Overzicht van Verkoopingen. deze verwachting niet beschaamd en is hij later op bijzondere wijze met Bismarck bevriend geworden. 4 Maart '89. De toestand des Konings is in de laatste dagen onveranderd gebleven. Door gedeputeerde staten van Zeeland «ijn aan de leden der provinciale staten verzonden de stukken betrekkelijk het ver zoek tot calamiteus verklaring van den Thomaes polder. Aan het slot van hun verslag te dezer zake zeggen ged. staten dat zij onder de bestaande omstandigheden meenen te moeten aannemendat het behoud van den Tho- maespolder zeer in het belang is van andeie polders, wier besturen en ingelanden trou wens zich daarvan overtuigd houden dat onderscheiden belangen daarbij betrokken zijnen dat sr derhalve termen bestaan, tot calamiteus verklaring. De verkiezing te Dordrecht, vacature v. Osenbrugge, is bepaald op Dinsdag '20 Maartherstemming op Dinsdag 9 April. Kruiningen. In de Vrij lagavond gehou den gemeenteraadszitting is tot ontvanger dér gemeente benoemd de heer J. H. O. Dominicus. Bruinisse. De antirevolutionaire kiesver- eeniging stelde tot candidaat voor den ge meenteraad vacature Wouter v. d. Berg, den heer D. v. d. Berg Dz. Senior. Middelburg, Zooals wij reeds per bulletin te Middelburg, Vlissingen en Goes mee deelden, heeft de gemeenteraad besloten tot verkoop van het geheele handelsterrein langs het kanaal van Walcheren aan de firma Kakebeeke voor f5000. Tevens is ingekomen een adres van den heer Joh. Boudewjjnse, fabrikant in gloei lampen en handelaar in electrische toestellen alhier, om concessie voor den tjjd van 50 jaar tot het aanleggen van electrische ge leidingen binnen deze stad, onder aanbod om op enkele pleinen een electrische ver lichting aan te brengen, zonder gevaar voor de gemeente, en die van zonsondergang tot des nachts 12 uur te laten branden, en voorts om daar, waar de geleidingen zich uitstrekken en door de gemeente in hare gebouwen en straten electrische verlichting wordt verlangd, dit te leveren tegen den prjjs van 574 cent de stère. Binnen 5 jaren verbindt hij zich met de inrichting gereed te zijn. KËltK- J:\M liOOL\llJ WS. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Zevenbergen door Ds. D J. Karres te Bruinisse. De volgende dames zijn te Breda geslaagd voor de acte nuttige handwerken A. C. Deurloo en J. Schilleman van Oud- Vosmeer E. M. C. Calkert van Yzendijke M. W. P. Bakker van Rilland-BathL. H. van Puffelen van Middelburg, J. P. Cappon en W. J. Boer van Goes H. J. Kerpestein en J. P. Kostense van Ttiolen, C. van 't Hof van Brouwershaven, en voor de fraaie J. P. W. Schmidt van Middelburg. RECHTSZAKEN. Bjj bevelschrift der Arrondissements-Recht- bank te Middelburg d.d. 1 Maart 1889 is W. O., 27 j., adsi'tent op het post- en telegraafkantoor te Ierseke, geboren te Brui nisse, thans alhier in hechtenis naar de openbare terechtzetting dier rechtbank ver wezen, ter zake dat hij als adsistent op het post en telegraafkantoor te Ierseke o. a. belast met de ontvangst van de gestorte geldelijke bedragen voor postwissel en verrekening pakketten. Ie. op 7 December 1888 heeft ontvan gen van A. M. van de Reepe een bedrag van 1119,10 in voldoening voor een post wissel aan Bujjze en van Mervenee te Zie- rikzee, en ria aanvankelijk dat hedrag alzoo te hebben geboekt op het 58e blad sub no 488 in het register no. 13 uitsluitend be stemd tot de controle van de administratie, daarna het cijfer 1 geplaatst op de plaats der honderdtallen opzettelijk heeft wegge- krabt en zoodoende f 100 minder heeft ver antwoord en dat bedrag opzettelijk heeft verduisterd. 