sche Boot NIEÜWSBL AD VOOR ZEELAxND. CHRISTELIJK- HISTORISCH cht naar eren te- IMIMD. FTEN, helde. 1889. No. 51. Dinsdag 29 Januari. Derde Jaargang. raad LAP- voet, te Goes. iwartikeien OH. GEENSEN. e Stoomtjalk inen, Vlissingen, trooinatten, Mos- fische AN NAMEN. p, Witte Zeep, Loog, Witte Was, [glans etc. Waskaarsen, VERSCHIJNT elken MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. EN F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES: LET OP. VACCINE-D WANG WET. oaar bij den heer rant ontvangen van en van ordeelig geleverd. ES naar ROTTERDAM uari 's morg. 7.30 u. TTERDAM naar GOES nuari 's morg. 4.u. IS naar ROTTERDAM in. 'smorg. 10,u. ROTTERDAM br. 's morg. 3,u. te Rotterdam bij den j)E LANGE, op "tHa- M. BOUWMAN. J. BOS, Directie. Rotterdam Nieuwe akkenbrug. u. m. u. m. nm 12,30 3,45 1,— 4,15 Woensd. en Zat, 7,30 2,20 ZEEllW, Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,02' UITGAVE VAN G. M. Klemkerk, te Goes van 1 5 regels 25 cent, iedere regel weer 5 eest. Familieberichten van 1 5 regelt 50 cent, iedere rage meer 10 cent. 7,50 10,30 11,- 6- door 2,40 12,30 12,50 Kiezers, die met een ander samen wonen, of bij een ander in de kost liggen of een kamer in huur hebben, of een deel van het huis, en die daardoor verleden jaar kiezer zijn geworden, moeten vóór 15 FE- liKUARI zich aangeven op het Secretarie, of aan het Gemeen tehuis. Doen zij 't niet, dan worden zij geschrapt van de lijst. Dus opgepast, wilt gij, lodger KIEZER blijven, ga dan even naar het Secretarie en dien dan uw verzoek in. Men zal u dan een formulier geven en dat moet gij invullen en terugbrengen. Ons zijn gevallen bekend dat verleden jaar sommigen onzer vrienden niet op de kiezerslijsten zijn geplaatst, dewijl zjj ver geten hadden op het gemeentehuis te gaan zeggen, dat zij op de grondlasten zijn inge schreven in meer dan éene gemeente. Wij raden dien vrienden aan dit nu te doen. Betaalt gij bijvoorbeeld te Waarde f7 in de grondlasten en f3 te Krabbendijke dan zjjt gij kiezer, mits gij dit gaat opge ven, en uw aanslagbiljet meebrengt. In elk geval raden wy alle belangstellenden aan, zoo zij weten willen of zij kiezer zijn of kunnen worded, meteen vertrouwd vriend van hunne richting,of met den secretaris der gemeente er over te spreken. Let welDe man wordt geacht in de grondbelasting te betalen voor zijn vrouw de vader voor zijn minderjarige kinderen, wegens goederen waarvan hij het vruchtge bruik heeft. Wilt ge weten of gij lodger en tevens kiezer zijt Dan moet gij zijn: mannelijk inwoner der gemeente, die, hetzij hoofd van een gezin of alleenwonend persoon in huur hebt een deel van een huis, dat voor het andere deel bewoond wordt door den eigenaar of den huurder op wiens naam het belasting biljet is ingevuld. Dan moet het huis minstens 148 aan ge schatte huurwaarde doen. (Voor sommige steden is het iets meer.) Ook moet het door uw gehuurde deel van het huis minstens f 1,20 aan geschatte huurwaarde doen. Gij gaat dus op het Secretarie kosteloos schatting aanvragen. En eindelijk, gij moet het in huur hebben negen maanden vóór 15 Februari dat is sinds Mei 1888 of vroeger. Ook mannen, die mede-eigenaren van onverdeelde goederen zijnde, voor hun aan deel minstens f 10 in de grondbelasting be talen, zijn door de burgemeesters uitgenoo- digd, zich vóór 15 Februari te komen aangeven en de bewijsstukken mee te brengen. Dit wil zeggenAls bijvoorbeeld drie broeders samen één stuk land bezitten, dan kunnen zij alle drie kiezer worden op bovengenoemde voorwaarde, en wel voor dat eene stuk land als gij maar de for mulieren daartoe nóodig op het secretarie afhalen en vóór 15 Februari ingevuld terugbrengen wilt. De modellen voor de aangifte, aanvrage, of hoe men het noemen wil, zijn kosteloos op 't secretarie verkrijgbaar, en worden kosteloos ingevuld. Kiezers die verhuisd zijn van de eene gemeente naar de andere, moeten zich in die nieuwe gemeente aanmelden op het secretarie en daarbij overleggen het belas tingbiljet, waaruit blijkt dat zij ir. de an dere gemeente hun belasting ten