i r Kerk- en Schoolnieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Burgerlijke Stand. Markt berichten. Veemarkt Aanbestedingen. Overzicht van Verkoopingen. Zaken en oud-afgevaardigde, vice president, van den Senaat. V. baron d' Anethan, Belgisch staatsman, lid van de Kamer (zoon van J. J. d' A.) Jan van Beers, Vlaamsch dichter en taal- 1 en letterk. Graaf Michel Lores MelikhofT. Russisch generaal, veroveraar van Kars, laatste nf- ■j stammeling der Koningen van Armenië. 1 Januari '89. - Te Hoedekenskerke is een rijks-tele- graafkantoor, ingericht met telephoondienst - voor liet publiek geapend. De diensturen zijn als volgtop werkdagen van 912 en J 24 uur. Op Zon en feestdagen van 8—9 en 12 uur. De raad te Maassluis heeft de kermis aldaar afgeschaft. De Delvenaar schrijft er van Het belangrijkste evenwel moest nog ko men, n.l. het voorstel van de HH. van den Heuvel en Prins tot afschaffing van de ker mis. Het ongewoon groote publiek begon blijkbaar te branden van nieuwsgierigheid, en de heer Dr. Versteeg, die zelve reeds tweemaal in eene verlossing was geroepen, hield zijn collega Dr. van der Starp terug, die de zitting wilde verlaten om ter hulp te snellen. Nu, zij konden werkelijk niet gemist worden, hun troetelkind was in dadelijk ge vaar, het gold hier ook eene verlossing, en wel uit de handen van moordenaren, het ging om leven of dood, hun dienst konden ze toch maar op ééne plaats tegelijk verleenen, en hun beider consult was hoog noodig. De burgemeester en de wethouder Aeckerlain bepleitten in woord en schrift de kostelijke waardij van de kermis, haar eerbiedwaardige oudheid, de gehechtheid van het volk, ten slotte nog weerleggende de op haar gelegde laster, dat de kermis aanleiding tot onzede lijkheid gaf. De eerste onderteekenaar van het voorstel begon op dien „lof der zotheid" af te dingen, doch erkende de bewering, dat het volk aan de kermis zou gehecht zijn, maar in den zin van de gehechtheid des volks aan de openbare school, n.l. d o o r d e wet. De kermis is aan het volk gehecht door de verordening en daarom moest die verordening vallen. Het voegt een stede lijke overheid niet, publieke vermakelijk heden bij verordening op het volk te leggen. Zoo begrepen het ook de 407 adressanten, die om afschaffing van de kermis vroegen, terwijl niet een ingezetene het voor haar opnam, hoewel heel Maas sluis sinds weken wist, dat haar gewaande afgod in gevaar was. De burgemeester weerde zich dapper voor de kermisde doctoren bleven ge trouw in consult en stemden ton slotte medehet mocht al niet baten, de patient bezweek, onder hnnne handen, de kermis werd afgeschaft met 6 tegen 5 stemmen. Voor de afschaffing stemden de HH. van der Spek (wethouder), Luyendjjk, Roes, van Beekum Maurisse, Prins en van den Heuvel, tegen de HH. Aeckerlin (wethouder), Ver steeg, van der Starp, Uitdenbogaardt en Dirkzwager. Ned. Herv. Kerk. Door het college van kerkvoogden te J Wolfaartsdijk is Zaterdag jl. tot president kerkvoogd benoemd de heer H. van Strien Jz, ,jen zulks ter vervulling van de vacature i ontstaan door het als zoodanig ontslag nemen '-.'van den heer J. van Damme. De twee overige leden van den nederl. hervormden kerkeraad te Tolen, die niet met de doleantie