NIEÜWSBL AD VOOR ZEELAND. CMRISTELIJK- HISTORISCH 1888. No. 34. Dinsdag 18 December. Derde Jaargang, VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES; Buitenland. Noord-Boveland in 1813, wen en de moederotter kwam, zoodat Kroes nam, moeder en kind ik wij niet geweigerd en hadden, wat aan bericht, dat het exem- groot was, dat het opgezette dieren te worden, laand November j. 1. irt-Maatschappij /(Zee van Londen naar van Vlissingen naar en per nachtdienst singen 1491 en van n 1549 passagiers, giers tegen ,4020 in dagdienst werden en 31 en van Vlis- eederen, terwijl per stukgoederen naar naar Londen wer- goederenvervoer over gt dus 3138 tegen 1887. schip «Duricow,» dat strandde en door laten gevonden, naar s, heeft thans een de lossing van de lisch door de visschers ïiard der zaak nog de bewering van den londent der Nieuwe zoowel het Nederl. lernement een derde ouden reclameeren, is el. tusschen vy f uren en Kar.aalweg bij Sche- aanranding van 2 per- Een heer, vergezeld huiswaarts naar de aan het Kanaal en )0 meter afstand van zestal Scheveningers irschijnlijk omdat één is geworden, omdat de goeden avond oube- werd hij door de Eerst dreigden zij zullen werpen eu de weerlooze heer hij, vermoedelijk met ;en slag op het hoofd, ond werd veroorzaakt. wierp de bende hem lukkig wist hij zich fabriek te vluchten, llende jufrouw inmid- en haar broeder te lid zette de mannen, pad gekozen hadden, hem gelukken een m, beettepakken en everen. Ten gevolge de politie ook de me- ioor. Ook werd iets man, werkzaam aan oor hetzelfde zestal den werkman werd wijze twist gezocht het grindpad. De ok evenwel zijn mes laffe «mannen» in Een lichte mishande- et ontgaan. de justitie zich de rs Jnaar Zuid-Afrika is men verneemt, tiehuofden bevelen te zien naar de perso- even omtrent de toe- ij nsche Republiek in r.) had iemand ver net een meisje uit Dit gaf verbittering ssloten hem Zondag- e brug op te wachten )e jonkman kreeg er n koos een anderen p terug te keeren. doch een ander werd booze belagers. Een het dorpje kwam op brug, en de anderen bewuste jonkman rde aan en sloegen d. merland (Friesland) 200 personen gereed, ij nsche republiek te ich de geschiedenis meisje te Schagen, een roomsch gesticht, ■otestantschen jonge- ZEEIIW, elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,026 UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer iö cent. Zij, die zich met 1 JANU- ARI a. s. op dit blad wenschen te abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers v GRATIS. Een Fransch blad wijdt een artikel aan de veranderingen, die de Afrikaansche toestanden in de laatste vijfentwintig jaren hebben ondergaan. Het blad doet uitkomen dat de wijze, waarop men het gezag van den Sultan van Zanzibar heeft ondermijnd, een even groote fout is als indertijd de beperking van het gebied en den invloed van den Khedive was. Beide vorsten kon den uitstekend diensten doen als tusschen - personen tusschen Europa en Afrika. Over den Congo staat zegt de schrijver, Paul Ceroy-Beaulieu, het volgende «Langs die groote rivier heeft Stanley, tot moreel voordeel en materieel nadeel van den Koning der Belgen, een reusachtigen. onbepaalden staat gevormd, eene soort van tegennatuurlijke schepping, een kolonie zonder moederland, iets als een vondeling, die geen vader en geen rechtmatigen voogd hi eft en geen behoorlijken burgerlijken staat, en omtrent wien men zich afvraagt wat er wel van hem zal worden, wanneer vroeger of later zijn heimelijke vader, ver moeid door onophoudelijke opofferingen, hem aan de publieke liefdadigheid overlaat. Wij Franschen zijn de aangewezen perso nen om ons te ontfermen over dien zooge- noemden staat, die