CM RIST ELI JK- NIEUWSBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAND. BIJVOEGSEL. 1888. No. 34. Dinsdag 18 December. Derde Jaargang. VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. B'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES i'i ■■miin iliilih» BLKEN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f 0,95 Enkele nommers-0,02s UITGAVE VAN EN van 1 5 regels '25 cent, iedere regel fteër S cent. "Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. GEMEENTERAAD VAN GOES. In de vergadering van gieter (Vrijdag) waren de heeren dr. Callenfels, en Dr. Isebree Moens met kennisgeving afwezig. Na lezing en goedkeuring der notulen deelt de •voorzitter o. a. mede dat de be grooting van '89 van Ged. Staten is teruggekomen met verzoek de kweekelingen daaruit te schrappendat de heer Schou wenburg zyn benoeming tot onderwijzer aan school C heeft aangenomen; dat op 12 Dec. ZExc. de Comm. des Konings de ge meente bezocht heeft, en alles in volmaakte orde heeft bevonden dat ingekomen is een verzoek van den comm. van politie tot ver hooging zijner jaarwedde. (Gesteld in handen van B. en W. om advies). Nu stelt de voorzitter in behandeling het voorstel van het raadslid M. de Jonge Jz. nopens de jaarwedden van het onder- wijzend personeel aan scho. 1E. Eerst werden daaromtrent de rapporten gelezen van den Arr. schoolopziener de pl. commissie van toezicht en van B. en W. waaruit wij het volgende aanstippen. Het voorstel van dhr. De Jonge luidt; een nader besluit te nemen in zake het salaris van het onderwijzend personeel op school E en wel om in C 2o van het Raadsbesluit van 17 April '85 te lezen «zes honderd gulden, in plaats van dui zend guldenen vijftig gulden in plaats van honderd guldenmet de bijvoeging dat ook deze verandering van geen invloed zal zijn op de tractemeriten, die thans ge noten worden, maar alleen zal toegepast worden bij vacatures In de toelichting wijst de voorsteller op het feit dat school E een lagere school heet en dus gelet moet worden op de terug brenging tot f 500 van de tractementen op andere lagere scholen. Hij wenscht f 100 salaris er aan toe te voegen voor iedere byacte. Dit voorstel beoogt bezuiniging. De plaatselijke schoolcommissie vereenigde zich met de conclusie van den arr. school opziener die in zijn advies tot verwerping o. a. zegt dat naar art. 16 der wet op het L. O. school E een school is voor voortgezet lager onderwijs. Voorts dat de raad in 1885 zeker heeft gemeend daartoe onderwijzeressen te be noemen met acte middelb. onderwijs. Mis kent men nu den oorsprong der school en verlaagt men de jaarwedden, dan sluit men waarschijnlijk de meer beschaafden feitelijk uit, of men maakt dat de onderwijzeressen kort in de gemeente blijven, wat nadeelig is voor het onderwijs. Niet de actes, maar de soort van onderwijs bepaalt deszelfs beteekenis. De leerlingen aan school Ezyn meisjes van 12 tot 17 jaren. B en W. verklaren in hun rapport dat zij den tijd tot verandering der jaarwedden niet rijp achten, te minder daar zelfs een voorstel van dhr. De Jonge om het tracte- ment op f800 te brengen, in 1885 werd verworpen. De wijziging is mede onraadzaam bij een eerste vacature. Gelijkstelling der onderwij zeressen met die aan de gewone lagere scholen is bovendien onbillijk, daar deze dames aan kinderen les geven die 10 jaren met die der L. S. in leeftijd verschillen. De voorzitter brengt nu na voorlezing daarvan het voorstel in bespreking en meent de leden van den raad te moeten opmerken dat ook bij B. en W. wel een open oog is voortrac- tementsverandering maar dat daar tot heden nog geen grond voor was. De vrees is dat geen waarborg bestaat dat bij lager tractement ook niet het voortreffelijke der onderwijskrachten zal verminderen. Iets anders toch is het kinderen van 6 -8 jaar te onderwijzen in de gewone vakken L. O., dan onderwijs in levende talen en letterkunde te geven aan leerlingen van 1417 jaar. Slechts weinigen zullen deze gaven gelijkelijk bezitten. Hij meent dus de aanneming van het voorstel te moeten ontraden. Allereerst vraagt nu de heer de Jonge het woord. Hjj heeft met belangstelling kennis van de rapporten genomen, doch niet zonder teleurstelling. Hij toch acht zijn voorstel zeer onschuldig. De heer schoolopziener zegt wel dat school E is een school van uitgebreid lager onderwijs, maar 't is dan toch lager Z. i. stellen zich B. en W. te veel op het stand punt van wat school E geweest is. Zij was een middelbare school, maar is teruggezet tot esne voor uitgebreid ot voortgezet lager onderwijs. Daar is gesprokenook door den Voor zitter, dat op school E onderwijs wordt gegeven in de kennis van vreemde talen en in derzelver letterkunde, maar art. 16 L. O. spreekt ook van meer uitgebreid lager onderwijs, wel onder de vakken l.