LAATSTE BERICHTEN. Overzicht van Verkoopingen INGEZONDEN STERREN AFLOOP VERKOOPINGEN enz. BERGERLIJRE STAND. MAKRTBERICHTEN. VERBETERING. ADVERTENTIEN. CHINEES OEI .TAN LEE. Aan de Leidsche Universiteit, is, met academisch proefschrift getiteld«Over de aansprakelijkheid des verkoopers voor de verborgen gebreken der ver kochte zaak,» bevorderd tot docter in de rechtswetenschap de heer Oei Jan Lee. Dit feit verdient een bijzondere vermel ding, daar de heer Oei Jan Lee, zooals men ,wel uitzijn naam kan afleiden, geen Europe aan is, maar wel een Chinees, die, gelijk ede uit den titel der dissertatie blijkt, onze taal machtig is. Hij werd te Banda-Neira (Molukken) ge boren en is de zoon van den luitenant der Chineezen Oei Soei Tjoan. Zijn oudei's, h oogst beschaafde lieden, die al spoedig aaideg in hun kind meenden te ontdekken, zonden hem naar de gouvernements lagere school te Neira. Op het instituut van den heer Weychenke, te Batavia, bekwaamde hij zich verder voor het ad missie-examen der ft. B. School. Na den cursus te hebben doorloopen in bijna alle klassen was hij de primus vertrok hij op negentienjarigen leeftijd naar Nederland, om zich in de rechtswetenschap te bekwamen aan de Leidsche universiteit. Op een aanvrage, om als Nederlander te worden genaturaliseerd, heeft de Indische Regeering drie jaren geleden, geadviseerd afwijzend te beschikken en wel omdat de inwilliging van dat verzoek in strijd zou zijn met de tot dusver door de regeeririg gevolgde beginselen, en die inwilliging meer dere gelijksoortige verzoeken zou uitlokken. Hij is voor zoover men zich herinnert, de eerste Chineesdie aan een onzer universi teiten den titel van meester in de rechten bekwam. Hij zal binnen enkele dagen met een volbloed Hollandsch meisje in den echt treden en dan naar Indië vertrekken. Ter gelegenheid van den honderdsten geboortedag van den beroemden kerkhisto ricus Neater deden in de pers der Duitsche hoofdstad allerlei herinneringen aan den overleden geleerde de ronde, waarvan wij de volgende, als zeer karateristiek, overnemen. Op zekeren morgen werd aan de woning van de.) geleerde gescheld en daar dat her haald werd, trad hij zelf uit zyn studeer vertrek, om de deur te openen. Het was de kleermaker, die den professor een door hem bestelden nieuwen pantalon kwam brengen. De geleerde paste het kleedingstuk aan, en daar het hem goed zat, hield hy het aan, toen hij college ging houden aan de universiteit. De oude pantalon liet hij op een stoel liggen. Toen zijn'zuster, die tij dens dit voorval even de deur was uitgegaan, in de kamer van haar broer kwam en het onontbeerlijke kleedingstuk op de stoel zag liggen, bleef zij een oogenblik versteld staan. Ze wist dat haar broeder slechts één pan talon bezat en kon zich het geval niet an ders verklaren, dan dat hy in zyn bekende verstrooidheid vergeten had zijn pantalon aan te trekken in zijn onderbroek naar de universiteit was gegaan. Ze nam de broek liep professor achterna ze haalde hem Tiiet meer in en er bleet dus niets anders over, dan den pedel te verzoeken, zich met eigen oogen van den toestand, waarin haar broeder verkeerde, te gaan overtuigen. De ongewone komst van den pedel bleef door den geleerde niet onopgemerkthü vroeg den man naar de oorzaak zijner verschijning, en deze fluisterde hem in het oor