de Kamer, doch niet over deze, al is zij bijna eender. Ook is nog niet bewezen dat de tweede kamer er zoo voor was, want een gelijkluidend voorstel werd in 1887 met slechts 17 stemmen voor verworpen. En zoo ging ook in Zuid-Holland de tabel naar de gedep. staten. De debatten in de staten der overige provinciën gevoerd, komen vrij wel op hetzelfde neer. In Noord Holland was het de heer Heemskerk die het voor de tabel opnam en tegen tijdverspillen waar schuwde want daar toch bestond het ken nelijke doel om de zaak op de lange Daan te schuiven. Men wilde niet alleen een uit voerig rapport van gedeputeerde staten, ook met betrekking tot Amsterdam. (Verbeeld u, al deze dingen bezaten de heeren reeds in 18871) maar er werd nog daarenboven aangedrongen op de overlegging van kaar ten, afdrukken, kiezerslijsten, enz. Met 58 tegen 9 stemmen (die dei anti-liberalen) werd aldus besloten. Friesland en Utrecht verzonden de tabel naar een commissie. In de Friesche commis sie zitten onder anderen rnr. Huberin de Utrechtsche prof. de Geer en jhr. mr. T. A. J. v. Asch v. Wjjck. Gelderland, waar de verhouding liberalen en antiliberalen half om half staat, verzond met 32 tegen 27 stemmen het ontwerp naar gedeputeerde staten. Zoo deden ook Groningen en Drenteterwijl Overijsel een commissie benoemde waarin vier liberalen en een r. k. zitting hebben. Alleen Limburg hield van weinig omslag en nam de tabel terstond onveranderd aan. Noord-Brabant, dat denkelijk dit voorbeeld wel volgen za', verzond de tabel naar de afüeelingen, en kwamen heden weder saam. Een nader bericht, meldende de aanneming der tabel, isheden bij ons ingekomen. En wanneer zuilen de Staten dan weer kunnen samenkomen? Die van Zeeland 12 Maart Utrecht 7, Gelderland 12, Overijsel 12, Zuid-Holland 8, Noord-Holland 12, Groningen 11, Friesland 11, Drente 12 Maart. Tot zoolang moet de regeering anti- chambreerendat wil zeggen dan eerst zal de tabel in behandeling komen. Zonder nu den goeden wil te miskennen, die in de beraadslagingen der verschillende Staten-eollegies spreekt, kunnen wij de geheele zaak van terugzending naar de gedeputeerden niet anders noemen dan eene comedie; een vragen naar den be kenden weg; een noodeloos rekken der quaestie; een obstructionisme, zij het dan ook van het minst kwade soorteen voorbeeld van in beginsel Iersche politiek, daarin nog wel van de echte Iersche staat kunde onderscheiden, dat deze laatste het belang van het geheele volk beoogt; en die onzer Nederlandsche liberalen geen andere drijfveer kent, dan om langs on recht matigen weg de verloren meerderheid te behouden en de macht der door hen zeiven bewerkte uitbreiding van het kies recht te breken. Of zou, nu de actie er uit is, in de zielloos geworden partij slechts de wet der traagheid spreken In Limburg en in Drenthe heerschte eene liefelijke eenstemmigheid, trouwens in Limburg s staten vindt men geen, en in Drente staten uitsluitend liberalen. 27 Febr. '89 Goei. De le zitting van den militieraad zal gehouden worden op Zaterdag 16 Maart in de Abdij te Middelburg. Lotelingen uit Goes, die redenen tot vrijstelling meenen te hebben, moeten zich daar in persoon aanmelden. In de 2e zitting moeten ver schijnen zij die als loteling of plaatsvervanger wenschen op te treden. Met ingang van 16 Maart a.s. wordt de heer K. A. van Langeraad, surnumerair bij de posterijen, verplaatst van het post kantoor te Barneveld naar dat te Goes. Omtrent 's Konings toestand wordt aan het Hbl. het volgende uit Apeldoorn ge schreven Dat er sinds het midden der vorige week geen bulletins meer zijn uitgegeven, mag worden aangemerkt als een bewijs, dat na dieD tijd geene verandering van eenig belang in den toestand des Konings is gekomen. Bemoedigend is die toestand intusschen niet. Alleen des avonds verlaat de hooge lijder voor korten tijd zijne legerstede en neemt ook zelfs dan nog geene beweging. Dat er onder dergelijke omstandigheden bijna geen sprake kan zijn van het verrichten van re- geeringsdaden, ligt voor de hand. Alleen de lichaamskrachten zjjn in het algemeen niet belangrijk verminderd. Gedurende den nacht bevindt zich steeds een der genees- lieeren in een vertrek, grenzende aan het (.iaapsalon des Konings. Onvermoeid en met de uiterste zorgvul