I Olmeboomen, Woonhuis, Schuur en Boowland,; k Een 4KELHUIS, Openbare Verkooping. openfianï tMaopen ©rreiB |JKQOMAN, UUR: Ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand. Marktberichten, Overzicht van Verkoopingen ADVERTENTIEN. LEIN DE VISSER, in leven Wethouder dezer gemeente, in de ouderdom van ruim 51 jaren, na een g< noeglijke echtvereeniging van 27 jaren. Donderdag 3 Januari 1889, 40 zware Dinsdag den 15 Januari 1889, xmlijk, was ook thans Ier sierlijke kerstboom voo'' de hofdignitarissen, - aan wie mede kostbare aegedacht. park ontvingen, namens 1 van het kerstfeest een O woonde op den mor- Kerstdag de godsdienst- zer week maakte H. M-, lofdame, een rijtoer, in een Argentijnsche twee personen zal Argentijnsche republiek hoogte te stellen van |mst der landverhuizers, willen emigreeren voor i heeft in de [Heikant een hevige vechtpartij )ij zekere 0. Vos (een lgende [maand naar de bliek zou vertrekken) ;ren Uitdrager in zijde, eden is, dat men voor heeft te Arnhem een gehad, waaronder een Prijscourant gratis DERLAND. ilijk kapitaal Juizend Gulden. 11 d ter leen onder op gebouwde en on sen, tegen matige inte- ijke aflossing. g g i n g uitgifte van an toonder of op naam, 100 en 50 tegen eene rdiger voor Zeeland, TE GOES. tfJ-9 agwii' belas'wem kwartje belooning zou lijk geloofde de recht- nam in overweging hem angenisstraf te beloonen. en Kerstdag is er te Lon- ;s Embankment aan den naald eene samenkomst luden. Van twaalf uur en werden er door eenige moeringen uitgesproken, 'oordige verhouding tus- Iïii en pachters, arbeid- ners, rijk en arm eene *ia de redevoeringen ging het exercitie-veld in St. laar de samenkomst voort echter veranderden de odat de stoet, de Bou- Marseillaise en andere n weg naar het Victoria- i stoet, een 300 a 400 rd op den voet gevolgd lereden constabels. Bij itte hij op eene sterke is van voren en van ach- wam het tot een gevecht met de politie hetwelk g met het uiteendrijven igde. ïh-Belgische grens heeft gehad tusschen eenige en een aantal Belgen, werd gewond. ttsche fregat Leipzig is Zanzibar wederom een slaven aan boord heb- en-Zambesie heeft een >nzas plaats gehad. De alden de overwinning, officier en twintig man- Raizaza, waar de opstand door den gouverneur Ier woest, nt Bex heeft zich eer- tel te Martiny (Zwitser- ioa!s thans bljjkt, sinds etde, van kant gemaakt, tbreken. Generaal Grenfel laat in de nabijheid van Suakim eenige nieuwe forten aanleggen. De politie te Napels heeft bij het opsporen der misdadigers, die eene dyna- mietbom hebben doen springen voor het Duitsche consulaat aldaar, het bestaan van een geheim genootschap ontdekt, genaamd la ficcola (de flambouw), samengesteld uit revolutionairen en anarchisten, die uitsluitend aangeworven worden in Napels en Sicilië. Dat genootschap moet een aanslag beraamd hebben op het leven van den Duitschen keizer tijdens zijn bezoek te Napels. De stoomboot Kate Adams, met 200 passagiers, grootendeels kleurlingen, op weg van Memphis naar Arkansas City, is op de Mississippi bij Commerce in Missouri in brand geraakt. Vijf en twintig der op varenden verloren bij dit ongeluk het leven. De Soerabaja Ct. meldt op 47 Nov. De cholera mindert blijkbaar. Gisteren kwam evenwel onder de Europeanen nog een geval vooreen werkman van het marine-etablissement aan den Oedjong, ze kere H., bezweek er binnen weinige uren