wat zijn zuster bezorgd maakte. Op het eerste oogenblik geheel verbluft, sloeg de verstrooide professor een blik op zijn beneden-extremiteiten, alsof hij omtrent hare bekleeding nog in twijfel was. De pedel kon echter aan de zusfer het troost volle bescheid brengen«Jawel, mijnheer de professor heeft zijn broek aan.» In de Transvaalsche Volkstem leest men, in -„Schetsen in en om Pretoria," het volgende omtrent den toestand van Ne- erlandsche telegrafisten in Transvaal. „Jongen, denkt zoo'n heer, als hij in Ne erland een advertentie leest: „Gevraagd telegrafisten in de Zuid-Afrikaansche Repu bliek tegen 250 pd. st. 's jaars." jongen, dat is net iets voor my. Met zoo.n salaris van f 3000 ben ik een banjerheer. Hij heeft gelijk, hy doet aanzoek en krijgt 't baantje. Hü krijgt 50 p. st. voorschoten denkt bin nen tien maanden af te betalen. Mis me- \neer. In zes maanden moet het voorschot /inverdiend zijn. In plaats van 20 p. st. I zooveel, krijgt hij dus maar 12 pd. 10 sh. i- uoed, daar kan een nieuwkomeling van 'even, meer niet, maar het is voorloopig voldoende. Gesteld nu, dat zoo iemand ij wordt overgeplaatst naar een klein kantoor «s chef, dan moet hy borg storten. Daar beeft de regeering nu weer gelijk in. Maar mleene vreemde plaats heeft zoo iemand met dadelijk een borg aan de hand. Wat dan? Och dan is bdlft van het men zoo vriendelijk de salaris in kas te houden tot aan de vereischten van de wet is voldaan. Die meneer houdt dus over per maand, schoon geld, de geheele som van 2p. st., zegge twee ponden sterling per maand. In Nederland zou dit salaris al niet schitte rend worden genoemd, en hoe dan hier? Jawel, zegt hij dan; ik ben gekomen om mijn positie te verbeteren en heusch waar, ik ga vooruit. Ik leer als kaffer te leven, en dat is al een groote stap vooruit op 's werelds baan. Zou hier niets aan te doen zijn Ik blijf er hij, dat 2. p. st. per maand te min is om van te leven." Uit Nauen schrijft men aan de Frankf. Ztg Alhier is een misdaad gepleegd, waarbij men Jack the Ripper of de «Spandaur strikkenwerper» tot voorbeeld heeft genomen. In een der dicht bij het station gelegen huizen woont een acht en twintigjarige, van haar man gescheiden vrouw, van verdachte zeden. Zondagavond tegen negen uur verliet zy haar woning. Toen zij buiten kwam voelde zij plotseling, dat haar een strik om den hals werd geworpen. Instinktmatig greep zij naar haar hals en daarbjj gelukte het haar, twee vingers tusschen strik en hals te brengen, zoodat zij het vastsnoeren beletten en om hulp kon schreeuwen. Thans liet de aanrander de strik los, gaf de vrouw een messteek in de borst, waardoor echter een oppervlakkige verwonding weid veroorzaakt, een tweede met het mes scheurde de kleederen der vrouw van den hals tot aan de knieën op, zonder haar lichaam te verwonden. Toen er nu menschen te hulp snelden, gaf zij de vrouw nog een steek in den rug en nam daarop de vlucht. Een spoorwegbeambte ried den mannen aan, terstond alle uitgan gen der naburige woningen aftezetten, daal de misdadiger zich daar moest hebben ver borgen. Maar iedereen h eld zich bezig met de vrouw, die over al haar leden beven de, op den grond lag en toen een uur la ter de politie ter plaatse verscheen, werd alles, tot in hoeken en gaten, zelfs de hooi zolders, met behulp van een sabel door