Kerk- en Schoolnieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Bjj het algemeen debat verweet de heer Fabius den heer Domela Nieuwenhuis zijne afwezigheid in de sectiën. Deze antwoordde zich niet te willen blootstellen aan be- leediging. De heer Van der Feltz zeide, dat hij jzich over geen krenking te be klagen had. Een advies om subsidie voor een spoor weg IJzendijke Belgische grenzen werd op voorstel van de hh. v. Kerkwijk, Lohman en Bohl aan den minister van waterstaat verzonden om inlichtingen. De vestingbegrooting is zonder stemming aangenomen en de geheele begrooting van oorlog aangenomen met 68 tegen 16 stemmen. Onder de tegenstemmers zijn twee antire volutionairen, Huber en de Geer, een kat' o- liek v. Vlijmenvoorts Domela Nieuwen huis, Heldt en elf andere liberalen. Krabbendijke. Door Burgemeester en Wethouders worden sollicitanten opgeroepen naar de betrekking van schatter der ver gunningsrechten. De op zegel geschreven verzoekschriften moeten vóór 31 December ter gemeerite-secretaiie zijn ingediend. De jaarwedde bedraagt f10. De jaarletter voor den IJk- en Her ijk der Maten en Gewichten, gedurende het jaar 1889 te bezigen, zal zijn de letter Z in den gewonen drukvorm, schuin gesteld bij dien ijk der gasmeters de KONINKIJKE KROON terwijl het merk van het kantoor waar de eerste stempeling heeft plaats ge vonden, voor Middelburg waaronder de gemeente Goes ressorteert, blijft bepaald op het cijfer 12. Het «Handelsblad» schrijft Het bericht door den heer Van Gorkum in deind. Mere, geplaatst, dat de koffieblad- ziekte zich op Java allerwege uitbreidt, ver- eischt voorzeker nog nadere bevestiging. Aan 1 verschillende groote koloniale bankinsteli- lingen, toi welke wij o s om nadere in lichtingen wendden, was omtrent de uitbrei ding dier gevreesde ziekte niets naders bekend ofschoon het voor de hand ligt, dat deze in de eerste plaats met een dergeljjk gewichtig feit bekend zouden zijn. Blijkens mededeeling van den minister van koloniën zullen in het jaar 1889 voor het leger in Oost-lndië noodig zijn 2000 man troepen, waaronder 90 onderofficieren, 50 korpora ris, 4 sergeanten stafhoorublazers, en 30 soldatenschrijvers. Vermoedelijk zullen wordtn uitgezonden naar Suriname 65 en naar Curacou 60 man. Waarschuwing. De Minister van Justitie heeft het vol gend schrijven aan heeren procureurs gene raal bij de gerechtshoven gericht: «Het heeft de aandacht getrokken dat ;op verschillende plaatsen in het rijk door heden van verdacht allooi pogingen wor den aangewend, om de landbouwende klasse te bewegen tot emigratie naar Amerika door onware voorspiegeliag omtrent «le 'vooruitzichten, die haar in dat werelddeel wachten. «Heeren procureurs generaal verzoeken in verband met dat schrijven heeren burgemeesters en commissarissen van politie, i een ieder in zijn ressort een wakend oog te doen houden op de handelingen van lieden, die zich bezig houden met het geven van inlichtingen omtrent en de bezorging van landverhuizing, en noodigen hen uit om bijaldien blijkt, dat door hen kwade prak tijken, als waarvan hierboven sprake, worden aangewend, hem daarvan b 'richt te doen toekomen.» Axel. Met ingang van 1 Januari a. s., zijn de ambtenaren bij 's Rijke dir. bel. A. W. Rijnberg van Axel naar Heinkenszand en P. Versfuijs van Heinkenszand naar Axel verplaatst. Tem. Crt. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Uitwijk door A. Steehou wer te Cothen. Ned. Ger. Kerk. Bedankt voor Vllssingen dojr G. Vlug te Leiderdorp. Ierseke. De heer L. Laban ouderling bij de ned. lierv. gemeente, heeft als zoo danig bedankt; in zijne plaats is benoemd dhr. W. van Oeveren Jr. die de benoeming heeft aangenomen. De hh. Chr. Oostdijk oudeiling en P. A. den Boer diaken, die aan de beurt van aftreden waren, werden herkozen. Benoemd tot onderwijzer aan de open bare school te Serooskerke J. P. v. Hoeve aldaar. M. C. Breskens. Uit de voordracht voor een onderwijzeres, bestaande uit de dames E. Mazure te Zuidzande, M. Dronkers te Mid delburg en A. C. Ramondt te Goes, is eerst genoemde door den raad benoemd, en wel bij loting met no. 2, wijl de stemmen tus- schen beiden staakten. Gepromoveerd tot docterinde genees kunde de heer B. Rienstra, geboren te Veere met proefschrift getiteld Verandc- dering der urine door het geloruik van minerale zuren. Krabbendijke. Benoemd tot kerkvoogd dhr. Th. van Doorn, zulks ter vervanging van dhr. J. van Maldegem, dij wegens zijne aftreding als lid van den kerkeraad niet herkiesbaar was. