NIEÜWSBLAD Y OOR ZEELAND. CHRIST ELI JK- HISTORISCH Einsdag I Januari. Derde Jaargang. 1889. No. 39. VERSCHIJNT F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES Yraagteekens. Overlijden in 1888. DE ZEEUW, elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prgs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,02* UITGAVE VAN G. M. Klemkerk, te Goes en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regeh 50 cent, iedere regel meer 40 cent. Wij bereikten met het nieuwejaar 1889 weder een mijlpaal van ons persoonlijk, huiselijk, maatschappelijk, kerkelijk en staatkundig leven. Geljjk bij iederen nieuwen jaarkring roept men elkander het Heil en Zegen toe; en overdenkt men de verleden dagen of maakt zich plannen voor de toekomst. De Zeeuw wenscht van hare zijde heden ook een gezegend nieuwejaar aan al hare lezers. Als 't ons vergund is, over het verleden te spreken, dan danken wij in de eerste plaats voor veel steun en geduld en vertrouwen, van de zjjde der lezers ondervonden. Maar dan kunnen wg ook niet nalaten met u nog eens stil te staan bij zoo menige gebeurtenis die, ook in het afgeloopen jaar u oorzaak van huiselijk leed of van huise lijk genot mocht zijn. Van hoevelen uwer dierbare betrekkingen bracht de Zeeuw in het jaar, dat achter ons ligt, de doodstijding over. Zien wjj al die advertentiën eens na, waarin de herinnering aan uwe geliefde dooden mede voortleeft, dan ontdekken wij o, zulk een groote verscheidenheid. Daar werden huisvaders weggerukt in de kracht der jaren en liefhebbende moeders, die zoo noode werden gemist. Een verraderlijke ziekte sloopte het jeugdige gestel van zoo menige broeder of zuster, vriend of vriendin, wier bezit u zoo dierbaar was. Ouden van dagen werden heengedragen naar de groeve des doods en zuigelingen werden weggemaaid; mannen wier levenszon nog maar even over de middaghoogte was, en kinderen die op de school aanvankelijk van zooveel aanleg blijk gaven. Wat werd daar niet menige oogappel uitgerukt, waar van de pijn, de naweeën nog niet werden gestild. De dood ontziet niemand Maar de Zeeuw mocht ook voor vele harten de overbrengster zijn van eene bigde tijding. Er was huiselijk leed bg velen, maar bij hen en anderen was dan toch ook huiselijk genot. God gaf ook in het oude jaar aan zoo menig echtpaar een eersteling, of bracht bij de vermeerdering van het kroost een nieuwen zegenen het was de Zeeuw aangenaam de tijding van de geboorte van een zoon of dochter in uwe familie, te mogen helpen verbreiden. De Heere spare deze lievelingen en de anderen ;en u, en geve u in het jaar 1889 een dubbel deel van Zijne vaderlijke zegeningen. Mocht het noodig blijken dat deze zege ningen u toekwamen in dagen van beproeving, o, dan beware Hjj u en de uwen voor den dood, voor een vroegen, voor een plotselin- gen, voor een noodlottigen dood, en geve u het leven tot zijne eer te genieten. Mocht echter de wil des Heeren anders zijn, mocht het blijken, dat een der datums van den nieuwen Scheurkalender uw of mgn sterfdag aanwees in het nieuwe jaar, dat wij dan den troost van een zalig sterf bed aan de onzen mogen achterlatenen de Heere vortrnoste de onzen. De Zeeuw is ook dit jaar weder bereid uwe mededeelingen van geboorten of huwe lijksfeesten of zoo het zjjn moet de doodsberichten uit uwen kring op te nemen doch met de stille bede, dat aan alle deze moge merkbaar zjjn dat de Heere in dezen weg gekend werd, en in het laatste geval dat het einde vrede was. En wat gij overigens in nering of han teering gaarne publiek gemaakt zaagt, wij willen u daaraan gaarne helpen. De Heer bekrone uw pogen. De Zeeuw is ook, wat men noemt, een staatkundig bladof liever ons blad legt er zich ook op toe u op de hoogte te stellen van de gebeurtenissen op staat- en wereld kundig gebied, en waagt het soms een oordeel uit te spreken over gebeurtenissen zoo in het binnen-, als in het buitenland, die