niet lang in zijn igen behoeften zal kunnen voorzien, en die weldra FEULLETON, Ook het kleine eiland Noord-Beveland heeft aan de beweging in 1813 deelgenomen. Als vervolg op wat wij vroeger daarvan schreven in ons feulleton (Nederland in 1813) nemen wij het volgende over Met blijde ingenomenheid werden de eerste tijdingen uit Holland mtvangen. Doch, terwijl Walcheren met zijne vestingen nog geheel in de macht der Franschen was; en ook Zuid Beveland door de bezettingen van Bath en Borsele in bedwang gehouden werd, was ook hier een bezetting van deta chementen kust-artillerie, gendarmes en douanen, onder commando van een kapitein, die al even weinig gaf om de klachten als om de uitingen van weerzin en wrevel der bevolking, en van vrees dei- soldaten, die het onweder wilden ontwijken. Eindelijk evenwel gevoelde ook de com mandant zelf dat het niet wel langer zoo vol te houden was, te meer daar eene l dagelijks verwachte nadering van Engelsche schepen, zijne positie onhoudbaar maakte. Met inwendige verbittering, en waar schijnlijk toen reeds op wraakneming pein zende, brak hij van Colijnsplaat op, en, in den avond van den 8sten December kon digde het rollen van eene halve batterij twaalfponders en kruitwagens door de straten van Cortgene, den aftocht aan der fransche bezetting, welke dan ook met haar oorlogstuig nog dienselfden nacht en in den Vroegen morgen het eiland verliet. een vasten beschermer zal vragen, wanneer België de persoonlijke aansprakelijkheid van zijn koning niet wil overnemen. Overigens geeft een formeel verdrag ons de voorkeur om dit onmetelijke kind op te voeden, dat men den Congostaat noemt.» Zooals men weet is de Congo een rivier aan welker oevers een Belgsche nederzetting zich onder bescherming van den Koning van België heeft gesteld. De Khedive is de onderkoning van Egypte, indertijd dooi de Engelschen afgezet. In het Huis der afgevaardigden te Was hington is het voorstel gedaan om Canada bij de republiek der Vereenigde Staten in. te lijven. Met het Panama kanaal loopt het mis. De Kamer heeft aan de Fransche regeering geweigerd het ontwerp in behandeling te nemen. Ook hebben de heer De Lesseps en de administrateurs hun ontslag genomen. 17 December '88. Yoor den wedstrijd voor den handwerks man, verbonden aan de Mei—Juni 1889 te Middelburg te houden Zeeuwsche tentoon stelling van Nijverheid en van kunst toege past op nijverheid, zijn de volgende prijzen uitgeloofd le afdeeling Yoor timmerlieden, Een prijs van f20 voor een schoorsteenmantel van blank Ameri- kaansch grenen hout. Hooge bovenkant dek stuk 1,05 M. Breedte in den dag 0,95 M. Een prijs van f7,50 voor een versierd paneel in regelwerk gevat, ten dienste van een ka- merlambriseering, deur of dergelijk doel (op ware grootte), keus van vorm en houtsoort vrij. Voor schrijnwerkers. Een prijs van f20 voor een geornamenteerde penanttafel, breedte 0,60 M. Een prijs van f 7 voor een Spoedig kon zich nu de vaderlandsche zucht in het aanvankelijk vrije land open baren, spoedig werd de oranjekleur (teeken ten allen dage van bemoediging en hope) gezien, en waaide de Vaderlandsche vlag op de torens van alle dorpen. De vreemde onderdrukkers zoude men voortaan hier niet meer dulden. Er werd een soort van algemeene wapening verordend, wachtposten uitgezet op de meest bedreigde punten, en renboden gereed gehouden om elkander wederkeerig van alles te kunnen onderrich ten. En waarlijk, zoodanige voorzorgen waren geenszins overbodig, daar toch de Fransche bezetting van Veere en de aldaar liggende oorlogschepen, het westelijke ge deelte van dit eiland bedreigden, terwijl ook van uit Zuidbeveland strooptochten aan den zuidkant des eilands konden