:ger. se, e Houwer Ph CH RISTELI JK- HISTORISCH d 1889. No. 49. Donderdag 24 Januari. Derde Jaargang. Lt naar en te- UIMD. lad LAP- O OESINQ i "NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. 1 te Goes. VERSCHIJNT F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES; lN de putte. TELEGRAAF." BUITENLAND. Verkiezing lid Provinciale Sta ten in hef kiesdistrict Tolen. NATIONALE MILITIE. t> ANJE» stelde in ididaten voor de dag 22 Januari a. s. met den meesten Cz. BOSCH. an. ZEEUW, elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers- 0,02» UITGAVE VAN G. M. Klemkerk, te Goes en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel racer 5 eent. Familieberichten van 1 5 regelt 50 cent, iedere regel, meer iO cent. 2 Jz., Secretaris. tiezing zijn in de llendon candidaat n worden den kie- I verkiezing, Az. )ELB.-ROTTERDAM. ïuari. d., Dond.. Zat. Van Middelburg 8.15. ng. 7.30. V. Midd. 8.45. OOTDIENST )urg en Zierikzee. ikzee Spoorweg Goes, ïuari. Van Zierikzee Dinsd. 22'smidd.l2, Woen.23 12.— Dond. 24 1. - Vrijd. 25 12,— Zat. 26 12.— Maan. 28'smorg. 7.3o Dins. 29 7,3o van Antwerpen Dinsd. 22'smorg. 6.30 Dond. 24 2.30 Zond. 27 3,30 Dinsd. 29 4,30 V Landverhuizing en voorlichting. Nu de landverhuizing ook in ons land toeneemt, is het meer dan tijd dat wij onszelven ernstig afvragen, of zoovele zielen die hun vaderland verlaten, [mogelijk niet mede dour onze schuld, door ons zwijgen of door ons ophemelen der zaak teleurge steld uitkwamen. Is dit zoo, dan mag gevraagd of het niet noodig en mogelijk is, dergelijke te leurstellingen in de toekomst te voorkomen. De katholieken hebben in Duitschland de St. Rapliaelvereeniging, welke vereeni- ging in de meeste havensteden «Vertrauens manner» heeft, mannen, die aan de land verhuizers kosteloos alle mogelijke inlich tingen verschaffen. Wij zouden wel wenschen dat een der gelijke vereeniging ook in Nedïrland be stond; maar in anderen vorm. Wij zouden wenschen, dat mannen kon den aangewezen worden, die in staat en bereid zijn het voor en tegen der landver huizing onpartijdig mede te deelenen uit goede bronnen ontleend de maatregelen bij nederzetting enz. konden aan de hand doen. Want ieder begrijpt dat het advies van een zeeziek, of een meer luchthartig land verhuizer niets beteekent. Wij hebben een brief van liet laatste soort in onze handen, doch zien het nut der publiek- making niet in. De landverhuizers hebben behoefte aan meer kalme en nuchtere ad viezen. Kon een vereeniging als boven staande in ons land levensvatbaarheid hebben, en in enkele plaatsen onzer pro vincie een vertrouwbaar agent de boven omschreven taak op zich nemen, het zou weer een stap te meer in de goede richting zijn. Een vereeniging, die zich uitsluitend bezig houdt met het onderzoek van en het houden van voordrachten over emigratie; enz. Zou het niet kunnen? Wjj vragen slechts. In de Transvaal heeft men op 15 Novem ber de zoogenaamde Dingaandag gevierd, ter herinnering dat de boeren voor 50 jaren op den Kafferkoning Dingaan een overwin ning behaalden. Omdat de Dingaandag op een Zondag viel, had de regeering Zaterdag 15 November geproclameerd als eene publieke vacantiedag, en waren dientengevolge de Gouvernementskantoren en de Banken te Pretoria Zaterdag gesloten. De winkeliers voor wie op dien dag, tengevolge van de vele inkoopen die gewoonlijk op Zaterdag gemaakt worden, het sluiten van hunne winkels een groot verlies zoude geweest zijn, hebben besloten, Maandag tot een vacantiedag te maken, nadat zij zich ver gewist hadden van het feit, dat de Re geering daartegen geen bezwaar had. Zaterdagochtend om 4 uur werd het ge wone saluut afgevuurd. Zondag werden er ia verschillende kerken godsdienstoefe ningen gehouden, terwijl op Paardekival en Vechtkop speciale diensten gehouden werden. President Kruger bevond zich den dag te Bloedrivier, waar het feest ook met geestdrift gevierd werd. De «Volksstem» deelt er het volgende van mede Dingaansdag werd bijgewoond door zoo wat 1500 personen, ongeveer 180 wagens en rijtuigen waren tegenwoordig. De ver richtingen begonnen Zaterdagochtend met eene godsdienstoefening, geleid dour