aanleggen en onderhouden van TUINEN AFLOOP VERK00P1NGEN enz. ÏXGKZOXDKX STUfcKE~ BURGERLIJKE STAM). 1 MARKTBERICHTEN. VEEMARKT. iN age kom en Advertenlién. op Donderdag 24 Januari 1889, openbaar verkoopen: EEN MEID Overzicht van Verkoopingen. skerke, die reeds jaren on- an af 1 Mei a. s. weer a. van drie jaren is deze plaats verhuurd aan een Middelburg. - reeds lang bestond, dat ie van Walchtrens vroegere t, onder bijl en hamer zou en, is hierdoor weer be- nrgen is bij het overzetveer sciie kanaal eenspan paarden Paarden en wagen, be- n landbouwer K. te Klevers in de sloot terecht. Een ef op de plaats dood. Tot directrice van het ouwen alhier is benoemd lier, onderwijzeres in de ier. het. door het Weekblad genachtige bericht als zou :en door doleerenden aan hebben plaats gehad, ont eigende aan de Maas- on Paschen jl. een brigade .■staande uit 1 opperste en in alhier gestationeerd, om A bewaren. Kerstdag had niets overdag utdat 's avonds een klein en. die wat veel van Bac- aruik gemaakt, liepen zin- weg met de marechaussees.» reer 9 uur was geworden, ich. het 1100 dig om aan dit e te maken, door er een irengen. Doch nu kwam De overige lieden, hun mak- lossen, werden door deze sabels afgeweerd, die ach- ,1 buit in veiligheid brachten, ju de jongens met messen ;erneld wordt, hen aanvielen, itrijdlustigen werden toen iter slot gebracht, waarbij waarders wel wat woest gegaan zijn. ite plaats greep, waren er al personen naar men zeide topn het laatste geschiedde, loor het leven dat op straat een 100 tal aangegroeid, it den minsten tegenstand es boden. Een half uur ok geen enkel mensch op zien, daar sommigen uit ideren op aanmaning der s terugkeerden. Den vol- 5 uur, werden de luid- ■id gesteld, niettegenstaande personen nog al belangrijke en hadden. Dat dit droe- plaats gehad, buiten eenig i elk weldenkend mensch legrijpen, niettegenstaande en het er toch op willen ook te begrijpen is. "Want r ak hierin, dan zouden de gewapend zijn geweest, of ;rv. Gemeente hebben uit- iten der kerk hebben in- !oo iets, maar dit schijnt :in niet te zijn opgekomen. doleerenden vrijwillig, op Synodale kerkvoogden, de geven, dat zonder eenige laats gehad en heeft ook emeente reeds driemaal in zonder eenige ergernis te ■aderd. in hebben ook nog na het gehad. Er was n. 1. om .king (verbeeld ul gevraagd •dam toert werd van daar ar Brielle, dat er politie oest. Van daar kwamen dan ond te 9'/a uur, twee poli- je weer en sabel alhier aan, m, doch konden niet spoe- ;keeren, toen zij de bewo- ;nte reeds in diepen slaap 1 arschje van ongeveer 5i/a id is te Stadskanaal bij L :broken en voor een waarde vreemd. ;en is Zaterdag een vrouw n van Assen was aange- tuk groenland bij het sta- ij is daarna met het kind swaarts gewandeld. Kraam- ijn wel. ne dorpje Asten (N. Br.) ilens, die het met elkander or vasten, vrij hoogen prjjs te maler.. Nu hebben de boeren besloten een eigen molen op te richten, zoodat de drie anderen wel zullen kunnen vertrekken. Drie kermishouders te Noordhorn wer den betrapt, terwijl zij aan het zingen waren van liedjes, beleedigend voor onzen Koning. De rechtbank veroordeelde hen daarvoor tot 8 dagen gevangenisstraf. Doch de officier van justitie vond dit te weinig en kwam in hooger beroep. Thans vereischt de rechter voor alle drie zes maanden gevangenisstraf. Een tienjarig knaapje te Rotterdam, dat Vrijdagavond van een meelwagen af sprong, had het ongeluk daarbij te vallen en onder de wielen te geraken. Het kind werd doodelijk gekneusd. Ook werd te Katendrecht een knaapje van vier jaren overreden. Het kind kwam uit een huis, juist toen een wagen vlak voor de deur was en dicht er bij, want het moest uit