-t. van de beginselen der letterkunde,, maar niet van deze zelf en van die der vreemde talen. Het is een lagere school en zij moet dit blijven. Spreker komt tot de verzekering dat hjj zich vóór drie jaar niet heeft vergist toen hy meende dat de verandering van de Meisjesschool slechts eene verandering m naam was. Hij kan niet anders er in zien dan dat er wetsontduiking heeft plaats gehad, en waar de Reg. het subsidie opzeide voor middelbare scholen, wijl zij deze die voor Goes onnoodig keurde, heeft men, door ze in wezen te laten wat ze i>, maar door ze in naam te maken tot een lagere, zich toch van de 30 pCt. weten meester te maken. De voorzitter wyst ook op den oorsprong der school. Maar deze is niet meet wat ze was. Ook komt het spreker voor dat B. en W. wel een weinig de opvoedkundige bekwaamheden van de gewone onderwijzers onderschatten. Of zijn het niet de degelykste onderwijzers die het kind van zyn eerste schooljaren af hebben opgevoed en onderwezen? En zouden er geen sollicitanten zijn? Dat worde toch eerst afgewacht. Eer dit bewe zen is, kan het niet als motief tegen het voorstel gelden. Maar verbaasd is spreker over de voordracht voor een leerares. No. 1 van de voordracht is iemand die geen acte middelbaar heeft. Hoe komt dit Spreker is er voor dat voor iedere meerdere acte een verhooging wordt toegestaan. Hij raadt den leden ernstig aan om ditmaal eens te beproeven, nu we een vacature hebben, om ook het financieel resultaat niet over hel hoofd te zien, wat in het advies van B. en W. niet is behandeld. Wat het recht betreft om te beslissen of wij een middelbare school hebben mogen, dat berust niet bij de regeering zoo ant woordt de Voorzitter maar by de ge meente en by haar alleen. Onze meisjes school is een kostschool geweest en is door de toenemende ontwikkeling die meerdere ontwikkelingsperiode doorgegaan. En dat als no. 1 op de voordracht voorkomt een dame zonder acte voor M. O. bewjjst niet, dat wij -niet logisch te werk gaan. Die dame zal 't volgend jaar die acte halen. Het is onze bedoeling wel degelijk als altijd om goede onderwijskrachten aan onze school te verbinden tegen goede tractemen ten. En waar op een tractement van f 1000 zich 6 sollicitanten slechts aanmeldden, waar van 1 zich terugtrok, 1 elders benoemd werd, wat is dan te wachten als we vragen op jaarwedde van f600. Zullen we dan goede onderwijzers krygen De heer Ochtman kan het kwalijk ver zetten dat de heer de Jonge sprak van wetsontduiking. Hij acht dit niet vleiend, en niet in overeenstemming met den eerbied die de andere raadsleden betoonen voor de overtuiging des voorstellers, en die deze ook verplicht is jegens anderen te betoonen. De heer de Jonge antwoordde op deze philip pics, de eenige, waardoor deze uitvoerige debatten werden ontsierd, dat hy den heer Ochtman niet heeft beleedigd of heeft willen beleedigen. Alleen hij, spreker, zou on mogelijk aan deze verandering hebben deel genomen, zonder zich dit verwjjt te doen. Maar hy beschuldigde den heer Ochtman niet van opzettelijke wetsontduiking. Het gaat niet aan, zoo zegt de heer Hildernisse, om enkel het onderwijs in de be- ginselen aan school E te eischen. Niet deze alleen, ook de voortzetting der studie van de moderne talen. En trouwens, waar ligt de grens? Weet de heer de Jonge dit? Ook hebben toch de ouders recht voor hun hoog schoolgeld om ander dan gewoon onderwijs te eischen. De proef van den heer de Jonge is hem te gewaagd. Uit art. 2 der wet L. O. bewjjst de heer de Jonge j den vorigen spreker, dat diens eischen in strjjd jzjjn met de wet, want deze eischt slechts