aan. De door ons ingewonnen informaties in vele kampons luiden anders gunstig in verscheidene wijken was zelfs in geen dagen een enkel geval voorgekomen in kampong Lontjeng echter, bij de welbekende vuile Ampel-buurt, hoort men nog altijd van cholera gevallen, doch niet meer in die mate lals een paar weken geleden. Te beginnen met 1 April 1889 wordt het gebruik van de Duitsche taal op de volksscholen in Noord-Slees wijk voor alle leervakken verplichtend gesteld. LAATSTE BERICHTEN. (Per Tel). EERSTE KAMER. By de behandeling der Indische (begrooting beval de heer Van Zuijlen krachtig aan het be houd van het gouvirnements-koffiecultuur. De Minister Keuchenius verdedigde zich tegen de grieven omtrent zijn beleid en verklaarde zoowel in het zendingswerk als in den godsdienst niet te zullen ingrepen. De heer Van Roijen zou voorstemmen of schoon hjj geen vertrouwen heeft in dezen minister. De hoofdstukken zijn aangenomen. Morgen de wet op de middelen. AFLOOP VERKOOPINGEN enz. Middelburg. Heden werd in de Abdij publiek aanbesteed de onderhoudswerkenle aan het kanaal door Zuid-Beveland Inschrjj- vers P. J. Staal, Hansweert en P. Dronkers Kapelle f 26795, P. J. Visser Pz. Hansweert f 26790, F. Verbrugge Waddinxveen f 26600, Joh. de Jonge Biezelinge f 26590, C. Bolier Cz. Bruinisse f 25899, J. B. Koch te Hansweert f 24570, C Bos Az, D irdrecht f 23900, L. Kalis Az. Sliedrecht f23230. 2o. Waaiersdeuren aan het kanaal van Terneuzeo, Inschrijvers J. J, Balkensteijn, Terneuzen f27600. F. Kloos Zn. te Alblasserdam. f27340. De Vries Altay en Comp. te Gorinchem f27100 en M. v. d. Hoek te Terneuzen f26100. 3e aan het Kanaal door WalcherenC. Maters Vlrisingen f 40400. P. J. v. Puffelen en Zn. Middelburg f 39900. F. Verbrugge f38600. C. Bos Az, Dordrecht f38200. J. v. d. Hoek Middelburg f 37900, D. de Kok te Tuil en W. Baggerman te Neder- hemert f36784, C. F. v. Fraeyenhove te Terneuzen f36700. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. EEN GESCHIEl KUNDIGE HER INNERING. By de beraadslaging over binnenlandsche zaken werd, tot wederlegging van het aan gevoerde, dat door de liberalen zoo weinig op het gebied van belastinghervorming was tot stand gebracht, door den heer E. Cremers beweerd, dat zulks te wijten was aan de tegenwerking der toenmalige anti-libeialen die de plannen der liberale regeeringen steeds hadden tegengestaan. Tot bewijs voerde hjj aan, dat onder anderen de heer Elout v. Soeterwoude en al diens vrienden gestemd hebben tegen de afschaffing van den accjjns op het gemaal, een belasting waardoor de arbeidende stand bovenmatig gedrukt werd. Voorts dat tegen de wet op afschaffing van den accijns op turf en steenkolen zes anti revolutionairen hebben gestemd, waaronder Groen v. Prinsterer en zijn geestverwanten Verder dat niet een antirevolutionair inder tijd zijn stem schonk aan het ontwerp zoo zeer belemmerend tot a'schaffing van de plaatselijke verbruiksbelastingen, door welke de arbeidersstand ook bovenmatig werd gedrukt. En eindelijk dat tegen de ryks- jnkomstenbelasting, als vervangende de pa- entbelasting en den accijns op zeep en geslacht de geheele rechterzijde als één man heeft gestemd. Oppervlakkig beschouwd schijnt dit een rechtmatige grief te zijn tegen de anti liberalen, welke zich echter oplost bij een meer zorgvuldige beschouwing. Wij mogen dan ook vragen Is het waar dat de