AFLOOP VERK00P1NGEN enz. BRIEFWISSELING. MARKTBERICHTEN. vel in een vergadering van het Parlement Ie vraag uitgelokt worden naar het aandeel lat de advocaat van de Times in deze zaak iad, want die advocaat is regeeringsamb- enaar. En 't is te vreezen dat de Regeering ;een zijde zal spinnen bij deze lersche kwesties. De Times komt hoe langer hoe meer in ien hoek te staan, doch de leren gaan vooruit in sympathie; en als bij de dezer dagen te houden vei kiezingen deze ten gunste der candidaten van Gladstone uitvallen, is het niet onwaarschijnlijk, dat het Engelsche volk kaachtig zal aandringen op ontbinding van het Parlement. Bij de vorige Kamer ontbinding viel Gladstone nu zou wel kans op het tegendeel zijn, en Salisbury vallen kunnen. In elk geval is door de geschie denis van de jongste dagen bewezen dat de Times niet verstandig deed met te ver geten de oude waarheid die zich aangordt beroeme zich niet als die zich losmaakt, en dat wie een kuil graaft voor ten ander, er zelve in valt» De staatkunde is een wonderlijk ding. Ze is vol verrassingen. Onlangs toen Kou langer in Parijs gekozen was, scheen zijn triumf zeker en de val der republiek ge wis. En het ministerie dat men «bijeen- scharrelde» werd spottend tentoonstelhngs ministerie genoemd, en scheen voor enkele dagen aan l.et bewind te zijn. Maar dit ministerie is zoo flink en krachtig op getreden, dat het allerwege sympathie vindt, en slaagt in zijn plannen. Onder die plannen schijnt ook te behoo- ren fnuiking van de boulangistische oproe rige bewegingen. De Vaderlandersbond, waarvan Boulatiger de baas is, zal niet uit de handen van het gerecht blijven, en in de gister gehouden zitting der Kamer is aan de regeering machtiging verleend tot het, zoo noodig, vei volgen van Kamerleden. Boulan- ger lacht er mee. Mij vervolgen I riep hij, naar men zegt, uitdes te beter. Hij wacht van zijn martelaarschap niet dan voordeel voor zijn streven, en bespoediging van den val der Republiek. Maar 't kan zeker wel eens ander uitloopen. Beets zong eens: «Ik heb geen meelij met zoo'n would-be ^liefhebberijmar telaar Ik welhet ijdle kruis der eer zucht weegt zoo zwaar Zou Boulanger dit ook niet ondervinden 15 Maart '89. De berichten uit het Loo van gisteren luidden minder gunstig. De nacht was on rustig; de chronische kwaal kwelde den Koning meer, waarom Z. M. zich minder opgewekt gevoelde. Bij de Maandag te Brululsse gehou den verkiezing voor een lid van den Raad werden 159 stemmen uitgebragt, waarvan de heer D. van den Berg Dz. er 84 ver wierf, zoodat deze als lid van den Raad gekozen is. Op den heer C. Bolier waren 24 en op den lieer Lemson 9 stemmen uit gebracht, terwijl de overige over verschil lende verdeeld waren. En te Scherpenisse is tot lid van den gemeenteraad, vacature D. Bolier, gekozen de heer C. D. Bolier, burgemeester, met 68 van de 106 geldige stemmen, Verder waren uitgebracht op de heeren 3. Faasse 8, C. v. d. Velde 8, Q. Hage en C. v. Dalen elk 7 stemmen, terwijl de overige stemmen over verschillende personen verdeeld waren. Volgens ministerieel besluit mogen op de normaalscholen, wier voorbereidende klasse 't volgende jaar wordt opgeheven, geen leerlingen van 13 jaar worden toe gelaten. De Gemeenteraad van Ierseke hield Don derdagavond 14 Maart, te 6 uren eene open bare vergadering. Afwezig de heer van der Burglit. Voorz. de Burgemeester. De notulen der vorige verg. worden zon der aanmerkingen goedgekeurd. Eenige ingekomen Staats- en Prov. bla den worden voor kennisgeving aangenomen. Verder is ingekomen le eene kennisg. dat de rijksbijdrage in de kosten van het lageronderwijs over 1888 bedraagt f3071,40 waarvan f239.10 nog moet ontvangen wor den. 2e. van den lieer H. Snijder alhier, kennisgeving dat hij zijne benoeming tot gem. opzichter onder dankbetuiging aan neemt. 