kiiuv- e\ sriiooiAiiirws. blad niet bemoeit of bemoeien kan, en dus voor geen enkel stuk verantwoordelijk is, schrjjtt de Goesche denkster, die wel meer denkt door de hersenen van een ander, dat Lohman dus veranderd is, en dat zijn kiezers hem dat kwalijk zullen nemen. Nu weet dit blad geen enkel bewijs dat de heer Lohman zich voor het verbod van veldarbeid heelt verklaard. Als de heer Lohman zich over deze zaak uitsprak (doch daar weet de Goesche Crt. niets van) dan sprak hjj zich eerder tegen dan voor het verbod op den veldarbeid uit. Maar als altijd, van des heeren Loh- mans geschriften neemt, het blad nog min- j der kennis dan van de pennevruchten der «openbare» onderwijzers. Lohman kent zij slechts grootendeels uit smaadschriften over hem niet uit zijn eigen geschriften. Mocht deze vertegenwoordigster van het denkend deel tocli eens denken leeren. Mocht zij eens leeren studeeren in de ge schriften der tegenpartij, opdat zij die wat minder dol en dom dan in haar stukje over 1 «de dingen die wonderlijk loopenDlere beoordeelen. Met den tegenstander te negeeren, en als 't er op aankomt de pen te grijpen en er maar op los te schrijven zonder den l schijn zelfs van voorafgaand onderzoek, zal dit blad al even ver komen als toen zij in Maart '88 met vroom vertoon Six tegen Lohman wilde uitspelen. Inmiddels de leugen is weder de wereld in en de lezers van het, de denkkracht oefe nende, blad zijn weer versterkt in hun waan, dat «die» Lohman toch een weeihaan is. Voor die lezers echter, welke, onpartijdig, ook de Zeeuw lezen, wenschen wij thans mede te deelen dat de heer Lohman door ons hieromtrent is gevraagd en in een Zater dag door ons van hem ontvangen schreven verklaard heeft voorshands in zake verbod van veldarbeid onveranderd te staan aan de zjjde van mr. P. H. Saaymans Vader, Goes' vroegeren afgevaardigdeen dat alleen de resultaten eener enquête - die echter nog niet gehouden is hem van zienswijze zouden kunnen doen veranderen. Een beleefd verzoek nu nog aan de Goesche Courant. Wij vergeven haar gaarne het «jokkentje» I dat zjj omtrent onzen afgevaardigde heeft rondverteld. Zij heeft niet doorgedacht. ZÜ neme zich echter voor in haar eigen blad de valsche beschuldigingen tegen onzen afgevaardigde in te trekken, en een volgen de maal minder onbekookt er op los te 1 schrjjven als zij iets op hem of anderen heeft aan te merken. 18 Febr. '89. Zjjne Majesteit onze geëerbiedigde koning mag Dinsdag zjjn 72 sten verjaardag vieren, j Boren bidden en denken Het Nederlandsche volk, dat bljjde zijn vlaggen uitsteekt, zende zijn dankzegging ten hemel voor dit heugelijk feit en ver- menigvuldige op dezen dag zjjn gebed voor dezen laatsten mannelijken telg uit het zoo dierbare Huis van Oranje. Buige Neerlands koning zich in zijn hoo- gen ouderdom voor den Koning der Koningen en vinde hjj eerde koning der verschrikking komt vrjjspraak en gerechtigheid in het bloed van Koning Jezus 1 Per Tel. Het bulletin, dat heden avond verwacht wordt omtrent 's Koning toestand, zal minder gunstig luiden. In het verbljjf van doctor Vlaanderen des nachts ten paleize ligt echter niets ongewoons. NIEUWE KIESTABEL. De regeering heeft zooals wjj reeds vroeger meldden voorgesteld de kiesdi stricten voor de Provinciale Staten te ver anderen. Zij wil de districten meer in overeenstemming brengen met die der tweede kamer, liefst zoo dat dezelfde groepen van gemeenten én voor de 2e Kamer én voor de Statenverkiezingen bjj elkaar blijven. Men weet, zooals het nu is moet bijvoor beeld Kruiningen voorde 2e Kamer stem men bjj het kiesdistrict Hontenisseen voor de Staten bjj het kiesdistrict Goes. Arne- muiden bijvoorbeeld stemt voor de 2e Kamer met het kiesdistrict Goes, en voor de provin ciale Staten met het kiesdistrict Middelburg. Aan deze ongelijkheid zal nu een einde komen (Natuurlijk als de kamers dit voor stel Mackay aannemen.) Het ontwerp beveelt zich aan doordat het breekt met het beginsel van stelselloosheid zjjner voorgangers. Het voert het stelsel van enkelvoudige kiesdistricten door tot zelfs voor de groote steden, en wel volgens de verdeeling opgenomen in een nota op 9 Maart 1887 aan de tweede Kamer toege zonden. Plaatsgebrek