Gemengde Berichten. Kerk- en Schoolnieuws. Overzicht van Verkoopingen. (Üen gemeenteraad dient zich aan dit voor schrift te houden. Nu wordt aan scliool A wel degelijk rekening gehouden met de neerdere of mindere gegoedheid. De ver gelijking met Amsterdam en Rotterdam gaat niet op. Die gemeenten zijn 50 maal grooter ian Goes en heeft dus veel meer bewoners, "dia men gemakkelijker tot een catagorie tan brengen, wat betreft de aanwijzing der scholen. Ook laat de wet niet toe clas sificatie op éénzelfde school. Dan moet men van zelf zekere groepen van kinderen bij- ïenvoegen jen gemiddeld schoolgeld heffen. De voorsteller blijft te veel hangen aan de qualificatiegegoeden, welke titel alleen iient om hen te onderscheiden van minder geldelijk gezegenden. School A is eitelijk voor gegoeden en burgerlieden, tot ie draagkracht van de 2e klas. Dit is voor |ie gemeente voordeelig. Bovendien Goes teeft een progressieve inkomstenbelasting, toodat de gegoeden in qui es tie een veel grooter aandeel in de kosten van het onderwijs jij dragen, door hun hoofdelijken omslag. Het voorstel de Jonge zou in het gunstig ste geval f 1400 schoolgeld meer opbrengen. Trekt men dit af van den hóoldel. omslag dan zou een der hoogst aangeslagenen t 7.20 meer schoolgeld maar f 47 minder ff. O. betalen. En de laagst aangeslagene zou 't 21,60 meer schoolgeld en f 0,25 minder hoofdei, omslag betalen. Concurrentie met de bijzondere school bedoelt de openbare niet daarmede heefa de raad niet te maken.. JVoor het onderwijs gaat ook de regel niet op dat beter gewaardeerd wordt, wat min- ier kost. Maatschappelijke toestand en 'ontwikkeling bepalen den graad dier waar- peering. Ook bleek tot nog toe het gebrek Pan meerdere waardeering van 't onderwijs 'aan school A niet. De som die het Sas ■weldra vergen zal, is niet bepaald en komt niet voor 1890 of '91 in bespreking, dus kan dit nog geen argument zijn tot den maatregel, gesteld eens dat zjj in den H. O. Ier mindergegoeden kon tegemoet komen, wat echter, zie boven, niet kan. Ging het jeginsel van den voorsteller, Die geniet; oelaalt,» door, dan zouden de kosten voor het Sas op de schipperij moeten verhaald 'worden. Maar het voorstel leidt niet tot verbete- 'ring maar tot benadeeling dier gemeente- financiën. De classificatie-commissie heeft ^berekend dat 69 kinderen in dat geval naar school B. zouden moeten verhuizen, die daardoor vergroot zou moeten worden terwijl voor 127 kinderen school A. in stand gehouden wordt. Zoo zou men f 460 be- voordeelen, doch de kosten van onvermij delijke uitbreiding van school B. zouden .aeel wat meer bedragen eu een geldlee- ning zou onvermijdelijk zijn. Bovendien i-.al mettertijd toch eene nieuwe school noodig zijn; en dan kan een andere rege ling aan de orde gesteld worden. De plaatselijke schoolcommissie vereenigt zich geheel met bovenstaand advies van B. (en W. en het in hoofdzaak daarmee over eenstemmend advies van den heer arron- dissem. schoolopziener. Het doorwrochte advies van B. en W. •nam heel wat tijd voor de voorlezing in Ibeslag. Ook de minderheid der financiëele .commissie, de heer den Boer had zijne meening toegelicht, en zou het voorstel igaarne zien aangenomen, niet zoozeer voor ^de financiën, maar ook vanwege de billijk heid. Het kwam hem voor dat er vele ouders naar zouden verlangen om te kunnen 5 betalen wat het onderwijs hunner kinderen kost. Doch de heer den Boer wist uit het rapport van B. en W. dat er op school 'A als er