De zeveii-en-negentigste doode. Kerk- en Schoolnieuws. Door de inzenders wordt te dien einde de prijs by hunne inzendingen vermeld. De ter mededinging in te zenden voorwerpen moeten tegen afgifte van een ontvangbewijs bezorgd worden aan het adres van den secr. der tentoonstellingscommissie (den heer L. K. Van der Harst J.Jz) in het schuttershof „de Edele Handboog*', te Middelburg, van den ln tot uiterlijk den 13n Mei 1889. De voor de eerste afdeeling van den wed strijd in te zenden voorwerpen moeten van eene spreuk of kenteeken voorzien zijn. vergezeld van een verzegelde enveloppe, uit wendig dezelfs spreuk of hétzelfde kenteeken dragende, en inhouden naam en woonplaats van den vervaardiger. Hierbij moet tevens gevoegd worden een correspendentie-adres. Men schrijft ons uit Noord-Beveland Jongstleden Donderdag werd te Wissen- kerke gehouden eene vergadering der hulp- vereeniging «Noord-Beveland» vanChristelijk Nationaal onderwijs onder voorzitterschap van den heer J. van Schouwen Wethouder der gemeente Wissenkerke. Een levendige discussie ontspon zich omtrent de vraag, welke middelen er zouden kunnen worden aangewend om het Christelijk onderwijs te bevorderen. Algemeen was men overtuigd dat het op den weg der afdeeling ligt de oprichting van Christelijke scholen in ons eiland mogelijk te maken. Alleen Wissen kerke en Kamperland heeft haar Christelijk onderwijs. Geen Christen die zijn doopsbe- loften getrouw wil zijn, kan van het open baar onderwijs, voor zijn kinderen gebruik 'maken. Men zal in de kracht en de mo- genheid des Heeren beginnen met de af- deelingsvergaderingen belangrijker temaken dan tot nu toe het geval was, om zoodoende meer bekendheid, meer liefde te wekken voor het christelijk onderwijs, opdat men algemeen meer van de noodzakelijkheid daarvan overtuigd zou worden. De eerste dezer atdeelingsvergaderingen zal D. V. in Januari a. s. gehouden worden. De heeren Ds. J. F. de Later, predikant te Wissen kerke en C. J. Huvers, lid dor Prov. Staten en van den gemeenteraad te Kolijnsplaat, zullen beiden een referaat leveren ons Chris telijk onderwijs betreffende. De onderwer pen zullen vooraf bekend gemaakt worden, terwijl aan den avond van dien dag van wege de Unie «Een school met den Bijbel» n:iar wij hopen een spieker zal optreden om het groote nut, den gebiedenden eiseh en de hooge noodzakelijkheid van Christelijk onderwjjs te bepleiten. Gebiede de Heere over dit alles Zijnen onmisbaren zegen De Gemeenteraad te Kolijnsplaat ver gaderde j. 1. Vrijdagavond te 7 ure. Aller eerst was aan de orde de uitloting van 4 obligatien in de geldleening ten laste dei Gemeente elk A i 100. Uitgeloot werden nos. 136, 8, 43, 57. Tot lid van hetfBur- gerlijk armbestuur werd met algemeene stemmen herbenoemd de heer G. Bouman- De wijziging verordening op de heffing van den hootdelijken omslag werd aangenomen, echter niet dan nadat deze op enkele pun ten door de heeren Huvers en de Back was bestreden- Voorgesteld was de heffing te doen ook naar den uiterlijken staat en de gemaakte verteringen. De heer Huvers noemde dezen maatstaf bloot willekeurig en moeieljjk te beoordeelen. Onbillijk omdat het een maatstaf was niet voor allen gel dende. Er zijn rijken, die weinig verteren, er zijn minder gegoeden die boven hun krachten gaan. Voor de eerste zou deze maatstaf niet gelden voor de laatsten wel. Hij achtte dat onbillijk en wil de lasten ge dragen