zocht; maar niemand gevonden. Het voorval heeft tengevolge gehad, dat geen enkele vrouw in den avond haar huis durft ver laten en dat des morgens vroeg, de mar nen hun ontbijt zelf van den bakker moeten gaan halen. Den langsten baard der wereld heeft zekere 63jarige Louis Coulon te Montluhon. Zijn baard meet twee meter en dertig centimeterofschoon hij reeds geheel grijs is, groeit hij nog steeds voort. Coulon draagt zijn baard, welks lengte door een burge meesterlijk getuigenis bevestigd wordt, of gelijk een plaid over der, arm, of hij wikkelt de beide einden, als een hedendaagsche «dames-boa» om den hals, ót wel, hij knoopt den baard om zijn middel vast. Coulon heeft reeds van verscheiden impressarios verleidelijke aanbiedingen ontvangen, om zich, dat wil zeggen zijn baard, te laten ten toonstellen, maar alle van de hand gewezen. In Californië is dezer dagen een groot industrieel overleden, de heer C. van Woerd, uitvinder en fabrikant van de door de ge heele wereld bekende Waltham horloges. De heer Yan Woerd was van afkomst een Nederlander, maar ging later naar het buitenland om fortuin te maken. En hierin is h\j volkomen geslaagdwant hij laat een groot vermogen na. Terwijl in Wales eenige arbeiders aan het graven van een tunnel waren, stortte plotseling een gedeelte van een ondermijnden berg naar beneden, waardoor zeven der werklieden het leven veiloren. De boulangisten gaan voort op allerlei kinderachtige manieren de bijeenkomsten der tegenpartij te belemmeren. Zoo sneden zij eergisteravond op een groote vergadering van anti-boulangisten te Vincennes degas- pijpen door, zoodat de zaal plotseling in een Egyptische duisternis gehuld was. Een waardige manier van strijden I Hoedekenskerke. Voor de verkiezing van een lid in den gemeenteraad (vacature P. de Broekert) hebben 53 van de 80 kiezers gestemd. Er moet herstemming plaats bebben tus schen J. Schout Az. met 23 en J. Tomsom met 17 stemmen. Verder bekwamen J. de Jongh 4, .T. Tol- hoek en C. Boogert ieder 2, J. Lou- wersen, J. Geense, C. Schrijver en J v. Belzen ieder 1 stem. Er was een blanco briefje ingeleverd. Per Tel. Eerste Kamer. Bij het algemeen debat over de Staatshegrooting kritiseerde de heer Fransen van de Putte het beleid van de ministers van buitenlandsche zaken financiën en koloniën. De heer van Lier drong aan op eene belasting op het on roerend vermogen. De heer van Rooijen zal stemmen fegen de begrootingen van oorlog, marine en koloniën. Ook de heer Alberda van Ekenstein bestreed den minister van koloniën en verklaarde zich voor de neutrale school en den leerplicht. De hr. De Bruijn bestreed hem, en verwachtte veel van Schoolwetwij ziging en herziening der personeele belasting. De heer Six bestreed het gebruik van chris telijke leuzen bij verkiezingen. De minis ter Mackay verdédigde het Regeeringsbeleid en de ministers. Hoe jammerlijk hebben wij dan tot dusver gedwaald, als wij niet te Deventer delessen op de kweekschool volgden, maar steeds op onze Vlaamsch-Cadzandsche inzichten ver trouwden. B. Q. Maandag 28 Januari. Biezelinge, half II, herberg Bermanvoor den curator van Bosman en de Maillie door Deurw. Hollmann, een hertoerg-inventaris. En kabinet, spiegels enz., 1 orgel, koper-, tin- ijzer-, glas- en aardewerk, leder, kippen, kip penhok, ram, schaap, geit, arreslee, krui