digheid blijft H. M. de Koningin zich per soonlijk tot in de minste bijzonderheden met de verpleging van haren doorluchtigen ge maal belasten. De heer I. G. J. van den Bossh te Wilhelminadorp die den geheelen cursus aan de landbouwschool te Wageningen met goed gevolg heeft doorloopen, en in 1888 aan die inrichting einddiploma behaalde, is, naar wjj uit goede bron vernemen, in plaats van den heer Jurgensen, tot hoofd opzichter in den Wilhelminapolder benoemd. Krabbendijke, 26 Februari 1889. In de op Maandag 25 dezer namiddag half 2 ge houden vergadering van den gemeenteraad waren 6 leden tegenwoordig; dhr. Butjjn was afwezig. Nadat de notulen der vorige vergadering waren gelezen en goedgekeurd, en enkele mededeelingen waren gedaan, werd behan deld een verzoek van M. Weststrate Bz. en W. de Kok om een der schoollokalen te gebruiken tot het houden van oefeningen in den zang. Dit verzoek werd met alge- meene stemmen ingewilligd. Op voorstel van dhr. Verlare echter werd met 4 tegen 2 stemmen (tegen dhr. de Kok en de voor zitter) bedoten. dat voor het gebruik ma ken van vuur en licht jaarlijks een zekere som zal moeten worden betaald, en die op voorstel van dhr. Zuid weg wordt vastgesteld op f4., terwijl verder wordt bepaald, dat voor het vervolg van eene gelijke vergoeding zal moeten worden gegeven door het zang gezelschap onder directie van dhr. H. A. Breker. Daarna wordt overgegaan tot benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur in de plaats van dhr. J. Krijger. Op de aanbevelingslijst waren geplaatst de H.H. L. J. Overbeeke en C. C. Wabeke, en wordt dhr. Overbeeke benoemd. Hierop deelt de voorzitter mede, dat de storm van 8 en 9 Febrnari aan de haven werken belangrijke schade heeft veroorzaakt, die noodzakelijk moet worden herstelddat Burgemeester en Wethouders eene raming van herstellingskosten hebben laten opmaken volgens 2 plannen. Volgens plan 1 (ra ming f367) wordt het volstrekt noodzake lijke, volgens plan 2 (raming f 554) ook het hoog wenschelijke uitgevoerd. Op voor stel van Burgemeester en Wethouders wordt rnet algemeene stemmen besloten: 1. de havenwerken te herstellen over eenkomstig plan 2. 2. Burgemeester en Wethouders te machtigen dit werk ten spoedigste in het openbaar te besteden. 3. met het opmake* van het bestek en het houd-n van toezicht by de uitvoering te belasten dhr. F. Sturm te Goes. 4. tot het verkrjjgen van de noodige gelden eene leening aan te gaan van f600 tegen eene rente van hoogstens 5 ten 100 'sjaars, en van de hoofdsom jaarlijks, te beginnen met 1890 minstens f100 af te lossen. 5. de begrooting van het loopende dienst jaar dien overeenkomstig te wijzigen. Eindelijk wordt vastgesteld het primitief kohier van den hoofdelijken omslag voor 1889, dat aan HH. Gedeputeerde Staten ter goedkeuring zal worden ingezonden. De vergadering is daarna gesloten. Ylissiugen's gemeenteraad vergaderde Dinsdag onder voorzitterschap van den bur gemeester. De heer Gewin werd toegelaten. Op het verzoek van Wed. Lapoit, om als halve provenier in het gasthuis te worden opgenomen, werd gunstig beschikt. Aan den heer Dommisse werd voor f 600 ge meentegrond in de Aagje Dekenstraat in koop afgestaan, mits bijbetaling van f 220,80 voor trottoirkosten. En aan den heer P. Castelein te Oost- en West Souburg voor f1325 dito plus f 487,60. De nieuwe school- regeling werd goedgekeurd. Een verzoek van de maatschappij tot exploitatie van meteorologische en annonceerklokken te Amsterdam, voor het plaatsen van drie zoo danige klokken voor den ti,d van tien jaren, een aan de Tonnenbrug; een aanhetBetje Wolfsplein en een aan het Beursplein tegen betaling van f0,25 per jaar, werd toege staan. Ten behoeve van het loodspersoneel werd besloten een 1,20 M. van leuningen voorziene trap te plaatsen tegen het tolud van het binnenverloop van den NoorSee- Boulevard, naast 't gebouw van dhr. But. Aan dhr. v. Sluijters te 's Hage werd tot Juni uitstel verleend voor de storting van zijn waarborgkapitaal tot 1 Juni e. k. Naar wjj vernemen, kan binnen en kele dagen de Memorie van Antwoord op het verslag betreffende het ontwerp tegen overinatigen arbeid van vrouwen en kinderen verwacht worden. Een gewijzigd ontwerp waarbij de fabriek«inspectie is opgenomen, zal