3e. van Ged. Staten de onlangs door den Raad herziene politie-verordening en verordening op de persoonlijke diensten, beide met eene nota van aanmerkingen, ie, hoe gegrond, meerendeels van onderge schikt belang zijn. Tot leden van het stembureau voor de verkiezing op 20 Maart van een lid der Prov. Stat. worden gekozen de heeren J. Sandee er, J. Sinke. Nu komen in behandeling de bedenkingen van Ged. St. tegen de beide genoemde ver ordeningen. De daarop door B. en W. voorgestelde wijzigingen worden allen zonder discussie inet algemeene stemmen aangeno men met uitzondering van de beide vol gende. le. In plaats van de door Ged. St. gewraakte voorziening in het vaste corps der brandweer stellen B. en W. voor: de mannelijke ingezetenen van 20 jaar te laten loten, de aankomenden 10 jaar te laten dienen en ze daarna voor goed te ontslaan. Tu'schentijds openvallende plaatsen worden elk jaar door loting aangevuld, en de in vallenden moeten weer 10 jaar dienen. De heer Sinke vond 10 jaar te veel, voor al tegenover zoovelen, die geheel vrijloten en dan nooit dienst behoeven te doen. De voorzitter wijst er op, dat in vele plaatsen de aanlotenden tot hun 50e jaar moeten lungeeren, terwijl tegenover eene beslissing door het lot ieder even na slaat. De heer Sauer heeft een an Ier bezwaar. Hij vreest dat men om de 10 jaar tijde lijk met een geheel onbekwaam corps zal moeten werken. De voorzitter vreest daar niet voor, omdat er vele mutatiën zullen zijn. Hei voorstel wordt mei 5 tegen 1 stem aangenomen. 2. Handhaving der openbare orde (bij watersnood en oproer). B. en W. meenen liet best in de moeielijkheid door de af keuring der voorgestelde maatregelen ont staan, te voorzien door de handhaving aan de vaste brandweer op te dragen. De heer Sinke oppert het geval, dat er brand en oproer tegelijk is. De Voorz., hoewel dit volstrekt niet on mogelijk achtend, meent dat men bij oproer toch militaire macht moet te hulp roepen. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. De agenda is hiermede afgehandeld. De heer Sinke vraagt of het waar, is dat sommige gemeenteambtenaren in geen 3 maanden tractement ontvangen hebben. Het antwoord luidt bevestigend, doch er zullen maatregelen beraamd worden om in de behoefte te voorzien, zoo noodig door eene tijdelijke geldleening, Hierna wordt de vergadering gesloten. KERK- EX SCIIOOLNIEUWS. Ned. Ger. Kerk. Te Vlissingen is door den kerkeraad het volgende achttal geformeerd, waaruit Maan dag avond a. s. een viertal zal gekozen wordenvan Lummel te Waarder; van der Velden te BuitenpostWoudstra te Maas sluisRingnalda te Harmeien .Westerbeek van Eerten te Mijdrecht: Wiackel te Ou dewater van Schelven te Dieren Feringa te Klundert. Ned. Herv. Kerk. De commissie van toezicht op kerke lijke goederen te Goes heeft tot kerkvoogd gekozen den heer. W. Cense aldaar. RECHTSZAKEN. Op Vrijdag, 29 Maart e. k. ten 9Vï uur zal ter openbare terechtzitting te Middelburg terecht staan W. O., 25 jaar, adsistent jop het post en telegraafkantoor te Ierseke, geboren te Bruinisse, thans aldaar in hechtenis ter zake van verduistering van gelden- (Zie ver der de Zeeuw van 4 Maart 1889.) In deze zaak zijn van wege het O. M- 17 getuigen gedagvarrd. Op denzelfden datum om elf uur zal de zaak van J. C. T. 52 jaar, koopman, ge boren en wonende te Middelburg, thans aldaar in hechtenis, behandeld worden. In deze zaak zyn van wege het O. M. 10 getuigen gedagvaard. En eveneens op denzelfden datum om twee uur P. S. 27 j., zeeman wonende te Middelburg, en thans in hechtenis aldaar. In deze zaak zijn van wege het O. M. 15 getuigen gedagvaard. Arrondisssement-Rechtbank te Middelburg. Heden Vrijdag zijn verooideeld E. B de T. 19 j,, arbeider Waterland kerkje, en W. V. 50 j., koopman Krabben- dijke, beiden wegens diefstal veroordeeld, de lste tot 14 d. gev., en de 2e tot f 10 b. s. 5 d. h., en ider in de kosten, terwjjl C. B. 23 j., arbeider, kruiningen, beklaagd van meineed, is vrijgesproken. INMENGDE BEK1CIITEN. Heden (Vrijdag) werd