Paul Rabaut Ook uit Weuieldinge en andere plaatsen ontvingen wij bericht dat het luchtver schijnsel maandagavond ook daar is. waar genomen. Het scheen een prachtige vuurbol te zijn, bij welks uiteen«patting een zeer helder licht ontstond, dat minstens een halve minuut aanhield. Ierseke. De Nieuwjaarscollecte heeft f 325,00 opgebracht, waarvoor aan de be hoeftige ingezetenen brood en spek is uitgede eld. Zaamslag 3 'Jan. Alhier zijn in 1888 geboren50 m. en 54 vr. totaal 104. Overleden 41 m. 20 vr. totaal 61 meer geboren dan overleden 43. Aangekomen 56 m. 39 vr. totaal 95. Vertrokken 72 m. 56 vr. totaal 128, minder aangekomen dan vertrokken 33. Als levenloos werden aangegeven 3 m. waaronder 1 onecht en 3 vr. totaal 6. Aantal gesloten huwelijken 27 tusschen jonkm. en jongedochters 25, tusschen jonkm. en weduwen 2. Bevolking op 1 Januari 18881463 m. 1442 vr. totaal 2905. Bevolking op 1 Januari 1889: 1456 m. 1459 vr. totaal 2915. Naar de godsdienstige gezindten bedroeg de bevolking op 1 Januari 11. 2501 Ned. Herv. 276 Uhr. Gerf. 2 Evang. Luth. 85 R. Cath. en 51 zonder kerkgenootschap. Het bekende danshuis Alcazar te Den Haag is eegisteren avpnd een prooi dei- vlammen geworden. De zangers en zange ressen moesten haast maken om het gevaar te ontkomen. Sommigen half gekleed, an deren bijna niet gekleed, vluchtten de straat op. De brand was ontstaan door het springen van een petroleumlamp. Een commissie uit de socialisten heeft uitgemaakt dat A. Geelkerken, de oud-di recteur van de drukkerij van recht voor allen te 's Gravenhage de som van f 1464,99 van genoemde drukkerij heeft verduisterd. Te Dordrecht is een knecht van een turfhandelaar van den wagen gevallen en aan de gevolgen overleden. Hetzelfde had plaats met een voerman te Kralingen. Eergisteren maakte een Duitscher op de Mannheimer boot kennis met twee knd- genooten. De man moest naar Rotterdam en zou van daar naar Amerika vertrekken. Toen het drietal des avonds te Nijmegen, waar de stoomboot bleef overnachten, aan wal stapte, bezocht het weldra een tapperij en gebruikte daar veel Schiedammer. Onze Amerikaan raakte al spoedig met zijne oude landslieden aan het kaarten. In het eerst won hij, doch weldra ging hij aan 't verspelen, tot zijn verlies aan het eind 200 mark bedroeg. De nieuwe vrienden verwijderden zich na dit buitenkansje en lieten den emigrant in verlegenheid aehter. Het waren twee «kwartjesvinders» geweest. De prediker der Woestijn, of Getrouw tot in den dood. II. De merkwaardige lotgevallen, de uit reddingen in de hevigste vervolgingen waren niet alléén bekend bij de broeders en zus- ters van Rabaut die in al die wondere gevallen de hand van Gods voorzienigheid met aanbidding en dank erkenden. Ook vele mannen, niet eens geestes met hem maar die den protestanten gewetensviijheid wilden toestaan, althans dit voorgaven, koesterden hooge achting voor dezen on verschrokken prediker. En deze was overal waar zijn Meester hem riep, bereid om getuigenis van zijn geloof af te leggen hij verzuimde geene gelegenheid om op het hart te werken van elkeen die eenigen invloed had in het openbare leven, opdat zijn armen geloofsgenooten toch eindelijk eens recht mocht wedervaren. Het was ook een kring van mannen, op het gebied des geloofs zijn tegenstanders in wier midden hij op een avond, daartoe verzocht, was neergezeten en waar hij Senige zijner levenservaringen mededeelde. We zullen ons hoewel ongenood, toch welkom ook nederzetten en luisteren. Een der aanwezigen verzocht Rabaut name lijk onder het avondeten eens een en ander van zijn maaltijden mede te deelen. Welk een veld voor hem 1 «Het zou een merkwaardige geschiedenis zijn, die mijner