laatste berichten. rechtszaken. ingezonden stukken. aanbesteding. burgerlijke stand. marktberichten!" Overzicht van Verkoopinger de lieden ontvangen, die op zijne Nieuw jaarsreceptie verschenen. De generaal heeft bij die gelegenheid verklaard, dat hij er zeker van was, dat de bevolking van Parijs, door bij de aanstaande verkiezing op hem te stemmen, uiting zou geven voor hare ontevredenheid met de bestaande toestan den. Een Nieuwjaarsreclame dus. Koningin Victoria is boos op haar kleinzoon Albert Victor, omdat deze een bal bijwoonde, nu het Hof nog in den rouw is over den dood van Alexander van Hessen. De Prins van Wales gaat aan het bezuiniger, te Sandringhamallerlei speculaties schijnen hem in de laatste jaren veel geld te hebben gekost. De moeder der Keizerin van Duitsch- land, de hertogin van Slees wij k-Holstein, deed een val in haar eigen salon en is dientengevolge ernstig ziek. President Diaz van Mexico heeft bekend gemaakt, dat hij den man, die het praatje omtrent den priestermoord verbreidde, streng zal doen straffen. De Koningin van Madagaskar heeft per proclamatie bekend gemaakt, dat onge oorloofd verkeer tusschen de beide sekten streng zal worden gestraft, vooral wanneer dat wordt gepleegd met vreemde onderda nen. Deze maatregel wekt te meer verbazing, omdat de zeden der Hovas allerminst rein zijn. Gladstone zal een audiëntie aanvragen bij den Paus. Te St. Louis is een kolossaal gebouw van zes verdiepingen afgebrand. De schade bedraagt 800,000 dollars. Een der schouwburgen te Edinburg is 's nachts afgebrand. De schouwburg was eerst twee jaren oud en kon 1500 menschen bevatten. Door het ijs is te Odessa de scheep vaart gesloten. Zestig stoomschepen zijn in de haven ingesloten. Te Neurenberg zijn vijf knapen van ongeveer 15 jaren op Nieuwjaarsdag bjj het schaatsenrijden op het Donau-Main-kanaal verdronken. Berlijn gebruikte in 1888, met de voorsteden, 140,473 runderen, 461,832 varkens, 140,073 kalveren en 369,471 scha pen. Het gezamenlijk gewicht aan vleesch, door de in December 1,470,000 zielen sterke bevolking verorberd, was 89,452,118 kilogr. De stad Mount-Pleasant, in Ohio, is door een dynamietontploffing gedeeltelijk vernield. Een deel van de manschappen der Turksche vloot is aan het muiten geslagen, teneinde met geweld betaling te verkrijgen der achterstallige soldij. De leiders van den opstand zijn in hechtenis genomen. Thans moet gebleken zjjn, dat het spoorwegongeluk bij Borski wel degelijk aan boos opzet toegeschreven moet worden. De hoofdschuldige is een voormalig ambtenaar van de lijn KurskCharkowAzow. Het is thans zeker, dat luitenant Wiss- mann binnen 6 weken met zijn expeditie korps de reis naar Zanzibar zal aanvaarden. De burgeroorlog op de Samoa-eilanden duurt nog steeds voort. Door den paus is op 25 Dec. aan alle bisschoppen een encycliek gezonden, waarin Z. H. God dank zegt voor de ver troosting, die, Hij hem ter gelegenheid van zijn priesterjubileum heeft geschonken, en ook aan het Episcopaat en de katholieken zijne erkentelijkheid betuigt voor de be wijzen van liefde, hem in die dagen gege ven. Het katholiek geloof en het godsdien stig gevoel zijn daardoor verlevendigd; Zj H. verwacht hiervan de beste vruchten. Door den Belgischen Senaat is het wetsontwerp omtrent het gebruik van het Vlaamsch bjj de strafrechtspleging in Vlaamssh België aangenomen. In de gasfabriek te Santiago, provincie Cadix, heeft een vreeselijke ontploffing plaats gehad. Tien werklieden kwamen om. De Italiaan Succi, die onlangs te Ma drid had aangenomen op nieuw dertig dagen te vasten, heeft den tweeden dag van zijn proeftijd, tot verbazing van de genees- heeren, die hem bewaakten het hazenpad gekozen. In Mar.tsjoerije hebben vreeselijke overstroomingen plaats gehader woedt ook een cholera epidemie, waaraan, naar gezegd wordt, 2000 christenen bezweken zjjn. De broeder van keizer