meegingen de heeren A. Holleslelle en G. v. d. Have, liebb n thans hun ambt neergelegd. Van de kerkvoogden g:zijn alleen overgebleven mr. J. H. L. v. Buren [[en P. Kuyper Az. De nieuwe boekhouder der diaconie heeft van den adminrilreerenden d diaken L. Poulusse de boeken opgeëischt r namens den consulent, ds. Geselschap te uJPoortvliet. De hr. Poulusse heeft echter u)geweigerd. I Bij bevelschrift der arrond. rechtbank n[.te Middelburg is rechtsingang verleend mot 1 bevel tot gevangenhouding en instructie jder zaak tegen c. H. J. A. 36 jaar zonder beroep te Ter sNeuzen thans gedetineerd, ij ter zake dat hij in den nacht van 22 't'pp 23 December 1888 opzettelijk brand j'aeeft gesticht in een goederenloods, staande 1 bij het spoorwegstation te Ter Neuzen u gevuld met geperst turfstrooisel en balen e'ute (ongehekelde hen nip) toebehoorende ran den Heer van IJselsteijn, terwijl de oods in eigendom toebehoort ann de spoor wegmaatschappij MechelenTer Neuzen. Goes. In de Zaterdag gehouden verga dering van de vereeniging Volksvermaken werd besloten den 12 Mei a. s. de veertig jarige regeering van Z. M. onzen Koning), feestelijk te herdenken. In beginsel wera besloten tot het houden van een optocht en het geven van eene extra bedeeling aan de armen van onderscheidene gezinten. Echte r zal de vereeniging in den loop dezer maand nog eens vergaderen, teneinde dan een definitief besluit te nemen. De hr. G. J. v d. Bosch te Wilhel- minadorp heeft aan alle arbeiders een derde van de pachtpenningen kwijtgescholden wegens den mislukten aardappeloogst. - Twee kinderen van 4 en 6 jaren te Hulst, welke Donderdagmiddag met elkander aan liet spelen waren vielen in een privaat- put. Den knecht der ouders, die het hulp geroep hoorde, mocht het gelukken nog juist bij tijds een der kinderen te redden. Het jongste evenwel bleek reeds in den modder gestikt zijn, Wolfertsdijk. De nieuwjaarscolleote heeft alhier opgebracht f 320,25, welke som Zater dag 5 Januari a. s. aan ongeveer 90 huis gezinnen, welke zich hebben aangemeld, zal worden verdeeld. Krniningen. Vrijdagavond gaf de Zang- vereeniging «Zachtaan Vooruit» hare eerste uitvoering voor een zeer talrijk opgekomen publiek. Een vijftiental stukken werden ten gehoore gebracht, die alle veel bijval moch ten verwerven. Het «Kerstlied» vooral werd luide toegejuicht. Krniningen. Deze week weid bij den landbouwer J. v. I. een kalf geboren dat de kolossale zwaarte had van 107 halve K.G. De vader woog bij zijne geboorte 108 halve K.G. Uit goede bron vernemen wij omtrent 'sKonings toestand, dat de lijder slechts zijn slaapkamer verlaat om zich naar eene aan grenzende zitkamer te begeven waarbij hij ondersteund moet worden. Z. M. is zoo zwak dat er geen sprake van kan zjjn, dat hij zich in J inuari naar den Haag zal begeven zooals gemeld werd. Voor Het Loo staat een politieagent ge posteerd, die eiken voorbijganger aanmaant van zich niet voor het Paleis op te houden, maar dadelijk zijn weg te vervolgen. Men neemt omtrent alles, wat 's Konings toestand betreft, zneveel mogelijk, geheim houding in acht. A. Te Grootegast beviel de vrouw van den landbouwer Zuiderveld in nog geen vol jaar tijds van vijf zonen, waarvan drie tegelijk de vorige