maaltijden», zoo sprak Ra baut. «Er zijn maanden voorbijgegaan, in welke ik geen twee dagen op het zelfde uur en in het zelfde huis aan tafel zat maanden, gedurende welke ik geen enkele maal spijsde zonder dat schildwachten waren uitgezet, om mij bij mogelijken overval te waarschuwen. Sinds twintig jaren, mijne Eergisteren avond is in de herberg St. A ntoniusmolen bij Adriaansen tusschen Halsteren en Bergen op Zoom brand ont staan, juist toen er een tooneelvoorstelling zou beginnen. De aanwezigen gingen toen op de vlucht, gelukkig zonder letsel te be komen Door het krachtig optreden der brandweer van Halsteren bleef het vuur gelukkig beperkt tot de schuur en de herberg. Te Den Haag is een dienstmeid bij het aanmaken van den haard met petroleum in brand geraakt. Zij bekwam hevige brand wonden. V. te Oudkerk verkocht onlangs drie eenden aan een familie nabij Joure. De eenden kwamen daar behouden nanzij werden gekortwiekt en van een herkennings- teeken voorzien. Eenige dagen daarna zag de heer V.een der eenden weder bij zijn vroegere kame raden. Het dier was, daar het niet vliegen kon, van de Joure tot Oudkerk (8 uur af stand) gezwommen, om zijn oude omgeving weder op te zoeken. De heer de V. wil nu de eend niet meer missen. De sterke drank heeft op nieuwejaar weer heel wat kwaad gedaan. Te Wildervank hadden eenige knapen des avonds ongenoegen gehad. Een hunner had zich daarop naar huis begevenmaar terwijl hij daar zoo zat, werd er eensklaps een ruit ingeslagen. Hij begaf zich naar buiten om den dader te zoeken. Buiten gekomen schoot deze hem in de den hals. Ook had te kroes beek een hevige vechtpartij plaats tusschen twee kommiezen en een aantal burgers. De kornmiezen wilden namelijk een smokke laar arresteeren, waartegen eenige burgers zich verzetten. De menschenmassa groeide steeds aan en het gelukte den smokkelaar dan ook te ontsnappen. Bijna alle gezinnen te Haarlemmer meer, die plan hadden naar de Argentijnsche republiek te trekken, zijn van hun voor nemen teruggekomen. Men wil eerst het onderzoek van wege den Argentijnschen bond afwachten. Vele kleintjes maken een groote. Welk een hoogte bereikt een millioen op elkaar geplakte postzegels? Iemand wedde, dat het stapeltje wel zoo hoog moest worden, als de Munchener Vrou wentoren. Men plakte nu 30 postzegels op elkander en deze bleken samen een hoogte te hebben van een centimeter, zoodat een millioen voldoende zou zijn om een hoogte te bereiken van 33Vs meter wat ongeveer het derde gedeelte is van den Utrechtschen Dom. Een millioen Nederlandsche postzegels bereikt vrij wat aanzienlijker hoogte, name lijk een honderd meter. St. Filipsland. Door de antirevolutionaire kiesvereeniging op dit eiland is voor de aan- Heeren, heb ik mij nimmer aan tafel gezet zonder vooraf te overzien, door welken uit weg ik zou kunnen ontvluchten. Dikwijls heeft men reeds het huis om singeld ja, nog meerdermalen moest ik vluchten als ik nauwelijks met eten be gonnen was. Zelden wist ik des avonds waar ik den volgenden dag te gast zou zijn. Kortom, met een opgave der plaatsen waar ik het middagmaal gebruikte, zoudt ge de kaart vóór u hebben van het geheele Zuiden onzes lands, van alle steden, vlekken, dorpen, gehuchten Hoe menigmaal heb ik de eer gehad, met de officieren der Gendarmerie, met priesters, met aanvoerders van mjjne vervo.gers aan tafel te zitten! Zij spraken over mij, van inijn koenheid tegenover hun vervolgingen, van mijn goed gesternte, als zij 't noemden, in het ontvluchten. Ik mengde mij ook wel eens in de ge sprekken; en verhaalde soms zelf eenige listen door welke ik hun was ontkomen. Ach ik schaamde mij in het verborgen over mijn eigen