NIEUWSBLAD VOOR ZEELAxVl). CHRISTELIJK- HISTORISCH 1889. No. 54. Dinsdag 5 Februari. Derde Jaargang, VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES; Een opmerkelijk teeken des tijds NOG NIET AAN DE OR DE BUITENLAND. ZEEUW, elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Pi'ij 3 per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,025 UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent familieberichten van 1 5 regeh 50 cent, iedere rege meer 10 cent. In de verige week trad het Kamerlid van Houten te Haarlem op in eene ver gadering van Volksbelang om den politieken toestand des lands te bespreken. Over de tekortkomingen der liberale partij sprekende zeide deze heer onder meer «Het is een zachte vorm van voogdij, «wanneer op dit oogenblik bij de groote «tweespalt in de Hervormde kerk de Staat «een millioen toewijst aan de eene richting «in de Hervormde kerk en de ander daar van uitsluit». «Geen wonder, dat doleerenden en af- «gescheidenen daartegen opkomen. Ernstig «wil spreker dan ook de liberale partij «waarschuwen, dat zij zich niet langzamer- «hand tot een synodale partij transformeere. «Spreker betreurt het dan ook ten zeerste, «dat in den laatsten tijd synodale candidaten «warm zijn aanbevolen door de liberalen, «en dat zelfs kerkelijke hoogleeraren daar- «aan hebben meegedaan». «De Staat moet geen subsidie geven aan «kerkgenootschappenen al is dit vraagpunt «een kruidje-roer-mij-niet, toch moet het «behandeld worden. En de oplossing is «niet zoo moeilijk, de liberalen moeten slechts «zijdelings steunen; en de zaak door de «betrokkenen zeiven laten uitmaken, als «dezen afschaffing van het budget van eere- «dienst wenschen». «Ik acht het een geheel verkeerd beginsel «bij de liberale partij, om door bevoorrechting «der synodalen de doleerenden te kortwieken. «In 1798 is men in de fout vervallen, om «geen overgangsmaatregelen te nemen, «waardoor veel predikanten broodeloos «werden; daartegen moet thans gewaakt «worden». Dezen laatsten volzin moet gij nog eens overlezen, lezer! De heer v. Houten redeneert hier in zuiver antirevolutionairen geest. Zoo staat het ook in ons program. Wat liberale toehoorders toch veel kunnen slikken, als het hun maar door een geest verwant ingegeven wordt! Over de school sprekende, zeide hij dit; «Het grondbeginsel van art. 194 noemt «spreker feitelijk illiberaal; daar de over- «heid oorspronkelijk het openbaar onderwijs «tegenover het bijzondere heeft bedoeld als «middel om over het volk te heerschen». De heer C. V. Gerritsen uit Amsterdam die ook aan 't debat deel nam, merkte o. a. dit van de liberale partij op «Aan de liberale partij kan men krachtens «haar verleden geen vertrouwen meer «schenken; .de inleider (de heer v. Houten) «weet dit zelf zeer goed; het zou hem zelf «immers onmogelijk zijn b. v. op staanden «voet een wel omschreven program der «liberale partij te gevenheel die partij «gaat gebukt onder eigen beginselloosheid «en lamlendigheid». Ook nog andere daar aanwezige liberalen spraken hunne teleurstelling uit over de liberale partij. Ofschoon het nu niet op onzen weg ligt ons oordeel in die vergadering, thans over de behandelde punten uit te spreken, kwam het ons toch belangrijk genoeg voor eens onder de aandacht der lezers te brengen, koe sommige liberalen (onder wie een erkend hoofd zijner partij) over hunne eigen partij denken. Wanneer wij vroeger zoo iets durfden zeggen, dan werd het ons zeer kwalijk ge nomen en heette het natuurlijk laster. Maar sterker dan die liberale heeren zich over hunne eigene partij uitspraken, kan het wel niet. G. Nu wij een ministerie uit de rechter zijde hebben, zouden wij zoo gaarne onze taak hebben beperkt tot het bespreken van wat wij aan onze regeering en aan onze van God verkregen meerderheid heb ben en bij de bespreking der politieke vraagstukken alleen willen spreken van het regeerbeleid, zooals dit van meet af door Groen v. Prinsterer en zijn opvolgers is aanbevolen. Bovendien, er zijn nog zoovele vraag punten, omtrent welke ons volk dient te worden voorgelicht; zoovele zaken van v. eiker waarde en uitstekend