STELLE, NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CM RIST ELI JK- HISTORISCH A. HOLLESTELLE enz., A. Hollestelle no 6& 7. ^rjassen en jasjes, Uri 1889, te bekomen 1869. No. 41. Zaterdag 5 Januari. Derde Jaargang. enhaagsche lekbank REUZEL, ;r horst serlé, r horst serlé. ri 1889. MEEUWSE, J. ZEGERS. VERSCHIJNT F. P. Dhuy, te Middelburg. 1*RIJS DER ADVERTENTIES; DE STEMBUS TE TOLEN. v De Klok. KERK- EN SCHOOLNIEUWÜ Chr. Ger. Kerk. GEMENGDE BERICHTEN. f ijscourant gratis ekende heeft de eer indel in Ijzerwaren in, door haar gedre- n den broeckr is overgegaan aan ening onder dezelfde Ik betuig u mjjnen en, gedurende zoo- eschonken, en neem ;r in de voortduring ri lEM jutting— i broeoke. g naar bovenstaande eer u mede te dee- IJzerwaren, Land- )udelijke Artikelen, Eruit, enz., gedre- n den broecke is overgenomen en ;elfde Firma op ge- oor eigen rekening Ik neem de vrijheid tduring beleefdelijk velen. lelijk bod opgeruimd. Kiesvereeniglng voor ST. PHILIPSLAND, g op den ROVINCIALE STA- volle vrijmoedigheid Waterstaat te Tholen. Ie kiezers ook deze Hen opkomen als op vinning te bezorgen tur van voornoemde eniging DIJK, Voorz. t BOONE, Secret. ZEEUW, Lerkplein, M iddelburg een onder eerste hy- Landerijen en Huizen te betalen in eens, in iteiten. lichtingen te bekomen GERLACH, te Mid- ,d strekt Ive kilo, bij elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers- 0,025 UITGAVE VAN G. M. Kleinkerk, te Goes en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dinsdag aanstaande zullen de kiezers op de eilanden Tolen en Sint-Philipsland te beslissen hebben, wie in de provinciale staten de plaats zal innemen, door het over lijden van den heer David Bolier openge vallen. Van liberale zijde zijn twee candidaten gesteld, twee achtenswaardige mannen, wier steun in andere aangelegenheden zeer door ons wordt gewaardeerd, maar die wij, helaas I bij eene verkiezing voor de provinciale staten niet mogen stemmen. Geen liberaal kan onze man zijn. Dit is de schuld van de liberalen in de vorige kamer, die geen einde hebben willen maken aan de dwaze wet, dat de leden der eerste kamer gekozen worden door de provinciale staten, 'tls altijd een dwaasheid geweest een staatkundig lichaam als de eerste kamer te doen verkiezen door een collegie. dat alleen om gewestelijke en provinciale belangen diende bijeen te komen. Zoolang dan ook deze ongerijmdheid niet opgeheven wordt, kunnen de liberalen geen man van onze richting steunen, en kunnen wij ook niet stemmen op een liberaal. En daarom kan ook nu noch de heer Polder man, noch de heer v. Staapele onze man zijn, en stelden wij een der onzen den heer A. Hollestelle candidatt. Er bestaat in Zeeland weinig geestdrift bij onze vrienden, voor 'een Statenverkiezing. Men meent genoeg gedaan te hebben als men een man van onze richting naar de Tweede Kamer heeft geholpen. Het andere komt er minder op aan. En zoo kon het gebeuren, dat in de Provinciale Staten van Zeeland 28 van de 40 leden liberalen zijn en enkel liberale leden naar de Eerste Kamer zenden terwijl van de vijf Zeeuwsche leden van de Tweede Kamer slechts een tot de liberale partij behoort. Onze meerderheid in de Tweede Kamer baat ons daardoor niets; want nu komt de Eerste Kamer, die vrucht onzer laks heid en maakt eenvoudig alle verbeterin gen door de Tweede Kamer aangebracht, ongedaan. Ook hebben de gewestelijke Staten tegen woordig eene groote politieke macht. Zij hebben een grooten invloed op de provinciale aangelegenheden en op de gemeentebelangen. Ook de gedeputeerde staten die in onze provincie uitsluitend uit liberalen zijn samen gesteld, kunnen o zooveel wat door de ge meenteraden nuttig geacht wordt, ongedaan maken. En al hebben wij nu tegen de controle der gedeputeerde staten als zoodanig geen bezwaar, hara partijdige samenstelling be treuren wij; en 't is dan ook mede om daarin verandering te krijgen dat wij den heer gaarne gekozen zagen. Onze tegenpartij zal haar best doen. Een onzalige personenstrijd wakkerde het vuur aan, en voorspelt ons van hare zijde een grootere opkomst dan ooit. Daarom is het noodig dat van onze partij alle man in het vuur kome. Eigenlijk is ook Tolen in zijn groote meerderheid voor de christelijke hi storische beginselen. Indien slechts ieder man van