Frans Jozef' aartshertog Lodewijk Victor, ligt op het uiterste. De hooge ljjder ontving Maandag 11. reeds de laatste vertroosting der kerk, waartoe hij behoort. Naar de Standard uit Berlijn verneemt hebben de drie souvernen der mogendheden welke deel uitmaken van de triple al liantie, bij gelegenheid van de jaarwisseling elkaar de hartelijkste gelukwenschen ge zonden. Volgens hetzelfde blad moet de czaar zijn volste vertrouwen hebben uitgesproken in het behoud des vredes in 4889. Uit Suakim wordt bericht, dat vier manschappen van het Engelsch Egyptisch garnizoen, die zich bij het sprokkelen van hout te ver buiten de wallen hadden ge waagd, door de Arabieren opgelicht en weggevoerd zijn. De vijand schijnt dus nog geenszins uit den omtrek der stad verdwenen. (Per telegraaf.) Sluis 4 Jan. De gemeen teraad benoemde heden Mejuffrouw S. van den Berg te Goes tot onderwijzeres aan «chool C alhier. Bij bevelschrift der Arrondissements- Rechtbank te Middelburg van den 2 Ja nuari 1889 is rechtsingang verleend met bevel tot gevangenhouding en instructie der zaak tegen Alphonse Uitdragers, oud 24 jaar, werk man te Sint Jan Steen ter zake dat hij in den nacht van 26 op 27 December 1888 omstreeks drie ure, op de openbare straat te Heikant, gemeente Sint Jan Steen, Con- stantinus de Vos moedwillig heeft vastge grepen, op den grond geworpen en met een mes steken en sneden in den buik, de borst en den nek heeft toegebracht, waar door een gedeelte der ingewanden naar buiten is getreden en in de borst en in den nek zware verwondingen zijn ontstaan. Door de arrondisscments rechtbank te Middelburg zijn in het jaar 1888, 897 straf vonnissen behandeld, en in datzelfde tijdvak te Rotterdam 646. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Donderdag zijn veroordeeld wegens beleediging van een ambte naar: J. F. 23 j. arbeider Wemeldinge, tot 7 d. gev. mishandeling: J. W. 18j. arbeider Rilland Bath, tot 14 d. gev. diefstal: H. M. E., 26 j. hvr. van B. H. zonder beroep Yerseke tot 6 m. gev. Allen in de kosten, Heden Vrijdag zijn veroordeeld wegens overtreding van rijksbelas- tingen: J. N., 50 j., Oostburg, f20.40 b. s. 5 d. h.: J. W. D., 50 j., arbeider, Sluis, tot 7 d. gev.I. C. d. M., 39 j., hvr. van C. d. K., werk vrouw, Clin:e (België), tot 7 d. gev.; A. V. 23 j., 3 maal. P. de S. 22 j., 5 maal; A. G., A. v. R. 35 j 8 maal allen te Stekene; P. V., 22 j., Meerdonk allen arbeiders ieder tot 1 maand gev. Allen in de kosteno"k in die van bekeuring, met verbeurdverklaring der aan gehaalde goederen. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. TER NAGEDACHTENIS. Merkwaardig mag de levensgeschiedenis wel heeten van den op het laatst van het vorige jaar te 'sGravenhage overleden heer J. v. Golverdinge, boekhandelaar en uitge ver van tal van christelijke werkjes, bij vele lezers niet onbekend en ook niet on bemind. Jan van Golverdinge werd den 28 Nov. 1813 te Amsterdam geboren. Zijn ouders waren onverschillig inzake den godsdienst doch zorgden goed voor zijn maatschappelijke opvoeding. Op de zoogenaamde Fransche school leerde hij de eerste beginselen cn muntte hij uit door ijver en werkkracht. Zijn vader was timmerman aan den Stads schouwburg, waar zijn broeder tot acteur werd opgeleid. Ook Jan was voor het too- neel bestemd, doch een pokziekte onttrok hem daaraan. Als vijftienjarige knaap werd hjj geplaatst in Cremer's boekhandelvoor wien hij eiken avond bij den ingang van den stads schouwburg aan een tafeltje gezeten, of later de doorgangen omloopende en zijn waar te koop aanbiedende, tekstboekjes moest verkoopen. Op een der avonden trad hjj langs de straat gaande, een kerkgebouw binnen, en woonde daar de godsdienstoefening van be- I gin tot einde bij. Toen hij tehuis kwam, vertelde hij dat hij gekerkt had en wat hij zooal gezien hadwaarop zijn vader hem moest onderrichten dat dit een room- sche