door een fami lielid en den poliebeambte Buurman van 's Heer Arendskerke uit de gevangenis te Gorincliem gehaald, het aldaar voor een jaar geboren kind, dat dusver verzorgd werd door de veroordeelde moeder K. van der Plassehe. De Verzorging en opvoeding vaa het kind zal ten koste van het armbestuur te 's Heer Arendskerke worden toevertrouwd aan de moeder van de veroordeelde. MerkwaardigVan de 11 lotelingen te Arnemuiden voor de nationale mililie lichting 1889 waren niet minder dan 5 getrouwd en 3 reeds vader. Te Ellewoutsdijk heeft aan den west- havendam eene oeverafschuiving plaats gehad bij den kop, zooals verleden jaar. De lengte bedraagt. 6Ü M. en de breedte on geveer 30 M. Tholen. Door Ingelanden van de drie groote polders van Oud-Vosmeer, Oud- Vosmeer, Kerke en Hikke is heden met algemeene stemmen besloten tot het ma ken van spuiwerken voor de zeesluis van laatst genoemden polder. Het bestuur werd gemachtigd de uitroeiing voor te bereiden en de gelden daarvoor beuoodigd op te nemen. Woensdagochtend te half 7 was half Haarlem in rep en roer. De groote klok in de Grootekerktoren sloeg alsot er brand was de klokluiders aan de andere kerken nainen het signaal over, en spoedig zag men schutters, brandmeesters en spuitgasten met de spuiten door de siad trekken, zonder dat echter iemand wist te zeggen waar het gevaar dreigde. Brand brand klonk het, «en waar is de brand vroeg men links en rechts, maar hei antwoord op die vraag werd niet gegeven. Na een goed half uur, werd alles opgehelderd. Brand was er niet, maar de klok in den Groote kerktoren had alle perken van beleefdheid uit het oog verloren als een beschonken mensch was zij door de pal heengegleden en daarna als een razende blijven doorslaan. Om aan de verwarring een einde te maken, was men genoodzaakt de Damiaten te doen luiden. Zonder dat er brand was, hadden de spuitgasten intusschen hun loon verdiend, en d it werd uitbetaald ook, en velen die niet wisten, dat het orn half 7 al dag was, hebben dit nu eens kunnen zien. Volgens men- schenheugenis is dit nu de tweede maal, dat de klok zoo iets durft uithalen. Men meldt uit Leiden aan de j\. R. Cl In het orgaan der sociaal-democraten par ty Recht voor allen van den 28en Februa ri jl. komt een artikel voor, meldende dat in het café Walhalla te 's Gravenhage was tentoongesteld een bijvoegsel van het Leidsch Dagblad behelzende een artikel over Z. M. den Koning, bestemdom bij on verhoopt overlijden van Z. M. openbaar gemaakt te worden. Aangezien dat bijvoegsel in de drukkerij van genoemd blad moest ontvreemd zjjn, zoo is daarvan by de poli tie aangifte gedaan, l.et gevolg waarvan is geweest dat werkelijk een dergelijk nog onuitgegeven bijvoegsel in genoemd café aan den wand hangende werd bevonden, hetwelk door den polilie-inspecteur uit Leiden in beslag genomen is. Daarna volgde een onderzoek naar den dader, welk onderzoek uit den aard der zaak niet een van de gemakkelijkste was. Toch mocht het der politie Dinsdag gelukken twee werklieden van het Leidscht Dagblad te ontdekken, die vermoed worden het feit bedreven te hebben Een stelde het ont vreemdde in het|bezit van den te Leiden wo nenden sociaal-democraat Pierlot, die het op zijne beurt naar 's Gravenhage zond. De daders zijn aangehoudenen ter beschik king van den officier van justitie te 's Gra venhage gesteld. Middel tegen kalverziekte. Als een koe aan kalfziekte liggen blijft, neme men 5 hectogram versche gist vermengd met 4 liter lauw water welke hoeveelheid eens wordt ingegeven, met het gevolg dat dïkoe bin nen 24 uren staan zal. Wel wordt hierdoor eenige benauwdheid veroorzaakt, maar dit hindert niets. Woensdag werd te Nisse aanbesteed de wederopbouw van het door brand vernielde woonhuis en de landbouwschuur, eigenaar de heer C, van Boven te Nieuwer-Amstel. Daartoe werd ingeschreven door de heeren P. Staal te Hansweert voor f7895, A. Jansen te Nisse voor