Balans, D Bouw- en Weiland, SCHRIJFWERK, MANUFACTUREN, Openbare Verkooping Meubilaire en andere Goederen. OPENBARE VERPACHTING Rouw- en Weiland, INGEZONDEN STUKKEN afloop VKRK00P1NGEN enz. Overzicht van Verkoopingen. LAATSTE BERECHTEN. TE KOOP BURGERLIJKE STANPT" MARKTBERICHTEN. Openbare Verkooping te overstaan van Deurwaardé Kouion, op MAANDAG DEjJ 25sten FEBRUARI 1889, de| namiddags tc 2 uren, en vol] gende dagen, van op Woensdag 27 Februari 188™ n ruio til ook aan huisvaders, en gesteld. luidjes, die een schuit, serkade te 's Gravenhage in den afgeloopen nacht me wijze gewekt. Door Lrtuig was het water naar en stond reeds voor de oudjes ontwaakten. In ij de noodige kleeding- hunne drijvende woning, zonk. e Barneveld werden zil- gemist. Bij onderzoek lbode den diefstal had len lepels en vorken had achterdeur tesgezet en deur ingeslagen om aan eiken. Zij is in verzekerde te Echt is van een en is zoodanig gekwetst, leven vreest, van den heer B. te Dor- badkamer met een bran- een lek iri de gasbuizen was dat er een ontploffing een binnenmuur werd werden stuk geslagen van het dak werden ge- bekwam geringe brand- in is Maandagnacht een ischoten jongens aange- gouden horloge beroofd, em zijn gouden bril van ders te Goenderen hebben der met een spa op het een is levensgevaarlijk mburg) bestaat nog het en avond van den dag van den overledene heett -dÉi aoannen uit de buurt in s* komen, om zich op kosten n drank te goed te doen. drinken van «lijkbier». gelegenheden niet altijd gaat, begrijpt men. Po- gewend om dit gebruik, ïdheid dagteekent, at te der weesinrichting te ngrijk uitgebreid. Niet j een aantal tijdschriften rden gedrukt, maar ook len kleine en groote ge- tot nu toe gedrukt en nrichting verspreid. Be- chting van de drukkerij nede in verband staat, is bestreden, is er nu 10 duizend [als winst in ting gevloeid. Voor de is voortdurend overvloed aantal weesjongens heb- kplaats als letterzetter, een ambacht geleerd, j limschoots in hun onder den. spoorwegongeluk bij'/® Lan de N. R. Gt. nader goederenwagen van Parijs kwam in den igen eerste klasse lef ts ineengeschoven werd. een Engelschman, bleef een zestal anderen wer- Eene grootere ramp ie tegenwoordigheid van ten van beide treinen, en mist eerst in het n op korten afstand van treffen tegemoet zagen elijk den Westirtghouse ng stelden. De vreeselijke 'oortsproot, had het voor- ïuiven der beide eerst6 Zonder dezen vertwjj- jude de ramp vreeseljjk irzeker geen der reizigers treinen ongedeerd zijn die, evenals de gedoode wagen bevond, die door werd ingerend, kwam ieel van dien goederen- er van de verbrijzelde •echt, uit welke gevan- veel moeite ongedeerd rden. na (Italië) gaat het nie' ;n gezouden naar Lugo, arbeiders het raadhuis aren. Ook zijn er onlus- sbarsten. Zevenhonderd ;ten zich daar meester politie was niet by herstellen. Te Romy is het mede nog ver van rustig. De gemeente beeft een werk aanbesteed dat 600,000 lire zal kosten. Alles om de werkloozen te helpen. Te Parijs hebben de verkiezingen voor den kerkeraad en de kerkvoogdijen der Hervormde Kerk plaats gehad. De strijd tusschen liberalen en orthodoxen, of «evangelischen», was zeer warm en de laatsten hebben een bijna volkomen over winning behaald. Slechts in éen kerspel behielden de liberalen éen zetel. