Briefwisseling. Ingezonden Stukken. Wedergroet aan „de Zeeuw" bij het begin van 1889. Burgerlijke Stand. Aanbestedingen. Overzicht van Verkoopingen van het eeuwfeest zal de natie, de republiek en de Revolutie redden! Robespierre doodde de commune en be reidt den weg voor Bonaparte (Napoleon). Cavaignac doodt de commune en brengt weer een Bonaparte te voorschijn (Napo leon III). Thiers doodt de commune en ziedaar Boulanger (dus weer een Bonaparte). Geen republiek zonder de commune; de commune is de kleine republiekevenals de republiek de groote commune is. De les der verkiezingen, het dreigende gevaar van eene binnen- en buitenlandsche crisisde overheering en Restauratie, alles legt aan allen den plicht op zich te vereenigen om het beginsel, dat het minst verdeelt: de commune. De commune is voor de geheele natie het hernemen harer souvereiniteit. Wat toch is de nationale souvereiniteit De som der communale souvereiniteit. En de com munale souvereiniteit, wat is zij De som der persoonlijke souvereiniteit. En wat is de persoonlijke souvereiniteit De drie souvereine attributenhet stembiljet dat beslist; de grond die voedt en het wapen dat verdedigt. Het wapen, de grond en hel stemrecht; elk zijn eigen koning, zijn egen priester en zijn eigen meester. Het recht allerwegen, van boven en van beneden. Het menschelijk recht, en niet het godde lijk rechtde rechten van den mensch en van den burger. Kortom, de persoon vrij in de communede commune vrij in de natiede natie vrij in de menschheid. Het geheel het ideaal der Revolutie. LAATSTE BERICHTEN. Het Rijkstelegraafkantoor te Goes ver zond in de maand December 1001 telegram men, ontving 954. overgenomen on verder geseind werden 749, totaal 27C4. Het telefoonkantoor te Woltertsdijk ontving 30, verzond 20samen 50 telegrammen. Dat te 's Gravenpolder onving 22, vprzond 17. samen 39. Het telefoonkantoor te Hoedekenskerke opende heden. te Zaamslag. Dergelijke door u bedoelde verslagen onnoodig. G. te W. Dank voor uwe belang stelling. Ik zal u later antwoorden. Voorts betuigt de redacteur zijn oprechten dank aan vrienden en heeren berichtgevers voor hunne belangstelling in de laatste dagen ondervonden. Het is hem onmogelijk alle brieven te beantwoordendaarom wenscht hij door dezen aan hen allen wederkeerig Gods besten zegen. Heeren berichtgevers worden beleefd uit- genoodigd de rekening in te zenden. Onzen abonnés te Kapelle en Biezelinge wordt beleeft verzocht geen gelden af te geven aan L. Kooman; daar deze niet in betrekking staat tot ons blad. GOES, 2 Jan. 1889. De aanvoer van Granen was zeer klein, en in de prijzen was bijna geen verandering. Oude Tarwe f 8,50 a f8,70. Nieuwe Tarwe f 6,40 a f 6,70. Rogge f5,— a f 5.20. Win- tergerst f 5,15 a f 5,25. Zomergerst f 4,40 a f 4,60. Haver f 2,50 a f 3,00. Bruine Boonen f 11,— af 12,50. Paardenboonen f 5,— a f 5.25. Zomerkoolzaad f 0,00 a f 0,00. Groene Erwten f8.— a f8,50. Boter f 0,50 a f 0,55. Eieren f 0,95 a f 1,00. VLISSINGEN, 2 Januari 1889. Boter f 1,30 a f 1,40 de Kilo. Eieren f6,40 a f6.50 de 104 stuks. OOSTBURG, 2 Jan. 1889. Oude Tarwe f 0,00 a f 0,00. Nieuwe Tarwe f6,25 a f7,00. Rogge 5,25 a f5,50. N. Winter Gerst f 5,00 a f 5,40. Zomergerst. f4,40 a f4,80. Haver per 100 Kilo f5.50 f6,25. Kookerwten f 8,00 a f 8,25. Erwten f7 a fO.OO. Paardenboonen f5,50 a f6,00. Alles per H. L. uitgezonderd de Haver. Boter f0,00per kilo. