NIEUWSBL AD VOOR ZEELAND. t CHRISTELIJK- HISTORISCH B. M. DEN BOER. 1889. No. 70, Donderdag 14 Maart Derde Jaargang VERSCHIJNT elken MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. EN F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES; De uitspraak der meerderheid. ZE Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,02s UITGAVE VAN G. M. Kleinkerk, te Goes van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regeh 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Voor de verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten in het district Goes op Woensdag 20 Maart a.s. bevelen wij den kiezers met den meesten aandrang aan den heer die, naar wij vast vertrouwen, een flink, degelijk en practisch lid der provinciale staten zal zijn. De meerderheid heeft niet altijd gelyk. Deze waarheid sta voorop, als wij ons zetten om den belangstellenden lezer meê te deelen wat geschied is. De provinciale staten vergaderden gisteren ter behandeling, en natuurlijk ter aanne ming, van het rapport der commissie omtrent de te wjjzigen kiestabel, zooals zij door den minister, volgens art. 4 van het reglement onzer provinciale staten, ook aan de staten van Zeeland ter overweging was aangeboden. Wij zeggennatuurlijk werd het rapport aangenomenwant de staten zjjn in hun meerderheid liberaal. En aangezien de liberalen weten, dat de wijziging dier kiestabel oorzaak kan zijn, dat de pro vinciale staten anti-liberaal worden, en dus ook de liberale heeren Six en Moolenburgh, die voor Zeeland in de le kamer zitten, in dat geval hun zetel voor anti-liberalen zullen moeten ruimen, hebben zij tal van zoogenaamde provinciale belangen uit het stof opgerakeld en den minister voor de voeten geworpen. Als ware het afgesproken, hebben ook de Zeeuwsche liberalen, in navolging van en in overeenstemming met hunne collega's in de andere provinciën beslist, dat er van de door onze wettige regeering voorgestelde wijziging der kiestabel voor de provinciale staten niets deugt. Zij hebben geen oog voor het feit dat de meerderheid ook in Zeeland wars is van hunne opgedrongen theorieëndat de meerderheid in Zeeland tegen het libera lisme partij koosen dat tot een goede regeering de thans bestaande toestand van tweeheid onmogelijk is. Zij hebben geen oog voor het recht jder 250 duizend nieuwe kiezers in den lande, om te kiezen voor de eerste kamer zooals zij het voor de tweede kamer reeds deden. Geen oog voor het landsbelang dat voor een regeering die vooruit wil, overeenstem ming tusschen beide takken der volksver tegenwoordiging vordert. Geen oog voor de noodzakelijkheid dat kiezers die bij stem ming voor de 2e kamer bij elkaar behooren, ook bij elkander behooren, waar het ver kiezingen voor de provinciale staten geldt. Zij hebben geen oog zelfs voor de door henzelven meermalen aangewezen leemten in de oude wet van 1852 op de samen stelling der provinciale staten. Geen oog voor het niet te loochenen feit dat de wagen van staat stil staat door de tegenwerkende kracht (dommekracht) eener eerste kamer, wier samenstelling nog dagteekent uit den tijd der oude censuskiezersen voor de belachelijke partijdaad, door heerschzucht en zucht tot zelfbehoud ingegeven, om de door hen zeiven in het leren geroepen nieuwe kiezers alleen te machtigen een tweede kamer te helpen kiezen met welke alleen, zonder medewerking eener gelijkgezinde eerste kamer, elke regeeringsdaad in de gewenschte richting, naar den wensch en de bede der meerderheid onmogelijk is. Geen oog zelfs voor de mogelijkheid, dat het kiezersvolk, om welke reden dan ook, toch nog de voorkeur geven kan aan libe rale zorg en voorlichting en de samenstel ling der eerste kamer nog blijven kan zooals zij nu is. Daardoor ook geen oog voor het mogelijke feit wat hunne partij tevens zedelijk versterken zou dat hunne meer derheid dan in stee van een gestolene, zooals zij nu is, een rechtvaardige, een eer lijke meerderheid zou zijn. Ook Zeelands liberalen in de provinciale staten hadden geen oog voor dat alles, voor recht zoomin als voor waarheid. Met geheele wegwerping zelfs van haar schoonen naam de liberale het eenige wat haar nog overbleef uit de goede dagen van 1848, heeft de partij van mr. C. J. Fokker het