week geboren werden. Te Heusden is de oud-kapitein der Heusdensche stoomboot Donderdag 100 jaar oud geworden. Sinds eenige jaren is hij rustende, doch op zijn jongsten verjaardag kornmandeerde hij voor de aardigheid nog eens op de boot. In de Herv. kerk van Heusden in het doopboek leest men «Jan, zoon van Floris v. Herwaarden en Catharina Vos't kind is geboren 26 Dec. en gedoopt 27 Dec. 1788.» De heer Jan van Herwaarden, die zeer jong gehuwd was, heeft driemaal zijn zil veren bruiloft gevierd, daar zijn eerste en tweede echtgenoote beiden na de viering van de zilveren bruiloft stierven. Het getal zijner afstammelingen nog in leven, bedraagt minstens 120. Den 22sten November vond men op eene binnenplaats te Laleu (Charente- Jnférieure, Frankrijk) toebehoorende aan den advocaat Béraud, een zwart marmeren grafsteen, waarop een man, alleen met eene draperie om de lendenen bekleed, is afge beeld. De oogen zijn geopend, de haren gekruld, de handen saamgevouwen op de draperie. Aan de hoeken bevinden zich schildjes, waarop een globe met een kruis. Het omschrift, in het Latijn en in het Hollandsch luidt Hl LR LEYT BEGRAVE WILLE HEYN- RICZ VAN ZYERICZEE DIE STARF INT IAER M.CCCCLXXI DE VIIte DACH IN NOUEBER. Boven het hoofd van het beeld leest men op een banderolBit voir dieziele. De steen was met een laag aarde van 25 a 30 centimeter bedekt. Verdere gra vingen op dezelfde plaats deden overigens geen spoor van een begraafplaats vinden. Tolgens L'Echo rochelais, waaraan de Spectator dit bericht ontleent, was Willem Heynricz van Ziericzee een reeder en zeevaader. Een twaalfjarig meisje is te Altona in hechtenis genomen wegens eene poging tot moord op haren vader, omdat hij weigerde haar varlof te geven om uit logeeren te gaan. De man werd ernstig ziek door vergif dat zij onder het eten had gemengd, en de geneesheer, dien men bij hem riep, bracht de misdaad aan het licht. Omtrent den brand van het stoomschip John. Ilanna op de Mississippi wordt nog gemeld Het dik en het ruim stonden vol met balen droog katoen. Gelijk reeds is mede gedeeld, kwam het vuur aan door een brandende sigaar. De passagiers sliepen, toen omstreeks middernacht de brand uitbrak. In drie minuten t\j Is was het geheele schip in vlammen gehuld. De passagiers werden in allerijl gewektvelen kwamen op het dek om het leven. De eenige red dingsboot vatte vuur. Toen de vlammen de machines bereikten, sprongen de buizen en heete stoom ontweek. De stuurman bond in een dichten rook het stuurrad vast en richtte het schip naar den oever, waar het strandde. De kapitein, de loodsen en andere sprongen van boord, bleven echter in het moeras, waar ze levend verbrand werden. Aan den wal moest men toezien, zonder hulp te bieden. Het meerendeel der opva renden sprong in het water, velen verdronken, eenigen werden gered. De stoomboot geraakte weer vlut en dreef brandend langzaam stoom- afwaarts, tot ze zonk. Vijf en zeventig personen zijn omgekomen. De Allgemeine Missions Zeitschrift be vat het zonderlinge bericht dat de regeering van Japan voornemens zou zijn, den Grieksch-orthodoxen godsdienst in te voeren als staatsgodsdienst. De Japanners zoo beweert het genoemde blad begrijpen, dat hun overgang tot den een of