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie- Mijnheer de Redacteur! Ik kan niet zeggen, dat het door dhr. J. Janse te Kolij'nsplaat tegen mijn stukje aangevoerde, mij heeft overtuigd. J. bewees dat het schieten spoedig geleerd zou zijn. Maar ik vraag zou het dan minder onveilig wezen Velen die het met mij betwijfe len. Ook flinke schutters doen zulks, ge tuige het sein onveilig tijdens het schijf schieten door het plaatsen van vlaggetjes op de duinen aangegeven. In Amerika en Afrika is wel ruimte voor jagers liefhebbers doch die ruimte wordt in Nederland ten eenen male gemist, dus is hier het gevaar grooter. De les, die J. mij geeft om niet in on enigheden te komen met mijn buurman, is o zoo nuttig; doch zjjj wordt bezwaarlijk uitgevoerd, daar wij, menschen, meer nei ging hebben tot haten dan tot liefhebben. Let eens op de terechtstellingen wegens mishandeling, die wekelijks plaats hebben, en op de omstandigheden, waaronder de mishandeling is gepleegd. Op het ijs bijv. heeft zij doorgaans plaats met een schaatsin de herberg met bank en flesch de soldaat gebruikt zijn wapen en ik vrees dat de jager zijn geweer zal bezigen. Wat aangaat het loopen over mijn grond hier raakt J. zijn welwillendheid wel een weinigje kwijt. Eerst zoo welwillend, datA. 'twild dat A geschoten heeft, zoo maar op B zijn gronden mag halen (zonder geweer.) Nu zegt hij, het zal toch wel van toe passing blijven dat men niet zonder per missie op iemands grond mag komen. Hij wil dus zeggenlaat dan die uw gronden beloopen, calangeeren. Dus is A. strafbaar, omdat hij op B 's grond geweest is. Mij dunkt, niet heel prettig. Voor J., wiens wild schade gedaan heeft aan mijn vruch ten, is zulks r.iet moeilijk. Laat betalen de eigenaar van de jacht, waarin uwa goederen gelegen zijn. Goed, vriend Janse, neemt gij het op 'J om te zeggen, hoeveel mudden koolzaad van ee»> hectare minder gedorschen wordt, daar waar de ganzen zich te goed deden of daar waar zij het land ongemoeid lieten Zou het billijk zijn, waar immers musschen, kraaien en ander gevogelte ook schade doen aan de veldvruchten Doch heeft werkelijk de landbouwer zoo- zooveel reden van klagen Als ik onroeren de goederen koop waaraan pachtrecht verbonden is, dan weet ik dat vóór den koop. Ook betalen de eigenaars van genoemd recht waarlijk genoeg voor hunne liefheb berij om het hun te misgunnen. Neen, als de landbouwers eens lezendat er een billijke heffing op vreemde granen komt, dat zal meer hunne belangstelling wekken; althans wat de landbouwers op Walcheren aangaat, die voor het meerendeel antirevolutionair zijn. Ook zullen zij een wet tot opheffing van den vaccinedwang dankbaar begroeten, want daarvoor kiezen zij de Fa- Fabiussen en Keucheniussen tot hunne volksvertegen woordigers. Ook zien zij een betere en goedkoopere schoolwet met verlangen tegemoet, want daarvoor kiezen z(j de Mackay'sen Lohmans. Al deze veranderingen zouden naar mijn meening beter zijn dan die der jachtwet. Het is mijn voornemen niet op deze zaak terug te komen en dank u dus, M. deR., voor de verleende ruimte. Uw Vriend, B(iggekerke). G. W(EIJNAND). Heil en Zegen wordt U, o Zeeuw! bij dezen toegewenscht bij het begin van 1889. Im mers als het eenige blad van Zeeland