ingrepen in bestaande toestanden, en land of staat of maatschappij een schrede vooruit of achteruit brachten op den weg van den vooruitgang. Wij hebben met u onzen grijzen Vorst gevolgd in zijne krank heid en onze bljjdschap uitgesproken over de verandering in ons ministerie. Dank zij eene betere regeling van het kiesrecht, kwam de sinds jaren door de minderheid verdrukte meerderheid in dit jaar eindelijk tot haar recht en werd het duidelijk, at het christelijk bewustzijn der natie nog leeft, zij het hier en daar ook sluimerend. De partijen toonden ook weder dit jaar dat kerkelijke verdeeldheid en gescheidenheid niet behoeven te verhinderen, met elkander de maatschappelijke en staatkundige vraag stukken te behandelenen de regeerings- taak op zich te nemen. Het aantal christelijke scholen nam toe, zij het ook niet in Zeeland. De liefde en ijver voor Veldwijk en Zetten en Neerbosch en voor zoo menig werk van barmhartigheid verdubbelde. Op kerkelijk gebied ging het scheidingsproces door tusschen wat niet bij elkaar behoort; en werd de vereenigi ig voorbereid van wat krachtens het beginsel dient vereend te zijn. Op staatkundig gebied, dank zij het sa mengaan van deze twee, van elkander ge heel onafhankelijke partgen der minderheid, de roomsche en de antirevolutionaire staats party, behaagde het Gode de kracht van het hedendaagsch liberalisme voor goed te breken, en tegen het eeuwjaar der Fransche revolutie aan koning Willem III een kabinet te schenken, aan welks hoofd een anti revolutionair staat, en het bestuur over Indië en al de koloniën van Nederland te leggen in de bekwame hand van een man, die Hem vreest en met zijne vrienden poogt den treurigen toestand onzer eens zoo schoone bezittingen te verbeteren. Er zgn ook schaduwzgden. Daar was armoede en werkloosheid in Ne derland. veel meer dan in vorige jaren, gevolg van den kwijnenden handelen de al zekerder achteruitgang van den landbouwenden stand. Reeds gingen de eerstelingen der moede loosheid scheep naar een onbekend, on beschaafd land, om de ellende in het vader land te ontloopen. Bg toenemende belang stelling in den godsdienst ter eener, ontwaart men ter anderer zijde de klimmende zelf zucht en den overmoed van het ongeloof, dat als modernisme de kerkelijke fonda menten ondergraaft, en als socialisme en nihilisme al brutaler de zuilen van het gezag aantast. Er is geen eerbied voor de overheid bij de massa, die zich opzweepen laat dooi de predikers van den haat en van de so ciaal democratie. De meest goddelooze leer stellingen werden in de tweede kamer door deftig liberaal en wild socialist gepredikt, en nog is het einde dezer dingen er niet. Slaan wij een blik op de volken rondom ons. Daar is krijgszucht en wangunstdaar is spanning en verwgdering. Hier en daar hoorde men reeds «geruchten van oorlogen.» In Afrika kruiste men reeds de zwaarden. In Azië rust men al meer zich toe. Europa is tot de tanden gewapend. En ook Amerika laat dreigende blikken zien. Alles betracht Bismarcks leus, dat wie den vrede lief heeft, zich wapent ten oorlog. ünnoemelgke schatten verslinden de nim mer verzadigde oorlogsbudgettende een wapent zich om zijn grondgebied uit te breiden; de ander om dit te beletten en zoo slinken de miljoenen en vermeerderen groete en kleine staten op onrustbarende wijze jjunne schuld. 1888'! het eeuwfeest der Revolutie; het jubeljaar der regeeringloozenWat zal het zgn Voor Frankrijk waar het wildste radica lisme regeert en dreigt te vallen, dewijl het zgn eigen- vrienden niet «rood» genoeg voorkomten waar de sluwe volksmenner Boulanger een staatsgreep voorbereidt, waar- bg die van een Bonaparte slechts kinderspel zal blijken. Voor Engeland, dat zich in eigen boezem door, lersch geweld ziet bedreigd en in de handhaving van zijn standpunt van verdruk king de ondermgning van zgn binnenland.