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Dinsdag zijn o. a. veroordeeld wegens wederspannigheidB. M. 21 j., visscher Arnemuiden tot 7 d. ge v., diefstal: J. T. $48 j. werkvr. Vlis- singen, tot 4 m., P. R. 17 j. werkm. Heille (Sluis) tot 1 m. en W. K. 23 j., dienstbode Ritthem tot 6{ m. gev,, s t r o o p e r ijF. v. d. V., 13 j. Sluis tot 3 d. gev., strooperij meteen wagen: P, R,, 24 j.arbeider Westkapelle, tot f 1 b. s. 1 d. h.; mishandeling: J, B., 40 j., timmer man Vlissingen. tot f5 b. s. 3. d h. en C. W., 22 j., werkman Aksel tot f 3 b. s. 3. d. h. mishandeling van een d i e rP. H., 11 j., koewachter Wissekerke, tot 7 d. gev.; het plegen van ontuchtige h and e 1 in g e n L. J. B. 20 j., varens gezel Terneuzen, tot 14 d. gev.en wederspannigheid: B. M. 21 j. visscher Arnemuiden tot 7 d. gev, Allen in de kosten. Vrijgesproken zijn: H. L. C. 11 j. Sluis, bekfaagd van strooperij en V. V. 57 j., werkman te Zuiddorpe, beklaagd van beleediging. Ontslagen van rechtsvervol ging zijnH M. 15 j. en J. M. 13 j., zonder beroep, beiden Arnemuiden, beklaagd van strooperij. Het openbaar ministerie bij de recht bank te 's Hage vorderde gisteren tegen den voortvluchtigen notaris Visser, ter zake van verduistering, 4 jaren gevangenisstraf en 9 jaren ontzetting uit de rechten, in artikel 23 van het wetboek van strafrecht genoemd. Naar men verneemt, is er eene ge rechtelijke instructie ingesteld, ter zake van de ongeregeldheden in de «Leo-vereeniging» te Amsterdam. Breda. Heden werd door de arr.-recht bank alhier uitspraak gedaan in zake de civiele procedure N. J. leiders, predikant wonende te Steenbergen en consorten uitmakende het klassikaal kerkbestuur te Breda, als eischers tegen lo. A. van Drim- melen, broodbakker, 2o. A. J. Korteweg, hoofdonderwijzer, en 3o. C. den Engelse, landbouwer, allen wonende te Klundert als gedaagden, bij welk vonnis zij, gedaagden, met verwerping der door hun hangende de procedure opgeworpen exceptie van nietigheid van dagvaarding -zijn veroor deeld om het kerkgebouw der herv. gemeente te Klundert voor de eischers in hunne hoedanigheid, waarin zy ten deze optreden, beschikbaar te stellen tot het houden der openbare godsdienstoefeningen op de dagen en uren daarvoor in de gemeente Klundert gebruikelijk, en om het gebouw in die gemeente voor de catechisa tie bestemd mede voor de eischers in gezegde hoedanigheid beschikbaar te stellen tot 't geven van godsdienst onderwijs op de daarvoor in Klundert gebruikelijke uren en dagen met mach tiging op de eischers om in geval van weigering of nalatigheid om aan die condem- natie te voldoen na de beteekenis van dit vonnis zich desnoods door den sterken arm en met behulp der noodige werklieden den toegang tot het kerkgebouw en den kan sel e i tot het catechisatie-locaal te verschaffen metveroordeeling tot vergoeding der schade bij de herv. gemeente te Klundert door hunne onrechtmatige daad reeds geleden of nog te lijden, nader op te maken bij staat en in den vorm der weten met verwij zing der gedaagden in de kosten van het geding, tot heden begroot aan de zijde der eischers op f231,85 c. o. N. B. C. -Op Maandag 24 December 1888 zal voor den Hoogen Raad der Nederlanden te 's Gravenhage terechtstaan W. F. H. V., 30 j., koopman, vroeger te Goes, thans te Vlissingen, die bij vonnis der arrondissem. rechtbank dd. 29 Juli 1888 is vetoordeeld tot twee jaren gevangenisstraf ter zake van schaking, welk vonnis bij arrest van het gerechtshot te 's Gravenhage dd. 29 September 1888 is bevestigd. De tegen a. s. Donderdag te behandelen zaak door de Arrondissem. rechtbank te Mid delburg tegen den stationschef J. J., en den voerman L J. v. d. D., te Vlissingen door ons in een onzer vorige nommers