►ER1C11TIEN. LAATSTE BERICHTEN. AFLOOP VERKOOPINGEN enz. INGEZONDEN STUKKEN. VERBETERING. BURGERLIJKE STAND. MARKTBERICHTEN. RRIEFWISSELLNG. Overzicht van Verkoopingen. A D VERTENTl EN. V: der Midd. Crt. was >rt in een harer nom- a.n voor rekening der iplaren te bestellen België van schapen, nd, wordt thans be- vijs van herkomst ten iverlegging vereischt earts aigegeven ge- ermeldende tevens het Ike het geldt en het per. an den veearts zal djn door de overheid cie dieren komen, en 1 certificaat zal tevens emde overheid moeten vergezeld gaan, dat maand geene besmet schapen ter plaatse ertificaat slechts gel van drie dagen en der douane moeten irneemt is in den Zaterdag in de afge- liier eenig lood, koper politie doet onderzoek. |Kruiningen dat Ge- Zeeland onlangs een Itgevaardigd, waarbij |turen kennis geven, tik willen maken van bij de gemeentewet ir gedeputeerden zel- iren der provinciale tas van de ontvangers Ipnemen. De gemeen- 1 schijn van partijdig - I vermijden, door loting [doch om te voorko ming zorgeloosheid op zal de loting telkens enten plaats hebben, eerste loting gehou- o.a. de gemeente De opening van boe lzaak zijn dat de ont- heeft, enz. Vrijdag geleide naar Krui- |om aan den officier (nadere aanwijzingen ren. De kassen der |en Waarde waren in Irklaring van De R. |polder Waarde een lngeveer f 6000. Naar Be inschrijving op het loor borgtocht verbon- |dom van den ontvan- vermogend persoon gesteld. voonte, die hieralge- ondering baren, dat orvallen plaats hebben, vet vordert, dat Burg. fcns in de drie maan- van den gemeente- Ijn er vele colleges Ir, die dit nog nimmer lntvanger, meestal ook budig een proces-ver- I optima forma is ge- Ir den burgemeester lid en een afschrift gezonden. Andere |tter der wet willen den ontvanger, dat dag zijn comptabel (azien, ofvragen gelegen komt, dat zulke handelingen otenaren en slechte nd tot tijdelijk ont- 1 polder Waarde en |te Waarde de heer c Secretaris de heer H. l'uiningen. M. C. la. s. hoopt de Antirev. hrgo» eene algemeene Bij die gelegenheid bor haar als spreker der kiesver. hebben ve dezen kunnen ook hg bijwonen, mits zij Jcht worden en plan (te laten inschrijven, lagavond werd alhier ltsen een musschen- |bestuursleden werden J. Zandee Secr. P. Jacs. v. d. Driesen van t Hof bode. Jtoe. De contributie lts per jaar. Elk lid moet 15 musschen inbrengen. Landbouwers voor elk paard 15 stuks. De boete voor te weinig ingebrachte musschen bedraagt 5 ets per stuk. De 1ste premie voor de meeste ingebrachte musschen bestaat in een schild. De 2e premie is f2,50. Een kraai, ekster of duif telt 4 musschenvijf musscheneieren telt 1, een kraaien-, duiven- of eksterei telt twee musschen. Begunstigers worden niet toegelatenalleen werkende leden. 's Heer Arendskerke. Zaterdag avond toen een drietal mannen terug keerden van Middelburg naar het Oranjeplaatje onder Arnemuiden en den dam moesten passeeren die op bepaalde tijden ontoegankelijk is, waagden zij het, hoewel het water nog niet genoegzaam was afgeloopen den dam te betreden, met het noodlottig gevolg dat een hunner J. V. door een rukwind omsloeg van den dam in de diepte neerstortte en verdronk zonder dat eenige hulp tot red ding kon worden verleend. De ongelnkkige ongeveer 30 jaar oud, laat een weduwe en 3 kinderen achter. 