling. Ook andere steden konden een beter figuur maken. Er is nog tijd. Men haaste zich om als nog te kunnen deelnemen. De subcomité's en de heer L. K. van der Harst te Mid delburg geven gaarne gratis inlichtingen. Heer Arendskerke. Vrijdagavond j.J. gaf de zangvereeniging «Crescendo» alhier eene openbare uitvoering in het schoolgebouw, welke door een vrij talrijk publiek werd bij gewoond De zangnommers (13 in getalj werden afgewisseld door voordrachten in ernst en luim. Het tooneelstukje «Joost Uilenspiegel» door een vijftal personen op gevoerd, viel zeer in den smaak van het publieken ieder keerde huiswaarts met den wensch dat «Crescendo» nog meer zulke genoegelijke avonden moge verschaffen. Algemeen poogt men het leed te verzachten van de nagelaten betrekkingen der slachtoflers van de ramp bij Schouwen- bank. Wij treden niet in beoordeeling van de verschillende wijzen, waarop zich de deelne ming uitdoch maken een uitzondering met die van den uitgever LeCointre tc Middelburg, die binnen eenige dagen hoopt uit te geven een werkje, getiteldDe genomen proef of de man gered en een huisgezin geluk - kig gemaakt, naar het Engel-ch van mevr. Henr. Beecher Stowe. Wij juichen deze poging zeer toe, niet alleen om liet doel, maar ook om den naam der begaafde schrijfster, die aanspraak geeft op ruime deelneming. De prijs is geringde geheele zuivere opbrengst ten voordeele der genoemde weduwen en weezen te Vlissingen. Een kort verhaal van de ramp gaat vooraf. RFKR- rASCHOOLXIEPWg. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Den Bommel C. J. W. Wierts van Coehoorn te Nieuwerkerk te Varik dr. J. F. W. v. Troostenburg de Brutjn te Berkelte Rouveen (Over ijssel) Dr. J. W. F. Gobius du Sart te Nieuw en St. Joosland. Bedankt voor Oudvosmeer door H. Ulfers te Zethemvoor Zaamslag door Dr. J. W. F. Gobius du Sart te Nieuw- en St. Joosland. Prof. J. P. Van Braam Houckgeest was sedert 1872 hoogleeraar bij de genees kundige faculteit te Groningen Hij stierf in de volle kracht des levens, aan inwendige verbloeding. De «Oranjevaan» verneemt, dat dr. Bavinck, docent aan de theol. school te Kampen, op een viertal staat, ter be noeming van een hoogleeraar aan de l.eidsche hoogeschool, in plaats van den overleden prof. Rauwenhoff. Benoemd tot onderwijzeres te Nieuwer kerk mej. C. J. Van den Bout te Zierikzee. Ds. W. J. Pijzei te Leiderdorp heeft tegen 1 Mei eervol emeritaat aangevaagd. Op 1 Jan. waren te Rilland Bath 254 kinderen aanwezig van 6 tot 12 jarigen leeftijd. Hiervan ontvingen 172 onderwijs op de school te Rilland en 44 op die te Bath terwijl 29 in t geheel geen onder wijs genieten. N. R. C. KEC1ITSZARO. Middelburg. Heden is ter Griffie der Arr. Rechtbank te Middelburg door Mr. D. van der Vliet, advocaat aldaar als ver dediger namens de gedetineerde dienstbode A. M., hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis ten haren laste door die Recht bank op den 12en Maart jl. gewezen en waarbij zij terzake van de diefstallen ten nadeele haars meesters B. Neelmeijer is veroordeeld tot drie jaren gevangenisstraf. iSilitKim V. De Kon. Handboogsociëteit «Jacoba van Beijeren,» te Goes hoopt op 15 Aug. a. s. haar 40-jarig bestaan feestelijk te herden ken, door het geven van een concert en liet houden van een optocht terwijl de gunstig lekende Gymnastiek- vereeniging «Hercules» met welwillendheid hare mede werking heeft toegezegd. Voor de betrekking van klerk ter Se cretarie te Maassluis staat op de voordracht ter benoeming o. a. de heer P. de Veij, thans in dergelijke betrekking