een schoolgeld van f 1.20 werd geheven, slechts 127 zouden kunnen blijven "en 69 naar school B zouden moeten overge plaatst. Doch zijn vraag wasmogen kin- 'aeren van één school geclassificeerd worden ja of neen zoodat de eene f 1.20, de andere f'0.60 betaalt, en beiden op school A blijven. ÏDan zou die verplaatsing onnoo lig zijn, de billijkheid zou worden betracht en, wat '•hem zeer zou toelachen, men kon de laagste 1 klasse van den hoofdelijken omslag afschaffen. Dit tweede voorstel, uitvloeiende uit dit 1 var. raadslid de Jonge, werd nu het onderwerp '.eener belangrijke en levendige gedachten- r,wisseling, waardoor het oorspronk. voorste f eenigszins op den achtergrond scheen te geraken. De heer Ramondt toch was van oor- deel, met beroep op art. 48 wetL. O. dat het (niet geoorloofd was,kinderen var. een school in ^verschillende klassen van betaling te plaatsen, als er reeds meerdere scholen in een gemeente .'zijn. Het classificeeren van kinderen van J.ééne school mag niet, tenzij er maar eene school zij. Dat lees ik er niet in, zoo zegt ^de heer Den Boer. Juist de art. 46, 47, 48 i L. O. hebben mij op die gedachte gebracht. Mrél verbiedt de wet dat het onderwijs in de hoogste duurder zij dan in de middelste en laagste klasse, maar het classificeeren van kinderen gaan le op ééne school komt hem niet voor tegen de bedoeling der wet te zijn. En dan op school E. B. en W. kunnen een kind van goeden aanleg geheel of gedeeltelijk ontheffen van het schoolgeld. Is dit geen classificeeren? Ik meen ja I Ja zeker, antwoordt de Voorzitter, doch school E is maar alleen en die valt dus in de termen van de Wet. Maar wèl is geoor loofd een school op te richten voor kinderen die tusschen school A en B instaan. De heer den Boer wil zwichten als hem bewezen wordt dat zij ne interpretatie tegen de bedoeling of letter der wet is. Hij wil niets tegen de wet. Maar als men het z. i. goede voorstel van den heer de Jonge bestrijdt met een verordening, dat men die dan wijzige! School A is een school voor gegoedenen die zijn kinderen naar die school zendt, als hem door de comm. tot classificatie een andore school zou worden gewezen, behoort toch eigenlijk niet tot de gegoeden. Ook de heer de Jonge is het eens met den heer den Boer en zag gaarne dat op één school verschillende schoolgeldheffing wor lt ingevoerd. Van meerdere zijden gaan daartoe stemmen op zoo ook te Amsterdam, En wanneer hij hoort dat kinderen van in de tweede klasse H. O. aangeslagenen voor hun fatsoen op school A gaan, dan zou wel eens een nadere omschrijving van het woord gegoeden dienen le worden gegeven. Daarvoor zorgt de commissie tot elasificatie, antwoordt de Voorzitter, die tevens aantoont dat, wat nu in het debat gebracht wordt, eigenlijk progressieve schoolgeldheffing is, gelijk men in Amsterdam de uitvoerbaar heid van progressieve Inkomstenbelasting bespreekt. Zoo kan men een regeling krijgen van o ct. schoolgeld af en hooger per maand. De heer Ramondt licht uit de handelingen der Tweede Kamer uit het debat tusschen den heer Moens en den minister Kappeyne van 15 Juni 1878 toe, dat het schoolgeld op alle klassen en op een zelfde school gelijk moet zijn, waartoe de heer den Boer nu het zwijgen doet, hoewel het ons voorkomt, dat dit een be lang: jjk punt is, dat wel niet met twee woorden is te beantwoorden. De heer den Boer had er met nadruk op gewezen dat aanneming van het inge diende voorstel van den heer de Jonge velen mders zeer welkom zou