kerk geweest was, en dat hij zelf «protestantsch» was. Maar ziet op een anderen avond werd zijn aandacht getrokken door een helder verlicht lokaal, waaruit een statig gezang hem tegenklinkt. Ook hier trad hij binnen en hij zag een grooie schare, die toen de zang geëindigd was aandachtig luisterde naar een spreker, die aan het einde der zaal achter eene tafel staande allen scheen te boeien en die ook hem aantrok door de macht der overtuiging, die van des spre kers lippen stroomde. Die spreker was Da Costa; het onderwerp zijner voordracht was «de Eeuwigheid». Daar werd Van Golverdinge al meer met inspanning luisterend, met onweerstaanbare kracht in de ziel gegrepen hjj begon te beven, verliet angstig, benauwd en ontroerd de zaal en wierp zich tehuis op bed. Daar worstelde hij een ganschen nacht met zich zelf geljjk Augustinus zegt«Het hart des menschen is onrustig binnen inhem, totdat het ruste vindt in God.» Oek hij gevoelde dat hij van de onrust moest verlost worden. Hij begaf zich den volgenden morgen naar den eigenaar der zaal en vroeg hem wie daar gisteren avond gesproken had en waar deze spreker woonde. Zoodra het hem mogelijk was, snelde hij toen naar Da Costa's woning, waar hij werd binnengelaten. «Wel jonkman, wat is er van je begee- ren vraagde da Costa. «Och mijnheer,» barst v, Golverdinge uit, «help mij en zeg hoe en waar ik de rust J kan wedervinden, die ik gisteren avond onder uwe voordracht verloren heb. Wat gjj toen van de Eeuwig heid gezegd hebt, beangst en benauwt mij ik kan aldus niet langer leven.» Wordt vervólgd. Mijnheer de Redacteur! Nu de heer Wjjnand terugkomt op mijn schrijven in uw blad van 22 Dec. en nog eens over de onveiligheid spreekt der vrije jacht, kan ik hem verzekeren dat hier in Nederland ruimte genoeg is om met een geweer te schieten in het jachtveld. Een geweer is geen kanon van een oorlogschip. Daarvoor zou de ruimte op sommige plaatsen wat klein wezen. En wat het gevaar van een geweer oplevert voor mishandeling en moorden enz, dan zijn alle soorten van messen, vorken, rieken en spaden zeer gevaarlijk, wat de ervaring ook leert. Die moesten dan veiligheidshalve ook allen uit het land. En om nog te spreken van on- eenigheid b.v. op het ijs en in de herberg dat komt bij de vrije jacht niet te pas. Van alle gebruiken kan misbruik gemaakt worden. Het loopen over een anders grond daar heeft W. mij zeker niet in begrepen aan gezien ik het zoo meenGelijk de jagers nu ook mogen doen om een aangeschoten haas te gaan in een anders jachtrecht zonder geweer dat kan niet belet worden maar om nu er in te gaan jagen en over zijn buurmans grond te loopen zonder toestem ming denk ik dat hij wel gecalangeerd kan worden. Dat zou dan ook nog zoo zijn voor wild te halen niet en zonder reden wel. Ik heb wel gesproken over schadevergoeding maar niet hoeveel, daar dat ongelijk zou wezen. Waar veel wild is daar is veel schade en waar weinig wild is daar is weinig schade zoodat het ongelijk zou wezen en ook niet noodig om dat op dit oogenblik te bepalen hoeveel koolzaad er minder zou gedorschen worden van het eene dan van het andere. En wat er nu nog door W. wordt bijge sleept als heffing op vreemde granen en opheffing van den vaccinedwang en een goedkoope schoolwet dat ben ik met W. volkomen eens; maar wil het eene gedaan hebben en het andere niet nalaten. Uw dw. dienaar Colijnsplaat. J- JANSE Kz. Donderdag 10 Januari. Wemeldinge. 