zien door iedernaai'zijn vermogen. Niet naar een schijnbaren maatstaf, want schqn bedriegt. Na weerlegging door den voorzitter, verklaarden de heeren Huvers en 3.) FEULLETON. {Slot.) Terwijl Joris, in vonrldu; enden strijd onmachtig is de stem des gewetens en des Geestes langer te smoren en al zoe kende is naar troost voor al zijn lijden in dit oogenblik (welke troost hem slechts als medicijn bij gedeelten kan toegediend wor den;, treden we weder bij het ziekbed. De zieke ligt nog altijd stil, met helderen blik omhoog starende. Daar staat een oud heer met lange grijze haren en vriendelijke oogen de leeraar. Naast hem staat de majoor, de ma joor van «de vereeniging». De dominé vat de hand des stervendenen zegt: «En sterf je in het geloof van je leven en is je hoop onbedriegeüjk, mijn jongen 't Is alsof de zieke de vraag niet gehoord heelt. Als eene gedachte uitsprekende, die hem lang bezig gehouden heeft, antwoordt hij: «Waar onze overtredingen meerder zijn gewordendaar is ook Zijne ge- pade veel overvloediger geweest.» de Back niet overtuigd te zijn en handhaaf den hun gevoelen. Ten slotte werd deze bepaling toch opgenomen met algemeene stemmen min' 2. Eindelijk stelde de heer Iluvers nog voor om in de verordening op te nemen dat een inkomen van f350 on belast zou blijven. Deze zeide daarmede niet anders te bedoelen, dan een reeks ar beiders die moeilijk iets mis«en kunnen en die nu betalen, van hun aanslag te ontheffen. Hij sprak een warm woord voor zijn minder gegoede medeingezetenen en meende dat men in dezen veel bewogen tijd er naar streven moest liet lot der minder gegoeden zooveel mogelijk te verzachten, ook door hen van belastingen te ontheffen. De voor zitter meende dat men uitgegaan was van de stelling, dat het raadzaam was om ook onze arbeiders naar hun klachten te doen bijdragen in de lasten der gemeente. Hij meende, dat zij zelf liever iets zouden bij dragen. Daar het echter geen beginsel gold, was de voorzitter er noch voor noch tegen. Het liet hem koud. De heer Huvers voerde aan, dat zij beter waren met een brood en een pond spek waaraan zij, die in den winter vaak aan alles gebrek hebben veel meer hadden dan aan de gedachten van ook iets in de lasten der gemeente bij te mogen dragen. Ten slotte bleef de heer Huvers alleen staan en werd zijn voorstel verworpen, met algemeene stemmen op een na. Daarna werd de vergadering geschorst en overgegaan tot eene vergadering met gesloten deuren, tot vaststelling van het suppletoir kohier van den hootdelijken omslag. Vele landbouwers zullen ongetwijfeld onderstaand kostelijk advies van De Stan daard met instemming lezen Y Jachtrecht. Tot ons genoegen deed de Minister van Justitie toezegging van bescherming voor den boer tegen den jager en zqn wild. Ons heerlijk jachtrecht is op den duur niet vol te houden. Het offert te veel dege lijke belangen op aan puur pleizier en lekkernij De maatschappij laat zich uitermate wel zonder hazen en laisariten denkendaarge laten nog, dat de invoer van wild onze poeliers uitnemend wel voorzien kan. Al bleek dan ook, dat vrijlating van wild- jacht aan eiken eigenaar, meer dan één wildsoort verdwijnen deed, wat zou er meê verlorenj zijn En ook al mocht men dit nadeel hooger aanslaan, dan nog zij gevraagd, of het ook maar van verre opweegt tegen de velerlei schade, die het wild aanricht. Stronperjj bederft het karakter, en het is van ouds bekend, hoe de