de Memorie vergezellen. De onderwijs wet is van den Raad van State bij de re geering teruggekeerd. Vad. KlJtk- E\ SCIIOOLXIEUWS. Beroepen te St. Philipsland C. J. Six Dijkstra te Doeveren en Genderente Vlissingen N. M. de Ligt te Reenen. De eerste toelatings-examens voor de Rijkskweekscholen van onderwijzers zullen in het begin van Juli gehouden worden. Daaraan kunnen'alleen deelnemen candida- ten die zonder Rijksbeurs als kweekelingen geplaatst willen worden. Het tweede exa men, waarbij aan iedere kweekschool de mededinging naar hoogstens tien Rjjksbeur- ztn wordt opengesteld, zal tegen het einde van Juli worden afgenomen. Aan dit tweede tiamen mogen zich ook onderwerpen de genen, die zonder beurs willen stadeeren. Arrondissements-liechlbank te Middelburg Dinsdag zijn o. a. veroordeeld wegens mishandeling: W. van de L., 26 j., werkman, Cadzand, tot f 8 b. s. b d. h. beleed iging: J. V., 58j., schipper', Wemeldinge, tot f 3 b. s.(' 1 d. h. landlooperjj en bedelarij: A. de K., 25 j., kleermaker, zonder middden van beslaan en zonder vaste woonplaats, gedetineerd te Middelburg, tot 2 maal 6 d. h. met bepaling dat hij voor den tijd van 3 jaar zal worden opgezonden naar eene rijkswerkinrichting. Vrijgesproken is: J.S.,25j., land bouwer, Zaamslag, beklaagd van diefstal. Bij bevelschrift der Arrondissements- Rechtbank te Middelburg van 25 Februari 1889 is rechtsingang verleend met bevel tot gevangenneming en instructie der zaak tegen A. J., oud 20 jaar, boerenknecht, wonende te Wolf aartsdijk ter zake dat hij in den avond van 22 Februari j.l. omstreeks 6 uur in de ouder lijke woning te Wolfaart'djjk zijnen vader Coenraad Jacob opzettelijk van het leven heeft willen herooven, door mat een mes in de hand op hem aan te vallen en naar hem te steken, in de uitvoering van welk voornemen hjj is verhinderd doordien Cornelis Slabbekoorn en Johannes Verburg hem bjj den arm vastgrepen en vasthielden. BIvKHlITlTY. Vissingen. Hedenmiddag om 12 uur kwam alhier binnen het Engelsche stoomjacht Victoria and Albert, aan boord hebbende de Keizerin-weduwe van Duitschland, Victoria. Zij vertrok met den gewonen sneltrein van 5.31 over Bokstel naar Duitschland. De reis gaat naar Kiel. Aardenbnrg, 26 Febr. Als vervolg op het bericht omtrent den gewoed hebbenden brand, op de groote hofstede van Eduard Bonte, oudste wethouder der gemeente St. Kruis, staande in het Eiland, schrijft men ons nader. De brand werd het eerst te half elf, door den koewachter, in de onmiddellijke nabijheid van de beesten in de schuur, ontdekt. Hij scheen toen nog te blusschen, maar nam dadelijk, zoodanig in omvang toe, dat alle inspanning daartoe, weldra te vergeefs bleek. Dadelijk ging men te paard om hulp. In de gemeente St. Kruis, waren rook en vlammen reeds opgemerkt. Voor men daar aankwam, was de spuit dan ook reeds uitgerukt, onder commando van den onderbrandmeester Duininck, daar de brandmr., onlangs overleden, nog door geen nieuwen titularis is vervangen. Wegens het weinige personeel en spoeds halve, had het vervoerder spuit, per wagen plaats. Inmiddels verschenen ook de spuiten der gemeenten Oostburg en Waterland- kerkje. Men begon toen om de groote schuur omver te halen, alsmede van land bouwgereedschap en granen te redden, wat nog te redden was en over te bfengen op het zoogenaamde «ledige hof», aan de overzijde van den weg en de watergang gelegen. Veel graan en boonen zijn ver brand en omtrent den geheelen nog onge- dorschen nieuwen oogst. Dank zjj de wind stilte en de omstandigheid, dat de schuur op zich zelf stond, bepaalde zich de brand daarbij. Burg. en Seer. van St. Kruis begaven zich spoedig derwaarts, om de leiding en toezicht op zich te nemen. Per soonlijks ongelukken zjjn niet te betreuren het vee werd gered. De kleederen van een knecht zijn verbrand. Alles is geassureerd. Men schrijft de oorzaak aan een ongeluk toe. Veere. De gemeenteraad behandelde eer gisteren een adres, bevattende verzoek voor den verkoop van den beker van Maximiliaan. Hierop werd voorloopig afwijzend beschikt doch men besloot om bij de hooge regeering aan te dringen op een subsidie, wanneer de beker in bruikleen aan het Rjjk wordt afgestaan. Op een door dr. Geillte Wemeldinge aan den minister van waterstaat gezonden