anderen vorm van het christendom onvermijdelijk is te achten, indien zij door de Europeesche natiën op voet van gelijkheid willen worden be ha ideld. Een bez tter van een kanarie heelt opgemerkt, dat zijn vogel, wien dagelijks eer. badje wordt aangeboden, er alleen ge bruik van maakt als er den Volgenden dag regen te verwachten is. Hoe zwaarder die regen zal zijn, des te uitgelatener spartelt het diertje in het water. Daarentegen zijn er dagen, waarop hij niet te bewegen is, met welke lokmiddelen ook, in het water te gaan, en het blijkt later dat er eene mooie dag weer op volgt. Eene negirin uit Carlisle (Penn-ylva- nië) Maggi Baldmore genaamd, die onlangs den avond bij vrienden had doorgebracht vond thuiskomende haar kindje van negeri maanden door ratten doodgebeten en ge deeltelijk verslonden. President Kruger van de Transvaal, die een reisje door Swaziland maakt, heeft een onderhoud gevraagd met koning Um- badine. De zwarte monarch weigerde in- tusschen den president te ontvangen. Men zegt, dat Kruger namens de Transvaalsche regeering voorstellen moest doen, om het grondgebied des vorsten te annexeeren en koning Umbadine een vast jaargeld uit te keeren. AFLOOP VERKOOPINGEN enz. Zaamslag, 28 Decemb. Heden trachtte de vereeniging „In 't belang der landbouwers" alhier aan te besteden, de levering van 243000 Kilogr. superphosphaat, gehalte 14 pet. in water oplosbaar phosphorzuur, en 46100 K.G. chili-salpeter, gehalte 15 a 16 pet. stikstof, als salpeterzuur. Ingeleverd waren 7 biljetten, alsFaessen en Stoenhout voor de superphosphaat f 4,07. De Poorter, Rotterdam, voor idem f 3,72. Kortman, Rotterdam, voor idem f 3,72. Salo- monson, Rotterdam, voor idem f 3,41. Vla- minck, St. Jan Steen, voor idem f3,34. A. Dieleman, Axel, voorde chili-salpeter f 13,12. Verstrate van de Casteele, Brugge (België) voor idem f 13,07, alles per 100 Kilogrammen De levering werd aan de laagste inschrij vers niet gegund, als zijnde het ingeschreven bedrag, naar het oordeel des bestuurs, te hoog. Kats. Vrijdag werd door het bestuur van den calamiteuzen Leendert Abraham polder aanbesteed het doen van steen- bestorting op het noordelijk oeverwerk van den polder. Raming f 6617,19. Inschrijvers A. van Poperingen te Bruinisse f 7668, J. van Eek te Hardinxveld f 7641, A. M. Langeveld te Rotterdam f 7600, A. Poudraine te Goes f 7487, P. A. van de Veldo te Terneuzen f7285 en J. Roskam Az. te Sliedrecht 7190 Door burg. en weth. van Vlissingen werd zaterdag aanbesteed het onderhoud der gemeente gebouwen enz. gedurende het jaar 1886 in zeven perceelen. Minste inschrijvers waren voor perceelen 1 onderhoud gebonwen enz., 2 kaaimuren, beschoeiing bruggen enz., en 3 schoolge bouwen, C. Maters voor f 5399 perceel 4, onderhoud kachels, W. J. Born voor f 331perc. 5, straatwerk, P. Tavenier 7000 M2 a f 0.13 per M-perceel 6, ver voer, A. Walraven tot prijzen van f 0.20 f 1 per rid en f 2.75 a f 5 per dagen perc. 7 schilderwerk, L. van Aartsen voor f1377. M. C. Goes, Nader vernemen wjj dat het on derhoud van de strafgevangenis te Goes en de verbouwing van een gedeelte tot kantonge recht door het departement van justitie ge gund is aan den minsten inschrijver firma W. J. v. J. Weert Zn. alhier voor