practisch belang alle partijen dienden overtuigd te zijn. Ons daarmede uitsluitend bezig te houden en den tegenstander aan zijn plaats te laten, ware verreweg het meest wensche- lijk geweest. Helaas, de niet altijd even nobele prac- tijken der liberale pers maken het even wel noodzakelijk dat wij nog steeds het oog op haar gevestigd houden. Zwaard en truffel. Waarlijk niet uit strijdlust of «recht- haberei», of uit zucht tot debatteeren met den tegenstander, is het dat wij zoo dik wijls zijn naam noemen. En het verblijdt ons zelfs zeer, dat men van zekere zijde geen notitie neemt van ons geschrijf; dat men daar zoo zelden zeilt in principiëele wateren; en als men het doet, dan nog zoo weinig roering in de oppervlakte van den waterspiegel teweeg brengt, dat het niet noodig is er notitie van te nemen. Het zal ons aangenaam zijn, als wij het woord «liberalen» niet meer in onze kolom men zullen behoeven te doen afdrukken. Maar de nood is ons opgelegd. Onze plicht roept ons, bij de voorlichting onzer vrienden, ook het oog gericht te houden op hen die ons zij het ook uit kracht van hun beginsel evenals wij hen, moeten weerstaan. Wij dienen hen te volgen ook zelfs in de kleinheid, waarmede zij de beginselen der meerderheid van ons kie zersvolk bestrijden. Neen, niet op het schandelijk onmensch- lievend geschrijf in de Midd. Crt. over den Purmerend=chen schutter en de Zondagsrust wenschen wij in te gaan. Wij wenschen op een ander feit, de aandacht te vestigen. De regeering denkt na de onderwijs- regehng en de wijziging der kiestabel het vraagstuk van den persoonlijken dienst plicht ter hand te nemen. Ook wij wenschen met ons zwakke woord de regeering daarbij te steunen. Als 't zoo ver is, hopen wij met de liberale pers saam het goed recht van de voorstanders van algemeenen dienstplicht te bepleiten mits ook acht geslagen worde op de be langen der studeerende jongelingschap, der mannen van het intellect. Daarbij zullen wij immers op der liberalen instemming mogen rekenen Hebben niet juist zij zich meer nog dan wij voor de belangen van hunne knapste en geleerdste beschermelingen geïnteresseerd Om slechts éen voorbeeld uit vele te noe men. Zou er onder onze tegenstanders een gevonden worden, die het niet wraken zou, dat een student in zijn laatste studiejaar, met een examen dat voor zijn gansche leven beslist, in het vooruitzicht, opgeroepen werd voor den wapenhandelen de moge lijkheid uitgesloten werd dat dit jongmensch bijvoorbeeld een jaar later onder de wapenen kwam Zou de partij die zooveel verplich tingen aan de predikanten heeft, aaD de Van Veens en Bronsvelds en Buijtendijks en Van Leeuwens en Bahlers en Klercqs en zoovele anderen, voornamelijk voor de theologische studenten niet een wakend oog en een geopend hart veil hebben Maar, wij willen niet vooruitloopen. Het is nog tijds genoeg. Eerst komen onderwijs en kiestabel voor de provinciale staten en dc splitsing der meervoudige kiesdistricten aan de orde. De persoonlijke dienstplicht heeft nog al den tijd. Waarlijk de liberale jpartij, die nu sinds geruimen tijd bezig is wol te spin nen uit de weinige eenstemmigheid die op dat punt vooral bij de Katholieken gevon den wordt, mag haar arbeid wel staken. Anders loopt zij gevaar, dat hare wol ver sleten is tegen den tijd, wanneer zij ze noo dig zal hebben. Er is voor deze liberale wolwasscherij al evenmin oorzaak, als voor de bangmakerij der Katholieken. Het vraagstuk is nog niet aan de orde. En als het eenmaal aan de orde komt, dan zal het in goede handen zijn. Het wets voorstel zal uitgaan van de ministers va» oorlog en van binnenlandsche zaken, Ber- gansius, die zelf roomsch is, en Mackay, dien alle partijen prijzen om zijne bezadigdheid. Zij zullen zich niet van de wigs laten brenge i. Vergeet één ding niet De liberale partij die nu zoo'n haast heeft om dit vraagstuk op te lossen, heeft het zelve nooit aangedurfd of aangewild. Ja, wat meer zegt, niettegenstaande hare meerderheid in beide Kamers heeft zij in de laatste tien jaren zelfs het regee- ren niet aangedurfd. Wel verre van zee te kiezen, bleef zij met de handen in de zakken