's Heer Arendskerke. Zaterdagmorgen toen de koetsier A. Markusse eenig graan voor een pas afgelegde koe van den zolder haalde had hij het ongeluk door de duisternis misleid van den zolder te stappen, waarbij hij aanzienlijke kneuzingen bekwam. Door den val zijn in lichte mate de hersenen gekrenkt, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen en verleend werd door dhr. G. C. Sehilham geneesheer te Hein- kenszand. Bij het bezoek der justitie te Kiui- ningen op Donderdag zijn ten huize van ver dachte de R. en in diens tegenwoordigheid een drietal met papieren gevulde kisten in beslag genomen die Vrijdag ter griffie der arrondissements-rechtbank te Middelburg zijn overgebracht. Vrijdag is de Justitie wederom vertrokken en wel naar Hoofdplaat vergezeld van des kundige om een onderzoek in te stellen naar de geestvermogens eener vrouw wier onder curateele stelling naar men meent door hare familie ten onrechte is aangevraagd. Ellewoutsdijk. Maandag had hier een ontzettend ongeluk plaats. De beurtschipper op Rotterdam kwam hier voor de haveu ten anker. Daar hij niet in de haven kon door het lage water, kwam hy op het zand terechtzijn knecht G. V. ging daarop het schip van onderen schoonmaken. Juist, terwijl hij daarmede bezig was, had een zandafschuiving plaats, waardoor bi) in de diepte gesleurd werd en verdronk. Hij laat een vrouw met 12 kinderen achter. Men heeft ongeveer 2 uur gevischt maar men heeft zijn lijk niet kunnen vinden. Men bericht uit Yzendijke dat van de ontworpen tramlijn EeclooWatervliet. Hollandsche grens het vak EeclooWatervliet waarschijnlijk in de maand Maart zal wor den aanbesteed. Vrijdagmorgen is door de rijksambte naren Klein en Bouwman, van St. Jan Steen, aangehouden zekere P. K., van Meerdonck, f België', die per kar en paard 320 kilogr- zout frauduleus trachtte fn te voeren. Het paard met kar, alsook het zout, werd in beslag genomende eigenaar wist zich door vlucht te redden. De oud strijder H. Scheele te Ter- neuzen vierde Vrijdag zijn 8C sten verjaar dag. Veel eer en belangstelling werd hem door de ingezetenen bewezen. Het muziek gezelschap Apollo bracht hem een serenade. Zijn medestrijders, mede versierd met het Metalen Kruis, brachten hem een bezoek. Te *s Gravenhage is Vrijdag een schip per nog in tijds er voor bewaard om door drie oplichters te worden beetgenomen. Hij lag namelijk in den Noordwal met een schuit met turf. Twee mannen bestelden 10000 turven en zonden den schipper naar zeker adres om zijn geld. Een der twee per sonen ging huiswaarts, de andere zou zoolang op het schip passen doch in plaats daarvan voer hij met de schuit weg, terwijl de schip per weg was. Natuurlijk liet men hem wegvaren, want niemand had vermoeden, dat hier een dief met een geheel schip er van door ging. Hij was reeds bijna met het vaartuig aan den uitgang der stad, toen hij, daar de werkelijke schipper tot de overtuiging was gekoixen, dat hij beetgenomen was, door de polilie werd aangehouden. Te Breda werden dezer dagen door een paar vreemdelingen gouden horloges aan den man gebracht voor f12. Een der ge lukkige koopers liet het zijne onderzoeken en het bleek dat het slechts f3 waarde bezat. De horloges waren van verguld nikkel. Te Amsterdam stonden Vrijdag de ouders en de grootmoeder van een matroos der marine, die jarenlang in Indië was ge weest op de De Ruijterkade te wachten op de aankomst der mailboot, die hem uit Indië herwaarts zou voeren. De oude vrouw wachtte met ongeduld de aankomst der boot en sprak er over dat de kleinzoon zijn grootvader zoo zou missen, wiens overlijden hem nog onbekend was. Naarmate de boot naderde en zij de schepelingen in de sloep zag stappen, vermeerderde hare