zjn, die willen betalen wat zij genieten. Zoo dachtenBurg. enWeth. er blijkens hun rapport niet over. En de voorsteller had gewis in deze talentvolle verdediging der rechts kwestie,die met de openbare school in verband staat, vele zeer zwakke punten kunnen aan wijzen, althans van uit het antirevolutionaire beginsel. Zelden kwam dit verschil van standpunt zoo helder uit als in deze discussie. «Het onderwijs der kinderen is de zaak der ouders,» noemde het rapport van B. en W. een subjectief gevoelen van den voorsteller. Zeker zeide deze, maar een gevoelen dat duizenden met mjj deelen. Deze stelling was ook slechts inleiding op mijn toelichting. Ook zegt men mjj dat ik te streng vast houd aan de verordening die verklaart dat school A. eene voor gegoeden is. Nu dacht ik altijd dat gegoede lieden zulke zijn, die 't best kunnen betalen. Waarlijk, als men eenigszins met den maatstaf van het Christelijk onderwijs bekend is, moet geconstateerd dat er weinig hart is voor het openbaar onderwijs. Wat betaalt men overigens niet in Middelburg f 30. En in Schiedam veel meer dan hier. Mijn bedoeling is niet dat geld aan de gegoeden terug te geven we kunnen dat best in kas houden. Mijn bedoeling met concurrentie met het Chr. onderwijs is niet meer leerlingen, maar beter onderwijs. Er zal toch zeker meer controle en meer verant woordelijkheid zijn. Overigens zal ik over de waar die school A. levert, niet spreken hoewel die verschillend wordt beoordeeld. En wat betreft de verbouwing die door de gevolgen van mijn voorstel ontstaan zoo, door de straks besproken heffing vervalt die geheel. In elk geval schoolgeld is geen belasting, evenmin als een spoorkaartje of postzegel. Of men het oritkenne of niet, er heeft nu bedeeling plaats, er worden cadeaux gedaan, er wordt een maandelijksch tekort gedekt. Men geeft toe dat de ouders m aeten bijdragen tot de kosten van het onderwijs. Welnu, kan dan geen bepaling worden gemaakt dat voor 1 kind zooveel, f 1.20 b. v. en voor meer kin deren naar evenredigheid minder betaald word t. Het voorbeeld van het Sas, door B. en W. aangehaald, is niet gelukkig! Dit komt ten algemeenen nutte. Ze lts erwtenuitzoekers genieten er van. Doch wanneer nu uitgewezen is dat er op school A 120 kinderen zijn voor wie f 1,20 kan betaald worden, geef ik in ernstige overweging, dien misstand te her stellen j en die onrechtvaardigheid weg te nernen door mijn voorstel aan te nemen. 't Was te begrijpen dat dj heer Ramondt het woord nam om de weerlegging der becijfering van B. en W. te verzoeken, dat de hoogstaangeslagenen geen gering aandeel dragen in de kosten, ook al hebben zij geen genot van het onderwijs meer. Ook isz. i. schoolgeld wel belasting, zie art. 148 gemeente wet. En de heer Lambrechtsen zou meegaan met het voorstel, als de voorsteller de bezwaren van de fin. comm. had weerlegd. Het school geld op school A is onnoodig laag; en spr. wil dit gaarne helpen verhoogen, inaar de geopperde, niet weerlegde bezwaren weer houden hem het voorstel te steunen. Dit spijt me, antwoordt de heer de Jonge. Kunt u mijn laatste voorstel niet steunen om verschillend schoolgeld te bepalen voor 1 en meer kinderen En wat de vraag van den heer Ramondt betreft, och dat doet er niets toe w i e betaalt, zoo zeide spreker; er wordt betaald door velen wat ze niet genoten, dit is nie' recht. Is dit belasting, dan is het toch wel van persoonlijken aard. De spreker had er zeker bij kun nen voegen, dat niets dien