te Ierseke. Middolburg. Van wege de afdeeling Flo ralia der vereeniging «Uit en voor het volk» meldt men ons dat Zaterdag en Zondag door 553 personen pl. m. 2500 planten zijn aangevraagd. Een verblijdend blijk voorwaar dat het streven van genoemde afdeeling door het volk al meer wordt gewaardeerd. '«Gravenpolder. Zaterdag j.l. werd alhier een treurige plechtigheid verricht, het was de ter aarde bestelling van het stoffelijk overschot van den eerzamen Krijn Bakker in leven wethouder dezer gemeente, gezwo ren van de watering 's Gravenpolder en lid van het burgerlijk armbestuur. Ah eenige zoon van wijlen den algemeen bekenden en geachten predikant Diniel B-akkpr l ad hij veel invloed in deze gemeente, maar ook om zijn eigen rondborstig en welwillend karakter was hij een man die door allen en niet het minst door de armen werd geacht en bemind. Hoewel hij onversaagd en open voor zijn antirev. beginselen uitkwam, was hij voor ieder die met hem omging even wel willend, voor de armen was hij een vader. Moeilijk is in deze gemeente een man aan te wijzen zóó algemeen bemind: zijn dood wordt door voor- en tegenstander betreurd. Zondag avond is bij den kleermaker P. Burgmeijer in de Beursstraat te Vlissingen brand ontstaan, die echter door de onmid- delijk aangebrachte hulp van de bemanning van het loodswezen spoedig werd gebluscht, zoodat door de inmiddels aangerukte brand spuiten weinig dienst behoefde te worden bewezen. De pokziekte breidt zich te Vlissingen uit. De eigenaar van het Hotel Welling ton» is gisteren aangetast en heden naar het voor besmettelijke ziekten bestemd lokaal vervoerd. De heer Tutein Nolthe- nius, burgemeester van Vlissingen, die iri genoemd hotel reeds van af zijne komst logeert, heeft thans in het Grand Hotel des Bains zijn intrek genomen. Gedurende de maand Januari vervoerde de Stoomvaart Maatschappij «Zeeland» 4915 passagii rs en 2619 ion stukgoederen, na melijk per dagdienst, van Londen naar Vlissingen 263 pa sagiers en 49 ton, van Vlissingen naar Londen 700 pass giers en 404 ton. Per nachtdienstvan Londen naar Vlisiingen 1966 passagiers en 258 ton van Vlissingen naar Londen 1986 passagiers en 1908 ton tegen 4572 passagiers en 2039 ton stukgoederen in Januai i 1888. in ,1e maand Februari II. werden 3602 passagiers en 3437 ton stukgoederen overgebracht, te weten per dagdienstvan Londen naar Vli singen 248 passagiers en 191 ton. Van Vlissingen naar Londen 446 passagiers en 501 ton. Per nachtdienstvan Londen naar Vlissingen 1594 passagiers en 689 tonvan N lissingen naar Londen 1314 passagiers en 2056 ton. In Februari 1888 werden 3685 passagiers en 2636 ton stukgoederen ver scheept. Militairen Tehuizen. Onze toekom stige miliciens, lichting 1889, moge., herin nerd z\jn aan het bestaan van militairen tehuizen in hunne garnizoensplaatsen. Deze tehuizen hebben aanspraak cp aller wanr- deering. De jongste verslagen van den Nedeilandschen Militairen Bond getuigen 't wederom. Wij kunnen niet alle verslagen opnemen. Wij deelen slechts mede wat er van Vlis singen gezegd wo. dt. Do opkomst was, vooral van de lichting 1887, verblijdend, en de winter 1887/88 ver schafte in den regelzeer gezellige avonden, die op gezette dagen waren gewijd aan een voudige voordrachten door de jongelieden zeiven, of beantwoording van uit eene daar toe geplaatste bus getrokken vragen. Deze bijeenkomsten werden zeer bevorderd door de medewerking van eenige onderofficieren, van wie een de leiding gewoonlijk op zich nam. Dat ook onder de officieren een mede werker werd gevonden, wat