KERK- ENSCHOOLNIEUWS. RECHTSZAKEN. GEMENGDE BERICHTEN. brieven van dien geestigen schrijver «Aan een vriend te Jeruzalem» in de Bazuin leest men: Het liberalisme hechtte zijn school aan de natie. Inderdaad, zóó is het 1 Niet de natie was aan de neutrale gods- dienstlooze school gehechtmaar men hechtte die school aan de natie. O. 1 Maart '89 De toestand des Konings was heden aanmerkelijk kalmer. Z. M. had langer geslapen dan vorige nachten. De aanvallen van pijn waren minder hevig en herhaalden zich ook niet zoo vaak. De algemeene toe stand blijft echter zorgwekkend, en Z. M. gebruikt nog altijd veel te weinig voedsel. Ellemeet. Gekozen tot lid van den ge meenteraad onze burgemeester de heer A. v. d. Weijde. Men schrijft ons: Is de openbare school eene secte-school der modernen? Menigmaal is het ons kwalijk genomen, als we van de openbare school spreken als van eene school, die uitsluitend (in d; meeste streken van ons land) aan de mo dernen ten goede komt. Maar wat ge beurt er nu in Goes? Daar treedt de Pro testantenbond op met drie moderne candi- daten voor het kiescollegie der Hervormde kerk. Om deze aan te bevelen, zond zij eene uitvoerige circulaire en door wie is die circulaire onderteekend? Door twee hoofden van openbare scholen en door den arrondissementsschoolopziener. Als er nu weer gesproken wordt van eene secte-school der modernen, aan wie dan de schuld? Op 14 Maart zal er eene tweede ver gadering van de Vereeniging voor de anti revolutionaire pers in het Militair Tehuis te Utrecht worden gehouden. Het Rijkstelegraafkantoor te Goes ver zond in de maand Februari 833 telegram men, ontving 732. overgenomen en verder geseind werden 746, totaal 2311. Het telephoonkantoor te Wolfertsdijk ontving 31, verzond 16samen 47 telegrammen. Dat te 's Gravenpolder ontving 20, verzond 32, samen 52. Dat te Hoedekenskerke ontving 15, verzond 21samen 36. Waarde. In de Donderdag gehoudene gemeenteraadsvergadering welke door zes leden werd bijgewoond omdat het zevende lid A. Harthoorn wegens ziekte verhinderd was de vergadering bij te wonen, is met 5 van de zes stemmen tot secretaris be noemd de heer Jakob Wabeke van Krabbendijke. Middelburg. In de raadsvergadering op morgen Zaterdag des namiddags ten 1 ure, worden onderstaande zaken behandeld Ingekomen stukken. Reclame inkomstenbelasting 1888. Voorstel van Burg. en Weth. tot het nemen van een door Ged. Staten goed te keuren besluit tot het treffen eener rege ling met Serooskerke omtrent het leggen van buizen ten behoeve der duinwaterleiding, geheel overeenkomstig de concept over eenkomst in de vergadering van 30 Januari overgelegd. Adviezen van Burg. en Weths. en de Commissie van financiën aangaande het adres J. H. C. Kakebeeke Gz. om het han- delsterrein der gemeente langs het kanaal door Walcheren beoosten de zwemschool te mogen koopen. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Nisse door H. J. Hul- scher te Reeuwjjk. Beroepen te Zaamslag dr. J. F. F. Gobius du Sart te Nieuw- en St. Joosland. Chr. Ger. Kerk. Bedankt voor Oosterend (Texel) door K. B. v. Diemen te Bodegraven. Benoemd tot hulponderwijzer aan de Nederl. Herv. Diaconieschool te Aagtekerke de heer J. W. Robijns te Haarlem. Goes. Uitslag van de stemming voor di ie gemachtigden in het kiescollegie alhier. Ingekomen 212 stembiljetten van onwaarde 4, geldige stemmen 208. Volstrekte meer derheid 105. Gekozen de orthodoxe candi- daten de hh. A. J. Visser met 132, T. A. v. d. Hel met 131 en E. Sloover. met 128 stemmen. De heeren H. J. Roskes, J. C. Adriaanse en Joh Linse, candidaten van den protestantenbond, bekwamen resp. 78, 72 en 66 stemmen. Goes. Eene der vrouwelijke weezen, mej. Wilhelmina Josina Boer, verkreeg heden op het examen te Breda acte nuttige handwerken. Ook slaagde mej. Pieternella Cappon voor nuttige en fraaie handwerken. Het onrecht hersteld. Te Nijmegen bestaat een bloeiende chris telijke normaalschool, opgericht door mr. V. d. Brugghen, oud-minister van binn. zaken. Toch richtte minister Six, neef van min v. d. Brugggen naast deze bloeiende christelijke inrichting nog een staats kweek school op. Thans is b(j den directeur dezer