belet ons die wijzigingen ■yoor alle provinciën na te gaan. Doch wat Zeeland betreft, wijzen wij er op dat Zierikzee voortaan zal bestaan uit de eilanden Schouwen en Duiveland, want Overflakkee dat voor de kamerverkiezingen tot dit district behoort, ligt in Zuid-Holland en kan er dus voor de Statenverkiezing niet bij behooren. Wat de overige districten betreft, zjj zullen dezelfde zijn als voor de tweede kamer dus bij Middelburg, Goes en Zierikzee voegen zich thans ook Hontenisse en Oostburg terwijl Tolen, Sluis en Hulst vervallen. Het district Middelburg zal 10 afgevaar digden ter Provinciale staten krjjgen, het heeft er thans 11 het district Oostburg 10het district Goes, dat er nu 8 heeft 10: bet district Hontenisse 10 en het dis trict Zierikzee 5 het heeft er thans 6. Het aantal leden zal volgens de nieuwe regeling bedragen Groningen 48 (thans 45), Friesland 54 (thans 50), Drente 37 (thans 35), Overijsel 49 (thans 47), Gelderland 69 (thans 62), Utrecht 45 (thans 41), Noord- Holland 76 (thans 72), Zuid Holland 84 (thans 80), Zeeland 45 (thans 42), Noord- Brabant 69 (thans 64). Middelburg. De agenda der raadsverga dering op Woensdag 20 Februari, a. bevat Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het maken van dubbele ramen aan een der lokalen van school C volgens een ander plan dan aanvankelijk in de bedoeling lag van het raadsbesluit van den 31 October 1888. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders in het belang van eene meer geregelde exploitatie van het tonnenstelsel. Nader rapport van Burgemeester en Wethouders omtrent het in de vergadering van 22 December 1888 aangehouden adres van J. Boudewjjnse betreffende verlaging van den prijs van het gas ten behoeve zijner fabriek van gloeilampen. Adres A. Biïchenbacher om vergunning tot het plaatsen van drie «meteorologische en annoncenklokken» op de openbare straat met voorstel van Burg. en Weth. daarom trent benoeming van een havenmeester. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Biervliet C. J. Six Djjkstra te Doeveren en Genderm. Bedankt voor Heinkenszand door L. M. v. Noppen te Zwartsluis. De ZEerw. pastoor P. J. F. Tachi ge boren te Zierikzee is te Schipluiden over leden. Chr Ger. Kerk. Beroepen te Zeist K. B. v. Diemeri te Bodegrave. Benoemd tot onderwijzer aan een open bare school te Delft op een jaarwedde van f900 de heer C. C. Bertram te Middelburg. De heer Herman Kuyper, zoon van prof. dr. A. Kuyper slaagde Zaterdag als candidaat in de theologie bij de vrjje Uni versiteit, Dr. Ph. R. Hugenholtz te Amsterdam is ernstig krank. De gemeenteraad van Arnhem benoemde tot len onderw. aan een openbare school al daar dhr. M. J. Overweel onderw te Kloetinge. Tot hoofdonderwijzer aan de christe lijke school te Bunschoten is benoemd de heer A. Kuijper Boone onderwijzer te Dordrecht. Voor de bet rekking van hoofdonderwijzer aan de openbare school te Cortgene bebben zich 20 sollicitanten aangemeld. Yeere 13 Febr '89. Door 's Heeren goed heid mocht ik heden avond getuige zijn, van eene heerlijke feestvreugde. Onzejon- gelingsvereeniging vierde haar tweejarig be staan. Na eene gepaste rede van haren Eere- President, Ds. C. Steketee, over Theagenes (een episode uit de levensgeschiedenis van Johannes, den Apostel des Heeren) werd de avond doorgebracht met het houden van boeiende voordrachten, recitatiën en het, zingen van psalmen en treffende liedeiien, die begeleid werden met orgelmuziek. Mede tot verhooging der vreugde, strekte de komst van Afgevaardigden uit andere plaatsen als ook de ruime lokaliteit, door het schoolbestuur welwillend afgestaan. Ze- gene de Heere de Vereeniging, en geve Hij, zoo van hier als elders, voor haar veel gebeds. Een Feestge loot. liEMEXGDÏÏ BEJtlCIITEN. Zaterdagavond omstreeks half zeven ure brak te Nisse een ontzettende brand uit in de korenschuur van Johs. van Boven. Het Gemeentebestuur en de Nisse brand weer waren spoedig op de plaats des onheils tegenwoordig. Dadelijk werd aan de Besturen der omliggende plaatsen kennis gegeven. Heinkenszand was de eerste met spuit A. om hulp te verleenen en bewees uit stekende diensten, waarvoor het bestuur en de manschappen der