beproefd worden. De bekommering bleek spoedig dan ook niet ongegrond te wezen. Op eenen somberen morgen, den 43 len December, zag men op Oamperland dat een aantal sloepen kwamen opdagen, en spoedig landden aldaar een zestigtal mari niers. aangevoerd door denzelfden comman dant die, weinige dagen te voren, met kwalijk verkropten wrevel het eiland had moeten ontruimen. De kleine wachtpost van Wissenkerksche en Camperlandsche burgers aldaar, zond terstond alom bericht en trok langzaam terug, om zich te voegen bij de benden, op welker spoedig aansnel len men rekende. Weldra werd in de dorpen de alarmklok gehoord. De burgers verstonden het. Er werd als instinctmatig hoekétagére. Voor steenhouwers. Een prijs van f 15 voor een marmeren of hardsteenen fonteinbankje. Voor schilders. Een prijs van f 15 voor een tafel, waarvan het blad in nagebootste marmersoort. Een prijs van f 10 voor een tafel in nagebootste houtsoorten. - Voor smeden. Een prijs van f20 voor een gesmeed ijzeren deurpaneel. Een prijs van f 15 voor een gesmeed ijzeren haardstel. Voor koperslagers. Een prijs van f20 voor een ge dreven geelkoperen bloemenstandaard op dito voet. Een pry's van f 7,50 voor een vogel kooi in koper. Voor blikslagers. Eep. prijs van f10 voor zes geribde puddingsvormen met gefigureerde bodems, in verschillende grootten. Een prijs van f8 voor twee zes kanten Jacoba-kannen, met twee dito daarbij behoorende komforen. Voor stoffeerders en behangers. Een prijs van f15 voor een capitonneerd kussen. Een prijs van f 10 voor het beste stopwerk in een beschadigd vloer kleed. (De monsters worden door de commissie verstrekt.) Voor boekbinders. Een prijs van f 10 voor het beste bindwerk, uitmuntende door soliditeit en sierlijkheid (prachtband). Een prijs van f 5, voor een kerkboek gebonden in heel segry'n leeren band, verguld op sneé. Voor borstelmakers. Een prjjs van 1 5 voor een koetswissclier. Een pry's van f 5 voor een kruimveger. Voor mand- of rottingwer kers. Een prijs van f 10 voor een bloemen- hanger. Een prijs van f 5 voor een kindermand Voor lood- en zinkwerkers. Een prijs van f 5 voor een in zink gedreven of uitgeslagen palmet. Een pry's van f5 voor een versierden vangbak. Voor schoen- en laarzenmakers. Een prijs van f 5 voor een paar laarzen voor heeren, waarvan de eene geheel afgewerkt en de andere gereed om in elkaar te worden gemaakt. Een prijs van f5 voor een paar bottines voor dames, waarvan de eene geheel afgewerkt en de andere gereed om in elkaar te worden gemaakt. Voor zadelmakers. Een prjjs van f 12 voor een toeristen reis- aan niets anders gedacht dan aan eene landing der franschen, en om hen te gaan verdrijven. De weerbare mannen en jonge lingen, gewapend zoo goed zij konden, trokken met haast uit, al wat vechten kon sloot zich gaandeweg aan, enkele blooden werden medegesleurd, en zoo naderde men den Camperlandschen veerweg alwaar de mannen van Gortgene met die van Wissenkerke zich vereenigden, allen ver vuld met het onwrikbaar voornemen den vijand te verdrijven. Gebrek aan krijgstucht en orde, werd vergoed door geestdrift voor éénzelfde doel. Spoedig maakte men zich meester van den aanvoerder, die, wellicht vertrouwende op zijn vroeger ontzag, zich een weinig voorwaarts had gewaagd, waarna men° met voortvarenheid op het front en ter zijde van de flanken van het vijandelijk detache ment opdringende, ook vervolgens den luitenant aangreep en van voor zijn troep gevangen nam. Van de vuurwapenen werd in het gedrang weinig gebruik gemaakt, 't welk ook door het regenachtig we Ier veelal verhinderd werd. De franschen geraakten aan het wijken en werden al schermutse lende aehtervdgd tot aan den zeedijk, waar