WINTERJASSEN OPRUIMING der voorradig zijnde J. DONNER-MEIJLER. Iioolnieuvvs. Gemengde Berichten. Marktberichten. Veemarkt Burgerlijke Stand. Aanbestedingen. Overzicht van Verkoopingen. ADVERTENTIEN. KINDEREN, KNAPEN EN MANNEN. Veel verminderde prijzen. ergelegde voorwerpen, nden dag worden weg- n f 0,10 voor elke week, ek voor een geheele zal moeten worden edroeg bedoeld liggeld '10 voor de 2o f 0.20 en 30 per M! alzoo in den handel dus een dering. ;d rijksveldwachter C. den rijksveldwachter er Arendskerke is eene den 1ste van f 10 en het burgelijk Arm- werd overeenkomstig ;ge ingediend verzoek at met het oog op publieke verpachting wenschelijk wordt te benoemen, teneinde zien dat de verplich- het pachtcontract nageleefd. en te niet kan bogen tehuis doch hetzelve Mr. C. P. Lenshoek ar einde 1889 eindigt, rgadering reeds met onderhandeling ge- redoeld gemeentehuis, huur den raad aan- sijne aanbiedingen te is toen besloten an kennis te geven at eene wijziging der nisschien tot nadere ren leiden. In ant- den een brief voor opsom met f 500 is it huis met den grond eboden voor f 4000. bepaald op f 250 ik van den grond bedraagt f200 's jaars. fit schrijven besloot onderhandelingen van en, omdat ook deze roog voorkomen, eld dat tot leden der ijn benoemd de hee- Slabbekoorn, C. van mbucq, H. van Strien Goedheer Dz., en F. tzondei'ing van de drie ning hebben aange- Voorzitter mede dat aangevraagd en ver- 22 December a.s. lot ten de gemeente te Kerk. Koudekerke door P. mnael. nswoude door ds. E. voor Brouwershaven iets. Kerk. zen (alfabetisch) L. D. Tibben te Wezep. Delfos zal D. V. consulent ds. C. en bevestigd, en des doen. uderling in de Ned. >md Jacob Polder- Houtekamer, welke aangenomen. hemel dan wel zijn,;) an. Daarop treden ze Hij dien we zoeken» iet hier, maar toch aanwijzen van hem /an ons geluk werd», de bijbeltje in zijne dooden die in den aanja, zegt de van hunnen arbeid, n met hem. beteekenis van het lagt, zal hij u die verklaren en ge- jn geloof als vroeger lange nachten aan an met veel meer hij indertijd de ver indischen kapitein ijke verhaal waarin ij in zijne eenvou- brengt van de on vers», besluit hij «En dat is nu het mijn97sten doode». iehe Krijgsman». Goes. Het kiescollege zal weer aan 't werk moeten. Slechts een der thans be noemde diakenen, dhr. F. J. Boone, nam de benoeming aan. Dhr. de Bruijn bedankte. 's Heerenlioek. Alhier werd herkozen als kerkvoogd der Ned. Herv. gem de heer A. Bolier. -A- f Goes. Zaterdagavond te kwart voor 12 werden de bewoners uit hun eersten slaap opgeschrikt door het geroep van brand en het luiden der brandklok. Er was namelijk brand onstaari in de stoommeelfabriek der firma Kakebeeke. Toen de brand door een der aanwezige knechts ontdekt werd, konden in de fabriek aanwezige bluschmiddelen tot stuiting der vlammen niets uitrichten, zoodat berging van lijf en noodzakelijkste goederen geraden was. De heeren Salberg en Kake beeke kwamen dadelijk op het terrein en brachten met behulp van het personeel de boeken enz. van het kantoor in veiligheid. De ontzaglijke hoeveelheid graan, hout en bloem, in de fabriek aanwezig, werd grooten- deels een prooi der vlammen. Binnen enkele uren was van het schoone gebouw nog slechts het achterste gedeelte overgebleven. Daarin bevinden zich nog eenige duizenden mudden tarwe. De opperlrandmeester en andere au toriteiten der brandweer, benevens burge meester en wethouders waren spoedig op het terreinaanwezig. De brandsp. van 'sHeerjHen- drikskinderen, 's Gravenpolder, Wilhelmina- dorp en Kloetinge bewezen goede diensten temeer wijl de belendende gebouwen gevaar liepen, en zelfs een schuurtje van het aan grenzende Gasthuis werd aangetast. De verpleegden van het Gasthuis werden tijdelijk overgebracht, de meesten bij particulieren onder anderen in het Café Hartman, waar hun een goede verzorging wachtte. Ook de 400 jarige Nelletje die dien dag haar verjaar dag gevierd had, waardoor de bewoonsters en bewoners van het Gasthuis gelukkig later dan anders ter ruste gegaan waren. De windrichting dreef gelukkig de vlam men van de stad af. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De brandende puinhoopen maakten de tegenwoordigheid van een of twee brandspuiten ook heden maandag nog, noodzakelijk. De schade wordt door som migen begroot op 4 ton. 's Gravenpolder. De raad dezer gemeente heeft aan den met 1 Januari a. s. op ver zoek eervol ontslagen gemeenteveldwachter A. van der Have. behoudens nadere goed keuring een pensioen toegekend van f130 's jaars. Ylisslngen. Zondagnacht heeft een koe van Jan van deVrie alhier een kalf (stier) ter wereld gebracht met twee koppen de twee de kop hangt los aan een pees onder aan de buik en gelijkt veel op een hondenkop. Het kalf is groot en leeft, maar schijnt toch ziekelijk te zijn, overigens is het goed ge bouwd. Op de vergadering van de centrale tentoonstellings vereeniging Landbouwbe lang te Zierikzee is besloten een tentoon stelling van zaaigranen, peulvruchten, poot- aardappels, enz. te houden op 21 Febr. 1889. Vlissingen. De heer dr. J. Esser, die dezer dagen aan de stedelijke en aan de vrije Universiteit zoo loffelijk promoveerde tot doctor in de rechtsgeleerdheid, is Vrij dagavond per mailboot Willem prins van Oranje naar Londen vertrokken, om na een verblijf van een paar weken aldaar zijn reis D. V. voort te zetten naar de Transvaal. Hij is de eersteling van de Vrije Universiteit die zijn gaven aan dit land wenscht te gaan wijden. Ylissingcn. Tengevolge van den zwaren mist, kwam de dagmailbout Duitschland ongeveer te 7 uur hier binnen.De passagiers, Duitscbe en Hollandsche mail zijn met den facultatieven trein van 7,20 vertrokken. Ook de Mderland, die Zondagmiddag 12 uur van hier vertrok was gisterenavond 10 uur nog niet te Londen. De nachtboot Elizabeth arriveerde bier heden, Maandag morgen paste 10 uur 20 min. Zij hadden tot 5 uur in den morgen niets gedaan. Om deze oorzaak vonden zij ook de Kederland op haar reis voor anker liggende. Ook heden vertrokken passagiers en Duitsche en Hollandsche mail per fac. trein van 12,19. Men schrijft aan de N. R. C. In het nummer uwer courant van 43 dezer trok mijne aandacht een berichtje aangaande een nieuw soort grcente, de oor spronkelijk uit Japan herkomstige knolletjes van de andoom. Tegenover eigenlijk meer naast deze groente, wensch ik de aandacht te vestigen op een ander hier te lande nog veel te weinig bekend gewas, dat eigen schappen bezat, welke het in de toekomst .wellicht eene voorname plaats zullen doen beldeeden onder de winter- en voorjaars groenten. Ik bedoel n. 1. de Clayionia cubeu- sis, ook genoemd winter-postelein. Men zaait deze groente in Augustus in den vollen grond en plaatst de plantjes (die zich onderscheiden door eene fraaie rozet- vormige groeiwijze) in eer. bak onder plat glas. Reeds in October en November kan men de jonge blaadjes die zich zeer welig ontwikkelen, afsnijden en gebruiken. Zij worden gebruikt als krobsalade toe bereid en zijn beter dan deze voor winter gebruik geschikt omdat de blaadjes vleezig zijn en op het gevoel minder koud of ook wordt deze groente genuttigd na toebereid te zijn volkomen gelijk spinazie. Zij heeft dan den smaak