halen. Het kind was eenige oogenblikken daarna dood. Te Vucht heeft iemand een mooi daanslag gepleegd op de vrouw van den herbergier. Door te bukken werd zij Diet getroflen, maar drong het mes, waar mede hij naar haar stak, diep in de deur. Te Breda doet zich het volgende geval voor: Zekere E., wiens kinderen hier te lande zijn geboren, verbleef het vorige jaar met zijn gezin in België. In de meening dat zijn zoon de militieplichten in Nederland moest vervuiler., liet hij dezen zich in het vorige jaar aangeven, zoodat hij dit jaar zou hebben moeten loten. De jonge E. werd echter afgewezen, daar zijn ouders in het buitenland verbleven. Inmiddels heeft zich vader E. weder met zijn geheele gezin, waaronder natuurlijk ook de militieplichtige zoon te Breda gevtstigd, en nu meldde zich de laat: te weder voor de militie aan. Hem werd echter gezegd dat hij geheel vrijgesteld is, daar zijn ouders zich buitenslands be vonden, toen bij zich kwam aangeven. Eergisteren morgen is te Dordrecht een roeibootje door een stoomboot aange varen en veibrijzeld. Een der roeiers, een 61- jarig man, hoewel aan het rechterbeen ernstig gekwetst, wist zich op een dukdalf te redden. De andere een jongen van 17 jaar verdronk. Ook is in de Laurierstraat te Amsterdam een 2l/2 jarig kind uit de tweede verdieping op een binnenplaats ge vallen het kind is overleden. De Groninger tjalkschipper P., die den Urkers zooveel stof tot praten gaf, is met zijn schip te Harlingen binnengeloopen. Mans toestand schijnt aanleiding te heb ben gegeven om hem dear in het gesticht voor ziekenverpleging te doen opnemen doch de patiënt vond het er niet naar zijn smaak en liep naar zijn schip. Toen men hem per brancard wilde terughalen, verkoos hij niet mede te gaan en bleef in de kooi liggen. Uit Heteren meldt menIn een ar moedig hutje alhier woonden twee zusters, die haar leven sleten met dagelijks te vech ten. Vroeger hadden zij zich al eens voor genomen, den hongerdood te sterven, en in het begin dezer week werd werkelijk de oudste op een hoop asch onder den schoorsteen doodgevonden. Aangezien de omwoners kotten tijd te voren nog een vechtpartij hebben gehoord, worden er allerlei vermoedens geuit. De overledene, die vroeger geregeld bedelde, was in den laatsten tijd maar zelden meer gezien. Zij, die in de laatste dagen de hut bezochten, werden getroffen door den beklagenswaar- digen aanblik, dien zij van binnen opleverde. (Arnh. Crt.) De officieren der d.d. schutterij te Edam hebben en corps hun ontslag ge vraagd. De weigering van Ged. Staten om een verhoogden post op de gemeentebe- grooting ten behoeve der schutterij goed te keuren, is de oorzaak van bovengenoemde gemeenschappelijke handeling. Een buiten kansje overigens voor de schutters, die nu wel geer. dienst meer zullen doen, dewijl te Edam niemand lust heeft de ontevredene officieren te vervangen. Een jongen, die Vrijdagmiddag langs een leuning van een werftrap te Utrecht zich naar beneden liet glijden, viel er af en geraakte in de Oudegracht. Zijn hond sprong hem na en trok hem bij de kleeren naar den kant. Aldus wist hij op het droge te komen. Erg bezeerd werd hij naar huis gebracht. In Nederland en elders vindt men de secte der sabbittisten, menschen die beweren dat wij niet meer op Zondag, maar op Zaterdag den dag des Heeren hebben te vieren. Een teruggang dus naar het Joodsche standpunt. Maar nu hebben omgekeerd de Joodsche kerkelijke bladen in Amerike voor gesteld den sabbath inplaats van op Zaterdag voortaan op Zondag te vieren. Op oudejaarsavond heeft de vrouw van een barbier in een achtei buurt te Berlijn, een zeer oolijk abuis gehad, al was het dan ook voor haar alles