volle be taald hebben. Verzuimt dit niet; anders zijt gij een jaar lang geen kiezer. En nu een woord aan de minderjarigen. Mannen, die vóór 15 April 1889 meer derjarig worden, kunnen kiezer worden als zij liet door hen bewoonde kwartier laten schatten zijn zij in de grondbelasting in andere gemeenten aangeslagen, dan dit te gaan aangeven. Wij geven gaarne kosteloos nadere in lichtingen. (Slot.) De strijd tegen den vaccinedwang wordt in de tweede kamer gevoerd door alle antirevolutionairen, ofschoon velen hunner de vaccine een heilzaam voorbehoedmiddel tegen de pokken achten. Voorts door vele roomsch catholieken, ofschoon zij zoo goed als allen vóór de vaccine zelve zijn. En eindelij k door enkele liberalenofschoon zij nog in 1881 allen bij de stemming over de motie Viruly, tot sluiting van zeker debat verklaarden, dat de vraag of een zendeling mag afgezet worden, dewijl hij bezwaren tegen de inenting heeft, hun niet aanging. Er zijn dus twee soorten van bestrijders der wet. Die tegen den dwang zijn en tegen de vaccine, en die tegen den dwang zijn, ofschoon vóór de vaccine. Waarbij misschien nog een enkele zich voegen zal, die ofschoon misschien tegen den dwang niet opziende, zich verzet tegen Staats- al bemoeiing. De eersten gronden hunne jbezwaren op de uitspraken van geneesheeren over de inenting. Van die bezwaren door Ameri- kaansche geneesheeren zeiven uitgesproken, laten wij er enkele volgen De theorie der inenting is nog een onbeslist vraagstuk. (Macuna) De theorie der inenting is noch weten- sehappeljjk noch redelijk, als zy eer lijk wordt voorgesteld (Hitchmann) Ik acht dwang van de zij der Regeering, hetzij in godsdienstige of in maatschap pelijke vraagstukken, een misslag en veeleer een bron van zwakheid dan van kracht Hoogst onrechtvaardig en vernederend voor elk beschaafd volk; daarbij louter vertooning, strekkend om grooter kwaad te doen ontstaan. i A A*5 vsrtrouwen in haar behoedende kracht verloren. ben ten sterkste tegen gedwongen inentinggeloovende dat het voortduren of ophouden der inenting behoort af te hangen van haar gebleken waardij. Terwijl de tegenstanders der Staats bemoeiing zeker het meest onder de volge lingen tan Groen v. Prinsterer moeten gezocht worden, behoeven wij niet te twijfelen dat ook in andere partijen de zulken zich bevinden. In den Duitschen Rijksdag beklaagde zich eenige jaren ge leden het lid Reichersperger, over den weinigen ernst, waarmede zonder oorzaak en zonder beraadslaging op de noodzakelijk heid van een vaccinewet was aangedrongen. Hij vroeg spottend of de R'geering ook niet het dragen van een flanellen buik gordel tot jwering van de cholera algemeen verplichtend zou stellen Zou men in Nederland evenals die ruim 300 Engelsche geneesheeren, bevreesd zijn dat bij opheffing van den dwang de meeste mensclien zouden ophouden hunne kinde ren te doen vaccineeren 7 Doch ook zij die voor de vaccine zijn, doch tegen den dwang, bevinden zich in goed gezelschap. De navolgende uitspraken zij n van Engelsche staatslieden Aan die vrees kon de Staat tegemoet komen desnoods door eene premie te stellen op goed gelukte inentingen. Zoo zal men er althans eerder dan nu in slagen de voortreffelijkheid en wonderkracht der vac cine tot volksovertuiging te verheffen. Blijft de vaccine, om bij het volk ingang te vinden, nu hare behoefte aan revaccinatie bleek, hare toevlucht tot staatsdwang nemen, dan zal zij nooit populair worden. De medische wetenschap zal er door in discrediet gerakende dokter blootgesteld zijn aan hoon en bedrog. Of zou men meenen, dat de soldaat, de milicien, die (vroeger op Zondag) naar het hospitaal gebracht wordt om op nieuw in geënt te worden, er geen middel op weet, om de ontwikkeling der pokpuist te voor komen De dokter weet dit ook wel 1 Bilderdijk, als altijd de eintpanner, was zeer tegen de inenting. Hij zong er van „Verdierlijkt moet g' o mensch; door dierlijk smetvenyn Verdierlijkt? Ja, geheel van uit uw rang verstooten, Tot reed'loos slachtvee zijn voor 's Aarts verraders wrok; En zijt ge uit dieren