guerilla tusschen de stroopers en koddebeiers tot de wreedste en meest wraakzuchtige bitterheden leidt. Dat nu de Minister daarom heel het heerlijk jachtrecht niet aanstonds wil af schaffen, is tot daaraan toe. Oude boomen vallen niet voor den eersten slag van de bijl. Toch gaat het reeds den beteren weg op, zoo de Minister beseft, dat hier land bouwbelangen gekrenkt worden, en dat het niet aangaat, een zoo hoog belang aan jpchtpret en wildbraad op te offeren. Hoog wild moest althans in ons kleine, weinig boschrijke land niet anders dan binnen omrasterd terrein mogen loopen en ook gebleken en aanwijsbare schade aan het veldgewas moest door den bezitter van het heerlijke jachtrecht worden vergoed. Het schrijven van den minister van oorlog over zondagsdiensten in de kjrzerne's begint vruchten te dragen. Bij de korpsen van het garnizoen te 's Hage is namelijk thans het inkoopen ten behoeve der menage «O!» zegt de majoor op den toon van een schreienden leeuw, terwijl de punten1 van zijn grooten knevel als tanden zenuw achtig op en neer klapperen «als dat je zekerheid maar is.» Want we zullen Hem zien zien, geljjk Hij is.... en we zullen Hem gelijk wezen;» herinnert zich de stervende. Stil is het nu. «Tik, tak, -- tik tak,» zegt de klok. Met de handen op de borst gevouwen en met brekende oogen klinkt de ilauwe stem van den stervende, als die van een ziener uit een verafgelegen land: «En zond henenlangs de wegen en heggenom te zoeken armenen blinden en kreupelen O eeuwig dank en eerearmen en blinden enI». Tik, tak, tak, tik, lik, tak. Zacht prevelt de leeraar een gebed. O, o, o 1 roept Joris, terwijl hij de koude hand van den ontslapene tegen zijne oogen drukt't is afgeloopen, 't is afgeloopen «God geve ons allen, zóó te gelooven en zóó te sterven 1» zegt de dominé. op Zondag zoodanig geregeld dat deze dienst voor kerktijd is afgeloopen. De afdeeling Oud-Vosmeer der lib. kiesvereeniging Algemeen belang stelde voor bet lidmaatschap der prov. staten candidaat den heer P. üaane van Stapele te Poortvliet. Met ingang van 1 Januari, verplaatst van Heinkenszand naar Aksel de commies 4e klasse P. Versluis. Aagtekerke. In de gemeenteraadszitting van j.l. Vrijdag werd als wethouder benoemd dhr. K. Melis en tot Ambtenaar vari den Burgerl. Stand A v. d. Vate Wethouder. Z. M. de Koning heeft op voordracht van den minister van binnenl. zaken het besluit vernietigd van den gemeenteraad te Smilde, waarbij de 8 onderwijzers met 1 April worden ontslagen. Tweede Kamer. Het hoofdstuk financiën is aangenomen met 57 tegen 12 stemmen. Onder de tegenstemmers waren Heldt, Dome- i la Nieuwenhuis, Kerdijk en Gleichman. Voor af hadden enkele liberalen hunne minder of meer gunstige verwachtingen omtrent den minister, uitgesproken. Welwillend was de critiek ven den heer Mees die verklaarde de moeilijkheid van een algemeene belas tirighervorming te begrijpen. Onk die van den heer v. Houten, die zijn medelid Kerdijk uitnoodigde de begrooting aan te nemen, ofschoon hij met hem erkende, dat het «program van actie» niet wordt nageleefd. Hij acht het beleid in handen van dezen minister even veilig toevertrouwd als van een zijner voorgangers. Dezen zijstootaan de rechterzijde pareerde de heer Lohman, die wat zijne partij be treft, zich nog altoos aan dat program van actie gebonden acht. Doch dit. program is geen regeeringsprogram maar het program zijner partij, die zich niet nu