kweekschool officieel bericht ontvangen, dat die inrichting met 1 September e. k zal worden opgeheven en alsdan nog overblij vende leerlingen over de andere kweek scholen verdeeld moeten worden. In Recht voor Allen leest men: «Op het verzoek der afdeeling St. Anna Parochie van den Bond voor Alg. Stemrecht aan kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk, om het kerkgebouw te mogen gebruiken voor eene openbare vergadering, waar onze partij genoot Domela Nieuwei.huis het woord zal voeren, hebben de stemgerechtigde lidmaten, kerkvoogden gemachtigd, dit verzoek in te willigen. «Wat veranderen de tijden! Aan den zelfden Domela Nieuwenhuis, die afscheid nam van de kerk, omdat daar geen plaats was voor zijn hervormingsideeën, aan den gesmaden «boef» van Utrecht, moest eerst een plaats in de Kamer en zal thans een gestoelte in de kerk worden afgestaan, om diezelfde denkbeelden den volke te ver kondigen I Inderdaad, een teeken des tijds!» Al de dorpen op het Bildt zijn sinds ja ren her vacant, daar wegens gebrek aan kerkelijke en pastorale fondsen geen predi kant te verkrijgen is. Sinds meer dan 20 jaren is de hervorm de gemeente te St. Anna Parochie vacant. In zake de ongeregeldheden te Scha- gen deed de rechtbank te Alkmaar uitspraak. De meeste beklaagden werden overeenkom stig den eisch van het O. M. gestraft; enkele, voor wie vrijspraak was gevorderd, werden veroordeeld, anderen kregen minder dan de officier van justitie verlangde. In het geheel werden vrijgesproken 4 personen; veroordeeld tot geldboete van f 15 a f 20, subsidiair 810 dagen, 2 per sonen; tot 14 dagen gevangenisstraf 4 per- so.en; tot 13 maanden 6 personen; tot 8 maanden 1 persoon. Bij bevelschrift der Arrondissements rechtbank te Middelburg van 27 Februari 1882 is P. Soud 26 j., zeeman, geboren te Meppel, wonende te Middelburg, thans in hechtenis alhier verwezen naar de open bare terechtzitting dier rechtbank. Als verdediger is ambsthalve aan den verdachte toegevoegd Mr. C. Lucasse advo- kaat en procureur te Middelburg. Bij bevelschrift der Arrondissements rechtbank te Middelburg van 26 Februari 1882 is J G. T., oud 52 jaar, koopman, geboren en wonende te Middelburg, thans in hechtenis alhier verwezen naar de open bare terechtzitting dier rechtbank. Als verdediger is ambtshalve aan den verdachte toegevoegd Mr. F. M. C. Koksma advokaat en procureur te Middelburg. Arrondisssement-Rechlbank te Middelburg. Heden Vrijdag, zijn veroordeeld wegens diefstal: S. D. d. B., 63 j., arbeidster, hvr. van F. O., IJzendijke, tot 2 m., en A. N., 17 j., arbeider, 's Gravenpolder, tot 6 m. gev.; bedelarij: A. M., 61 j., hvr. van M. S., Rilland-Bath, tot 3 d. h. beleediging van een ambte naar: J. K., 42 j., arbeider, Clinge tot 7 d. gev., en mishandeling: J. v. I„ 67 j., win kelier en W. K., 20 j., boerenknecht, beiden Kruiningen, ieder tot f12 b. s. 10 d. h., en A. B., 36 j., landbouwer Eede, tot f 15 b. s. 10 d. h. Allen in de kosten. Vrijgesproken zijn C. v. t, 36 j., landbouwer Kruiningen, en J. v. d. B., 22 j., C. v. d. K., 23 j., en J. v. d. K.,24j., schippers Goes, allen beklaagd van mishan deling, en J. A. W., 17 j., voermansknecht, Ter Neuzen,, beklaagd van mishandeling van een dier. Neuzen. Van het wrak van het driemast schip Rhine, tot op de waterlijn afgebrand is men bezig het koper der huid en de aanwezige lading ijzer te bergen. Het had 6500 ledige pretroleumvaten, 500 ton ijzer en asphaltpapier geladen. Schip en lading waren "verzekerd, echter zc er laag. Op 6 Maart a. wordt de geborgen inventaris en proviand alhier publiek verkocht. De twee de stuurman is weder op vrije voeten ge steld, op wien verdenking bestond van brandstichting. N. R. C. Terneuzen. Woensdagmorgen had de plechtige begrafenis plaats van wijlen den heer dr. P. D. Buijze. Burgemeester v. Boven, schoonzoon van der. oveiledene, bracht aan de groeve hulde aan de nagedachtenis des overledenen. Er was veel belangstelling. Het station Elburg Epe zal voor taan den naam dragen van «Elburg 01- debroek.» Gisterenmiddag is te Bergen op Zoom een 9jarige knaap onder de stoomtram geraakt, met het ongelukkig gevolg dat hem een