niet, gelijk hy leert, gesproten, Uw afkomst moet met d' os voor eeuwig onder 'tjok. Rampzalig menschdom, beef, beeft ouders, voor uw telgen; Roept, roept d' Onfeibren Arts in dezen toestand aan En, eer gy 't Hel en vloek doord'aadren in doet zwelgen, Hebt moed, om voor uw bloed, het yslykst door te staan". En in zijn «Ziekten der Geleerden» Geen dierlijk geil of bloed of merg of kersenschaaf Bedwjngt, Natuur ten spijt, de minste lichaamskwaal. Zy werkel Zij alleen! Haar vragen wij bevelen, En volgen leerzaam na; ziedaar de kunst van heelen. Met zooveel geringschatting van de we tenschap behoeft niemand het eens te zijn. Toch behoeven wij met zulk een bond genoot voor ons den strijd tegen den vaccinedwang niet op te geven. Te meer daar in dien strijd zelts liberale (zij het ook al geene Nederiandsche) Staatslieden aan onze zijde staan. De groote oude libe rale leider in het Britsche Lagerhuis, de oud-minister Gladstone, zeide eens in het parlement, naar aanleiding dezer noodlottige dwangwet «Ik beschouw dwang-en strafmaatrege len als die van de vaccinewet met wantrou wen en bezorgdheid en zou overtuigende bewijzen willen van hunne noodzakelijkheid alvorens er mijn goedkeuring aan te hechten.» Maar waartoe zullen wjj zoo ver loopen In ons eigen vaderland (gezwegen van medici als dr. Furnée, die de vaccine be strijden) zijn nog niet zoo heel lang geleden, enkele staatslieden en kamerleden aan het woord geweest op wier steun wij trotsch mogen zijn. Het zijn de heeren Fabius, Lohman, Heemskerk, v. Houten en minister Mackay. De laatste vooral sprak zich be slist genoeg uit om aanleiding te geven tot de hoop dat nog vóór de zomer in het land is, deze dwangbepaling uit onze wet op de besmettelijke ziekten zal verdwenen zijn. Wij behoeven dus niet meer in te stem men met de wanhopige betuiging van den tegenwoordigen minister van koloniëndat de vaccine een tot in het oneindige ver lengde Biliton-concessie zou zijn. Wie weet hoeveel watjes er vóór dien tjjd nog uit de ooren vallen, van lieden op wie men in het geheel niet gerekend had 28 Januari '89. De toestand des Konings kan voóf het oogenblik bevredigend genoemd worden. In de laatste 24 uren heeft de ziekte een rustig verloop gehad. - Het oflicieele bericht van heden luidt Z. M. de Koning bracht een goeden dag en een rustigen nacht door. Toestund blijft bevredigend. Voorloopig znllen geene bule- tins meer veerschijnen. Vrijdagavond is te Goes een afdeel ing opgericht van den Nederlandschen militairen bond. Een bestuur werd gekozen, bestaande uit de hh. ds. W. A. v. Griethujjsen. voorz. J. Mulder Kz. secr., en P. Bommeljé, penningmeester. Het Kamerlid voor Eindhoven mr. A. J. H. v. Baar is overleden en wel aan een ingewandsziekte van tien dagen. Hij was sinds 1873 lid der Kamer, en sinds 1850 lid der Prov. Staten van N. Brabant. Dr. Schaepman is Woensdag door den Paus in particuliere audiëntie ontvangen. Het Centrum meldt dat de gezondheidstoe stand van den doctor vrij wel is. Dr. C. Snouck Hurgronje hoopt met Maart naar Oost-Indië te vertrekken, ten einde zich te gaan kwijten /an de opdracht onzer regeering, om nog weer een diepere studie te gaan maken van den Islam. Zijn lessen worden in dien tijd aan de Leidsche hoogeschool waargenomen door prof. v. d. Lith. Z. M. heeft benoemd tot president der Nederiandsche handel maatschappij mr. F. Alting Mees, lid van den Raad van State, oud-minister van koloniën. By beschikking van den minister van Binnenl. Zaken, is bepaald, dat de exameas ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor huis-en schoolonderwijs in de nuttige en in de fraaie handwerken voor meisjes, voor het jaar 1889, zullen aanvangen op 25 Febr. e.k. en dat de commissien, met het afnemen dezer examens belast, zitting zullen houden voor de nuttige handwerken te Breda, 's Gravenhage, Utrecht en Zwolle; voor de fraaie handwerken te Breda, 's Gra venhage en Zwolle. De Staatscourant bevat de statuten van de vereeniging Tot heil van den zee- man te Vlissingen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 1