wagen, enz. Dinsdag 29 Januari. Middelburg, door Not. Tak, 10 uur, Groote Markt C 6, manufacturen en een inboedel, Commissies de heer Hondius. Goes, 7 uur, voor erven dr. Callenfels doo" Notaris Bresser in de Prins van Oranje, een woonhuis enz. 1725 c.A. 2o. een bosch daar achter 83,52 A. Vrydag 1 Februari. Waarde, by den molen door Not. Mulock Houwer, half 12, afbraak van een woonhuis en 6 loopvarkens enz. Woensdag 6 Februari. Hoodekenskerke, 1 uur, in de parochie- herberg door Not. Liebert, lo. de parochie- herberg met schuur, erf en tuin 876 c.A. 2o. eeu huis, schuur en tuin 210 c.A. Donderdag 7 Februari. Poortvliet, door Notaris Wagtho voor Mat- theus en Hanneke. Inzet 24 Jan. by Nortier. Toewijzing 7 Feb. by Noom 644,90 A. bouw en weiland. Weineldinge, op het hoefje van Verburg, door Nót. Mulock Houwer, 2 melkkoeien, 2 runders, 2 kalvers, 3 mestputloopers, 60 kippen, windmolen, kruiwagens, koebak, zeeften, arbeiders-, stal- en zoldergereedschap, aardappels, mest, kaphout enz. Middelburg, half 2, in de Vergenoeging, door Not. Tak, 111,90 A. tiendvry bouwland in Domburg bij de hofstee St. Jan ten Heere, 60,60 A. weiland bij de hofstede van De Pag- ter en 108,30 A. houw- en weiland. Dinsdag 12 Februari. Goes, 7 uur, in de Prins van Oranje, door Not. Mulock Houwer, het hektjalkschip „de Vier gebroeders" van P. Kerpel. Woensdag 13 Februari. Tolen. Inzet Woensdag 30 Jan. door Not. Wagtho, de gasfabrieken te Tolen en te Steen bergen, buizenlantarens en armen. Zaterdag 23 Februari. Halsteren, by Schoen v. Wesel, 11 uur, bouwland, een hofstede en weiland door Not. v. Mens. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). VERMAKELIJKE AARDRIJKSKUNDE. Voor de Zeeuwen, die geen tijd ol ge legenheid hebben op de hoogte te blyven der tegenwoordige neutrale wetenschap, is het volgende niet zonder belang. Zy zullen er uit vernemen dat men naar China moet gaan om te weten hoe een turk zijn pijp stopt en dat men leeraar moet zijn aan de Rijkskweekschool te De venter om het land van Cadzand te kennen. In de Beknopte Aardrijkskunde van Ne derland door R. Schuiling leest men op pag. 487: «Zeeuwsch-Vlaanderen wordt voor 't grootste deel door Vlamingen bewoond alleen in de polders van het land van «Axel en te Groede wonen Zeeuwen.» Door die inlichting ben ik uit een dwazen waan geholpen. Ik woon te Ooslburg en meende tot dusver Zeeuw te zyn, doch du weet ik dat ik een Vlaming ben. «De eersten (n.l. de Vlamingen) zyn «Roomsch-Katholiek, de laatsten streng ge- «reformeerd de eersten zijn vlug, vroolijk, «luchthartig, de laatsten bedaard, stug en «ernstig de eersten beschouwen den Zondag «als een feestdag, de laatsten verdiepen zich «dan in afgetrokkene kerkelijke leerstukken». Tot dusver meende ik dat er te Aardenburg en andere gemeenten Zeeuwen woonden die zich met leerstukken niet inlieten, en dat er behalve in Groede ook in andere plaatsen protestanten waren die den Zondag als feestdag beschouwen. Doch de heer Schuiling leert anders en beter. Allen die niet in Groede wonen zijn volgens hem op Zondag bezig met de krulbol en de jaskaart, ook de onderwijzers der drie chr. scholen en de leden der gereformeerde kerkgenootschap pep te Schoondijke en Oostburg bijv. WAARDE. Woensdag werd in de her berg bij wed. Moelker door notaris de Vos publiek geveild: lo. Een woonhuis, schuur en erf, opgehouden voor f1000, hoogste bieder de heer A. Le Clercq van Kruiningen. 