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur! «.De dingen loopen wonderlijkAldus is de naam van een schip, dat dezer dagen averij bekwam, maar langza merhand zou het ook voor het schip van Staat een zeer toepasselijk opschrift worden. Niettegenstaande de anti-revolutionaire partij jarenlang gevochten heeft tegen de onderwijswet en alle gebreken (in haar oog), die deze wet aankleven, hebben aangewezen, is het ministerie bijna een jaar aan het roer, zonder dat een herzieningsontwerp zoover gevorderd is, dat het publiek domein kan woi den Zoo las ik in zeker blad, welks redac teur door datzelfde antirevolutionair mini sterie tot schoolopziener is aangesteld. En terecht. De benoeming van een conservatief liberaal tot schoolopziener, en dat door een antirevolutionair minister, dien hij voort durend met speldeprikken (ofschoon zij ge lukkig zelden raak zijn) vervolgt, geeft wel tot den uitroep van dit blad aanleiding. Inderdaad, de dingen loopen wonderlijk. Niet dat onze tegenwoordige regeering ko len vuurs hoopt op de hoofden harer staat kundige tegenstanders, welk christen zal 't wraken Maar dat tot twee malen toe, om tot de vervulling van dien plicht te geraken, de eigen vrienden moesten worden miskend, waarlijk, de dingen loopen wonderlijk. Of is de jongst benoemde school opziener een schoolman, die kennis van (school)zaken paart aan onbevangenheid van blik en oordeel? Als de schrijver van het door mij bedoeld hoofdartikel en hij dezelfde persoon zijn, dan zeker niet. Immers in de boven aangehaalde woorden wordt gezegd dat de grieven van minister Mackay en zijne vrienden slechts verzonnen zijn; en dat der tegenwoordige schoolwet geen gebreken aankleven. Een bewering, die veronderstellen doet dat deze heer nog niet veel met «openbare» onder wijzers heeft omgegaan, of hunne geschriften heeft gelezen. Er zijn «openbare» onderwijzers genoeg in ons land die wel degelijk beweren dat Kappeyne's schoolwet gebreken aankleven. Er mee dwepen doet er niet een, al ware het alleen reeds om het veeleischend artikel 2. Schrijver dezes heeft het genoegen gehad om te gaan met onpartijdige «openbare» schoolmannen als b. v. de heer Gedeking. Hem en Jan Holland en den oud-minister Fransen v. d. Putte te raadplegen over de gebreken die zij nog in de schoolwet zien, zou voor den schrijver uit het ongenoemde blad bepaald nuttig zijn. Opzettelijk noem ik slechts drie namen van een liberaal staatsman, een liberaal «openbaar» onderwijzer en een toen nog liberaal schrijver als dr. Vitringa, wier meening elk schoolopziener dient te kennen, en kan kennen. De r.amen zijn met vele te vermeerderen. Want impopulairder erf stuk dan mr. Kappeyne de natie naliet, is niet bekend. Enkele «gebreken» hebben de liberalen er zeiven reeds aan hersteld, dank zij de wet van Lobman later het voorstel Vermeulen, en eindelijk de veranderingen door minister Heemskerk er in gebracht. En nu in blinde liefde te wanen dat de overige gebreken slechts »in hun oog» be staan, zie, men zal school ipziener moeten worden, om van zulk een liefde genezen te worden. Neen, het ongenoemde blad handelde niet verstandig en allerminst rechtvaardig, door die teedere inlassching «in hun oog». De bedoeling hebbende den tegenstander te treffen in al de hatelijkheid van zijn idiotisme, van zijn oneerlijkheid en geestdrijverij, stem pelde