vermeld, is onbepaald uitgesteld. Goes. Onze vroegere gasfitter P. Hendrikse thans als zoodanig werkzaam te Hoorn, had deze «eek het geluk, uit een 90tal sollicitanten benoemd te worden tot opzig- ter aan de gemeente Gasfabriek te 's Hage. Naar men verneemt was de stoom- meelfabriek der firma Kakebeeke te Goes als volgt verzekerd aan de Beurs te Am sterdam voor f189.000 aan de Beurs te Rotterdam voor f 52 000 en in België voor 485,000 Danes. Op de vraag hoe de brand wel ontstaan kan zijn, geeft het vakblad Die Mühle het antwoord. Langs scheikundigen weg is ge bleken, dat bij de bewerking der grondstof fen in dergelijke fabrieken (ook in molens) ontplofbare stoffen worden gevormd, wel niet zoo ontplofbaar dat de explosie met eenigen knal gepaard gaat, maar die dan toch gevaar oplevert. Vandaar dan ook, dat de premie voor de assurantie van zoodanige fabrieken zeer hoog is (Men berekent 15 gulden per mille. Natuurlijk is het geheele gebjuw en zelfs de lucht met die microscopische ontplof bare stoffen gevuld daaruit laat het zich verklaren dat zulk een reusachtig gebouw (en ook molens) in een ondenkbaar kor ten tyd in lichte laaie stond. De assurantie«maatschappijen zijn bereids begonnen met de puinhoopen te doen ruimen. De brandweer kon zich van dien oogenblik af van hare taak ontslagen rekenen. Vllssingen. De dagmailboot Duitschland, die Maandagmiddag 12 uur van hier vertrok, is eerst Dinsdagmiddag tegen 4 uur te Queenboro aangekomenterwijl de Prins Willem van O) an je die Maandagavond 10 uur van hier vertrok, nog eerder aldaar aankwam dan de Duitschland. Deze laatste is Dinsdagavond in plaats van de Willem op den gewonen tijd vertrokken en Woens dagmorgen precies 7 uur hier binnengekomen aan boord hebbende de mail en passagiers van de dag- en de nachtboot; die met de gewone treinen zjjn vertrokken. Dinsdag avond was de mist opgetrokken, doch Woensdagmorgen 4 uur was de lucht weer zeer dik. De Prins Willem van Oranje is om 10 uur binnengekomen zonder pas sagiers of lading. Het mailstoomschip, dat op De Schelde te Vlissingen in aanbouw is, zal den naam van «Cheribon» voeren. Te Rotterdam is de vrouw van een behoeftig boekbinder bevallen van twee zoons en een dochter. Iemand in de omstreken van Alkmaar zou een paar jonge varkens naar een vriend op een naburig dorp brengen. De diertjes werden in een korf geplaatst en op den wagen gedaan. De vrouw van den boer had een pak met allerlei Sint Nicolaasgebak gevuld, achter op het voertuig gezet, als een verrassing voor de kinderen van den vriend, waar de biggen bezorgd moesten worden. Toen het dorp bereikt werd, waar de varkentjas een gemakkelijk tehuis zouden vinden, bleek het dat de dieren los op den wagen rondkuierden. De korf, die niet al te stevig was, had geen weerstand kunnen bieden aan de pogingen der biggen om zich erijer te bewegen, 't Ergste was evenwel, dat de varkentjes het pak met gebak hadden gevonden. Aan den inhoud hadden zij zich zoo te goed gedaan, dat zelfs niet een stukje was overgebleven. lern. Cf. Op den straatweg van Klundert naar Zevenbergen is een bouwmansknecht bezig zijnde met het vervoer van mest onder een volgeladen kar gevallen en overreden. De man was terstond een lijk. Een winkelbediende te Utrecht erfde dezer dagen geheel onverwachts van een hem genoegzaam onbekenden bloedverwant een som van 3l/a miljoen gulden. Op last van den commissaris van politie te Wageningen werd Zaterdag te Eede gearresteerd een Duitsch wielrijder, volgens opgave genaamd vrijheer E. von Max, die in een hotel te Wageningen gelogeerd en grove verteringen had gemaakt, en, om den hotelhouder gunstig te stemmen, een 4tal kamers voor zijn familie had besteld, doch zonder betaling was vertrokken. Na zijn vertrek hoorde men weldra, dat hij ook in een hotel te Nijmegen en in het hotel De Zon te Arnhem gelogeerd had, eveneens zonder te betalen. Zijn rijwiel had hij, naar zijn voorgeven, gehuurd van de firma Gerritzen en Trip, te Nijmegen. Hij werd gevankelijk naar Arnhem overgebracht. Een bejaarde vrouw, die bij een familie te 's Hage werkte, had zich eenige weken geleden