aan het strand kuieren. En nog staat zij aan wal aan lager Maar daar staan ook de beste stuurlui ZONDAGSRUST BIJ DE MARINE. De oud-constabel Kriens, die wel eens meer den vinger op de wonde lei, wijst er op, dat de ministers van waterstaat, van koloniën en van oorlog maatregelen geno men hebben om de Zondagrust te bevor- deien, maar dat helaas! bij de marine daaraan nog niet is gedacht. Hij geeft de volgende schets van een Zondag aan boord, die ons overtuigt dat het toch tijd wordt dat ook onze Janmaat eens wat Zondags rust krijgt. Een zeeman is ook een mensch. De heer Kriens schrijft „Nadat de geheele Zaterdag met schrobben, schuren en poetsen is doorgebracht, begint Zondagmorgen het lieve leven weder van voren af aan. Na het morgenschaften, begint het ydek - spoelen, poetsen, aankleeden, kleine inspects i voor den len officier, daarna groote paradi1 voor den bevelhebber (binnensgaats te 9.3( of 10 uur, buitensgaats, als men den tijc heeft, te 10 of 10,30 uur). Die parade duurt soms een vol uur, a naarmate de inspecteerende officier een goe den luim, of den tyd heeft. Vele kommandanten, die zich de geheeh week niet met hun schip bemoeien en ziel 1 slechts enkele malen. bijv. met vlaggenparadi 1 en om te straffen, aan hun volk vertoonen houden zoo'n Zondags- of groote parade vno: hun „uitgaansdag" en hebben dan volstrek geen haast met de inspectie van het schip De equipage staat in dien tusschentyd O] b et dek, onder tenten waaropde zon me kracht brandt, te wachten en menigeen word „flauw gevallen" weg gedragen.' Na die in spectie volgt „kerk houden", waarbij iedei'. schepeling, hetzij Christen, Israëliet of Ma homedaan, gedwongen wordt naar een stich teljjke preek te luisteren, die de officier var piket voorleest. Daarna worden eenmaa in de maand de krijgsartikelen gelezen j Men bergrijpt, dat dit een slot is, dat niel erg pakt en op den kerkganger weinig ver kwikkeiijk werkt. Eerst op zalvende wijzi Gods Woord te hooren verklaren en daarns1 ongeveer een half uur te staan luisterer j' naar de verschillende straffen alshangen 1 j doodstraf, militaire detentie en provoost a waaraan hij, bij vergrijp, blootstaat, dalii, klopt niet best. Na de krijgsartikelen, kerk of parade, is!; het ongeveer 11 of 11,30 ure geworden er) wordt er gekommandeerd „zakken uit,',ij waarop ieder matroos zijn plunjezak kar', halen, want des middags na half 2 ure (ir! de tropen een half uur later) wordt hem gelast zijn beschadigde kleedingstukken tel j' repareeren. Dan is het geheele schip in de weer, er vooral op een schip, waar officieren rechte r dienstdoeners zijn, is janmaat gedwongen achter zijn plunjezak te gaan zitten en te!' doen of hij het erg druk heeft met hei -: verstellen zijner plunje. Op enkele schepen waar men minder surveilleert, blijft deze o; v gene wel eens achter zijn zak een dutje doen Intusschen wordt er gekommandeerd - „zeuntjes watermannen" en wordt erin den'! kombuis, en daar, waar het drinkwatei A noodig is, door een 20 a 30 personen mei putsen (houten emmers), water aangevoerd Vervolgens worden de manschappen, die mogen passagieren, met sloepen naar der wal gezonden, of wel, mogen in enkele ge 1 vallen hun kameraden op een ander schil1 1" bezoeken. Hierdoor is de rest van de be v manning alweer in de weer. Veelal, vooral in stations op een gezellig !;i plaatsje in O.-I. vertoevende, krijgen de officieren des Zondags bezoeken van parti r' culiere dames en heeren. In plaats, dat die bezoeken met eigen o gehuurde bootjes plaats hebben, worden ei :a' sloepen gestreken (later weder geheschen) er bemand en de dames en heeren afgehaald." i f Dient hierin geen verandering te komen'v Bij trouwen en bij overlijden wordt ei het meest gepraat, zelfs ook over vorsten Ook zij schijnen aan die wet onderworper te zijn. Zoo doen bescheidene en onbe scheidene verhalen thans de ronde ovei den overleden Kroonprins Rudolf van Oos tenrijk. Bekend is zijn ongelukkig huwelijk. Gelig l bjj dat van de meeste vorsten had ook bi het zijne jnet de jeugdige Steianiq van Bel e, in IC: iSi l [l i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 1