brandweer een woord van lof toekomt. Evenzoo de brand weer van Ovezande, s Heer-Abtskerke en 's Gravenpolder die elk het 1 unne er toe bijdroegen om de belendende gebouwen te bewaren. Een regen van vuur kwam op de naast bijzijnde gebouwen en de manschappen neer die allereerst zich zeiven tegen brandschade te beveiligen hadden. De schuur is geheel met wat er in was behalve de beesten die als wild rondheien verbrand. Tevens de in 1888 nieuw gebouwde woning, waaruit het huisraad nog is gered. Vermoedelijk is door een moedwillige hand de schuur in brand gestoken, waardoor een half dorp in groot gevaar verkeerde door de vlam men (aangewakkerd door den hevigen wind) te worden vernield. Of de eigenaar te Amsterdam wonende de gebouwen geas sureerd had was den bewoner onbekend. De inboedel was niet tegen brandschade verzekerd. Gekozen tot lid van den raad te Oude- lande de heer H. A. Mol. Aan een particulier schrijven uitler- seke ontleenen w(j het volgende Met de oesterzaken, hoofdbron van ons bestaan, is het, als met alles, treurige ach teruitgang. Door jaarlijks verminderde groei, dientengevolge mindere qualiteit van visch, en steeds meerdere tarra, zijn reeds vele kleine maatschappijen, hier gevestigd, ont bonden ook de grootste vennootschappen neigen tot liquidatie. De best rendeerende, die, trots de hooge pachten nog steeds di vidend konden uitkeeren, zullen na dit boekjaar voor het meerendeel met tekort eindigen. Algemeen verwachtte men bij den aanvang der visscherijen in September 1.1. een schrale opbrengstdeze verwachting is thans, helaa*, treurige werke'ijkheid geworden. Bij de schrale opbrengst voegen zich de dalende prijzen. Puike le soort wordt thans f 37 a 38 per duizend verzonden. Zeer groote verzendingen naar Engeland worden dage lijks a 3 verhandeld. Alleen extra ge sorteerde brengen bij kleine partijen f 40 a f 42 op. Een groot aantal der in 1882 tegen ko lossaal dure prijzen gepachte perceelen der Ierseke bank zullen door de tegenwoordige pachters worden ingegeven tegen 1 Maart 1890 zoodat aanstaanden zomer een groote verpachting verwacht wordt. Op de oesterbeurs wordt zeer weinig ver handeld. Naar plantoesters is zeer weinig vraag. Sedert twee beursdagen was geen enkel monster te zien. Treurige achteruitgang 1 Is al de vroegere voorspoed hier niet altijd dankbaar genoten, moge dan de te genwoordige breking van den staf des broods, geduldig gedragen worden 1 De Heere regeert! Hij, die slaat kan ook heelen 1 Kruiningen. Zondagavond mocht het den gemeente-veldwachter van der Maas geluk ken de wed. P. te betrappen, toen zij aan het stelen van aardappelen was. De veld wachter lag sedert eenige oogenblikken op den loer toen de vrouw met haar werk begon. De eigenaar v. I. had er den veld wachter opmerkzaam op gemaakt, daar hij meende, dat er reeds aardappels uit ont vreemd waren. Krniningen. In de vergadering van aan deelhouders van de weegbruggen op Hans- weert en 't station Kruiningen, bleek bij het opmaken der rekening dat op de beide weegbruggen gezamenlijk gewogen waren 1,504,126 K.G. beetwortelen, 116,581 K.G. pulp, 17 voer juin en 2 koeien. Bij de politie te Middelburg zijn thans, in plaats van de bekende kleppen, signaal hoorns ingevoerd, als waarschuwers bij brand. WemeldiBge. De commissie tot inzameling der nieuwjaarscollecte, die f 260 heeft op gebracht plus 29 zak tarwe, heeft door de groote behoefte die er heerscht gedreven, nogmaals aan de woningen der meer ge goeden geklopt, met het gelukkig gevolg dat er weder is ingekomen ruim f 110 plus HV2 zak tarwe en nog 2t/„ H L. erwten. De commissie is alzoo in staat gesteld om nog eenigen tijd voort te gaan met het uitreiken van brood, hetgeen 2 keer per week geschiedt en een krachtigen steun geeft aan velen, vooral daar er dezen winter onder den behoeftigen stand haast geen aardappels zijn. Als een staaltje van bijgeloof wordt uit Friesland verteld dat een vrouw te Cubaard die plaats metterwoon moest ver laten, dewijl zij aldaar voor een heks werd aangezien. Een landbouwer die Donderdag met een beladen slede uit de steenkolenmijn te Kerkrade kwam is door twee vijanden zoo geducht toegetakeld en gesneden, dat men voor 's mans leven