schuldig gemaakt aan dief stal van zilverwerk ten nadeele dier familie, 'toen er Zaterdag 1.1. door een der leden van dat gezin weder over de vermissing ge sproken werd en de vrouw begreep dat men haar verdacht, werd zij zoo bang dat zij wegliep, al verder tot zij 'e Leiden aan kwam. Van daar schreef en verzond zij een brief aan de door haar bestolen familie. Zij bekende de misdaad en deelde haar voornemen mede zich te verdrinken. Daarop toog zij weder op weg en toen zij aan een eenzame plek onder Zoeterwoude kwam, sprong zij in het water. Dit was echter door ejn daar aankomend persoon opge merkt, die haar redde. Spoedig van droge kleederen voorzien, werd zij door den gemeen teveldwachter naar het politiebureau te Leiden overgebracht, vanwaar zij den vol genden dag ter beschikking der Haagsche politie is gesteld. Met zekerheid kan het Hbl. mede- deelen, dat het bericht omtrent den terug keer der Koninklijke familie naar 's Graven hage op 15 Januari a. s van allen grond is ontbloot. De gezondshtidstoestand des Konings, hoewel vrij bevredigend, zou voor de uitvoering van zoodanig plan een beletsel zijn. Met het oog op den zwakken staat der gezondheid van Z. M. den Koning is hef intusschen geen ongunstig verschijnsel, dat het Kerstfeest ook dit jaar op het paleis Het Loo op de gewone wijze zal worden gevierd. Een elftal Apeldoornsche kinderen ontvingen eene uitnoodiging om aanstaanden Maandagavond met H. K. H. Prinses Wil- helmina de vreugde van den kerstboom ten paleize te komen deelen. De horlogemaker J. Huijts te Gulpen heeft een nieuw systeem remontoirhorloge uitgevonden, en daarvoor patent aangevraagd. Het opwinden geschiedt met de rugzijde het horloge is geheel stofdicht, en kan in water gelegd worden, zonder dat het vocht binnendringt. Door de regeeringen van Nederland en Oostenrijk-Hongarije zijn verklaringen, onderscheidenlijk gedagteekend 26 en 30 November 1888, uitgewisseld, betreffende maatregelen tegen den zoogenaamden handel in jeugdige vrouwen en meisjes. Tc Heerlen is een gouden muntstuk gevonden, dat volgens gevoelen van den rijksarchivaris geslagen werd op last van den senaat te Rome ter eere van keizer Marcus Antonius, 16 eeuwen geleden. Herhaalde malen gebeurde het te Rotterdam, dat bezoekers van koffiehuizen bij hun vertrek hun overjas misten, waarvan zjj zich tijdelijk ontdeden. Eergisteren gebeur de het, dat in het Cafédu Passage een bejaard heer in zomertenue een bittertje bestelde en bij zijn vertrek doodbedaard een overjas van den standaard nam, welke hem bij het aan trekken niet paste. De, kellner deed onderzoek en de eigenaar kwam weldra op dagen met de politie, welke in den bejaarden heer een ouden kennis vond. Het moet nu nog blijken, of deze persoon ook debet is aan de diefstallen der andere jassen. Eergisteren had te Utrecht de vergade ring van katholieken plaats, belegd om te protesteeren tegen het gemis van wereldlijke macht voor den paus. De zaal was overvolmen schat de aan wezigen op 2200. Een zangkoor droeg een lied voor. De president jhr. De La Court, wees kort het doel aan. Dr. Schaepman deelde een telegram van den paus mede, waarbij de apostolische zegen werd verleend. Dp adressen aan den paus en het Neder- landsch episcopaat met protest en met be tuiging van hulde en trouw, werden met applaus aangenomen. Dr. Schaepman hield eene redevoering over de beteekenis der wereldlijke macht en over het protest, welk laatste strekt, niet om van staatslieden herstel te vragen, maar van God, die door een wonder de wereldlijke macht schiep, en handhaaft en wien men wil afsmeeken dien ook door een wonder te herstellen. Donde rende toejuichingen braken telkens de rede af. Hel zangkoor zong daarop «Tu es Petrus» en het volksliei. Dit laatste werd zeer I toegejuicht. Het diner, dat na afloop in het Geb. voor K. en W. werd gehouden, werd door ruim 400 gasten bijgewoond. Er heerschte een zeer opgewekte geest onder de aan- zittenden. Feestdronken werden uitgebracht door jhr. J. De la Court, op den Paus, door generaal v. d. Schrieck op den Kor.ing

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 2