van dit gewas, maar is fijner, minder draderig, en van de onaangename driehoekjes heeft men geen last. Vooral is deze proef aanbevelenswaardig om haren snellen groei. Ternauwernood eene week nadat zij afgesneden zijn, kan men in dit seisoen de blaadjes weer snijden. In het voorjaar is de groei natuurlijk nog veel snel ler. Onder gewoon plat glas geplaatst, vor dert deze plant geene bedekking met mat ten, maar verdraagt de strenge vorst on derwijl welig doorgroeiende. Dezer dagen vervoegde zich te Dordrecht in een manufactuurwinkel een tamelijk net gekleede vrouw met verzoek, namens een bekende dame eenige tricot tailles en schortjes op zicht te mogen medenemen. Het gevraagde werd medegegeven, wat niet zeer verstandig was van den winkelbediende, dewijl deze wist, dat de door deze vrouw genoemde dame eenige weken geleden gestorven was. Voor alle zekerheid gaf hij een knecht mee, die de ingepakte goederen zou dragen. Aan een door de vrouw aangeduide woning belde deze en de knecht, hierdoor gerustgesteld, ging heen, en ook hij beging een dwaasheid; want hij vergat te onderzoeken of daar wel een dame van den door die vrouw aange- duiden naam woonde. De vrouw was nn alleen en zeide aan de dienstbode dat hier de goederen waren, doch deze antwoordde dat hare mevrouw geen goederen bij ge noemde firma besteld had, waarop de be driegster natuurlijk zich verontschuldigend over de vergissing, met de goederen heenging. Kort daarop keerde zij naar den winkel terug met de goederen, en vroeg of mevrouw de goederen tegen een lageren prijs mocht houden, wat haar geweigerd werd. Zij ver trok dus zonder betaling er. met achterlating van de goederen, uitgezonderd een der tailles en een schortje waarop de keus ge vallen was. Daar de vrouw niet m Bei- terugkwam, ging men eens informeeren, en zoo kwam de firma tot de ontdekking dat zij opgelicht was. Tegen den socialist Fortuijn is, bij gelegenheid van zijn optreden te Drachten, proces-verbaal opgemaakt wegens beleediging van de regeering. Vrijdagnacht hebben de studenten te Leuven de stad in rep en roer gebracht. Er was dien dag een nieuwe voorzitter van de studenten-sociëteit gekozen. Met onstuimige serenades werddeze verkiezing ge vierd, maar tegen dat de schouwburg uitging, plaatsten troepen dronken studenten zich in de nabijheid van het gebouw om de bezoekers te beletten er uit te komen. Met moeite en onder hevige vechtpartijen, waar bij een agent ernstig gekneusd werd, maakte de politie ruim baan. Toen trok een bende van 504 dappere (I) studenten naar het station, vernielden de straatlantaarns, trapten dèuren in en wierpen al de jonge boomen op het plein Van de Weijer legenden grond. Men schrijft uit Londen Een jonge dame, die bij haar ouders woont, bezocht voor eenige weken een vriendin in de Doverstraat. Op haar weg naar huis be merkte zij een man, die haar op den voet volgde. Ze steeg in een huurrijtuig, en beval den koetsier haar naar de woning barer ouders te rijden. Toen zij de plaats barer bestemming bereikt had, kwam een ander rijtuig aanrvden dezelfde man sprong er uit, liep op het meisje toe en fluisterde haar in het oor«Dit is de eerste waar schuwing; ik ben Jack the RipperHet doodelijk verschrikte mei je had slechts de kracht de deurklopper in beweging te bren gen en viel in onmacht. Haar vader gaf terstond de politie van het gebeurde kennis, en op diens raad vergezelde haar steeds een stil agent, als zij uitging maar de geheim zinnige vreemdeling vertoonde zich niet weder. Zij had het gebeurde bijna vergeten, toen zij onlangs op een bal werd genoodigd. Zij hing haar