behalve aangenaam. Haar man was namelijk in de naaste herberg bier gaan drinken, on danks hare vermaning om thuis te blijven. Des avonds laat kwam de man zeer «aan geschoten» aan zijn huis en daar hij geen sleutel had, belde hij om binnengelaten te worden. De vrouw, die reeds te bed lag, stond op, opende de deur, duwde haar man onzacht terug en voegde hem toe dat hij maar moest gaan slapen, ter plaatse waar hij zich bedronken had. B..arop begaf zij zich weer ter ruste en sliep in. In den nacht werd zij echter weder wak ker en daar zij van meening was, dat haai man lang genoeg in de kou gestaan had, opende zij weer de voordeur om hem binnen te laten. Hij lag echter zoo zij meende op de stoep. Zij sleepte hem in huis en legde hem in de voorkamer, waarop zij weder naar bed ging en insliep. Des morgens, na haar ontwaken, werd er gebeld en wie schetst hare verbazing Daar stond haar man voor haar, die den nacht in de herberg was wezen doorbrengen. Fluks de kamerdeur geopenden daar zat de andere, dien zij dien nacht had naar binnen gesleept, op een stoel, geheel ontnuchterd en boos, dat men hem in zijn rust gestoord en hem van zijne vrijheid beroofd had. Dat de onbekende terstond uitgelaten werd, is te begrijpen doch minder dat hij terstond van dit voorval aan de politie kennis gaf, die thans de vrouw wegens beleediging vervolgt. Te Amoy (Chi ia) wordt door dr. Otte een hospitaal opgericht, dat Neerbosch' hospitaal zal genoemd worden. In Cataloriië heeft het de laatste dagen zwaar gesneeuwd. Overal heerscht groot gebrek, daar het verkeer op vele plaatsen gestremd is. In de dorpen vertoonen zich herhaaldelijk wolven, die door den honger 1 van de bergen, waar zij zich gowoonlijk ophouden, naar de dalen gejaagd worden Er heeft in Amerika een hevige or kaan gewoed. Op verscheidene plaatsen zijn kei ken en andere gebouwen benevens tal van hoornen omgewaaid. De brug over de Niagara-rivier werd door den storm weggeblazen als ware liet een spinnerag geweest. Alleen de beide torens, de telegraaf lijnen en een stuk aan de zijde van Canada bleven bewaard. De brug werd gebouwd m 1870 en kostte OÖO.OOO dollar. Op de kusten zijn schepen gestrand en vergaan. Op sommige plaatsen ging de storm met sneeuw gepaard o a. in Wisconsin en Michigan, waar het spoorwegverkeer gestremd en de telegraafgemeenichap ver broken was Tal van menschenlevens p in- gen verloren. De Pruisische regeering is voornemens een rechtnreeksche spoorwegverbinding te openen tusschen Berlijn en Konstantinopel. Deze heeft ten doel het verkeer van Engeland met Duit-chland, dat over Parijs plaats heelt, voortaan over Vlissingen te doen plaats hebben. De nieuw ontworpen lijn over Buda-Pesth zou de reis tusschen Lond-m en Konstantinopel 12 uren korter maken. Men herinnert zich het spoorwegon geluk dat laatst de Russische keizerlijke familie trof. Thans is uitgemaakt dat die ramp niet aan eenig complot, maar uit sluitend aan achteloosheid der spoorweg beambten moet geweten worden. In 1888 werden door het Heilsleger 1.927,000 meetings gehouden, onder leiding van 7000 officieren, die het woord voerden in 30 verschillende talen. Generaal Booth heeft verklaard, dat hij tegen Februari 200,000 gulden noodig heeft. Gladstone heeft door de phonograaf gesproken met kolonel Gouraud te Londen. Het phonogram werd aan Edison gezonden, die er om gevraagd had, en zoo zal men nu overal in Amerika de stem van den «grooten ouden man», die in Italië is, kunnen hooren. Een scheidsgerecht in zake dr. Mac kenzie (den arts van wijlen Keizer Frederik) heeft met 21 tegen 2 stemmen verklaard dat Mackenzie door zijn werk over de ziekte van Keizer Friedrich en door zijn