CHRISTELIJK- HISTORISCH 1889. No. 57. Dinsdag 12 Februari. Derde Jaargang NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. Paul Rabaut t VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENT!EN PROVINCIALE STATEN. l' elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,02 b UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 eer Familieberichten van 1 5 regete 50 cent, iedere reg< meer iO cent. De kiestabel voor de Provinciale Staten dagteekent reeds van 1852, en is dus ruim 36 jaren oud. Dat zjj nog niet wegens ouderdom aan den dijk gezet werd, is slechts een gevolg van de behoudzucht der voor uitstrevende liberale partij, die bij de grond wetsherziening in '87 van geen verandering in de samenstelling der eerste kamer, en van geen ontbinding der provinciale staten weten wilde. Die zelfs dit weinige niet wildedie zal ook het meerdere, algeheele herziening der kiestabel voor de provinciale staten, wel niet willen. En toch is deze herziening zoo noodig De tweede kamer telt 100 'eden, waar van slechts 44 liberalen zijn en een socialist- liberaal terwijl de eerste kamer met hare 50 leden 36 liberalen telt. Hoe dit komt 1 Eenvoudig, dewijl de tweede kamer rechtstreeks door het volk de eerste kamer door tusschenkomst van de provinciale sta ten en dus niet rechtstreeks door het volk gekozen wordt. Men noemt dit eene getrapte verkiezing, een verkiezing met een trap. De tweede kamer er. de eerste kamer pas sen al evenmin bij elkander, als het hoofd deksel van een zuigeling op het groote hoofd van den reus. Een ieder springt het in het oog dat de eerste kamer niet beantwoordt aan den wensch en de inzichten der meerderheid. De prediker der Woestijn, of Getrouw tot in den dood. XI. Het was een vreetelijke tijding, die de Cevenolen in het hart greep, Je gevangen neming van hun geliefden Rabaut. Neen, dit kon men niet dulden. En als bij af spraak waren allen gereed om de wapenen op te vatten, en een strijd op leven en dood met hun vervolgers aan te gaan. Hun kwamen in de gedachten de schoone dagen van 17021709, toen hunne vaderen de Camisarden, zulk een heldhaftigen strijd streden en zulke wonderen deden van dap perheid. En wat zij er van wisten, het werd nu als voor hun verbeelding met nog schooner glans bestiaald. Doch de dagen van nu waren anders. Nu had men geen vast plan, geen aan voerders. De eenige, die hun raadsman had knnnen zijn, die plannen had kunnen vor men en regelen, om hem was het juist te doen. Ja men twijfelde in den grond des harten of hij de voornemens tot daden vafi geweld wel zou goedkeuren, en velen kon den zich niet ontveinzen dat men toch eerst de gerechtelijke wegvoering van Rabaut dien de af te wachten. Doch wie deze nuchtere opmerkingen in het midden brachten, wer den overstemd door de vurige toewijding der strijdlustige», die het er voor hielden dat de tijd nu was gekomen om het juk van de schouders te werpen en de vervolgers terug te slaan. Doch het hoe en wanneer meende men aan de gebeurtenissen zelve te moeten over laten. Intusschen deed men iets anders. Alle berichten over de ondernemingen, hulpmiddelen, gebreken, overwinningen en nederlagen der Camisarden uit den tijd der Nu de eerste kamer overwegend liberaal is, spreekt het van zelf dat een voorstel door de niet-liberale meerder heil in de tweede kamer aangenomen, door de liberale meerderheid in de eerste wordt verworpen. Zoo beheerscht dan feitelijk de eerste kamer het land. Ofschoon (want dit ware nog zoo erg niet, bijaldien de politieke inzichten der meerderheid in beide kamers dezelfde waren) de minderheid, die nu feitelijk met enkele tusschenpoozingen sinds 1848 het land regeerde, overheerscht dan de meerderheid. Een ongezonde toestand, die wel niet in een dag is weg te nemen, wijl de liberale grondwetsherzieners de deur op grendel en nachtslot hebben gedaanmaar waaraan toch nog gedeeltelijk een einde kan ge maakt worden door de herziening der kies tabel voor de provinciale staten. Nu heeft de regeering (Zie laatste berichten) wijziging dier kiestabel toegezegd. Kon