goeden wil zich opmaakt en den lauwen broeder wakker schudten den ver- geetachtigen vriend aan zijn plicht herinnert en zichzelf en anderen wel doordringt van het gewicht der zaak die op het spel staat de bezwaren van weifelende broeders weer legt en vooral die vrienden uit hun schuil hoek roept, die nog nooit gestemd hebben, dewijl zij meenden dat de goddelooze staat niet strookt met hunne kerkelijke begrippen, en zij de verkiezingen voor de wereldlijke dingen slechts hebben over te laten aan de wereld. Een geheel onjuiste voorstelling, voor wie weet, dat onze eeuwige Koning niet alleen den hemel, maar ook de koninkrijken der wereld bezit en voor Zich opeis cht; want elke knie zal eens voor Hem buigen. Op dan, antirevolutionairen voor onzen uitnemenden candidaat. Niet om hem of anderen een pleizier te doen, stem men wij, maar om het kleine aan tal onzer vrienden die de heerschappij van koning Jezus ook in onze provincie begeeren, mocht het zij» met een te zien vermeerderen. Hadt gij liever een heer gewild; een hooger geplaatsteeen rechtsgeleerde eenmaar hebben wij het nu al niet lang genoeg van hooger geplaatsten ver wacht. Kan onder Gods /egen een minder hooggeplaatst man, als de heer A. Holle- stelle niet even goed onze belangen te Middelburg voordragen Maakt de omstandigheid dat hij uit den boezem des volks is voortgekomenen zich onder den minderen man beweegt en diens behoeften verstaaten dat hij van den kagsten rang bij den waterstaat tot dien van opzichter opklom hem niet juist het meest verkieselijk dewijl hij daardoor toont een man te zijn met goeden wil en energie, op wien men rekenen kan Niet minder dan dat van de heeren Pol derman en v. Staapele is zijn oog geopend voor de behoeften van den boerenstand en van den nij veren burgerman. Veel meer dan zij kan hij meespreken over de belan gen onzers polders. Hij is doorkneed in de zaken van den waterstaat, meer dan zij. Aan zijne adviezen mag men hechten als aan die van een man van het vak. Hij is bereid, zoo hij gekozen wordt, in Zeelands Staten zitting te nemen en daar de beginselen van recht en vrijheid voor alle Zeeuwen te verdedigen. Hij kan en durft het woord te voeren; en zulke man nen moeten wij hebben. De heer Hollestelle is ook een man van beginselen. Hij is antirevolutionair; tegen het drijven der schoolwetpartijvoor recht vaardige en billijke toepassing van 's lands algemeene wetten voor een zoo mogelijk zuinige huishouding onzer provincie; tegen e.ke onnoodige inmenging der Gedeputeerde Staten in de zaken der gemeenten; voor een eerlijker samenstelling der Eerste Kamer. Dat hij nu niet van uw of mijn kerk is, dat mag geen reden zijn om hem niet te stemmen. Het geldt hier niet de keuze van een ouderling, maar van een lid der Provinciale Staten. Best mogelijk dat gij hem voor het lidmaatschap der synode niet zult durven aanbevelennochtans is hjj in de Provinciale Staten vriend en vijand erkent dit zeer beslist op zijn plaats en kan hjj als practisch man waardig den zetel van burgemeester Bolier innemen. Met die wetenschap gaan de kiezers van Tolen en St. Philipsland D. V. Dinsdag [ter stern busde uitkomst daarna den Heere overlatende. Zoo blijft alle onheilig vuur geweerd. Want bedenkt wel, ook onze tegenstanders Hebben een overtuiging, daar voor strijden zij. Ook zij beoogen den triumf van hun dierbare beginselen. Doch die be ginselen zijn de onze niet. En daarom een ieder voor zijn beginsel, voor zijn candidaat. Onze man kan niemand anders zijn dan rijks-opzichter bij den waterstaat. De Middelburgsche Courant wist onlangs te vertellen dat in Wolvega een radicaal blad, de Klok, zou verschijnen, waaraan mannen van de «volkspartij» en van de antirevolutionaire richting zouden werk zaam zijn. Zulk een bericht was een buitenkansje zoo voor haar als voor de geheele liberalis tische pers in onze piovincie. Dat het be richt van A tot Z verzonnen wasen door de Amsterdammer in een uitvoerige mede deeling werd weerlegd dat hinderde niets. Het bericht kon allicht dienst doen om le zers die zich uitsluitend aan het Middel- burgsche blad te goed doen, op nieuw den noodigen weerzin in te boezemen tegen die karakterlooze antirevolutionairen en voorts teg-'n alle man' «met socialistische en anti revolutionaire tendenzen. Ook