heerer., die riu zooveel betaalden voor niet-genoten onderwijs, verhindert dit vrijwillig te blijven doen, als leden eener vereeniging tot bij springing hunner onwillig- rijke ofgewillig- arme geestverwanten. Maar recht is recht, en onrecht is onrecht. En de vraag liep hier over subjectiei of objectief recht der gemeente. Maar, zoo vroeg de heer Lambrechtsen, zou wijzigen als de heer de Jonge bedoelt, van ingrijpenden aard zijn Ja, daar kan ik niet in eens op antwoorden, zegt de Voor zitter. Maar laten we dan de zaak aanhouden, zegt de heer den Boer, ze s belangrijk genoeg, en laten we eens onderzoeken. Neen, zegt de heer Ochtman, dat is in strijd met ons reglement van orde, dat mag nieter moet een besluit 7allen. Maar, vraagt de Voorzitter, wil de heel de Jonge het voorstel niet intrekken Ieder lid is gerechtigd een nader onderzoek in te stellen en opnieuw voorstellen te doen. Wat zou de heer de Jonge doen? Hij verklaarde er in zijn voorstel en in zijn toelichting niet op te hebben gerekend, dat er. gelijk uit de discussie was gebleken, kinderen op school A gingen van ouders die in de tweede klasse H. O. aangeslagen waren. Dat men in Goes iemand die f350 per jaar verdient tot de gegoeden rekent wist hij niet en kon hij niet gissen. Daar om was hij wel bereid zijn voorstel in te trekken. Nn werd nog aangenomen een voorstel om grond in de Westerstraat in erfpacht te geven aan A. Jacobs en 26 boomen te verkoopen achter de zonstoof, waarna de Voorz. nog een hartelijk woord richtte tot den heer Flugi die voor de laatste maal als lid tegenwoordig is. De heer Flugi "-prak den wensch uit dat Goes nog lang dcor dezen Voorzitter en zijn wethouders mocht worden bestuuid, wat met instemming werd begroet. De vergadering werd daarna op de gewone wijze gesloten. 17 December '88. De Tweede Kaïner heeft met 54 tegen 42 stemmen verworpen het amendement Kerdijk om artikel 126 met f1000 te ver hoogen teneinde het bestaande getal rijks kweekscholen te handhaven. Tegenstemden de rechterzijde en de heer Sanders. Voor de linkerzijde en de heer Nieuwenhuis. Ook werd verworpen met 45 tegen 36 stemmen het amendement Borgesius om art. 128 met f 9000 te verhoogen ten einde de gewone subsidiën aan de kweekscholen voor onderwijzeressen te Arnhem en te Haarlem ook dit jaar toe te staan. Tegen stemden de rechterzijde en de heer Nieu wenhuis. De afd. Stavenisse der lib. kiesveree- niging Algemeen belang heeft met 21 van de 23 stemmen candidaat gesteld den heer L. Drost. Er waren 2 stemmen in blanco. Benoemd tot bewaarder in de straf gevangenis te Goes P. Geers van Zierikzee, oud-brigadier bij de marechausséeen tot brievengaarder te Helenaveen J Boone, brievenbesteller te Oostburg. (Nieuwsbode.) -- De commissie voor de Volkszangschool te Middelburg bericht dat zich voor den nieuwen cursus 50 leerlingen hebben aan gemeld. Men schrijft ons uit Goes; Heden viert «Nelletje» Oostakker haar lfOsten verjaardag. De directeur en de directrice van het gasthuis, waar de jubilaris in de laatste jaren verpleegd wordt, hadden voor een feestelijke versiering', gezorgdter wijl ook de vlag aan den voorgevel wapperde. Er was een eenvoudige versiering aange bracht boven den ingang der zaal, waar de 100 jarige, in haren met groen ver sierden leunstoel gezeten, de belangstellenden ontving. Boven haar hoofd prjjkte tusschen guirlandes het woord welkom met de jaren 1788 en 1888. Ons trof de harteljjke kinderlijke blijdschap over de genade Gods die