wintermantel op in de gang. Na afloop van het bal wilde zij dit kleeding- stuk weder aandoen, toen zij tot haar ontzetting met een naald daaraan een briefje bevestigd rond van den volgenden inhoud «Dit is de laatste waarschuwing. Ik ben «Jack the RipperDe jonge dame trok zich dit zoo aan, dat men haar naar een krankzinnigengesticht heeftmoeten overbren gen. Tot dusver is de aanlegger van dit lage opzet niet ontdekt. Een ontzettende ontploffing heeft in eene fabriek te Chicago plaats gehad. Niet alleen het gebouw zelf, maar ook een groot gedeelte der huizen in den omtrek werd vernield. Op meer dan een mijl afstands hoorde men den slag. Drie personen zijn gedood en verscheidene gekwetst. Rotterdam, 17 December 1888. Aanvoer ruim, middalmatige prijzen. Na genoeg onveranderd. Alleen wintergerst 10, kookerwten 25 cent lager. Buitenlandsche en meel stil. Jarige Tarwe f8,40 a - 9,20 Nieuwe Tarwe f 5,40 a - 7,50 Rogge.,- 4,75 - 5,50 Wintergerst .- 4,20 - 5,20 Zomergerst- 4.25 - 4,90 Chevaliergerst. - 5,25 - 5,70 Nieuwe Haver - 2,00 - 3,30 Paardenboonen. - 5,00 - 6,50 Erwten7,00 - 7,50 Kookerwten - 8,25 - 9,00 Bruine Boonen -10,00 -14,50 Witte-10,00 -12,00 Kanariezaad - 7,00 f8,50 Koolzaad-11,25 -12,00 Schokkers, - 9, -11. Zeeuwsche eieren 6,00 a 0,00 de 100 stuks. YLASBEURS Aanvoer 3030 steen wit. 24290 steen blauw. Handel levendig. Prijs vast. Rotterdam, 17 December 1888. Op de Yeemarkt waren heden aangevoerd 282 vette runderen, 69 vette- en graskalveren, 601 schapen of lammeren, 683 varkens. De prijzen waren als volgtvette runderen le qual 68, 2e qual. 64 3e qual. 58 a c. kalveren le qual. f 0,95, 2e qual. 85 a 80 c schapen le qual 56; 2e qual 48varkens le qual. 22 a c2e qual. 20 a 3e qual. 18; licht soort 19 a 20 c. Aardappelen. Zeeuwsche blauwe f 0.00 a f 0,00. Champions f 0.00 a f 0.00, Magnum bonum fa tpoters f 0.00 a f 0,00. Hamburger f4,25 h f4,60, Duitsche f3,00 a f4.80. AFLOOP YERKOOPINGEN eHz. 's Heerenhoek. Heden (Maandag) werd in de herberg bij P. J. Hekken, door Not. de Ronde Bresser, publiek geveild le het erfpachtsrecht van 120 cA grond met woon huis (zijnde herberg) van Jacs. de Jonge Kooper Pieter Bal te Schore voor f430. met 15 p. Ct. voor onkosten en f10 voor losse goederen. 2e. Een dito met bouwlaud samen 22,20 A. van F. Verbart kooper Jan Grim te 's Heerenhoek vooi f 435. met 12l/2 pet. voor onkosten en f 10 voor losse 'goe deren Goes. Yoor de nieuwjaarsbedeeling is de levering gegund van brood aan R. Scheel© a f 0,1099, en van spek aan J. Ossewaarde a f 0,5575 per KG. Overige inschrijvers waren J. J. le Clercq, E. v. Loo en C. A. v. Nieuwen- huize a f 0,12, J. Slager f 0,11 Va; K- 0. Maar- tense en P. C. v. Melle a f 0,11. En C. Duvekot a f 0.59 voor het spek. De levering dor steenkolen (I. Fokke a f 0.64 en C. Fuijkschot a f 0.63 per H.L.) is nog niet gegund, daar aan de benoodigde som nog ongeveer f 100 ontbreekt, welke mede- deeling langs dezen weg overgebracht, een spoorslag zij, dat wie niet genoeg offerde voor genoemde bedeeling, zich haaste dit verzuim te herstellen. Wissenkerke. Vrijdag werd door het bestuur van den Vliete polder publiek her besteed het doen van steenbestortingen ter verdediging van den oever van dien polder. Inschrijvers: A. de Jong Dz. te Ter Neuzen voor f 45355M. v. d. Hoek te Terneuzen voor f 45000 P. A. v. d. Velde te Terneuzen f 44770J. Roskam Gz. te Süedrecht f 43298 Jac. v. Eek te Hardinxveld f43170 D de Kok Tiel, W. Baggerman, Nederhemert f 43000 A. van Popering te Bruinisse f42977 en A. M. Langeveld te Rotterdam f42686. Deze laatste is laagte inschrijver met een inschrijvingssom van f714 lager dan bij de vorige besteding, toen was hjj ook, de laagste met f43400. Van 14 17 Dec. 1888. GOES. Ondertrouwd: Willem Storten beker 26 j. jm. te Goes en Wilhelmins Geertruida Rutgers 23 j.,jd. te's Gravenhage. GeborenIsidore i. v. Abraham Netei en Maria Anna de Wit. Overleden Maatje Meerman 66 j. wed. van Jan Adriaanse. Van 15 17 Dec 1888, MIDDELBURG. Bevallen M. Dobbelaar- geb. Jongepier d. S. Ingelse geb. Jonge pier z. N. Bosschaart geb. Tavenier d,; M. van Moolen broek geb. Tilroe d. S.