beschul- digingen tegen zijn Duitsche collega's tegen de beroepsetiquette zondigde, en dat niets zijn geschrijf kan rechtvaardigen. Te Soerabaia is iemand door het resi dentiegerecht wegens beleediging tot f 8 boete veroordeeld, omdat hij tot een wijk meester in functie had gezegd«je bent een wijkmeester van het jaar 0.» Die beslissing is voor vele wijkmeesters in Indië van groot belang; zij belet wel niet het denken, maar toch het zeggen dat men over hunne waarneming van de betrekking minder gunstig oordeelt. In een speelgoedfabriek te Parijs vielen 23 menschen flauw; bij onderzoek bleek dat in de werkplaats door een buis een ontsnapping van koolzuur plaats had. Met moeite werden de bewusteloozen weer bij gebracht. Vllssiagen. Ten raadhuize is aanbesteed het afgraven van voormalige vestingwallen in Bastion V en "VI aan de Glacisstraat alhier. Inschriivers waren de heeren K. de Wagema- ker Huibregtse voor f3685, W. A.Swers te Hardinxveld voor f 4435, A. Foudraine te Goes voor f4452, D. Bijl voor f 4453, M. Bok voor f 4490, P. A. van Beers voor f 4495, J. de Jonge te Biezelinge voor f 4530 en P. J. Visser Pz. te Hansweert voor f 4872. Zij, bij wier namen geen woonplaats ver meld staat, zijn VHssingers. (M. C.) Nieuwerkerk. Voor de levering van kunst meststoffen uitgeschreven door de dorpsver- eeniging „Bendracht bind t", wa- ten drie biljetten ingekomen en wel van Salomonson te Rotterdam, D. Q. Mulock Houwer te- Zierikzee en J. J. Kortman te Rotterdam, namelijk voor superphosphaat van 14% in water oplosbaar phosphorzuur Salomonsor. f 3,66, Houwer f 3,76, Kortman f 3,84. Peruguano 7% stikstof en 9 p. Ct. phosphorzuur alles in water oplosbaarKort man f 10,42, Houwer f 10,591/2 Salomonson f 10,80. Voor Chilisalpeter Houwer f 13,29 en Salomonson f 13,79, alles per 100 kilo franco op den wagen geleverd te Stevensluis, koste loze controle aan het proefstation. Elk der drie inschrijvers is de levering van een der drie artikelen gegund, zij moet plaat sen vóór 26 Januari a. AAN DE LANDBOUWERS. Door bijzondere omstandigheden kon de Bond van Beetwortelsuikerfabrikanten in Nederland de prijzen van' beetwortelen voor het jaar 1889 tot heden niet vaststellen. lnlusschen zijn fabrikanten van Noord brabant en Zuid-Holland, die zich niet bij den Bond aangesloten hebben, in Zuid- Holland met een tracteeren van beetworte len begonnen en wel tegen den prijs van het vorige jaar, aldus ten duidelijkste te kennen gevende, dat zij niet leden, den prijs van elf gulden per duizend kilogram men voldoende achten. De Bond, in zijne vergadering van 22 December, heeft echter besloten de prijzen der beetwortelen met een gulden te ver- hoogen. Tot die verhooging van prijs is de Bond overgegaan met het oog op het afgeloopen jaar, dat voor dei landbouw ongunstig ge weest is, hetgeen echter slechts aan de- weerrgesteldheid te wijten is en waaronder zoowel de aardappelen en alle andere ge wassen als de beetwortelen geleden hebben Met te handelen als bovenstaand is ver meld bewijst de Bond, dat hij aan het doel van oprichting beantwoordt «het belang van industrie en landbouw.» Men kan tevens zien, dat niet-leden van den Bond niet beter, ja zelfs minder gun stig voor den landbouw gestemd zijn en dat dus de voorkeur door sommige land bouwers aan hen geschonken, door hen niet verdiend wordt. Nog een paar beschouwingen De hoedanigheid der pee is verbeterd door het verstrekken van fijner zaadhierdoor is de opbrengst per hectare thans kleine dan vroeger, dit zij erkend, al wordt di vermindering dik wij Is schromelijk overdreven' Men vergeet dan echter wel eens te vere melden, dat de prijzen der beetwortelen, ook met vijftig percent