hier tot dusver nimmer was voorgekomen, was een hoogst verblijdend verschijnsel en zeer bevorderlijk aan de belangen door den Bond voorgestaan De verjaardagen van Z. M. den Koning en van Prinses Wilhelmina werden, evenals de gedenkdag van Neêrlands verlossing van de Fransche overheersching, recht feestelijk gevierd met toespraken, voordrachten en het onthaal der militairen. Vooral had laatstbe doelde feestviering een schitterend succes- ongeveer 70 manschappen waren bestendig bijeen, behalve verscheidene die slechts kor- Jen tijd vertoefden. De gewone winteravond-voordrachten wer den geregeld om de 14 dagen gehouden, met uitzondering van de maanden November en December, waarin verhindering ontstond, zoo van de zijde der militairen door dienst, als van die der sprekers, of door andere omstandig heden, wat echter slechts van tijdelfiken aard was. De bijbellezingen, op Zondagavond, werden onafgebroken voortgezet onder leiding van onzen Secretaris. De opkomst was daarbij bevredigend, doch ongelijk. Soms kwamen er 5 a 6, soms 20 en meer manschappen - in den regel 10 a 12. De lichting 1888 schijnt over het algemeen minder op te komen dan de vorige. Toch komen er verscheidenen geregeld in het Te huis, onder de trouwe bezoekers mogen met blijdschap geteld worden een viertal onder officieren, terwijl wij het genoegen mochten smaken, dat ook nu weder bij de jongste aan stelling van 10 miliciens tot korporaal, daar onder 6 waren die geregeld in het Tehuis komen. Recht aangenaam was het de belangstelling te mogen wekken onder de militairen zeiven in de oprichting van Tehuizen in Indië. De fourier W. heeft zich wel willen belasten met het oprichten eener vereeniging, die door kleine bijdragen van 10 cent per maand deze zaak wil steunenhij getroost zich gaarne de opofferingen die door deze bemoeiingen van hem worden gevorderd. De 15e algemeene vergadering van den «Nederlandschen Militaire i Bond» zul Don derdag 4 April te 10 uur in het militai ren Tehuis te Utrecht gehoud, n worden. De voorstellen zijn Wat kan door de af- deelingen worden gedaan tot vermeerdering van haar geldelijke inkomsten Wat kan door den Militairen Bond in 't algemeen worden gedaan om het bezoek in de mili tairen Tehuizen te bevorderen Vrije bespreking van de werkzaamheden en vruch ten der Tehuizen. Een soldaat ran het garnizoen te Grave stal van zijn kapitein f200. 2 hor loges, enz., waarmede hij naar Nijmegen ging om zich daar met z(jn beminde bij gelegenheid van het carnavalsfeest, eers dapper te vermaken. Thans beweent de man in de cachot zijn misdaad. Dezer dagen is te Lichtenvoorde af gebrand liet kasteel Harreveld (laatst tot klooster ingericht.) In den patriottentijd was de eigenares eu bewoonster een vurig aanhangster van het Huis van Oranje He't was Jonkvrouwe Johmna Magdalena Ca- tharina Judith van Dorth. Er bestaat na melijk nog een afscheidsbrief van haar, den 21 Nov. 1799 door haar ge.-chreven aan den burgemeester C. C. Sturnpff te Aalten, eenige uren voor de aan haar te Winters wijk voltrokken doodstraf door den kogel, waartoe zij volgens vonnis van den krijgs raad dd. 2 Nov. 1799 eroordeeld was, omdat zij tijdens een reis van Groenloo naar l ichtenvoorde «oproerige gezegden had geuit» tegen het toenmalig bewind en de partij der patriotten als niede de wijl zij gereden had in een met oranje versierd rijtuig en de oranjevlag op haar kasteel Harreveld had uitgestoken, ter ge legenheid van een inval in Gelderland tot herstelling van liet Oranje gezag. Wij achtten deze geschiedkundige herin nering