spanning. Van de brug, waaronder de sloep doorvoer, ontdekte zij spoedig haren kleinzoon, en wuifde hem toe, waarop hij haar terng- wuifde. Op het zelfde oogenblik zakte de oude vrouw ineen, en zonder meer te kunnen spreken overleed zij in de armen van de verschrikte omstanders. Te Hoornsterzwaag hebben de arm voogden hun ontslag genomen, en nieuwe armvoogden zijn er niet te vinden. En niet zonder reden. Dezer dagen begaven zich een zestigtal werkloozen naar een der arm voogden, drongen zijn woning binnen, sleep ten hem er uit en dwongen hem met hen naar zijn ambtsbroeder te gaan, die een half uur verder woonde. Daar gekomen, lietën zij niet af, alvorens hun eenige onder stand verleend was. - Een zeldzaam geval is dezer dagen te Ziegenhain, een Duitsch plaatsje, voorgeko men. Een ontslagen gevangene en zijn kameraad, die in de zelfde omstandigheid verkeerde, braken er namelijk in, om naar een verborgen schat te graven, welke be stond in een bankbiljet van honderd mark, dat zij reeds geruimen tijd geleden aan een der cipiers onstolen en op de binnenplaats der gevangenis verborgen hadden. Begunstigd door de duisternis nu volvoerden de beide spitsboeven het stoute stuk, om na den goeden afloop te zamen het hazenpad te kiezen. Leelijk keken de heeren op hun neus, toen zij, een der stations op de lijn Frankfort binnenstoomend. op het perron eenige politie-agenten vonden, om hen interekenen. Het bleek, dat de telegraaf ook hier weder goede diensten had bewezen. (Per Tel.) De jongste berichten omtrent den toestand van Z. M. den Koning luiden gunstig. Sedert geruimen tijd gevoelde Z. M. zich niet zoo wel als in den laatsverloopen dag. Dr. Vinkhuizen is gister van het Loo teruggekeerd. (Per Ttl.) Het officieel bericht van heden luidt De toestand van Z. |M. den Koning is gedurende de laatste week bevredigend gebleven. Hoewel de eetlust onregelmatig is en niet altijd voldoende is, blijven dekkrachten dezelfde. Z. M. gevoelde zich over het geheel blijk baar iets opgewekter en kan zonder groote inspanning zijn gewone werkzaamheden verrichten. 's Heer Hendrikskinderen. Zaterdag werd door den eerzamen v. d. Linde in het lokaal „Samuel" aanbesteed het bouwen van een arbeiderswoning met waren loodsje. Inschrijvers plan A. plan B. J. Plazier, Goes f780.00 f760.00 J. de Jonge Wz. -761.00 -731.00 M. Hootsman - 750.00 - 715.00 P. Dronkers, Kapelle - 740.00 - 760.00 A. v.d. Yisse, Goes - 738.00 - 729.00 C. de Graaff -730.00 -745.00 J. Cornelisse - 685.00 - 714.00 J. Beenhakker,'sH.Ark. -664.40 -670.40 Het werk is gegund aan J. Beenhakker volgens plan B. in steen voor f670.40 IOTEIINUEN 189 0. De groote voordeelen bij Koninklijk besluit van 16 December 1887 ons aangeboden zijn le. Het recht van keuze van korps en garnizoen 2e. De bevoegdheid om buiten de ka zerne te wonen en 3e. Vermindering van den eersten oefen tijd van 10 tot 4 maanden. Dit alles echter slechts onder het dubbele beding, dat wij vóór onze inlijving eenerzijds door vrijwillige oefening in den wapenhandel voldoende practische en theoretische militaire kennis hebben verkregen, rn anderzijds met gunstig gevolg een examen afleggen, waar van de eischen zijn le. Het schrijven van eene goed lees bare hand 2e. de kennis van de gronden der spelling van de Nederlandsche taal, welke blijken moet uit een te vervaardi gen opstel; 3e. de vier hootdbewerkingen der reken kunde met geheele getallen; 4e. de kennis van het Ned. stelsel van maten en gewichten; 5e. eenige bekendheid met de