wij hebben herhaaldelijk aan onze Middelburgsche collega gezegd dat zij zich vergist had, dat De Klok alleen van radi cale Friezen zou uitgaan en niet één anti revolutionair zelfs iets van dat blad afwist. Toch hield de Middelburger zich van den domme. Zij draaide om de quaestie heen en liet ons met ons beleefd verzoek om wijziging van dit foutieve bericht alleen staan. Van het anders zoo royale Middelburgsche blad spyt dit ons. Ons rest dus niets anders dan onder de aandacht onzer lezers te brengen de navol gende beschouwing, die het radicale blad De Klok aan de Kamerbesprekingen wijdt „De nooden en behoeften des volks wor den geminacht,ja, schandelijk verwaarloosd. „Heeren der Tweede Kamer met het mi nisterie incluis, wij klagen u aan bii het sou- vereine volk, dat op daden wacht en recht heeft daden van u te eischen „De twee afgevaardigden uit deze beide districten„Schoterland" en „Wolvega," vor men de grootst mogelijke tegenstelling. „De heer Okma die nog geen mond open deed dan om te stemmen was meermalen ontrouw aan zijne beloften. Bezat ons volk het algemeen kiesrecht en daarbij nog het algemeen stemrecht, dan riep de Volkspartij in Wolvega hem ter verantwoording en vroeg ze het verleende mandaat van hem terug. „Hierover binnenkort een hartig woordje „Wat onze vriend Domela Nieuwenhuis aangaat, wij danken hem bij dezen openlijk voor wat hij reeds nu heeft gesproken, voor gesteld en uitgelokt." Wat dunkt u, lezer? Is dit weinige al geen bewijs genoeg dat dit blad niet door antirevolutionairen kan worden geschreven? Een antirevolutionair, die zoo ondubbel zinnig voor de volkssouvereiniteit ijvert, zou deswege onverbiddelijk uit onze synagoge worden gezet. Of liever, hij zou zich zelf onmogelijk gemaakt hebben. Waardeerend. De Wageninger heeft een nieuwen re dacteur gekregen. Ds. Buijtendjjk heeft zqn ontslag genomen. Den naam van den nieuwen redacteur kent men niet, maar zjjn eerste stukje dat hij aan de Kamerbesprekingen wijdt, getuigt van waardearing. Wij laten het hieronder volgen „De Tweede Kamer", zoo schrijft hét blad, „heeft haar December-campagne achter den rug. De begrootingen voor '89 zijn, voor zoo veel haarbetreft allen aangenomen zonder noe menswaardige wijzigingen. En ieder onpartij dige die van de gevoerde discussies nota nam, zal gaarne erkennen, dat al de ministers zich uitnemend gehouden hebben en bleken tegen hun zware taak opgewassen te zijn. Zfj toon den den korten tijd van hun beheer niet ver luierd, maar zich degelijk in de zaken inge werkt te hebben. Mackay, de president, was waar en waardig, zei niet té veel en niet te weinig. Wij voor ons zijn dankbaar en voldaan. En gaat het Ministerie op dezen weg voort, dan achten we zijn lang leven een zegen'voor 't land en onze hoogste belangen te zullen zijn. De oppositie is beneden 't peil gebleven, dat men haar mocht stellen. Ze deed aan de Ministers en aan de Rechterzij onmogelijke eischen. Wat te meer gelaakt moet worden als men zich herinnert, hoe traag zelfs hare uitnemendste mannen, toen deze 'troer in handen hadden, zich vaak betoonden. Zelfs Thorbecke zei indertijd dat men op zijne daden wachten zou. Billijk voorwaar, want één mensch gaat maar één weg. Doch waar toe dan zulke bittere uitvallen over beginsel loosheid en traagheid, zelfs van een De Beaufort I" Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Aarlanderveen C. Hengeveld te Dremt. Bedankt voor Nisse door W. v. Esveld te Brakel. Bedankt voor Zalk door A. M. Donner te Genemuiden. In den Haag is een school van de do- leerende gemeente geopend met 70 leer lingen. Hoofd der school is de heer J. A, Wijn veld, ontslagen hoofd der vierde school van de neder 1. herv. gemeente (Moll-school). Men meldt uit BiezelingeWoensdag nacht werd ons dorp alweder door brand alarm in rep en roer gebracht. Omstreeks middernacht stond het winkelhuis der wed. J. Kloosterman in lichtelaaie vlam. Hoewel de brandspuit van hier spoedig water gaf, en de brandweer doeltreffende maatregelen nam, viel er aan blusschen niet te denken. Het huisraad en de winkelwaren werden dan ook door de vlammen vernieldalleen gelukte het de belendende gebouwen te behouden. De oorzaak is onbekend, .5 ir: tt >e 31 v( UI lo O! 3l bi

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 1