zij besluiten het spoedig te doen, dan zouden wij nog in Mei naar die nieuwe kiestabel kunnen stemmen. Tengevolge der ongelijke toeneming der bevolking ir, de verschillende deelen des lands is het kiesrecht voor de Provinciale Staten zeer ongelijk verdeeld. In Maas tricht wordt op elke 5000 inwoners een lid gekozen. In Nieuwer Amstel één op de 19000. En in andere plaat en is het verhoudingsgetal tusschen dit laagste en 't hoogste in. Bij de verkiezing voor de provinciale staten is het noodig dat men lette op candidaten, die voor een lid der oorlogen van 17021709 zamelde men met ijver op. En van de nog |in leven zijnde helden uit dien hevigen krijg kon niemand met meer vuur en geestdrift vertellen dan de oude Antoine Reboul. Hoewel 83 jaar oud, was hij nog ongemeen jong en frisch van geest; en als hij er toe kwam om van den Camisarden krijg te vertellen, en dat kostte niet veel moeite, kon hij alles van het eerste tot het laatste u als voor de oogen schilderen. Niemand, zelfs Rabaut niet uit gezonderd, had gedurende zijn leven voortdu rend zooveel bewijzen van moed en overgege venheid aan den dag gelegd. Zijn gansche leven was een onafgebroken strijd geweest. Altijd de eerste, steeds de laatste bij alle verga deringen en op alle synoden hadden de gevaren hem steeds op zijn post gevonden en toch was hem als ouden soldaten, wie de kogels schijnen te vreezen, nimmer persoonlijk eenig leed wedervaren. Doch de slagen welke zijn hoofd verschoonden, waren op de hoofden der zijnen gevallen. Zjjne vrouw stierf onder de mishandelingen der soldaten nadat zij hem een zoon had geschonken. Deze zoon, zelf gehuwd zijnde stierf in 1750 op de galeien. Van diens drie kin deren bevonden zich twee zonen eveneens op de galeien, zijne dochter was de bruid van onzen Bruijn, zij was gewelddadig naar een klooster gevoerd, en nimmer had de oude Reboul iets meer van zijn kleindochter vernomen. En nu zochten onze Cevenolen juist bij dezen zoo zwaar beproefden man sterkte en moed. Eiken avond verzamelden zich in zijn oude woning aan de brug van Mont- vert eenige protestanten uit de buurt rond den breeden haard. Dan sprak men met elkan der, las den Bijbel of bad. Menigeen kwam met een geprangd gemoed binnen om ver ruimd van hart en met blijden moed heen te gaan. Somtijds hoorde men, gezamenlijk eerste kamer niemand zullen stemmen dan een der onzen. Onze tegenstanders (het is o. a. bij de jongste verkiezing van den heer Hollestelle te Tholen gebleken) zijn van hetzelfde ge voelen. Hun candidaat werd aanbevolen «dewijl hij het liberaal idee vertegenwoordigt»; en de onze werd bestreden wijl hij zijn zou slippendrager van hen, die den staat willen onderwerpen aan hunne kerkelijke be grippen». Ook voor de Provinciale Staten geldtin geen geval een liberaal, al is hij nog zoo knap. Het beginsel van zelfbehoud leidt ons tot deze noodzakelijkheid. Eerst dan, wanneer de Provinciale Staten zullen op houden de leden der Eerste Kam er te kiezen, eerst dan zullen wij onze gedragslijn kunnen wijzigen. En dat wij in dezen samenwerking met de roomschen begeeren en waar wij ver mogen zullen bevorderen, dat is mede het gevolg van den ongelukkigen ongerechtigen toestand, dat de Eerste Kamer niet ver tegenwoordigt de meerderheid onzer provin cie; en dat de liberale minderheid het land regeert en zooal niet dwarsboomen, dan toch dommekracht zijn kan, waardoor veel kwaads wordt bestendigd, wellicht ook veel goeds kan worden onmogelijk gemaakt. Een drijver, die een vastgebonden koebeest zou willen slaan, wijl het dier niet loopt geeft geen blijk van veel verstand te bezitten, rond den haard gezeten, eensklaps op een welbekende wijze op de deur kloppen. Spoe dig was dan iemand daar, zonder licht echter, want d« aangekomene mocht volstrekt niet gezien worden door vreemden. Het was dan meesttijds een rondreizend prediker, die om nachtverblijf verzocht. Helaas 1 ditzelfde huis was reeds getuige geweest van de gevan genneming van twee trouwe herders Dembres in 1689. Arnaud in 1718. En slechts door een bijzondere