bedrevenheid in het veinzen. Ik beschuldigde mijzelven dat niet zelden in de blijdschap over mijn ontkomen, ook een zeker leedvermaak zich mengde over de ergernis mijner vervolgers. Derhalve besloot ik stellig, aan niemand, hetzij vriend of vijand, iets van deze soort heldendaden meer te verhalen. Toch is deze voortdurende vermenging van dikwijls komische avonturen met zoo ernstige beroepsbezigheden een der pijnlijkste zijden van ons ambt. Het zou mij dikwijls veel minder zwaar vallen, mijn leven open lijk op het spel te zetten, dan telkens de meest mogelijke voorzichtigheidsmaatregelen te moeten nemen. Eens, in ernstig gevaar zijnde dwongen mijn vrienden mij, mij als vrouw te verkleeden. Op het gevaar af, gegrepen te worden, wierp ik nog op 't laatste oogenblik de vermomming af; de staande verkiezing van een lid der Provinciale Staten tot candidaat gesteld de heer A. Hollestelle, rijksopzichter bij den waterstaat te Tolen. Gistervoormiddag begaf zich de mi nister van Justitie, vergezeld van den refe- rendajis mr. Snijder van Wissenkerke, naar Leiden om aldaar verschillende fabrieken en spinnerijen te bezichtigen. Dij dit bezoek, dat een gevolg schijnt te zijn van het aan de Tweede Kamer ingediend adres van de Kamer van koophandel en fabrieken te Leiden met bezwaren tegen het Wetsontwerp betreffende den kindeit- en vrouwenarbeid, werden de bezoekers rondgeleid door een deputatie uit genoemde Kamer. In de jongst gehouden raadsvergade ring te Oudewater ontspon zich een discus sie na het lezen van de notulen, tusschen den burgemeester en het raadslid Boer. Deze laatste meende dat zijn woorden niet juist waren weergegeven en de burgemees- tiji meende van wel. Boer riep toen uit «Ik verwed er een vet varken onder voor de armen, dat ik gelijk heb zet jij er maar een tegen,» waarop de voorzitter antwoord de «Mag ik er u opmerkzaam op maken dat vette-varkenszaken hier niet behandeld worden?» Dr. Schaepman, die zich in den 1 tat- sten tijd zeer moest in acht nemen, fs thans zoo ernstig ongesteld, dat hem een kort verblijf in het Zuiden is voorgeschreven. Sedert langen tijd werd er geklaagd over hel zoek raken van brieven aan het post kantoor te Madrid. Of er al geklaagd werd bij de overheid, het hielp maar niet. Nu is er op oudejaarsdag eindelijk eenig licht over deze zaak opgegaan. Een der brievenbestel lers werd gesnapt, juist terwijl hij bezig was brieven te verduisteren. In zjjn huis vond men 500 achtergehouden brieven, waaronder 17 aangeteekende. Nog werd een pakket met 73 brieven door een on bekende uit een postkar gestolen. De Amerikaan«che walvischvloot ont' kwam ter nauwernood in het laatst van September in de IJszee (Beringstraat) aan de vreeselijke ijspersingen, die vóór jaren in een paar uur meer dan 30 groote schepen vernielden. Er kruisten nu 14 walvisch- vaarders, bemand met 532 man, in de met jjs gevulde IJszee. Bij de receptie ten hove van den koning van Belgie, heeft bij het gewone bezoek van de burgemeesters, namens hen de burgemeester van Brussel, de heer Buis in een krachtige toespraak den koning ge vraagd maatregelen te willen beramen om tot algemeenen dienstplicht te geraken. De koning was met deze rede zeer ingenomen en zag daarbij zyne ministers aan. Hjj drukte in zijn antwoord den wensch uit, dat al zijne onderdanen de vaderlandsliefde zouden betrachten en algemeenen dienstplicht bevorderen. Aangaande den directen dienst der «Castle Mail Packets Company, limited» tusschen Vlissingen en Zuid Amerika, meldt men dat de extra booten der Castle lijn oorspronkelijk van Londen zullen afvaren, maar Vlissingen zullen aandoen jtot het opnemen van reizigers le en 3e klasse, alsook