dat staat op den bodem onzer Christelijke Historische beginselen hebt gij de liefde van ons hart, en behoort ge de liefde te hebben van geheel ons volk, dat volk nl. dat die beginselen belijdt, die beginselen mint, van die alleen heil, zegen en voorspoed verwacht voor land en volk, voor Koning en onderdaan, voor rijk en arm in alle voorkomende omstandigheden Die zoozeer gewenschte liefde en steun van geheel ons Christenvolk worde in dit jaar bij toeneming uw deel, dat alle verkeerde voor stellingen van u en omtrent u wijken dat alle onbillijke beoordeeling zwijge, dat alle on- heusehe bejegening en hooghartige achter uitstelling zoo bij vriend als vijand plaats make voor waardeering en aangename ont vangst en gij steeds met voorkomendheid en welwillendheid moogt begroet worden. Dat ge steeds moogt ontvangen worden en met eere uwe plaats moogt innemen, als pleitbezorger van recht en waarheid, en verkondiger van geloofwaardige berichten uw plaats zij steeds aan de zijde van ver drukten, niets weêrhoude u om aan iedereen ook aan uwe tegenstanders recht te laten wedervaren. Dit alles, waarde Zeeuw, zij u door schrijver dezes toegewenscht. Als middelen die daartoe kunnen dienen, hoop ik dat ook in dit jaar allen die aan u arbeiden, zeer zorgvuldig in hunne handelingen zullen zijn. Gij zijt nog zoo jong en daarom kunt gij de moeder zorgen nog niet ontberen. Daarenboven gij zijt in onze streken een éénig kind dat we niet gaarne willen missen. De zorgen die aan u besteed worden hoop ik dat met die eigenaardige eischen zullen overeenstemmen. Aan uw redacteur, corrector, uitgevers, correspondenten enz. wensch ik de noodige krachten, lust en gaven toe om u op te voeden en u bij ons volk aangenaam te maken. Zonder vleierij mag gezegd worden dat ge ons reeds lief z(jt geworden, doch zondig op die wetenschap niet en tracht u nog meer vrienden te verwerven. Gij wordt zeer nauwkeurig en steeds van alle kanten bekeken, zorg dus er steeds netjes uit te zien, zeg dat zeer bescheiden aan uw drukker, zetter en corrector, opdat er gezorgd worde dat er geen misstellingen of fouten in u gevonden worden, laten ze zorgvuldig op u toezien vóór ge u in 't publiek vertoont, want men kan een volgenden keer als ge uitgaat nog wel een en ander herstellen, doch dan is in den regel de kogel door de kerk en ge zijt reeds een paar dagen uit gelachen en bespot om uwe onnoozelheid, zoo niet erger. Een oude afgeleefde daar ziet men één of meer gebreken bij over 't hoofd maar gij die uw fortuin nog maken moet, hebt voorzichtig te zijn. Yoorts den inhoud dien gij ons bezorgt dat is 't voornaamste (maar zeg dat niet tegen de genoemde heeren, het is goed dat ieder die aan u werkt meent dat zijn werk het voornaamste is) daar moet ge met uwen Redacteur over spreken. Blijf getrouw aan uwe beginselen wijl gê overtuigd kunt en moogt zijn dat ze op de waarheid, de eeuwige waarheid gegrond zijn: laat u door niets of niemanu daar afdrin gen, doch wees ook bezadigd en kalm ill het verbreiden en verdedigen van die be ginselen. Ga trots tegenstand, versmading en verachting daarmee voort, en laat u niet moedeloos maken door zoogenaamde vi ienden. Stel tegenover tegenstand, volharding tegenover versmading en verachting dat gij uwe tegenstanders kunt en wilt waar- deeren. Zijt niet noodeloos