onverdroten, zonder eenigen schijn zelfs van schaamte, uitgesproken dat zij voortaan voor niets meer oog heeft, dan voor zich zeiven. Partybelang boven alles En in haar zucht om de geheele zaak op de lange baan te schuiven, door lang te dralen en te teuten, te talmen en te treuzelen, wilde zij bij monde van een paar Middelburgsche en Zierikzeesche liberalen en den heer v. Deinse zelfs zoo ver gaan, dat zij ook nog het door haar verdedigde provinciaal belang voor onbepaalden tijd aan 's ministers aandacht wilde onttrekken. Zes liberalen hadden den moed tot het zingen van dit «liedje van verlangen» te manen, en de zaak te willen verwijzen naar de verschillende afdeeüngen. Dan kon men daar, wat de heeren al lang reeds wisten, wisten vóór zij aan den arbeid togen, op zqn doode gemak nog eens onderzoeken. Het waren de heeren Fokker, Heyse en Bolle uit Zierikzee, Van Teylingen en Snouck Hurgronje uit Middelburg en v. Deinse. Den anderen ging dit evenwel te ver. Voor het voorstel v. Deinse deinsde de meer derheid dan toch nog terug. En zoo ging de zaak door. Van een leien dakje, ook ondanks het verzoenende voorstel Huvers, dat aan de bezwaren der liberale heeren tegemoet kwam, door splitsing van Goes, Oostburg en Hontenisse aan de orde te stel len. In 't rapport was door de minderheid betoogd dat de voorgestelde wijziging dei- provinciale kiesdistricten een provinciaal en een landsbelang was. De meerderheid had dit ontkend en meende dat juist de provin ciale belangen er door werden geschaad. Nu wilde de heer Huvers eene poging wagen om met vasthouding van het beginsel in het regeerings-voorstelj uitgedrukt de meer derheid en de minderheid tot elkander te brengen. Zoo in éen provincie dan toch zeker is in Zeeland veel voor de tegenwoor dige indeeling te zeggen, wijl deze in over eenstemming is met de aardrijkskundige gesteldheid. Schier alle argumenten sloeg de heer Huvers den liberalen uit de hand met een voorstel tot splitsing van de districten Goes, in 2 deelen, Tholen en Goes. Hontenisse in 2 deelen, Hontenisse en Kap^le. Oostburg in 2 deelen Oostburg en T -rneuzen. De voorsteller lichtte zijn voorstel beknop- telijk toe, wijl het door de regeering aan genomen beginsel hierbij werd vastgehouden en de voor de 2e kamer bestaande kiesdi stricten wel gesplitst maar niet gewijzigd werden hij betoogde dat daardoor tegemoet gekomen werd aan de meerderheid der Commissie die vooral de aandacht had ge vestigd op de gemeenschap van belangen bij Staten verkiezingen, en de bezwaren van het moeielijke verkeer tusschen dezelfde ge deelten van een district daardoor nu verval len waren, en de natuurlijke ligging door het voorstel werd geëerbiedigd. De liberalen zaten met dit voorstel eigenlijk verlegen. Toch mocht het niet baten, want na heftige bestrijding door de heeren Fokker enHeijse, en nó breedvoerige verdediging dooi den voorsteller, daarin krachtig bijgestaan door Jhr. mr. Pompe van Meerdervoort, verklaarden de liberalen ook van dit voorstel niets te willen weten. Schijnbaar waren de liberalen op een dergelijk voorstel niet voorbereid en de fel heid waarmede ze het bestreden, toonde maar al te zeer dat het hun een streep door de rekening was. Want wat bleek nu dat bij al het geroep van provinciale belan gen, moeilijk verkeer, lokale vertegenwoor diging enz., zjj toch niet genegen waren met het regeeringsvoorstel mede te gaan, ook al waren alle bezwaren weggenomen. Tholen zou wegens de splitsing een afzon derlijk kiesdistrict worden: maar de beide liberale afgevaardigden van daa>-, die dat ook wenschten, stemden tegen. Het dis trict Sluis zou slechts veranderen in naam en district Oostburg wordende liberale afgevaardigden van daar zouden zij nu als een eenig man voor het voorstel stemmen Misgeraden I Hoe vurig tij het behoud van hun district ook verlangden, niet op een wijze waarbij het beginsel der regeering gehuldigd werd. Zij liberalen meenden dat men alios maar bij 't oude moest laten, 't was al zoolang goedgegaan. Zoo conservatief mogelijk. Wij nemen het voorstel Huvers, dat slechts door zeven leden, allen anti-liberalen, gesteund werd, in zijn geheel over: „De Staten van Zeeland, kennis genomen hebbende van de missive van Zijne Excellentie