adres, houdende het verzoek om in het be lang der veiligheid de hooge opritten langs het kanaal door Z. Beveland van leuningen te doen voorzien, is door den minister ge antwoord, dat aan het verzoek zal worden voldaan, voorzoover de middelen dit zullen toelaten. fUeuwerkcrk. Maandag middag omstreeks 3 uur ontstond hier brand in de schuur van den landbouwer M. v. Westen, een kwartier buiten de gemeente. Het huis dat jioor de schuur begrensd wordt, is be houden gebleven, hoewel het reeds vlam gevat had, dank zij het kloeke optreden van brandweer en burgemeester. Te rekenen van 1 Maart e. k. zullen per maatschappij Zeeland uit Engeland aangebrachte postpaketten niet meer te Vlis singen maarte Rozendaal worden ingeklaard. Middelburg. Morgen 28 Februari viert de heer W. Zoeller, deurwaarder bij de arron- dissements rechtbank den dag waarop hjj vóór veertig jaren totj die betrekking werd benoemd. Op een buitenplaats onder Rijswjjk is een witte mol gevangen. Zaterdagavond wilde te Leiden zekere P. het socialistisch dagblad Recht voor allen uitventendoch het publiek dat in 1887 ook reeds zulke sprekende bewjjzen van Oranjegezindheid gegeven had, nam zulk een dreigende houding aan dat P. ge noodzaakt was in een politiebureau te vluch ten. Zondagavond maakte het publiek het nog erger. Er zou in de tapperij van P. een vergadering van socialisten plaats hebben. Van der Sfadt zou spreken. Eenige straat jongens wierpen toen met sneeuwballen doch later werden de ruiten met steenen ingeworpen. De politie had de handen vol. Maandagavond was de onvrien'leljjke bui nog niet overgedreven. P. had namelijk troost gezocht bij zijne Haagsche vrienden, en was met velen hunner te Leiden terugge keerd. Allen begonnen toen Recht voor allen te venten, echter met dat gevolg dat zes hunner het zoo kwaad kregen dat zjj be scherming der politie inriepen. De overigen sprongen in een tramwagen en vloden naar het s'ation waar de politie moeite had hen uit de handen van het straatvolk te houden. De socialisten bleken goed gewapend te zjjn. Men vond revolvers bij hen, benevens wa- penst >kken en een schoenmakershamer I Omtrent het onderzoek aangaande het schieten op visschers uit Heyst door Neder landsche strandbewoners, wordt bericht, dat de officier van justitie te Middelburg, thans den man heeft ontdekt, die het schot loste, waardoor Leopold Edelinck, ernstig werd verwond. Het is een schaapherder, die meende de veldwachters te hulp te moeten komen, toen deze revolverschoten losten om de visschers te verschrikken, en zjjn met een kogel ge laden geweer afschoot. De gewonde verkeert nog altijd in levensgevaar. Eenigen tijd geleden stierf een rijk man te Brussel en vermaakte bijna zijn geheele vermogen aan een jonge vrouw, die hjj in 't geheel niet kende. Een der bladen verhaalt hoe deze ge schiedenis in elkaar zat. De erflater was een zeer zonderling man, die, evenals Dioge nes, aanhoudend naar «menschen» zocht. Zjjn ton was een omnibus en zjjn lantaren een klein muntstuk. In den omnibus zat hjj altijd vlak bjj den conducteur en toonde zich steeds zeer bereidvaardig, om het geld der reizigers aan den conducteur en het gewisselde weder aan de passagiers te geven. Hjj voegde daar dan telkens een franc of een halven franc bjj, om te zien wat de persoon, die het ontving, zou doen. Mees tal telde deze het zorgvuldig na, merkte dat er iets te veel was en Tiet dit onver anderlijk in zjjn zak gljjden. Niemand scheen te denken om den armen conducteur, wiens mager loon van 3 francs per dag zulk een verlies moeilijk kon velen. Ten laatste echter was er een jonge vrouw, die het geld terug gaf met de woorden «conducteur, ge hebt me een halven franc te veel gegeven.» De moderne Diogenes volgde haar ver heugd naar haar huis, stelde een onder zoek in en daar de antwoorden, die hjj kreeg, bevredigend waren, vermaakte hjj haar zjjn geheele erfenis. Men kan begrjjpen hoe zjj opzag toen zjj dus haar halven fi anc in een half millioen zag omgetooverd. Door de regeering in België zal binnen- koit de bevolking aldaar door middel van aanplakbiljetten gewaarschuwd worden te gen zekere gevaren van de landverhuizing tevens zullen zjj, die wenschen te emigreeren,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 2