CHRIST ELIJK- NIEUWSBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAN1). 1888. No. 35. Donderdag 20 December. Derde Jaargang. VERSCHIJNT G. M. Kleuikerk, te Goes F. P. ü'liuy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIEN Bede om hulp. DE ZEEUW, elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers- 0,025 UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent.) Familieberichten van 1 5 regeli 50 cent, iedere regel meer 40 cent. Zij, die zich met 1 JANU ARI a. s. op dit blad wenschen te abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers GRATIS. Wij vragen de aandacht van alle vrien den van gereformeerd onderwas voor on derstaande circulaire van de gereformeerde kweekschool te AmsterJa m Den lezer heil! „En ik, wanneer ik het predikambt zou kunnen of moeten neerleggen, zoo zou ik geen ambt liever hebben, dan schoolmeester of onderwijzer der jeugd te zyn, want ik weet dat dit werk naast het predikambt het aller nuttigste, hoogste en beste isja ik weet nog niet eens welke van die twee het beste is. Aldus schreef in de dagen der groote kerk - hervorming Luther over het ambt der onder wijzers, en wie onzer, wanneer hij het groote belang overweegt, dat er in een onderwijzen en opvoeden onzer kinderen naar den eisch huns wegs gelegen is, stemt niet van gan- scher harte met den grooten Reformator in Waar we echter het hooge gewicht van de taak des onderwijzers erkennen, daar moeten wij ook toestemmen, dat het zeer noodig is, dat de onderwijzers tot het volbrengen van die taak grondig worden onderwezen en op geleid. Dit nu kan naar onze vaste overtuiging door de ervaring bevestigd, nergens beter geschieden dan op eene kweekschool. De particuliere opleiding door onderwijzers ieder afzonderlijk, of ook de vereeniging van eenige onderwijzers om gezamenlijk aan de opleiding van kweekelingen te arbeiden, hoe goed en onmisbaar ook op enkele plaatsen, en wan neer een betere opleiding niet kan worden verkregen, is toch maar een behulpsel en moet, wanneer het kan, door een betere inrichting worden vervangen. Dat betere nu kan alleen eene kweekschool geven; daar alleen kan de volledige zorg aan de opleiding van jongelieden tot onderwijzer worden besteed; daar bestaat de noodige en wordt zoowel voor de practische als voor de theoretische opleiding de beste methode gevolgd. Laat ons U in 't kort de inrichting onzer Gereformeerde kweekschool en de resultaten die zij tot dusver geleverd heeft, mogen beschrijven. Van hun 12de tot hun 16de jaar worden onze kweekelingen dagelijks van 9—12 en van 2—4 uur in de vakken van het lager onderwijs en de allereerste beginselen der moderne talen onderwezen, bepaaldelijk met het oog op hetgeen zij later in de praktijk van het onderwijs noodig hebben. Daarbij wordt er groote zorg gedragen voor het onderwijs jin de bijbelsche geschiedenis en den Héidelbergschen Catechismus overeen komstig de belijdenis onzer Kerk; inde hoogste klasse wordt dit onderwijs door een uitne mend Bedienaar desWoords gegeven. Voorts ontvangen de meisjes les in de handwerken. Van hun 16de tot hun 18de jaar worden de kweekelingen ook in de praktijk van het onderwijzen opgeleid. Zij geven dan eenige uren per dag aan verschillende scliolen les onder toezicht van de onderwijzers dier scho len. Daar er nu verschillende scholen zijn waar onze kweekelingen practisch geoefend worden, kan op de eigenaardige wenschen en behoeften van ieder gelet worden en leeren zij tevens verschillende scholen en verschillende onderwijzers kennen. De direc teur der kweekschool houdt daarenboven ook op deze praktische oefeningen toezicht en geeft leiding en bestuur. De kweekelingen dezer hoogste klasse, die aldus over dag zich practisch leeren bekwamen, ontvangen des avonds weder hunne theoretische lessen van 6—8 uur. Cp deze wijze worden onze kweekelingen in elk opzicht zorgvuldig opgeleider wordt zorg gedragen, dat de theorie niet aan de praktijk en de praktijk niet aan de theorie wordt opgeofferd. De directeur, de heer H. Bijleveld, en twee leeraren, benevens de overige onderwijzers, die speciale vakken onderwijzen, handelen allen naar een vast plan, in één geest, als éen geheel. De verwachtingen, die wjj mochten koeste ren, zjn dan ook niet