gun t was het huis nog niet afgebroken, gelijk de wetten het in zulke gevallen voorschreven. Maar ondanks alle gevaar gaven de pre dikers altijd aan het profetenkamertje en den haard van vader Reboul de voorkeur boven alle andere plaatsen. Maar nu, sedert eenige dagen droegen 'le bijeenkomsten een ander karakter. Het huis aan de brug te Montvert scheen zich te herinneren dat van daaruit eenmaal het sein tot den opstand was gegeven, en het maakte aanstalten tot een -hernieuwing van dit teeken. Jong en oud kwam heimelijk bij Reboul samen. Een bestuur was gekozen en een groote vergadering was aangezegd. De nacht is neergedaald. Wij treden binnen. Niemand is er nog. Reboul is alleen in zijn grooten keuken, waar over een uur de eerste beraadslaging over wat nu te doen zij, zal plaats hebben. Zijn stok ligt in een hoek. Hij schijnt dien niet meer te behoeven, zijn gang, zijn houding zijn die van een vijf en twintigjarige, als in 1702. En is het voor hem niet 1702? Op een tafel rechts van den schoorsteen legt hij zijnen Bijbel. Deze, of liever God door middel van zijn woord, zal de leiding waarnemen. Hij zet zich voor dit heilige boek neder, denkt enkele oogenblikken na, zoekt, en teekent twee plaatsen aan. Welke ver nemen wij straks. Maar even onverstandig is het dan oo onze regeering te drijven met het verw dat zij niets doet, terwijl men weet d zij gebonden is aan de liberale meerderhe in de Eerste Kamer. En daarom wenschen wij in dit jaar zij het maar niet in eigen kracht die mei derheid te weerstaan, en, ware het mogelij haar te verdringen. Dit eischt het lam belangen dat is ook het onze; het ons behoud. Want de anti-revolutionair keert zi tegen eiken vorm van onderdrukking. Immers, werden ooit de toestanden 1 omgekeerde van wat zij nu zijn; dat l voorbeeld de roomsche partij onderdri kende meerderheid werd, dan zouden i met dezelfde vrijmoedigheid samenwerki met de liberalen aanraden; ja, wij zouö niet anders mogen doen. Dit is zoo eenvoudig mogelijk. Die hier nog fdosofeeren kan, die beseft het gewii nog niet der zaak, die op het spel sta Het is nog geen 15 Februari. Die weten wil of hij kiezer werd of kie: gebleven is, of recht heeft kiezer te wordi die kan het nog op 't gemeentehuis ga vragen. Men moet u daar inlichten, en men? het dan ook wel niet nalaten. DE BIJ HEL. De Bijbel is het boek der boeken, c en overal in de anti-revolutionaire boeke i' W lïj V II Hij gaat weder op en neer. Het schi of zijn houding nu weer meer zwa teekent, en als voelde hjj plotseling d last der jaren. Geen wonder, in de ziel jvan zen man, met zijn koen en krachtvol uiterl heeft in de laatste dagen veel strijd plaats had. Zal hij, met den eenen voet in het gi nog zulk een zware verantwoordelijkheid zich laden? Wellicht zal hij de jammeren uit dezen krjjg voortvloeien, door den di ontgaan, maar in welke omstandighec zal hij de jonge lieden achterlaten, die in het verderf heeft gestortin well toestand het land, dat hij op het pi stond aan de vreeselijkste wraakoefening bloot te stellen Maar op zulke oogenblikken van anp volle zorg volgden weer oogenblikken vurige geestdrift. Hij had alle gevar in welke hij zjjn broederen wilde bren< lang genoeg getrotseerd om door niems van zelfzucht of vrees te worden beschuldi Wie zou het wagen hem te vragen n het recht om den krjjg uit te roepei Hij had dit recht sinds 60 jaren de punt van zijn zwaard en in hond i gevechten verkregen. En welke ook de volgen zijn mogen, men zal het hem geven, dat hij nog vóór zjjn dood het m genrood der vijjheid heeft willen begroete dier vrijheid, voor welke hij in zijne jet te vergeefs heeft gestreden. i «Welaan dan zei hij het zjj f het zij» en zjjn voorhoofd glinsterde sin gang werd weer vast en veerkrachtig mate is vol. De krjjgGod wil h We hebben te lang gewacht. Te la Maar des te beter. Onze zaak zal er te heili, 1 om schijnen in de oogen der menschen te schooner in de oogen des Heeren I V den dag, mijn oud trouw zwaard, voorn dag!» [Wordt vervolgd I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 1