2e. op 18 Dec. 1888 heeft ont vangen van J. Gebraad een bedrag van f 60 voor een postwissel voor August Maschmeijer te Amsterdam en na aanvankelijk dat bedrag te hebben geboekt op het 65e blad sub no 556 in het register no 13 voornoemd, daarna het cijfer 6 van het getal 60 opzet telijk heeft weggekrabt en in de plaats daar van heeft gezet het cijfer 3 en zoodoende f 30 minder heeft verantwoord en dat bedrag opzettelijk verduisterd. 3o. op 7 Januari jl. heeft ontvahgen Van van Polje een bedrag van f 140 in voldoening voor een postwissel bestemd voor Kaars Sjjpesteijn te Krommenie, en na aanvankelijk dat bedrag te hebben geboekt op het 78e blad sub 41 in het register No. 13 voornoemd, daarna het cijfer 1 opzettelijk heeft weggekrabt en zoodoende 1100 minder heeft verantwoord en dat bedrag opzettelijk verduisterd. 4e. op 7 Januari jl. heeft ontvangen van Janna Reijnnoudt weduwe van Krie- kaard een bedrag van f 40 in voldoening voor een postwissel bestemd voor Th. Niveler te Dordrecht, en na aanvankelijk dat be drag te hebben geboekt op het 79e blad sub. No. 49 in het register No. 13 voor noemd daarna het cijfer 4 op/ettelijk heeft weggekrabd en in de plaats daarvan gezet het cijfer 1 en zoodoende f 30 minder heeft verantwoord en dat bedrag opzettelijk verduisterd. 5e. en November, December en Januari jl. voor verrekening pakketten heeft ont vangen van M. de Jonge f 1,55, van A. J. van Noppen f 5,455, van D. Spruit 1 9,50 tan Mevrouw van Embden, Aridries geb Lans f3,25 en van Mevrouw van Selm* t 2.45, welke gelden door hem niet zijn ver antwoord doch opzettelijk verduisterd. Als verdediger is ambtshalve aan den beklaagde toegevoegd Mr. K. W. Brevet advocaat en procureur te Middelburg. «.iEMENGDË BËKECHTEN. Waarde Voor de betrekking van ontvan ger griffier van den polder Waarde heb ben 18 sollicitanten hunne stukken ingediend. Benoemd werd met 9 stemmen de heer II. Dominicus van Kruiningen. üpdeheeren J. Wabeke van Krabbeudijke waren 6 J. N. Elenbaas Kruiningen 7 en van Dam te Kapelle 2 stemmen uitgebracht. De leden der commissie, die zich te Vlissingen vormde met het goede doel om te voorzien in den nood der door het zee drama bij Schouwenbank van hun steun beroofde gezinnen, koos uit hun midden tot voorzitter den heer M. H. de Graaf, pastoor, tot vice-voorzitter den heer J. Spanjaard, tot penningmeester den heer C. R. C. Wi- baut en tot secretaris den heer R. G. v. Nieuwkuijk. De heer Tutein Nolthenius, burgemeester, is, zoo als men weet, eerevoor zitter. In de Vliss. Crt. is een eigenaardig idee geopperd om de commissie te steunenals elk schoolgaand kind aan zijn onderwij zers een cent ter hand stelde, en de on derwijzers wilden de moeite nemen dit geld aan de commissie te Vlissingen over te maken, dan kon er ongemerkt eene be duidende som bij elkaar komen. Indien het denkbeeld in Nederland sympathie mocht verwerven, en de schoolgaande kinderen in geheel Nederland zulk een klein offer brachten, zou de uitkomst verrassend kun nen wezen. M. C. De minister van marine heeft den zeeloods b^j het Nederlandsch loodswezen te Vlissingen A. N. de