Ill 111 sche Boot CHRISTELIJK- NIEUWSBL AD HISTORISCH VOOR ZEELAND. helde. B. M. DEN BOER. llil voet, te Goes. e Stoomtjalk 1889. No. 69. Dinsdag 12 Maart Derde Jaargang. r A NGE N: BEKKERS, or Wandelstok- Parapluies, oges er in, deren Armbanden DE JONGE, C 36, VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTEATIEN: GEMENGDE BERICHTEN. liEDR- EASCHOOLA1EUWS. SMEDE IByVEfmEiM, ir geschikt voor W i e 1- GOES. Horloger. baar bij den heer AAT MIDDELBURG. Dol 4, Prachtig blank Spek leider. Reuzel 30, beste Selder. "Worst 40 en 45, 675, Witte Suiker 276, 6, 24, Bruine 22, Pruimen ozijnen 15, Grove Rijst ;0, 35 en 40, Komijne 15, euwe Zoutevisch 20 en en 25, Waschkristal 7, ne Zeep 14, Soda 3, Stijf- iote "Vijgen 10, Schijtjes >5, beste Tarwebloem 7 jruine en witte Boonen wten 12. Capucijners 17, utte 12, beste Gort 10, op. Lampolie 35, Patent- 55 Boterolie 55 ct. de kaarsen 225, Zweedsche Vonkvrije 6, Peekoffie ismeer 12 doozen 10 ct. f 8 ct. Straatberm?, Bor- Zeemen en grooteDwei- rooten voorraad BEHANG- RANDEN. Goedkoop LIERS RABAT. ES naar ROTTERDAM art 's morg. 5.u. JTTERDAM naar GOES Maart 'smorg. 3.u. ES naar ROTTERDAM Maart 'smorg. 8,u. ROTTERDAM rart 's midd. 12,30 u. te Rotterdam bij den DE LANGE, op 'tlla- M. BOUWMAN. J. BOS, Directie. Rotterdam Nieuwe akkenbrug. nm 7,30 7,50 10,30 11- 6,— 6,20 2,45 3,05 12,30 12,50 u. m. u. m. 12,30 3,45 1,- 4.15 Woensd. en Zat. ELKEN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,026 UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regeh 50 cent, iedere regel meer 40 cent. Voor de verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten in het district Goes op Woensdag 20 Maart a.s. bevelen wij den kiezers met den meesten aandrang aan den heer Een vraag aan de wagenmakers. Hoe zoudt gij den vakgenoot noemen, die een sjees maakte waarvan het eene wiel vooruit draait en het andere naar achteren Een kunstenaar! Een grappenmaker! Een dwaas Gjj hebt gelijk. Ik zou meenen dat hij het alle drie was. Twee wielen aan eenzelfder. wagen zoo te maken dat het eene vooruit en het andere tegelijk achteruit kan draaien 't is inderdaad kunstig 't is grappig. Maar 'tis ook dwaas! Want geen onzer landbouwers of rijtuigverhuurders zal zulk een sjees willen koopen. Zij kunnen haar niet gebruiken. Uw vakgenoot blijft er mee zitten. Maar op dezelfde potsierlijke manier rijdt tegenwoordig onze wagen van staat. De toestand is nu zoo, dat door de uit breiding van het kiesrecht een nieuwe meer derheid onder de burgers is gekomen, en een nieuwe meerderheid in de tweede kamer, waaruit de nieuwe regeering is voortgeko men. Dit is het wiel dat vooruit draait. Maar nu heeft men, vierkant in strijd met de omwenteling, waartoe men zelf heeft medegewerkt, de provinciale staten en de eerste kamer laten voortbestaan, zooals zjj onder de oude kiezers waren in het leven geroepenmet een meerderheid die nog dagteekent uit den vervlogen tijd, toen men in plaats van 350 duizend, slechts 100 duizend kiezers aan het woord liet, en dus niet op trad als tolk der geheele natie. En dit nu is het wiel dat achteruit draait. Dat door deze wonderlijke samenstelling de wagen van staat niet vooruitkomt, o men behoeft nog niet eens wagenmaker of landbouwer te zijn, om dit te begrijpen. Met wat thans aan de provinciale staten in overweging gegeven werd, wil de nieuwe regeering trachten het wiel, dat achteruil draait, er uit te nemen, en het zoo te ma ken, dat het voortaan evenals het andere wiel, vooruit draait. Mij dunkt, daar moest eigenlijk niemand tegen zijn. En toch ziet men thaDS niemand minder dan de vooruitstrevende partij in ons vader land en in onze provincie zich tegen dien maatregel verzetten. 