beschaamd. De Heere heeft het werk gezegend. Geen onzer kwee kelingen, die zich voor eenig examen, 't zfj voor onderwijzer, 't zij voor de handwerken, had aangemeld, is afgewezen; sommigen hebben zelfs lof van hunne examinatoren ingeoogst. Drie onzer vroegere kweekelingen zjjn reeds als onderwijzer aan verschillende scholen werkzaam en vervullen hunne be trekking met eere. Toch zal het niemand verwonderen dat er bjj zooveel stof tot danken, nog veel te wenschen overblijft, 't Getal onzer kweeke lingen bedraagt ruim, 30 terwijl er. voor 90 plaats is. Daardoor en omdat niet alle kweekelingen het volle schoolgeld van f80 per jaar kunnen betalen, is er een groot te kort in onze kas, dat ons niet geringe zorgen ^veroorzaakt. Wij gaan allengs vooruit, maar zullen in de eerste jaren nog op groote tekor ten moeten rekenen. Maar het doel, waarnaar onze kweekschool streeft, is schoonhare vruchten zjn ten bate van het gebeele land, van ai onze scholen aan zegen heeft de Heere het ons aanvankelijk niet latenontbreken. Daarom, hoe groot de moeilijkheden ook zijn, gaan wij toch in hope voort. Met vrijmoedigheid vragen we van Uhelp ons, zooveel gij kunt. Wij nemen de vrijheid u een oningevulden postwissel te doen toekomen, geadresseerd aan den penningmeester der Gereformeerde kweekschool. Overtuigd als wij zijn, dat gij ons doel goedkeurt en 't groote belang der zaak erkent, meenen wij niet vergeefs op uwe hulp te mogen rekenen. Verblijd ons dan met de terugzending van dezen postwissel, ingevuld in verhouding tot de tijdelijke zegeningen, welke de Heere onze God u verleende, en de genade, die Hij u schonk om als een goed rentmeester het u toebetrouwde te besteden. Het Bestuur der Gereformeerde Kweek school tot opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen, Dr. J. WOLTJER, Voorzitter. W. HOVY, Penningmeester. J. A. WORMSER, Secretaris. Dr. A. KUYPER. Ds. H. W. VAN LOON. Moge onze vrees, dat deze bede in Zeeland weinig gehoor zal vinden, beschaamd worden. Er zijn toch zoovele omstandigheden, die onze vrees wettigen. Van den drukkenden tijd spreken wij niet. Die het christelijk onderwijs liefheeft, en het gereformeerd be ginsel ook in de school wenscht te zien doorwerken, die zal ook ondanks den druk ken tijd nog wel iets naar vermogen voor die stichting willen afzonderen. Maar er zijn andere omstandigheden. Reeds leed de Unie-collecte in Augustus jongstleden onder het vooroordeel van ort hodoxe voorgangers. De Unie zoo be weerde men staat onder controle van dr. Kuyper en van diens doleerenden aan hang. Da Unie doleert, wjj wenschen dus niet voor haar te werken. Hoe onjuist deze meening was, is door ons en anderen duidelijk aangetoond, echter zonder eenig gevolg. De Unie bemoeit zich niet met kerkelijke zaken dat is hare roe ping niet. Zij ontvangt alleen gelden, van welke gelden zij noodlijdende christelijke scholen tracht te steunen. Dr. Kuyper zit wel in het bestuur van die Unie, doch twaalf anderen zitten er met hem en be spreken er met hem niets anders dan de belangen der christelijke school. Dit is door «synodalen» en «doleerenden» om strijd uitgesproken. Teneinde de kerkeraden van de dwaling huns wegs te overtuigendoch in vele ge meenten in Zuid-Beveland was al hun roepen een kloppen aan doovemansdeur. En al kwam b. v. ds. Montagne uit Vlissingen aan sommige voorgangers op Zuid-Beveland per soonlijk hun ongelijk aan het verstand bren gen zij zouden hem toch niet gelooven. En dit nu doet ons vreezen, dat de bede vip bovengenoemd vijftal om steun voor de gerefoi meerde kweekschool ook daar geen gehoor zal vinden. Die zijne steun om bovengenoemde redenen aan de Unie ont zegt, die geeft aan de kweekschool voor onderwijzers, waarvoor hier gevraagd werd, zeker ook niets. Want in het bestuur dier kweekschool zit dan toch dr. Kuyper. Zijn naam staat er onder, en met hem hebben nog andere «doleerenden» de cir culaire geteekend. Zeker dan een school voor doleerenden 1 Toch hebt gij 't mis, die dit meenen zoudt. Op de christelijke school wordt niet gewerkt voor een kerkgenootschap. Haar doel is den kinderen christelijk onderwijs te geven. En de gerrformeerde kweekschool te Am sterdam tracht bruikbare onderwijzers af te leveren voor die