f7325, C. van Maris te idem voor f 7025, D. van Maris te Kapelle voor f 7009, F. W. Schfjf Sr. te Ovezand voor f7000, A. Marteijn te Ierseke voor f6920, F. W. Schijf Jr. te Ovezand voor f 6575, P. Dronkers te Kapelle voor f 6450, Mden Hollander te Kruiningen voor f6299, Johs. Engelbert te 's Heerenhoek voor f 6*280 en D. van Sabben te Kruiningen voor f 6254. Aan den laatsten inschrijver is het werk gegund. M. C. BURGERLIJKE STAND. Van 13 15 Maart'89. GOES. GetrouwdBarend de Hond 21 j. jm. met Jacoba Johanna Roose 21 j. jd. Geboren: Hubrecht z. v. Forrendinus Catharinus Schouwenhui'g en Agatha Osse- waarde Cornelis z. v. Johannes Cornelis de Beste en Jannetje Sinke Arnout z. v. Johannes de Dren en Janna Klap. (Van 14 en 15 Maart 1889. MIDDELBURG. Ondertrouwd J. A.Schoe jm. 27 j. met H. M. Mervel jd. 24 j. Getrouwd H. A. Caals j. m. 25. met C. J. Scheijbelei jd. 21 j.< C. Hageman jm. 20j. met C. P. M. Minnaard jd. 25 j. Bevallen A.Heuseveldt geb.'! van der Weel d. E. W. Verhulst geb. Bouwense d. M. M. Hengstmengel geb. Dirriks d. A. Vogel geb. Vreeke d. M. C. Voeg- ler geb. Slothouwer z. Overleder A. H. Steenmetz 66 j. d. M. Blauwer 75,j. vrouw van C. J. Casteleijn* Eenige leden der znnav-ereenising Har monie te Knbbendvjke pretesteeren tegen het praedieaat christelijk door Q. N. aan genoemde verpenigincr gegeven- Hun stok ligt te hunner beschikking. Tot wegneming van misverstand dient dat Q. N. enX. dezelfde persoon zijn. LAATSTE BFRTCHTF.N. Viertal hij de Ned. Herv. Kerk te Mid- (Tolhurg M. van Rngteren Alten" toBussem H H. ^ar.Tor te VGirdingpn M. Griener te Hirderwiik. en O Hattinck te Apeldoorn. De Staatscourant bevat," de Statuten dor kerkelijke honwvereeniging der Geref. Gemeente tp Goes. Als bestuurders treden op O. Groene- wegen ,T. do Kok. A. Okkee T van der Weele. D. Vereeke. D. Melse en *.T. S. Bedot. AANBESTEDING Maandag 18 Maart. Goes, voorhet Gasthuis win kei brood, rund en kalfsvleoaeh over Anril. Mei 'en Juni. Tn- sch rif vin nabil iet ten met het omschrift ..Be steding Gasthuis'- te bezorgen Maandag "voor 12 uur bij dhr. La Mott.he. Dinsdag 19 Maart. Goes, voor Burgerl. armbest. tarwe- en kropbrood, rund- en kalfsvleesch over April, Mei en Juni. Biljetten met 't opschrift „Be steding Burgerl. Armbestuur" te bezorgen Dinsdag voor 4 uur bü dhr J. M. Kakebeeke. Middelburg 14 Maart '89. De aanvoeren waren heden ruim, doch de omzet niet groot, doordien er slechts aan la gere prijzen plaatsing was, waarvoor niet algemeen werd afgegeven. Tarwe in puike soort tot f 6.75 te plaatsen, goede en mindere f 6.60 a f 6.25. Rogge niet ter markt. Wintergerst f 4.75 a f 5. Zomer- gerst f 4 a f 4.25. Haver zonder aanvoer. Paardenboonen f 5.75 a f 6. Platteboonen f 6 a f6.25. Bruineboonen f12 a f 13.50. Witte- boonen f8 a f 10.50. Kookerwten f8.75. Zaai- soort f 7.75, mestingerwten f7, Kanariezaad f 7.50. Zomerzaad f 12. Boter f 1.— a f 1.20 per Kilo. Eieren f2.80 per 100 stuks. VLISSINGEN, 15 Maart 1889. Boter f 1,35 a f 1,25 de Kilo. Eieren f3,20 af 3,40 de 104 stuks. ZIERIKZEE, 14 Maart 1889. Boter. Hoogste koers 70, laagste koers 60 cent per 5 ons. Kipeieren hoogste koers 0,75 laagste koers f 0,65 per 25 stuks. ADVERTENTIEN. Psalm 372. |j Heden hoopt onze geliefde Vader K. WIELE MAKER zijn rosten Terjaardag te gedenken. Zijn dankbare Kinderen Behuwd- en Kleinkinderen. i s Koudekerke, 15 Maart 1819. Haden ontsliep zrcht en kalm, na een langdurig doch geduldig ljjden, in onzen Heer en 1 leiland, ons geliefd eenig dochtertje HENDKIKACHRISTINA, in den jeugdigen leeftijd van ruim 11 jaar. Dat haar leven Christus was, en haat ster ven gewin lenigt onze smart. Vu aller naam L. KORSTANJE Dz. Goes, 15 Maart 1889. Onzen dmik aan allen, die blijken van* belangstelling gaven, by het -smartelijk verlies van ons geliefd zoontje JAN WILLEM. P. MELIS Pz. en Vrouw, Serooskerke, Maart 89.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 2