scherp, tracht zoo min mogelijk te verbitteren maar tracht te overtuigen, zoek geen fouten bij anderen maar tracht veelmeer er zelf geen te maken, en indien ge een mistred doet verschuil ei u nooit achter, dat ook uw tegenstander die fout maakt, maar beken eerlijk wat ge misdeedt en verbeter het Zeg in alles uwe meening duidelijk want door misverstaan wordt zoo veel bedorven eu uw tegenstanders verdraaien soms uwe duidelijke woorden. Wat kunnen ze dan niet maken van iets dat niet recht duide lijk is. Om slechts een voorbeeld te noe men, het is u zeer kwalijk genomen dat ge in een uwer No's van Jan Rap hebt gesproken als die een orgelconsert begeer den. Nu is het,|wel waar dat ieder die de Genestets »Jan Rap» gelezen heett niet veel tegen uw schrijven kan aanvoeren, doch laat het u leeren voorzichtig te zijn Meng u nooit in een twist die u niet aan gaat en laat u door niemand gebruiken om persoonlijke veeten bedek tel jjk of openbaar in u uit te spreken. Verschoon en overzie het in mij dat ik u aan spreek alsof ik heel wat op u heb aan te merken en ik het soms beter bij u zou makengeloof mij dat het slechts innige belangstelling is die mij doet spreken, en wees overtuigd van mijne goede bedoelingen. Laten op uw levensweg mijn beste wen- schen u vergezellen, wees ons steeds een weldome bode. Ik hoop van harte dat ge ons in dit jaar veel goeds zult te melden hebben. God verhoede dat ge dit jaar de doodstijding moet overbrengen van onzen geliefden Koningmaar integendeel 'k hoop dat ge ons veel goeds van Z. M. en van H. D. gezin zult berichten. Evenzoo van onze Ministers en niet het minst van Mr. Keuchenius dien kloeken Evangeliebelijder. Voorts van al onze hoogere en lagere regeeringspersonen, en laat ik u nog tusschen zeggen wees altijd hoogst voorzichtig met uwe beoordeeling van onze Overheid, denk er om zij is met Goddelijk gezag bekleed. Gode meer gehoorzamen dan de menschen weet de Christusbelijder best in overstem ming te brengen met het gezag der overheid. Laten onze tegenstanders dan smaden dat we met het eerste te betrachten aan het laatste tekort doen, laat hen stil begaan, en houd ook daaraan vast. Ten slotteantwoord niet op alle vragen en lasteringen, geef kort en duidelijk be scheid als het noodig is. Rek uwe artikelen niet te lang, vervolgstukken maken weinig indruk en de meeste lezers raken de kluts kwjjt. Verval niet in herhalingen en wees in uwe berichten zóó dat ook daarin aan uwe beginselen niet Jwordt tekort gedaan. Voorts zij U een lang en gelukkig leven toegewenscht dat ge voorspoedig moogt zijn in alles, bovenal dat ge dienstbaar moogt zijn aan de voorlichting van ons volk, op dien weg die tot waar geluk zoo hier als hiernamaals leidt. Dat geve God. Goes, Nieuwjaarsdag, 4889. Uw dn. C. O. Lz. AFLOOP VERKOOPINGEN enz. Ellewontsdijk. Maandag is hier aanbestel het op- of aansteken der 7 straatlantaan met bijlevering van petroleum en verdore be noodigdheden, voor de som van f 38 dus d; is voor iedere lantaarn bijna f 5,43, dat w een koopje is voor de gemeente die het z hard gebruiken kan. Aannemer werd Moerman. Van 29 Dec. '88. 2 Jan, '89. MIDDELBURG. OndertrouwdL. A. Puijt, jm. 23 j. met J. W. van Geldere jd. 25 j. 1 Bevallen M. Adriaar.se, geb. de Fouehii1 d. P. A- Entink geb. Melis z. P. Marr geb. de Man d. W. Meerman gel Dingemanse d. J. J. Matthijsse ge Langebeeke d. Overleden T. G. Briels, 58 j. man v E. van Heusden. M. Verbrugge. 