zij zich overhaast in de sloepen wierpen. Zeventien van hetaanvals-detachement, deels ook gekwetst, werden gevangen gemaakt terwijl dezerzijds een braat burger van Cortgene, door een bajonetsteek, den dood vond, een ander eene kogel wonde door het been kreeg,.en ook drie der mannen van Wissenkerke gekwetst werden. Zoo eindigde deze, voor Noord beveland tasch. Een pry's van f 6 voor een gareel voor een paard. Voor molenmakers. Een prijs van f 15 voor een Archimedische schroef voor een watermolen, met weglating der beklee ding. Een prys van f 10 voor een wanmolen. Voor rytuig- en wagenmakers. Een prys van f7 voor een achterwiel vooreen vrachtwagen. Een prijs van f7 voor een vrachtwagen. Voor de leerlingen der hoogste klasse eener Burgeravondschool, a. Bouwkundig teekenen, Een prys van f5. Gevel van een winkelhuis in twee verdiepingen, breed 6 M. op 1/20 der ware grootte, b. Ornamentaal teekenen. Een prijs van f 5. Een ornament naar gipsafgietsel c. Werktuigkundig teekenen. Een prijs van f 5. Een openliggend dubbel werkend kelder- wind. (Ware grootteVoor leerlingen eener Ambachtsschool. Een som van f 15, hiervoor gezamenlijk te besteden. Al deze prijzen worden alleen toegekend wanneer de ingezonden werkstukken eene bekroning waardig worden geacht. Tweede Afdeeling. Voor de tweede afdeeling kan het aantal of het bedrag der toe te kennen prijzen niet vooraf bepaald worden, daar dit afhankelijk is van den aard der in te zenden werkstukken en van de meer of minder vertegenwoordigd wordende vakken. De pryzen zullen worden toegekend aan.de vervaardigers van zoodanige voorwerpen, welke dit het meest verdienen. Daarvoor gezamenly'k wordt eene som van minstens f 100 beschikbaar gesteld. Bij de beoordeeling der ingezonden werk stukken zal gelet worden op lo. de deugdelijkheid van bewerking 2o. de goede en sehoone vormen, alsmede de praktische bruikbaarheid. Van de werkstukken kunnen, voor zoover deze daartoe door de handwerkslieden be schikbaar worden gesteld, voorwerpen als pryzen worden aangekocht voor eene even tueel te houden verloting. Des verlangd kunnen deze ook voor het publiek verkoop baar gesteld worden. steeds gedenkwaardige gebeurtenis, en werd het land, door den moed der ingezetenen gewis bevrijd voor wederwraak en plundering eens verbitterden vijands, wiens welgevulde patroontasschen en ledige randsels, zooals een ooggetuige en medestrijder verhaalt, zoo mede de brandstoffen bij sommigen gevonden, maar al te zeer de heillooze be doeling dezer landing verraadden. De ge vangenen werden naar Colijnsplaat gevoerd, en van daar aan boord van een Engelsch oorlogschip gebracht, dat in de Roompot lag. Terwijl dit aan het Camperlandsche veer voorviel, was een afdeeling Franschen van Borsele genaderd tot aan het Wolfertsdijk- sche veer, om naar Cortgene over te steken, vermoedelijk in verband met den aanval uit Veere. Maar door het waaien der Hollandsche vlag van den toren, en het luiden der alarmklok, wat zij voor vreugde blijken hielden wegens de aankomst der Engelschen zoo zij meenden, in welke meening zij door den veerman versterkt werden waagden zjj den overtocht niet, en zoo bleef het toen juist geheel weerlooze Cortgene bewaard. Ook verscheen in dien zelfden nacht een smaldeel Engelsche oorlog- schepe i, wat alle ongerustheid voor mogelijke terugkomst der Franschen voor goed wegnam. Zoo werd nog, voor het jaar 1813 ten einde spoedde, Noord-Beveland vrijgemaakt; eerst eenige maanden daarna kwam Wal cheren en Zuid-Beveland vrij. Ook dit is van den Heere geschied, in Wiens mogendheden de overwinning is, en niet in de sterkte des mans.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1888 | | pagina 1