haar tot hiertoe geholpen had, waarvan zij met een beschamende helderheid en vrijmoedighéid getuigde. De velt geschenken die er lagen, getuigden van veel vriendelijke belangstelling. Ook de buren gaven door het uitsteken der vlaggen van hunne deelneming bljjk. De extra trein, die de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen sedert eenigen tijd tusschen Rotterdam en Vlissin- gen deed rijden, tot vervoer van voor de Londensche markt bestemde zendingen versch vleesch, is met 15 dezer 's morgens opgeheven. Ned. Herv. Kerk. Aangéhomen naar Zierikzee door J. v. Belkurn te Steenwijk. St. AFLOOP VERKCOPINGEN enz Middelbnrg. Vrijdag werd aan het gebouw van het gewestelijk bestuur aanbesteed a. Bet maken en inhangen van. een paar ijzeren sluisdeuren op het kanaal van Ter- neuzen, geraamd op f 5600. Ingeschreven werd door de heeren: De Jong Co. te Oudewater voor f5960, koninklijke Nederlandsche grofsmederij te Leiden voor f5700 en G. J. Balkenstein te Terneuzen voor 15540. b. Het onderhoud gedurende 1889, 1890 en 1891 van de havenwerken te Breskens, geraamd op f 8600 per jaar. Hiervoor was ingeschreven door de heeren J. Coljjn Pz. te Groede voor f 8800, P. Dronkers te Kapelle voor f 8750, J. do Jonge te Biezelinge voor f 8430, C. P. van Fraajjen- hove te Terneuzen voor f 8400, P. J. Visser Pz. te Hansweert voor f 8395, J. F. Roland te Veere voor f8300, J. F. A. Polfliet te Hontenisse voor f8197,50, M. van den Hoek te Terneuzen voor f 8176, P. J. Verbist te Hontenisse voor f 8100, P. Monjé te Breskens voor f 7697 en C. Bos Az. te Dordrecht voor f 7450. En c. Het driejarig onderhoud der rjjks groote wegen in de provincie Zeeland, in fier perceelen. Voor het le perceel: weg op Walcheren en den Sloedam. geraamd op f 2300 per jaar, was ingeschreven door de heeren J. B. Raajjmakers te Wouw voor f 2256, J. de Rijke Jr. te Stavenisse voor f 2190, H. van Leerdam te Nieuw en St. Joosland voor f 2173, J. van den Hoek te Middelburg voor f2125 en A. Foudraine te Goes voor f2100. Voor het 2e perceelweg op Zuid-Beveland raming f 8400 per jaar, schreven in de heeren C. Bolier Cz. te Bruinisse voor f 8097, J. B. Raaijmakers te Wouw voor f8040, J. de Jonge te Biezelinge voor f7942, P. Dronkers te Kapelle voor f7800, A. Foudraine te Goes voor f 7600 en C. de Wilde Az. te Katten- dijke voor f7374. Bij het 3e perceelweg op Tholenra ming f4400 per jaar, waren inschrijvers de heeren: J. B. Raaijmakers te Wouw voor I 4250, A. Goedemondt te Hansweert voor f4200, J. L. Geluk te Tholen voor f3950, C. Bolier Cz. te Bruinisse voor f 3897, J. Hack te Oud-Gastel voor f 3888, W. J. Walpot te Tholen voor f 3850 en G. Bolier te Scherpenisse voor f 3684. En voor het 4e perceel weg door het voormalig 4e district, raming f 6900 p r jaar was ingeschreven door de heeren J. Colijn Pz. te Groede voor t 8200, C. F. van Fraaij- enhove te Terneuzen voor f6549. A. van Male te Schoondijke voor f6310 en D. Monjé te Breskens voor f5355. M. C. Vrijdag 21 December. Heinkenszand, 10 uur, op het plein bij Rijk door Not. de Ronde Bresser, planken, latten, ribben, tengels, kruiwagens, snjjmolen, var kens, ezel met tuig een 3jarigen muilezel, en in de herberg 2 veeren bedden, kachel, spie gels, schilderijen, harmonica's, bascule met gewichten. Vrfjdag 28 December. Borsele, door Not. Pilaar, 10 uur, in het ambacht, 150 olmen, Hollepolderschen dijk kaphout in Oud Borsele en 1 olm op het dorp-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 6