christelijke scholen. Ook een christelijke-, of een «synodaal» gereformeerde zou aan het hoofd en in het bestuur van dergelijke kweekschool kunnen staan of zitten. Vroeger was dan ook deze kweekschool de oogappel van mannen als dr. Vos, en de bekwame hoofdonderwijzer Bijleveld den lieveling van vele «synodalen». Doch de kerkelijke strijd beroofde ook deze stichting van den steun der broederen en nu tobt zij. Werd het doel dezer kweekschool goed gevat, dan zouden alle christenen deze stichting moeten «teunen. Helaas, dat op deze bede, zoo zij gehoor vindt, slechts door de gereformeerden zal worden acht geslagen. Maar op hen dient dan ook gerekend. Zij toch zijn voor gereformeerd onderwijs, en het mag hun dus niet onverschillig zijn, aan welke onderwijzers die taak eenmaal zal worden opgedragen. Aan theoretische kennis dient practische gepaarden bij kennis der natuur of van den zang behoort ook kennis van de leer en van den godsdienst. Niet als iets opgelegds, dat den onderwijzer slechts aankleeft, maar als levend beginsel. Daartoe moge de gereformeerde kweekschool door God bestemd, en door aller, die meer dan in naam gereformeerd willen zijn ge holpen worden. Voor wie het nog niet wisten, zij het herinnerd dat de directeur de lieer Bijleveld is een zeer bekwaam man, die reeds sinds jaren in de openbare examen-commissiën voor de hoofdacte zit en bg vele openbare schoolmannen geacht en gezien is. Ds. Laan schreef eens: Wie dit niet- vatten kan, die legge dit stuk zonder twist' of toorn ter zijde. Wij ondersteunen dit voorstel in betrek king tot het bovenstaande. Overigens lette men wel op: Het is eeriï gereformeerde kweekschool, waarvoor ge-i vraagd wordt. 1 l v Armenzorg. In een onzer artikelen over dit onderwerp hebben wij indertijd gewezen op het! ergerlijke feit dat drie kerkeraadsleden te' Rotterdam de publieke liefdadigheid moesten' inroepen voor een 103jarige* weduwe. Thans blijkt in dien toestand nog geene verandering gebracht te zijnalthans dr.. de Visser en twee anderen te Rotterdam, doen andermaal e n beroep op de liefdadig-, beid voor die zelfde weduwe Snellie die Vrijdag aanstaande 104 jaar oud hoopt te' zijn. De desbetreffende advertentie staat in' de N. R. C. van heden. De diaconie te Rotterdam is naar' wij vernemen rijk. Wjj zullen hier. niets meer bijvoegen. 19 December '88. Middelburg. Het gebouw van den Bur- gerl. Stand zal 25 Dec. en 1 Jan. a. s. ge sloten zijn. Aangifte van geboorten en overlijden kunnen geschieden 26 December tusschen 12 en 1 uur. Te Goes zal het ge opend zijn 25 en 26 Dec. van 1112 uur. Door burgemeesters in Zeeuwsch- Vlaanderen is aan den minister van water staat het verzoek gericht een der drie op te richten landbouwproefstationsin hun streek te vestigen. De Regeering heeft geantwoord op de Voorloopige Verslagen betreffende haar wets ontwerpen, houdende nadere bepalingen om trent accijns en invoerrecht van azijn. Daaibg is het invoerrecht van azijn van meer dan 100 gram verhoogd van f3 tot f3,50 met opklimming naar de sterkte. Voorts worden ile volgende rechten voorgedragen natrium acetaat watervrij f 25,60, waterhoudend f 15,40, calcium acetaat watervrij f26,60, waterhoudend f23,80. Z. M. de Koning heeft aan de Lim- burgsche Land bouwmaatschappij een stier en vier koeien geschonken Z. M. beloofde nog een nieuwe bezending vee te zullen zenden, alsmede eenige schapen. Daaren boven heeft de Koning het verlangen geuit, dat men in Limburg proeven neme met het aanplanten van tienwilgen op drogen grond. Den Haag. TWEEDE KAMER. Bg de in de gisteren gehouden zitting behandelde oerlogsbegrooting, verzekerde de minister van oorlog den heer Lieftinck, dat het tland verdedigbaar is. mits men zich behoorlijk voorbereide hij streeft naar bezuiniging, maar vasthouden aan eindcijfers ware on- gewenscht. De drankverkoop in decantines moet aan de corpscommandanten worden overgelatenhet gebruik is trouwens nu zeer gering. De uitbreiding van vrijwillige oefeningen in den wapenhandel tot de schutterijen wil hij overwegen. Indien press e wordt uitgeoefend ten voordeele van «Eigen Hulp», zal hij die doen ophouden. De pupillenschool moet vooralsnog gehand haafd blijven.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 1