den minister van bin nenlandsche zaken dd. 12 Febr. 1889 L». A. afd. BB (wijziging provinciale kiesdistricten) met daarbij behoorende tabel A, bedoeld in de wet van 5 November 1852 (S t b 1. no. 197) benevens nota van toelichting; overwegende dat het uit een oogpunt van provinciaal belang wenschelijk voorkomt, dat zoeveel mogelijk hij de indeeling der provin cie in districten voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten, de verdeeling in distric ten geldende voor de verkiezing van leden van de 2e kamer der staten-generaal wordt ge volgd, omdat daardoor het overleg wordt be vorderd en dus ieder deel tot zijn rechtkomt; overwegende dat de bijzondere ligging van de provincie Zeeland het echter wenschelijk doet voorkomen dat de districten Goes, Hon tenisse en Oostburg worden gesplitst besluiten I. aan zijn Excellentie den minister van binnenlandsche zaken in overweging te geven, de districten Goes, Hontenisse en Oost burg te splitsen gelijk op nevensgaanden staat is aangegeven II. aan Zijne Exellentie den minister van binnenlandsche zaken in ieder geval dit voor stel ter kennisneming toe te zenden. De bijgaande staat geeft de volgende distric ten aan le district Goes. Getal te kiezen leden 6. Het district omvatGoes, Arnemuiden, Colijnsplaat, 's Gravenpolder, 's Heer Abts- kerke, 'sHeer Arendskerke, Heinkenszand, Cats, Kattendijke. Kloetinge, Cortgene, We- meldinge, Wissenkerke en Wolfaartsdijk; 2e district Tholen. Getal te kiezen le den 4. Het district omvat: Tholen, Sint Annaland, St. Maartensdijk, Oud Vosmeer, St. Philipsland, Poortvliet, Scherpenisse en Stavenisse 3e district Hontenisse. Getal te kiezen leden 5. Het district omvat: Hontenisse, Boschkapelie, Clinge, Grauw en Langendam. Hengstdijk, Hulst, St. Jansteen, Koewacht, Ossenisse, Overslag, Stoppeldijk en Zuiddorpe; 4e district Kapel le. Getal te kiezen leden 5. Het district omvatKapelle, Baar land, Borssele, Driewegen, Ellewoutsdijk, 's Heerenhoek, Hoedekenskerke, Kruiningen, Krabbendijke, Nisse, Oudelande, Ovezandej' Rilland-Bath, Schore, Ierseke, en Waarde. 5e district Oos tburg. Getal te kiezen leden 6; Het district omvatOostburg, Cad- zand, Retranchement, Zuidzande, Sluis, Aar denburg, Eede, St. Kruis, Waterlandkerkje, IJzendijke, Breskens, Groede, Nieuwvliet, Schoondijke. Hoofdplaat en Biervliet. 6e district Terneuzen. Getal te kie zen leden 4. Het district omvat Terneu zen, Hoek, Fhiiippine, Westdorpe, Zaamslag Sas van Gent en Axel." Kon het gemakkelijker, kon het j billijker, kon het eenvoudiger? Als de liberalen dan zoo hoog opgaven /an provinciale belangen, wat was dan geschikter ter tegemoetkoming aan hun wensch, dan deze indeeling? Immers kon Tolen een afzonderlijk dis trict worden, dan konden de Toolsche kie zers voor hun Toolsche polderbelangen Toolsche verdedigers afvaardigen, eu zoo kon men don ook te Kapelle, te Terneuzen, te Oostburg en te Hontenisse doen. Altijd verondersteld dat zulks ook bjj de nieuwe indeeling niet mogelijk ware ge weest. Zij hebben dit echter niet gewild, en lieten den heer Huvers met de heeren Pompe, Moes, Oggel, Lucasse, Fruijtier, Thomaes en Yv'alter alleen staan. Er waren drie anti-liberalen de hh. Hollestelle, en v. d. Beke Callenfels en v. Waesbergh en Jans sen", afwezig. Er wordt beweerd dat de provinciale staten in ons land buiten hun boekje gin gen, door over dergelijke ondergeschikte dingen en vragen dagen en weken aaneen te «.denken», te delibeeren en te stemmen dat zij slechts over liet beginsel hadden behooren uitspraak te doen. Wij achten ons niet bevoegd daarover een oordeel uit te spreken. Maar een bedrijf als dat der liberalen gisteren in de Abdij vergaderd, is ongehoord. Die nog gedroomd had van onpartijdige behandeling toen hij jhr. Pompe in de commissie zag kiezen, zal nu wel voor goed van zijn al te blind vertrouwen in deze heeren genezen zijn. Van al wat de minderheid (Pompe en v. Waesberghe) in het rapport had in het midden gebracht, bleek in der liberalen oog niets van eenige beduidenis te zjjn. Zij overstemden al de argumenten van jhr. Pompe met de macht hunner aan partijbelang gebonden meerder heid. Wij danken onze vrienden voor hun

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 1