Landmeter, met ingang van 1 April a. s., wegen' zielsge breken en daardoor ongeschiktheid voor de verdere waarneming van dienst, eervol ontslagen, behoudens aanspraak op pensioen. Er zijn te Vlissingen vier jongens gevat verdacht van den diefstal van het zakje met geld, ontvreemd uit een kleedingstuk van een boer, die een varken liet wegen. Ongeveer zes gulden ontbrak aan het ont vreemde. De knapen hadden, na eerst van het bedrag sigaren en bier te hebben gekocht, de rest in de duinen verborgen, waar het door de politie werd gevonden. Oostburg 2 Maart. Heden werd de koe wachter van den heer Bonte, wiens hof stede Maar.dag verbrandde, gevankelijk van hier naar Middelburg gebracht. Daar hij bij het ontstaan van den brand in den koestal werkzaam was, waar juist de brand begonnen is, vermoedt men, dat genoemde koewachter er meer van weet. De directeur van een der voornaam ste kantoren te Tilburg vermiste voort durend geld uit zijn lessenaar, zonder den dief te kunnen uitvinden. Donderdagmorgen begaf hij zich voor het werkvolk naar de fabriek en verborg zich achter een linnen beschot waarin hij een paar openingen maakte, zoodat hij alles op het kantoor kon waarnemen. Pas stond hij daar of daar kwam een werkman op klompen de fabriek binnen en ging naar een der zolders. Een oogenblik later zag hij den werkman op de kousen naar het kantoor gaan en den h s- senaar openen met een rieutel, dien hij uit een ander lokaal had weggenomen. Daarop nam hij geld uit het geldbakje, sloot den ^essenaar en verliet het kantoor en werd dooi1 den directeur betrapt en weggezonden. In den ouderdom van 87 jaren is te Amsterdam overleden de heer J. H. Gunning, emeritus predikant. Zooals men weet was de overledene de oudste der vier J. 11. Gunnings, van welk viertal voor eenige jaren een photographie aan den Keizer van Duitschland werd aan geboden. Ook van de Duitsche Keizerfamilie bestaat er een dergelijke groep «de vier Wilhelms»; de keizerlijke overgrootvader zit daar met zijn achterkleinzoon op den schoot, terwijl de zoon en de kleinzoon aan zijne zijden geplaatst zijn. Van deze 4 Wilhelms stier ven ten vorigen jare de beide oudsten keizer Wilhelm en keizer Friedrich Wil helm. De derde der Wilhelms is thans keizer. De stoomtram Rijnspoor-Scheveningen te 's Hage heelt tengevolge van het drukke bezoek aan Scheveningen na den jongsten siorm in de afgeloopen maand 18 duizend personen vervoerd tegen 4000 in dezelfde maand van het vorige jaar. Aan een postkantoor in Friesland kwam dezer dagen een man acht spaar bankboekjes voor de rijkspostspaarbank vra gen, ieder a f 800 bestemd voor ieder van zijn 8 kinderen. Er moest daarna nog éen boekje voor hetzelfde bedrag bij voor het verwacht wordende negende kind. Te Vlijmen is een knaapje van 9 jaar dat zich op het ijs waagde, er door gezakt en verdronken. Gok een 41 jarige knaap te 's Hertogenbosch verdronk op die wijze. Te 's Gravendeel viel een arbeider van een met vlas beladen wagen en was onmiddelijk een lijk Te Tilburg zijn twee knapen\an 13 jaar door het broze ijs in een diepen kuil gezakt en verdronken. Een derde, die er mede doorzakte, werd gered. Naar men verneemt zal er in Den Haag een voorloopige samenkomst plaats hebben betreffende het opgericht internationale werk liedencongres. Afgevaardigden uit Engeland, Frankrijk, België, Duitschland en