vader- landsche geschiedenis en 6e. voldoende kt nnis der aardrijkskunde van Nederland. Wij roepen alle lotelingen van 1890 op om gezamenlijk te trachten van deze gun stige bepalingen gebruik te maken. Door samenwerking zullen de kosten voor het noodige onderwijs per hoofd slechts weinig behoeven te bedragen. Van bevoegde zijde is ons reeds hulp en voorlichting toegezegd. UEd. dienstwillige Dienaren J. MOLHOEK, A. C. STOKMANS. J. B. ARENTZ. J. J. SLOOVER. Goes, 4 Februari 1889. In het klinkdicht (zie ons vorig no.) staat «Wijl koe met pink en schaap de veld gewassen eten. In plaats van eten moest er staan eet, welk woord rijmt, op het eindwoord van den vorigen regel: bekleed. Van 2 4 Febr. '89. MIDDELBURG. H. C. J Wasch jm. 24 j. met C. C. M. Ahrensrnann jd. 21 j. Bevallen M. van Loo geb. Broeke z. C. Bastiaanse geb. Trielier d. N. van Riet geb. Galjouw z. P. A. de Ligny geb. Roggeband. Overleden J. J. Oppen 72 j. wed. van C. Hollebrandse C. Leonard 45 m. d. M. J. R. van Ditrnars 3 m. z. C. W. Schoep 9 j. d. S. C. Knuijt 83 j. wed, van E. Rap. Van 2 4 Febr. 1889. GOES. OndertrouwdKlaas Pik 45 j. wed. van Margriet Groenendijk met Maria Jacoha Nonnekens 26 j. jd. Geboren Johannes Jacobus z. v. Gerrit de Graaf en Francina Jacoba Bakker Johanna d. v. Adriaan Ringel! erg en Ka- tharina v. d. Male. Overleden Elizabeth Johanna 5 j. d. v. Willem Hendrik den Boer en Cornelia Tan- netje Schuiling Anna Dina 2 j. d. v. Nieolaas Corstanje en Sara Eversdijk. Levenloos Een zoon v. Johannes Maar- lense en Jozina van de Plasse. Axel, 2 Febr. '89. Oude Tarwe f0,f 0,Nieuwe Tarwe f8,25 a f8,75. Rogge f 6,25 a f 6,50. Win- tergerst f8,50 a f 8,75. Zomergerst f8,00 a f8.50. Haver f5.75 a f 6.25. Kookerwten f 8,50 a f8,75. Voererwten f 7.75 a f 8,00. Paardenboonen f7.a f7.25. Lijnzaad 111, - a f 14,— Alles per 100 K. G. Aardappelen f4,00. per 104 K. G. Rotterdam, 4 Februari 1889. Aanvoer redelijk; prijzen onveranderd; alleen Kookerwten onverkoopbaar. Buiten- landsche vast; Meel onveranderd. Jarige Tarwe f8,25 a - 9.40 Nieuwe Tarwe f 5,50 a - 7,50 Rogge.,- 4,75 - 5,50 Wintergerst 4,25 - 5,25 Zomergerst4.25 - 5,— Chevaliergerst. - 5,25 - 5,70 Nieuwe Haver - 2, - 3,30 Paardenboonen. - 5, - 6,40 Erwten- 6,75 - 6,50 Kookerwten - 7,25 - 8,25 Bruine Boonen ,10-00 -14,00 Witte- 8,00 -11,75 Kanariezaad - 7,— f8,50 Koolzaad-11,25 -12,00 Schokkers0,— - Duivenboonen - 6,50 - 7,- Zeeuwsche eieren 5,50 a 4,80 de 100 stuks. VLASBEURS Aanvoer 1990 steen wit. 25390 steen blauw. Handel vlug, prijzen ietslager als de vorige week. Op de Veemarkt waren heden aangevoerd: 264 vette runderen, 36 vette- en graskalveren 68 schapen of lammeren, 305 varkens. De prijzen waren als volgtvette runderen le qual65, 2e qual. 60 3e qual. 56 a c. kalveren le qual. f 1,00 2e qual. 90 a 80 c schapen le qual 65; 2e qual 55; varkens le qual. 25 ac, 2e qual. 24 a 3e qual. 23; licht soort 20 a 21 c. Aardappelen. Zeeuwsche blauwe f 0.00 a f 0,00. Champions f 0.00 a f 0 00, Magnum bonum f,at.poters f 0.00 af 0,00. Hamburger f4,25 a f4,60, Duitsche f3,00 a f4.80. Westl. Kleij f3.a f3.25. Geen aanvoer. Weinig gevraag. Ajuin. Aanvoer 0000 H.L. a f 0.00 de 50 K Aan Het gaat bezwaarlijk wat reeds Donderdag in uwe gemeente bekend was en Vrijdag in de Zeeuwsche bladen stond, thans in ons Dinsdag no mmer als nieuws op te nemen. Dinsdag 5 Februari. Goes, half 2, op het plein bfi Rijk, door Not. Pilaar voor L. Schipper, een vrachtrfi- dersinspan, o. a bruin merriepaard 11 