mindere man door de afschaffing van den accijns op het gemaal is gebaat ge worden Om deze vraag juist te beantwoorden, moet men nagaan of de tegenwoordige prijs van het brood werkelijk minder geworden is dan vroeger tijdens het bestaan van dien accijns, wat gemakkelijk valt na te rekenen, wanneer men de kosten van be reiding van het brood nagaat ingevolge de authentieke opgaaf door de Regeering ten jare 1826 aan de gemeentebesturen verstrekt teneinde daarnaar als maandelijks geschiedde den prijs van het brood te bepalen, en welker onkosten per mud bedroegen de som vanf 1,32 waarbij wij hier nog voegen de som - 2,50 voor arbeidsloon van den bakker en huur van gebouw. Wanneer men nu hier nog bijre- kent de vroeger bestaande be lasting a- 2, en den tarweprijs bepaalt op - 7,50 Verkrijgt men te zamen f 13,32 Aannemende nu dat volgens mede offici- eele opgaaf uit het mud meel gebakken wordt, een hoeveelheid van 110 brooden, dan volgt hieruit dat het kilo kropbrood, waarvan hier alleen spraak is, niet meer zou moeten kosten dan 12 ct., terwijl dit brood thans volgens de Haagsche broodfabriek genoteerd staat 313 cent, waaruit blijkt dat het afschaffen van den accij ns althans geen voordeel aan den werkman heeft aange bracht, gezwegen nog dat men op on Ier - scheidene plaatsen zich beklaagt over het bestanddeel van het brood, terwijl geen wettig toezicht hierop meer uitgeoefend wordt, zooals dit vroeger plaats vond. Dat dus de antirevolutionairen, dit voorziende zich tegen deze voordracht van wet ver klaarden, zal hun wel niet ten kwade kunnen worden geduid. Dat de afschaffing van de belasting op de turf van weinig invloed is geweest voor den verbruiker is genoeg bekend, en wat verder betreft de afschaffing der plaatselijke verbruiksbelastingen, ook dit heeft weinig stof tot gejuich opgeleverd, daar dit de steden verplicht heeft tot het invoeren van hoofdelijke aanslagen, eene belastingswijs, waarvan men al het bezwarende thans ondervindt, en waartegen Thorbecke bij het invoeren der gemeentewet, ernstig waar schuwde als zijnle wel geschikt voor het platteland maar minder passende voor de steden, en wel omdat, bij de onmogelijk heid, als hij zich uitdrukte, om een zekeren maatstaf te verkregen, waarnaar men do inkomsten der belastingschuldigen kan be rekenen, die belasting onrechtmatig drukken moest en tot misbruik en willekeur aan leiding moest geven. En wie erkent thans niet de juistheid van deze voorspelling van Thorbecke, nu de burgerstand daarbij klaagt over de mindere verdiensten, tengevolge van den druk dien deze belasting op de gegoeden legt. En wat nu eindelijk het wenschelijke van eene algemeene incommetax betreft, waartegen de antirevolutionairen zich steeds zoo éénparig verzetten en welke ook door den grooten staatsman Thiers zoo krachtig in Frankrijk bestreden werd. Men richte der. blik naar Engeland. Zou de Engelsche natie, door de langdurigheid reeds bevredigd zijn met deze belasting, eens als nooddwang ingevoerd tijdens den opstand in Engelsch- Indië Integendeel, nog wordt dezelve voort durend verafschuwd, getuige hiervan een adres van niet minder dan 44 kamers vankoophandel niet lang geleden nog aan den minister Lowe gericht, tot nadere wijziging waarop deze te kennen gaf, dat van geene ver dere wijziging meer sprake kon zijn, daar de regeering de wijze van uitvoering dier