der voetjes verbrijzeld werd. Eenige weken geleden hebben in het lokaal van het heilsleger te Beverwijk enkele woestelingen groote verwoestingen aange richt. Zjj stonden daarvoor gisteren terecht. Zij zijn namelijk beklaagd van verstoring eener godsdienstplechtigheid, door geweld dadig overluid geschreeuw, gevloek en getier de banken omver te werpen en daarmee te gooien, heilssoldaten op den grond te werpen en te trappen, lampen uit en stuk te slaan en de glasruiten te verbrijze'en. De be schuldigden hadden 10 getuigen a decharge opgeroepen. Eerst werden de getuigen a charge ge hoord. lo. De burgemeester zegt de heils soldaten gewaarschuwd te hebben, daar het tijdstip (lootjesdag) zeer ongelukkig geko zen was om te vergaderen. 2o. Kapitein Schoch zegt dat de bedoeling was het Evangelie te verkondigen. Hij had den burgemeester om hulp gevraagd. Er vva ren 200 menschen in die zaal waarop de deur gesloten werd, want ondanks het ver zoek was er geen politie buiten. Toen ma joor Hodder en adjudant Rankin met de oefening waren begonnen werd de deur ingetrapt, adjudant Rankin van het platform geworpen ook vloog er een ballon door de zaal. De mannen van het heilsleger z(jn toen weggevlucht. Eveneens getuig len de luite nants Achterberg en Luppens. Daarna legden verschillende getuigen minder of meer bezwarende verklaringen af, doch de beklaag den gaven voor nergens van te weten. Tegen een hunner is 9 maanden tegen de beide anderen 3 maanden gevan genisstraf geëischt. Uitspraak over 14 dagen. In de gemeente Leende had zekere B. lasterlijke praatjes rondgestrooid omtrent de echtelieden V. W. Het echtpaar, dat bekend staat als zeer fatsoenlijk, was hier over, natuurlijk, erg verontwaardigd. Do lasteraar had groote kans, dat het eer. recht zaak zou worden. E4n weg stond hem nog open, om niet met de politie in aanraking te komenhij moest de verplichting op zich nemen, om op een nader te bepalen dag ten aanhoore van de gansche gemeente z(jn las tertaal te herroepen. LI. Zondag vóór acht dagen heeft die eigenaardige rechtspleging plaats gehad. Toen de veldwachter na de laatste Mis volgens gewoonte op zijn «post» (verhevenheid) bij het kerkplein de publica ties had afgelezen, drong de lasteraar, ge flankeerd door het beleedigde paar, door de menigte en beklom 's veldwachters «post.» Met een van verontwaardiging bevende sten torstem riep de vrouw: «Herroep nu uw woord, gij lasteraar I» Stotterend kwamen nu bij B. de hooge woorden er uit. Nu scheen aan het rechtsgevoel van het beleedigde paar voldaan te zijnalthans aan B. werd vrijheid gegeven, zijn «post» te verlaten. Ten teeken van kwijtschelding gaf het paar in quaestie hem de hand. terwijl de vrouw hem aanried, om zich voortaan van kwaadsprekendheid te onthou den. Ook zonder die vermaning zal B. het lasteren wel voorgoed afgeleerd zijn. De les was gevoelig, maar niet minder verdiend. DE ZEELEEUWEN. Dat een stad bezocht wordt met vreemde plagen is geen ongehoord feit. Nieuw in de geschiedenis is zeker, dat zeeleeuwen tot ergernis verstrekken. De gouverneur van Californië Waterman heeft 't noodig geacht een kruistocht tegen de zeeleeuwen te pre diken, welke in de omstreken van San Francisco verblijf houden. Het zij ons ver gund aan te toorien, waarom men den toorn des gouverneurs gerechtvaardigd kan noe men. De heer Waterman beweert, dat de booze dieren jaarlijks een menigte van de zalmen verslinden, die daardoor weldra geheel verdelgd zullen zijn. Hij stelt voor premiën uit te loven voor het vreeselijke edierte Toch vormen de zeeleeuwen op de klippen aan het aClifT House» gezeten een stuk der romantiek van St. Francisco. Geen andere stad der wereld kan zoo iets aanwijzen Deze honderden en honderden robben boven op de rots blaffende, werpen zich dikwerf op het onverwachts in het water, om daar lustig rond te plassen. De vreemdelingen, die San Francisco bezoeken, vermeiden zich niet zeidén in het afwisselend spel, dat de zee leeuwen te aanschouwen geven. Oude in woners van de stad beweren, dat zij de voornaamste robben van de andere kunnen onderscheiden en in den volksmond hebben deze zelfs alleen een naam gekregen. Den