vreest. Woensdag had er te Maastricht een huwelijk met hindernissen plaats. Een paartje zou daar in den echt verbonden worden en was tot dat einde 's morgens 11 uur op het stadhuis verschenen, waar alles in gereedheid was gebracht, en nog maar alleen werd gewacht op den voogd des bruidegoms die zijn toestemming moest geven. Doch juist deze kwam niet, en na uren wachtens ging men heen, met de toezegging van den vriendelijken ambtenaar van den burgerlijken stand, dat het trouw paar op elk uur van den dag kon terugkomen. In den namiddag werd de voogd opge schommeld en nu trok men andermaal naar het stadhuis doch nieuwe ontsteltenis, hij wilde niet mee de trappen op. Eindelijk na een half uur kakelens zwichtte de on willige man voor de bedreigingen van het straatpubliek en voor den aandrang der politie, die hem na afloop der plechtigheid, teneinde hem tegen de woede van het pu bliek te vrijwaren, in haar bureau in veiligheid wist te stellen. De tachtigste verjaardag vau den be kenden schrijver en dichter Jan Goeverneur is Donderdag te Groningen met plechtigheid herdacht. Een commissie maakte bij den grijsaard hare afwachtirg en bood hem een fraai alburn aan met een honderdtal por tretten. Op het titelblad is eene teekening in sapvert van Alexander Verhuell, terwijl P. Louwerse in een hartelijk, vloeiend ge dicht hem hulde brengt. Bij het album was een lezenaar gevoegd en een gemak kelijke leunstoel. Hoe een courant kan sukkelen Een onzer abonnés uit Gorinchem, tijdelijk te Zuiddorpe vertoevend, werd zijn nummer dat door ons nog aan zijn gewoon adres was verzonden, nagezonden doch in plaats van Zuiddorpe zette men te Gorinchem Uitdorpe (Zeeland) op het adres. Daar een postbeambte dit onjuist achtte, maakte deze van de eerste helft der U een O, waardoor liet Ouddorpe werd, en zoo ging de reis na afkapping der laatste letter naar Oud dorp bij Wolfaartsdijk, in Zeeland. Doch de beambte kon er, begrijpelijk, nu onmo gelijk meer Zuiddorpe van maken en stuurde het blad met de woorden «Onbekend» en «Zie Noord-Holland bij Alkmaar» weer de wijde wereld in, na met een blauwe streep aan Ouddorp nog een d' ontnomen te hebben. Van Oudorp ging het naar Over flakkee, en er daar geen raad meer mee wetende, plaatste men er «Retour Sas van Ger>t» op. Voorzien van 7 onjuiste adres sen, 12 stempels en niet weinig gehavend, landde dit exemplaar bij ons aan, tot niets geschikt dan om in de snippermand een welverdiende rust te genieten. (De Schéldebode.) Wegens het al te sterk vastsnoeren van het korset, overleed te Winschoten dezer dagen plotseling een 23jarige dochter. De geneesheer stelde vast dat het meisje, door het corset een zelfmoord had begaan. Een treurige nalatenschap 1 Een ruwe kerel, uit een gemeente nabjj Eindhoven, de schrik van vensters en spie gelruiten, is, zeker ten spijt van alle glas makers, vandaar naar de Argentijnsche Re publiek vertrokken. Het schijnt hem moei lijk gevallen te zijn, zijn even beruchte mak kers te .verlaten ten bewijze daarvan heeft hjj, alvorens zijn congé te nemen, bjj een herbergier honderd borrels betaald, die door de vrienden daar kunnen worden verorberd. Een der lezers van de «Amst. Ct.» zendt aan 't blad het volgende versje Wie had dat nu gedacht, of even kunnen (vreezen, Dat 't na die eerste vorst op nieuw weer (wintren zou, En foch heeft elk al lang, vooruit het (kunnen lezen Op tram, in krant, op muur, 't was (overal kou-kou 11 (cacao). De dienstmaagd van den concierge van het Muntgebouw te Amsterdam sprong, na een huishoudelijken twist, uit een raam in het water. De steeds aangroeiende me nigte riep haar van alle kanten toe, zich aan de ij'schollen vast te klampen. Het jjs brak af en telkens zag men haar in 't water terugzinken. Een aanvarende schip per boomde wat hij kon, om haar te red den, doch de ijsmassa belette haar nader te komen. Hij wierp haar zjjr: boomstok toe, doch zij bemerkte dit niet en hare krachten namen zichtbaar af. Een dei- toeschouwers was haar redder, door zich een dreggetouw om zijn middel te binden en haar na te springen. Toen slaagde hjj er in, de drenkelinge behouden op 't droge

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 2