zij en passant de bezwaren harer naaste vrienden. Het zal nuttig zijn zoo de redactie haar oordeel op dit punt aan eene revirie on derwerpt. Veldarbeid. Dezelfde ongenoemde redactie gaf, om te bewijzen hoe wonderbaar de zaken loopen kunnen, nog een aanhaling uit de Prot. Noordbr., een blad, waarvan zij driestweg verklaart dat het geïnspireerd (ingeblazen) wordt door den heer Lohman. De aanhaling betreft, den wensch, dat de Regeering beschermend optrede, opdat de veldarbeid geen al breuk doe aan de leerjarenook dewijl het gebleken is «dat langs andere wegen geen verbetering te wachten is.» En dan roept zij uit«Wij gelooven dat velen die jhr Lohman hun stem gaven, hem deze zwenking niet ten goede zullen rekenen. Ook dit alles rekent zjj tot de wonderlijk loopende dingen.» Mag ik naar aanleiding daarvan op merken lo dat de Prot. N.-Br. niet door den hr. Lol/man geredigeerd wordt, of met hein in verbinding staat 2o. dat bovenbedoeld stukje over veld arbeid niet door den heer Lohman ge schreven of ingegeven is. 3o dat de heer Lohman noch voor, noch na zijne verkiezing, zich over de quaeslie van den veldarbeid ook maar heeft uit gelaten en 4o. dat ook de antirevolutionair tegen staatsinmenging geen bezwaar heeft, doch zich hierin van den «liberaal» onderscheidt, dat deze staatsbemoeiing tot regel stelt, en gene er slechts dan toe manen zou, wan neer ondanks alle particuliere inspanning, de ouders en anderen onwillig bleken, het goede voor hunne kinderen te zoeken. Dit is zoo klaar als de dag. Immers, wie zou het dan moeten doen, als ook de Staal er zich buiten hield Over den leerplicht wil ik later nog wel eens in uw blad schrijven. Alleen waag ik het op te merken, dat de redactie van het door mij niet genoemde blad hoogst waarschijnlijk sc/ioofplicht heeft bedoeld. Uw Vr. VERPEN. ATTENTIE. Velen lezers van «De Zeeuw» te Krabben- dijke zal het bekend zijn, dat aldaar sinds eenigen tijd een christelijke Zangvereeni- ging is opgericht. Ten zeerste wenschen wij dat deze ver- eeniging stand houden, bloeien, zich uitbrei den moge. Reeds jaren bestonden er zangvereenigin- gen, maar geene gelijk nu deze. Zij toch biedt den levenslustigen jongeling veel wat hem het hart verheffen, het oor streelen, de ziel roeren en den geest aangenaam bezig houden kan de heerlijkste melodië'n als de Neerbosch' zangen en Sankeylie- deren, enz. Waar nu de noten der zangstukken ge leerd zijn, betwijfelen we niet of ook de schoone aangrijpende gedachten die deze liederen zeiven opwekken zullen geleerd en gezongen worden. Slechts ééne leemte doet zich, dunkt mij. in die vereeniging gevoelen, namelijk dat er niet begonnen wordt met gebed en ge ëindigd met dankzegging. De God orizes levens, de Vader der lich ten, van Wien alle goede gaven en vol maakte giften afdalen, moet toch in alles erkend worden. Hij gaf ons onze stem en elk zintuig, waardoor de muziek kan beoefend en genoten worden. Ja zelfs, Hij was het, die het in het be gin der schepping Gods in het hart van een Adamskind gaf, muziekinstrumenten te maken. In het belang van bovengenoemde ver eeniging, wenschen wij ten zeerste dat aan het verlangen van dat zangkoor voldaan wordedat de EdelAchtbare Heer Burge meester der gemeente vrijheid geve, de openbare school daarvoor disponibel te stel len, en een dier grootsche en flinke