f 3455. Van 27 30 Dec *88. GOES. GeborenJohan Berdinus z. v. Johan Berdinus Huijsse en Johanna Elisa beth den Boer. Overleden: Pieter van Eikeren 76 j. wed. van Jacoba Meulemans man van Tannetje Raas Hubertina Jacoba 4 ni. d. v. Hu- brecht Jacobus Drost en Cornelia Listing. Axel, 29 Dec. '88. Oude Tarwe f0,h 10,Nieuwe Tarwe f8,a f8,75. Rogge f6,a f6,25. Win- tergerst f8,a f 8,75. Zomergerst f7,50 a f8.25. Haver f5.50 af 6.25. Kookerwten f 8,a f8,75. Voererwten f 7,75 a f 8,25. Paardenboonen f7.a f7.25. Lijnzaad f 10, - a f 14,— Alles per 100 K.G. Aardappelen f 3,50. per 104 K. G. Rotterdam, 31 December 1888. Granen. Geen aanvoer. De laatste op gaaf was als volgt Jarige Tarwe f8,25 a - 9,40 Nieuwe Tarwe f 6,— a - 7,60 Rogge - 5,- - 5,50 Wintergerst 4,— - 5,20 Zomergerst- 4.25 - 4,90 Chevaliergerst. - 5,25 - 5,70 Nieuwe Haver - 2,00 - 3,30 Paardenboonen. - 6,00 6,50 Erwten- 6,00 - 7,— Kookerwten - 8,25 9,00 Bruine Boonen. -10,00 -14,50 Witte- 8,00 -12,00 Kanariezaad 7,25 f8,50 Koolzaad-11,25 -12,00 Schokkers -9,— „-10.— Duivenboonen -90,— -00,— Zeeuwsche eieren 6,00 a 0,00 de 100 stuks. VLASBEURS Aanvoer 15310 steen wit. 750 steen blauw. Handel levendig. Rotterdam, 31 December 1888. Op de Yeeinarkt waren heden aangevoerd 430 vette runderen,175vette- en graskalveren 288 schapen of lammeren, 434 varkens. De prijzen waren als volgtvette runderen le qual 68, 2e qual. 62 3e qual. 58 a c. kalveren le qual. f 0,975,2e qual. 875 a 80 c schapen le qual 60; 2e qual 50; varkens le qual. 23 a c2e qual. 21 a 3e qual. 20; licht soort 19 a 20 c. Aardappelen. Zeeuwsche blauwe f 0.00 a f 0,00. Champions f 0.00 a f 0 00, Magnum bonum fa fPoters f 0.00 a f 0,00. Hamburger f4,25 f4,60, Duitsche f3,00 a f4.80. Westl. Klejj f3.— a f3.25. De prijzen van boter waren heden als volgtle kwal. f 60,2e kwal. f 56, 3e kwal. f 52,Per halve kilo werd 55 a 65 cent betaald. Vrjjdag 4 Januari. Keuzen, bij Suzijn door het bestuur van den Nieuwe Neuzenpolder het maken van oeververdedigingswerken aan den polder. Aanwijzing Vrijdag 2 tot 4 uur. N. en St. Joosland, (Landbouwvereeniging) levering van 16900 K.G. superphosfaat, 4450 K.G. amoniak superphosfaat, 9450 K.G. Chilisalpeter en 1400 K.G. Peru guano. Inl. de heer Polderdijk. Donderdag 10 Januari. Wemeldinge. J ui^r in het gemeentehu s het begrinten van den Wemeldingschen Zandweg 3460 M. Bestek a 25 cent bjj den opzichter Koole aldaar. Woensdag 16 Januari. Haamstede, 12 uur, gemeentehuis, het ma ken van een laad- en losplaats, een paalrü enz. in de haven van Burgh—Sluis. Aanw. 11 Jan. van 1 —3 uren. Januari. Zierikzee, 10 uur, voor Kingmans, door Not. Moolenburgh, a. woon- en winkelhuis met broodbakkerij en erf, Korte Groenendal, b. een dito, Schuttershofstraat, c. een pak huis Hoofdpoortstraat. Woensdag 13 Februari. Tolen. Inzet Woensdag 30 Jan. door Not. Wagtho, de gasfabrieken te Tolen en te Steen bergen, buizenlantarens en armen. Woensdag 27 Februari. Kortgene, door Not. Roelof, bij wed. d# Regt een boereninspan. Vrijdag 1 Maart. Kortgene, door Not. Roelof bij Pieter Ver burg, een boereninspan. Maart. Wolfertsdljk, 2 boereninspannen, door Not. Pilaar voor A, Verschure en P. Koeman.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 2