bij vroeger verhoogd zijn', hoewel de suikerprijzen slechts de helft van vroeger bedragen. De hoofdoorzaken van den moeielijken toestand van den landbouw zijn a. Opdrijving indertijd door de boeren van de landpacht b. Opdrijving door de grondeigenaars van de prijzen der gronden bij aankoop c. Vermindering van alle graanprijzen d. Ophouden der meekrap-cultuur; e Achteruitgang en dikwijls slechte of onvoldoende bemesting en bearbei ding van het land, waardoor dit min der opbrengt. Met schromelijke overdrijving worden nu alle bezwaren aan de beetwortel-cultuur toegeschreven, maar men spreekt niet van de andere factoren, die den toestand hebben veroorzaakt, de onkunde en kortzichtigheid, die wel eens worden bevorderd door man nen buiten het vak, die beter deden zich te onthouden van het geven van advies over zaken die zjj niet verstaan. H. B. JaGER, Van 12 tot '14 Jan. '89. GOES. GeborenFrederika Maria d. v. Cornells Marinus Lindenberg en Leuntje van Anrooij. OverledenCornelis Franciscus 4 w z. v. Cornelis Franciscus Baarends on Jacoba Rjjk. Axel, 12 Jan. '89. Oude Tarwe f0,a f 0,Nieuwe Tarwe f8,— a f8,80. Rogge f6,—a f6,25. Win- tergerst f7,75 a f 8,50. Zomergerst f7,50 a 18.Haver f5.25 a 16.Kookerwten f 8,a f8,50. Voererwten f 7,50 a f 8,- Paardenboonen f7.a f7.25. Lijnzaad f 11, - a f 15,— Alles per 100 K. G. Aardappelen f0,00. per 104 K. G. Rotterdam. 14 Januari 1880. Granen weinig vraag. Jarwe Tarwe 10 ets. lager. Erwten 50 ets. lager. Overigens onver anderd. Buitenlandsche stil, maar vast. Mesl zonder handel. Jarige Tarwe f8,75 a - 9.40 Nieuwe Tarwe f6,— a - 7,50 Rogge - 5,- - 5,60 Wintergerst .- 4,25 - 5,25 Zomergerst- 5.— - 5,60 Chevaliergerst. - 5,25 - 5,70 Nieuwe Haver - 2,25 - 3,25 Paardenboonen. - 5,75 - 6,50 Erwten- 6,50 - 7,— Kookerwten - 7,80 - 8,60 Bruine Boonen. - 9,00 -14, Witte- 9,00 -12,00 Kanariezaad -7,00 „f8,— Koolzaad-11,25 -12,00 Schokkers - 0,— Duivenboonen - 6,50 - 6,75 Zeeuwsche eieren 6,00 a 0,00 de 100 stuks. YLASBEURS Aanvoer 2980 steen wit. 18659 steen blauw. Handel levendig. Rotterdam, 14 Januari 1889. Op de Veemarkt waren heden aangevoerd 296 vette runderen, 58 vette- en graskalveren 286 schapen of lammeren, 583 varkens. De prijzen waren als volgtvette runderenl le qual 67, 2e qual. 62 3e qual. 56 a c. kalvëren le qual. fl, Qequal.90a 85 c schapen le qual 65; 2e qual 58; varkens le qual. 23 a c, 2e qual. 21 a 3e qual.i 20; licht soort 19 a 20 c. Ajuin. Aanvoer 4000 H.L. a f 1.40 de 50 K De Notaris DE RONDE BRESSER zal des voormiddag» 10 uren, in de gemeente 's lieer Abtsherke, te Baaisdorp, in het sterfhuis van P. van Sluijg, in het een buitengewoon fraai Kabinet, Bureau, antieke Kast, Uittrektafel, Klok, Kachel, Bedden met toebe- hooren, Stoelen, porceleinen Kopjes, Bijbels, Koper-, Tin-, Glas- en Aar dewerk, Kisfen, eene partij Arbeiders gereedschap,een Kruiwagen,eene par tij Spek, Aardappelen, Strooen Brand stoffen, een uitsteekend Jachtgeweer, en hetgeen verder zal wordeu te voorschijn gebracht. Alles behoorende tot de nalatenschap van wijlen P. van Slnijs. De ondergeteekende beveelt zich beleefd bij zfjn Stad- en Landgenooten, aan, tot het en wat verder tot dat vak behoortbelovende eene nette bediening tot concurreerenden prijs. G. FLAMAN Buiten de Dampoort aan de Oude Veersche weg T. No. 32 te Middelburg, Door ziekte terstond benoodigd, bij M. LEIJNSE, Breeweg, Koudekerke. Door verandering voor billijken prijs TE KOOP een vlugge makke HIT met Tuig en Tent wagen, sterke Kar voor paard of hit, 1 Arreslede. verschillende Varkens groot en klein. Adres Boekh. D'HUIJ, Middelburg. Woensdag 16 J^mwwi,,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 3