| van Aartse geb. Franchimont z. OverledenC. J. Leijnse 8 m. z. JJ J. Acda, 5 m, z. Dinsdag 18 December. Goes, voor 't Burgerlijk Armbestuurkrop-; en fijnbrood, rund- en kalfsvleesch, zoute- visch, stokvisch, zout, zeep, gort, rijst. Brood en vleesch over Januari, Febr. en Maart j de andere over het geheele jaarvoorwaarden bij den weesvader. Op het biljet vóór 4 uui inleveren bij den heer Kakebeeke met op schrift: „Besteding Burgerlijk; Armbestuur. Donderdag 20 December. Ttorsele, 11 uur, in de dïreetiekeet, door! het bestuur van het cal. waterschap Ellei woudsdfjk en den cal. polder Borsele: heil maken van werken tot oever verdediging dooil steenbestorting. Raming f 40762,50. Bestek* voor 80 cent bij den secretaris dhr. Beenhak I ker. Aanwijzing 10 en 14 Dec. van 11 tot ll uur. Ter lezing in de keet en bij den secret! Vrijdag 21 December. Goes, voor 4 uur inlevsren biljetten vooif fijnbrood, rand- en kalfsvleesch over d«| maanden Januari, Februari en Maart. Var kensvleesch voor het jaar 1889. Koffie, bast,; suiker, witte suiker, stroop, komijne en wittel kaas, zout, zeep, soda, bier- en wijnazijn! zoute- en stokvisch, gort en rijst over het' le halfjaar 1889. Voorwaarden bfj den direc-J| teua. Biljetten by den heer van der Bilt la'" Motthe, Opschrift „Besteding Gasthuis." Vrijdag 28 December. Kats, in 't lokaal van het bestuur van derf; Leendert Abrahampolder, 11 uur. Aanwijzing 21 en 24 Dec. van 10 tot 12 uur, de overbej storting van het noordelijk oeverwerk aar den polder met eene hoeveelheid van 2646,8711 ocheepston gewonen Doornikschen, LessineJ schen ot Bazaltsteen. Begr. f 6617,19. Donderdag 10 Januari. Womeldinge. 1 uur in het gemeentehui*} het begrinten van den Wemeldingscherï Zandweg 3460 M. Bestek a 25 cent bij den opzichter Kool© aldaar. Dinsdag 18 Dec. Goes 7 uur in „het slot Ostende" dooi) Not. Lansen Croin een woonhuis en erf! in de 's Heer Hendrikskinderenstraat D 687. groot 91 c.A., bewoond door J. Vermeulen Lz. Inlichtingen dhr. Pelle. Woensdag 19 December. Middelburg, 10 u., door Not. Tak, hakhout,! mutsaards, boomstammen en esschen tron-j ken aan straatwegen. Te beginnen Seisweg- bfj de hofstede van J. G. Wondergem, vooifl het poldeobestuur van Walcheren. Ovezand, 10 uur bij wed. Rijk door deurw. 1 Hollmann, planken, ribben, delen, latten,! damhekken, kruiwagens, kabinet, stoelen,! tafels, wollen dekens, geiten, beestenpeen, 1 olmen mutsaards. Uoes, 10 uur, op het Slot, door dhr. Pelle, i meubelen, een zwart marmeren pendule met1 eoupes, winterjassen, biels, een drachtig® weischaap enz. Kijkdag Dinsdag. Poortvliet, Kruidenbergschen dijk, hallt 11, door deurw. Elsacker Olmen, Kronen 1 en Spaanders van P. Zweedijk. St. Maartensdijk, 10 uur bij Gakeer door) Not. Sipkes Manufacturen en damesstoft'en. Donderdag 20 December. if Biervliet, voor Cornelis, door Notaris Del Smidt, 3 esschen, 2 olmen, 2 platanen, 21 eschdoorns en 1 noteboom. En 45 olmen. I Poortvliet, 41 uur, Bartelmeetschen dqk door deurw. Elsacker Olmen en Esschen. VOOR

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 3