86 wed. van I. C. 's Graeuwen. C. J. Aappei 4 m. d. J. P. van Visvliet 72 j. z. A. Ponse 52 j. vrouw van J. J. Hendrik J. J. Michels 40 m. z. -- E. A. Toubu 16 j. d. i. Levenloos: Een zoon van C. Louwen en E. Stofregen. GOES. Van 1 2 Januari '89. GeborenSophia d. v. Anthonie Bru jCM uDvitV r vidliKJifö'u) UIC 36UU UUUUUUV1- aig voor de volkssouvereiniteit jjvert, zou wege onverbiddelijk uit onze synagoge rden gezet. )f liever, hij zou zich zelf onmogelijk naakt hebben. ...»illlUO JLtl.XjllllUUl tJll ItCClljC liUMCOkCil Vrijdag 4 Januari. t Neuzen, bij Suzijn door het bestuur va den Nieuwe Neuzenpolder het maken va' oeververdedigingswerken aan den polde: Aanwijzing Vrijdag 2 tot 4 uur. N. en St. Joosland, (Landbouwvereenigin levering van 16900 K.G. superphosfaa 4450 K.G. amoniak superphosfaat, 9450 K. Chilisalpeter en 1400 K.G. Peru guano. In de heer Polderdijk. Donderdag 10 Januari. Wenieldinge. 1 uur in het gemeentehu het begrinten van Sen Wemeldingsche Zandweg 3460 M. Bestek a 25 cent b3 den opzichter Koolc aldaar. r Woensdag 16 Januari. Haamstede, 12 uur, gemeentehuis, het m£ ken van een laad- en losplaats, een paalr!' enz. in de haven van Burgh—Sluis. Aann3 11 Jan. van 1 —3 uren. Vrfjdag 4 Jan. l Goes, 2 uur in „de Prins van Oranje" doo Deurwaarder Hollmann voor firma Kakt beeke 2500 H.L. puike Steenkolen. f Zaterdag 5 Januari. Middelburg, 10 uur, door Not. Verhuis^ geslagen hakhout, mutsaards, olmen e: populieren, Kleverkerkschen weg. Dinsdag 8 Januari. Goes, bjj M. Rijk, 7 uur, voor erven Piepe door Not. Houwer, een woonhuis en er( Nieuwstraat D 189, groot 113 cA. Goes, 1 uur Voorstad bij wed. Viergeve^ door Not. Mulock Houwer 1 Barouchette me Kap, 1 Vigelante, Tentwagen, Tilbury, Boe', renwagen, 300 bos Kanthoo, Weihooi, Boon stroo, Harnas, Franklin, enz. 2 paarden 5 e) 11 jaar. Woènsdag 9 Januari. Goes, aan het sterfhuis van Pieper, 1 uur, huisraad, door Not. Mulock Houwer. Donderdag 10 Januari. Weineldinge, voor A. Verburg, een hoefj met 1,0530 H. erf en boomgaard nabij het dorp, door Not. Houwer l1/, H. bouw- ei, weiland kan in pacht volgen. En voor B. Trimpe 89,20 A. bouwlani, waar het blauwe huis heeft gestaan. Woensdag 16 Januari. Baarland, 10 uur, bij Mullié, door Notari: Paardekooper Overman, een woonhuis, er en tuin op het dorp, 288 cA. 2o. een percee bouwland en zijkantweg in Westerstriepe, groot 86,74 bjj C. Traas. Donderdag 17 Januari. Middelburg, in de Vergenoeging, 2 uur, door Not. de Vos voor mr. Jacobse Boude wjjnse, een schuldvordering ten laste var- W. G. v. Kerkwijk te Ierseke, eischbaar 1885' met intrest a 5 pet. 2o. 5 aandeelen var, f 1000 in de oestermaatscheppij „De bank van Ierseke." 3o. 16 oprichtersbewijzen er, 13 „een vijfde" oprichtersbewijzen van dit vennootschap. 4. een aandeel f 500 in de maatschappij voor oester- en mosselteelj Noord-Beveland. 5o. een vierde aandeel in de boeierschuit de Jonge Pieter, van schipper v d. Voorde. 6o. het aandeel in de meelfabriek „de Vrijheid" te Wissenkerke. Zaterdag 19 Jan. Kleinen Abeele, 10 uur door Not. Verhulsl Olmen. Maandag 21 Januari. Scboondijke, voor A. de Hulster, door Not, Hammacher, 2 uur, 43 wschen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 3