't Klinkt ongeloofelqk, en toch is het zooDe vooruitstrevende partij in onze dagen gaat liefst uit rijden in het wagentje met zijn twee ongelijke wielen. En hoe meer achteruit hoe liever. Maar de partij, die men partij van den achteruitgang scheldt, koos vooruit tot haar wachtwoord. v Antirevolutionairen en Sociaal-De mocraten. De anti-revolutionairen hebben Domela Nieuwenhuis in de Kamer gebracht. Zoo werd voorleden jaar op luiden toon op en onder den katheder georakeld. Tegenspraak baatte niet; het was zoo. O schandelijk monsterverbond 1 Nu heeft de heer Domela Nieuwenhuis bijkans een jaar in de Kamer gezeten en nu verhaalt hij den lande zijne bevinding. Zijn hoofdaanval is steeds, na de liberalen op de «clericalen.» Nu dunkt ons van tweeën een of de Schoterlander afgevaardigde is de onnoo- zelste der onnoozelen op parlementair ge bied, dat hij de «.clericalen», aan wie hij zijn zetel dankt, zoo meedoogenloos ten toonstelt, of de orakels die het geheim van zijn verkiezing zoo secuur wisten te verra den, hebben zich voorbijgepraat en, om een woord van vader Hellebroek te gebruiken, wat slechts een wenseh huns harten was, aangezien voor een feit dat zoo klaar was als de middag. (N. Pro v. Gron.) 11 Maart '89. Omtrent de candidatuur den Boer verneemt men dat de gezamentlijke anti revolutionaire kiesvereenigingen op Zuid Beveland den heer B. M. den Boer candi- daat gesteld hebben met 154 stemmen. Voorts waren uitgebracht op de heeren J. Oele Hz. te Kapelle 20 stemmen; M. de Jonge Jz. 6 en J. Donner 1. De kiesvereeniging «Noord Beveland» stelde eveneens met algemeer.e stemmen den heer B. M. den Boer. In de Kiesvereeniging te Goes werden nog enkele namen genoemd van geschikte oandidaten, zoowel op Zuid- als op Noord- Beveland doch het kwam de kiesvereeni ging wenschelijk voor thans den heer den Boer te candideeren. TWEEDE KAMER. De Kamer behandelde de wetsontwerpen lo. tot wijziging va i den accijns op bieren en azijnen, waarvan het hoofddoel is ver- booging van de afschrijving, 2o. tot verhoo ging van invoerrecht op den azijn. Eerstgenoemd ontwerp is zonder stemming aangenomen, terwijl de Minister op het be toog van den heer Zaaijer verklaarde, onge neigd te zijn het invoerrecht op vreemde bieren te verlagen, aangezien het geen volksvoedingsartikel is, en de inlandsche bieren wel een kleine bescherming verdienen. Bij het tweede ontwerp werd een amen dement van de heeren Zaaijer en Mees, tot terugbrenging van het invoerrecht op 3 gul den, toegelicht in anti-protectionistischen zin, (dat wil zeggen tegen bescherming vóór vrijhandel), maar door den Minister bestre den, omdat hier van billijke compensatie van de fabrikanten sprake is. Het amendement werd verworpen met 45 tegen 38 stemmen, (rechterzijde tegen linker) en het ontwerp aangenomen met 65 tegen 14 stemmen. Het wetsontwerp tot verplaatsing der meisjesgevangenis van Amersfoort naarMont- foort is aangenomen met 62 tegen 9 stemm. Bij het ontwerp betreffende den bierac cijns kondigde de heer Schepel aan het initiatief te zullen nemen tot een voorstel ter afschaffing en vermindering van som mige accijnzen, als de minister daarmede niet spoedig kwam. Tot toelating van den heer Mutsaers is besloten. Ter behandeling zijn aan de orde gesteld de interpellatie Seyffart en de wetsont werpen betrekkelijk de reiskosten der Ka merleden en den fabriekarbeid, nadat op voorstel van dhr. Van Alphen met 46 tegen 23 stemmen besloten was de eerstvolgende zitting op 19 Maart te houden, met het oog op de werkzaamheden der Staten en op de omstandigheid, dat in den treurigen toestand, waarin het Land verkeert, geen groote zaken aanhangig kunnen gemaakt worden. De heer Van Kerkwijk heeft een inter pellatie aangekondigd over de opheffing van het consulaat in Perzie. De heer Domela Nieuwenhuis interpel leerde den minister van Justitie over de jongste anti- socialistische ongeregelheden te Leiden. Hij beweerde dat de politie niet haar plicht had gedaan. De Minister gaf een breede toelichting van de feiten, daarbij constateerende, dat de politie zonder aanzien van persoon haar plicht bad gedaan tegenover de afkeurens waardige en zelfs strafbare feiten, welke echter verontschuldiging vinden in het feit, dat onder de bestaande omstandigheden het Koninklijk Huis ernstig gegriefd wordt door artikelen in een blad welks colporteurs de eigenlijke aanrichters zijn der wanor delijkheden. De heer Domela hield vol zijn beschul digingen legen de Leidsche politie, waarop de heer herdjjk, die zware taak der politie erkennende, echter den Minister dringend verzocht de juistheid der beweringen ern stig te onderzoeken en naar bevind van zaken te handelen, wat de Minister stellig beloofde, verklarende niet te zullen nalaten de politiehoofden tot hun plicht te brengen. Daarmede is de interpellatie afgeloopen. Door de commissie van 5 leden uit de prov. staten van Zeeland, tot onderzoek van bet voorstel der regeering over eene nieuwe indeeling der provincie in kiesdi stricten met de daarmede in verband staande wijziging van het getal leden, is een rapport aan de staten uitgebracht, waarvan de conclusie is le. vermeerdering van het getal leden der staten wordt van weinig belang geacht; de noodzakelijkheid van vermeerdering wordt niet ingezien en blijkt niet uit de iu de nota verstrekte inlichting. 