Ds. Neethling. In den namiddag werden per soonlijke ondervindingen van den slag te Bloedrivier verhaald door Voortrekkers, de heeren Uijs, Nel, Hatting, Van der Merwe, en twee broeders De Jager. Eene bijeen komst werd daarna gehouden en er werd besloten een gedenkteeken te Vechtkoop op te richten ter gedachtenis aan Piet Retief en andere helden, die gesneuveld zijn tegen de Zoeloes. De tegenwoordig zijnde predikanten waren Ds. Neethling, te Utrecht, Ackerman te Wakkerstroom; Schoon te Ladysmith Louw te Vrijheid Dohne te Weenen, die Zondag beurtelings diensten waarnamen. Aan den president en generaal werd een adres van welkom door den kerkeraad aangeboden bij den steenhoop, die de plaats aanduidt waar de slag geleverd is. De president en generaal werden hedenmorgen door circa 200 gewapende burgers ingehaald en eene bevredigende vergadering en wapenschou wing werd in den namiddag gehouden. 23 Januari '89. TOESTAND DES KONINGS. Z. M. heeft gisteren en heden een rus- tigen nacht doorgebracht. De algemeene toestand is bevredigend. Het officiëele bericht van heden luidt: De Koning heeft Dinsdag weder een rus- tigen dag gehad. De nacht daarentegen was onrustig. De eetlust laat nog te wen schen over. Het kamerlid voor Eindhoven, mr. v. Baar is ernstig, het oud kamerlid voor DelftDe Casembroot, licht ongesteld en het kamerlid voor Dordrecht, v. Osenbrug- gen, herstellende. C. D. Bolier is benoemd tot burge meester der gemeente Scherpenisse. Met ingang van 1 Febr. 1889, is ber noemd tot directeur van het postkantoo- te Goes, H. F. L. Klippink, thans direc teur van het postkantoor te Barneveld. De opzichter bij den aanleg van staats spoorwegen Riel, tijdelijk gedetacheerd hij den dienst van 's rijks waterstaat te Ter- neuzen, is overgeplaatst naar het le rivier arrondissement, standplaats Nijmegen. N. R C. Voor de provinciale staten treden dit jaar af, doch zijn terstond herkiesbaar: in het hoofd-kieshistrict Middelburg de hee ren C. J. J. A. v. Teijlingen, T. v. Uije Pieterse, mr. N. J. C. Snouck Hurgronje, J P. I. Buteux, mr. D. A. Berdenis v. Berlekom en C. v. Woelderen; allen liberalen; in het hoofd-kiesdistrict Zierikzee de hee ren L. Bolle, J. Hoogenboom en J. H. C. Heijse, allen liberalen in het hoofd-kiesdistrict Tolen mr. T. A. Wagtho (lib.); ig het hoofd kiesdistrict Goesmr, J. C. R. v. d. Bilt, J. H. Bybau (beiden liberaal) G. J. Huvers en jhr. mr. J. J. Pompe v. Meerdervoort (beiden antirevolutionair; in het hoofd-kiesdistrict Sluis de hh. M. Mazurc. mr. F. J. Brevet en H. G. Ham- macher, allen liberaal; in het hoofdrkiesdistrict Hulst :P. Moes (antir.), mr. C. B. Thomaes, mr. F. J. F. M. Walter en P. F. Fruijtier (R. K.) Goes. De uitslag van de gisteren gehouden verkiezing voor 2 leden van den Gemeenteraad is als volgt Aantal kiezers 652. Daarvan stemden 577 In de vacature dr. Callenfels, aftr. 1891 (groen biljet) is gekozen de heer G. H, KAKEBEEKE (1.) met 338 stemmen. Op den heer M. A. Stieger (k. en a.) waren 184stemmen uitgebracht. In de vacatur® Flugi, aftreding Septem ber, (wit biljet) is gekozen de heer S. J. J. DE JONGE MULOCK HOUWER (lib.) met 310 stemmen tegen 237 op den heer W. Cense (a. en k.) GEMEENTEN. Aantal kiezers. Uitgebrachte stemmen op 8 Jan.|op22Jan Tolen Oud-Vosmeer Scherpenisse Poortvliet St. Maartensdijk Staveriisse St. Annaland St. Filipsland 272 156 158 147 242 102 214 80 1371 202 128 113 124 216 79 166 50 1078 170 126 115 114 213 82 175 55 1050 Hiervan verkregen de heeren A. Holle- stelle ^antirev.) 600 en N. Polderman (lib.) 437zoodat eerstgenoemde gekozen is. Er waren 4 stemmen van onwaarde dus 1046 geldige stemmen, volstrekte meer derheid 524. Bij de stemming op 8 Jan. verkregen A. Hollenstelle 469; N. Polderman 317 en P. Daane v. Stapele 281 stemmen. De loting voor de nationale milicie in het loopende jaar zal plaats hebben in de gemeen ten en op de dagen en uren als hieronder zijn aangewezen V1 i s s i n g e n, Donderdag 7 Febr., des voorm. te 9 uren voor Vlissingen, te 10% uur voor Westkapelle, Zoutelande en Big- gekerke en des namiddags te 2 uren voor Koudekerke, Oost- en West-Souburg en Ritthem. Middelburg, Vrijdag 