van oederen, van het vasteland bestemd naar Kaapstad, Algoabaai (Port- Elisabeth), East London, Natal, i Delagoabaai, de havens van Mozambique, Mauritius en Madagaskar. De booten zullen van Vlissingen vertrekken één dag na de afvaart van Londen en van Vlissingen rechtstreeks naar Kaapstad varen, zonder eenige tus- scher.haven in Engeland aan te doen. De eerste vier afvaarten van Vlissingen zij n ali volgt vastgesteld ij 24 Januari a. s., hets.s Warwick Castle i (2957 ton) naar Kaapstad, Algoabaai (Port- Elisabeth), East London, Natal en Delagoa baai (direct) 7 Februari, het ss. Dunbar Castle (2681 ton) naar Kaapstad, Algoabaai (Port-Elisa beth), East London, Natal Mauritius en Madagaskar (direct), ook ladende voor Dela goabaai, Inhambane, Chiloane, Quilimane, Mozambique, Ibo, Lindi en Zanzibar 7 Maart, het ss. Conway Castle (2966 ton) naar Kaapssad, Algoabaai (Port-Elisa beth), East London, Natal en Delagoabaai I; j (direct); ook ladende voor Inhambane, f Chiloane, Quillimane, Mozambique, Ibo, Kindi en Zanzibar, en 21 Maait, het stoomschip Methven Castle (2681 ton) naar Kaapstad, Algoabaai (Port Elisabeth), East London. Natal, Mauritius en Madagaskar (direct). Verder is de dienst nog niet bekend. Het onderzoek in zake den moord van Bradford wordt ijverig voortgezet. Er is ernstig vermoeden gerezen, dat Barett, die j gelijk men weet, gevangen genomen is, niemand anders is dan Jack the Ripper, I Barrett blijft bij elk verhoor echter uiterst r kalm en antwoordt beslist ontkennend op al de vragen, welke hem gesteld werden. De voormalige Afrikaansche koning Jaja die door Engeland is ontroond en te Kingstown, op het eiland Sint-Vincent, ge- vangen gehouden wordt, doet op het oogenblik bij verschillende leden van het i Britsche parlement stappen, teneinde te verkrijgen, dat hem zijn rijken zijn macht j weder teruggegeven worde. Niet minder deftig dan de president der Republiek, heeft Boulanger, die voor zich j van een toekomstig presidentschap droomt I gedachte was me onverdiagelvjk in zulk gewaad eens gevangen genomen te worden, liever verloren dan mijn ambt en persoon belachelijk te maken. God waakte evenwel en ik ontkwam.» »Zijt ge nooit gegrepen», vraagde een toehoorder «Ware ik dan hier» antwoordde Rabaut. «Ge zult nooit gevat worden». «O, zwijg van de toekomst 1 Toch heb ik 't ook dikwijls bij mij zeiven gezegd. Het gevaar maakt zoo licht htjgeloovig. Als men zoo menigmaal en zoo wonderbaar gered is, meent mei onwillekeurig, men wordt het altijd. De soldaat die in twintig veldslagen niet gewond werd, komt er ten leste toe, zich onkwetsbaar te achten. Maar nog eens laat de toekomst rusten. Zij zal zijn, zooals God wil.» Hij zweeg, maar vervolgde na korte poos «Waarom zou God gehouden zijn, mij mijn loopbaan in vrede te doen volenden Als Hij tot dagelijksche overgave roept, heelt ook die overgave dagelijks haar loon. Heeft de Heere niet door de middelen en den moed te geven om iets goeds te doen, meer dan overvloedig loon gegeven De zegenbeden van hen die ik mocht troosten en sterken: de vreugdetranen die ik bij mijn aanblik heb zien vloeien zij maken een onuit- puttelijken schat uit van mijn verleden, welke rijkelijk opweegt tegen het weinige wat ik deed om ze teweeg te brengen. Op zekeren dag kom ik na langen marsch vermoeid op een dorp. Daar vind ik een brief, die mij twee mijlen verder roept Een stervende wilde mij nog zien en een inwen dige stem zeide mij geen oogenblik te ver liezen. Nochtans, ik verheel het niet, aarzelde ik. De nacht spreidde zijn vlerken koud en zwart over het aardrijk uit. Een warm vuur, een goed nachtverblijf, eene ure van stille godsdienstoefening, waartoe