KEUR- E.\SCIIOÖLN1EUWS. berichte*. van gerustheid dat van hooger hand op het gedrag harer zonen wordt gelet. Ook zij die tegen persoonlijken dienstplicht zijn alleen uit vrees voor ontzedelijking onzar miliciens mogen van deze bepaling kennis nemen. Red.) Art. 4 zegt verder, als de bedoelde mili ciens voor het blijvend gedeelte waren aangewezen, dat zij toch in het hun toe gekende voorrecht deelen, mits zij het door hen getrokken nummer ver wisselen met een nummer dat hun op groot verlof recht zou hebben geg ev en. Maken zij van die bevoegdheid echter geen gebruik, dan kan hun niettemin een verlof van gelijken duur als de toegestane vermindering worden toegestaan; dat even wel moet zijn verstreken met het einde van hun eerste dienstjaar. Art. 5. Bij het reg. grenadiers en jagers l en bjj de regimenten infanterie, wordt aan de lotelingen, die vóór hu nne inlijving zich eenige geoefendheid in den wapen handel hebben eigen gemaakt, zoodra zij na hun inlijving geschikt zjjn om in de compagniesschool over te gaan, een verlof verleend tot 27 Juni 1889. Art. 6. De lotelingen, die voor de inlij ving bij de militie met gunstig gevolg een n examen afleggen, waarvan het programma door onzen minister van oorlog wordt vastgesteld, worden, voorzoover zij daartoe geschikt bevonden zijn en dat met de be langen van den dienst is overeen te brengen, ingelijfd bij het korps en geplaatst in het garnizoen hunner keuze; by elkander gehuisvest; en kunnen desverkiezende, zoo daartoe gelegenheid be- staat, met elkander afzonderlijk spijzen. Ook de lotelingen die, naar den daar toe door onzen mi ni ster van oo rlog te stellen eisch, voor hun inlijving door vrijwillige oefening in den wapenhandel f voldoende practische en theoretische mili- taire kennis hebben verkregen, deelen 4 in ae voorrechten in de vorige j( zinsnede van dit artik e 1 omschreven. Hun kan bovendien op aanvraag van 1 ouders of voogden worden toegestaan buiten de kazerne te wonen, s Art. 7. De lotelingen die binnen 10 rnaan- p den werkelijken dienst blijk geven bruikbare I korporaals te zjjn en zich door een zeer goed 3 gedrag onderscheiden; verkrijgen daar- ,a door aanspraak op verlof; met behoud K van soldij voor den tijd van twee maan den. 0 c Ter invoering van bovengenoemd konink je lijk besluit, heeft de minister van oorlog be- j'fa paald onder anderen t( Art. 6. Het programma, bedoeld in de 1 eerste zinsnede van art. 6 wordt vastgesteld - als volgt lo.' Het schrijven van een goed leesbare t hand. 2o. Kennis van de gronden der spelling van de Nederl. taal, welke blijken moet uit t een te vervaardigen opstel. 1 3o. De vier hoofdbewerkingen der reken kunde met geheele getallen. j 4o. Kennis van het Nederl. stelsel van J maten en gewibhten. öo.Eenige bekendheid met de vaderlandsche - geschiedenis. 6o. Voldoende kennis der aardrijkskunde van Nederland. De lotelingen die aan dat examen wenschen deel te nemen, moeten zich vóór 20 Maart '89 schriftelijk wenden 3 tot den commandeerend officier ter plaatse n waar zjj verlangen tot het examen te )i worden toegelaten. In de schriftelijke aan- vrage moeten zjj vermeldenhun naam, voornamen, woonplaats en wapen of korps L waarbij of het garnizoen waarin zij bjj voor keur hun militieplicht wenschen te vol- v brengen. (Tweede zinsnede.) Om de in deze zin snede bedoelde voorrechten deelachtig te fl worden, moet de loteling in het I bezit zijn van een getuigschrift bedoeld I bjj beschikking van 13 Aug.'88 no 87, waaruit blijkt dat hjj met voldoenden uitslag heeft deelgenomen aan den practischen en theore- s t schen curcus tot voorbereiding voor den F graad van miliciën korporaal of anders by de inlijving doen blijken dat hij in geoefend heid en militaire kennis gelijk staat met hem, aan wien bedoeld militair getuigschrift is uitgereikt, n Deze lotelingen worden, indien zij vóór L15 Mei 1889 worden ingelijfd, tot dien a datum met verlof gezonden, zoodat zij, bij - vermindering van oefeningstijd, niet vóór 15 September 1889 met groot verlof kunnen f vertrekken. Aan hen wordt tevens, zoo zij dit wen- schen verlenging van verlof verleend tot 29 Juni 1889. Willen zij bij een bepaald 3 korps