uit den «vrijheidlievende!!» Franschen tijd noodig opdat niet met het kasteel ook de loein der vroegere bewoonster onver diend in rook opga. De brief der jonk vrouw is kort geleden door mevr. dewed. Marschot te Aalten aan het museum van oudheden te Arnhem afgestaan. Bij een photograaf te Hiliersum meldde zich dezer dagen een vrouwije aan, met verzoek van een zeer verbleekte photographie op glas nieuwe afbeeldingen te willen maken. De photograaf gaf te kennen dat het hem onmogelijk was, daar de lijnen van het gelaat niet meer zichtbaar waren. Den voir genden dag meld Ie het vrouwtje zich weder aan. «Nu zou meneer de potografie dan toch de petretjes wel kunnen maken, want zo had een paspoort medegebracht, waarop zen geheele signalement voorkwam.» Jongelieden to Boksum hebben een ouden wegwerker, die van eer borrel hield, een glas jenever gegeven, gemengd met nicotine uit een tabakspijp. De oude man, die in èèn teug het glas ledigde, stierf wei nige uren daarna aan vergiftiging door ni cotine, gelijk uit het geneeskundig onder zoek bleek. De zaak wordt vervolgd. Een jongentje te Zwolle bleef met zjjn schortje aan een pol met kokend water haken en wierp die om. Het bekwam zulke ernstige brandwonden, dat het aan de ge volgen is overleden. - Uit Brussel wordt gemeld, dat de commissie van toezicht op de cellulaire ge vangenis te Leuven een voorstel heeft ge daan om Léon Pelt zer, den bekenden moor denaar van den advocaat Bernays in vrijheid te doen stellen, in verband met de nieuwe wet op de voorwaardelijke vrijlating. Peltzer werd in 1882 ter dood veroordeeld, welke straf in levenslange gevangenis is veranderd, zoodat hij thans ongeveer 7 jaren in den kerker heeft doorgebracht en dat wel cel lulair, wat gelijk staat met 10 jaren ge wone gevangenisstraf. De kroon van de nieuwe Keizerin van Chiria is thans gereed. Zij bestaat uit drie deelen een gouden onderstel, een kap van Siberisch sabelbont), met een vermili- oen-kleurigen rand en versierd met snoeren van verscheidene h' nderden parel», en ten laatste een bundel veeren van de goudla- kensche fazant. Twintig kunstenaars hebben geruiinen tijd dagelijks in het paleis aan de kroon gewerkt. AAABESTEDIW Dinsdag 19 Maart. Goes, voor Burgorl. armbest. tarwe- en kropbrood, rund- en kalfsvleesch over April, Meien Juni. Biljetten met 'topschrift „Be steding Burgerl. Armbestuur" te bezorgen Dinsdag voor 4 uur bij dhr J. M. Kakebeeke. Zaterdag 30 Maart. Wolfertsdijk, 160 M3. onderhoudsgrint, waarvan te leveren vrij voor den wal aau het Wolfertsdyksehe veer 80 M*. tusschen 20 April en 10 Mei; en 80 Ms. tusschen 10 Mei en 1 Juni. Inl. dhr. G. de Jager. Donderdag 4 April. Middelburg, 10 uur in de Abdij namens Gedep. Staten, herstellingen aan de wegen Oostburg-Zuidzande en Walsoorden-Hulst in 2 perceelon. Biljetten voor 3 April 3 uur. Het bestek ligt ter lezing op de Pro v. Griffie, bij den hoofd-ingenieur te Middelburg; en Terneuzen, Oostburg, Zuidzando, Hulst en Hontenisse. Inl.de opzichters Mulder te Bres- kens en Rijke te Terneuzen. IfrGEZOMHW STURRKX. Buiten verantwoordelijkheid der RedactieJ Mijnheer de Redacteur Heden werden door de christelijke zang vereeniging onder directie van den heer D. Mulder, voor eenige vrienden, ten voor deele van de christelijke school alhier, eenige zangstukken uitgevoerd. De belangstelling overtrof onze verwachting. Het daartoe ingerichte schoollokaal was geheel bezet. Vooral met het oog op het doel, was ons dat te aangenamer. De aanwezigen bewe-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 2