Nederland zullen er aan deelnemen. Zij zijn het werk (zegt de N. R. C.) van de socialistische partij in Duitschland, en heeft ten doel een vereeniging tot stand te brengen tus- schen de in twee partijen gesplitste Fransche socialisten. Door de Duitsche socialisten zullen Bebel en Liebknecht worden af gevaardigd. Aan den Yweg bij Amsterdam is op een particulier erf een mineraalwaterbron ontdekt. De bron wordt door een Amster- damsche firma nader in exploitatie gebracht. Het water overtreft in gehalte dat der Duitsche bronwateren en zal worden op gevangen en in kruiken of flesschen ver voerd. De beroemde «Wonderdokter of Dui velbanner uit de Knijpe», Sjoerd Brouwer, is verleden week overleden. Al oefende hij in de laatste jaren, wegens de strenge bepa lingen tegen onbevoegde uitoefening der geneeskunde, zeer in 't verborgen zijn vak uit, toch werd hij nog dikwijls geraadpleegd, en hadden de kruiden welke hij tegen som mige kwalen verkocht, bij velen een goeden naamzelfs hoorde men dikwijls van vrij ontwikkelde personen, onderscheidene staal tjes vertellen van de genezing door hem te weeggebracht. Dinsdag 5 Maart. Goes op het Slot half 8 voor A. Jacobs door Not. Lansen Croin 2 nieuwe woonhui zen Westerstraat. Inl. dhr. Pelle. Woensdag 6 Maart. Middelburg door Not. de Yos voor mr. Jacobse Boudewijnse curator in een faillis sement manufacturen in het notarishuis. Ook Dinsdag 5 Maart. Goes, in de Prins v. Oranje, door Deurw. Hollmann een vendutie, o. a. notenhouten salon-ameublement, tafels, stoelen, spiegels, schilderijen, kachals, bedden, g]as- en aarde werk, winkelgoederen, bascule, winkelwaren, gemaakte kleedingstukken en damesmantels, tweeloops-achterlaadgeweer, melkgeit enz. Wolfertsdijk, 9 uur, door Not. Pilaar voor mr. W. F. K. Lenshoek op de hofstede van Verschuure, een inspano. a. 8 werkpaarden, 2 jonge, 15 melkkoeien, 7 vaarzen, 2 ossen, 9 kalveren, 3 zeugen met biggen, 2 loopvar kens, 70 kippen,2 waleploegen, 4Zeeuwsche ploegen, 7 eggen, 2 rolblokken, molbord enz., 2 geeselsteenen met paard, slijpsteen met bak, huisraad o.a. kachel, tafel, stoelen, bedden. Donderdag 7 Maart. Driewcge, 10 uur, door A. v. Boven aan zijn stal, 4 kalfkoeien, 2 vare kooien, 4 2j., 3 lj. en 1 3j. vaarzen, 2 drachtige zeugen, 2 mestputloopers, tafel, sleper, trog, hok, droogrek, 2 deuren enz. Inl. dhr. Pelle. Helnkenszand, 10 uur door Not. de Ronde Bresser, lo. bij de kerk afbraak en nieuwe planken, waaronder breede mestplanken en dorschvloerdeelen, een boerenwagentje, le- moenkar, mangel wortels, stroo en 1000 bos kanthooi. 2o. in de herberg bij Vermeule, meubelen als kabinet, linnenkasten, bureau, 2 veeren bedden met toebehooren, 2 kastklok- ken en arbeidersgereedschap. Vrijdag 8 Maart. Vlissingen, 10 uur door Not. Pieterse, het casco van het schip „Dione" en den invent. Hoedekenskerke, 10 uur, aan den steiger, voorspruit, door Not. Lansen Croinlo. een hoefje 1410 c.A. met schuur, tuin en boom gaard. 