lokalen daarvoor af te ctaan. Het effect zou er zeer door worden verhoogd, veel meer dan in een klein gebouwtje het geval kan zijn. Mij dunkt het voorbeeld van zoovele chr. zangvereenigingen worde ook hier gevolgd, dat ook meisjes a's leden tot haar mogen toetreden. Hare stemmen toch laten zich zeer wel paren bij die der jongelingen. ik geef dit bescheidenlek in overweging. Krabbendijke, 12/2 '89. Q. N. BRESKENS. Donderdag werd geveild ten overstaan van not. De Smidt een Woonhuis en Erf bewoond door mej. wed. J. v. Male, met 7,90 A. Tuingrond; te zamen gekocht door dhr. W. Woittier voor f2200 behalve 12Vs p. Ct. voor onkosten. MIDDELBURG. Donderdagavond werd in „de Vergenoeging" door Notaris A. M. Tak publiek geveild lo Een Huis en Erf met timmermans werkplaats verkocht voor f2001. aan den heer M. Beun. 2o Een Huis en Erf (lange- vijle voor f2800. aan den heer W. Ste vens. 3o Een pakhuis met bovenwoning Gravestaat verkocht voor f1400 aan den heer A. P. Casteleijn. 4o. Een Huis en Erf op den Wal verkocht voor f2211.-aan den Heer R. A. Papegaay. 5o. Een bouw terrein in de Langedelft verkocht voor f800 aan den heer G. L. Inkman. Allen te Mid delburg. Alles behalve 13% onkosten. Donderdag 21 Februari. Kapelle, Zandweg, 10 uur, bij Bart Jonker, door Not. Mulock Houwer, 3 bruine merrie- paarden 4, 12 en 13 jr., 1 zwart rampaard 7 jr., 1 voshengst 2'/,2 jr., 9 baatgevende melk koeien, 2 ossen, 1 stier, 10 runders, 6 kalvers, 3 honden met hokken, 1 vet varken, 2 mest- putloopers, 40 kippen en hanen, 7 eenden, 1 wagen op riemen, cultivator, 7 ploegen, 6 eggen, 2 slepers, 1 driewielskar, windmolen, arrestee, snijmachine, moesmaker, koebak, stal-, zolder- en melkgereedschappen, brandh. Vrijdag 22 Februari. Ierseke, 10 uur, op de hofstede van D. Wisse, door Not. Mulock Houwer, een span bruinbonte blessen 10 jr., 2 kalfkoeien, 1 vare koe, 4 runderen, 3 vette varkens, 10 mestput- loopers, 20 kippen en hanen, 15000 K.G. wei en klaverhooi, 25000 K.G. beestenpeen, rog- gestroo, 75 H.L. aardappels, en aan de schuur in denBurenpolder, 10 runders, hooi, varkens, mangels. WAARDE. 10 uur door Not. de Vos bij Moeliker, lo. een dubbel woonhuis, land- bouwschuur, wagenhuis en erf 462 A. 2o. een dito A 42 en 44 groot 0.87 A. IERSEKE, 3 uur bij Harthoorn door Not. de Vos het huis met vrachtrijdersschuur en erf in Kerkhoek 279 c.A. KRUININGEN, 13 Februari 1889. Tarwe 16,00 a f7,00. Rogge f4,80 I f5,Wintergerst f4,50 f 4.90. Zc gerst f 4,20 a f 4,50. Haver f 2.25 a f 3,0 i i wlen 6,50 a 700. Boonen f 5,40 k f 5,8 Heden avond te ruim half zeven ontsliep zacht en kalm, onze zeer gelieft! dochter A D R I A N A, in den jeugdigen leeftijd van 22 jaren. Zwaar valt ons dit verlies. Sterke de Heere ons in dezen diepe weg van beproeving. JACs. DOMINICUS. Echtgenoote en KindereI Heinicenszand, 8 Februari 1889. 