1 uur in het gemeentehu s het begrinten van den Wemeldingschen Zandweg 3460 M. Bestek a 25 cent bij den onzichter Koole aldaar. Zaterdag 12 Januari. Vlissingen, 2 uur, door B. en W. het afgra ven van voormalihe vestinggronden aan de Glacisstraat. Aanwijzing Maandag en Dins dag 12 uur. "Woensdag 16 Januari. Haamstede, 12 uur, 'gemeentehuis, het ma ken van een laad- en losplaats, een paalrjj enz. in de haven van Burgh—Sluis. Aanw. II Jan. van 1—3 uren. Van 3 4 Jan. '88. MIDDELBURG. Bevallen T. Brouwe geb. Louwerse z. OverledenJ. Nierse 12 j. d. GOES, 2 Jan. 1889 De aanvoer van Granen was zeer klei en in de prijzen was bijna geen veranderin Oude Tarwe f8,50 a f8,70. Nieuwe Tarw f 6,40 a f 6,70. Rogge f 5,- a f 5.20. Wi tergerst f 5,15 a f 5,25. Zomergerst f a f4,60. Haver f2,50 a f3,00. Bruin Boonen f 11,af 12,50. Paardenboonen f a f 5.25. Zomerkoolzaad f 0,00 a f 0,00. Groen Erwten f8.— a f8,50. Boter f0,50 af 0,55. Eieren f0,95 afl VLISSINGEN, 4 Januari 1889 Boter f 1,24 a f 0,92 de Kilo. Eieren f6 a f 6.20 de 104 stuks. KRUININGEN, 3 Jan. '89 Tarwe f 6,a f 6.40. Rogge f 5, 5,25. W. Gerst 4,75 a f5,10 Z. Ger 4.20 a f4,60, Haver f2,— a f3,—. Er ten f 7,— a f8,50. Boonen f f5,20 a f 5,80. ZIERIKZEE, 3 Januari 1889 Boter, Hoogste koers 65, laagste koers cent per 5 ons. Kipeieren hoogste koe fl,- laagste koers f 0,75 per 25 stuks Middelburg 3 Jan. '89 Op Nieuwjaarsmarktdag is de aanvo en de handel gewoonlijk van weinig teekenis, dit was ook heden het gev alleen voor Gerst was aan iets hooge pryzen een goede vraag, de noteering zij n als volgt Jarige Tarwe f8.50 a f 8.60, goede nieu Tarwe f 6.75 a f 6.90 mindere 6.25 a 6 Rogge f5.50. Wintergerst f5.50 Zomerger f4.60 a f4.90. Paardeboonen f5.80. Platt boonen niet getoond. Witteboonen If 113. Bruineboonen f 12 a f 14,50. Koo erwten i 8.75 a f 9. Zomerzaad f 11,50. Boter f 0.90 a f 1. per Kilo. Eieren f6 lOO stuks. Dinsdag 8 Januari. Aardenburg, 11 uur, bij Martens, deor No de Graaff nieuwe houtwaren, en in he bosclije van Vermere, hakhout. Goes, bij M. Rijk, 7 uur, voor erven Piepe door Not. Houwer, een woonhuis en Nieuwstraat D 189, groot 113 cA. Goes, 1 uur Voorstad bij wed. Viergevt door Not. Mulock Houwer 1 Barouchette mi Kap, 1 Vigelante, Tentwagen, Tilbury, Bo renwagen, 300 bos Kanthoo, Weihooi, Boo stroo, Harnas, Franklin, enz. 2 paarden 5 11 jaar. Woènsdag 9 Januari. Goes, aan het sterfhuis van Pieper, 1 uu huisraad, door Not. Mulock Houwer. Donderdag 10 Januari. Wemeldinge, voor A. Verburg, een hoef met 1,0530 H. erf en boomgaard nabij dorp, door Not. Houwer l'/4 H. bouw- weiland kan in pacht volgen. En voor B. Trimpe 89,20 A. bouwlar waar het blauwe huis heeft gestaan. Dinsdag 15 Januari. Serooskerke, 10 uur, bij L. Melse, door N< Tak, een hofsteedje (woonhuis, schuur bouwland) bewoond door wed. Aarnout 20,20 A. Een perceel bouwterrein 230 c En om 1 uur, 1 bruin ruinpaard, 1 zwart bruin merriepaard 10 en 2 jr., 2 mestputlc pers, 2 menwagens, 1 marktwagen, tilbui arreslee, lemoenkar, ploeg, enz. bouwgeree schappen, pannen en steen, meubelen. Aarden burg, 5 uur, voor de Clercq do Not. de Graaff, een huis, erf en stal buit de Kaaipoort. Woensdag 16 Januari. Baarland, 10 uur, bjj Mullié, door Notai Paardekooper Overman, een woonhuis, en tuin op het dorp, 288 cA. 2o. een perci bouwland en zijkantweg in Westerstriej groot 86,74 bij 0. Traas. Kruiningen, 11 uur, voor Jan Weststra door Notaris Lansen Croin, een woonhi 230 c.A. Inl. de heer Pelle. Donderdag 17 Januari. Middelburg, in de Vergenoeging, 2 ui door Not. de Vos voor mr. Jacobse Bou( wijnse, een schuldvordering ten laste v W. G. v. Kerkwijk te Ierseke, eischbaar 18 met intrest a 5 pet. 2o. 5 aandeelen v f 1000 in de oestermaatscheppjj „De ba van Ierseke." 3o. 16 oprichtersbewijzen 13 „een vijfde" oprichtersbewijzen van vennootschap. 4. een aandeel f 500 in maatschappij voor oester- en mosselte Noord-Beveland. 5o. een vierde aandeel in boeierschuit de Jonge Pieter, van schipper d. Voorde. 6o. het aandeel in de meelfabri „de Vrijheid" te Wissenkerke. Zaterdag 19 Jan. Kleinen Abeele, 10 uur door Not. Verhu Olmen. Maandag 21 Januari. Schoondijke, voor A. de Hulster, door N Hammacher, 2 uur, 43 esschen. Woensdag 23 Januari. O. en W. Souburg, in de Zwaan, 10 u

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 3