2o. Een dubbel woonhuis insgelijks opge houden voor f 375, hoogste bieder dhr. A. Harthoorn. Beide perceelbn behooren aan Jacob Leys alhier. Door den zelfden notaris is nog geveild voor Joh. de Koite een woonhuis en erf. Kooper is geworden de heer M. Verburg te Waarde voor f380 plus 12'/a pet. en f10 voor losse goederen. AXEL, 24 Januari '89. Heden had alhier de aanbesteding plaats van 207.200 K.G. klaver-guano; minste inschrijver de heer C. Schoemaker van Rotterdam a f8.28 de 100 K.G. 56.700 K.G. Chili-salpeterminste inschrijver de heer A. Pateer van Honte- nisse a f 13.06 de 100 K.G. En 18.200 K.G. nitraat-guanominste inschrijver de heer Dellaert van Westdorpe a f8.85 de 100 K.G. Aan de minste inschry vers werd de leve ring gegund. Van 24 en 25 Jan. 1888. MIDDELBURG. Getrouwd: C. J. van de Kreke jm. 30 j. met A. C H. Boomkens jd. 33 j. BevallenM. J. Steinz geb. Matena z. Overleden: B. Harmsen 68 j. vrouw van J. M. de Koster C. Oranje 73 j. wede. van J. P. Gerritse. Van 22 25 Jan. '88. GOES GetrouwdJosephus Bernardus Croin 25 j. jm, met Margaretha Elizabeth Matthijssen 26 j. jd. GeborenDirk Marir.us z. v. Marinus Olivier en Pieternella Kooman. OverledenChristiaan Kole 84 j. wed. van Pieternella van Hoeve. Middelburg 24 Jan. '89. De aanvoer was heden van de meeste artikelen ruim voldoende voor de bestaande vraag. Jarige Tarwe niet beneden f8,75 te koop. Nieuwe Tarwe f6,75 a f6,90 voor goede f 6,25 a f6.60 voor afwijkende kwaliteiten. Rogge f5.50. Wintergerst f5,25. Zomergerst naar kwaliteit f 4,40 a f 4,75. Haver f 3,50. Witteboonen meestal in zeer afwijkende soorten ter markt f9 a f 12. Bruineboonen fll a f 13,50. Paardenboonen f5.80 a f6, in harde mooie soort bijna niet ter markt voor de beste is boven de hoogste noteering be taald. Platteboonen mooie soort, niet getoond, mindere f 5,60. Groene Kookerwten f 8,50 a f8,75. Zomerzaad f 11,50. Boter f 0.90 a f 1.00 per Kilo. Eieren f 4 per 100 stuks. ZIERIKZEE, 24 Januari 1889. Boter, Hoogste koers 52Vs, laagste koers 47Vü cent per 5 ons. Kipeieren hoogste koers f 1,laagste koers f 0,75 per 25 stuks. VLISSINGÏN, 25 Januari 1889. Boter f 1,10 a f 1,— de Kilo. Eieren f5,00 a f4.80 de 104 stuks. In onze opgaaf aftreding Prov. Staten staat M. Mazure; dit moet zyn; Iz. v. Houte, die wijlen den heer Mazure ten rorigen jare verving. Heden avond werd my myne ge liefde Echtgenoote J. POLDERMAN, loor den dood ontnomen in den ouderdom van byna 48 jaren. Wat ik en mijne kin deren in haar verliezen, kunnen alleen zy beseffen die haar van naby gekend hebben. Wy zjjn bedroefd doch wy treuren niet als die geen hope hebben. Was haarlyden in de laatste weken soms zwaar, grooter nog wys de vertroosting, die ze in haar lijden mocht smeken, die haar deed roemen in de hope der heerlykheid, ja roemen in ile verdrukking. «Ik ben zeer vroolijk in den Heere, want Hy heeft my bekleed met de kleederen des heils, en den mantel der gerechtigheid heeft Hy mij omgedaan.» Zoo sprak zij dikwijls uit de volheid des liefde en des geloofs, totdat zij eindelyk met een goeden nacht» op de lippen zacht en kalm ontsliep. JOHS. DE JONGE Lz. Kruiningen, 23 Januari 1889,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 3