grootsten baas noemen zij b.v. den butler. Deze zoekt als men 'tgelooven mag, steeds de hoogste plaats boven op de klip en werpt met een enkelen staartslag, wan neer een der jongeren van zijn geslacht het durft bestaan een zetel naast hem te zoeken, den achterneef van de hoogte der rots in de diepte der zee. Maar hoe ver makelijk het schouwspel ook zij de gou verneur meent, dat de bewoners van San Francisco niet moeten vergeten, aan welke roofzucht zij zich te buiten gaan en hoeveel zalmen deze veelvraten voor hen wegrooven. Aan appeteit hebben zij nooit gi en gebrek. Vroeger maakte dit weinig uit. Ten tijde, dat Amerika veroverd werd, zag men tien duizenden robben over de gansche kust van Del Norta tot aan San Diego, maar des niettegenstaande verzamelden de zalmen zich in den paartijd in zoo dichte scharen, dat zij elkander in het water geheel verdrongen, sorns uit het water drongen. Nu is'teven- wel een beetje anders. De visschen, welke door een paar honderd zeeleeuwen aan den ingang van den «Golden Gate», gouden poort, in beslag worden genomen, zijn niet weinige in getal. Maar de zeeleeuwen heb ben niet enkel slechte eigenschappen, zjj zijn b. v. de gezworen v(janden der haaien, en aan deze omstandigheden is 't ook toe te schrijven, dat zich in de baai van San Francisco zoo zelden een haai durtt ver tonnen, terwijl zij toch aan de kust bjj duizenden worden gezien. De visschers hou den intusschen de robben voor hun bitterste concurrenten en °edert twintig jaar hebben zij van elk gemeentebestuur een verdel- gingswet tegen de zeeleeuwen zoeken uit te lokken. {Centrum). Men weet thans mede te deelen, dat de verloving van den Russischen troonop volger met prinses Alice van Hessen afge sprongen is. De troonopvolger zou thans weder de zestienjarige prinses Elma van Montenegro wenschen te trouwen. Dien tengevolge zou de czaar bevolen hjbben vooreerst twee jaren lang alle huwelijks plannen te laten rusten. Te Eovtscha, in Bulgarije, is door de «troepen een vreeselijk bloedbad aangericht. De bevolking voerde een hevigen strijd met een groot aantal gendarmes, zoodat de troe pen ontboden moesten worden. Dezen ko zen echter partij Toor de menigte en sa belden verscheidene gendarmes neer. Het dronkaards-asyl te Ellicon aan de Thur (Zwitserland) staat onder leiding van prof. Forel te Zurich. Nabij het asyl is een groote hoeve met gronden ter bewerking door de verpleegden. De lehandeling berust op lo geheele ont houding van alcoholische dranken2o ver plichten zwaren arbeid3o toepassing der hypnotische suggestie. De kortste t(jd van opneming bedraagt zes maandende ver- plegingsprijs is 500 francs per jaar. Zooals men weet was de Ier«che volksleider en lid van het Engelsche par lement, de Protestantsche verdediger der Roomsche verdrukten Parnell, op aanwijzing van zekeren Pigot door het groote Engelsche blad The Times de Tijd) aangeklaagd we gens medeplichtigheid aan den moord in het Phoenixpark. Thans blijkt dat genoemde Pigoten der grootste schurken en ft lsarissen is, die er loopt. Al zijne beschuldigingen tegen Parnell bk-ken verzonnen te zijn. Booze stukken, die naar hij verklaarde, door Parnell heetten geschreven te zijn, bleken te zijn valsche stukken, door hem zeiven in de hand en den stijl van dezen Ierschen volksman nabootst. Het groote rechtsgeding tegen Parnell is daarop gestaakt, en Pigott is onverwachts verdwenen. Waarschijnlijk bevindt hij zich thans te Parijs. Er is reeds getelegrafeerd aan den Engelschen gezant aldaar, dat men den ontmaskerden valschen Pigott daar moet aanhouden. Thans heeft Parnell een acte van be sehuldiging wegens laster tegen de Times ingediend en wegens geleden schade in eer en goeden naam een schadevergoeding van 12 miljoen gulden geëischt. Voor dit blad een ontzaglijk verlies, zoowel stoffelijk, als zedelijk, dat niet gemakkelijk zal worden hersteld. De Ieren varen er goed bij. Hun zaak en die van hun leider kan daardoor niet anders dan winnen in de schatting der wereld. Ongemeen groot is dan ook het getal huldebewijzen voor Parnell, hem door vriend en vijand aangeboden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 2