worden ingedeeld, dan daartoe voor 25 April aanvrage te doen bij den minister van oorlog. ,j De vergunning tot het wonen buiten de kazerne moet schriftelijk door ouders of voogden worden gevraagd aan den com- mandeerend-officier van het korps. De naam- teekening der aanvrage moet voor echtheid worden gewaarmerkt door den burgemees ter der woonplaats van den aanvrager. De miliciens aan wie de vergunning om buiten de kazerne te wonen, wordt ver leend, storten tien cent daags ten voordeele der menage En zijn gehouden dezelfde diensten te verrichten als de miliciens in de kazerne gehuisvest. Zijn zij gestraft, dan moeten zij gedurende hun straftijd in de kazerne slapen en aan de menage der soldaten deelnemen. Indien de milicien zich niet zeer goed gedraagt, of indien het wonen buiten de kazerne aanleiding geeft tot. dienstverzuim, wordt de vergunning tot wonen buiten de kazerne terstond ingetrokken. In het kiesdistrict Eindhoven ij tot lid der Tweede Kamer (vacature Van Baar) gekozen de heer W. P. A. Mutsaers te Tilburg, met 1401 van de 1451 geldige stemmen (aantal kiezers 3014). Benoemd tot adsistent ten post- en telegraaf kantore te Hellevoetsluis de heer W. Achterbergh te Zierikzee. ZEd. is in het bezit van de beide radikalen voor post en telegrafie. Up de lijst van Neoerlandsche inzenders op de aanstaande wereldtentoonstelling te Parijs komen o.a. voor de Zeeuwsche Ocster- cultuur te Ierseke. Wij ontvingen van verschillende zijden een schrijven naar aanleiding onzer be merkingen op de jongste raadsvergadering te Kloetinge. Hieruit bljjkt dat art. 95 en 106 der gememtewet wel degelijk den raad bevoegdheid geven den secretaris te be noemen, te schorsen of te ontslaan. Ook werd door velen, die ons inlichting gaven, meegedeeld dat de heer Hartman volkomen in zijn recht was en dat een raad ten allen tijde een raadsman mag inroepen, vooral waar dit, gelijk hier, in het belang der gemeente i«. In dit geval nemen wij dus volgaarne onze bedenkingen tegen het door ons ge releveerde feit terug, onze vrienden op Zuid-Beveland dankende voor hunne in lichtingen. In de Vrijdagavond te Ierreke gehouden gemeenteraads-zitting werd uit 22 solicitan ten, waarvan slechts 4 uit Ierseke, lot ge meente-opzichter benoemd de heer H. Snij der aldaar. Ingekomen was een bericht van den mi nister van waterstaat, dat het telegraafkan toor in 1888 had opgebracht f 3358.50 zijnde dit meer dan de door de gemeente gewaar borgde som. M. C. Door den minister van Marine zijn, met ingang van 1 Maart a. s.. bij het loodswezen in het 6e district, ter stand plaats Neuzen, benoemd tot binnenloods, de hulpbinnenloods L P. van Oppen en tot hulpbinnenloods, de zeevarende L. J. Michielsen. Zaamslag 22 Febr. In de heden gehouden gemeenteraadszitting alhier, is de heer J. O. M. Hartman, arts te Goes, met algemeene stemmen benoemd tot gemeente-geneesheer ingaande 16 Maart e.k. Salaris f'950. (Per Tel.) Het offieieele bericht omtrent den toestand van Z. M. den Koning luidtDe toestand des Konings blijft minder gunstig en verandert weinig. De krachten komen niet bij. (Per Tel.) De heer mr. J. B, van Osen- bruggee lid der tweede kamer voor Dor drecht is heden middag te 'sGravenhage overleden. llij was o. a. wethouder van Katendrecht. Hij werd in 1880 tot kamerlid gekozen in plaats van wijlen dhr. Gevers. Hij won het toen tegenover zijn liberalen mede-candidaat den heer Levysohn Norman. Hij behoorde tot de gematigde leden zijner partjj, waaraan hij thans in de kracht zjjns levens is ontvallen. (Per Tel.) De Tweede Kamer is bijeen geroepen tegen 5 Maait, 's namiddags ten 2 ure. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Schoonebeek G. v. Kempen te Soesterberg. Drietal te Schoonhoven W. de Lange te Bruchem, D. J. Karres te.Bruinisse en G. v. Kempen te Soesterberg. Ned. Ger. Kerk. Beroepen te Bedum dr. C. C. Schot te Harden berg. Het prov. kerkbestuur van Zuid Hol land heeft aan ds. J. Drost te Leiden, op zijn verzoek, uithoofde van voortdurende ongesteldheid met 1 Maart a. s. eervol emi- ritaat aangevraagd. Gister herdacht ds. R. O. C. Aitton, te Baarland, den dag waarop hij vóór 40 jaren het predikambt aanvaardde. Achter eenvolgens is hij als zoodanig werkzaam geweest te Zijderveld, Stavenisse, Oosterwijk, Uitwijk, Melis'ant en sedert 1884 te Baar land. Vlissingen. Zondagavond omstreeks 9 uur brak hier wederom brand uit, en wtl bij den heer J. v. Hoepen, kruidenier. (De heer v. Hoepen is dezelfde die ten vorigen jure door den minister ontslagen werd bij het Nederlandsche loodswezen, i De brand ontstond op een der bovenkamers, doch was gelukkig spoedig gebluscht. Van de 3 of 4 aanwezige spuiten behoefde slechts die van het depót van discipline water te geven. De oorzaak is onbekend. De bewoners hadden nog al veel schade, vooral in den winkel. Groede. Heden morgen 7 uur werd hier uit het water opgehaald het lijk van de 18jarige dochter van Jak. de M. De eenige zoon van een landbouwer te Est kwam Vrijdag te dicht bij den korenmolen. Hij werd door een der roeden tegen het hoofd getroffen, de arme jongeling was terstond een lijk. Bij een landbouwer te Gulpen hebben dieven twee achtereenvolgende nachten po gingen aangewend om in te breken. Den eersten nacht waren zij bezig met de tralies van een venster weg te breken en den daaropvolgenden nacht poogden zij door een ander raam de woning binnen te dri .gen. Zij werden echter beide keeren door den landbouwer, die door het gedruisch wakker was geworden, op de vlucht gedreven. De te Nieuwediep onderstboven bin nengesleepte bom De vier gebroeders Tan den reeder Tuijt te Scheveningen is Zater dag gekenterd. In het vaartuig bevonden zich nog de lijken van schipper Dijkhuizen en vier der anderen. Een gepensioneerd sergeant-majoor van het O. I. leger te Groningen is gearresteerd, verdacht van medeplichtigheid aan een ern stige oplichting. Ook snapte de politie aldaar eenige jeugdige zakkenrollers, die onder anderen een vrouwelijke kapitein van hel heilsleger haar porte-monnaie hadden ont futseld. In een verdacht huis te 's Hertogen bosch heeft men een koopman van zeven bankbiljetten van f25 beroofd. De daders zijn gevonden. Te Nijmegen is een zeer bedriegelijk nagemaakte rijksdaalder in ontvangst ge nomen. Noch aan de kleur, den stempel en het rondschift, noch aan het geluid van het zilver was iets te ontdekkenalleen het gewicht was één decigram te weinig. De politie doet onderzoek. De veearts L. de B., gevestigd te Oud-Alblas is eergisterenavond, op den veer- weg tusschen Papendcecht en Oud-Alb'as, met zijn rijtuig te water geraakt en kort daarop overleden. De Avondpost verneemt dat de heer D. Bauduin, bezig is met het vervaardigen van een ontwerp voor eene landbouw- verzekering-maatschappij, tot oprichten waar van door de Hollandsche Maatschappij ran Landbouw het initiatief is genomen. Operatie van een leeuw. De prachtige elfjarige leeuw Jupiter van den die rentuin te Bristol werd onlangs geopereerd. De nagel van een der klauwen groeide het dier namelijk in het vleesch en het kon daardoor niet meer loopen. Het dier scheen ook veel pijn te lijden, zoodat men het raadzaam achtte, de klauw te amputeeren. Te dien einde werd Jupiter in eene kooi gebracht, die zoo eng was, dat hij zich niet kon omdraaien. De leeuw kuierde er langzaam intoen men evenwel nog an derhalf' duim dikke planken tusschen de ijzeren staven legde, zoodat hjj zich niet kon roeren, sloeg hij ze tot splinters, alsof het zwavelstokken waren. Eindelijk gelukte het toch, hem te dwingen en nu werd hem tijd gegeven tot rust te komen. Na eenige minuten deed zich eene gunstige ge legenheid tot <le operatie voor, wijl de leeuw den zieken klauw door de tralies stak. Dr. Harisson trok het dier met een groote tang den nagel uit, die reeds een halven duim ver in het vleesch gegroeid was wat wel bewees, dat de operatie noodzakelijk was geworden. In het verre Westen van den staat Kan sas moet men een stad vinden, die uit fluitend door vrouwen wordt geregeerd. Het is Syracus, de hoofdplaats van Hamil ton Conty, aan Colorado grenzende. Nog weinige jaren geleden, was het een der meest beruchte grensplaatsen de halve stad bestond uit kroegen, waar grof gespeeld, en veel gedronken en veel gevochten werd. Er ging bijna geen dag voorbij, waarop niet twist uitbrak, die altijd met revolverschoten