2800 BOSSEN DEKRIET bij JAN DE SMI1] Landbouwer te Colijnsplaat. Tegen Mei een HANDKNECHT henoodigJ bij Hk. BRASSER te Koudekerke. gevraagd door iemand te Goes, beker met BOEKHOUDEN. Adres no. 8. A. A. W. BOLLAND Goes. CADZAND, Het gestrande «chip «Colum bus» is iets hooger er op geschoven, met laagwater kan men er rond loopen. Men is bezig de lading hout te lossen, welke in de duinen opgeborgen wordt. Het schip is denkelijk niet meer af te brengen. Maandag kwamen twee Belgische visch- rioepen met hoogwatergetij bij het schip, en namen het beste wat aan boord was benevens een aanmerkelijke hoeveelheid tuigage mede. Ünmiddeljjk werd getelegrafeerd naar de politie in de Belgische visschers- plaatseu met het gevoig dat, toen dia sloepen in Heijst binnenkwamen de politie gereed stond, en het gestolene in beslag nam hetwelk geschat wordt op een waarde van 400 a 500 gulden. Maar wat nog erger was, men moest een man aan wal dragen, die door een kogel in de borst gewond was. De politie, belast met het toezicht over schip en lading, had. na her haalde teekenen van waarschuwing de toevlucht genomen, tot de vuurwapenen, waardoor bovenbedoelde persoon schijnt getroffen te zijn. Ylisjingen. Naar wij verremen is de sloep van de Belgische looilskotter No. 7 omge slagen waardoor 3 matrozen verdronken. Van 13 15 Februari 1889. GOES. Geboren- Charles "Victor Marie z. v. Jean Baptiste Lahoirie en Geertrui Jarnier. Overleden Pieternella Filius 76 j. wed. van Willem Heijman. Van 14 en 15 Fehr. '89 MIDDELBURG. Getrouwd D. A. Tilroe jm. 19 j. met S. de Jonge jd. 21 j. Middelburg 14 Febr. '89. De aanvoer was heden tengevolge van het ongunstige weder zeer klein, en was daar door ook de handel van weinig beteekenis. Naar Tarwe was a 10 ets. hooger goede vraag, terwijl Witteboonen bij ruime aan bieding en weinig vraag weder 50 ets. lager z(jn; in de prijzen der andere artikelen is geene verandering gekomen. De noteeringen zijn als volgt: Tarwe f 6.50 a f 6.85. Rogge f 5.25. Win tergerst f5,25. Zomergerst f 4.60 a f 4.75. Haver f 3.50. Paardenboonen f 5 50 af 5.90. Platteboonen f6. Bruineboonen f 10 a f 12. Witteboonen f9 a f 11. Groene Erwten f8 a f 8.50. Zaden niet ter markt. Boter f 1.10 a fl.20 per Kilo. Eieren f3.60 per 100 stuks. VLISSINGEN, 15 Februari 1889. Boter f 1,25 a f 1,10 de Kilo. Eieren f4,40 af4,—de 104 stuks. ZIERIKZEE, 14 Februari 1889. Boter, Hoogste koers 90, laagste koers 5 5 cent per 5 ons. Kipeieren hoogste koers f 0,95 laagste koers f 0,75 per 25 stuks. EENE GROOTE PARTIJ afkomstig uit liet Magazijn van den he E. A. EMANUEL te TIEL. DRIE MAANDEN CREDIET AAN S<| LIEDEN, anders a contant, of ondj borgtocht. det morgens te 10 uren, aan het huis l'| woond door Bokclanr, aan het weegje na' Bommestee in de voorstad te Goes van Een Melkgeit, 1 Steekkar, Winj| molen, Tuinmansgereedschap, Slij? steen, Zeeften, Wei- en KanthotJ Brandhout des namiddags te 2 uren op het Slot Ostor J te Goes van er. hetgeen verder zal worden geveild. ZINDELIJKE GOEDEREN kunnen bij) bracht worden waarvoor zich te vervoeg') bij M. BARTELSE. Inform atiën te bekomen ten kantore v- den heer W. PELLE te G o u s. VAN: Ie. 37 Hectaren 67 Aren 64 Centiarj toebehoorende aan het Burgerlijk 'j. algemeen Armbestunr te Ierseke, in i perceelen. 2e. 7 Hectaren 95 Aren 12 Centian toebehoorende aan de Ned. Her Torn! - Kerk te Ierseke, in 19 perceelen des vóórmiddags ten negen ure, in de h i berg van B. VERHEIJ POLS te Ierseke, BOEKJES waarin de perceelen breedvoe zijn omschreven zijn van af Woensdag I Februari 1S89 tegen betaling van 25 c j te bekomen bij den Seer. Penningmee?; I van het armbestuur te Ierseke, den h.1/ C. DE JONGE. Informatiën worden verstrekt door heeren W. VAN OEVEREN Jr. en J, 1 VAN DER BURGHT.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 3