onderwijs in de beginselen niet in de voortzetting der genoemde kun digheden. Men mag immers aan een lagere school niet de eischea van middelbaar onderwijs stellen Ook de heer Lambrechtsen motiveert zijn stem tegen het voorstel. Niet zoozeer om de acten, maar wjjl hy onderwijzeressen wil uit den beschaafden stand, en die dames kunnen van minder dan f 1000 niet leven. Die kan men, antwoordde de heer de Jonge, ook wel onder onderwijzeressen met acte lager onderwijs vinden. De een ver scheelt veel van den ander. De heer Vervenne vindt den greep te sterk. Van de leeraressen mag niet geeischt worden dat zij goed ontwikkelend onderwijs geven, als zij met de zorgen des levens te kampen hebben. Hij zou f800 beter achten. Goed, zeh'le dhr. de Jonge dat de heer Vervenne mijn voorstel in dien zin amendeere. Onder de sollicitanten van nu zijn er van f 800, als die gemeenten ze hebben, zouden wjj ze dan niet kunnen krygen De heer Vervenne amendeert nu het voor stel, en deze wijziging wordt nu door den heer de Jonge overgenomen. Doch de heer Ramondt, die aanvankelijk voor het voorstel was, is door den loop der gedachtenwisseling van meening veranderd. In Middelburg, waar ook eene lagere school is, betaalt meiï veel hoogere traktementen. Ook 4iy aoht het een te gewaagd spel. De heer de Jonge antwoordt hier nog op, en de Voorz. merkt op dat in de oproeping van hoeveelheid der acten niet wordt ge-i sproken en toch 6 sollicitanten slechts op kwamen. ïntusschen acht de Voorz. nu het voorstel voldoende toegelicht en 'brengt het in stemming. Van de 11 leden verklaren 4 er zich voor, de heeren Den Boer, Ver venne, Quist en de voorsteller.töet voorstel was dus verworpen. ,i Nu werd uit de voordracht tot ver? vulling van eene vacature aan school E. bestaande uit de dames A. J. van Logheme A. de Vlaming, en J. M. {Meyer, gekozen met 7 stemmen: Mej. A. J. van LaQhem van Amersfoort. Nadat na een kleine wijziging van Ge-, deputeerde Staten ih de verordening op het Onderw. personeel zonder hoofd, stemming was goedgekeurd, kwam het tweede voorstel van dhr. de Jonge in behandeling tot ver hooging van het schoolgeld op school A van f0,60 tot 1.20. Ook daaromtrent wat advies ingewonnen van de plaatselijke school* commissie, van de financieele commissie, meerderheid en minderheid, en van B. en W. Het voorstel van den heer de Jonge luidde als volgt «In de verordening tot heffing van school'1 gelden, vastgesteld door den Raad in zijnt vergadering van 20 Aug. 1885 worde it artikel 1 letter a onder 1° gelezen «Gedurende de dagschool (voor- er namiddag) een 'gulden twintig cent.» In zijne toelichting wjjst de voorstellei op zyne reeds vroeger in den Baad geop perde bezwaren tegen het j(tegenwoordig* stelsel van) ''schoolgeldheffing. Het onder wijs zoo zegt hij moet zyn de taak der ouders, zoodat de gemeente alleën kar tegemoet komen, ^wanneer de ouders niet of niet geheel het schoolgeld hunner kin deren kunnen betalen. Nu is school A bestemd voor kinderen der gegoeden, éi kan dus een toelage uit de gemeenlekat nog hooger dan het tegenwoordige schoolgelc niet worden gerechtvaardigd. Ook zal nei onderwijs beter gewaardeerd worden afc het duurder wordt; het gehalte zal ei misschien op winnen, scherper control* door de ouders by concurrentie mét d< bijzondere school zal er het gevolg van zyh Ook is de verhooging volgens den voor steller niet tegen de wet van ?8 op hel lager onderwijs, dewyl art. 46 dier wel slechts van een bijdrage spreekt, zohdel te bepalen hoe groot zjj moet zjju. Ook wordt de gemeente er door gebaat. D< voorsteller wyst op de uitgaven die weldrt voor de herstelling van het Sas noodigzyn en op de onmogelijkheid in dezen tyd der hoofdelij ken omslag der ingezetenen t< verhoogen. Burgemeester en Wethouders deden aai hun advies tót verwerping vaft dit voorste een beschouwing Voorafgegaan, in hoofdzaak lullende De voorsteller gaat uit van de subjectiêV* stelling dat het onderwijs de taak der ouden is. De wet zegt 't anders: «Overal worde ge zorgd voof de gelegenheid tot voldoend open- baai lager onderwijs. In de kosten daarvan kan een tegemoetkoming worden gevorderd.2

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 5