-ch gezag bevordert, terwgl het de ijzeren vuist ook op de volken van Azie gevestigd houdt, en in het zwarte werelddeel, in het rgk der Pharaonen nederlaag op nederlaag lijdt. Voor Duitschland dat in het oude jaar drie keizers over zich regeeren zag, waarvan twee voor immer heengingenterwijl de derde onder ongunstige omstandigheden moest optreden. Eigen jeugd en Bismarcks verzwakte ouderdom en Moltke's leeftgd en Frankrijks haat en Duitschlands socialisme dooi geen dwangwet te keeren, zgn zij niet, ook voor het kloeke GermaDië zoovele ern stige teekenen des tgds? En voor de anderen Zal Rusland met zgn uitgestrekte macht, en zijn voorliefde voor het grondgebied van anderen, op den duur door Turk en Pers weerstaan, of door Oostenrgk in den Balkan tegengewerkt worden Zal Italië, zal Portugal dat vasten voet in Afrika verlangt, straffeloos zgn grond gebied uitbreiden Zal België, het land der werkstakers, voor zgne zonen eene betere toekomst kunnen openen aan den Congo zal Nederland het doen kunnen in den Transvaal Een vraagteeken is op al deze vragen het antwoord. Een ding is zekerzoo 1789 zich in 1889 al niet herhaalt, dat wij ook met dit nieuwe jaar een schrede nader komen aan de groote omkeering, die de Nederlandsche staatsman Modderman voor eenige jaren in niet zeer verre toekomst zag aankomen. dan God de Heer regeert! De aarde verheuge zich I In Zijne hand alleen is het lot dei- volken, ook van Nederland, dat zoo het tot zgn God wederkeert, de hevigste schok, ken te boven komen en andere natiën overleven zaldoch ook bg meerderen afval van den Heere zgn val tegemoet snelt; want zegt Beets Wat afvalt van den hoogen God, Moet vallen Eenzelfde schuld, een zelfde lot Voor allen. 't Gezin, 't geslacht, het volk, de STAAT. De kleinen en de grooten Verlaten wordt, wat Gcd verlaat Wat God verstoot, verstooten. Wel hoort men daaglijks stem op stem Weerklinken «Geen nood wg redden't zonder Hem Maar, die het roepen zinken. Van de vorsten zijn dit jaar overleden: Z. K. H. Prins Lodewgk, tweede zoon van den groot-hertog van Baden. Z. M. Keizer Wilhelm van Duitschland. Z. M. Keizer Frederik van Duitschland. H. K. H. Prinses Marie van Saksen- Altenburg, vroeger weduwe van Prins Hendrik der Nederlanden. H. D. H. Vorstin Helena van Waldeck en Pyrmont, moeder onzer Koningin. Z. K. H. Prins Alexander van Hessen. Z. K. H. Prins George Karageorgevith, schoonzoon van den Vorst van Montenegro, kroonpretendent van Servië. Voorts overleden onderanderen Mr. J. P. Smeele, procureur-generaal b. h. Hof te Curasao, oud-lid v. d. Tweede Kamer v. Leiden. J. W. H. Conrad, hoofd ingenieur v. d. Prov.-waterstaat. Jhr. mr. P. Damas van Citters, oud-lid Ged. Staten van Zeeland. J. van der Toorn, hoofdingenieur v. 's Rijks waterstaat. A. J. de Buil, dichter en journalist. Jacob Hobein, held in den oorlog van 1830. Jhr. mr. B. M. de Jonge van Ellemeet, president v. d. arr.-rechtbank te Breda. Jhr. mr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet, oud-lid Ged. Staten v. Zeeland en v. d. Eerste Kamer d. St.-Gen., stichter v. h. Museum Catsianum. J. van Swieten, gep. luitenant-generaal, held uit den Atjeh-oorlog. O. T. Bosgra, lid v. d. Tweede Kamer v. Bergum (a.-rev.) Mr. S. Vissering, oud-hoogleeraar te Leiden en oud-minister v. Financiën. W. J. Hofdijk, dichter, letterkundige en geschiedschrg ver. Mr. Carel Vosmaer (gest. te Montreux), letterkundige en dichter. Mr. G. M. van der Linden, landsadvokaat en lid Tweede Kamer. Jhr. mr. C. de Jonge, raadsheer ge rechtshof. Mr. W. R. baron van Tuyl van Seroos- kerken, grootmeester v. h. Huis des Konings. Duymaer van Twist, apotheker. En in het buitenland onderanderen Sir Edmund Musgrave Barttelot, plaats vervanger van Stanley (vermoord in de binnenl. v. Afrika). Frangois Achille Bazaine, Fransch maar schalk (gest. in Spanje). J. J. baron d' Anethan, Belgiseh staats man, oud-minister v. Justitie en v. Buitenl.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 1