belasting, tot de meest mogelijke volkomen heid had trachten te brengen, dat de tegen zin der bevolking te zoeken was in den aard der belasting zelf, en de Regeering door bezuiniging zou trachten in de toe komst zich van dezen te kunnen ontdoen. En is na deze uitspraak van een lid der Engelsche regeering zeiven, het dan te misprijzen dat de antirevolutionaire partij zich steeds ten sterkste tegen die belasting heeft verzet Meet de natie niet dank baar zijn dat zij is bewaard gebleven voor eene zoo hatelijke belasting, als de inkom stenbelasting waarmede de liberalen haar wilden beweldadigen En mag het dus wel als beklag tegen de antirevolutionaren worden aangevoerd, dat zij niet ingenomen waren met de door de liberale partij gewilde wijze van be lastinghervorming S. V. Van 24 tot 28 Dec. 1888, GOES. On lertrouwd Johannes Antonius de Witte 29 j. jm. en Geertruida de Jonge 28 j. jd. Adriaan Rouw 24 j. jm. en Rose Melanie Mulder 22 j. jd. Seraphi- nus de Meulemeester 35 j. jm. en Maria Anna Catharina Stieger 19 j. jd. Geboren: Cornelis Johannes z. v. Cornelis Johannes van Borrendam en Cornelia Marina Schraver Maatje d. v. Jacobus Buijze en Cornelia Wabeke. Overleden Catharina Guillenette Zweedijk 77 j. eerst weduwe van Jan Ossewaarde thans vrouw van Joost Arnooys. Van 24 28 Dec. 1888. MIDDELBURG. Ondertrouwd G. Poppe jm. 25 j. met C. Lauret jd, 24 j. J. Pleijte jm. 29 j. met C. van Helleman jd. 19 j. Bevallen P. Rijkse geb. de Bree d. W. Poppe geb. Geelhoed d. E. Maas geb, Willeboordse d. J. Daniëlse geb. de Rijcke d. C. C. Arends geb. de Baare d. -- P. M. Bewier geb. de Munck z. A. J. Leijdekkers geb, Langeveld d. Overleden P. E. Sloover 2s m. d, A. Wattel 32 j. man van S. Houpt J. C, Biodina 10 d. d. J. Boooe 19 j. z, C. Borg 63 j. man van M. Ph. van de Poel. Middelburg 27 Dec '88. De aanvoer was niet uitzondering van Boonen beperkt, de handel was weinig beteekenis, prijzen onveranderd. Tarwe f 6.25 a f 6.75. Rogge f 5.50. Winter- gerst f5.50. Zomergerst f 4,50 a f4.70. Haver f 3.50. Paardenboonen f 5.75 a f 5.90. Platte- boonen niet ter markt. Witteboonen f 9 a f 13. Bruineboonen 112 a f 14.75. Kook- erwten f 8.50 a f 9. Znmerzaad f 11.50. Boter f 1.40 af 1.50 per Kilo. Eierenf6 per 100 stuks. VLISSINGEN, 28 December 1888. Boter f 1,40 a f 1,30 de Kilo. Eieren f6,40 a f6.40 de 104 stuks. OOSTBDRG, 27 Dec. 1888. Oude Tarwe f 0,00 a f 0,00. Nieuwe Tarwe f8,25 a f6,80. Rogge 5,40 a f5,70. N. Winter Gerst f 4,80 a f5,30. Zomergerst. f4,00 a f4,50. Haver per 100 Kilo f5.50 f6,50. Kookerwten f 7,75 a f 8,25. Erwten f7. a f7.50. Paardenboonen f5,25 a f6,00. Alles per H. L. uitgezonderd de Haver. Boter f0,00 per l/2 kilo. ZIERIKZEE, 27 December 1888. Boter, Hoogste koers 75, laagste koers 60 cent per 5 ons. Kipeieren hoogste koers fl,126 laagste koers f 0,75 per 25 stuks. Woensdag 2 Januari. Middelburg, door deurw. Kouion, 2 uur, in de Balans, manufacturen van Salomon. Donderdag 3 Januari. Nisse, voor Koeman, door Not. Pilaar, 40 olmen. Zaterdag 5 Januari. Middelburg, 10 uur, door Not. Verhulst, geslagen hakhout, mutsaards, olmen en populieren, Kleverkerkschen weg. Dinsdag 8 Januari. Goes, bfj M. Rijk, 7 uur, voor erven Pieper door Not. Houwer, een woonhuis en erf, Nieuwstraat D 189, groot 113 cA. Woènsdag 9 Januari. Goes, aan het sterfhuis van Pieper, 1 uur, huisraad, door Not. Mulock Houwer. Donderdag 10 Januari. Wemeldinge, voor A. Verburg, een hoefje met 1,0530 H. erf en boomgaard nabfj het dorp, door Not. Houwer l1/, H. bouw- en weiland kan in pacht volgen. En voor B. Trimpe 89,20 A. bouwland waar het blauwe huis heeft gestaan. Woensdag 16 Januari. Baarland. 