eindigde. Sedert de vrouwen daar de teu gels van 't bewind in handen hebben, is de toestand veranderd. De kroegen en speel holen zijn verdwenen. Weliswaar is deze verandering ten goede niet uitsluitend te danken aan den gemeenteraad, die geheel uit vrouwen is samengesteld, maar haar invloed heeft wonderen gedaan. Eerst werd het voorstel om vrouwen in den raad to kiezen, schertsenderwijze gedaan het is echter gebleken een zegen voor de stad te zijn; waarschijnlijk is het evenwel niet, dat, na afloop van haar mandaat, de moderne amozonen eene hernieuwing zullen verlangen of krijgen. Naar de Standard uit S nt-Petersburg rerneemt, bestaat er thans gegronde hoop op eene toenadering tu schen Rusland en BulgarijDe regeering van eer tgenoemd rijk wil zich echter tot niets verbinden. Naar het gerucht wil, kan binnenkort de verloving van prins Karei van Zweden, den derden zoon van koning Oscar, met prinses Victoria van Pruisen, de tweede dochter van wjjlen keizer Frederik, ver wacht woi den. Men zal zich herinneren, dat verleden jaar sprake was van een huwelijk van deze prinses met den prins Alexander van Bat- tenberg, waarvan het bericht toen zooveel sensatie maakte. Genoemde prins Battenberg (oud-vorst van Bulgarije) is thans verloofd met een zangeres uit het hoftheater te Darmstadt. Te Napels is onlangs een uiterst slimme en brutale oplichterij gepleegd. Bij een rijken juwelier kwamen twee Grieken, die verklaarden, dat de omstandigheden hen noodzaakten een aantal edelgesteenten te vei knopen, die ze echter niet bij zich hadden, maar die nog te Malta waren; daarom verzochten /ij den koopman, hun op ven doosje vol prachtige diamanten, die zij lieten zien, maar die zij niet verkoopen wilden, twaalf honderd francs te leenen voor de reis. De juwelier zag, dat de steenen zeer veel waarde hadden en leende het geld zonder aarzelen. Bij het weggaan merkte de eene Griek op, dat hjj toch vooral goed zorg moest dragen voor de brillanten en dat liet misschien wel goed zou zjjn, als rnen het doosje verzegelde. Zoo gezegd zoo gedaan. De Griek zelf verzegelde het pakje en gaf het den koopman, waarna zij heen gingen. Toen de beide handelaars opvallend lang wegbleven en maar niets van zich lieten hooren, begon de juwelier achterdochtig te wordenhjj brak het doosje open en vond er niets in dan stukjes glas. Bij het ver zegelen had de Griek met eene handige gonchelaarsbeweging de echte steenen voor het doosje met glasscherven verwisseld. Er zjjn thans eenige nadere bjjzon- dei heden bekend geworden omtrent de Emin expeditie, welke door dr. Peters zal aangevoerd worden. Zjj zal uit omstreeks 100 soldaten en 500 dragers bestaan, die te Zanzibar en langs de geheele kust wor den aangenomen. Er zijn, met inbegrip van dr. Peters, acht aanvoerders en een groot aantal jonge officieren, die van den keizer verlof hebben aan de expeditie deel te nemen. De manschappen worden met de beste soort van wapenen uitgerust, die te Londen en te Berljjn zijn vervaardigd. Zelfs zal een van dr. Peters metgezellen, een jachtlief hebber, eeri olifantengeweer meenemen, dat geladen wordt met een kegel vormigen stalen kogel, die met lood bekleed is en omstreeks een kwart Eng. pond weegt. A vondpost. In het entrepot te Sebastopol is een ontzettende brand uitgebroken. Een groote voorraad katoen en graan, van Amerika afkomstig is door de vlammen vernield. De schade wordt op een milhoen roebel geschat. Onvoorzichtigheid is waarschijnlijk de oorzaak van de ramp. De directeur van het Kurhauste Da- vos heeft bij de bondsregeering toestemming gevraagd voor den aanleg eener spoorweg- lijn van daar naarSamaden (Engadin). Aan de lijn van Landquart naar Da vos wordt druk gewerkt. Uit Magelang schrijft men dat tegeu den hoofdonderwijzer der openbare lagere school een klacht is ingediend omdat hjj tegenover zijn leerlingen op niet zeer waar- deerende wijze zich over het Huis van Oranje heeft uitgelaten, en bjj de behandeling der Belgische omwenteling de dapperheid der Hollanders in twijfel heeft getrokken. N. R. C. Ter gelegenheid van de wereldten toonstelling zal te Parijs op 29 September

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 2