2e. de minderheid acht die vermeerdering evenwel wenschelijk. 3e. de gewijzigde verhouding der be volkingscijfers van de 6 bestaande hoofd kiesdistricten kan tot eene wijziging leiden van het aantal afgevaardigden in 3 van die 6 districten 4e wijziging van de kiesdistricten zelve wordt daardoor echter niet noodzakelijk. 5e naar het gevoelen van een lid der minderheid is in 's lands en daarom ook in het provinciaal belang wijziging dier districten noodzakelijk, opdat hunne grenzen voortaan zooveel mogelijk samenvallen met die van de kiesdistricten voor de tweede kamerhet andere lid der minderheid acht door de voorgenomen wijziging het provinci aal belang niet in die mate miskend of verwaarloosd, dat daarom het doen samen vallen, zooveel mogelijk, van de grenzen der kiesdistricten voor de staten met die voor de tweede kamer verwerpelijk zou zijn of achterwege zou moeten blijven. 6e. de meerderheid is van oordeel, dat met het provinciaal belang in de eerste plaats moet rekening gehouden worden bij de verdeeling der provincie in kiesdistricten ler vai voor de provinciale staten, en dat het pro vinciaal belang wel verre van gebaat, zeer zou worden geschaad door de voorgenomen indeeling, daar deze veel minder waarborgen voor eene goede keus aanbiedt dan de tegen woordige indeeling, welke als door de natuur is aangegeven 7e. het verzoek van «Burgerplicht» t# Terneuzen om tot splitsing van het 5e district in 2 hoofdkiesdistricten (de kantons Ter Neuzen en Hulst) te adviseeren, meent de commissie niet te moeten ondersteunen 8e. de meerderheid acht de bezwaren tegen vereeniging van het kanton Ter Neuzen met het 4e district volkomen gegrond en ondersteunt derhalve het dienaangaande door «Burgerplicht» gedaan verzoek, evenals de bezwaarschriften uit Tholen en St. Filips- land, gericht tegen vereeniging met Noord- Beveland, een deel van Zuid-Beveland en een deel van Walcheren. Ten slotte meent de commissie niet on opgemerkt te mogen laten, dat de regeering de voorbereiding tot dusver geheel buiten de gedep. staten om heeft behandeld. Ver gelijking van den nu gevolgden weg met dien welke vroeger is gevolgd blijkens het in den aanhef van dit verslag voorkomend overzicht, doet zien dat in 1851 en 1852 meer dan thans is prijs gesteld op het oor deel van de gedep colleges. Ook heeft het de sandacht getrokken dat de staten gehoord worden niet over een voorloopig ontwerp van wet in zjjn geheel, maar over de tabel en staathet is thans onbekend, hoe de overgang eventueel van den bestaanden naar den nieuwen toestand zal plaats hebben. In de wet van 5 November 1852 (Stbl no 197) voorzagen de artt. 4 en 5 hierin. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Moercapelle Dr. J. W. F. Go- bius du Sart te Nieuw en St. Joosland. Bedankt voor Vlissingen door N. M. de Ligt te Reeoen voor Biervliet en St. Philipsland door C. J. Six Dijkstra te Doeveren. Mejuffrouw Y. J. Meynes te Goes staat op de voordracht voor hoofd eener bewaar school te Leeuwarden. Te Ritthem is tot onderwijzeres in de handwerken benoemd aan de openb. school Mej. M. C. HollebrandsCanbier. M. C. In de maand Februari werd de Bijz. School te Goes bezocht door 177 leer lingen, waarvan 137 geen enkelen schooltijd verzuimden 32 leerlingen verzuimden min der dan 10 schooltijden en bij 8 beliep het verzuim van 11 tot 20 schooltijden. In het geheel bedroeg het schoolverzuim in deze maand 2,1 pet. tegen 2 pet. in Februari 1888. -- In de gemeente Rilland-Bath is eene onderafdeeling var) den Militairenbond opge richt. Het bestuur bestaat uit de heeren J. Vogel Cz. P. Ruster, Johs. van Boven en J. Rejjnhout. Het aantal leden bedraagt 15. Krniningen. Als een bijzonderheid kan ik u melden dat bij den landbouwer J. van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 1