8 Febr., des voorm. te 9 uren voor Arnemuiden en Nieuw- en St. Joosland en te tien uren voor Middelburg. V e e r e, Zaterdag 9 Febr., des voorm. te 9i/s uur voor Veere, Vrouwepolder en Serooskerke, te 101/2 uur voor Meliskerke; Grjjpskerke en St. Laurens en te IIV2 uur voor Domburg, Aagtekerke en Oostkapelle. Axel, Maandag 11 Febr., des voorm. te 9 uren voor Axel; Zuiddorpe, Overslag en Westdorpe; te IO1/2 uur voor Terneuzen, Hoek en des namiddags te iy2 uur voor Sas van Gent, Philippine, Koewacht en Zaamslag. Hulst, Dinsdag 12 Febr., te 9 uren. IJzendijke, Donderdag 14 Febr., te 9 uren. Sluis, Zaterdag 16 Febr., des voorm. te 9i/s uur voor Sluis en Retranchement, en te 10ys uur voor Cadzand. Oostburg en Zuidzande en te 11% uur voor Aardenburg, St. Kruis en Eede. T b 01 e n, Maandag 18 Febr., des voorm. te 9i/3 uur. K a p e 11 e, Woensdag 20 Februari des voorm. to 91/3 uur voor Kapelle en Wemel- dinge en te 10i/3 uur voor Ierseke en Krui- ningon en des nam. te iy2 uur voor Krab- bendijke, Schore, Rilland-Bath en Waarde. Goes, Donderdag 21 Febr.. des voorm, te 9 uren voor Goes en te 10i/2 uur voor Borssele, 's Heerenhoek, 's Heer Arendskerke Heinkenszand en Kloetinge. Goes, Vrijdag 22 Febr., des voorm. te 9 uren voor 's Gravenpolder, 's Heer Abts- kerke, Kattendijke en Wolfaartsdijk en te 10 uren voor Hoedekenskerke, Baarland, Oudelande en Ellewoutsdijk en te 11 uren voor Nisse, Ovezand en Driewegen. Zierikzee, Maandag 25 Februari des voorm. te 9 uren. Brouwershaven, Dinsdag 26 Febr. des voorm. te 9i/2 uur. Cortgene, Donderdag 28 Febr., des voorm. te 10 uren voor Wissekerke en te 11 uren voor Cortgene, Cats en Colijnsplaat. Middelburg 23 Januari. Gisteravond werd het lehuis voor Dienstmeisjes in de voor malige onderwijzerswoning van de Chr. Burgerschool in de Bogardstraat alhier ge opend. Tot dat einde waren op de zaal boven genoemde school samengekomen behalve da mes-bestuurderessen en enkele heeren ruim 60 belangstellende dames en zeker niet minder dan 140 dienstmeisjes. Nadat was gezongen Gez. 180 1 en 5 ging Ds. Hel dring voor in 't gebed, las Luk. XV 1 tot 10, en sprak ongeveer het volgende Een Tehuis voor Dienstboden, wat mag dat zijn waartoe dient het Ieder verlangt tehuis te zijn of te komen, zich ergens tehuis te gevoelen. Het woord herinnert aan het ouderlijk tehuis, herinnert aan vriendschap en gezellig verkeer. Heeft ieder een tehuis? Velen missen dit voorrecht, en niet het minst wordt dit gemis gevoeld door de tallooze dienstboden, die van elders naar de grootere steden zijn gekomen. Als antwoord op de vraag naar een tehuis zijn te Amsterdam, Den Haag, Haarlem, Rot terdam, Utrecht, Groningen inrichtingen ge opend, tevens logementen voor vrouwen, in andere plaatsen als Alkmaar, Dordt, Nijmegen, Zutphen, Zwolle, Maastricht ge legenheden als hier te Middelburg, waar dienstmeisjes hare vrije avonden kunnen doorbrengen, waar zij, die zonder kennissen in de stad zjjn, geregeld een te huis kunnen vinden, waar ze altoos welkom zijn. Tegenover vele altoos open huizen, huizen der verleiding, danshuizen en erger is er een zeker een noodig als het onze, dat thans geopend wordt. Op de cathechi- satie werd onlangs besproken het zooeven gelezen hoofdstuk met de drie gelijkenissen van het verloren schaap, dat zelf afdwaalde en gezocht werd door den herder (Jezus), van den verloren zoon, die zelf mocht terug- keeren tot den Vader (God) en daartusschen van den verloren penning, die werd gezocht en gevonden dcor de vrouw. Deze vrouw stelt voor de Christelijke Gemeente. Volgens oostersch gebruik kreeg en krijgt nog de bruid, zooals ten onzent, een trouwring, van den bruidegom, een hoofd- of halssieraad bestaande uit een snoer van muntstukken. De gehuwde vrouw draagt dit nacht en dag, uitgezonderd in tijden van zwaren rouw. Is er een penning Ter- loren, dan is, dit een bewijs dat het snoer verbroken is. een bewijs van groote achte loosheid ,ten opzichte van het pand der hu welijkstrouw. Herhaaldelijk wordt in de Schrift de Heer voorgesteld als de bruide gom, de gemeente als Zijne bruid.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 1