10 uur, bfj Mullié, door Notaris Paardekooper Overman, een woonhuis, erf en tuin op het dorp, 288 cA. 2o. een perceel bouwland en zijkantweg in Westerstriepe, groot 86,74 bij C. Traas. Donderdag 17 Januari. Middelburg, in de Vergenoeging, 2 uur, door Not. de Vos voor mr. Jacobse Boude- wjjnse, een schuldvordering ten laste van W. G. v. Kerkwijk te Ierseke, eischbaar 1889 mét intrest a 5 pet. 2o. 5 aandeelen van f 1000 in de oestermaatscheppfj „De bank van Ierseke." 3o. 16 oprichtersbewfjzen en 13 een vijfde" oprichtersbewijzen van die vennootschap. 4. een aandeel f 500 in de maatschappij voor oester- en mosselteelt Noord-Beveland. 5o. een vierde aandeel in de boeierschuit de Jonge Pieter, van schipper v. d Voorde. 6o. het aandeel in de meelfabriek „de Vrijheid" te Wissenkerke. Maandag 21 Januari. Schoondijke, voor A. de Hulster, door Not. Hammacher, 2 uur, 43 esschen. f iwwmii PSALM 121. Den 3den Januari 1889 hoopt, zoo de Heere wil, onze ge achte Evangelist, de Heer A. VELDHUIZEN, den dag te herdenken waarop ZEd. voor 25 JAREN tot de bediening des Evangelies werd geroepen. Dat ZEd. nog vele jaren arbeidzaam moge zijn in dit hem toevertrouwde gedeelte van 's Heeren wijngaard, en hij nog vrucht op zijnen arbeid moge aanschouwen, wordt hem biddend toe- gewenscht door de geheele gemeente en het Bestuur der Vereen, voor Evangelisatie te Hansweert. Namens hetzelve G. MINDERMAN, Secretaris. Getrouwd Rev. MARCUS JAN MARCUSSE en Miss. HENRIETTA VAN DEN BERG. I V Bevallen van eene DOCHTEl] CORNELIA WABEKE, echtgenoote van] J. BUIJSE, Redacteur van de Zeeuw.y. Heden behaagde het den Heere va leven en dood, na een smartelijk doch gr duldig lijden, tot diepe droefheid van m en zijne verdere betrekkingen van mij we te nemen mijn geliefden Echtgenoot Allen die den overledene gekend hebbe zullen beseffen wat ik in hem verlies. Biggekekke, 24 December 1888. P. KRIJGER, Wed. DE VISSEFl Algemeene kennisgeving. De Notaris PILAAR zal des voormiddags te 10 uren, voor deneer:] Jacs. Koeman, op de door hem bewoond' hofstede te Nisse, verkoopen waaronder van 1.80 M. omtrek. De Notaris A. M. TAK zal op des voormiddags te 10 uren bij L. MELSIl te Serooskerke, in het bestaande in in de gemeente Serooskerke bewoond dooi] de Wed. W. Aarnoutse, grootte 20 ArerJ 20 centiaren. EEN PERCEEL i aldaar, grootte 2 Aren 30 centiaren. En denzclfdeu dag des namiddags to een ure op vorengemeld Hofsteedje 1 bruin Ruinpaard oud 6| jaren, 1 zwart Merriepaardl oud 10 jaren, 1 bruiiv Mer-I riepaard, 2 Mestputloopers, 2 Menwagens, 1 Marktwagen op Veeren, 1 Tilbury, 1 Arreslede, 1 Lemoenkar, 1 Ploeg, 7 Eggen, 1 Sleepdeur, 1 Voorsleper, 1 Rolblok, 1 Kortmolen, 1 Snijbak, Stampbak- ken, Vleeschblok, Kruiwagen, Slijp steen, Ladders, Boompersen, 8 voer Weihooi, Kanthooi, Tarwestroo, Zwarteboonstroo, 6 voer Mangels, eene paatij MUTSAARDS, de MEST in den Mestput, PAARDENWANT, BOUW- en ZOLDERGEREED SCHAPPEN, eene partij Pannen en Steen, Meubelen, als: een eikenhou ten Boogkabinet, Bureau, Kastklok, Koper-, Glas- en Aardewerk.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 3