reeds tegen over deze regeering mag stellen. Voor be lastingherziening, enz. is voorbereiding noo dig. Spreker constateerde dat de regeering nog niet geweigerd beeft ons belasting stelsel van fouten te zuiveren. Door gelei delijk te werk te gaan kan deze regeering iets uitrichten. Wat Thorbecke als minister eens zei, nam de heer Lohman over met het oog op deze regeering Wacht op haai daden. De heer v. d. Loeff had vooral zijne on gerustheid te kennen gegeven in zake de groote uitgaven voor oorlogdie deze ministei in het verschiet gesteld heelt; en drong aan op afschaffing van den zoutaccijns. De heer v. Kerkwijk eindelijk klaagde over slechte uitvoering van de wet op de staats loterij. Bij de behandeling van de begrooting van oorlog was het een liberaal die den minister wees op de overbodigheid van de door liberalen indertijd in het leven ge roepen pupillenschool te Nieuwersluis. Het was de heer Seyffardt, liberaal-nationaal afgevaardigde voor Utrecht, die deze stich ting, hij noemde ze kaderfabriek, afkeurde. De heer Domela Nieuwenhuis, de socialist, bestreed het oorlogsbudget uit socialistisch oogpunt; met zijne slotsom (de eindstem ming zai het leeren) zijn vele liberalen het eens. De heer J. H. Bybau, lid van Ge deputeerde Staten tp Kolijnsplaat, is naar wij vernemen zeer ernstig ongesteld. Wolfaartsdijk. In de vrjjdag j. 1. gehouden raadsvergadering werd mededeeling gedaan dat opnieuw concessie is v;rleend tot hef fing van haven- en liggeld voor het gebruik van de haven en kade van den Oo->terland- polder zijnde op het Wolfaartsdijksche veer voor de schepen zal worden geheven 4 cent per Ned. scheepston havengeld, terwijl «Amenzegt de majoor. «Amen 1 zegt ook Joris, terwijl hij snik kende het Bijbeltje vastklemt. Nu is het tien jaar later, 'tls niet dooi de groote poort waardoor ik mijne lezers weer wil binnenleiden, en waaruit zoovelen gedragen zijn, zonder hun Heelmeester te kennen, en wier bloed van u en mij lezer, zal afgevraagd worden, omclat wij ze, krank zijnde, niet vertroost hebben, en die op den grooten dag tegen ons zullen getuigen God zij ons allen genadig en geve ons ook in dezen zoolang verwaarloosden wijngaard te werken, terwijl het nog ilag is 'tls tien jaar later Vroolijk speelt de zomeravondzon door de kruisen en zerken op het kerkhof. Ziet gij die familie Een oud man met vollen grijzen baard, leunende op een stok en met iets in de heldere oogen dat aan een uit den strijd terugkeerenden overwin naar doet denken en een oud vrouwije en hunne twee kleinkinderen van 9 en 7 jaren. «Wat is de aarde toch schoon, kinderen,» zegt de grijze Joris, «zelfs op een kerkhof.» voor op de haven neergelegde voorwerpen, welke niet den volgenden dag worden weg gevoerd, een liggeld van f 0,10vnorelke week, een gedeelte der week voor een geheele week gerekend, per M1. zal moeten worden betaald. Tot heden bedroeg bedoeld liggeld voor de 1ste week f 0.10 voor de 2o f 0.20 en voor de 3de week t 0.30 per M' alzoo in 3 weken f 0.60 voor den handel dus een aanmerkelijke vermindering. Aan den onbezoldigd rijksveldwachter C. Castel alhier en aan den rijksveldwachter D. Buurman te 's Heer Arendskerke is eene gratificatie verleend, den 1ste van t 10 en den 2de van f 5. De begrooting van het burgelijk Arm bestuur dienst 1889 werd overeenkomstig een door gemeld College ingediend verzoek gewijzigd, op grond dat met het oog op de laatst gehouden