2o. 61,47 A. tiendvrij bouwland. Daai na op het hoefje 2 zwarte merriepaar- den, 4 baatgevende melkkoe, geit, menwa- gen, huifwagen, ploeg, 4 eggen, rolblok, sleepbord, sleepegge, windmolen, snymolen, hooi, stroo, mest. 1 lV2"jarige °s> '2 lamdra- gende geiten. Maandag 11 Maart. Kwadendaimne, half 11, voor F. v. Tiggelen door Not. Pilaar, 3 2jarige runderen, een l'/J- vaars, 3 eenjarige, 3 schapen, loopvarkens, 2 drachtige zeugen, mest, moesmaker, lbuu bos dekriet, eikenh. kast, kastklok, pendule. Krabbeudijke, bij D Maas 11 uur door deurw. Hollmann, kabinet, kastklok, tafels, spiegels enz. Dinsdag 12 Maart. Goes, 7 uur, in de Prins van Oranje, voor D. Korstanje een winkelhuis aan het Groene Weidje C 183, in huur bij P. Sleutel, en een woonhuis, Oostsingel E 37b in huur by Potter. IVi.i yOMH V STUvKËV Mijnheer de Redacteur! In uw nr. van Vrijdagavond kwam een Ingezonden Stuk voor onderteekend letters W. J. J. K. en waarin, met het talent van den welbekenden schrijver, geprotesteerd wordt tegen uwe bewering, in een der vorige nrs. uitgesproken, dat Calvijn de geestelijke Vader van alle ware protestan ten zou zijn. Het is in vele opzichten niet geraden met uw geachten opponent van meeDing te verschillen, maar toch meen ik met be scheidenheid tegen de wederspraak te moe ten opkomen. En ik meen dit te mogen doen in de hoop dat dhr. K. zal toegeven dat hij over het hoofd zag, dat in een politiek blad en niet in een kerkeljjken over een politieke en niet een kerkelijke zaak Calvijn in dezen zin werd besproken. En nu had ik dikwijls gehoord en gelezen dat ons Va derland, en Schotland, en Zwitserland, en Arneriea aan het Calvinisme hun vrijheden te danken hebben. Dit is zóó dikwijls uit gesproken dat ik meende het was vast waar 1 Maar ziedaar de heer K. spreekt het beslist en fier tegen. Wat is nu de waarheid 'l Daar schoot mij M. de R. in de gedach ten dat Ds. J. P. Hasebroek een Rchoon stuk heeft geschreven over den 300 jarigen sterfdag van Calvijn, te lezen in «Dicht en Ondicht» dl. 2 bladz. 79 v. v. Daar deelt ds. H. de toespraak mede door ZEerw. in de Schotsche kerk 27 Mei 1864 gehouden. Daarin zeide de, toch ook door den heer K. beminde, redenaarHoe het zij, het feit is daar, en zal niet licht door iemand worden ontkend. Nederland heeft Luther vereerd en liefgehadmaai het heelt zich aan Calvijn onderworpen. Calvijn is de gees telijke patriarch van Nederland. Onze Heer nam eens een penning, en vroegWiens is dit beeld Des keizers. Geef dan den keizer, wat des keizers, en Gode dat Gods is. Ik neem het kostelijk metaal waaruit ons Christelijk Volkskarakter is gevormd. Ik vraag welk beeld dat metaal vertoont Het antwoord is: Calvijns. Geef dan Calvijn, wat Calvijns, en Gode wat Gods is.» Men ziet ds. Hasebroek nam den kring niet eng. Zou hij een ruimer blik gehad hebben, dan uw geachte opponent b(j het schrijven zijner regelen? Als ik dan bovendien opsla den bundel Voor driehonderd jaren 15731574, vind ik daar een schoon opstel van Dr. Brons veld over Jan Arentszoon, waarin met ge tuigenissen van Bakhuizen van den Brink en Dr. Acquoy wordt aangetoond dat het Calvinisme beantwoordde aan de godsdiens tige behoeften en het denkend verstand van het meest krachtig deel der natie. In dienzelfden bundel staat een schoon opstel van U A. van Toorenerbergen over «de(n) overgang van Prins Wdleni van Oranje tot de Hervormde kerk». Daarin kernen bladz. 26 de schoone en uit die pen merkwaardige regelen voor«dit (in heldere en krachtige trekken geteekend) Calvinisme, dit echt Hervormde levensbe ginsel, dat door Calvijn het levendigst ge- kend, eu aan het licht gebracht was, dat in Frankrjjk, Zwitserland, Schotland, en de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 2