jaar, menwagen, ploeg, egge, rolblok, langwagen, kettingen, harnas, mestputloopers. Woensdag 6 Februari. Hoedekenskerke, 1 uur, in de parochie herberg door Not. Liebert, lo. de parochie herberg met schuur, erf en tuin 876 c.A. 2o eeu huis, schuur en tuin 210 c.A. Donderdag 7 Februari. Poortvliet, door Notaris Wagtho voor Mat- theus en Hanneke. Ingezet 24 Jan. bij Nortier. Toewijzing 7 Feb. bij Noom 644,90 A. bouw en weiland. Weineldingc, op het hoefje van Verburg, doorNót. Mulock Houwer, 2 melkkoeien, 2 runders, 2 kalvers, 3 mestputloopers, 60 kippen, windmolen, kruiwagens, koebak, zeeften, arbeiders-, stal- en zoldergereedschap, aardappels, mest, kaphout enz. Middelburg, half 2, in de Vergenoeging, door Not. Tak, 111,90 A. tiendvrij bouwland in Domburg bfi de hofstee St. Jan ten Heere, 60,60 A. weiland bij de hofstede van De Pag- ter en 108,30 A. bouw- en weiland. Vrfidag 8 Februari. Ariieuiuiilen, 10 uur, oij Maartense, door Not. Verhulst, lo. wind-koren- en pelmolen- Keetdijk. 2o, een huis met recht van erf, pachttot24 Nov. 1983 by 't station. 3o. eeD dito aan den Overweg, D 3d. 's Heer Arendskerke, bfi de Rufiter, door Not. de Ronde Bresser, 3 kalfkoeien, 2 kal. vers, 6 loopvarkens, 1 boerenwagen, karnmo len, mangel wortelen, weihooi, aardappelen, ijzeren ledikant, kleerkisten, troggen, ladders. Vlissingen, 11 uur, door den Ontvanger der Registratie en Domeinen, 32 kavels, 70 ijzeren spoorstaven, 2 sloepen, een eiken houten pontje, roeiboot, oud ijzer, lood enz. Bezichtiging Dinsdag 10—4 uur. Dinsdag 12 Februari. Goes, 7 uur, in de Prins van Oranje, door Not. Mulock Houwer, het hektjalkschip „de Vier gebroeders" van P. Kerpel. Goes, 7 uur, in de Prins van Oranje, door Not. Mulock Houwer, voor v. d. Weele, een woon- met winkelhuis en erf, Lange Kerk straat C 19, groot 40 c.A. Woensdag 13 Februari. Tolen. Inzet Woensdag 30 Jan. door Not. Wagtho, de gasfabrieken te Tolen en te Steen bergen, buizenlantarens en armen. Koudeberke, door Not. Loeff, 10 uur, hak hout en populieren aan den straatweg. Wolfertsdijk, op Villa Nova, 10 uur en op „Oost Nieuwland", door Not. Pilaar, muts aard en afbraak en om half 1 aan de schuur van Tolhoek op Oud-Sabbinge, mangels, aard appelen, zetaardappels, hooi enz. Donderdag 14 Februari. Kruinlngen, door Weststrate, 10 uur, aan zijn huis: kabinet, tafels, stoelen,klokken, lampen, porcelein, glas- en aardewerk, lam- dragende geiten, hooi, arbeidersgereedschap, aardappels, kleeren, planken, goud en zilver. Inl. de heer Pelle. Middelburg, 8 uur, in de Vergenoeging, door Not. Takeen huis, erf en werkplaats E 292, Hofplein, groot 96 c.A. Een huis en erf, Langeviele K 217, groot 287 c.A. Een dito met werkplaats. Gravenstraat I 271, groot 60 c.A. Een dito aldaar, Wal, B 44, groot 77 c.A. Hansweerd, 11 uur bfi Born door Notaris Prins een woon- en winkelhuis 233 c.A. Heden overleed tot mijne diepe droef heid, na eene korte ongesteldheid, mijn geliefde echtgenoot ABRAHAM ORLEBEKE, in den ouderdom van 58 jaren en ruim twee maanden. C. RISPALJE— Wed. A. Orlebeeke. Aardenburg, 31 Januari '89, Heden overleed na een smartelijk doch kortstondig lijden, onze geliefde moeder ELIZABETH LAMPERT, in den ouderdom van negen en zestig jaar en vier maanden. Uit aller naam., L. MEIJERS. Serooskerke, 3 Februari 1889. *t* Voor de vele bewijzen van belang stelling mij betoond op 31 Janr. betuig ik mijn hartelijken dank. Serooskerke (W.) 4 Febr. 1889. G. GES0HIERE, H' 5 I if

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 3