publieke verpachting hunner gronden, het wenschelijk wordt geacht een opzichter te benoemen, teneinde nauwlettend toe te zien dat de verplich tingen der pachters, in het pachtcontract vermeld, stipt worden nageleefd. Aangezien de gemeente niet kan bogen op een eigen gemeentehuis doch hetzelve van Mevr. de wed. Mr. G. P. Lenshoek huurt, en bedoelde huur einde 1889 eindigt, weid in een vorige vergadering reeds met den heer Lenshoek in onderhandeling ge treden en door hein bedoeld gemeentehuis, zoowel te koop als te huur den raad aan geboden, doch daar zijne aanbiedingen te tioog werden bevonden, is toen besloten genoemden heer daarvan kennis te geven met de mededeeling dat eene wijziging der gevraagde sommen misschien tot nadere onderhandelingen kunnen leiden. In ant woord daarop werd heden een brief voor gelezen -waarin de koopsom met f 500 is verminderd, en alzoo l.et huis met den grond te koop wordt aangeboden voor f 4000. terwijl de huur blijft bepaald op f250 'sja.irs, zonder gebruik van den grond; de tegenwoordige huur bedraagt f200 's jaars. Naar aanleiding van dit schrijven besloot de Raad alle verdere onderhandelingen van zijn kant af te breken, omdat ook deze aanbiedingen hem te hoog voorkomen. Nog werd medegedeeld dat tot leden der Nieuwjaarscommissie zijn benoemd de hee ren J. Smallegange, C. Slabbekoorn, C. van Strien Wz., P. Phernambucq, H. van Strien Jz., Abr. Remijnse, J Goedheer Dz., en F. de Back, welke, met uitzondering van de drie laatsten, hunne benoeming hebben aange nomen. Nog deelt de Voorzitter mede dat dooi' hem een verlof is aangevraagd en ver kregen om zich vanaf 22 December a.s. tot 20 Jannari d. a v. buiten de gemeente te begeven. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Koudekerke door P. J. Hallman te Den Bommel. Bedankt voor Renswoude door ds. E. Loen te Grijpskerke voor Brouwershaven door J. Bruining te Beets. Chr. Ger. Kerk. Tweeial te Terneuzen (alfabetisch) L. Bouma te Driesum en Tibben teWezep. Kamperland. Ds A. Delfos zal D. V. Zondag a. s. door den consulent ds. C. Sieketee te Veere worden bevestigd, en des namiddags zijn intrede doen. VVoifertsdijk. Tot ouderling in de Ned. Herv: kerk is benoemd Jacob Polder man en tot diaken Jan Houtekamer, welke deze benoeming hebben aangenomen. «En hoe schoon zal de heinel dan welzijn.» vult zijn oud vrouwtje aan. Uaarop treden ze naar een kleine zerk. «Hij dien we zoeken» zegt de grijsaard, «is niet hier, maar toch wil ik u de rustplaats aanwijzen van hem wiens dood de oorzaak van ons geluk werd». En hij leest uit het oude bijbeltje in zijne hand«Zalig zijn de dooden die in den Heere sterven, van nu aanja, zegt de Geest, want zij rusten van hunnen arbeid en hunne werken volgen met hent>. Als ge hem naar de beteekenis van het getal 97 op de zerk vraagt, zal hij u die met evenveel genoegen verklaren en ge tuigenis afleggen van zijn geloof als vroeger in het hospitaal in de lange nachten aan dezen of genen zieke, en met veel meer genoegen als waarmede hij indertijd de ver halen van den vetten Inilischen kapitein opdischte. Het aandoenlijke verhaal waarin de grijze Joris, zooals hij in zijne eenvou digheid zegt veel te pas brengt van de on eindige liefde des «verlossers», besluit hij gewoonlijk met te zeggen: «En dat is nu het verhaal vanmijn bijbel en mijn97sten dnode». Uit de Nederlandsehc Krijgsman

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 2