alles was voorbereid, alles liep samen om mjj terug te houden. Ik las in de oogen der goede 1 lieden de vurige begeerte dat ik blijven f mocht, maar niemand waagde het een woord er in te spreken. Dat stilzwegen was een welsprekende stemme Gods voor mij. Dezef vrome lieden, zoo dacht ik, zijn overtuigd dat het mijn plicht is te gaan. Zij hebben ge lijk. Ik zal gaan. Ik zal meer goeds onder hen werken met gaan dan met het houden der beste predikatie. Ik ging. De weg was vreeselijk slecht. Ik had pas een halve mijl afgelegd, toen ik sneeuw aantrofeerst weinig, dan echter hoe hooger ik kwam, want het was in het gebergte, tot aan de knieën. De weg was ongebaand. Ik ver dwaalde. Geen andere keus bleef mij over dan den nacht in deze woestenij door te brengen, of op staanden voet op mijn schre den terug te keeren, als ik deze nog kon in de sneeuw terugvinden. Daar bemerk ik in de verte een licht. Het komt van het dorp dat ik zoekhet is de lamp van mijnen kranke. Hoe ik dit wist? Niets gaf mij de zekerheid, ik twij felde nochtans niet. Het was de Heere, die te midden dezer diepe duisternis door deze flauwe lichtstralen tot mij sprak«Ik v ben daar 1» En ja, het welkome licht was uit dit huis der rouwe. En welk een ontmoeting 1 Welk een ge; loof 1 Wat een overstelpende blijdschap by j myne komst! De zoon des stervenden opende de deur. Ik dacht dat hij mij wilden- te voet vallen. «Hij is er riep hij -— Vader VaderVader 1 hij is er En als buiten zich zeiven van vreugde bracht hij mij in de kamer des stervenden lijders. «Hjj is het! hij is het!» Steunde de vader met stervende lippen; terwijl hij de matte handen vouwde, en de reeds brekende oogen zich met de laatste tranen vulden. Wordt vervolgd. de lieden ontvangen jaarsreceptie versch bij die gelegenheid zeker van was, dat door bij de aanstaai te stemmen, uiting ontevredenheid met den. Een Nieuwjaar Koningin Viel kleinzoon Albert V bal bijwoonde, nu rouw is over den d Hessen. De Prin het bezuinigen te speculaties schijnen veel geld te hebben De moeder de land, de hertogin deed een val in h dientengevolge ernst President Diaz gemaakt, dat hij de omtrent den priestern zal doen straffen. De Koningin per proclamatie bek< oorloofd verkeer tus? streng zal worden g dat wordt gepleegd nen. Deze maatregel omdat de zeden der H Gladstone zal e by den Paus. Te St Louis i van zes verdiepingen bedraagt 800,000 dc Een der schou is 's nachts afgebrani eerst, twee jaren oud bevatten. Door het ijs i vaart gesloten. Zes in de haven ingeslot zjjn vijf knapen van Nieuwjaarsdag bij 1 het Donau-Main-kan Berlijn gebrul voorsteden, 140,47 varkens, 140,073 ka pen. Het gezamenl door de in üecembei bevolking verorberd, De stad Moun door een dynamieti vernield. Een deel van Turksche vloot is ar teneinde met gewei der achterstallige so opstand zjjn in hec Thans moet spoorwegongeluk bj aan boos opzet toeg De hoofdschuldige is van de lijn Kursk— Het is thans ze mann binnen 6 wel korps de reis naar De burgeroorlo duurt nog steeds vc Door den pa alle bisschoppen ee waarin Z. H. God troosting, die, Hjj van zijn priesterjub en ook aan het Epis zijne erkentelijkheid wjjzen van liefde, h( ven. Het katholiek j stig gevoel zjjn daai H. verwacht hiervai -- Door den Be wetsontwerp omtren Vlaamsch bjj de strafr België aangenomen. In de gasfabri Cadix, heeft een vree gehad. Tien werklie De Italiaan S drid had aangenomc te vasten, heeft d zjjn proeftijd, tot v< heeren, die hem be gekozen. In Mar.tsjoer overstroomingen pla ook een cholera ep gezegd wordt, 200( zjjn. De broeder va aartshertog Lodewij uiterste. De hooge 11. reeds de laatste

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 2